Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. říj 2014

@mugduh to si myslim, ze je zatim opozdeny vyvoj reci 😉 Na dysfatika by mluvil fakt hodne, v tomhle veku je lehky dysfatik rad, ze spoji dve slova 😉 jinak holky si chvali Logo kliniku v Brne 😉

mugduh
20. říj 2014

@sisstin takže myslíš, ze mám ještě počkat? Před půl rokem byl rád, když vůbec něco spojil. Ale od toho května se v tomto hodně zlepšil. Ale mluví fakt šíleně (př. před chvíli před spaním 'Kaja do kouky nece, Kája dom císo paknáck, Dan kaky dom císo paknáck' = Kája nechce do školky, Kája bydlí v čísle 15, Dan taky bydlí v čísle 15)...

sisstin
autor
20. říj 2014

@mugduh jako dysfazie to urcite nebude 😉 Ono treba do toho Loga budete cekat delsi dobu na temin, oni ti na nej mrknou a reknou 😉 Asi bych to uplne byt nenechala, ale nejake zavazne vady reci bych se zatim nebala 😉

peggy722
21. říj 2014

Tak jsme zpátky od psycholožky. Diagnoza lehká smíšená dysfázie. No tak nějak jsem to čekala. Řeč je spožděná tak o dva roky a podle ní i porozumnění, což mně zase tak strašný nepřijde. Ale ona Elča asi hodně klame tělem. Prý má úžasnou schopnost přizpůsobit se okolnostem. Zkrátka hodíš jí do rybníka a po chvíli začne dělat to, co ostatní ryby. Evidentně musí ve školce hodně improvizovat, aby splynula s davem.
V některých složkách je nadprůrně inteligentní. Hlavně ta, kde může uplatnit analytický myšlení, tak tam je prý na osm let 😨 . Právě, že ten rozptyl je tak obrovskej, tak je to ta smíšená. Prognozy jsou dobrý, měla by to dohnat. Otázka je, za jak dlouho. Pobavila mně, když se ptala, jestli z nás někdo není architekt, tak se tatínek přiznal, že je softwarovej. Tak říkala, že už jí některý věci nepřekvapujou. :D Taky nám vysvětlila to její věčný vztekání, hodně to souvisí s tím porozumněním. Máme na ní mluvit hodně jednoduše, v krátkých větách. No budeme o tom muset promluvit s Luckou, protože většina vztekacích scén, je proto, že si vzájemně nerozumí. Celkově na paní psycholožka působila, že ví co dělá, Elča s ní dobře spolupracovala. Měla jsem strach, že to tu hodinu nevydrží. Docela mně překvapilo, že zná naší logopedku, tu soukromou. V pěti letech se máme přihlásit na SPC, aby nám řekli jak je na tom ohledně nástupu do školy. Jestli máme očekávat dysfunkce nebo ne a jaká škola by byla vhodná. No uvidíme, ale vystihla jí docela přesně. Ale jsem ráda, že šel se mnou i manžel, aby to taky slyšel a nechal si vysvětlit, že kvůli tomu vztekání jí nemá cenu dávat na zadek, protože to má účinek nula. Je lepší těm scénám předcházet než je pak řešit. Budeme se muset zapojit všichni, asi se to nebude dařit vždycky, ale čím míň scén bude, tím líp. Taky má poruchu pozornosti, což vím už delší dobu. U činností, který jí baví, vydrží třeba půl až hodinu. Když jí něco nebaví, tak je 10 minut maximum. Snažím se to dělat jako naše logopedka, 10 minut práce, 5 minut hra a odpočinek a ty činosti střídat. Jsem zvědavá, co nám napíše do zprávy. Co hodně oceňovala, že si umí Ela hodně poradit, když něco neví, tak si pomůže gestem mimikou.

@sisstin Měla tam takovej hlavolam, červený a žlutý kostičky a pak napůl červený a žlutý. Ela musela skládat podle vzoru. Tak byla dost v šoku, že Ela koukla jedním okem na předlohu, namrskala to tam a už se sápala po další. Nemáš typ na něco podobnýho nebo nějakou smartovku, která by jí bavila. Myslíš, že by už zvládala ten barevnej kód ?

sisstin
autor
21. říj 2014

@peggy722 tohle přesně taky udělal Tygr asi na 10 let v 6 😅 😅 jinak kod určitě zvládne, je lehkej 😉

kofinek
21. říj 2014

@peggy722 urcite barevny kod a mozno nieco taketo? http://www.spravnahracka.cz/vzorovane-kostky-ob... ale cena je viac nez zavratna...

peggy722
21. říj 2014

@sisstin No mně to zase tak moc nepřekvapilo, ale manžel koukal jak puk 😀 . No čeká nás spousta práce. Mně to její porumnění vždycky vrtalo hlavou. Myslím, že ve školce budou koukat jako když jsem spadla z Marsu, že tam bezproblémově funguje, ale vlastně vůbec nerozumí 😅 . Taky říkala, že to možná ovlivnila i ta nostní mandle, ale že mi to řeknou na foniatrii. Tam jdem bohužel až prvního prosince, protože měla rýmu. Já jsem si na vás hned vzpomněla, když mi říkala, že má schopnosti osmiletýho dítětě. Musíme zapracovat na barvách, grafu, kreslit moc nechce. Ale asi je to tím, že jí to fakt nebaví. Lucku to taky nebavilo a teď kreslí moc hezky, ale v podstatě začala kreslit až ve škole. Omalovánky už vybarvuje celkem pěkně, tužku drží dobře. Taky jí nejdou předložky, tak musíme trénovat. Použijem vaší hrnečkovou metodu 😀. K posledu už byla hodně unavená. Taky na ní zkoušela takový to divadýlko, kluk pohladí napřed kočiku a pak pejska, tak to se teda nechytala. Nevím, jestli už byla tak unavená nebo fakt nerozumněla. Vzhledem k tomu, že má hnusnou rýmu, tak to bylo možná už i únavou.

peggy722
21. říj 2014
sisstin
autor
21. říj 2014

@peggy722 jako ony ty děti se smíšenou, pokud to porozumění fakt není echt narušený, dokážou fungovat celkem slušně a kor holčičky 😉 tam je to poznat, když víš, jak se správně ptát a na tom je nachytáš 😉

alisek
21. říj 2014

@sisstin ahoj, můžeš mi doporučit kl.logopedii v Pardubicích? Zelenková objednává až od nového roku ☹
Sádovská nás nevezme, není KL, a ted nevím ke komu..Mgr. Hlavničková nebo Logoped. centrum Mgr. Vašáková nebo Korbelová. V Chrudimi je Valešová ale na ní mám negativní reference.

sisstin
autor
21. říj 2014

@alisek k Zelenkový bych nešla ani za zlatý prase, Martina fakt už nebere, můžete zkusit Solnickou, my k ní chodíme na ergo a ted na Elkonina, logopedii normoš dělá, ale jestli je KL nevím, my ke KL chodili jen k Baslíkovi, jinak k Martině a u ní je mi úplně fuk, zda KL je nebo není... 😉

alisek
21. říj 2014

@sisstin jaký je tedy rozdíl mezi KL a logopedií, když ty píšeš že "ti to je fuk" tak vím že jsi v dané věci informovaná..takže bych se řídila tvojí radou

sisstin
autor
21. říj 2014

@alisek no školský logoped v podstatě jen opravuje hlásky, nic víc...KL umí udělat diagnozu, pracovat s dysfatikama, posoudit celkkově vývoj atd. Ale Martina je prostě úžasná, chodíme tam od dvou let a nějakej papír zrovna u ní je mi prostě fuk, ona cíleně v tý asociaci ani snad být nechce 😉

sisstin
autor
21. říj 2014

@alisek ale od Zelenkový šlo tolik zanedbaných dysfatiků ( já mám přímou zkušenost s dvěma dětma) a tvrdila, že do pěti se nic neřeší a pak hodně číst 😅 😅 sice je zástupce odbornosti pro pce kraj, ale já si odbornost jako představuju jinak. Co se týče pak u starších dětí třeba oprava dys, to je prý docela dobrá, ale u těch malých dětí katastrofa...

alisek
21. říj 2014

@sisstin hm, šla bych k ní hned, já papír taky nepotřebuji, v logo. třídě už s ním pracují ale tu diagnozu pořád nemáme..chjo co myslíš? Jinak mi neřekla že by mně nevzala, jen že není KL tak ať se obrátím jinam..

kofinek
21. říj 2014

@peggy722 joo, ja barveny kod poznam, ja len ze si chcela nieco podobneho, tak som len pisala, co som niekde nasla. a este som videla jedny dobre kostky, ale za svet si neviem spomenut, v ktorom obchode, ale prave sa mi hrozne pacili, ze sa z toho dalo skladat podla predlohy... Som rozmyslala prostrednemu na vianoce... no nic. 😉

sisstin
autor
21. říj 2014

@alisek ona už nebere nikoho, nemá prostě kapacitu, tak počítám, že tohle je taková univerzal "odbývací" věta, která je v podstatě pravdivá 😉

peggy722
21. říj 2014

@kofinek Aha tak to jsem nepochopila 😉 . Smartovek je spousta, vzhledem k tomu, že je Ela v tomhle hodně napřed, tak mám širší výběr. A naštěstí ty ceny nejsou tak omačující. Za cenu těch kostek by ty hry měl člověk ak 4.

peggy722
21. říj 2014
alisek
21. říj 2014

@sisstin tak mám zkusit spíš Baslíka nebo Solnickou?

sisstin
autor
21. říj 2014

@alisek hele, Baslík mi přijde lepší až pro jako předškolní dítě, on je hodně dobrej v tý přípravě do školy, ale podle mě to s malýma dětma moc neumí a jako ani moc neposlouchá rodiče a mele si tu svoji, každopádně jako ví, co dělá.....ale spíš bych ti doporučila Solnickou, už kvůli vzdálenosti a ceně 😉

alisek
21. říj 2014

@sisstin díky moc, najdu si ji a zkusím ji..seš poklad, až se uvidíme, máš u mě nějaký dobrý drink 😉

sisstin
autor
21. říj 2014

@alisek se pak můžem sejít, až tam malej bude, my to máme naproti v baráku 😅 zrovna za půl hodiny tam jdem 😝

hakanka
21. říj 2014

@alisek Sádovská je jeden den přímo v Chrudimi v ZS Na rovině (na rozhledně kousek od mamáče)

sisstin
autor
21. říj 2014

no jinak my ted právě děláme toho Elkonina...a jako dobrý, ale právě je přesně vidět, že on neslyší to, kde má problém...čili nerozliší měkčení a třeba dneska ji tvrdil, že švestka začína na S 😝

alisek
21. říj 2014

@hakanka ta nás asi nevezme, malej chodí do školky na strojařů, tak asi vím kde, zkusím typ od sis

sisstin
autor
21. říj 2014

@alisek my tam c hodíme už pět let a ted je tak vytížená, že jako sehnat termín, abych mohla i já, je teda masakr....dřív to pro mě bylo jednodušší, když jsem nechodila do práce ani do školy atd, to jsem mohla kdykoliv, ted je to teda mazec...už jsme nebyli snad měsíc 😖

alisek
21. říj 2014

@sisstin to věřím, já už beru termíny jakékoliv

peggy722
21. říj 2014

Tak jsem nás objednala ještě do SPC. Psycholožka sice říkala až v pěti letech, ale to mi přijde už dlouho. Tak jdeme 18.11. Dostaneme práci na doma a asi i do školky. Což mi přijde fajn. Elča by měla mít jednou týdně logo ve školce, tak ať ví, co s ní procvičovat. Paní učitelky se vyjadřovaly tak, že budou za každou zprávu rády. Tak uvidíme 😅 .

emily1104
23. říj 2014

Ahoj tak po dlhej dobe mame zasebou vyšetrení psichološky ona tvrdí že mala potrebuje spíš logo než psichološku.. od mudr. jsem vyžadala doporučenku na fono samozrejme odmietla řekla že to je zbytečni ona všetko rozumí ale jsem zašla na orl a vyžadala jsem tam oni my vyhovely jsme objednany na 13 tícho..žadala jsem o neurologicke vyšetreni eeg i to my otmitla podle ní se tam určuje jenom nador mozgu a moja mala nato nevypada ... žadna zmena neřekne ani jedno normalni slovo 😒 .. jeste ktomu jsme se dostaly do prahy na metabolicke oddelení čekame na vysletky ☹ .