Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

adosek27
12. črc 2012

@alecramka Ahoj,on na tom po obsahové stránce řeči je už docela dobře,ale než tu větu poskládá, tak mu to dá fakt zabrat.Uplně jde na něm vidět,jak v hlavě loví jaké slovo o v jakém tvaru ho má použít. Takže než on mi tu svoji myšlenku sdělí, já už přesně vím,co mi chce říct.Když říká básničky nebo zpívá,tak je to něco jiného,jak to má už naučené tak mluví pěkně plynule a i ta výslovnost je mnohem lepší, to by ani nikdo neřekl,že má problémy s řečí...

sisstin
autor
12. črc 2012

@miawa jako já si v poslední době nejsem jistá, dle čeho se to diagnostikuje a fakt mám pocit, že teď se to nějak změnilo. Asi se fakt spíš porovnává to mluvení s porozuměním, a když nějaká složka hodně převyšuje tu druhou...tak se to prostě dá tím nebo tím směrem...smíšená se dá asi, když je to tak nějak celkem na stejno... 😕

ale upřímně nevim, když třeba Ada od @paolin má narušené obě složky, tedy mírně porozumění a řeč má špatnou, a dysfázii jim Kr. nedala vůbec 😕 normálně mám chutě se té Kr. zeptat, to by mi mohla odpovědět ne? 😕 😅

miawa
12. črc 2012

@sisstin No, to se jí určitě zeptej, mě to taky zajímá. 😅 Pak by mě teda ještě zajímalo, jakou dg. by ona dala teď Matymu, i když je asi jasnej. 😅 😎

dadlenka
12. črc 2012

@sisstin jj zeptej se🙂) jsem taky zvědavá🙂

paolin
12. črc 2012

@sisstin já to taky nechápu...však jsem z toho měla hlavu, jak pátrací balon..ale co jsem pochopila, tak on byl na jaře mezi lehčí dysfázií s horší receptivní sloužkou a těžkým OVŘ. říkala, že mu nedá zatím nic, protože řeč měl na 3 roky, ale intelekt jí vyšel na 6. a že z toho důvodu je velmi opatrná a sama neví, jak se to vlastně vyvrbí 😕

lenajsek
12. črc 2012

Ahoj, zdravím!

@sicinka Moc díky za info o Kamile, kde jste byli... tak kdyby tam měl možnost si chvilku sám nejdřív pohrát, tak by to bylo úplně parádní... 😉
Já právě pořád nevím s tím porozuměním, já mám kolikrát pocit, že je to jak kdy, ale je otázka, jestli někdy fakt nerozumí, nebo se mu prostě nechce... fakt netuším.. z toho mě zase překvapí, čemu všemu rozumí, co řeknu jen tak mezi řečí a on zareaguje třeba gestem, nebo na něco ukáže, donese, někam dojde a pod...

Byli jsme dneska na logopedii a teda dneska nic moc, plakal tam, nechtěl tam jít.. ale asi ne kvůli té logopedii jako takové, spíš kvůli tomu, že před těma dveřma do pracovny je plastový domeček, kterej Lukin miluje, ten co se do něj vleze. On pořád chce zavírat a otevírat dveře, okenice, jde dovnitř a ven, furt dokola. Já mu celou dobu, než jsme tam dojeli, vykládala, že nejdřív půjdem za tetou na logopedii a pak si tam bude hrát s tím domečkem, až si pohraje s tetou. No ale všiml si ho samozřejmě, než jsme k ní vlezli, tak řev, ukazoval, že chce jít ven ze dveří. Chvilku to trvalo, než se uklidnil, zase stál u dveří a mně se vybavily ty šílené scény od té psycholožky a bála jsem se, aby to nedopadlo stejně, že se sekne a bude opravdu celou dobu řvát...
Ale pak ho logopedka nalákala na malej domeček z Lega a bublifuk, že jak udělá úkol, tak bude bublifuk. Tak dobrý, chvilku to zabralo, něco udělal a pak zase pláč a chtěl jít ven. Tak se šli podívat na ten domeček, jestli tam furt je, zamával mu a že se za chvilku vrátí. Normálně jí dal ruku (jsem zírala) a šli spolu. Pak chvilku na PC u Chytrého dítěte, ale to už bylo se vzlykáním, tak dneska celkem nic moc model... 😝
Říkala jsem jí o tom našem vyšetření u psycholožky a o jejím závěru Dětský autismus, tak mi říkala, že to ona fakt tak nevidí. Vím, že jste tady psaly, že logoped fakt asi není moc způsobilý dávat přesné diagnózy, ale tak snad má nějaké zkušenosti...
Ona si myslí, že u nás to bude fakt hodně o té orofaciálce taky, proto mi řekla, ať se objednáme ještě k paní, co se přímo orofaciálkou zabývá v té klinice, tak by nám tam taky snad mohla pomoct... a příště s máme s sebou vzít kartáček a zkusíme něco i spolu. Zatím ho nechtěla moc "dráždit", ale něco bysme zkusili.
Doporučila nám i takovou kousací tyčinku speciální, ale ta stojí 300,- 😝, tak na to momentálně nemám... ☹

Jo a byli jsme včera na parádním místě v Brně, kde jsou nafukovací hrady, nafukovací skluzavky, trampolíny, houpačky atd. a krásně se tam odrážel na trampolíně a to ho ani nikdo nedržel, normálně skákal fakt docela dost nahoru, že ta mezera mezi nohama a trampolínou byla dost viditelná, tak to mi udělal obrovskou radost!!!

lenajsek
12. črc 2012

@redangel32 Jinak kartičky máme na konci kuchyňské linky, kam Lukin dosáhne a odtam si kartičky bere. Ale budu jich muset dát víc, tak je budu muset nalepit na část kuchyňské linky, ale Lukin je nebere, že by je odlepoval všechny, jenom fakt ty, co chce. Takže u nás by to šlo třeba i na ledničku, ale tam už má magnetky. Tak snad když mu to budeš vysvětlovat trpělivě, že se to používá jen, když něco chce, tak třeba to brzo pochopí...

Jinak jsem se logopedky ptala, co s tím, že se Lukin naučil kývat hlavou na Ano, ale na NE už mi hlavou nezavrtí, jen když něco "není", tak zavrtí hlavou. Tak mi říkala, ať používám na NE kartičku, kde je křížek, tak to máme doma, a na Ano ať kývá hlavou. Aby používal aktivně obě varianty. A u toho Ne, když bude dávat kartičku, tak mu holt budu muset znova ukazovat, jak se dělá Ne... zvláštní, že to zavrtění hlavou na Ne přestal dělat a když mi odpovídá na otázku, tak pořád kýve... 😝 😝

lenajsek
12. črc 2012

A ještě pořád uvažuju, co s jiným psychologickým vyšetřením... jako představa, že bych s Lukinem teď někdy jela do Prahy a on by mi tam nespolupracoval a plakal, tak mám fakt chuť počkat až na tu Kr. a na novej rok... Ale jasně, že bych ráda měla i jinej názor co nejdřív...

A taky přemýšlím o tom neurologickém několikadenním vyšetření v dětské nemocnici v Brně, na podzim, jestli to mám řešit, nebo zatím počkat... co byste dělaly vy?
Přemýšlím, jestli nám to neurologický vyšetření komplexní nedoporučila psycholožka hlavně kvůli tomu, že má názor, že je Lukin dětský autista?

A pořád nemáme hotové to foniatrické vyšetření, byli jsme na tom blbým pracovišti, tak na Logu kam chodíme na logopedii mají taky foniatrii, tak nás objednám asi k nim...

samkovama
12. črc 2012

@redangel32 No tak my sme predložky riešili vo veku 5 rokov (teraz má 7). A pozrela som sa do správy z logopedického vyšetrenia, keď mal 4 roky a a citujem: "...aktívna slovná zásoba na úrovni cca 48 slov, produkované slová zjednodušuje a používa prevažne jednoslabičné varianty slov napr. hav (pes), ko (chlapec), agi (mama), ik (vtáčik). Celková aktívna slovná zásoba asi na úrovni 22 mesiacov :(. Úroveň porozumenia na úrovni 18-20 mesiacov :(". Tým chcem len poukázať na to, že aj s mojim synom to v 4 rokoch vyzeralo katastrofálne......Začali sme znakovať slovesá (samozrejme v čo najjednoduchších vetách), postupne sa pridávali nové a nové podstatné mená, prídavné mená (ale teda napr. stupňovanie je veľký problém doteraz), naskočili slovesá.... a rozbehlo sa to 🙂....takže svetlo na konci tunela existuje 🙂 a každý úspech, každé slovo sa stane obrovským zázrakom....a to je nádherná odmena za všetky tie nervy a chvíle beznádeje ;)

lenajsek
12. črc 2012

@sisstin Taky bych se Teri zeptala... 😉 Je to fakt zvláštní 🙂

sisstin
autor
13. črc 2012

holky, tak já ji večer napíšu 😉

@samkovama vy máte pragmaticko-sémantický syndrom, jestli si dobře pamatuju? 😉

sisstin
autor
13. črc 2012

@paolin teď mě tak napadlo, vy jste si doma všimli, že je nadprůměrně inteligentní? 😕 Že si nějak nevybavuju, že bys o tom někdy psala, že se ti zdá nad úroven vrstevníků...páč být napřed o 3 roky, to už je teda poměrně hodně dle mě 🙂

sisstin
autor
13. črc 2012

@adosek27 no vy fakt musíte mít nějakou hraniční formu, páč jako, že by Tygr řekl básničku nebo písničku, to moc nehrozí....on si to jako pamatuje, ale jak je to hodně slov za sebou, tak z toho vznikne totální patlanice a hlavně on to prostě odmítá říkat, i když je zná 😝

paolin
13. črc 2012

@sisstin Vítek měl ve 4 letech intelekt na 5,5 roku, ale sociálně byl na 3. V 6ti se vcelku dorovnal. Adam je hodně chytrý, to jsem si samo všimli, ale předpokládám stejný průběh. Takže jsem vyšší intelekt vlastně nikdy neřešila 😉 Vlastně díky tomu jsme si vůbec nevšimli, že má Adam narušenou receptivní složku-ani v PPP ani logopedka. On musel hodně improvizovat. Poznala to až Kr, jako top odborník. Beru to jako dědičné vysoké IQ od MM a narušenou nervovou soustavu od mýho otce + asi někde pobral tu řeč a dohromady to prostě udělalo paseku 😉 A jak to bude dál, to ukáže čas 🙂

rose1988
13. črc 2012

prepačte, že vam sem leziem no mam jednu otazku a napdadlo ma, že sa ju spýtam tu aby som nemusela zakladať novu diskusiu, stavalo sa vám ked mali vase deti rok, ze si všimali u svojich rovesníkov gombíky na oblečení alebo obrazky no ich samotných velmi ani nie. uz sa mi to stalo viackrat no u iných deti som si to iste nevsimla ze by robily mojej malej. ak by mal niekto cas mohli by ste mi odpisat dakujem

sisstin
autor
13. črc 2012

@rose1988 tak v roce mi to přijde naprosto normální 😉

margareta76
13. črc 2012

@rose1988: súhlasím so @sisstin 😉

rose1988
13. črc 2012

myslite? tak dakujem, ja uz pomali riešim také banalne veci ze mi z toho uz sibe a to ma len rok no ked ine deti to nerobia alebo aspon nie tie, ktore som videla ja, no mozno priliz riesim zase 🙂

samkovama
13. črc 2012

@sisstin áno presne tak, Samko má sémenticko - pragmatický syndróm.

sicinka
13. črc 2012

@lenajsek spíše si odpověz pro co chceš tu diagnózu, jako jestli tě má uklidnit, říct ti jak s ním pracovat, pomoct se získáním příspěvku na péči, umístěním do speciální školky. Z toho co jsi tu psala, tak spíše uklidnit tebe, jelikož pracuješ s ním dost, jste v péči odborníku, nějakou formu komunikace máte taky nastavenuo. A i když ti další člověk řekne, že je to tahle diagnóza tak v té vlastní práci doma se asi moc nezmění. Já třeba chtěla všechno vědět a řešit, ale já s Dádou ani zdaleka tak hezky nepracovala jako ty s Lukáškem. U nás by se toho vyřčením nějaké závažnější diagnózy muselo změnit moc 🙂

lenajsek
13. črc 2012

@sicinka Moc díky, asi jsi mě tímhle tak nějak otevřela oči... nemám vážně kam spěchat, počkám do listopadu, objednám nás ke Kr. a do té doby může být dost věcí jinak...
Ale já s malým zase tolik nepracuju, to Terka pracovala daleko víc, nebo ostatní maminky tady... poslední dobou nějak nestíhám a L. se zrovna moc nechce, ale říkala jsem si, že aspoň půl hodinky každej den cíleně, i když bychom třeba dělali jen grafomotoriku, nebo Den a noc, nebo cíleně nějakej strukturovanej úkol, aspoň něco z toho... a zase mu vytáhnu obrázky pexeso s věcma na denní potřebu a zas po delší době zkusíme porozumění řeči...

Mám doma i tu knížku Diagnostika dítěte předškolního věku, tak si ji pročtu, i když je to teda velká bichle a taky Mezi námi pastelkami, tak něco budem zkoušet...

sisstin
autor
13. črc 2012

@samkovama ale vás to táhne spíš do tý poruchy řeči nejvíc ne? 😕 Ono u toho prag-sem. syndromu to záleží, jak je to namíchané, zda dítě má nejvíc z Aspíka, nebo z autíka, nebo z dysfatika atd. 😉

miawa
13. črc 2012

@sisstin, @adosek27 Maty měl u básniček, písniček taky vždycky čistější výslovnost. Teď už má výslovnost teda skoro Ok u všeho. Ale hlavně si všímám, že když čumí na nějakou pohádku furt dokola a zapamatuje si ty hlášky z toho, tak to pak říká pěkně s předložkama a se vším. 😅 Ale prostě sestavit vlastní větu je problém.

adosek27
13. črc 2012

Muže mi prosím některá maminka poradit?Chtěla bych synovi pořídit to logico,ale nemužu se rozhodnout,jestli mám jít do prima nebo už rovnou do piccola.Synovi jsou čtyři a pul.Nebylo by pro něho to piccolo moc složité a to primo zase jednoduché,když jsou tam ukoly do pěti let?U piccola by se nám hodilo trénovat úkoly na oko-ruka,kvuli zkřížené lateralitě ( jak mi poradila @miawa), ale ostatní ukoly by zase nemusel zvládat...Nebo mám pořídit oboje s tím,že primo v budoucnu využijeme i u mladšího syna?

adosek27
13. črc 2012

A ještě jedna otázečka 😅 není tu některá maminka,co se svým přibližně pětiletým dítětem pracuje s pomocí ipadu?My ho máme a aplikace,se kterými pracujeme už syna nebaví, potřebovala bych je obměnit, ale nemužu už žádné objevit,tak vás,co ho máte prosím o radu.

modra1
13. črc 2012

@adosek27 možno v tejto téme niečo nájdeš 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/tema/prvacka-a-...

sisstin
autor
13. črc 2012

@adosek27 my děláme s Piccolem od 4 let a v pohodě 😉 ale měl za sebou intenzivní roční tréning s Primem. Ale pokud je chlapeček v těch kognitivních dovednostech v normě, tak by to zvládnout měl 😉 a aplikace na Ipad ti poradí @dadlenka 😉

filmuska_01
13. črc 2012

@adosek27
ahoj
ja som tiez vahala co kupit, kedze to vsak bolo prioritne pre mladsiu- 2.5rocnu, tak som vzala Primo, hra sa vsak aj 6rocna a veru tie ulohy na pozornost dali aj jej zabrat< ine vsak su prilahke, raz si ich presla a koniec.
Urcite vsak casom kupim aj Piccolo.

adosek27
13. črc 2012

@modra1 Diky za tip, určitě to pročtu...

adosek27
13. črc 2012

@sisstin Asi bude tak nějak v normě,ale on je právě takový,že když musí vynaložit hodně velké usilí na to,aby nějaký ukol vyřešil,tak mi to odmítá dělat,i když vím,že má na to,aby to zvládl,je prostě lenivec lenivý.Tak právě,abych nekoupila piccolo a on to bude odmítat.Mám jeste 21 měsičního a ten,už teď si myslím,bude mit při nejmenším OVŘ,používá tak 20 slov.Takže v budoucnu,budu muset asi i s ním nějak pracovat,takže to primo bychom využili i pro něho...Asi nejdřív koupím primo a když to pro staršího bude moc jednoduché,tak potom piccolo.Jen nevím,na to primo asi nejsou ukoly,kde by se procvičovala lateralita,že?