Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ladida.l
16. únor 2015

@barbarucha a bere? Jeden čas měla plno. Taky k ní chodíme, je to úžasná ženská 🙂

barbarucha
16. únor 2015

@ladida.l No asi jo 🙂 Já se teda odvolávala na to, že nás k ní doporučuje sama ó velká dr. Krejčířová, což byla pravda, ale žádnou jinou speciální tlačenku jsem neměla 😎

josefina79
16. únor 2015

@barbarucha jasný ... já nenaznačovala, že by byl autista, jenom jsem kopírovala odpověď od Sisstin 🙂.
Není František nedonošený? Můj František je (o 8 týdnů) a dlouho byl opožděný i vůdči korigovanému věku, natož vůdči kalendářnímu.
Já s ním tedy byla u Wawroszové , to mu bylo 14 m korigo a v ničem nebyl na korigovaný věk. V hrubé motorice na 11 m, v řeči a porozumění dokonce na 6-8 m. Byl fakt hodně mimo, takové miminko, co nic nechápe. Pak udělal během dvou měsíců úplně obrovský skok a v době, kdy mu bylo 17 m korigovaně už ve všem odpovídal korigo věku, v něčem dokonce kalendářnímu.
Jinak Wawroszová mi pro něj doporučovala rybí olej, to samé mi říkala i kamarádka logopedka. Takže jsem ho tím začala dopovat. Jestli to mělo vliv na to zlepšení, netuším, ale zlepšil se úplně dramaticky. Tak bych to možná zkusila, ublížit mu to nemůže. Ale samo to není samospásné, jenom takový střípek do mozaiky.

ingrid3
17. únor 2015

Dobrý den všem. Ráda bych se s někým podělila, člověku se uleví, když se vypíše. Nejsem zatím ze situace nešťastná, tragédie to není. Jsem vděčná, že se máme, jak se máme. Spíš mi občas dochází trpělivost, brzo, co 🙂 . Můj syn, kterému budou v březnu tři roky, říká přesně toto: máma, táta, Ája (jeho sestra), bába, já, teď, díky, tutu (čůrat) a ti (tři a platí to pro jakýkoliv počet) + citoslovce (zvířata, auto....). Zajímavé je, že se vůbec nesnaží opakovat po nás. Když nerozumím (případně dělám, že nerozumím) jeho ukazovací a předváděcí řeči, ani se nevzteká, obslouží se sám. Je schopen na židli postavit dětský stolek, na něj polštář a v horním patře knihovny si vezme, co potřebuje. Takto se pohybuje po celém bytě. Motoricky je na tom dobře, se svou starší (mimochodem silně upovídanou) sestrou si maluje, vystřihuje, lepí. I jeho řeč se začala vyvíjet normálně, první máma těsně před prvním rokem, v roce a půl máma ham, táta pá... A od té doby vlastně stagnace. Čtení ho moc nezajímá, jen mě rád zkouší - ukazuje na obrázky a já musím dokola říkat, co kde je. Kontroluje, jestli nedělám chyby, ale sám po mně ani po sestře nic nezopakuje - nic, jen si pořád jede svých pár zvuků a piluje pantomimu. Čeká nás tříletá prohlídka u pediatra, tak bych si ráda řekla o nějakou pomoc. První je prosím na řadě foniatr? Tak, a už teď je mi veseleji, stačilo napsat román 🙂. Děkuji a ať nás trpělivost neopouští.

peggy722
17. únor 2015

@ingrid3 To jste na tom podobně jako jsme byly my. Ela byla taky neuvěřitelnej mim, akorát ona se děsně vztekala, když jsem předstírala, že jí nerozumím a vzteká se doteď a to už má slovní zásobu fakt slušnou a stejně se občas stane, že jí fakt nerozumím.

Teoreticky by měl být asi první neurolog, ale já bych začala ORL, foniatrie, psycholog, logoped.

A s tím rybím tukem to můžu potvrdit, že to asi fakt vliv má. Co nastoupila v září do školky, tak zhruba do prosince jsem jí cpala fakt každej den a ten skok, co udělala, byl neuvěřitelnej. Možná by k tomu došlo stejně, ale tohle to asi podpořilo. Což mi připomíná, že jí ho zase začnu dávat. Kupuju na radu tady někoho v DM.

krystalka
17. únor 2015

@ingrid3 - taky zdravím 🙂, syn na tom byl ve 3 letech podobně, taky měl podobnou slovní zásobu, komunikoval hlavně gesty a pantomimou (v té byl opravdu mistr, dokázal vyjádřit všechno 🙂 ), neopakoval po nás nic, opakovat začal až kolem 4 let....a stejně jako u vás - těsně před prvním rokem měl pár slovíček a pak kolem roku a půl se zastavil....My jsme se byli těsně po 3.roce nejdřív poradit na logopedii, tam nám paní logopedka řekla, že buď to bude jen opožděný vývoj řeči a nebo se z toho vyklube dysfázie...no a když do 3,5 let přidal jen asi 4 nová slova, tak už bylo celkem jasné, že to dysfázie opravdu bude....od 3,5 let jsme chodili do SPC na logopedii a speciálně-pedagogickou terapii, mezitím jsme zašli na foniatrii, ORL, neurologii a ke klinické psycholožce....z foniatrie máme v papírech oficiálně diagnózu expresívní vývojová dysfázie už od těch 3,5 let....syn pak ve 4,5 nastoupil do speciální školky (hlavně proto, že špatně snáší velký kolektiv) a tam s nimi opravdu intenzivně a dobře pracovali, dělal tam veliké pokroky.....naštěstí má tu dysfázii jen lehčí a docela rychle se z toho vyhrabal, i když práce na tom bylo dost.....dneska je to úspěšný prvňáček, chodí do logopedické třídy s 8 dětmi ve třídě (opět hlavně kvůli počtu dětí) a učení zvládá zatím skvěle, dokonce to vypadá, že se možná ani neobjeví nějaké poruchy učení, které se k dysfázii dost často přidávají....zatím nemá problém se čtením, psaním ani s matematikou, tak uvidíme, snad už se časem nic neobjeví 🙂

krystalka
17. únor 2015

Jinak, obecně myslím, že to pořadí vyšetření je asi celkem jedno, ORL by se v podstatě dalo i vynechat, protože sluch kontrolují hlavně na té foniatrii...nás na ORL poslali až právě z foniatrie, protože měl trochu zvětšenou nosní mandli....jinak bychom ORL vlastně ani nepotřebovali....

barbarucha
17. únor 2015

@josefina79 Nedonošený zaplať PB není. Ale pravděpodobně v těhotenství i potom strádal - měl těžké avitaminózy a anemii, hypotonii, poruchu příjmu potravy až do 18m, prostě domácí horor. Pořád se spekuluje o tom, jak to vzniklo (páč bychom rádi ještě sourozence, ale nechceme si to celé střihnout znovu). V nemocnici si mysleli, že jsme ho prostě nekrmili a poslali na nás sociálku (to byla psychická podpora jak Brno). Malej žádnou metabolickou poruchu nemá, vyšetřili ho odshora dolů. Ale možná jí mám já (nějaké rozbory to naznačují), čímž by se lecos vysvětlilo (že nedostal potřebné vitamíny atd. už v těhotenství, pak při kojení, tím si vypěstoval těžké nechutenství a porucha příjmu potravy byla na světě.. možná). Tak se snažím objednat na gastro, ale zatím mě mají za hypochondra (no nevím, kdo by chtěl polykat hadičku jen tak ze zájmu) 🙄 Tak uvidíme.

barbarucha
17. únor 2015

Jo a rybím tukem ho cpu už půl roku, kupodivu mu to chutná, taky si myslím, že to docela dobře funguje 🙂

krystalka
17. únor 2015

@peggy722 - i my jsme našemu Jiříkovi říkali "náš malý mim" 🙂 , akorát tedy u dítěte, co má problém s řečí bych rozhodně schválně nepředstírala, že mu nerozumím, to nám říkala i logopedka, že se dítě potom cítí ještě víc ve stresu...spíš mu pomoci, aby se mohlo vyjádřit, klidně ze začátku těmi gesty, nebo obrázkovými kartičkami....jinak později jsem ho doslova "učila" používat nějaká slova - třeba, on vždycky, když chtěl, abych se přišla na něco podívat, tak jen vřeštěl "mamííí"....tak jsem mu pak řekla, že když chce, abych se podívala, že má říct "mami kuk" (prostě tak, aby to byl schopný říct)....nebo později to bylo "mami sem", když chtěl, abych přišla....a tak podobně 🙂

barbarucha
17. únor 2015

Co se přesně dělá za vyšetření na foniatrii? Já myslela, že jen, jestli slyší. Prcek má sluch výbornej (např. identifikuje ptačí zpěv i přes zavřené okno), tak mě tohle vyšetření nenapadlo, takže nám asi jako jediné chybí.

krystalka
17. únor 2015

@barbarucha - tak my když jsme byli na Foniatrické klinice v Žitné, tak mu dr. koukala do pusy, do nosu, do uší, ukazovala mu obrázky, ptala se, zkoušela jak rozumí apod...pak nás poslala o patro níž na audiometrii, aby mu změřili sluch, pak jsme se vrátili k ní a napsala zprávu....jinak to, jestli dítě dobře slyší, nemusejí rodiče vůbec správně odhadnout, může slyšet třeba jen určité frekvence a některé děti to dokážou i dost dlouho dobře "maskovat"....takže důkladnější vyšetření sluchu je určitě dobré....

marrka
17. únor 2015

Ahojky maminky můžete mi někdo vysvětlit k čemu je dobrý podávat dítěti rybí olej nám ho zatím nikdo nedoporučil.A jaký výsledky po podávání jste zaznamenali děkuji moc

peggy722
17. únor 2015

@krystalka Já jsem to taky už pak nedělala, výsledek nula a vzteklý dítě a zoufalá matka. Dost jsem litovala, že jsem se neodhodlala k těm kartičkám, ušetřilo by nám to hodně nervů.

peggy722
17. únor 2015

@marrka Rychlejší dozrávání mozku ? Naše Ela hlavně ryby vůbec nejí, nechce je. Evidentně to asi zafungovalo, rozhodně to neuškodí.

krystalka
17. únor 2015

@peggy722 - přesně tak, u nás, když jsem to ze začátku prvně zkusila, tak se sice nevztekal, zato měl tendenci se zasekávat a nemluvit pak vůbec.....kartičky ho nějak moc v té době nebraly, ale pantomimou jsme se domluvili dobře a jeden čas si i vytvářel svoje vlastní znaky, tak jsme je na čas převzali a pak už nebylo potřeba, on byl pak schopný i těmi několika málo slovy něco opsat tak, že jsme pochopili, co má na mysli 🙂

peggy722
17. únor 2015

@krystalka Ela je vztekloun a nervák, ale jinak ten vývoj byl u nás jak přes kopírák. Taky v roce a půl zásek a šlus. Najednou z ní bylo děsně vzteklý, neurotický dítě, nikdo se k ní nesměl přiblížit, natož se jí dotknout. Navíc byla i dost agresivní. Fuj jsem ráda, že tohle období máme už za sebou. Ze začátku ve školce nechtěla chodit za ruku, byla strašně nekontaktní. Ještě teď má tendence, když se kní nějaký dítě přiblíží nečekaně a sáhne na ní, uhybat. Prý už se chodí k učitelkám i pomazlit. Naštěstí od těch 4 let s kolektivem problémy nemá.
Pantomimu měla taky úžasnou, to předvedla i u psycholožky 😀 , ta z ní byla na větvi. Teď už jí používá jenom občas, když jí ještě nestačí slovní zásoba nebo když fakt nechápu, co mi chce říct.

Včera mně překvapila, když si našla papírek, na který jsem si něco psala a začala z něj ten text opisovat a každý písmenko si pěkně pojmenovala. Nejdou jí písmenka, kde je nějaký bříško, jak B, D, ale ty ostatní píše moc pěkně. A to jí to neučím, nedávno jsem jí načapala, jak si opisovala nápis z balíku toaleťáku 😀 .

ingrid3
17. únor 2015

Všem moc děkuji za odpovědi, všechny rady se hodí, nad vším se zamyslím a jistě budu číst dál. S naším pediatrem to prodiskutuji, chtěla jsem být připravená. ORL nás s malým stejně nemine, myslím, že má větší nosní mandli. S dcerou jsem nic speciálního nedělala, jen jsme si vyprávěly a všechno jsme dělaly spolu - no, jako to normální mámy s dětmi dělají - a naše pětiletá odjakživa sklízí chválu, jak krásně mluví - teď už vzhledem k vyššímu věku není obdivu tolik, ale ve dvou, třech letech byla za hvězdu. A Matýsek je zas mazlík, sice nemluví, ale umí se tak pěkně podívat, že má všechny babičky, tetičky i dědy omotané kolem prstu (o sobě ani nemluvím 🙂). Jen nechci něco zanedbat a chci mu pomoci, jak nejlépe to dokážu, aby se pak ve škole netrápil a nesklízel zbytečný posměch - nebo spíš aby tomu posměchu dokázal čelit. Zatím je v pohodě, zdá se,že mu vůbec nevadí, že nemluví, v kolektivu dětí i těch starších se cítí dobře - do her se zapojuje. Ale první větší zkouška bude školka, v září.

sisstin
autor
17. únor 2015

@ingrid3 no jestli se jinak projevuje jako každé jiné dítě, je motoricky ok, nemá různý úzkosti nebo naopak záchvaty agrese, je společenský atd, tak si myslim, že by o VD jít teda nemuselo 😉 ona většina dysfatiků, a to i s tou expresivní VD prostě do určitý doby tak nějak "divná" je 😉

krystalka
17. únor 2015

@peggy722 - tak to Jiřík byl odjakživa spíš úzkostný a stahoval se do sebe a zasekával...agresívní nebyl nikdy....ale větší kolektiv nemá rád dodneška, do školky šel až ve 4,5 a to ještě do té speciálky, kde jich bylo málo, dřív by to nedal ani náhodou a klasickou početnou třídu asi ani později, začínal ve 3,5 v soukromé miniškolce, kde byly jen 3-4 děti a chodil tam jednou až dvakrát týdně na dopoledne....a i teď ve škole je pořád vidět, že je pro něj ten menší kolektiv lepší, i když mu v učení všechno jde, tak si ho pořád nedokážu představit ve třídě mezi téměř 30 dětmi, je i dost citlivý na hluk a těžko snáší takový ten chaos kolem sebe, potřebuje spíš klid a jasně přehledné prostředí....a v podstatě až teď po prvním pololetí se dá říci, že už je na to prostředí zvyklý a je víc v klidu.....a s tím uhýbáním před dětmi, to máme taky, i teď....nikdy nebyl moc odvázaný z toho, že ho někdo cizí chce brát za ruku, nebo na něj sahat....a bylo jedno, jestli dospělý nebo dítě....

ingrid3
17. únor 2015

@peggy722 Ela je šikovná, naše "krásně mluvící" Anička byla ochotná vyrobit na papíře písmeno až teď po pátém roce. Je také hodně vzteklá a zároveň citlivá a má sama na sebe velmi vysoké nároky, takže se řídí tím - když něco neumím nejlépe ze všech, tak to zásadně nedělám a ani to nezkusím. Když jí něco nešlo, reagovala podobně jako Ela. S tou pracovat na řeči, to si neumím představit. Mates se zdá pohodovější povaha, ale myslím, že u lékařů zatím moc spolupracovat nebude... a doma mám trénink také nejde. Ale to se poddá, když vidím ,kolik z vás se s tím pere a mnozí velmi úspěšně. Musí to jít i u nás.

ingrid3
17. únor 2015

@sisstin Děkuji, to zní povzbudivě. Matýsek je opravdu spíš pohodář. "Divná" 🙂 byla a je u nás spíš holčička, ta má svoje běsy a děsy, jak tomu pracovně říkám. Má to mít po kom, taky nejsem právě vyrovnaný typ 😉 .

ingrid3
17. únor 2015

@krystalka Musím ještě napsat, že obdivuji, kolik práce tady za většinou maminek je. A zároveň se nedokážu ubránit obavám, jak to bude u nás případně se školkou a školou, protože odhaduji,že nejbližší speciální bude v krajském městě, a to je od nás dvacet kilometrů. A to ještě bude jistě beznadějně plná. Vesnická školka, kam chodí dcera, určitě není špatná, ale myslím, že paní učitelky jsou nejraději, když děti nevybočují, a to žádným směrem. "My jsme individualita," opakoval dav. Dcera je trochu jiná, ale postará se o sebe ve všem, na ostatní neútočí, nemusí velký hluk, to se stahuje do ústraní, občas je plačtivá, ale "pochodí" si ve svém aktuálním smutku, pak to sama v sobě uzavře a je zase dobrá. Ale odmítá ve školce dělat grafomotorická cvičení a jiné společné nácviky. A co já už jsem si vyslechla od paní učitelky o naší výchově a o své dceři. Naštěstí, k Anetce se chová hezky a dcera ji má ráda. A já to snesu 🙂. Objednala jsem nás k dětskému psychologovi, ať tedy vím, na čem jsme. A teď v září jim do školky přivedu ještě chlapečka, který nemluví 😀 . Ale co, půl roku je dlouhá doba, třeba budou pokroky. Nebo jen čtyři slova, a pak bude jasné, že to bude běh na dlouhou trať. Ale miluju je, tak s nimi poběžím s radostí.

sisstin
autor
17. únor 2015

@ingrid3 já jako peda pracovník jsem na hodně diskuzích na FB učitelských a co tam holky píšou, že jako nemluvících tříletých nebo málo mluvících tam maj hafo a hafo...nikdo to moc neřeší, pokud to dítě vyloženě nemá problémový chování 😉

marrka
17. únor 2015

A mohu se zeptat ktere davate abych je mohla zakoupit dekuji peggy722

peggy722
17. únor 2015

@marrka Já kupuju kapsle v DM. Dávala jsem i Eye q , ale je to strašně drahý a efekt je stejnej.

barbarucha
17. únor 2015

Já kupuju tenhle, má být nějaký super čistý a nejsou to kapsle, ty by malej nedal:
http://www.nutraceutica.sk/cz/produkty/omega_3_...
Má to i nějaký český e-shop, ale ten takhle z hlavy nevím, musela bych to hledat 😲

peggy722
17. únor 2015

@barbarucha Ela tu kapsli sežvejká, obsah vycucne a kapsli vyplivne. Naprosto nechápu, protože to bych zase nedala já. Ze začátku jsem jí to vymačkávala na lžičku.

barbarucha
17. únor 2015

@peggy722 Tak to je inteligentní, obal je z kdovíčeho, tak ho přece nebude jíst, ne? 🙂

peggy722
17. únor 2015

@barbarucha Ne že by měla tak velký IQ, ale ta kapsle je hrozně veliká 🙂 , takže i já mám trochu problém jí spolknout.