Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

roniii
20. srp 2015

@josefina79 trochu jsem zaváhala, ale měkká 😀 ...hele,musím říct, že jsem šťastná, že nemusím řešit ještě jídlo, že tedy Š. žere jak prokoplý.U vás bych brala jako mega úspěch, že ji vůbec vezme do ruky a zkusí dát do pusy. Vkládaček máme spoustu druhů, on už před půl rokem, když jsem mu ukazovala, tak se snažil.Teď tu jednoduchou vyfiknul sám až jsem valila oči 🙂 Jsou tam jen tři tvary, ale i tak dobré.

Dopoledne jsem byla v práci domlouvat si nástup.Vedoucí se zatvářila dost kysele, když jsem požádala o půlúvazek.Že to musí probrat 😠 No, myslela jsem si, že to nebude problém.

Dnes mi také volali z Rané péče.Přijedou 11.9.Paní po telefonu moc příjemná.Přijedou dvě soc.pracovnice a rehábka.

diamanta
20. srp 2015

Tak už zas jsem na koni 😀 Byla jsem dnes u naprosto úžasné paní (v rámci ranné péče a terpaií) a mám pocit, že si můžu jen zpívat a těšit se na budoucnost...já nevím, jak ona to dělá, ale tak nějak už podruhé odtud odjíždím nabitá informacema a naprostou důvěrou, že to bude super, a že mám úžasné děti se kterýma bude život jedna báseň....Vždycky mi (podruhé) otevře úplně jiné obzory....nebudu jmenovat, jsem tajnůstkářka, a brzo budu na té paní asi psychicky závislá 😀 A to jsem myslela, že už jsem úplně vyšťavená a sama a skočím tak leda do odpadků...

janoulek25
22. srp 2015

Ahoj holky, dnes jsem byla uplně zoufalá z Anetky, byly jsme na výletě a ztropila tam takovu scénu na hřišti jakou snad ještě nikdy neudělala, přiběhl tam dokonce zaměstnanec hotelu u kterého hřiště bylo a ptal se jestli se něco vážného nestalo, jako jestli spadla na záda na trampolině..., ostuda jak něco. A bylo to jen kvůli tomu, že chlapec, který na trampolině skákal sní do ni nechtěně trochu žduchl, pak ji nebylo možné utišit vůbec, byla jsem zoufalá, ona už se zase začíná bát děcek, ach jo, je to s ní jak na houpačce, jednou se nebojí, podruhé ano. Já mám strach, že snad nikdy nebude schopná jít do školky, to mi by ji hned vrátili, kdyby tam takto vyváděla. Jí stačí, aby jí někdo vzal hračku a místo toho aby se bránila tak hned hrozně řve.

barbarucha
23. srp 2015

@roniii Nootropil: tohle (dole) jsem zkopírovala z diskuze na emiminu (my podle toho jeli po konzultaci s pediatrou, akorát jsme začínali na 0,5ml) Lidi dávají kapky na lžičku nebo na piškotek. U nás nefungovalo ani jedno, přešli jsme na tablety (schované v jídle), které po cca 2 měsících Fáfa začal bezpečně objevovat a odmítal kvůli tomu úplně jíst. Takže tím pro nás Nootropil skončil. Jinak neuroložka nám doporučila dávat 1x denně - ráno! 2ml. Ale na to jsme se nikdy nedostali 🙂

Citace z emimina:
Aby fungoval dobře, je potřeba jeho postupným nasazování vytvořit v těle určitou hladinu a tu po určitou dobu udržovat, proto míra dávky je důležitá, taky je důležitá každodenní užívání – obvykle dvakrát denně: my začínali ve třech letech na 3.5 ml dvakrát denně.

Tedy začínali jsme postupně od 1,5 ml – každý pátý až šestý den se jedna ze dvou denních dávek zvýšila o 0,5 ml a čekalo se na nějakou odezvu od dítěte, na Johanu to zabíralo úžasně, během prvního měsíce se rozmluvila, mnohem více si pamatovala, mnohem lépe se soustředila, přestala být ufňukaně protivná a zmizely hyperaktivní záchvaty, při 4 ml braných asi 14 dní se objevila lehce agresivita – prosazování svého pomocí násilí – takže jsme snížili o kousek na to optimum a brala to cca třičtvrtě roku, pak rok pauza a teď před n ástupem do školy jsem požádala o znovu nasazení, už to nefunguje tak zázračně, ale pomáhá to stále a určitě vydržíme do jara – tedy teď bere dvakrát denně 5 ml.

barbarucha
23. srp 2015

@janoulek25 To je určitě propad, který následuje před zlepšením, vydrž 🙂 Super je, že Anetka už má i období, kdy děti snáší! Do školky by šla stejně až za rok, ne? Nebo už tam budete chodit na kukačku?

barbarucha
23. srp 2015

@diamanta Tak nám neříkej jméno, ale prozraď, co Ti doporučila? 🙂 A jak způsobila tu vzpruhu? Taky bych to potřebovala 🙄

janoulek25
23. srp 2015

@barbarucha Jj, do školky nejdřív za rok, chtěla jsem to zkoušet aspon jednou týdně, se tam s ní jít ukázat, ale ted nějak nemám odvahu. Já jsem v tomto zbabělec, hned mám strach, že mě budou pomnlouvat, že mám nevychované dítě atd. V anonymním prostředí to snáším trochu líp, tak budu zkoušet chodit s ní do herny do Tišnova a pravidelně na ty Kulíšky.

janahus
23. srp 2015

@janoulek25janinekdyjim tak videt do hlavy vid ? ale neboj,uz jen jaky ted udelala pokroky, neboj to se casem vstreba, uvidis, je moc sikovna, ten nocnik, to je super

holky ja mam ted neco jako syndRom vyhoreni, nebo co, funguju jak automat, posledni dobou, zkousime uchop lzicky, ne proste ne...ani tonevezme do ruku, rozbreci se a radsi nebude jist, to je na palici, premyslim o psychologii pro me, nejak me to ted mele...
vcera me potesil, ze podal chlapeckovi na zahradce u hospody nase auticko, protoze plakal, to je poprve, co vubec zareagoval takhle, aby nekomu neco podal, byla sem uplne na vetvi 🙂

janahus
23. srp 2015

jj Jani i ja mam pocit, ze me vsichni pomlouvaji a koukaji na to, ze jsem to vychovne nezvladla, je to posledni dobou muj pocit a dost hroznej...furt nekomu neco vysvetlovat me taky nebavi...

janoulek25
23. srp 2015

@janahus Děkuju Jani, je to někdy moc náročný, za ten nočník jsem hrozně ráda, v to jsem upřímně ani nedoufala, že se to tak náhle zlomí, tak aspon toto mě těší. Doufám, že se u ní časem ta vznětlivost zmírní. Ale částečně si bohužel myslím, že to má i v povaze. Ona už od 10 měsíců byla zuřivá, a nesnášela když jí někdo vzal hračku a shromaždovala si hračky pro sebe. Když má lepší období platí na ni vysvětlování ale když ji to chytne jako ted, tak neplatí nic.
Tobík je náhodou šikulka, to že podal chlapečkovi autíčko, když plakal je moc hezký a je vidět jak vnímá emoce hezky a chtěl ho potěšit. Tal lžička se jednou zlomí. Je to s našima dětma náročný, ale my to zvládneme, musíme.

janoulek25
23. srp 2015

@janahus Já právě taky trpím hodně na tyto pocity, mám takovou povahu, že se prostě nedokážu moc povznést nad to, co říká okolí a možná si i domýšlím. To se musím naučit, ale teda moc mi to zatím nejde. Mě taky vysvětlovat pořád do kola nebaví a stejně mi přijde, že to moc nepomáhá.

roniii
23. srp 2015

@barbarucha díky za informace, stejné jsem na emiminu našla také 😀 .Začala jsem dávat 2* denně 0,5ml na piškot, sni to v pohodě, nijak mu to nevadí.První dávku dostal ve středu.Nevím, jestli je to tím nootropilem, ale víkend byl ve znamení řevu.Byli jsme na chalupě,Štěpán pořád jenom ječel.Přijde mi to skoro jako separační úzkost.Když jsem u něj, chodíme za ruku, tak je v pohodě, jak se hnu a nebo mu nechci vyhovět, tak řev 🙄 .Nervy moje.Teď čím to je?Nootropilem?jestli jo, tak jsme se moc daleko nedostali.Nebo to má souvislost s chozením?Žeby opravdu separačka? 🙄

@janoulek25 netrap se tím.Nějak jsem se naučila při takových situacích nekoukat napravo, nalevo a rychle vypadnout.

@janahus koukají lidi, co nemají přehled o co jde a ty ti můžou být šumák

josefina79
23. srp 2015

Ahoj ženy. Zdravím z hiporehabilitačního pobytu. Je to paráda, vřele doporučuji.
Dopo krmení a čištění koníčku, potom jízda na koni. Po obědě nějaké "tvoření", to ale Fanda spí. Odpo znovu ježdění a pak muzikoterapie. Fanda překvapil a je nejaktivnějším účastníkem muzikoterapie. Zabral sí tamburínku a jede.
Také jsou tu 3 psi na canisterapii. I to se Fandovi moc líbí.
Je tu celkem asi 14 dětí, od lehčích případů jako je Fanda, až po opravdu těžké případy (děti s těžkým kombinovaným postižením).
Fyzioterapeutka Fandu zatejpovala, na konci ho zatejpuje znovu.

František začíná hodně mluvit. Slova stále nespojuje, ale pomocí jednotlivých slov se snaží něco odvyprávět:
Teta. Pepipi. Pápek. Hihi. Dudá.
Přeloženo:
Teta mi dala na hlavu helmu a na břicho bezpečnostní pás.
Pak jsme jeli na koníkovi.
Potom mne sundali dolů.

anlek
23. srp 2015

@josefina79 To je super, že to jde Fratiškovi k duhu. On se rozmluví, náš malý v tomhle věku také max. jednotlivé slova. Na logopedii jsme za věty, podmět + přísudek bojovali mezi 3 a 3,5. A děsně to drhlo a teď je to kecka ukecaná. 😵

@janoulek25 Vy časem uvažujete o jaké školce? Nějaké spec.? Řekla bych, že na vztekající se dítka jsou zvyklí, ono období vzdoru je prostě období vzdoru. A já se často uklidňovala tím, co mi řekla kamarádka (matka 4 dětí), že období vzdoru končí až smrtí rodičů. Aneb nepřestane nikdy.

@barbarucha S dávkováním nootropilu ti naporadím. Už si to nepamatuju. Měl ho mladší, ten nemá VD. Měl ho na migrény, které měl v 2,5 letech. A musím zaťukat, nootropil pomohl, že se dostal do stavu, kdy je bez záchvatů. 😵 Jen si pamatuju, že na plnou dávku jsme se nedostali, malý začal být hodně vzteklý, ale i tak to pomohlo. Naštěstí poslední záchvat byl květnu, den po celodenním školkovém výletě, kde ho totálně přetáhli. Od té doby ani ťuk.

janahus
23. srp 2015

@josefina79 tak to je super, ze se mu tam libi,urcite mu to pomuze, ta rec se zlepsi taky, jen tak dal 🙂

josefina79
23. srp 2015

@janahus jo, jo... Zajímavý je, ze částečně jakoby sklonuje - volá mne Mamo, když oznamuje, ze mne vidí, říká Mama o a mých věcech ruka Mámy. Nebo když třeba pes leží, tak ruka Hajá, ale když mu prikazuje, aby si lehl, tak volá Hají.
Ale asi to je normální, ze nejdřív se takhle skloňuje a potom teprve přichází spojovaní.
Nevíte někdo???

anlek
23. srp 2015

Ještě mě napadá, myslím, že naším klukům dost pomohly aktivity typu busy bags, zůčastnila jsem se pár výměn. Často to byly aktivity zaměřené na jemnou motoriku + něco dalšího. Zkuste kdyžtak zagooglit, některé věci se snadno vyrobí doma a udělají velkou radost.

Hned třeba tady na koníkovi je celé album: https://www.modrykonik.cz/blog/klara.t/album/bu...

U nás asi nejúspěšnější aktivity byly tyhle dvě:

https://www.modrykonik.cz/blog/klara.t/album/bu...
a
https://www.modrykonik.cz/blog/klara.t/album/bu... s tím, ze ty tyčky jsme měli celé obarvené a filc byl nahoře zaoblený, že opravdu vypadal jako nanuk. S tím jsme nejdřív jen řešili barvy, pak i jsme si hráli na prodejnu. Barev jsme měli asi 12, takže i světle/tmavě modrou atd ... Dalo se dobře přidávat na obtížnosti.

anlek
23. srp 2015

@josefina79 Já nevím, asi takhel trochu skloňoval než začal spokojovat. Ikdyž mám pocit, že u sloves dlouho mluvil v infinitivu. On to člověk rád rychle zapomene. 😀

anlek
23. srp 2015

Já vím, že vám to asi přijde malicherné, ale zkusím se podělit o dnešní zážitek. Každý den pracuju se starším. Vyjde to na cca hodinu. Malujeme - pracovní listy z kurzu Maxík. Pak děláme dva listy z logica piccola - teď máme sadu rozšíření slovní zásoby a něco na zrakovou percepci. U logica se snažíme mluvit, co vidí na obrázcích, trénujeme výslovnost + cviky na plynulost řeči. Pak děláme další úkol na Maxíka - tenhle týden je to také zraková percepce + koncentrace + naučení, že se jede odshora dolů, zleva doprava. Pak čteme pohádku, on mi má vyprávět, o čem byla. A na závěr křížové pohyby. Dneska měl náladu, práce ho bavila, tak jsem přidala úkol z knížky, co mají umět děti 5-6 let staré. Už dřív jsme v rámci kurzu Maxík cvičili, aby uměl slyšet první a poslední písmenko ve slově, což uměl. A dneska v logicu i v té knížce jsem náhodou vybrala určování prvního a posledního písmenka. A ukázalo se, že on to poslední písmenko zapomněl. Po třech slovech u logika si vzpomněl. Ale pro mě je to dost nepříjemné zjištění, měsíc to trénujeme, naučíme a pak 14 dnů neděláme a on to zapomene. Naštěstí si vzpomněl, ale i tak to musíme sem tam zas zařadit.. V knížce bylo písmenko a pak tři obrázky, u každého obrázku tři puntíky, které znamenali, že písmenko je buď na začátku, uprostřed nebo na konci slova. Měli jsme řádek se S, tuším, že tam byl slon, to bylo snadné, řekl S je na začátku. Pak slovo miska, ukázal mi na poslední puntík, tak jsem mu říkala, ať si to zkusí znovu říct, že slovo miskaaaaaa nekončí na s. Zkusil, zas dospěl k tomu, že je to třetí puntík. Já trvala na tom, že ten třetí to není. A on už docela nešťastně: nejdřív je m, pak i a pak třetí je s. 😀 Vůbec nepochopil, co znamená uprostřed slova, že tam těch písmenek může být víc než jen jedno. Na jednu stranu mě potěšil, že dokázal to slovo rozložit opravdu na písmenka. 😅 Na druhou nepochopil věc, oc už podle mě kdysi dávno trénovali s logopedkou.
Ale hlavně si z dneška odnáším, že ikdyž něco umí, tak to snadno zapomene, zvláště pokud je to něco, co mu dělalo potíže. Musíme se k takovým věcem vracet.

janoulek25
24. srp 2015

@josefina79 U nás to bylo taky tak, že prvně začínala skloňovat a pak teprve spojovat.

janoulek25
24. srp 2015

@anlek Chtěla jsem ji dát do naší vesnické školky, ale asi přehodnotím, u nás bych to viděla spíš na nějakou logopedickou. Ve většině školek jsou asi zvyklí na křiklouny, ale u nás jak jsou zvyklí na pohodu tak vím, že maminkám, které měly problematičtější děti dělali problémy. Ale ted u nás bude nová ředitelka, tak uvidím jaká bude. Tato předešlá měla problém, že si neuměla ani poradit, když dítě štípalo ostatní a chtěla at s ním tam chodí rodič a pohlídá si ho.

peggy722
24. srp 2015

@janoulek25 Ela byla to samý, akorát s tím rozdílem, že ona se agresivně bránila. Přešlo to. Když začala chodit do té školičky ve třech letech, tak hned první den se tam poprala s chlapečkem o autíčko a ztropila tam pěknou scénu. Paní učitelky jí to vysvětlily, že takhle prostě ne, že se tam takhle chovat nemůže a kupodivu, tam si to už nikdy nedovolila. O tom , že na hřišti se chovala nadále jako blázen, radši pomlčím. Minulý prázdniny to bylo fakt příšerný, jsem se bála s ní někam chodit. Na podzim nastoupila do normální školky a naprostá pohoda. A i teď se už chová k dětem relativně normálně, akorát pořád hrozně nerada půjčuje věci. Takže teď nevříská, ale uráží se a tváří se vždycky jako sup. 😀 Takže ono to souvisí s tím ostatním, oo se to časem srovná. Ale je to na hlavu, taky jsem se vždycky styděla a lezla domů kanálama.

peggy722
24. srp 2015

@janahus Kašli na lidi a mysli na sebe. Toho určitě vyhledej, třeba ti pomůže se někomu nestranýmu vypovídat. Já jsem se takhle loni cítila taky, radši jsem s ní nikam moc nechodila, protože jsem to pak moc nedávala. Asi nejhorší konfrontace pro mně byla, když na konci školního roku v tý školičce měli besídku pro maminky. A když jsem viděla, jak je Ela úplně mimo oproti těm ostatním dětem, tak se mi fakt chtělo brečet.
Když jsme pak vyfasovaly diagnozu, tak jsem si to tak přestala brát. Prostě jsem byla ráda za každej pokrok a brala to tak, že není standardní dítě, ale že se to bude zlepšovat. Teď už to na ní nikdo moc nepozná, akorát, že se v některých situacích pořád chová trochu nepřiměřeně svýmu věku.

peggy722
24. srp 2015

@janahus Jo a tu lžičku si tak neber. Děti, co špatně jedí o ní nemají moc zájem. Ela byla a je žrout, takže v tomhle směru byla dost napřed, protože jídlo bylo odkjakživa hlavní priorita. Však její první slovo bylo ham. 😀 Takže ta se sápala po lžičce hroyně brzo a v roce a půl se sama krmila. Tobík bere jídlo jako nutný zlo. Až k němu získá pozitivnější vztah, tak se to taky zlomí.

janoulek25
24. srp 2015

@peggy722 Těším se až i já budu moct říct, že se Anetka tváří jen jak sup 😀,

peggy722
24. srp 2015

@janoulek25 To věřím. 😀 Ona se nejen tváří, ale má k tomu i patřičný komentáře, jakože si má dotyčný/á trhnout nohou a pod. 😝

barbarucha
24. srp 2015

@janoulek25 Logo školku? To s ní budeš jezdit do Brna? Nebo víš o nějaké blíž, o které nevím? 🙂

evik19
24. srp 2015

Ahoj holky, sice do vaší skupinky nepatřím, ale občas nakouknu, Mám chlapečka, kterému je 32 měsíců a co se týče řeči, je na tom docela bledě. Do dvou let až na pár citoslovcí neříkal skoro nic, teď se rozmlouvá, ale rozumí mu pouze zasvěcení, navíc i slova, která uměl, po pár dnech nepoužívání zase zapomíná. Vynechává souhlásky, a když už souhlásky použije, dost často zase přehodí slabiky, případně slovo úplně zkomolí apod. Jsem ale ráda za každí zkomolené slovo, co řekne, do dvou let se ani nepokusil mluvit či opakovat, bylo mu to prostě fuk. Podle logopedky (konzultace jen přes mail) je to prý zatím ok, když prý rozumí a motoricky je v pořádku, že máme přijít po třetím roce.
Kromě toho mluvení je myslím docela šikovný, ale strašně neposedný, tvrdohlavý, musí být pořád po jeho, jinak je všechno špatně. Nenechá na sebe sáhnout, každé koupání, mytí rukou, česání, čištění zubů - všechno probíhá za jeho neustálého řevu a našeho chlácholení, ale zatím jsme nepřišli na to, čím mu to usnadnit, nebo jak mu to vysvětlit, že je to potřeba a že když se nebude zmítat, bude to mít rychlejí za sebou. Taky máme problém s jídlem, jí hodně málo a jen pár svých oblíbených potravin(např. zeleninu a ovoce vůbec), ale pořád je to asi tak o tisíc procent lepší než ještě před rokem, kdy nejedl skoro nic, kromě mateřského mléka.
Mám na vás dotaz, jak jste to měli s očkováním? Nebály jste se, že očkování vaše děti ještě více zbrzdí ve vývoji? Syn ještě nemá naočkovaný priorix (MMR), ale vzhledem k tomu, že bude muset jít za rok do státní školky, budu ho muset nechat naočkovat, ale mám z toho strach. Chci se proto zeptat, jestli toto očkování nějak poznamenalo vaše děti? Díky moc...

janoulek25
24. srp 2015

@barbarucha Bohužel bych s ní musela jezdit do Brna, nic blíž bohužel neznám :(, ale od nás je přece jen lepší spojení asi než od vás. Od nás jezdí pohodlně vlak do Tišnova a pak se hned přesedá na Brňák, tak bych to kdyžtak dělala takto, pokud by to jinak nešlo. A ty Františka budeš dávat do té soukromé od známé? A budete někdy chodit do Studánky?

peggy722
24. srp 2015

@evik19 Nechápu, jak může logopedka říct, že má porozumnění v pořádku, to mi hlava nebere. Když to dítě vůbec neviděla. Nechci tě strašit, ale Ela se vyvíjela hodně podobně. Objednala bych se někam na psychologický vyšetření. To vztekání se, že na sebe nenechá šáhnout znám moc dobře. Mytí, čištění zubů, každá změna, všechno byl horor. Dcera má smíšenou dysfázii. Já bych někam zašla, všechno tohle chování může být z toho, že vám nerozumí. Já jsem mohla Ele některý věci vysvětlovat horem dolem a stejně to nemělo žádnej vliv, dokud jí to v hlavě nesecvaklo, tak to byla marná snaha.