Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
21. čer 2015

@zuzanamv Ta uzdička by to mohla zlepšit, ale i tak to bude chtít ten jazyk hodně rozhýbávat. Ale naše Ela začala v tomhle cíleně spolupracovat až v těch 4 letech. Podle mně to hodně souviselo s tím porozumněním.
Jakmile se v tomhle srovnala, tak začala na logo skvěle spolupracovat a dělá to v pohodě i doma.
My chodíme na logo někdy každý tden, někdy za 14 dní. Pokud je Ela nemocná, tak za dýl. A střídáme to ještě se soukromou. Teď o prázdninách ta státní nepracuje, takže bude jen ta soukromá. Ale já přesně vím, co už mám s Elou dělat, takže to nevadí.
Pokud školku zvládá, tak bych ho tam nechala. Kolektiv 10ti dětí je ideální. Tohle je hodně o konkrétním dítěti. Některý děti s dysfázií školku vůbec nezvládají. Ela chodila od tří let do takový miniškolky, bylo jich tam max. 16. Ze začátku to byl boj, nechtěla tam být. Časem se začala zapojovat. V mluvení jí to moc nepomohlo, ale v tom sociálnu ano. Přestala se chovat mezi dětma agresivně. Ve čtyřech nastoupila do normální školky, je to částečně integrovaná a částečně logopedická. Ale většina dětí je bez vad. Funguje tam od začátku bez nejmenších problémů. O Vánocích se rozmluvila a teď už mluví relativně normálně. Ještě trochu hapruje gramatika a výslovnost, ale jinak už je to dobrý.
A ještě logo to chce hledat takovu, se kterou si dítě fakt sedne. U nás až tahle poslední je ta správná. Takže pokud nespolupracuje, tak zkusit někoho jinýho, klidně i soukromně.

zuzanamv
21. čer 2015

@peggy722 dakujem, to ma celkom povzbudzuje, ze od 4 rokoch ti zacala spolupracovat.
Moj teraz napreduje velkymi krokmi, co sa tyka pozornosti a celkovo. V knizkach mi ukaze vsetko, slovna zasoba rastie kazdym dnom, akurat tym jeho skomolenym samohlaskovym sposobom.
Tesi ma, ze napr. v jednej knizke sa naucil co je mrkva, a spozna ju potom aj v inej knizke, kde je mrkva zobrazena uplne inak.
Tak isto kreslene, stylizovane zvieratka, macka spozna, nech je nakresleny akokolvek.
S tym porozumenim, ako pisem nizsie pre sisstin, casto mam pocit, ze rozumie len to, co mu vyhovuje, neda sa presvedcit na veci, ktore sa mu nepacia. (na to su zamerane tie terapie v auti centre, naucit sa robit aj veci, ktore nechcem)...

@sisstin
Ja som si az po case uvedomila, ze ten blog je tvoj 🙂
Preluskavam ho od zaciatku, velmi dakujem za tip, ako ho naucit pokyvat hlavou na suhlas, idem to hned odteraz aplikovat, presne tak reaguje, ako ty pises, ked suhlasi, tak vykona, a ked nesuhlasi, povie ieeee.
Toto som myslela so skolkou: "Psycholožka jasně školku od 3 let nedoporučuje, závěr je, že dítě by mělo být ponecháno v péči matky ještě rok. Dítě vyžaduje i nadále mimořádně intenzivní individuální péči a cílenou řečovou i celkovou stimulaci; zařazení do MŠ po 3.roce věku lze doporučit zatím pouze v doprovodu matky na zkrácený pobyt( několikrát týdně dopoledne, optimálně v rámci MS logopedické."
On sa adaptoval v pohode, len sa zatial nezapaja do takych narocnejsich aktivit, ktore bezne 3 rocne deti zvladaju.
S tym porozumenim je to tazke posudit, niekedy porozumie ovela viac ako ocakavam. Casto mi to pride, ze je v tom aj jeho tvrdohlava povaha, ze proste porozumie to, co mu vyhovuje. Uz ked mal necele 2 roky a povedala som, ze ideme von, siel si obut topanky, lebo von chodi rad, tak isto, ked som ho zavolala, ze pod, dame si jogurt, tak si siel vybrat lyzicku. Ale problem je s takymi abstraktnejsimi vecami, alebo vzdialenejsimi.
Mam pocit, ze dokonale rozumie to, co sa deje tu a teraz, ale zbytocne by som mu hovorila, ze zajtra je sobota, pojdeme na vylet. Ale je mozne, ze rozumie, akurat kvoli oneskorenej reci nevie reagovat.
No, a kedze je tvrdohlavy, tak ked sa mu snazim povedat nieco, co sa mu nepaci, nereaguje...

janoulek25
21. čer 2015

Holky tak dnes mě pobavila Anetka. Jedla jednu třešni, a pak začala, že bude mít velký břicho. Já jsem koukala kde na to přišla. A pak šla k omalovánkám kde myš měla velký břicho po třešních. Jak si to pamatovala nechápu, ale spojila si to s tím.

zuzanamv
21. čer 2015

@sisstin
este ti musim napisat, ze tato fotka ma hrozne potesila
http://1.bp.blogspot.com/_sJ3kd-4_caw/TJnpXX7kR...
presne, toto sme mali, chodili sme okolo vsetkych aut na ulici a menovali sme znacky, pozna ich vsetky,
Mercedes je eh-e-eh, Dacia je a-ia, Daewoo je euwoo
🙂
Moj maly je tiez taky blondacik, velmi podobny typ 🙂

houpacikonik
21. čer 2015

u nás pokrok. kývá hlavou - souhlas, říká NE - nesouhlas. A na vycházce kontroluje značky aut vpředu, vzadu, na každém kole. dyž nejsou stejný, říká není. Když jsou stejný, říká taky. Já mám radost

peggy722
21. čer 2015

@zuzanamv Já jsem si taky myslela, že je to tím, že je svéhlavá. Svéhlavá a paličatá je, ale u tý psycholožky bylo vidět, že se fakt na některý věci nechytá. Takže ano, ta paličatost to obecně zhoršuje, že pak někdy má člověk pocit, že to dítě rozumí, ale nědělá něco, protože nechce. ale u nás fakt nerozumněla.

zuzanamv
21. čer 2015

@peggy722
Ved prave, ze je to niekedy tazke rozpoznat.
Na tych terapiach mi hovoria, ze rozumie, ze pekne robi podla pokynov, v podstate uz od druheho sedenia, ze aj ked da najavo, ze sa mu velmi nechce, tak spravi, co treba.
Aj v skolke mi tvrdia, ze podla nich rozumie vsetko.
Budem ho musiet doma nejako viac testovat, davat komplikovanejsie pokyny. Prave som nakupila nejake edukacne hracky, priradovanie veci, ktore suvisia, a podobne, lebo to, co mame je uz okukane.
A fakt je, ze ked pride zo skolky, tak velmi nema uz zaujem nieco edukacne robit, ale musim s nim viac pracovat...
@sisstin, stale citam tvoj blog, je to uzasne, ake pokroky ste dosiahli za jeden rok, klobuk dole!

peggy722
21. čer 2015

@zuzanamv Naše Ela taky vypadala, že rozumí normálně, ve školce dělala, to co ostatní, pokyny plnila taky v pohodě. Zkus jestli zvládá předložky a vícesložkový pokyny. Typu vem medvíka a dej ho na židli, pod židli, za židli. Pak na ní psycholožka zkoušela, že vzala takovou dřevěnou stavebnici, byl tam myslím, domeček, stromeček, panenka, panáček, židlička, pejsek . A řekla dej panenku do domečku, panáčka na židli a pejska za strom. A to všechno v jedný větě a uvidíš, kolik si bude schopnej zapamatovat. Ela zvládla první položku a pak už byla v pytli. Špatná krátkodobá paměť, špatný soustředění.

gabbucha
21. čer 2015

@peggy722 Plně souhlasím, u Myšáka to samé, ve školce plnil pokyny, ale to bylo tím, že dělal to co podle pokynu udělaly děti okolo a ne on sám od sebe. Takže chvilku trvalo, než se přišlo na to, že vlastně "kopíruje" ostatní.. A logopedka jako první udělala to samé, nechala ho dávat věc pod, za, nad, u... A pokud dostal několik pokynů v jedné větě, tak to byl propadák, udělal to první a tím to skončilo. Je to jedna z věcí, kterou dítě s VD nedává.

peggy722
21. čer 2015

@gabbucha No Ela se právě nechytala. Teď už to umí, ale před osmi měsíci ani omylem. A imitátor byla neuvěřitelnej, proto si každej myslel, že VD prostě nemůže mít. Ale shodli všichni, psycholožka, foniatrička i ta paní z SPC, že je naprosto jasná.

roniii
21. čer 2015

@josefina79 tip na vyplazování jazyka 😀 ....zkus Františkovi zmáčknout ústní koutky, všimla jsem si , že u toho Štěpán vždycky trochu vyplázne jazyk(asi nejvíc, jak se mu to kdy povedlo)

zuzanamv
21. čer 2015

@peggy722
Dakujem za tip, a v akom veku ste toto testovali?
To mi pripada momentalne, ze urcite nebude rozumiet, mozno keby som povedala, prines mi pohar a auticko daj niekam, tak ano, ale predlozky sme zatial vobec neriesili, mam pocit, ze to vobec nema odkial vediet, ze je to prilis tazke na to, aby sa to nejako naucil sam odpozorovanim.
Na tych terapiach mi nepovedia nikdy, ze co s nim presne robili, zatial iba povedali, ze podla toho, co robia, tak porozumenie ma primerane veku, ze ulohy plni spravne. Zajtra tam ideme, tak na tie predlozky sa opytam.
Uz sam spaja slova do dvojslovnych viet, typu Mama haji, Kubko haji.
Niektore vety povie trojslovne, "Mama ma boty".
Ked mi povie vonku, ze "gol" a ja sa opytam, "Kde je gol?" odpovie "Tam je gol" (skomolenou vyslovnostou samozrejme).

sisstin
autor
21. čer 2015

Predlozky az tak pred tretim rokem ty zakladni, ty tezsi do 3,5 by mel zvladnout 😉

zuzanamv
21. čer 2015

@sisstin
No, tak to sme totalne pozadu... maly ma 3,5 ☹

peggy722
22. čer 2015

@zuzanamv Elu testovala ve 4 letech a moc se nechytala. Ve 4 letech jí vyšlo porozumnění a řeč na 21 měsíců.
Tehdy mi to přišlo šílený, že to prostě nemůže dohnat, že se pszcholožka zbláznila, když mi tvrdila, že bude v pohodě a že nemusíme ani na kontrolu. A vidíš, za 8 měsíců skok neuvěřitelnej, mluví už skoro jako vrstevníci, naštěstí vypadá mladší, takže to nepřijde nikomu divný, že ještě nemluví gramaticky úplně správně. Celkem to už dohnala. Jedinej problém je ta porucha pozornosti.

zuzanamv
22. čer 2015

@peggy722
Tak to je parada! Drzim palce, nech takto krasne napreduje aj dalej!
Ja mam vsetky tri deti velmi tvrdohlave (po tatovi 🙂 ) takze motivovat ich k niecomu, o co nemaju zaujem je strasne tazke. Ale starsi dvaja rozpravali normalne, v 2 rokoch uz vety, vsetko ok.
Teraz sledujem, ze maly ma tendenciu opakovat po surodencoch, tak ich budem musiet vyuzit na logopedicke cvicenia. Pri nich to berie asi viac ako hru, tak je ochotnejsi.

Este sa chcem opytat, nemate niekto nahodou skusenost s nevychova.cz?
Sestra mi to odporucila, pisala som im, a vraj je tento pristup vhodny aj pre deti s dysfaziou, aj autistov, ale je to zalozene na dohode, a ked to dieta horsie komunikuje, zatial mi tie postupy s malym vobec nejdu...

peggy722
22. čer 2015

@zuzanamv Ela se taky moc motivovat nedala. A Lucka jako vzor moc nefungovala, protože jí Ela vyhazovala a vyhazuje jí doteď, když se jdeme učit. U nás strašně pomohl tablet. Já jsem normálně dost proti tomu, aby děti pořád u něčeho seděly, ale Ele to pomohlo. Na výukovejch hrách se toho hodně naučila. A neměla pocit, že se vlastně učí.

zuzanamv
22. čer 2015

@peggy722
To poznam, technika bavi aj mojho.
Pouzivam obcas google translator ako logo pomocku. Napisem slova a pustim zvuk, a on je ochotny to opakovat lepsie ako po mne 🙂
Lenze stale su to len tie nestastne samohlasky... ale kym sa nedoriesi ten jazyk, predpokladam, ze sa s tym dalej nepohneme.

peggy722
22. čer 2015

@zuzanamv Na tohle se zeptej Sistin, kdy Péťa začal říkat i ty ostatní hlásky a v jakým pořadí. My jsme tohle neměly, tak nevím. Ela neuměla jenom pár hlásek. My jsme slova trénovaly tak, že jsem jí napřed učila jednotlivý písmenka, když je jakž takž zvládala, tak jsme přešly na slova. Každý slovo jsme říkaly po písmenkách, pak po slabikách a třeba po týdnu byla schopná to slovo normálně zopakovat. Byla to šílená práce, každý slovo fakt vydřený a v těch 4 letech jí to najednou začalo naskakovat samo. Teď už jí jenom opravuju výslovnost a slovosled. Zkus ty slova vytleskávat po slabikách. Ela to nepřed dělat nechtěla, ale teď sama vytleskává a vyťukává. Ta rytmizace je důležitá.

sisstin
autor
22. čer 2015

No tak to vám neřeknu, kdy začal říkat souhlásky, u něj to nikdy nebylo v nějakým pořadí, prostě v nějakým slovu je uměl, v nějakým je neuměl....to nebylo tak, že by se jako nejdřív naučil b, pak p, pak m atd. Prostě v něčem mu to šlo, v něčem ne a takhle je to doted 😝 i když ted jsou problém teda obecně už jen sykavky, to prostě někde to řekne ok, někde blbě...R už celkem má, Ř se začíná rýsovat....

jinak vytleskávat v těch třech zvládal, ale on prostě počet slabik dodržoval, ale říkal to úplně jinak, třeba já na něj "slu-níč-ko" a on "ný-nu-nom" 😅

zuzanamv
22. čer 2015

@peggy722
Ano, toto robievam, a paci sa mu to. Sice sam si netlieska do toho, ale ked zacnem, tak vzdy ocakava, ze budem tlieskat.
On nema problem s dodrzanim dlzky slov, aj 4-slabicne slova povie intonacne a rytmicky spravne, akurat tam chybaju spoluhlasky.
napr. avokádo zopakuje a-o-á-o
niekedy aj celu vetu takto zopakuje, chvilku ho strasne bavilo na ulici skusat, ci su brany do domov zatvorene, a rozpraval si "aj toto je zatvorene" (a o-o e a-o-e-e)...
ja mu v podstate podla kontextu rozumiem vzdy, akurat som jedina...

zuzanamv
22. čer 2015

@sisstin
pozerala som si tvoje videa, a na niektorych mi Petko velmi pripomina mojho Kubka, napr. ako hovoril basnicku zo skolky, aj moj takto hovori, dodrzi melodiu, rytmus, vsetko, ale skomolene.

sisstin
autor
22. čer 2015

@zuzanamv jo no, Tygr takhle mluvil taky po většinou, jako měl pár slov, který byly rozumět např. "máma", ale to bylo tak vše..."o-a" byla voda, bota atd. 😅 hele, to jako ho drželo dlouho, jen prostě ty souhlásky do toho slova postupně přidával...auto bylo "bm bm", pak "a-o", pak "auo" a nakonec finální "auto" 😝 . Jinak pak měl dost slov, který prostě říkal úplně jinak, jak jsem psala sluníčko bylo "nýnunom", ponožky "oniny", pyžamo "onanaj", letadlo "vachuchu" atd. 😅 to taky prostě měnil pak, z "onin" byly "oniny", pak "onongy", pak "onoky", pak "onožky" a pak až finální "ponožky" 😅 . Tak nějak v těch 5 už mu cizí lidi rozuměli kratší věty, od těch 6 mu jako rozumí normálně už každej, ale prostě šišlá 😝

sisstin
autor
22. čer 2015

jinak u nás s porozuměním od těch cca 2,5 nebyl žádnej problém, to naštěstí mu naskočilo mezi těma 2-2,5 (ve 2 rozuměl asi na 15m, ve třech už normálně). Ted naposled v šesti a kousek měl u Krejčířový postavičky a figurky, a třeba měl udělat " Než holka nesoucí kočku vešla do domu, kluk nesoucí psa obešel strom" atd., a jako v pohodě, to prostě problém nemá no...

sisstin
autor
22. čer 2015

Jinak já vůbec nevím, kam v tý prdelce budem chodit na logo, to budu muset dojíždět asi do HK, a to nevím, jak to s miminem a bez auta dám. Já hlavně nemám pocit, že ta logopedie má nějakej smysl už 😝

zuzanamv
22. čer 2015

@sisstin
Vdaka za popis, toto som potrebovala pocut 🙂
A Petko nemal problem s jazykom ziadny?

Mne terapeutka stale hovori, ze podla nej toto bude zasadny problem, ze on jazyk vobec nepouziva pri rozpravani, ze inak vsetky ulohy plni primerane veku.

Skusala som s nim aj izolovane trenovat hlasky, ale on sa sustredil a vyslo mu z pusy nieco ako anglicke w

sisstin
autor
22. čer 2015

@zuzanamv no ze začátku ho taky moc nepoužíval, ale pak bylo vidět, že prostě s pohyblivostí není problém, on ho nepoužíval, páč prostě mozek mu ta slova vypouštěl jinak, on tam ty souhlásky prostě neslyšel, pak mu to naskočilo. Ale jako mimino měl určitě problém, neměl ten sací reflex atd. Ale jak tady holky píšou problémy s kousáním, tak to on neměl, co chtěl, tak uměl kousat bravurně, jen prostě měl děsně omezenej jídelníček 😝

Jinak pokud opakoval jen na logo, tak to vždycky bylo v pohodě, opakovat uměl dobře, ale pak v řeči to prostě neříkal 😝

peggy722
22. čer 2015

@zuzanamv Jako jo, ta uzdička a neohebnej jazyk je problém, ale ne ten nejpodstatnější. U dysfázie je to tak, že pokud ty centra v mozku nedozrají, tak se můžeš snažit jak chceš a je ti to k prdu. Ela byla ukázkovej případ. Do těch 4 let jsem se mohla stavět na uši, pokroky byly, ale šlo to tak strašně pomalu. Už jsem byla zralá na blázinec a fakt jsem už nedoufala, že bude mluvit normálně. A nejdou skok, jakoby jí to najednou v hlavě sepnulo a jela. A výslovnost se jí tak nějak rovná sama. Co přestala mít problémy s tou mandlí, tak je to dobrý.

zuzanamv
22. čer 2015

@sisstin
jasne, chapem, diky.
No, uvidime, co ta operacia spravi...

sisstin
autor
22. čer 2015

tak u nás to bylo opačně, tam od těch 2,5 byl šílenej skok ve všem a fakt šel do těch cca 6 hodně dopředu, no a pak šlus...a prostě ve výslovnosti změny už skoro žádný 😝