Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
6. dub 2014

@krystalka Vlacky tam jsou. Tam jsme se zdrželi nejdéle. Já jsem mela kód od o2 na 1+1vstupenku zdarma 😉 byla jsem tam tedy jen s Honzikem. Jinak k těm pismenkum. ... To je jasny, ze to moc neřešís, když bude Jiřík od záři malý skolak 🙂 já tím, ze fakt máme do školy min ještě 1,5 roku, tak nechci, aby si to blbe zafixoval a pak se to nějak stěží nemusel přeucovat 😒

lonara7
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
krystalka
6. dub 2014

@hrusti - tak to bude Jiřík rád, že tam vláčky pořád jsou 🙂 , jinak jasně - kdyby měl jít Jiřík do školy až za rok, tak bych se ho to už taky snažila učit správně, ale takhle jsem si řekla, že už to nechám být....

peggy722
7. dub 2014

Tak jsem Elu dneska pěkně prohnala do Šalounky a zpátky na kole a statečně to ujela. Už jezdí pěkně a dokonce už konečně pochopila to zadní torpédo, takže brzdí 😀 . Teď spucla talíř bramboračky a šla se odplížit do postýlky a předpokládám, že už spí jak špalek. Ale sebe jsem protáhla na kolobce taky celkem slušně 2x tam a zpátky a jsem KO 😝 . člověk si přes tu zimu hrozně odvykne. JInak jsem se ptala paní učitelky, jestli Elča ve školce mluví. Tak prej jo, akorát jí nikdo moc nerozumí 😅 . Tak je to docela pokrok, dřív se někde maskovala v koutě a teď už se fakt s nima snaží komunikovat. Akorát ta výslovnost je dost děs. Já už jí celkem rozumím, ale nikdo jinej, takže pořád musím dělat překladatele.
Do toho musea se musíme jít někdy podívat. Vláčky by se Ele moc líbily. Ještě jsem nestihla ani to Království železnic, tak až bude někdy o víkendu hnusně, tak vyrazíme.

mvmk
7. dub 2014

Uz umime napocitat do 10 bez chyby a ukazat na prstech i na preskacku 😲 😲 😲

hrusti
8. dub 2014

@peggy722 jestli té to trosku uklidní, tak Honzikovi začali lidi rozumět až někdy kolem 4. narozenin. Do té doby šílene patlal a musela jsem dělat prekladatele 😅

cairka
8. dub 2014

Ak si chcete počítať o poruchách CNS https://edu.ukf.sk/mod/book/tool/print/index.ph...
@sisstin , prosím ťa, nevieš poradiť, kde by som našla niečo o poruchách zraku na základe porúch CNS? Viem, že to nemá nič s témou spoločné, ale zo školy či nemáš typ. Dík. Včera sme boli u očného a padlo takéto podozrenie...vôbec sa nezhoduje to čo vidí s tým, čo vytlačil ten prístroj, že ako oko vidí, to meranie. Nevidí moc dobre, ale prístroj hlási len minimálne odchýlky 😕 (čítala na preskačku a naozaj od istej veľkosti (pomerne veľkej 🤐 ) hlásila, že nevidí a v zápätí keď sa preplo väčšie prečítala a zas menšie a zas nevidí... jej intelekt a ešte asi ani vek nedovoľuje, aby toto robila vedome. 😅 😝

mvmk
9. dub 2014

Nejak se mi zda, ze mame asi Problem se skolkou 😝 Co ted zacala chodit pravidelne zacala mit Problem s porozumenim. Kdyz ji neco reknu, vlastne i jednoduse, na co driv naprosto normalne reagovala, tak se mi 10x zepta co? a ocividne nerozumi 😨 Pozoruji to poslednich 14 dni a zda se mi to cim dal tim horsi 😒 Nevim, jestli to zpusobuje tolik novych vjemu a tim ze samo vsichni mluvi nemecky 😝 Kazde rano mame hroznou scenu. Doma to zacne ze se nechce obleci, lehne si do postele, place ze ji boli brisko, ze je nemocna a ma Kasel atd... 🙄 Potom dostane vzdy prujem tesne pred odchodem 😨 Jako ja to docela zacinam spatne snaset, premyslim jestli vydrzet a nebo ji nechat jeste do toho 4 roku doma 😒

mvmk
9. dub 2014

@cairka Ja nejak nevim, ale co tu pises, co uz mala dokaze, se mi zda docela sikovna 😅 , jako moje se na ni ani omylem nechyta a jsou skoro stejne stare 😅

krystalka
9. dub 2014

@mvmk - tak jestli je to až tak, že jí z toho bolí bříško, má průjem a "utíká" do nemoci, tak bych ji asi nechala ještě doma, ono ani některé zdravé dítě v tomhle věku ještě školku moc nedává, natož když má nějaký problém...Jiřík začal chodit do miniškolky sice ve 3,5, ale byly tam jen 3-4 děti a takové rodinné prostředí a snášel to dobře, kdyby byly takové problémy, co popisuješ ty, tak bych ho asi taky ještě nechala doma....Pak ve 4 a kousek začal v té speciální školce a to už šlo....Jinak s tím porozuměním - jestli jsem to dobře pochopila, tak ty na ní mluvíš česky a ve školce a všude jinde na ni mluví německy? Jen mě tak napadá, jestli by momentálně nebylo lepší mluvit na ni jen jedním jazykem, sice nemám s dvojjazyčností zkušenosti, ale zdá se mi, že jí to spíš ty její problémy ještě prohlubuje....

cairka
9. dub 2014

@mvmk , ja som malú stiahla po 3 mesiacoch zo škôlky, veľa ľudí sa divilo, ale po tom necelom roku môžem povedať, že nič lepšie som nemohla urobiť 🙂 a to dobré 2 mesiace sa z toho ešte dostávala, kým sa ukľudnila... takže za mňa, ak sa ti dá, ostaň s ňou doma 😉

No a ten zbytok, kiežby si mala pravdu 😉 Kedy má malá 4 roky?

mvmk
9. dub 2014

@krystalka to je prave ten Problem, ze kazdy je jineho nazoru. 😝 Detsky dr. na 3 lete prohlidce jasne prohlasil prejit jen do nemciny. Detsky psycholog, zas ze by ji to extremne zbrzdilo ve vyvoji, kdyz v materskem jazyce rozumi uz dost hodne, aby si mohla vytvaret konkretni spojeni. Protoze rec je pro kognitivni rozvoj ditete nedilnou soucasti a radil proste koncikventne mluvit jen v cestine 😨 Ale presne ted mam pocit ze skolka ji hodila do silneho regresu 😔 Ale take chodi do specialni, maji 8 deti a 3 vychovatelky, a tim, ze kazde dite ma individualni denni terapeuticky program, tak jsou ve skup, max vzdy 4 deti pohromade. Pani ucitelky jsou skvele, trpelive, jednu ma moje hrozne oblibenou, te porad sedi na kline. Kdyz ji prijdu vyzvednout tak pusobi stastne. Nekdy ani nechce jit domu. Takze fakt nevim, tezke rozhodnuti. Nejhorsi jsou ty rana 😝

mvmk
9. dub 2014

@cairka V cervenci bude mit 4 narozeniny. Vsem vzdy hlasi, ze je 3 ale brzy bude 4 😀

hrusti
9. dub 2014

@mvmk Nemohlo ji tam nejake dite neco udelat... bouchnout nebo tak? Honzik mel ted taky par dni, kdy nechtel jit do skolky, ruzne si vymyslel nemoc a pak z nej vypadlo, ze ho nejaky chlapecek bouchal na zachodech. Nastesti se to pak uklidnilo, ze jsem to ani neresila s ucitelkou. Nechala jsem si ho par dni doma a ono si to nejak sedlo. S tim porozumenim fakt nevim. Podle me to bude vsechno souviset s tim dvojjazycnym prostredim. Musi to byt pro malou hrozne stresujici ☹

krystalka
9. dub 2014

@mvmk - a jak to instinktivně cítíš ty? Ono někdy je sice hezké, co říkají odborníci, ale já si pořád myslím, že máma zná svoje dítě nejvíc a tak nějak podvědomě tuší, co by bylo nejlepší...problém je, že někdy je to přesný opak toho, co jí radí všichni okolo...je to těžké, ale znám to moc dobře....kdysi mi všichni rozmlouvali tu speciální školku, že tam Jiříka nic nepotáhne dopředu, nebude se vyvíjet, když nebude mít kolem sebe "zdravé" a mluvící děti...ale já prostě měla pocit, že to tam bude pro něj přesně to pravé a opravdu to tak bylo....a teď jsme pro změnu zase řešili ten odklad do školy a v podstatě všichni odborníci i ve školce byli pro odklad, ale nakonec jsme našli školu, kde jsem prostě cítila, že tam zapadne a bude mu tam dobře, i jemu se tam líbilo, tak doufám, že nás instinkt nezklame ani tentokrát (mimochodem i tenkrát v té miniškolce jsem prostě měla ten pocit, že tam patří...) 🙂 . A nebo s tou školkou zkuste ještě chvíli vydržet, Jiřík taky kolikrát ráno fňukal, že nechce do školky ( a někdy to na něj přijde i teď), ale jakmile tam přišel a překonal to ranní rozloučení, tak byl maximálně spokojený....ale je fakt, že to nikdy nešlo tak daleko, že by ho bolelo bříško, nebo měl průjem...pokud by to trvalo delší dobu, tak bych ji asi stáhla....

krystalka
9. dub 2014

@hrusti - něco podobného jsme letos řešili už několikrát, Jiřík si taky stěžoval, že ho dva chlapečkové bouchají, ale pak z toho vylezlo, že je to jen při hře, že mu berou hračky a boří mu něco a tak...Nejdřív jsem Jiříkovi říkala, ať jim tedy řekne, ať to nedělají, nebo ať jde od nich pryč...tak to říkal, že jim to říká, ale že to stejně dělají dál...no ale jeden chlapeček má mentální retardaci a druhý narušené porozumění, takže jsem se Jiříkovi snažila vysvětlit, že to prostě nechápou a že za to nemůžou....časem se to pak nějak srovnalo, začal si tam víc hrát s jiným chlapečkem a už nic neříká... Ptala jsem se na to tenkrát i paní učitelek, jestli si třeba něčeho nevšimly, ale na nic taky nepřišly a v tom jejich počtu by myslím bylo všechno vidět.... Teď už je to ok 🙂

katulen
9. dub 2014

@krystalka ahojky, můžu se zeptat, kam chodíte do školky? Nechodíte do logo na Zahradní město 😉
My totiž také 🙂

krystalka
9. dub 2014

@katulen - ahojky, ne, my jsme z opačného konce Prahy, chodíme do speciální školky Sluníčko v Motole 🙂

cairka
9. dub 2014

@mvmk , ale to je o 3/4 rok mladšia a to je stráááááááááášne veľa 😉 teda ak dobre rátam, že červenec je 7. mesiac...a moja bude mať v októbri - 10. mesiac 5 rokov... a počítať do 10 vie chvíľku a na prstoch ukázať číslo nevie doteraz (to som skúšala pred pár dňami, keď si písala, že malá to automaticky robí 😉 ) Ale tak ja stále dúfam, že za 2 roky bude všetko v norme, nech nemusíme v škole bojovať okrem predsudkov aj s učivom...

peggy722
9. dub 2014

@mvmk No jo jenomže na tebe kdyby někdo mluvil několik hodin v jazyku, který neumíš a kterýmu nerozumíš, tak z toho bbudeš mimo taky. To je celkem normální. Pro ní by bývalo bylo nejlepší češtinu od narození úplně vypustit. Jenomže to jsi nemohla vědět, jaký bude mít problémy. Ty dva jazyky jsou pro ní zkáza.

mvmk
9. dub 2014

@hrusti ja myslim, ze ji nikdo neublizil, hlavne tim, ze jsou neustale pod dohledem tak to ani nehrozi. A ona by to hned zalovala, to ona umi dobre 😉 Pravdepodobne je to tim, ze je na mne strasne moc fixovana, chodi se mnou i na zachod 😅 , detskou postylku jsme dali do sklepa, pac jsem ji neustale prendavala, a z noci jsem nemela nic, tak ted spime vsichni dohromady 🙄 . Dnes pani ucitelka rikala, ze dve minutky trochu fnukala a sla si hrat. Od pristiho tydne jsou 14 dni prazdniny, tak ze budeme zase zacinat od 0 😝

peggy722
9. dub 2014

@mvmk JInak ty ranní scény dělá hodně dětí. Ela to třeba bude nějakej čas dělat taky, kdo ví. Důležitý je, jestli potom už v pohodě a nepláče tam. Pokud je tam jinak spokojená, tak bych zkusila ještě vytrvat.

mvmk
9. dub 2014

@krystalka
@peggy722 to je prave ono, ze jsem netusila co bude mit za problem 😝 , a hlavne ono je to docela prirozene, ze na detatko mluvis svoji reci 😉 . Bohuzel Instinkt mi v tomhle neporadi, sama nevim, co je dobre. Nekdy ji urcite veci vysvetluji nemecky, a vidim, ze ji to hrozne mate. Ted si vem ze 3,5 roku mluvis na dite urcitym zpusobem a najednou zacnes mluvit jinak. Proste stress 🤐

hrusti
9. dub 2014

@krystalka já jsem to brala trosku s rezervou. Honzík jak je přecitlively, tak u nej stačí, aby do někdo někdo neúmyslně strčil nebo stouchnul a v jeho podání už ho bije 😉 taky jsem mu vysvětlila, ze ma říct, ze se to nedělá a kdyby chlapeček nepřestal, tak jít za učitelkou.

mvmk
9. dub 2014

@peggy722 uvidim hrozne se modlim aby tenhle stav co nejdrive zmizel 😝 doufam, ze se aklimatizuje a bude zase v pohode. Protoze v Momente je fakt mimo 😖

peggy722
9. dub 2014

@mvmk Jenomže žijete v Německu, tu němčinu se prostě naučit musí a evidentně nestačí, že to slyší doma od tvého manžela, syna asi mluví česky i německy nebo jenom německy ? Stres to bude pro všechny, ale asi by to byla ta nejlepší cesta. A co zkusit třeba týden mluvit jenom německy.

peggy722
9. dub 2014

@hrusti To je jak naše Eliška, ta řve už napřed i když jí nikdo nic nedělá a křivdy si pamatuje zatraceně dlouho 😅 . Včera se nechtěně při běhání srazila s nějakým dítětem a bouchla se do ucha a ještě dneska tu skuhrala, že jí to bolí.

krystalka
9. dub 2014

@hrusti - Jiřík je to samé (ale to už není žádná novinka, co? 🙂 ), takže jsem se jen poptala učitelek, jestli si něčeho nevšimly, jinak jsem to taky nebrala zase až tak vážně, protože vím, že Jiřík moc neumí řešit ani ty malé potyčky, co jsou mezi dětmi normální, jak je navíc jedináček, tak nemá ten trénink 😉 ....a navíc v té školce fakt jsou pořád pod dohledem, takže by to případně učitelky zarazily....

mvmk
9. dub 2014

@cairka No ono je to trochu zavadejici, se soustredit jen na urcite dovednosti. Nektere deti proste o pismenka nebo o cisla nemaji zajem, nebo je tim jejich rodice vubec nezatezuji. Ja sama jsem treba vubec neznala cisla nebo pismenka, moji rodice mne to neucili. Nechali to na prvni tride 😉 , a zvladala jsem jak vsichni ostatni.
Ja jsem toho nazoru, ze je dulezity ten celek. A kdyz obcas nahodou ctu tve starsi clanky, tak jste na Tom celkove daleko lepe. Co se tyce mluveni, i kresleni a jinych veci. 😉

mvmk
9. dub 2014

@krystalka Moje je trenovana od starsiho brachy, sice zacne hned bulet, ale dokaze nasadit i karate 😀