Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
8. únor 2014

@mvmk - s tím stěhováním - to je neuvěřitelný, co člověk dokáže nashromáždit věcí, co? My se kdysi stěhovali z 2+kk do rodinného domku, sice malého, ale když se teď kouknu kolem a představím si, že bychom se měli vejít zase do malého bytu, tak nevím, nevím... 😉 .
A super, že máte pokroky, to je fajn, že opakuje 🙂 ...a s tím odpoledním spaním...to možná ani nemusí být tím, co teď berete, třeba Jiřík mi přestal odpoledne spát už před 3.rokem, pak ještě tak půl roku si občas odpoledne zdřímnul, ale třeba tak 2x týdně a pak přestal úplně....akorát ten přechod je trochu náročný, protože oni spát už nechtějí, ale unavení jsou, takže jednu dobu klidně vytuhnul kolem 18. hodiny a spal až do rána, pak se to časem srovnalo, jak byl větší...

develyn
8. únor 2014

sisstin.. už ho mám.. a bude to ho tisknout a rozesílat? nebo ho každý má sdílet?

daja53
8. únor 2014

@lenuskin AHOJ LENUSKIN AKO PODAVAS SYNCEKOM FOSFOSER,MOJA DCERA HO NECHCE ,NADRAPUJE JU NA VRACANIE.AJ DO CAJU SOM SKUSALA,UZ SI NEVIEM RADY ,DAKUJEM

lenuskin
8. únor 2014

@daja53 Ahoj. Já ho nejdřív rozmíchám na lžičce s trochou Pikaa ( to je slazené kondenzované mléko s příchutí kakaa, u nás se prodává v tubě) a pak to rozmíchám do kakaa ke snídani. Jenom tak je to Kuba schopný pozřít.
V čaji a v jiné tekutině to nerozpustíš. Tenhle preparát je na bázi lipidů, takže to chce něco tučného. Lze to rozmíchat ¨v másle a namazat na rohlík s medem nebo džemem, ale to nám bohužel nesnědl, taky ho to nakopávalo. Když jsem neměla Pikao, tak jsem mu to poprvé rozpustila v trošičce másla a hodila do kakaa.
Zkus to takhle, třeba se to povede. Hodně štěstí. 🙂

peggy722
8. únor 2014

@sisstin Tak jsem zjistila, že Elča má tu hypersensualitu. AspoŃ vím, jak se to jmenuje. Velký kolektivy opravdu nemá ráda, sice se nakonec začlení, ale trvá jí to. A nesnáší vrtačky, sekačky a popeláře. Ldyž má projít na ulici kolem popelářů, tak má skoro amok. A přitom z okna se na ně dívá ráda. Pak ta mizerná mluva. Vzteklá je taky, ale mám obavy, že to je dědičnej rys po mamince 😅 . Navíc má záchvaty, když je večer už přetažená a já nechci udělat něco, co už si dávno obstarává sama a trvám na tom, že to má udělat sama, např. si natočit vodu do kelímku.
Teda já snad ten fosforer zítra objednám 😕 .

daja53
8. únor 2014

@lenuskin dakujem za odpoved,velmi si mi pomohla,pekny vecer 🙂

peggy722
8. únor 2014

Jinak stěhovali jsme se 3x a už nikdy více. nejhořší bylo asi to první. To jsem neměla ty zkušenosti. Druhý bylo blbý, protože jsem balila s nudlí u nosu a s horečkou a to třetí, to už jsem byla machr 😀 . Ale už fakt nikdy, protože už jsme zase nasyslili takovejch krámů s těma dětma. Nedávno jsme probírala skříně, co já toho vyházela a už bych mohla zase.

peggy722
8. únor 2014

@daja53 Tak to jsem zvědavá, jak to Ely nacpu, Ona teda zblajzne i normální rybí tuk, sice se šklebí, ale spolkne to. Někdo tu psal tu Nutellu.

gabina75
8. únor 2014

@sisstin Diagnostiku dělala klinická psycholožka u nás,, ale jsem objednána ještě i jinam, do Prahy, přecijen bych ráda znala více názorů... A s Kubíčkem nám budou dělat 21. 2. ještě škálu na autismus, tak jsem zvědavá jak to dopadne.. na první pohled na něm není opravdu nic vidět, kdo ho nezná blíže, ničeho by si nevšiml ( tedy kromě nemluvení ), ale já samozřejmě vidím, že v některých věcech se od bráchy hodně odlišuje.. "..Dvojčata jsou kluci dvojvaječná, někdy si říkám jak je možné, že oba mají problém , kde se stala " chyba " ☹

peggy722
9. únor 2014

@gabina75 Já si myslím, že by se to možná projevilo stejně, i kdyby se narodili každý zvlášť třeba s dvouletým odstupem. Pokud je tam nějaká genetická zátěž v rodině, tak prostě je ta pravděpodobnost veliká. U nás zase v rodině z matčiný strany mají některý děti pravděpodobně OVŘ, ale všechny mluvit začly a dobře a všechny se pak ve škole dobře učily. Takže je naděje, že bude Ela mluvit normálně. A u vás v rodině nikdo nic ? Myslím, že tu je maminka s dvěma chlapečkama a mají diagnozu oba, akorát si nevzpomenu na jméno.

saurian
9. únor 2014

@gabina75
ahoj nase deti su po 1,5r, a kazdy ma nieco - matko adhd + expres.VD; jakubko detsky autizmus.
nemyslim si ze to je tym, ze by si niekde urobila chybu, niekedy to tak proste je.
pritom u nas v rodine je max OVR, aj ked moj bracho mal v 1987 diagnostikovane LMD (lahka mozgova disfunkcia), ale stejne si nemyslim ze by to bolo dedicne, on mal vela problemov po narodeni, neskor aj zapal mozgu. dnes je uplne v pohode, a nemyslim ze je tam dnes toho tolko aby to bolo na diagnozu.
drzim palce, aby sa vam ten autizmus nepotvrdil a aby vam to drobci este ukazali. 😉

krystalka
9. únor 2014

Ahoj holky, blíží se nám Jiříkovy 6.narozeniny a já nějak nemám inspiraci na dárky, společenské hry ho poslední dobou vůbec nebaví, nějaké takové ty naučné věci to mi přijde, že moc nebere jako dárek, že by z toho nějak jásal....hodně teda poslední dobou maluje, lepí, stříhá....taky si rád hraje s vodou, takže jsem koukala třeba na tohle http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/hracky-na... to by se mu mohlo líbit, ale jinak mi nápady nějak docházejí, hledám tipy hlavně pro babičky a dědečky, od nás dostane lampičku-ducha, která mění barvy (Ikea), tu si přál, nějaké věci na kreslení, pyžamko...a návštěvu Muzea Lega - to bylo taky přání, navíc mám ještě kuponky na slevu na vstup 😉 . Stavebnice asi ne, nejradši si staví z Dupla a z dřevěných kostek, ale poslední dobou už moc ani to ne.... Ani na zahradu mě nic nenapadá - kolo, koloběžku, velký náklaďák na zahradu...to už má.... jinak knížky samozřejmě nesmí chybět 🙂 ...ale jinak nevím...tak kdybyste měly nějaký nápad, tak sem s ním 🙂

saurian
9. únor 2014

@krystalka
ahoj nas drobec bude mat sice len 5, ale tiez moc nevieme.... nastastie v poslednom case sa zaujima o oblecenie, tak dostane asi oblecenie - ale teda musi to byt batman mikina a pod, teplaky chce zelene.... proste si uz dost vybera a fakt sa z toho potom tesi. lebo hraciek uz maju milion, aj ked on uz presiel na to klasicke, male lego, takze rodina vacsinou zvoli nieco z toho.

krystalka
9. únor 2014

@saurian - díky, Jiřík oblečení taky přijme rád, pro změnu zase nejraději všechno modré 🙂 , ale Batman, Spiderman a podobné postavičky mu vůbec nic neříkají, on se o to vůbec nezajímá, maximálně zaregistruje, že to někdo jiný má, ale spoustu těch postav ani neví jak se jmenuje, nekouká na to, takže to jde mimo něj, zaregistroval snad jen auto Blesk a Šmouly, ale nevyžaduje z toho nic, jen ví, jak se to jmenuje 😀 . Jinak klasické malé Lego nechce, mají ve školce oboje a zatím chtěl vždycky ještě Duplo, že to jde líp od sebe a rychleji se z toho staví 🙂 , ale on celkově moc na stavění není, většinou něco postaví a pak to tu stojí několik týdnů a vůbec to nechce rozebrat, nevadí mu ani to, že si vlastně pak nemůže stavět něco jiného...přitom si s tou stavbou už pak vůbec nehraje, jen se tu na to práší, tak to jednou za čas pod záminkou úklidu rozeberu, on druhý den postaví něco jiného a jsme zase tam, kde jsme byli 😀

peggy722
9. únor 2014

@saurian Tak já si myslím, že právě ta genetika určitou roli hraje. Sistin tu jednou psala, že když je v jedný generaci OVŘ, tak v další z toho klidně může být dysfázka a třeba u Tygra to tak je. Já jsem třeba ani nevěděla, že to u nás v rodině je. A měl to strejda, jeho syn a jeho jeden ze synů a druhej sice mluvil brzo, ale strašně patlal. Takže to asi dědičný je, nevím, jestli jim to někdo diagnostikoval, ale všichni začli mluvit pořádně tak ve třech a půl letech. Ela se do dvou let vyvíjela normálně, první slůvka měla brzo, ukazovala už v osmi měsících, odkjakživa byla hrozně zvuková a komunikativní. A pak někdy v březnu schytala bakterii do nosu, moraxellu a nemohly jsme to zlikvidovat několik měsíců až do prázdnin. V noci chrápala, dusila se se u jídla a přestala pořádně mluvit. Takže u nás je to asi i tím, teď po odstranění mandle je to zase lepší.

sisstin
autor
9. únor 2014

já na tu genetiku holky věřim strašně moc 😉 a i se bojím mít další dítě, i když s MM už nehrozí 😅 tak třeba někdy s někým jiným...možná 😅 😅

cairka
9. únor 2014

Ahojte. U nás sa reč v zmysle gramatiky a výslovnosti dosť zlepšuje 🙂 , ale mám dotaz. Ako riešiť, keď si stále hovorí v tretej osobe? Opravovať ju? nechať tak?...Keď zle vysloví slovo, tak ju viem opraviť bez toho, že by si to všimla (že zopakujem správne, áno to je...) , ale ako riešiť toto? Keď povie "Dia ešte nemala" -tak buď jej kontrujem, áno, ešte si nemala, ale ja potrebujem aby pochopila, že Ja som ešte nemala..."A ktoré je Diine" tvoje je..., ale zas tam nie je to slovo, čo sa potrebuje naučiť používať - moje...Mám po nej zopakovať natvrdo "po vedz A ktoré je moje?" zatiaľ som neriešila, ale už má asi čas 😕 čochvíľa 4apol roka... Dodám teda, že ona tie slová pozná - ja, moje, chcem (nie Dia chce)...len ich nepoužíva 😝

sisstin
autor
9. únor 2014

@cairka jako ve 4,5 už je to mluvení v třetí osobě divný. Tygr s VD to zvládal kousek před 4. rokem 😕

abbie
9. únor 2014

@cairka moj ma presne 3 a riesim to uz teraz natvrdo, poviem mu povedz toto je moje

abbie
9. únor 2014

@cairka ono ked to nechas zajst takto daleko do 4,5 r. tak tam je uz velke riziko, ze si takuto komunikaciu dieta zafixuje a to uz sa sakra tazko oduci

peggy722
9. únor 2014

Tak naštěstí Ela s tím já a moje nemá problém 😀 . To slyším doma pořád.

cairka
9. únor 2014

@abbie , no jo...len moja je v sociálnom vývine pozadu, dosť, v podstate ešte nás nenavštívilo ani obdobie vzdoru, tak som to furt brala, že to príde ruka v ruke...Ako je to čiastočne smutné, čiastočne smiešne, ale niektoré reakcie má podobné ako 16mesačný synovec 😅 🤐 nehovorím o tom, že niektoré veci, čo on robí teraz v tom 15-16 mesiaci , malá začla tak do polroka dozadu, takže pred 4. narodkami 🤐 Ale malý je veľmi šikovný 😀 (ale nie, je to šikovné deculo, ale asi nebude na úrovní 4ročáka)

lenuskin
9. únor 2014

@gabina75 Ahoj, já má taky dvouvaječná dvojčata, kluky. Jeden je naprosto OK a druhý je naprosto KO.
Když jsme sháněli podklady pro genetiku, tak si nikdo nevybavoval, že by se v rodině vyskytoval někdo, jako je náš Kuba, nikdo prý neměl problémy s vývojem, s řečí apod. Všem se asi rodily standartní děti a já jsem zřejmě první v širší rodině porodila divné dítě. Teta mi dokonce řekla, že si nevzpomíná, že by byl někdo "vadnej" jako Kubík. ☹

krystalka
9. únor 2014

@cairka - Jiřík začal to "já" používat taky někdy kolem 4. roku, jak píše Sisstin, i když pak ještě nějakou dobu používal střídavě obojí....ale pokud se pamatuju, tak jsem ho nijak zvlášť neopravovala, jen když řekl "Jiřík půjde....", tak jsem řekla "ano, ty půjdeš"....a dávala jsem si pozor, abych už nepoužívala takové to "tak, maminka se teď taky obuje..." apod., což jsem ze začátku dělala....takže jsem už taky striktně používala jen, že "já se taky obuju"....ale neopravovala jsem přímo jeho, jen jsem šla příkladem a on začal časem taky....jinak já teď zase pro změnu bojuju s podmiňovacím způsobem - Jiřík pořád říká např. "když my měli doma ten vrtulník, tak on tu lítal...."....no a já pořád přemýšlím, jaký že vrtulník, když jsme žádný nikdy neměli 🙂 ...no a ono to mělo být "KDYBY jsme měli vrtulník, tak on BY tu lítal...."....takže kudy chodím, tak pořád dodávám a zdůrazňuju za vším to BY 😉

peggy722
9. únor 2014

@lenuskin Bohužel někdo musí bejt ten první ☹ . U nás je dobrý, že těch dětí bylo víc. I já jsem prý mluvila celkem dlouho, ale rovnou ve větách 😝 . prý si se mnou docela užili, protože jsem měla naposlouchanejch spoustu hlášek z televize a ty jsem s oblibou používala třeba u doktorů, jo a taky jsem o sobě mluvila v mužském rodě. Já mám velkou naději, že bude Ela v pořádku stejně jako ty ostatní děti. Manžel říká, že to strašně řeším, ale za prvé nechci nic zanedbat a za druhý mně strašně prudí tchýně, která to furt řeší a furt se mi do toho plete. 🙄 Navíc je blázen do alternativních metod, teď momentálně děsně jede v autopatii. Kdo chcete, tak si ot tom něco najděte. Já jenom píšu ten název a vidím rudě. 🙄

lenuskin
9. únor 2014

@peggy722 Joooo, o tom jsem taky četla a považuju to za výplod choré mysli. 😀
Co jsem tady o Elče přečetla, taky se mi zdá je je OK, ale je dobré, že se snažíš vyrovnat určité, byť malé deficity, tím jí jenom pomůžeš.

ladida.l
9. únor 2014

@lenuskin teta je teda drsná 😕 😅

lenuskin
9. únor 2014

@ladida.l Si piš!!! Ona to asi takhle ani nechtěla říct, je jinak zlatá, ale zamrzelo mě to.

luciehynkova
9. únor 2014

Ahoj holky, nemáte některá podobný problém? Bertík se v 1,5 roce hrozně změnil. Začal nás ignorovat, přestal se hrát se sestřičkou, nereaguje na pokyny, nenavazuje oční kontakt, hraje si spíš sám, nemluví. V dubnu mu budou 2 roky. Předtím se vyvíjel uplně normálně. Dělal paci paci apod , byl to takový veselý lumpík. Teď nic. Přemýšlela jsem, čím to může být. To léto jsme se stěhovali, Bertík má teď už 3 domov, poslední atb měl květen 2013, očkování rok zpátky. Pak se manželovi povedlo ho špatně zabrzdit v kočarku a Bertík sjel z rampy a skončil hlavou ve výkopu na plot. ☹ na konec března jsme objednaní do spec. Školky na poradenství. Jsem z toho všeho vyřizená 😢 a chtěla bych ho mít zpátky takového jaký byl ☹

peggy722
9. únor 2014

@lenuskin Tak ona je docela v pohodě. Když pominu, že má asi období vzdoru, tak to docela jde. Co je dobrý, že už se snaží všechno komentovat. I když si hraje, tak všechno komentuje, mluví za pajďuláky v lego domečku. Máme takovou legrační historku. Máme kocoura a ten, když se mu něco nelíbí, tak se vyčůrá manželovi u bot. No a manžel ho za to vykoupal ve vaně.A Elča když si hrála, tak v tom domečku topila černou kočku ve vaně a říkala jí ty ty ty, fuj 😀 . A včera zase tý malý holčičce, že musí jít hají a cpala jí do postýlky a dohadovala se s ní jako já s ní každej večer 😅 . Protože Elča je schopná vylézt z postele tak 20x než usne. Vymýšlí si, že chce na záchod, napít apod.