Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
7. lis 2012

Ahoj holky, zítra nás čeká neurologie a chtěla jsem Vás moc moc poprosit o zkušenosti jak to probíhá. Staník je typ dítěte, které na sebe od cizích nenechá sáhnout a hned řve, vzteká se a vzpouzí se (i u dětské Dr.). Mám strach, že nás ani nebudou chtít vyšetřit, že to ani nepůjde. I když jsem i dětské Dr. říkala, že mám strach, že Staník spolupracovat nebude (a to jsem řekla hodně mírně), tak mě ujistila, že pan doktor je zvyklý, že si s ním poradí.
Bude muset při tom vyšetření sedět nebo ležet? Určitě mu tam s sebou vezmu hračku a foťák (on miluje prohlížení fotek ve foťáku), ale co když to nebude stačit?

karchinka
7. lis 2012

@sicinka ale A. není tak úplně nemluvící dítě, dovede toho říct hodně, možná nemluví jako jeho vrstevníci, ale teď mi třeba řekl, pojď mi pustit Krtečka a pojď tancovat (je tam na začátku taková hezká hudba), pak jsme před chvílí četli pohádku a on mi pak vzal knížku a říkal, byly jedny prasátka (pak už sice nevěděl, jak pokračovat 🙂), dovede říct, co chce, co dělá, umí pojmenovat spoustu věcí a říct, co ty věci dělají, dneska mi řekl "mami, ty brečíš", Adélka se ve školce pokakala, na oběd měli polívčičku a knedlík, nemluví jako vysokoškolák, ale celkem slušně si spolu už pokecáme, umí věci popsat, rozezná tvary, barvy, některá čísla, vidím, že některým věcem ještě nerozumí a občas jako když neslyší, ale té větě rozumí - třeba včera, ať si jde umýt zoubky, normálně na to reaguje, včera (možná byl večer už fakt unavený) nic, musela jsem ho vzít za ruku a jít s ním... jo a umí asi 10 (možná i víc písniček), většinu z nich celé a krásně vyslovuje - Prší, prší, Ovčáci, Běžela ovečka, Skákal pes... a kousky nějakých básniček o Bubákovi a Hastrmánkovi ze školky... a babi ve školce řekl "ten pytlík mi ušila maminka na stroji"
a další věc ze školky ... když jsem tam dneska přišla (mají tam velké okno do třídy) - ve třídě nikdo, jenom obě paní učitelky za stolem, obědvaly nebo spíš měly prázdný talíř a kecaly a děcka samy v umývárně, navíc tam bylo asi 15 dětí, nevím, jak to dělají, ale už víckrát jsem si všimla, jak potichu promlouvají k maminkám, že by bylo dobré, aby tam jejich dítě nespalo, případně ani nebylo v pátek - důvod si většinou najdou, jak jim to vysvětlit, mi třeba jednou řekli, že odpoledne je na spaní bude hlídat paní ředitelka a ta by A. nezvládla, pak taky, že se třeba třídy na spaní slučují - jasně, že se slučují, když paní učitelky neustále pracují na tom, aby tam měly co nejmíň děti :D a to nemluvím o tom, že na třídních schůzkách nám představili 5 nových učitelek, min. rok jim z 11 celkových 6 odešlo a na začátku roku měli 25 volných míst ve školce, i když ostatní školky praskají ve švech (je tam 5 tříd, z toho jedna logo, ale co jsem pochopila, tak logo je pro předškoláky a ta učitelka, co tam učí, té jsem se fakt bála, chybělo jí jenom koště, jak byla nepříjemná už na těch schůzkách) asi už jsem na ně alergická a hledám chyby... ale hodně věcí mi přijde divných... kdyby tam nechodil tak rád, tak asi neváhám a zítra už by tam nešel

abbie
7. lis 2012

@karchinka no co citam o tej vasej skolke, tak sa mi pred ocami robi hmla 😅 to akoze nie je normalna skolka podla mna ... ja by som na tvojom mieste uvazovala nad zmenou skolky ... je to pre vas problem? myslis si, ze by si tvoj syn nezvykol aj inde?

paolin
7. lis 2012

@dezyre kam jdete na neuro?

bocianka123
7. lis 2012

@karchinka fúúha, tak to je ozaj silná káva, ja som sa s takýmto prístupom u nás nestretla (u s taršieho syna ked chodil do škôlky). Tak sa ani nečudujem, že majú polopprázdnu škôlku. A tiež sa prikláňam k názoru @abbie - skúsiť zemniť škôlku. Ale ako píšeš, všade je plno. asi už vieme prečo. A možno tam chodí rád, kedže sú tam prísnejšie učiteľky a jemu to vyhovuje? Alebo tam má aj "spriaznenú dušu" - nejaké kamaráta / kamarátku?

krystalka
7. lis 2012

Ahoj holky, na Rodině teď nějaká maminka nabízí volný termín k dr. Krejčířové, na 3.12., tak kdyby se to někomu hodilo... 🙂

abbie
7. lis 2012

@krystalka to je co rodina?

abbie
7. lis 2012

@abbie mohla si sem hodit link, ja by som ten termin zobrala, ale neviem kde je ta tema atd

sicinka
7. lis 2012

@karchinka pak nevím co se jim na něm nelíbí a nezdá natož psycholožce, jako přeci trochu jiné dítě neznamená s problémem. Jinak Dáda třeba dokáže říct něco podobného,(on ož skládá docela dlouhé věty), ale že by mi jako popsal co dělal přesně ve školce, jestli mu paní učitelka něco neřekla, jak se k němu chovali děti to prostě neumí (tak jsem myslela to nemluvící dítě) Jinak je to dost těžká volba pokud se tam líbí jemu, možná bych zkusila nechat vyzvedávat někým jiným jestli se to nezklidní samo.Jinak ten zbytek co píšeš je samo šílenej.

sisstin
autor
7. lis 2012

@hehena u vás je podle mě problém "jenom" s tou expresí (čili produkcí mluvy), protože jinak evidentně zájem o komunikaci má více než dobrou a zřejmě teda i rozumí (ale zkusila bych ten test porozumění), co vím, tak u závažného OVR se ty děti rozmlouvají okolo 2,9roku....takže s psychologem atd, bych asi do tří ještě počkala, ale řešila bych už logopedii 😉

@dezyre na neuro ho zkoukla od stolu, proklepala kladívkem, mrkla, jak se spontánně hýbe, udělali mu EEG (pro vyloučení skryté epilepsie) a to bylo vše 😉

lojzina
7. lis 2012

ahoj 🙂
@sisstin prosim prosim,kdyz pujdu se Sebikem k Jahnove,kdy mame absolvovat to kolecko,jak tady holky pisou-neuro,orl atd?jestli vubec?Nejak tomu nerozumim...

sisstin
autor
7. lis 2012

@lojzina tak standardně se to dělá jako první, ale my taky měli první Krejčířovou, záleží, co vám pak řekne...nám třeba Kr. řekla, že je zbytečná genetika a magnetická rezonance v celkový narkoze 😉

lojzina
7. lis 2012

@sisstin jak jsi psala o tom prirazovani kostek(nebo cehokoliv) dle barev...ja to zkusila s anglicakama-dala jsem 3 barvy kousek od sebe,a pak mu podavala jednotlivy auticka s tim,aby ho dal kam patri...delam to dobre?chvili nic,a pak ze 6 pokusu to udelal 2 krat dobre,ale to asi spis nahoda? 😕 😒

sisstin
autor
7. lis 2012

@lojzina no jako takhle nějak, ale lepší je to fakt s těma kolíčkama nebo kostkama, ty auta ho můžou zmást, co po něm jako chceš..a chce to, aby těch předmětů bylo hodně 😉

lojzina
7. lis 2012

@sisstin o.k.,...no,dal ty 2 a ja chtela pokracovat,se zvedl a sel pryc,volam ho nazpet ze pojd,jeste-kdepak,nezajem.

sisstin
autor
7. lis 2012

@lojzina ještě děti baví, když uděláš kolečko z papíru, to rozdělíš na příslušný počet barev, každou tu část vybarvíš příslušnou barvou a oni tam ty kolíčky dle barvy přicvaknou 😉

krystalka
7. lis 2012

@abbie - je to tady, ale už to asi bude obsazené 😒 http://www.rodina.cz/nazor16694681.htm

abbie
7. lis 2012

@krystalka hej, uz je to obsadene... Hned jej tam niekto napisal :-/

dezyre
7. lis 2012

@paolin Jdeme k Dr. Pellarovi, Smetanova.

@sisstin já mám hroznej strach z toho eeg, že tam nevydrží .. No i když to proklepávání bude taky boj 😅

sisstin
autor
7. lis 2012

@dezyre pokud nevydrží, tak se to u těhlech nespolupracujících dětí dělá ve spánku, musíš si jít s ním lehnout do nemocnice přes noc. Před spaním mu daj ty diody, a až usne, tak začnou měřit, pro ně je to i lepší s tou spánkovou a probouzející se fází 😉

dezyre
7. lis 2012

@sisstin nestraš mě... 😅 Já nemám obavu, že nevydrží u toho samotného průběhu sedět, ale že nesnese na hlavě tu čepici ☹ Mě i třeba napadlo, jestli takový dětem nedají trochu uklidňující lék..

sisstin
autor
7. lis 2012

@dezyre no to nevim, páč ten učitě na ten mozek působí a zkreslil by ty výsledky 😉

abbie
8. lis 2012

Vcera sa nam ozvali s Instututu detskej reci, kde sme cakali v poradovniku, tak sa vytesujem. Tam su ochotnni robit tak malemu dietatu logo terapiu aj 2x mesacne ...

hrusti
8. lis 2012

@dezyre Syn je taky neposedný a vydržel na eeg. Vzala jsem mu sebou knížku, autíčka, sestřička tam měla ještě jiné hračky, tak seděl a hrál si 😉 Vadilo mu tedy to nandavání čepice a pak dávání toho gelu pod ty diody 😉

paolin
8. lis 2012

@dezyre Adík nesnesl na hlavě skoro nic a sedět v klidu nehrozilo a EEG taky zvládl. My teda byli v dětské a sestřičky tam byly úžasné 🙂 Jinak jak už se psalo - především si dítě prohlédli jak se hýbe, proklepli a poslali na EEG.

ppapajade
8. lis 2012

@miawa pár dní jsem se sem nedostala ale tak pro nás bylo nejhorších prvních 5 let ve škole asi to bylo taky paní učitelkou i když mu vycházela všemožně vstříc náš mladej ji neměl moc rád on ma svuj radar na lidi a prostě mu neseděla a mohla se stavět i na hlavu 🙂 všichni strašili jak to bude od 6tý třídy těžší ale u nás musím řict je to lepší Luky je vis v klidu jo jasně puberta se hlásí kde může ale on vyspívá a zraje asi to bude tak tím že do třidy jim přibyl kluk taky s poruchama ale je spiš agresivní a učitele si na nej stěžuji dost tak náš milej Luky se ted nejspíš snaži být lepší než on a docela "vyšlapuje" v jeho mezích samozřejmě..🙂
jo a ty nače diagnozy jsou ...selektivní mutismus, poruchy autistického spektra, špatná jemná motorika, je a na další si ani nevzpomínám..ja to ani moc neřeším spíš pokračujem tak nějak srdcem...v doktorů když jsem šla pro radu jak zvládnout to a to...třeba vyplazování jazyka se mi snažili vecpat jen léky a to jsem striktně odmítla...takže tak ..

dezyre
8. lis 2012

@paolin @hrusti holky dík 🙂
Už to máme za s sebou. Musím Staníka pochválit. U pana doktora chvíli poplakával, ale potom v pohodě. Na eeg se mu nelíbilo taky to nandávání čepice a vstřikování gelu, takže asi ješt dvě minuty potom trochu pofňukával, ale pak se uklidnil a celých těch 20 min. seděl a přebírali jsme hračky. Taťka byl s náma, takže když už ho pak "omrzelo", že jsem u něj seděla já, tak jsme se prostřídali a byl zase v pohodě.
Dopadli jsme dobře, dokonce nám řekl Dr., že z jeho pohledu je to hodně dobré, že by řekl i nadprůměr. Takže mozkově je vše v pořádku.
Holky, nevíte proč na něj paní (asi sestřička) svítila světlem? To nám nějak neřekla proč to dělá. Vlastně nám neřekla nic ☹ Byla dost protivná.. Když si Staník měl tendenci sahat na tu čepičku tak ho hned okřikovala.. což teda chápu, ale nevím, prostě na mě i na manžela působila hodně nepříjemně. Ale Dr. byl super, v pohodě.

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - ahoj, s tím světlem nevím, asi ten mozek na to nějak má reagovat, vzpomínám si, že když jsem kdysi byla na eeg já, že jsem měla mít chvíli zavřené a pak zase otevřené oči....jinak my jsme na neurologii ani na eeg vůbec nebyli, ale nepříjemné sestry jsme zažili s Jiříkem na foniatrii, když byl na vyšetření sluchu - byly na něj dost nepříjemné a netrpělivé, protože si prostě nenechal nandat sluchátka, bál se toho....no ani napodruhé se sluchátka nepodařilo dát, ale když jsme byli teď v září, tak už to dal, ale musela jsem tam ty sestry trochu usadit, protože si jednak myslely, že tam půjde dovnitř beze mne a pak nemohly nějak zase pochopit, že to s ním půjde, ale musí mu v klidu vysvětlit co se bude dít, co má přesně dělat, nejlépe mu to několikrát zopakovat a přesvědčit se, že to pochopil, že se nemá čeho bát....pak to najednou šlo v pohodě 🙂 , ale zrovna na té foniatrii v Žitné bych předpokládala citlivější přístup a větší zkušenosti s nespolupracujícími dětmi 😉

paolin
8. lis 2012

@dezyre myslím, že krapet "dráždí" mozek. Na spánkovým eeg cíleně blikají.

dezyre
8. lis 2012

@krystalka Právěže Staník na to světlo absolutně nereagoval. Chvíli na něj koukal, pak do něj chtěl třísknout autíčkem a ve finále se k němu otočil zádama. Právě ta sestra povídala, že na to vůbec nereaguje, ale už neřekla, jestli je to dobře nebo špatně..
Foniatrii budeme mít teď jako druhý krok. V pondělí jdeme k dětské s těmato výsledkama a asi i pro žádanku na foniatrii. Tak se toho začínám taky děsit... 😅 A musel malej nějak spolupracovat, kromě těch sluchátek? Jako požadovali po něm něco mačkat nebo tak? Je pravda, že jak píšeš.. na takových pracovištích jako je dětská neurologie, foniatrie a všude kde se pracuje s dětma, který tam jdou s určitým problémem, bych čekala, že budou mít trpělivost a trochu cit a pochopení pro děti.