Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janahus
24. bře 2015

@ronii to je skvela zprava, aspon ze mate fajn rehabilitacni

holky já nevím, co je tenhle tyden za erupce, ale volala mi doktorka z rizikovky v hradci, nastoupime na par dni do nemocnice, kde mu vysetri to strevo, behem toho, tam prijde nejaka psycholozka, odbornice na autismus, aby ho vyvratila, nebo potvrdila, takze behem dubna se mi ozve, jak s nastupem, doufam ze to nepotvrdi, taky mu budou delat kolonoskopii, bozatko...a pak uz na vse kaslu a necham ho zit...jak pises ronii...

roniii
24. bře 2015

@janahus

Doufám, že ti vyjdou vstříc, když budeš v lázních, aby se vám nekryly termíny.Dobré je, že vás nikam nebudou honit a že se to další vyšetření udělá během hospitalizace a že se pozve odbornice.A hlavně, pozitivně bych hodnotila přístup z rizikovky.Nebo se pletu?Proč mu chtějí dělat tu kolonoskopii?
Já jen doufám, že zítra dopadneme s kulkama dobře a že nebude muset na operaci, ještě tohle smést ze stolu a budu zase klidněji spát.

janahus
24. bře 2015

@roniii casto kaka, porad kasovite stolice, zrejme se mu budou chtit podivat dovnitr, jak vypada to strevo zevnitr, po operaci kterou mel, vzali mu deset cm, tak jeste asi nejaky odbery na alergie...
jen doufam, ze ten autismus vylouci....
Vy mate taky jit s pindikem, nam nejde pretahovat, asi ve trech letech pujdem pod kudlu...furt neco vid.
Jo konecne to zacala resit, na jednu stranu je to dobre, nemame to zrovna blizko, jako hradec, tak to aspon sfouknem naraz.

peggy722
24. bře 2015

@janahus Chudák malej, ten si to taky vyžírá. Tak ať vám to všechno dobře dopadne. Je dobře, že se to udělá najednou. Ela už vypadá v pohodě, hlavně už dýchá normálně. To byla fakt něco šílenýho poslouchat, jak se po každým slově nadechuje a funí jako lokomotiva.
Zato já jsem lazar. Podařilo se mi si vyvrknout kontník tak výborně, že mám na 14 dní ortézu. Takže neschopenka a belhám se tu o berlích. Myslela jsem, že z tý ambulance nedojdu domů a že se na těch berlích zabiju. Naštěstí nebydlíme tak daleko. Jindy tu vzdálenost jde 5 minut a teď asi půl hodiny. Asi to nepřežiju. A bolí to jak blázen.

ingrid3
24. bře 2015

@janahus Teda, vy máte týden a vůbec... Už aby bylo vše za vámi a s těmi nejlepšími výsledky. Ano, jdeme ke klinické logopedce. Nekoukala jsem na jméno, vzala jsem tu, která úřaduje nejblíž, poněvadž Matýsek v autě blindí. Vše nad deset kilometrů jsou velké nervy. Nepoblinká se jednou, prostě jak začne, dáví se, dokud se jede. Zkoušeli jsme i autobus a vlak a tam je to to samé.

barbarucha
24. bře 2015

Ahoj,
přepisuju zkráceně doporučení ze zprávy:

Zaměřit se na rozvoj komunikace (porozumění i exprese), k tomu využít společného prohlížení dětských knížek s pokud co možno nereálnějšími obrázky, nebo fotkami, ideálně 1 obrázek na stránce. Dělat vlastní fotoalba.
Zařadit znakování.
Motivovat Františka, aby napodoboval dospělé (domácí práce - utírání, zametání.., chování a krmení panenky nebo domácího zvířete, práce na zahradě, šroubování s tatínkem..)
Postupně zapojit do dětského kolektivu (začít polodenní nebo jednodenní docházku do MŠ s menším počtem dětí).
Další náměty na domácí aktivity:
- přiřazování předmětů k fotkám, později k obrázkům
- dětská říkadla a písničky s opakováním (max 2 sloky, s opakováním)
- stavění kostek za sebe, lego duplo
- kreslení: nápodoba svislého a vodorovného tahu
- vkládačky tvarů
- tahací hračky které na provázku při chůzi táhne za sebou
- trénovat chůzi po nerovném terénu - po obrubníku, schody
- házet si s míčem, hrát fotbal, naučit se kopat nohou do míče

barbarucha
24. bře 2015

@josefina79 Tak samostatné jídlo teď budu hodně řešit (nenechám si syna zařazovat do střední retardace proto, že se sám nenají 😠 )
Od včerejška to studuju toto je výsledek:

Nezačínala bych lžící, ale vidličkou, lžíce je fakt dost těžká. A tuším, že prcka by mohlo bavit jídlo napichovat.
Na naučení koordinace ruky se lžičkou se radí při krmení dítěte nechat dítě, ať další lžičkou krmí panenku. Zkoušela jsem, ale u nás je problém, že Franta Pepu (naše panenka je chlapeček) dost nemá rád, pravděpodobně ho považuje za konkurenci a dává mu solidní čočku, tedy dobrovolně mu nic příjemného (jako krmení) nepůsobí, akorát ho vyšťouchá lžící ze stolu. Ale naučil se, že je velká sranda krmit mě. Napodobuju hu a volám "papa" (papat) a otevírám pusu a Franta mi do ní strká lžíci. Pravda, dává ji obráceně a strká mi ji až do krku, ale nemůžeme chtít hned všechno. 😎 Hrozně se chechtá, jak hladově tu lžíci koušu.
Když už prcek zvládá aspoň přibližně dopravit lžící tam, kam chce, doporučuje se nechat ho jíst venku u malého stolečku, pokud možno v létě, aby mohl být nahý, nijak ho neomezovat a pak to všechno vzít hadicí 😅
Dítě které jíst samo umí, ale nechce, má mít při jídle nějaké období někdo jiný než matka, tj někdo, kdo se nenechá dořvat ke krmení.

Budu ráda za jakékoli další triky, pište 🙂

josefina79
24. bře 2015

@barbarucha pár tipů ode mne, resp. od kámošky logopedky:
Super leporelo se zvířátkama, přesně to, co potřebuješ:
https://www.kosmas.cz/knihy/164081/na-dvore/
Můj František ho miluje a teď už v něm je I schopný ukazovat obrázky.

Koupit takové ty plastové figurky zvířátek , např. http://hrackystrunc.cz/product.php?id_product=1420
Ta zvířátka si pak vyfotit a nebo stáhnout z netu fotky přesně těhle figurek, každé zvířátko vytisknout na kartičku.
Nejdřív se dítě naučí pojmenovávat figurku. Potom ukazuješ figurku a obrázek. Pak už pojmenovává I obrázek. Např. František nejřív pochopil, že reálná kočka je čiči. Pak pochopil, že plastová kočka je taky čiči. A pak jsem mu ukazovala tu figurku a zároveň obárázek (ideálně zalaminovat), teď už říká čiči I na obrázek.

barbarucha
24. bře 2015

@janahus Hodně naivní dotaz: Proč je dobré, aby si prcek hrál s plastelínou?
Já nedávno koupila jednu, obyčejnou a nula bodů. Je dost tvrdá. Franta si zatím rukama ani moc nehraje s pískem. Mlátí do všeho hrabičkama 😀

barbarucha
24. bře 2015

@janahus Ach jo, tak doufám, že ta nemocnice aspoň k něčemu bude. A kolonoskopie se dělá při vědomí?

barbarucha
24. bře 2015

@josefina79 Dík za tipy! Uááá, teda u těch zvířátek mi tuhnou rysy, jak je to drahý. 😨 Podívám se do bazaru a do depozitu RP 😎

josefina79
24. bře 2015

@barbarucha no, to hraní s plastelínou je myslím hlavně pro "exoty" jako je můj František a chlapeček od @janahus (nepamatuju si jméno, velká omluva) - těm vadí se dotýkat jídla a "špinavých věcí". Je to tzv. Porucha senzorické integrace. Nacvičuje se tedy na "bezpečnějších" objektech, lehce oslizlých, s různou konzistencí, např. s plastelínou.

Jo, zvířata jsou nechutně drahý. Já dostala sadu od té kámošky logopedky (@roniii - od Kristiny) včetně těch kartiček. Zvířata využívám i na nácvik patlání, takže pro nás jsou víceúčelová.

Ad plastelína - existuje také toto - http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/re...
Je to opravdu měkoučké (musíš koupit tu správnou - slabá zátěž).
My máme doma toto -
http://modelovaci-hmoty.heureka.cz/playfoam-bou...
Nenechává mastný fleky 🙂.

josefina79
24. bře 2015

Jo a tady takové "vývojové tabulky".
http://www.mpsv.cz/files/clanky/14811/OH_nahled...

barbarucha
24. bře 2015

@josefina79 To je psycho, takové děti, co jsou v těch normách brány jako norma, ty snad ani nemůžou existovat?! Tak jsem se dozvěděla, že spousta činností, o kterých hrdě prohlašuju, že je Franta už umí, měl umět v roce nebo těsně po. Urghhh 🙄

barbarucha
24. bře 2015

@josefina79 Jak funguje ta kuličková modelína, já to nechápu, to drží u sebe? 🙂

josefina79
24. bře 2015

@barbarucha jo, jo, dá se to trhat na kousíčky (téměř na jednotlivé kuličky) a jakmile je dáš k sobě, tak se to zase slepí.

josefina79
24. bře 2015

@barbarucha no jo no, to znám.
Např. lahvičku s mlíkem si začal držet ve 13 měsících. Kdykoliv jsem viděla nějaké minidítě, tak 6-9 měsíců, jak si drží láhev, tak se mi chtělo brečet.

Jinak naše aktuální pokroky:
Po procházce se snaží si sám zouvat boty. A když mu řeknu, tak se snaží si sundat kalhoty, moc mu to nejde, ale snaha tu je.
Říká PIPÍ a myslí Pití.
Na fotkách pozná mne (máma), manžela (táta) a když vidí sebe na fotce, tak hlásí Mimi.
Snaží se krmit se lžičkou, relativně mu to jde, ale musí mít dobrou náladu. Když nemá náladu, sedí nad plnou miskou a hází lžičkou na zem. Ode mne si vezme, sám ne.
A dnes jsem slzela dojetím, strkal si do pusy chleba. Moc mu to nešlo, když mu vypadl ven, sebral ho ze země a zase si ho strčil do pusy. "Normální" matka by šílela a já byla nadšená. Opravdu se snažil, začíná si víc dávat jídlo do pusy. Zkoušela jsem i křupky, ale ty mu nechutnají. Chleba mi přijde, že mu jede víc.

barbarucha
24. bře 2015

@josefina79 To jste machři, náš Franta se naučil pít z hrníčku s násoskou před týdnem 😀 Ale pro nás je to pokrok jako blázen. Chleba je nejlepší i u nás. Jí ho ze země i z koše 😀

Pozoruju zajímavou věc. Franta se snaží pojmenovat nové věci, ale používá pro to stejná slova jako už zná. Např. "Pí pí" (ptáček) začal říkat i na moje chodidlo (když ohýbám prsty). Chce říkat slovo "bác", ale používá pro to výraz "onono" (funguje už měsíc pro "jak dělá ryba"). Přitom třeba "bababa" kdysi říkal, takže "bá" by teoreticky mohl říct. Nevím, co si o tom mám myslet. Měla bych radost, že má nová slova, kdyby to byly nové zvuky. Takhle mě to mate.

josefina79
24. bře 2015

@barbarucha hm... netuším...
František dlouho říkal TITI na světlo, kočku a kytku.
Teď už umí říct ČiČi na kočku. Světlo i kytky jsou pořád TITI.

ingrid3
24. bře 2015

@barbarucha Drží to u sebe, ale je to lehoučké a sypavější než plastelína. Dobré pro menší děti, nedá se z toho tolik vymodelovat, ale zase to jde snadno. Našemu Matesovi se líbilo. Všude jsme pak měli spoustu malilinkatých kuliček, šlo však bez problémů vyluxovat. Studium tabulek u mě způsobilo masivní konzumaci čokolády.... v deset večer.

josefina79
24. bře 2015

@ingrid3 já jedu v čokoládě, sušenkách a vínu 🙂.

ingrid3
24. bře 2015

@josefina79 Víno došlo, včera 🙂 . Dneska čokoládová velikonoční vajíčka - koledníci utřou 🙂 . Zbyl jen staniol.

jhoki
24. bře 2015

@josefina79 A co rohlík? Veru se nejdřív asi 2x pozvracela, jak jí to vadilo v krku, teď už jí to nevadí, ale zase jí to přestalo chutnat, mám pocit, že už je to pro ní nudné. A co mu dávat kousat banán? Dobře klouže do krku. Veru křupky taky moc nemusela, ale postupem času jí začly chutnat. Nejvíc česnekové-pohankové od Šmajstrly a pak takové rýžové-jablkové od Hipp. Nevím, jestli jsem ti to už nepsala, ale Veru se nikdy nenapila z pitíčka a to jsem jich vyzkoušela moře. P. Kejíková mi říkala, že to není nic divného, že spousta dětí to neumí, protože jsou zvyklé sát. Teď bez problému pije z hrnku, sice se většinou polije. 🙂

josefina79
24. bře 2015

@jhoki zkouším různé věci, ale on má ten vztah k jídlu dost zvláštní. Do banánu kousal 1x, od babičky.
Rohlík ho nějak neláká, vůbec :(.
On nemá problém s tím, že by mu jídlo zaskočilo, on větší kousky hned plive ven.
Díky za tip na křupky, vyzkouším.

roniii
25. bře 2015

@josefina79 to je skvělé, že F. dělá takové pokroky, jen tak dál, myslím, že teď se doopravdy rozjede, beru tedy podle Š. - loni v létě a na podzim se mi jevil aktivnější, ale přes zimu, jak byl jen v kočáře, tak se zase zasekl.Teď když jdeme ven, tak už beru motorku, na hřišti ho vyndávám a má možnost se víc pohybovat v prostoru a ne jen sedět na zadku a koukat (děsně ho to nebaví).

Na doporučení rehábky jsem včera vyplázla 500 za masážní míček a čočku (peněženka zaplakala, ale co bych pro něj neudělala, že 😀 )...čočka se líbí oběma kluků. Š. si na ní dokonce včera i sám stoupal a trénoval, aniž bych mu to ukázala, tak jsem zvědavá, jak dlouho mu to vydrží...většinou to trvá cca 2 týdny, pak se začne vztekat a bojovat, že nechce 🙄

roniii
25. bře 2015

jo, ještě by mě zajímalo, jak hodnotí Kejíková to, že dítě odmítá brát potraviny do ruky a krmit se samo...myslím tím křupky, sušenky..takové to fingersfood?

janahus
25. bře 2015

@roniii my jsm u Kejikove byli prave s tim ze nechce brat jine jidlo do ruky, nez suche, ona je fakt fajn, nam radila, naucit se hrabat v pisku, modelinu, tu mouku jak sem psala driv do diskuze, vysetreni teda 800,-, ale za nas urcite to stoji z to.

janahus
25. bře 2015

@ronii a co je čočka ??

peggy722
25. bře 2015

@barbarucha Čtu o těch říkadlech. Zkuste tohle http://www.dobre-knihy.cz/rikanky-pro-rozvoj-re.... Jsou to jednoduchý básničky. Obrázek a pod tím řádek textu. S tím jsme začínaly. Teď už si ty básničky i pamatuje a doplňuje sama.

janahus
25. bře 2015

@josefina79 moc ti dekuji za tipy na plastelinu, maji toho ze nevim, jakou, proste potrebuju aby vzal vubec neco jinyho nez suchyho do ruky, nemusis, se omlouvat, ze nevis jak se jmenuje syn, kdyby jste tady nemeli samy Frantisky jsem ztracena 🙂
uz mi prisel ten rybi olej, libi se mu ta krabicka s rybkama, tak ani neprotestuje, kdyz mu ho dam 🙂 Jak pisesti nasi exoti na jidlo, ja sem Tobikuv vztah k jidlu, nepochopila, ale vcera uspech, vzal kaminek na vychazce a daval si ho do pusy....já jásala, pripadla sem si jak, magor, rekla sem mu ze do pusy nemuze, ale aspon ze to vubec vzal 🙂 taky berem ruzny vetvicky a listky do ruky, aby vyzkousel neco novyho a musim rict ze ho to baví. Ted objedname piskoviste a trampolinku, tak uvidime...Zabalim mu do te modeliny vlacek a uvidim jak se stim popere. jinak tvuj Fnousek, super pokroky, o papani lzickou si nechavam zatim zdat, ale je uzasny ze si vzal sam chleba, drzim vam moc palce