Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
25. únor 2015

@peggy722 - my jsme na Karláku na odstranění nosní mandle byli před 2 lety a byli jsme tam spokojení...a co takhle vím z okolí, tak v podstatě všichni to tam hodnotili dost kladně....tak kdyby tě něco zajímalo, tak napiš...

janahus
26. únor 2015

@peggy722 no on nám řekl, že vývojová dysfázie bude následovat ve spádu ☹ jinak uz by mohla dojít zpráva od psychologa, zatím nic, ale už i na tý psychologii řekla že vývoj řeči je opožděn o rok a pul, jeste nám poslou nejaky letaky o autismu, ktery poslem do motola a tam nam bud potrdí nebo vyvrati,ikdyz nám to nepripada ze je autista...ale vsechno je na dlouhy lokty, hlavne ty cekaci doby vsude 😒

peggy722
26. únor 2015

@janahus A jakou dysfázii vám dávají ? Rok a půl, to znamená, že ve vašem případě na rok. No to už je docela hodně. A koukám, že vy těch problémů máte celkem hodně.

peggy722
26. únor 2015

@krystalka Dík, paní doktorka je taky chválila. Zítra tam sjedeme a objednáme se. Jaký jsou tam ca termíny ?

smardik
26. únor 2015

@janahus my začínali nějak podobně, u psycholožky jsme byli když měl 2 roky a 11měsíců a řeč měl na 13měsíců, porozumění na 18měsíců

peggy722
26. únor 2015

@smardik Ahoj a jak se teď Tomáškovi daří ?

smardik
26. únor 2015

@peggy722 ale jo jde to. Ted v září nastoupil do běžné školky, chodí s mladším bráškou, úplně bez problémů to není ale máme štěstí na super učitelky, takže to jde a chodí tam moc rád, má tam oblíbené kamarády-3 se kterýma si hraje hodně + bráchu, tak to jde. Ted jsem vyřizovali odklad, od září bude mít vlastně odklad a příští rok nás čeká škola - to nám vlastně nikdo nedoporučuje normální ZŠ (já si to myslím už dýl že na ni nemá a trápil by se), ale ani logo takže jsme učinili rozhodnutí a to přestěhovat se a budeme ho hlásit do ZŠ pro sluchově postižené, tam berou těžké logo vady- je to na 10 let, 2 třída na 2 roky, 8 dětí ve třídě, učitelka a asistentka.

Minulý týden jsme byli u Krejčířové,zprávu ještě nemám ale co mí říkala je ve svých 6 letech 4měsících na úrovni 4,5 - 5let a řeč cca na 4 roky s tím, že výslovnost hodně špatná. Za rok od minulého vyšetření se posunul o cca půl roku.

takže jde to hodně hodně pomalu, ale jde dopředu

jo před měsícem začal brát DMG, potom jsem viděla změnu, začala k nám docházet spec. pedagožka

krystalka
26. únor 2015

@peggy722 - no, my tam byli už před lety, tak nevím, jak je to teď, tenkrát jsme čekali ani ne měsíc, ale možná to bylo i proto, že jsme vzali termín 18.prosince...možná ho někteří nechtěli kvůli Vánocům, nevím....

peggy722
26. únor 2015

@krystalka Tak uvidíme, paní doktorka říkala, že si termín na kontrolu máme zamluvit tak za dva měsíce, takže asi ty termíny tak hrozný.

peggy722
26. únor 2015

@smardik Tak to je dobře, že se posouvá a budu vám držet palce, aby vám ho na tu školu vzali.
Naše Ela má špatnou výslovnost kvůli těm uším, doufám, že až bude slyšet normálně, tak se to upraví.
Njelepší je, že Ela tam odmítala nějak moc mluvit, takže paní doktorka se moc netvářila na to, když jsem jí říkala, že celkem už mluví a gramaticky celkem správně. Asi jí to budu muset nejspíš nahrát, protože sotva jsme vypadly, tak celou cestu kecala.

janahus
26. únor 2015

@smardik to já teď řeším školku, bohužel nejsme bez plínky ještě, často kaká a jdeme na gastro, byli jsme ve specialní mateřské školce, jsou tam právě děti s nějakym hendicapem, ale malo deti, pak jeste zde máme školku malou, normální vesnickou, moc se mi líbí ta specka, ale nechci mu ublizit, tak ani tak, on je proste jak rok a pul stare dite vyvojove, takze nejspis jestli tu skolku neodozit uplne.
je super že tvůj syn jde dopředu chce to strašného času všechno...říkal to i neurolog, ale jde dopředu a to je hlavní.

janahus
26. únor 2015

Holky ještě víte o nějaké psycholožce, kraj Olomoucky nebo Pardubický, nebo i jinde 🙂 🙂

janahus
26. únor 2015

@peggy722 on nemluvil o konkretní dysfázii, jen že už tam je, je to asi ještě brzy...ale splasit tady u nas dobrou logopedku bude asi problem 😒 do práce se nevrátím, muím se mu venovat, co se vlastně dělá na té foniatrii jak to probíhá?

peggy722
26. únor 2015

@janahus No právě většina psychologů dává dysfázii až ve čtyřech letech. Jenomže u vás je to opoždění už fakt velký.
Na foniatrii nás zavřeli do takový zvukotěsný budky a dali mi kartičky z obrázkama. Pak tam pouštěli zvuk v různé hlasitosti. Výdycky se ptali Kde je a dítě musí ukázat konkrétní obrázek a ty to musíš hlásit, co přesně ukázalo. Ela právě na ty nejtišší frekvence vůbec nereagovala. Vůbec nezaznamenala, že tam někdo mluví. S dobrýma logopedama je to bída i u nás. Zkus jestli tam u vás nemáte nějaký SPC přímo pro poruchy řeči. Tam docházíme my, plus máme ještě soukromou logopedku a pak má logo ještě ve školce 1x týdně.
Hledej klinickýho logopeda. Problém je, že spousta z nich neví, co dělat s takhle malýma dětma. V tomhle by vám mohla pomoct ta Raná péče, že ti řeknou, co s ním dělat, jak ho rozvíjet, motivovat.

peggy722
26. únor 2015

@janahus Já bych zkusila tu specku, už jenom kvůli tý péči, kterou tam bude mít. Spousta dětí se rozjí ve školce, takže to by taky mohlo pomoct, vem si Péťu od Sistin, jak tam dobře jí. A doma ani omylem.
Já se dneska dozvěděla, že Ela si dala 4 naběračky špenátový polívky a doma by mi to nejedla.

peggy722
26. únor 2015

@janahus A psychologové jsou prostě nějlepší v Praze. Kvůli kvalitnímu vyšetření se vyplatí cestovat. Cestovat každej měsíc by se člověku nechtělo, ale jednou za pár měsíců, stojí to fakt za to.

smardik
26. únor 2015

@janahus já ho měla od 2let a 11měsíců v jeslích - on děti miluje, chtěl mezi ně ale neměl na to-plně na plínách, neoblíkl se a nesvlíkl, začínal teprve jíst lžičkou takže na 2dny v týdnu byl v jeslích, to chodil od září do června a pak od září byl 2 roky ve specce - jak píšeš postižené děti-downům syndrom, autisti. ale hodně mu to dalo fakt tam udělal hodně velký pokrok a hlavně byl spokojený a chválený-tam patřil mezi ty šikovnější, takový miláček všek- i učitelek pak ze školy co tam byla. ale právě pak už ten druhý rok někdy od půlky už to pro něj nebylo- z hlediska práce s ním ano, to učitelka zvládala super, měla čas se věnovat ale děti už ne, už všechny předběhl a potřeboval něco dál. Takže skoro v 6 letech jako předškolák ( v září nastoupil, v říjnu měl 6) nastoupil do běžné MŠ. Chodí do školky i do třídy s mladším bráchou, má skvělé učitelky takže to jde. ale ze začátku za něj vše vyřizoval brácha, Tom nevěděl co celkově-prostě v těch 25 nevnímal pořádně učitelku co má dělat, rozbrečel se-třeba učitelka říkala u jídla-ukázal na maso a jak učitelka hned nepřišla tak začal brečet. Mluvil ale nenapadlo ho za ni zajít a říct ji, prostě ukázal maso, nepřišla tak pláč a brácha za něj řekl že to potřebuje nakrájet, nedokázal si říct že chce pověsit bundu-držel bundu a řval, asi po 2měsících už začal ukazovat aspon-že si vezme bundu věšák a přijde za učitelkou a udělá prosím. No a cca od nového roku začal mluvit s učitelkama konečně, nerozumí mu, dost brácha překládá nebo domluva pokus omyl ale má už snahu. CHodí tam rád. ale před těma 2 rokama by fakt normální školku nedal ani omylem

smardik
26. únor 2015

@peggy722 Tom má dysfázku od 2,5 tady od místní psycholožky a 2 roky a 11měsíců potvrzenou Krejčířovou z Prahy

peggy722
26. únor 2015

@smardik No právě jsem psala, že to spoždění je už u nich hodně velký. Ono pokud je to jednoznačný, tak není na co čekat. Ale Ele by jí v tom věku asi nedala. Ela je zvláštní případ i teď. Většina dysfatiků má problémy s gramatikou a jí to nějak naskakuje samo. už u mí i ten zápor dávát správně. U nás je teď problém s tou výslovností.
Ela by před rokem tu školku taky nedala. Ona se naštěstí uměla obsatarat, ale mluva katastrofa. Ve školičce, kam chodila na dvě dopoledne v týdnu, mluvila akorát ano a ne. Jinak ani ťuk. A o rok později už komunikovala od prvního dne, učitelky jí taky ze začátku nerozumněly, ale někdy o vánocích se to zlomilo a začala ze dne na den dost mluvit. Ze začátku gramatika nula, výslovnost děs, ale teď už jí rozumíme všichni, teda až na tatínka 😀 .

smardik
26. únor 2015

@janahus a máš nějaký důvod proč ne tu specku? pokud je spokojený, věnují se jim a pracují nechala bych ho tam, mají tam podle mě super péči - aspon u nás to tak bylo, že fakt s Tomem pracovali, učitelka byla ve spojení s naší logopedkou, pravidelně se mnou na co se mají zaměřit, dost si toho o dysfázce nečetla a fakt se snažili. Normální školka by tu nedala-prostě při 25dětech může být učitelka sebelepší ale nemá čas

francula
26. únor 2015

Ahojte dievčatá, som rada, že je tu takáto skupina, lebo aj my máme zrejme neštandardné dieťa. Riško má 2 roky a tri mesiace, keď si ho porovnám s vrstovníkmi, je očividné, že je iný. Rozpráva základné mama, baba, tata, kde je, kto, tam a daj len niekedy. Mama nehovorí cielene na mňa, ale stále tieto slabiky opakuje, keď si niečo pýta. Rozumie všetkému,čo mu hovoríme, teda keď mu niečo poviem, aby to urobil, tak to urobí... Čo sa týka hry, tak rád vyhadzuje hračky, ukladá a prekladá ich do rôznych nádob, mal obdobie, kedy veľmi pekne staval lego, ale teraz ho stále len prekladá. Puzzle alebo knižky ho moc nezaujímajú. V podstate nejaví vôbec záujem o hru, ktorá je typická pre deti v jeho veku. Za to veľmi rád robí činnosti okolo domácnosti, rád mi pomáha s upratovaním, vysáva, utiera všetko možné, rád umýva, utiera riad, varí, vešia prádlo alebo asistuje manželovi, keď niečo doma opravuje... Je veľmi veselý, má rád deti a návštevy, stačí, aby u nás zazvonila poštárka a on už je celý bez seba, že k nám ide návšteva... Veľmi dobre vnima zvuky, napr. keď vonku húka sanitka, keď mi príde sms, zvoní telefón, pípa práčka alebo umývačka riadu... Mal obdobie, kedy dosť blížil nám i deťom, teraz je to už lepšie, ale tie dni sa tak striedajú... Niekedy nereaguje na meno, ale máme pocit, že je to ozaj len v prípade, keď ho niečo zaujme... Očný kontakt udržiava, sám si vyžaduje, aby sme sa na neho pozreli, keď nás chce upútať a my si ho nevšimame (rukou sa nás dotkne tváre a potom pozrie do očí). Má slabšiu hrubú aj jemnú motoriku, chodiť začal až v 17. mesiacoch. Psychologička hovorí, že podľa nej ide o opozdený vývoj, autizmus vylučuje (chcem sa obrátiť pre istotu ešte na jedného odborníka, aj keď my si tiež nemyslíme, že by šlo o autizmus). Riško má skoro stále otvorené ústa a stále dosť slintá. So zavretými ústami spí len v noci. Mandle má v poriadku a aj EEG mozgu je ok. Nemáte niektorá skúsenosti s tým slinením v takomto veku dieťaťa? Ja si myslím, že aj tá reč s tým súvisí a cítim sa úplne bezmocná, mám pocit, že lekári sú úplne ležérni... Budem vďačná za akýkoľvek postreh 🙂

josefina79
27. únor 2015

@francula na 90% hypotonie obličejového svalstva. Píšeš, že začal chodit později - může to být od celkové hypotonie.
Tohle slinění a pootevřená ústa řeší logoped speciálním cvičením. Byla jsi s ním na logopedii?

sisstin
autor
27. únor 2015

To bych taky videla na hypotonii oro svalu 😕 bezte k logi 😉

francula
27. únor 2015

Dakujem dievcata, je pravda, ze sme kvoli hypotonii cvicili aj Vojtovou metodou, ale to sme tiez neskor zacali, akoby sme mohli, doteraz si vycitam, ze sme to vtedy zanedbali (nasa pediatricka problem nevidela, a tak ten cas bezal... pediatricku uz mam zmenenu). S logopedickou zacneme pracovat, cakam len, kym sa mi ozvu z toho centra a daju nam termin, samozrejme, ak sa nebudu este par dni ozyvat, zavolam tam ja. Ja sa uz neviem dockat, ked bude mat Risko zavretu pusinku, bude suchy a bude pekne rozpravat. Teda dufam, ze len v tom to viazne. Budeme spolupracovat este aj so psychologickou, aby sme ho nakopli a dobehol, co ma zameskane...

krystalka
27. únor 2015

@janahus - syn chodil do speciální školky a bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat, dělal tam neskutečné pokroky, 10 dětí ve třídě, paní učitelka a asistentka, pracovali s nimi denně podle IVP, každé dítě tam mělo napsané, co potřebuje rozvíjet, logopedka si je brala jednou týdně každého zvlášť a v podstatě denně dělali nějaká cvičení skupinově, chodil tam canisterapeut s pejsky, jezdili na koníky na hipoterapii....ale...začal tam chodit až ve 4,5, dřív by to asi nedal, předtím chodil od 3,5 do takové soukromé miniškoličky na jedno dopoledne v týdnu, kde se trochu rozkoukal a otrkal mezi dětmi...klasickou školku s 25 a více dětmi ve třídě by nedal ani v těch 4,5....ale třeba ve 2,5 letech to bylo fakt ještě "miminko", to by žádné takové zařízení nedal ani náhodou...

janahus
27. únor 2015

@krystalka děkuji za tvoji reakci, moc se mi líbí, i náš syn je jako mimco pořád, teď ještě určitě nenastoupí, nejdrív od září kdy mu bubou tři, akorát, největší problém je ta řeč, čteme a ukazujeme a nic moc, i kyž sem dneska od něj už zaslechla něco jako traktor jede, ale spíš je to jedno slovo a skoro žádná slovní zásoba 😒 můžu se tě prosím zeptat, jestli jste také předčasně narození? děkuji moc a mějte se 😉

krystalka
27. únor 2015

@janahus - ne, nebyl předčasně narozený, ale byl to vyvolávaný porod týden před termínem, kvůli mojí preeklampsii, ale porod jinak proběhl rychle a bez komplikací, jen měl pak dost silnou novorozeneckou žloutenku, takže jsme kvůli tomu byli v porodnici o pár dní déle... jinak syn začal spojovat dvě slova (máma ham...apod.) až ve 3,5 letech, před 4.rokem se teprve začal ptát "co to je?" - a to ještě stylem "mami, to?" a ukazoval na dotazovanou věc...pak po 4.roce začal dělat jednoduché tříslovné větičky, pak teprve přišlo "proč" a pak už se to pomalu začalo rozjíždět...největší skok byl kolem 5.roku....dneska je to moc šikovný prvňáček, mluví už téměř normálně, umí už i Ř, chodí do logopedické třídy s 8 dětmi ve třídě, ve škole mu všechno jde dobře a teď nabral takovou rychlost a jde tak dopředu, že ho od září asi budeme přesouvat do klasické základky 🙂

janahus
1. bře 2015

@krystalka, děkuji moc, nevím moc jak ho mám motivovat vic mluvit, ležíme pořád v knížkách aspon že ho to baví, ještě sem se chtěla zeptat, jak se vám podařil nočník a kdy 🙂 kdyz si nerekne je to tezky a nechce tam za boha být....

krystalka
1. bře 2015

@janahus - tak motivovat k mluvení jsme se snažili kdekoli a jakkoli, u knížek, venku...ze začátku to bylo hlavně o tom, že jsem komentovala a popisovala všechno okolo...nejdřív musí nabrat větší pasivní zásobu...pak to většinou časem přijde, oni si ty slovíčka "ukládají" a i když se zdá, že kolikrát ani neposlouchají, tak najednou jsem se pak divila, co z něj padá... 🙂 ....jinak nočník se nám podařil asi měsíc před 3.narozeninami, ale je fakt, že já jsem to nijak moc neřešila, on má totiž vždycky všechno tak, že když se ho snažíme donutit, tak nic...a když se rozhodne sám, ve chvíli, kdy je na to připravený, tak je pak všechno vyřešené téměř hned 🙂 ....takže nočník jsme sice měli doma asi od roku, ale odmítal si na něj vůbec zkusit sednout, řval jako kdyby mu někdo ubližoval....tak jsem to nechala být, jednou za čas nočník vytáhla, nabídla...nic...no tak příště....venku taky čůrat nechtěl...a potom těsně před těmi 3.narozeninami jsme to zase jednou zkusili, sundali jsme plínku, nočník jsem dala na viditelné místo, kolem kterého vlastně pořád procházel....no, několikrát se počůral, tak jsem znova vysvětlila kam má jít...a odpoledne najednou koukám a on sedí na nočníku 🙂 , od té doby chodil sám, nemusela jsem se ptát, sledovat ho, prostě si došel když potřeboval....po pár dnech jsme nočník z obýváku přesunuli do předsíně a potom i do koupelny a bylo to 🙂, někomu by to možná přišlo pozdě....pro něj to bylo akorát, neměli jsme později prakticky žádné nehody, bylo to v klidu, bez nervů, bez hlídání, vysazování, bez praní počůraného oblečení a koberců...prostě v pohodě....a asi o 3 měsíce později se zbavil i plínky na noc....zase jsem čekala, až bude víc dní za sebou suchá a pak ji zkusila nedat....nehody byly taky minimální, spíš jen když byl nastydlý, nebo spal hodně tvrdě....čůrat v noci nikdy nechodil, vždycky až ráno....

sisstin
autor
1. bře 2015

@janahus
@krystalka U nas odplenkovani to samy, ve 3 letech a 2 mesicich byl do tydne bez, nikdy se nepocural v zivote, na noc o mesic pozdeji a to mel nehodu asi 3x 😉 jinak do ty doby by ho na nocnik neposadila ani bozi sila 😅