Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zanna
16. pro 2011

@sisstin dik,takze ucit sa a ucit sa,ale co som tu citala,tak vase deti nemaju LMR,len dysfazku

sisstin
autor
16. pro 2011

@zanna jj, tady není (zatím) nikdo, kdo by měl i LMR 😉 u té dysfázie je to tak, že většina dětí má intelekt normální, a pak malý procento má intelekt nadprůměrný a malý procento má teda tu lehkou MR 😉 ale pokud má dítě LMR, tak se ta dysfázie určuje určitě dýl...to třeba až tak okolo toho školního věku..protože většina dětí s LMR má opožděný vývoj řeči a jestli to půjde tím dysfatickým směrem nebo ne, to se pozná až déle...

a pokud má dítě LMR a dysfázku, tak samozřejmě ta reedukace řeči trvá déle než u dítěte s "jenom" dysfázií, tam je nosná diagnoza LMR..dysfázie je jenom nemilý doplněk 😒

zanna
16. pro 2011

@sisstin,diky,si zlata ,informujem sa kde sa da 🙂

sisstin
autor
16. pro 2011

@zanna dysfázku a LMR má myslím nejstarší dcera od Moniky, je jí 17...v mluvě pořád nějaké nedostatky jsou, ale není to tak hrozný....dělá učnák, sice ztěží, ale dělá 😉 takže žít se s tím dá určitě slušně, pokud je ta LMR spíš na horní hranici k subnormě, tak i samostatně pak v dospělosti nebo s menší dopomocí...

a vám byla diagnostikována LMR? Chce to fakt dobrýho psychologa, protože třeba když má dítě smíšenou dysfázii (tj. problém jak s mluvením, tak s porozuměním řeči), tak právě může zaostávat celkově i v ostatních dovednostech...a nemusí to být LMR...je to dost těžký na diagnostiku 😉

zanna
16. pro 2011

nam bola diagnostikovana expr.dysfazia,nizkym intelektom,porozumenie reci ma v poriadku,

sisstin
autor
16. pro 2011

@zanna no mně se právě nezdá, že by to šlo diagnostikovat u tříletýho dítěte 😕 páč teda jestli má LMR, tak počítám, že bude min. o rok pozadu ve všem, a přece ve dvou letech je fyziologická i úplná nemluvnost 😕 nebo on teda už mluví a spíš dysfaticky? Tj. tvoří si svoje slova, špatná gramatika atd.? 😉

zanna
16. pro 2011

sme pozadu ,nie vo vsetkom,hlavne s recou,problem s tvorenim vety,gramatiku ma svoju,cize ziadna gramatika...

sisstin
autor
16. pro 2011

@zanna no hele, zkusila bych zajít ještě někam jinam..protože dítě s LMR bude ve všem opožděné tak nějak stejně ( a musí být opoždění min. o třetinu věku), takže u např. tříletého dítěte se dá mluvit o lehké MR, pokud ve všem odpovídá na dva roky....

jak oni mu dělali ty testy, hlavně teda na tu logiku a tak? 😕

sisstin
autor
16. pro 2011

@zanna a to porozumění mu teda odhadli na kolik roků a měsíců? 😕

evcaaaaaa
16. pro 2011

bacha ses z prodilu a cernobila 😅 😅

dalea
17. pro 2011

Ahojte,dlhsie som tu nebola,vcera sme boli u pedopsychiatra,tak isto ako vzdy,o 3 mesiace na kontrolu 😅 Kecal s nou,dal jej za ulohu pohladat najprv 3 zelene a potom 3 cervene kocky a priniest mu,potom ich vsetky spocitat 🙂Ja uz ju velmi neriesim,v skolke niesu ziadne staznosti,tak to nechavam tak. Akurat sa priznam,ze vobec nic doma nerobime,akosi nemam chut,musim sa k niecomu dokopat 😠 😝 Ale aha aka je to pomocnicka sikovnicka moja 😉 😀

jolinka
19. pro 2011

@dalea ahoj zuzi 🙂 🙂 🙂 🙂 ako sa mate?

my od polky novembra stale chori...zrejme az do vianoc to neskonci ☹ ☹ ☹
najprv 2 tyzdne dievcata chore, potom 2 tyzdne Misko zlomena klucna kost...ked som myslela ze aspon tento posledny tyzden budu zfravi v skolke a skole... a konecne nakupim a upracem, tak cez vikend dalsia davka choroby.. 😒 Tentokrat vsetky deti plus ja ☹ ☹

celu noc som kaslajuca s bolavym hrdlom behala od jedneho dietata k druhemu, kontrolovala teplotu [okrem johi vsetky vysoku horucku ] davala caj, paralen, kojila... noc na zabiti 😠 😠 😠

dadlenka
19. pro 2011

@jolinka to jsou dny..... ale taky nemám naklizeno, upeče mi švagrová, mám strategii, že uklidím až 23. protože i když uklízím jak divá, za chvilku to nejde vidět....🙂)) Přeju hlavně zdraví🙂)

dalea
19. pro 2011

@jolinka Ahoj,Janka,Lea tiez bola chora,tyzden a pol doma,potom uz isla do skolky este s kaslom,toho sa az teraz zacina zbavovat,nam na taky hlienovy kasel najlepsie zabera ACC long 🙂 Ja stale na marodke,teraz chodim na rahabilitacie,takze tak 😝 Manzel tiez dnes zacal marodku,hrdlo ma chytene 😝 Ako pozeram,tiez mate veselo,chudak Misko ☹ Ked sa to trocha ukludni,tak pridete na navstevu 😀 Zajtra ma Lea besiedku,ked nieco nafotim,tak pridam fotky,ahoj 😉

jolinka
19. pro 2011

@dalea besiedky mi ani nespominaj ☹ kaikinu som prepasla a dnes ma johi v skole...to zas nic kvoli chorobe

sisstin
autor
19. pro 2011

holky, by mě zajímalo, jak se má @simalex škoda, že už nemá čas sem chodit 😒

dalea
19. pro 2011

@jolinka Janka,ja som tiez jednu prepasla,pisala som to tu,ze som prisla na koniec,lebo zacali pol hodiny skor 🙄 Viem si predstavit,ako Ta to mrzi 😒

jajulinka
20. pro 2011

Ahoj holky chtěla jsem se vás na něco zeptat.Mám 2,5 letého klučíka a moc nemluví,používá základní slovíčka max. 30.Všemu rozumí,dokonce umí celou abecedu,ale nemluví,než mi řekne mami to je přemlouvání anebo když chceme ,aby opakoval tak zavrtí hlavou.Ani nepoužívá slovíčka ano,ne.Mám to nějak řešit nebo ještě počkat.Je mi jasné,že když půjdu k dětské lékařce,tak mě odbyte,že mu ještě nejsou 3 roky.Děkuju za jakoukoliv radu

sisstin
autor
20. pro 2011

@jajulinka čauvec, tak 30 slov bude cca spodní hranice širší normy, to furt může být opožděný vývoj řeči jenom 😉 Píšeš, že rozumí všemu...zkus to ještě ověřit tak, že před něj postavíš reálné předměty (nebo obrázky), např. auto, hrnek, peníze, klíč, nůžky atd. A ptej se: čím se jezdí, z čeho se pije, čím se stříhá atd. Pokud tohle zvládne, tak to porozumění by mělo být opravdu v pořádku 😉

Opakovat ho nenut, dítě musí mít tu řeč na určitý úrovni, aby bylo schopné apakovat, což při cca 30slovech ještě není 😉 Pokud se jinak chová normálně a nemá žádné problémy, tak bych ještě chvíli počkala...ale měla by se mu ta aktivní slovní zásoba dost rychle zvětšovat, pokud ne, tak už bych zašla ke klinickému logopedovi pro radu 😉

pasoa
21. pro 2011

Ahojte, hádam si na mňa ešte spomínate. Len som chcela napísať, že to u nás vyzerá, že Matúško je zrejme autista. Ešte nedosiahol 3r, tak je ešte každý opatrný, ale vo februári ideme k MUDr. Činčurovej na Kramáre na diagnostiku.
Viac-menej by diagnóza súhlasila, takže preto aj to zhoršené porozumenie, niekedy bez reakcie atď.

Sú tu nejaké mamičky s autistickými deťmi? Potrebovala by som poradenstvo, vaše názory a skúsenosti v tejto oblasti.

Vopred ďakujem.
Pavla

sisstin
autor
21. pro 2011

@pasoa ahojky, tady ne...ale vedle je autíkovské téma: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/mam-auti... 😉

pasoa
21. pro 2011

@sisstin dík

marcalina
21. pro 2011

😀

marcalina
21. pro 2011

😝 🙂 😖 😝 😅 😅 😔 😲

sisstin
autor
22. pro 2011

čau holky,

tak jsme dneska byli na logo...se mi líbilo, že se hodně zaměřovala na porozumění řeči...dávala mu otázky a on odpovídal a pak to slovo rozslabikovával 🙂 jinak na ty "záseky", kdy on nechce odpovědi říkat, ale jenom ukazovat mi řekla, že jde určitě o to, že je nejistej...že kdyby tam ta nejistota nebyla, že by mluvil o moc víc...že ho nemám nutit, pochválit ho i za to, že otázku zopakuje a odpověd jenom ukáže...že časem to určitě povolí 🙂

pak jsme se bavily o tom, že je docela jinak šikovnej, jak umí přečíst už všechna písmena, pozná u spousty slov počáteční písmeno atd., a najednou mi říká...že "no škoda, že ta expresivní složka je postižená těžce", ...mě to docela dostalo no...když podle Kr. je ta dysfázka spíš lehčí, ale ona to tuším brala v globálu, že prostě on nemá zasažené ty ostatní složky a když už některé jo, tak ne tak závažně...ale ta exprese..ach jo..

si zas ale říkám, že je spousta dětí s expresivní, který v jeho věku neřeknou ani ň..nebo maj třeba 100slov 😕

sisstin
autor
23. pro 2011

jinak se mě včera ještě logo ptala, jak P. prožívá Vánoce....no je fakt vidět, že v té školce se o tom baví...páč se ho třeba ptala, co bude v sobotu..a on fakt řekl "Vánoce", a co bude mít pod stromečkem, a on zas, že "dárky"...a kdo je nosí, tak on, že "Ježíšek"...tak jsem docela čuměla, páč my mu doma do hlavy tohle moc necpeme.... 😕

sisstin
autor
24. pro 2011

Všem maminkám a jejich nestandardním dětičkám přejeme krásný Štědrý den, hodně dárků a hlavně co nejvíce pohody 😵

smardik
24. pro 2011

všem našim úžasným nestandardním dětem a jejich úžasným rodičům přejeme krásné Vánoce, hlavně Štědrá den a hodně dárků pod stromeček

deina
24. pro 2011

Aj my zelame krasne a pokojne sviatky plne pokoja a pohody. A deti nech si poriadne uziju darcekov. 🙂

evcaaaaaa
24. pro 2011

Holky chtela bych vam a vasim ratolestem poprat krasne pozehnane vanoce a spoustu pokroku a uspechu do dalsiho roku 😀