Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ottic
7. bře 2014

@ladida.l kdepak,i tu jsem nebyla tak čtvrt roku. Co to je za skupinu ? Vojta zas tak velký není, bude mít 4 roky.

dracek71
7. bře 2014

@ottic Do Dona Bosca (P8) berou i mladší děti, zkoušeli jste? Je tedy pravda, že mají ročně tak deset nových míst, což je hrozně málo a je možné, že všechno zaplní předškoláci, protože ty berou všude přednostně...ale pro dítě s takhle větším problémem je to velká příležitost, jak se někam hnout. Doma i při sebevětší dřině to jde pomalu

dracek71
7. bře 2014

@ottic @ottic jinak nevím, jestli jsme příběh se šťastným koncem, ale myslím, že náš Jáchym ve 4 letech o moc větší slovní zásobu neměl, já to nikdy nepočítala, ale když začal ve třech chodit na logopedii, tak dal dohromady maximálně věty typu Jáša papá (mluvil o sobě ve třetí osobě dost dlouho), máma spí ap. slov hrozně málo, přesně si pamatuju na to, jak jsem si s ním četla a jak mě deptalo, že hrušce říká jabko, rozeznal ve třech letech snad jen psa od kočky...ve srovnání s jeho sestrou, která ve dvou letech mluvila ve složitých souvětích, to byl depka taky...dneska je mu sedm, pořád špatně vyslovuje, ale intelekt úplně v normě, žádný závažný problém kromě výslovnosti nemá...ale nikdy neměl v papírech těžší vývojovou dysfázii, od začátku pouze expresivní složku dysfázie...takže asi nebudeme úplně srovnatelný případ..držím palce, ať se dostanete alespoň do nějaké dobré školky, dělá to hrozně moc a pokroky pak jsou viditelnější

krystalka
7. bře 2014

@ottic - nepropadej zoufalství, já vím, že je to těžké, taky jsem měla takové období...jestli ti trochu pomůže náš příběh....Jiřík měl sice porozumění v pořádku, ale ve 3,5 letech měl asi 40 slov, typu hačí, hají, ham, tam, bum...mluvil o sobě ve třetí osobě, teprve v té době začínal spojovat dvě slova, mluvil tak, že mu kromě nás nikdo nerozuměl a i my jsme se leckdy museli pracně pídit, co že nám to chtěl sdělit....chodili jsme na logopedii do SPC, na foniatrii...ve 4,5 nastoupil do speciální školky, kde se hodně posunul dopředu, další velký skok byl po 5.roce....Včera mu bylo 6 - mluví v dlouhých souvětích, hezky srozumitelně, momentálně hlavně dolaďujeme výslovnost - sykavky a ř, gramatika už je až na drobné chybičky ok, pěkně drží tužku, počítá víc než do 100, umí napsat většinu písmenek tiskacím.....ale budeme tedy letos stejně dávat odklad a příští rok asi půjde do menší logopedické třídy... My jsme sice trochu jiný případ, než vy, Jiřík má jen lehčí expresívní dysfázii, ale spíš jsem tím chtěla říct, že to prostě chce spoustu práce a hlavně trpělivosti...vezmi si, že u nás jsou to teď vlastně 3 roky od té chvíle, kdy jsme se začali znepokojovat kvůli té řeči....a to je ta dysfázie o hodně lehčí, než u vás.... a taky ještě nemáme úplně vyhráno, uvidíme, jak to půjde ve škole....

hrusti
7. bře 2014

@ladida.l jestli té to trosku uklidní, tak syn si taky plete ovoce a zeleninu a to jsem to do nej hru cela už krát. Všechno červené ovoce je malina a bobuloviny víno 😀 a to ma "jen" lehkou expresivni 😉

hrusti
7. bře 2014

@ladida.l jinak určitě doporučuji školku jak tady pisou holky. Většina deti ve školce udělá veliký skok 🙂 nezoufej , na kazdou z nas to občas padne. Je to bohužel běh na dlouhou trasu a je to náročné jak pro deti, tak i pro nas a někdy bohužel vynaložené úsilí neodpovídá výsledkům. Držím palečky!!!

alisek
7. bře 2014

Holky máte nějakou zkušenost se speciální školkou? ne logopedickou. Zvažuji zda tam umístit syna, ve školce kam chodíme-normální mi dali na zvážení, zda "nepořídit" Honzíkovi asistenta nebo do budoucna nepřejít do spec. školky. Vůbec nevím jak se zachovat, zda ho ještě rok nenechat v norm. šk. nebo ho od září nechat nastoupit do té speciální a zda handicepovaný děti ho budou motivovat ..fakt nevím. Klinická psycholožka kam chodíme (zatím jsme byli jen 1) mi nedala moc rad krom čtení logopúedických pohádek.
Honzík má pravděpodobně syndrom ADD, mluví víceméně jen v jednoduchách větách..celkově odpovídá tak dvouletému děcku..a přitom před rokem to vypadalo vše dobře, že se posouvá dál vevývoji a od podzimu jen stagnuje.

alisek
7. bře 2014

@ladida.l Ahoj,můžu se zeptat k jakému dr. chodíte? my byli u chrudimské dr. a nic mi neporadila..takže nevím jak s Honzíkem pracovat...sháním nové kontakty azkusit přejít k jinému dr...mmch. tuším, že jsme chodili do stejné skupiny na beremese 🙂..chrudimačka

krystalka
7. bře 2014

@alisek - můj syn chodí do speciální školky druhým rokem a jsme moc spokojení...ale jsme z Prahy, takže to ti asi moc nepomůže...jinak ono taky záleží, jaké děti se v té třídě speciální školky sejdou....u nás jsou to třeba převážně děti s dysfázií, ADHD a tak jedno až dvě autistické děti ve třídě. Je tam 10 dětí, 2 paní učitelky a asistentka....taky jsem ze začátku váhala, jestli ho tam něco bude táhnout dopředu a nebude tam spíš stagnovat, ale opak je pravdou, učitelky se jim tam věnují opravdu hodně, navíc jednou týdně individuální logopedie s jejich logopedkou....jsou tam děti, které na tom jsou trošičku líp i ty, které jsou na tom hůř, než syn...od začátku tam syn dělá obrovské pokroky, takže obavy se nenaplnily a myslím, že to byla pro syna ta nejlepší volba 🙂, v klasické školce by to v jeho případě pro něj byl obrovský stres a při tom velkém množství dětí by tam prostě jen tak vlál s davem a nijak extra by se nerozvíjel, prostě by ho to převálcovalo a nic by mu to nedalo....

alisek
7. bře 2014

@krystalka to je skvělý, v normální školce moc posun neudělal, drilem ho naučili vlastně za kratší dobu jen oblékat se a svlékat, doma mi to trvá min. 20 min než to dokáže sám.. ale mluvení, grafomotorika atd.prakticky nic..spíš si tam je hraje, což je i úleva pro učitelky ☹ asi je to dost kontraproduktivní...děkuju moc za odpově´d..v našem městě jsou dvě tak se zkusím poptat zda se tam můžeme jít podívat.

ladida.l
7. bře 2014

@alisek Já si Tě pamatuju. Přemýšlíš nad školkou Strojařů? Pak ještě jedna jedna u divadla, ale to je spíš pro děti se zdravotním handicapem. Já se jdu za dva týdny podívat do logopedické třídy. Ve speciálce mají aktuálně hodně autistických dětí. Podle zpráv od Junkové ředitelka usoudila, že logo pro něj bude ideální. Ale otázka je, zda nezmění názor, až ho uvidí a nenavrhne spíš tu speciální, on téměř nerozumí.
Doktoři tady v regionu - no mám svoje zkušenosti, ale zatím nemůžu nikoho doporučit. Chodíme ke skvělé psycholožce dr. Junkové, ale ta ordinuje v Praze, chodíme na foniatrii na Malvazinky. Teď nás čeká neurologie, to jdeme k Brabcovi, prý je dobrý, tak nevím.
Jinak navštěvujeme SCP ve Skutči, je tam taková mladá nadšená logopedka - Mgr. Kunhartová, chodíme na logopedii k paní Mgr. Solnické do Pardubic. Chodíme na logopedii k doktorce Zelenkové do Pardubic, ale to je tak jednou za dva měsíce. Pak k nám dochází i raná péče. Informací mám spoustu. Snažím se znakovat, pojmenovávat, mluvit velmi jednoduše, začínáme s kartičkami. Jde to pomalu. Tomáš špatně spí a já jsem strašně unavená, navíc, když jsou kluci nemocní, což teď od nového roku jsou nonstop, tak toho moc neuděláme. Ale věřím, že bude líp.

kuna
7. bře 2014

@krystalka ahoj, můžu se zeptat, se kterou školkou máš tak dobrou zkušenost? Dceři (3r) byla dysfázie diagnostikována před měsícem, jsem ve fázi, když sháním informace...díky!

dracek71
7. bře 2014

@alisek já už jsem to jednou psala, Jáchym 2 roky ve státní školce se neposunul ani o fous, naopak, někde v koutku si sám hrál. Představa, že zdravé děti potáhnou jeho vývoj řeči vpřed, byla naprosto naivní. Obrovský skok udělal první rok v logopedické speciální školce (není to jen logo třída v běžné MŠ ale speciální školka), stejně jako u holek, 10 dětí ve třídě, dvě učitelky, u nás každý den individuální logopedie plus skupinová práce, pro předškoláky denně speciální přípravka pro nástup do školy, tzv. školička, bez školky bysme byly někde v půli cesty. Ještě jsem si na tebe vzpomněla k večeru, Jáchym nacvičuje zřejmě na budoucí čtení spojování písmenek. Říkám mu slova po hláskách a on má poznat, co je to za slovo. Začli jsme s 3 hlásovýkovými slovy a pohoda, jel jak fretka bez chyby, tak si říkám, to bude dobrý. Přejdu na 4 hláskový slova a najednou nic. Říkám k-o-l-o, Jáchym na to ježek...vyvalím oči, dělá si legraci nebo fakt netuší? Po půlhodině trénování se přes ty 4 hláskový nějak trochu dostal, ale žeby to šlo od ruky, to fakt ne, a to jsou ty chvilky , kdy si říkáš - funguje mu ten mozek? On to vážně vůbec neslyší? Chvilku odpovídá tak rychle, že máš pocit, že dobrý, dítě je chytrý a pak najednou tma - zásek a nehneš se o krok. Je to o nervy a chce to hodně trpělivosti, ale pokroky jsou časem vždy.....

krystalka
7. bře 2014

@dracek71 - ty jo, tak to je Jáchym dobrý, že dává to skládání slov, já teď Jiříkovi pořídila kartičky z www.oskola.cz - právě na to skládání slov, zatím 3 písmena, podle obrázku to dává, ale aby to dal jen podle sluchu to ne...s logopedkou zatím dělali tedy už loni počet slabik ve slově a poslední dobou spolehlivě pozná první hlásku ve slově, občas i poslední....ale on má to sluchové rozlišování od začátku horší, než třeba zrakové....zkusím to schválně zítra, jestli se chytne aspoň na ty 3 písmenka, jeho teď písmena zajímají hodně, umí už napsat tiskacím většinu z nich, pořídili jsme teď knížku Hravá písmenková škola a tam jsou moc pěkné pohádky o písmenkách a je to zaměřené právě na zapamatování, jak vypadají...a taky mu udělalo obrovskou radost, když jsem mu udělala takovou tabulku všech písmen - napsala jsem velkými tiskacími písmeny celou abecedu - včetně všech hlásek s čárkou, háčkem, kroužkem....prostě úplně všechny možnosti, které by měl možnost někde v textu zahlédnout....a má to v pokojíčku na nástěnce, dost často na to kouká z postele, když večer čteme pohádky.....stejně tak jsem mu udělala čísla od 1 do 100 a teď si vyžádal už i do 200...on už běžně čte tříciferná čísla, naučil se to podle autobusů 😉

krystalka
7. bře 2014

@kuna - my chodíme do školky sem www.mssslunicko.cz - je to na Praze 5, kousíček pod nemocnicí Motol....chodili jsme tam od 3,5 let do jejich SPC na logopedii a ke speciální pedagožce a teď tam už druhý rok chodí do školky a jsme moc spokojení....

dracek71
7. bře 2014

@krystalka no jo, ale Jáchym je ale minimálně o rok starší než Jiřík, takže zase taková hvězda bohužel není🙂 má už po odkladu a navíc je podzimní, takže 7 mu bylo posledního října, je to ostuda být v tomhle věku ještě ve školce🙂....písmena na začátku a na konci jsme cvičili teprve v létě, doporučuju slovní kopanou v autě..skvělý způsob, jak využít plonkový čas, v létě jsme hodně cestovali, hráli jsme to furt a bavilo ho to...

dracek71
8. bře 2014

holky nevíte o nějaké dobré výukové hře na počítač? My pořád bojujeme s tím, jestli Jáchym bude hrát nebo ne, on je bohužel takový ten typ závisláka, že když tomu necháš volný průběh, bude jen ležet u telky nebo hrát přiblé onlinovky, včera mi sebral mobil a já si toho nevšimla a během 10 minut si stáhnul z obchod play 3 hry a pak se s tím přišel pochlubit a jestli si je může zahrát. Segra se dušovala, že mu to nikdy neukazovala, ve školce to těžko pochytil, je mi záhadou, jak dítě, který neumí číst, si dokáže v mobilu najít a stáhnout co potřebuje...tak či tak, doma máme politiku týden s počítačem a týden bez počítače, když je týden s počítačem, děti mají povolenou půl hodinu denně na počítači, hraje různá pexesa a blbiny, chci to nějak vyžít lépe. Projela jsem internet, nějak nemůžu nic najít, co by opravdu bylo přínosné. Buď je to drahé, když je to opravdu nějaký propracovanější výukový program nebo je to nějaká onlinovka o ničem. Nenašli jste něco ,co stojí za stažení a hraní?

krystalka
8. bře 2014

@dracek71 - my máme na počítači stažené to CD "Chytré dítě - naslouchej a hrej si" a pak ještě jedno z té samé edice, to se mu líbí a občas to hraje... a je to právě moc dobré třeba na sluchové rozlišování a vnímání, což on potřebuje....jinak Jiříka tedy počítač moc nebere, jednou za čas si tam zahraje pexeso a sem tam chce pustit nějaká videa z YouTube, ale to je tak všechno, takže se vlastně ani nedá říct, jak často je u počítače....možná tak hodinu za celý měsíc?....nebo tuhle jsem na nějakých stránkách narazila na různé naučné hry typu poznávání tvarů, barev...to už sice samozřejmě dávno ovládá, ale bavilo ho to, tak si to chvilku hrál.... ale on se počítače sám od sebe v podstatě vůbec nedožaduje a teď jak už je hezky, tak radši až do večera lítá po zahradě, na koloběžce, na kole a tak... Počítač jsme pouštěli spíš teď přes zimu, nebo když byl nemocný, teď už pomalu zase nastává doba, že přijdeme po poledni ze školky, najíme se, chvilku si vydechneme a pak až do večeře jsme venku 🙂

krystalka
8. bře 2014

@dracek71 - já bych to jako žádnou ostudu určitě nebrala, že je ještě ve školce, zvlášť, když má nějaké problémy, jinak třeba Tygrovi tady od Sisstin bude letos v říjnu taky 7 a do školy půjde až další rok, má taky odklad, takže půjde skoro v 8....a Jiřík příští rok po odkladu půjde do školy přesně v 7,5....
Jinak Jiříka ještě slovní kopaná moc nebere, on ještě moc neslyší ty poslední hlásky ve slovech, takže mu to moc nejde....ale baví ho vymýšlet slova, co začínají na určité písmeno, za to jsem ráda, protože si tím trénuje výbavnost slov a to první písmeno zároveň 🙂 ...a jinak my teď upevňujeme podmiňovací způsob - takže variace na "já BYCH chtěl k snídani...." apod., ještě bojujeme s KDYBY....to zatím prakticky nepoužívá a občas nám tím vznikají různá nedorozumění, že třeba on řekne "maminko, když my tam šli, tak my tam viděli..." - no a já ho přesvědčuju, že jsme přece tamtudy ještě nikdy nešli apod....no a on zatím myslel "KDYBY jsme tam šli, tak BY jsme tam viděli..." 😀 .....no, ale když si vzpomenu, jak dlouho jsme trénovali používání zvratného SE, tak jsem celkem v klidu 😉

dracek71
8. bře 2014

@krystalka díky, závidím, že Jiříka počítače neba, u nás je to hrůza, od mala totální magická přitažlivost na jakýkoli druh displaye, je jedno jestli telka, mobil, tablet, počítač. Ema je taky v pohodě, tý nemusím nic limitovat, lítá venku už sama, tak o ní kolikrát ani celé odpo nevím, když je ošklivo, tak taky hraje na počítači, ale s rozumem a vybírá si docela zajímave a hezké hry. (Machinarium, Botanicula, Zoo Tycoon) Jáchym je prostě pecka domácí. Chodí sice na 2x týdně hokejbal, do skauta, plave, jezdí na kole, lyžuje, ujde i 15km, ale vše dělá proti své vůli a jen kvůli tomu, že ho rodiče nenechaj hnít doma. Kdyby bylo na něm, tak by nechodil ani do školky, gaučing je jeho nejmilejší sport...Takže jsme museli zavést limity jak na televizi, tak na počítač...díky za tipy, zkusím na to kouknout a ještě něco pohledat na netu

cairka
9. bře 2014

@dracek71 , u nás je obľúbené tuxpaint http://www.tuxpaint.org/ . Je to program na kreslenie, sú tam aj nejaké vymaľovávanky aj možnosť kresliť na čistý papier. Keď si stiahneš aj súbor "stamps" - pečiatky, tak dá stovky pečiatok, môžeš si vybrať akú veľkosť chceš...nie je to úplne výukový program, ale zas myslím, že trocha vyššia kategória ako onlinovky. 🙂 Doniesla to staršia ako tip zo školy z hodín informatiky 😝 U nás je PC dosť obľúbený, ale zas my máme pravidlo, že cez školský deň nič a cez víkendy, prázdniny...podľa počasia a programu...niekedy nejdú ani mesiac, niekedy aj cez víkend po sebe aj sobotu, aj nedeľu...A teda už keď zapnú PC, tak sú tam na striedačku väčšinou dlhšie, tie cca. 2 hodiny 😅 . Ešte máme peknú hru, to sme dostali ku grafickej karte v balíčku, možno je niekde na stiahnutie, neviem. Volá sa Panda Junior - je to o chlapcovi, ktorý pomáha zvieratkám v rôznych kútoch sveta - hra ale vyžaduje pre slovenské deti asistenciu dospelého, lebo je po anglicky, ináč plnenie úloh je jednoduché, moja Dia s poruchou motoriky zvláda - vyzbierať odpadky, uhasiť horiace stromy - všetko myšou. No a z online hier má mala rada hry o Baby Hazel - to je tiež myšou ovládané, ale chlapca asi moc neoslovia 😅 http://www.baby-hazel-games.com/

peggy722
9. bře 2014

Tak naše Lucka je v poslední době taky pecka domácí. Jak jsme byly pořád nemocný, tak seděla u kompu furt.
Teď jak se oteplilo, tak chodí s kamarádama na hřiště. Elu to moc nebere, hry vůbec a teď nějak přestala vyžadovat i tu televizi a radši si hraje. Což jsem ráda. Lucka se vůbec nějak neumí zabavit sama, což je pěkně na palici o prázdninách, když tu zrovna nemá žádný kamarády. To sedí doma a prudí. ve škole už přestala chodit i na atletiku, že je to nuda. Takže chodí akorát do hudebky na přípravku a klavír a pak na takovej rukodělnej kroužek. Ten je dobrej, že tam pokaždý dělaj něco jinýho, tak jí to nenudí. Elča zatím chodí jenom dvakrát týdně do školky, vzhledem k tomu, že v poledne ještě potřebuje spát a někdy spí hodně dlouho, tak odpolední kroužky už moc nepřipadaj v úvahu.
Tak nám zítra začínaj zápisy do školek, to jsem zvědavá, kam mi jí vezmou.

krystalka
9. bře 2014

@dracek71 - tak to Jiřík je pravý opak, ten nás nenechá pomalu doma odpočinout, pořád nás tahá ven...a popravdě řečeno, když strávíme celé dopoledne nebo výjimečně celý den doma, tak je s ním dost k nevydržení....jinak s tím počítačem....my právě třeba hry nehrajeme s manželem ani jeden, já většinou počítač zapínám až večer (pokud jsem doma, dneska jsem třeba v práci, takže to tu jsem pořád 😉 ) a nebo přes den jenom když se potřebujeme na něco kouknout, na mail, najít spojení a tak.... telefony máme obyčejné, manžel dokonce bez foťáku a tablet nemáme....takže ono těch lákadel u nás tolik právě ani není 😉

krystalka
9. bře 2014

@peggy722 - Jiřík se doma taky prakticky neumí zabavit sám, skoro u všeho vyžaduje naši účast...ale když jsme venku, tak si vlastně odpočinu, protože tam on se vždycky nějak zabaví a to i když okolo nejsou žádné dětí...stačí mu být na zahradě, nebo na hřišti, hrabat se v písku, ve vodě....někdy i dobrovolně sám od sebe pleje záhonky, nebo jezdí klidně i jen po zahradě na koloběžce nebo na kole....já si třeba nejvíc odpočinu, když vyrazíme s tím kolem na dopravní hřiště, máme kousek to na Vypichu u obory Hvězda, nebo super je na Proseku 🙂 , sice to máme přes půl města, ale já tam sebou můžu klidně plácnout na lavičku a jen mu občas zamávám, on si tam jezdí klidně i 2-3 hodiny v kuse, občas si přijde pro pití nebo sváču....jeho to tam hrozně moc baví - semafory, značky, samotná ta jízda na kole...a já se zase nemusím bát, že mi někde vletí pod auto, on je navíc takový zodpovědný, že dává pozor na ostatní děti a když někdo nejezdí podle pravidel, tak ho klidně napomene, že jel na červenou apod. 😀 . Nebo často jezdíme na Ladronku, ale tam už ho musím víc hlídat, tam je větší provoz, do toho bruslaři...ale on už je dost vycvičený 😉
Jinak kroužků zatím Jiřík taky moc nemá, chodí jen ve školce jednou týdně na sporťáček, příští rok si vybral ještě jeden - takový dramaťáček a chtěl by chodit na oba dva....bude mít totiž příští rok ve školce už jiné učitelky a ty kroužky oba vedou paní učitelky, co ho mají teď a které má hrozně rád, tak se těší, že se s nimi aspoň častěji uvidí 🙂

helka107
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dracek71
9. bře 2014

@krystalka dopravní hřiště baví stále i starší holku. Chodime do Bohnic kde je stejne hřiště jako na Proseku pro nas je nejblíž a nemusime tam autem. Ja to jako dite taky milovala. Ještě k tem ruznym lakadlum a domacim vzorum. U nas pari na počítači jen deti, televize je jen na pohadky, hodne cestujeme, čteme. dětem pak od narození kazdy vecer. Ema po nás pobrala skoro vse ale knizku vezme do ruky jen na povel. Když si něco čte sama od sebe tak jen encyklopedie protoze tam je hodně obrázků. Jachym ma nechut k pohybu od mala a podle me je to dane jeho dispozicema.Je nesikovny, žádný sport mu nejde, nemůže za to, proste mu nebylo shury dano, chapu i jeho nechut se hýbat a vim proc nejradši sedi doma. Ale neprotestuje když po nem vyžadujeme opak, zatim dela to co rodiče nakazou. Ale rozhodne svoje preference nenecha ovlivnit nejakym rodičovským vzorem

krystalka
9. bře 2014

@dracek71 - jj, to je jasné, že rodičovské vzory nejsou všechno...já to myslela spíš tak, že když není zapnutý počítač, tak si ani vůbec nevzpomene, že by k němu měl chtít....třeba to pexeso si občas vyžádá, ale jen když nás u toho počítače vidí, když je vypnutý, tak ne....jinak Jiřík už občas remcá, když ho přemlouváme k něčemu, co se mu moc nechce, ale většinou když řekneme, že teda jdeme sami, tak jde taky a pak ho to nakonec baví 🙂.....u nás třeba zase já s manželem rozhodně nejsme žádné sportovní typy, máme ale rádi procházky a výlety, dříve jsme hodně v létě chodili po horách apod., teď už manžel bohužel ze zdravotních důvodů po kopcích lézt nemůže, jezdit na kole a lézt někde po výškách taky ne....ale Jiřík je odmala pohybově docela šikovný a má to rád, tak se to snažím podporovat, jak to jde, já s ním třeba jezdím na koloběžce a lezu všude možně, ale nějaký extra sportovní talent fakt nejsem....jinak, čtení má Jiřík taky moc rád, takže z toho mám fakt velkou radost, že má k těm knížkám vztah, taky každý večer čteme, ale ne od narození, když byl miminko, tak ho to spíš rušilo, pak jeden čas nechtěl číst vůbec, musela jsem s ním jenom potichu ležet a to hned usínal...a pak pro změnu přišla doba, kdy by zase jen poslouchal a poslouchal a nechtěl spát 🙂, teď je to tak napůl, někdy usíná už v půlce čtení a někdy se zase dohodneme, že už to bude poslední pohádka a pak se zhasíná 🙂. Přes den se s ním odmala moc číst nedá, je pořád někde v pohybu a u knížky ve dne vydrží jen když je nemocný, což bývá málokdy.....

peggy722
10. bře 2014

@hrusti Tak jsem dneska mluvila s paní logopedkou. Je moc milá. Asi k ní půjdeme ještě tenhle týden, což je prima. A moc tě chválila 😀 , prý bys mohla sama vyučovat.

Jináč jsem dneska byla v jedný školce pro přihlášku a jsem z tý situace kolem těch školek fakt otrávená. Paní ředitelka se mně snažila přesvědčit, ať jí tu potvrzenou přihlášku dám rovnou dneska nebo zítra. Jako jsem nějak nepochopila proč, když se hromadně odevzdávají v dubnu. Asi aby s tím neměli moc práce nebo co. No moc odvařená s paní ředitelky nejsem a to jsem nebyla ani před několika lety, když jsem tam šla s Luckou.
Jo a když se kamarádka zeptala, jestli může dát těch přihlášek víc, tak jí bylo řečeno, že to nemaj rádi. I když to radnice schválila, že to je možný, dokonce to psali v Klíči. Tak mně teda pěkně naprdla a vůbec nevím, jestli tam tu přihlášku dám. Jdu študovat další školky, jenomže ono ten výběr tady není nic moc. Buď jsou už pro mně moc daleko a nestíhala bych to do práce nebo maj zase mizernou pověst a přeci jenom Eliška není úplně standartní dítě. Tak mám z toho hlavu jak věrtel. Jediný v co můžu doufat, že se Elča víc rozmluví.

sicinka
10. bře 2014

@peggy722 já ti tu včera psala že jestli máš ověřeno, jak je to s více přihláškami. Co jsem pochopila tak to pak berou tak že je ti jedno kam se dítě dostane a je to na nich, takže ti z toho stejně vyjde ta horší varianta. Tedy jestli není nakonec lepší dát přihlášku do té Sulanského a na zbytek se vykašlat. Jinak já se chystám na den otevřených dveří do Benátek, MŠ Chodov a chci juknout do té Sulanského. Ale tam ho hlásit nebudu jen jsem po tom co jste tu psali a co jsem o ní četla zvědavá. Já ho chci dát nakonec do homogenní předškolní třídy, možná to bude šok co má umět a tak, ale on to prostě s mladšíma neumí a já potřebuji aby do té školky chodil aspoň trochu rád 🙂