Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
12. únor 2016

Holky neznáte někdo dobrýho logopeda v Hradci Králové nebo okolí ? Známá chlapečka, který ve třech letech moc nemluví, doktorka je posílá na logo a neví kam se obrátit.

kolibricek36
12. únor 2016

@peggy722 neteř chodila se svým synem do Vysokého Mýta - ale obávám se, že ta dr. už neordinuje už tenkrát přesluhovala. V Hradci nevím, ale můžu se poptat - mám tam kamaráda z vysoké.

peggy722
12. únor 2016

@kolibricek36 Díky. Já právě tam na nikoho nemám žádný recenze.

kolibricek36
12. únor 2016

@peggy722 ale nezaručuji, že bude vědět, ale snad jo - už jsem mu psala, snad se ozve co nejdříve
mě se cosi plete, že tam někde byla nějaké škola pro sluchově postižené(jednou jsem byla jako vedoucí na jejich táboře, ale to je 20 let) - tam by logoped měl být určitě.

francula
12. únor 2016

@krystalka mohla by si mi prosim ta popisat tie uzkostne stavy tvojo syna z vacsieho poctu deti? My sme sa uz fakt zacali tesit, ze Risko tu beznu skolku zvladne a nakoniec sa to dnes otocilo o 180 stupnov. V podstate nam pre jeho dobro dalej nedoporucili chodit do takejto skolky. Dnes ze tam v podstate cely cas preplakal a chytila ho az taka zurivost, ze si zacal buchat rukami do hlavy a dupat... Deti si vobec nevsimal. Pri tom, ked s nim chodim do nejakeho centra, chce sa zapajat aj do hier s inymi detmi... najhorsie je, ze vobec nevieme, na com sme, chceme pre neho len to najlepsie. Tie jeho prejavy sa tak biju...

peggy722
12. únor 2016

@francula A kolik je dětí ve třídě ? nemáte u vás něco jako náš dům dětí a mládeže, DDM ?
Ela tam chodila 2x týdně do takový školičky, jenom na dopoledne. 16 dětí ve třídě, dvě učitelky. A hodně jí to pomohlo, ze začátku to taky bylo s pláčem, ale po dvou týdnech už se adaptovala. Zvykla si tam na určitej režim a když ve 4 letech nastoupila do normální školky, tak už jí to nedělalo problémy. Větší kolektiv jí nevadí. Chodí do logo školky, ale děcek je tam tak 25, dvě učitelky a asistentka. Ta je pro víc dětí. Třída věkově smíšená, což pro Elu bylo výborný, hodně se od těch starších dětí naučila a měla štěstí na hodný holčičky, který se jí hodně věnujou.

francula
12. únor 2016

@peggy722 deti tam je 25, takze dost. Specialna pedagogicka, s ktorou mal Risko terapie v spec. skolke, mi davnejsie vravela, ze Risko bude mozno potrebovat aj dva roky v spec. skolke a potom predskolsku normalnu, ale ja som chcela najprv vyskusat, ako bude reagovat na beznu skolku...

peggy722
12. únor 2016

@francula Většina dětí, co má problémy s mluvením, ty běžný školky nedává. Ela je spíš výjimka, že jí ten větší kolektiv nevadí, ba naopak. Celkem mně to uklidňuje ohledně školy, že by mohla dát normální.
A ve třech letech by normální školku Ela nedala ani omylem. Ona si moc dobře uvědomovala, že není jako ostatní děti a byla z toho hrozně frustrovaná. Já jsem jí dávala do tý školičky hlavně kvůli tomu, aby se začlenila a zvykla si na děti a určitý řád. Co se týče mluvení jí to moc nepomohlo, ale v těch ostatních věcech ano. Já jsem třeba ani jednou nezažila, že by mi tady ve školce ráno plakala, že do školky nechce. Tady je šťastná a spokojená a byla i když ještě nemluvila. Asi to je tím, že tady bylo těch dětí, co špatně mluvilo víc, takže nebyla vyčleněná a necítila se tolik jinačí než ostatní. Navíc máme úžasný paní učitelky. Takže vám radím začít s tím kolektivem a začleňováním taky postupně.

francula
12. únor 2016

@peggy722 ja som mala pochybnosti ohladom spec. skolky len kvoli zlozvykom, ktore by tam mohol od inych deti odkukat. Deticky su tu pomiesane s roznymi diagnozami, aby sa navzajom tahali. Uvidime, uz som dohodnuta so spec. pedagogickou, ze budeme pokracovatv terapiach a dufam, ze od marca ho vezmu aj do spec. skolky. Tiez by som to chcela len ja 2, max. 3 dni v tyzdni. A kedy Ela zacala rozpravat?

krystalka
13. únor 2016

@francula - tak syn byl odmalička takový, že děti moc nemusel, tedy nějak je kontaktovat a hrát si s nimi....on rád zdálky pozoroval, ale jakmile se přiblížily a chtěli s ním komunikovat nebo ho zapojit do hry, něco mu podat apod., tak se dával okamžitě na ústup, na hřiště chodil nejradši, když tam nikdo nebyl a nebo u každé atrakce čekal, až bude prázdná a pak tam teprve šel....jakmile přišlo další dítě, tak zdrhal.....Původně měl jít od 3,5 let do klasické školky, byl už i přijatý, ale ještě o prázdninách jsem to zrušila, protože jsem prostě věděla, že takový počet nedá - nesnášel ruch kolem, větší hluk, dodneška nemá rád, když na něj děti sahají apod..., takže jsme mu našli soukromou miniškoličku, kam chodil na jedno dopoledne v týdnu, bylo tam max 5 dětí....tam byl spokojený, zvyknul si trochu na děti a další školní rok nastoupil do speciální školky, kde jich bylo 10....a i tak to na něj bylo tak akorát.....on se v tom větším množství lidí ztrácí, je to pro něj nepřehledné, nedokáže pořádně vyhodnotit, co má sledovat, takže pak vůbec nevnímal, co mu říkají paní učitelky apod...časem se to zlepšilo, ale pořád to není na to, aby šel do běžně početné třídy ve škole....jeho prostě moc lidí a hluk hodně unavuje a pak se to projevovalo různými scénami doma, ve škole ze začátku nedával ani družinu, brali jsme ho po obědě....teď ve druhé třídě už je to lepší, ale stejně těch 15h je tak maximum, kdy ho vyzvedáváme a už toho má dost.... Jinak speciální školku bych určitě nezavrhovala, my jsme tam byli 2 roky maximálně spokojení, žádné nežádoucí chování nenapodoboval, naopak jak jich tam bylo méně, tak měl víc klidu a dělal velké pokroky, šel si pořád svým tempem dopředu bez ohledu na ostatní - a to tam byl na tom z těch dětí asi nejlépe, byly tam děti taky různě namíchané - dysfázie, ADHD, autismus, lehčí MR....zpětně to hodnotím jako nejlepší rozhodnutí, co jsme mohli udělat, dalo mu to strašně moc...

peggy722
13. únor 2016

@francula Začala mluvit zhruba po tom čtvrtým roce. Do školky chodí od těch čtyř. Do loogopedický a integrovaný. Sice 26 dětí ve třídě, ale Ela to zvládá v pohodě. Napřed jsem jí tam nechávala i spát, ale byla často nemocná, tak jsem to odpískala a chodí jenom na dopoledne. I to bohatě stačí, protože stejně veškerý důležitý aktivity mají dopoledne. Odpoledne má ještě dva kroužky, zpívání a jógu. Obojí jí moc baví a prospívá.

evik19
13. únor 2016

@peggy722 Pomohlo vám proti té časté nemocnosti to dřívější vyzvedávání? Ondrášek chodí jen na 3 dopoledne v týdnu do miniškoličky a nemocnej je stejně skoro pořád...Doufám, že příští rok už bude trošku imunizovanější, protože bych kvůli práci ráda aby třeba aspoň jednou v týdnu byl ve školce až do odpoledne.

Jinak s náma to momentálně vypadá následovně: Asi před 3 týdny jsme byli na pohovoru v logopedické školce, kam bych chtěla, aby malý od září chodil. Pani ředitelka naznala, že to na logopedickou třídu určitě je, ale že se domnívá, že nepůjde o nic jiného než o OVŘ, a že by ho nejdřív zařadila do normální třídy, s tím, že ho bude sledovat a že by ho do té logopedické přeřadila až následující školní rok, pokud to ještě bude potřebovat. Já bych osobně radši, aby šel do té logopedické hned, už i kvůli tomu, že je tam jen asi 15 dětí místo 28 v normální třídě. Uvidíme, jak ale jeho řeč bude vypadat v létě těsně před nástupem. Ještě máme jít do nějaké speciální poradny, ale to až taky v květnu, aby tam paní logopedka potvrdila názor ředitelky a napsala nám doporučení na tu logopedickou třídu. Já jsem mezitím Ondráška ještě objednala k soukromému logopedovi, kam máme jít toto úterý, tak jsem zvědavá, co nám řekne. Už dopředu mi ale řekl, že na to, abychom k němu chodili pravidelně, teď nemá moc kapacitu, ale že vstupní vyšetření mu udělá, abychom aspoň věděli, na čem jsme- To je dost pokrok, jinak nás všude odmítli s tím, že je ještě čas. Jsou mu 3 roky a měsíc.
Co jsem nepsala, tak se malý zase hodně zlepšil, má už hodně velkou slovní zásobu, docela málokdy se stane, že neví, jak se něco jmenuje. Ale ta výslovnost je fakt pořád hodně špatná, i když i v tom se pořád zlepšuje. Trošičku pokrok vidím i ve skladbě vět - dřív třeba říkal máma spí ne. Teď už někdy místo toho řekne "máma nespí". To ještě před měsícem bylo nemyslitelné, nedokázal tu větu ani po slovech zopakovat. Vždycky řekl spí ne místo nespí. Ale jinak pořád slova přehazuje a vynechává, to asi bude ještě běh na hodně dlouhoou trať (místo "tak to bylo" řekne jen "tak bylo" atd.)
Začal si taky hodně zpívat - jeho nejoblíbenější je skákal pes přes oves, v jeho podání je to ovšem "ááj pes es oes, es eeou ouku, eu a im mysjiec péjo na oouku. ejsku áš to eáš eš ak eel táje, ek bych ám eeím sám op a káka dáje." No to jen tak pro představu, jak asi mluví. Když mluví, tak vyslovuje trochu víc písmen než když zpívá, ale ne zas tak o moc🙂 Když zpívá, tak docela drží notu, takže každý pochopí, o jaký song jde🙂 Taky pochopil princip pexesa, ale moc ho to nebaví, stejně jako logico, u kterého vždycky uděláme max jednu kartičku denně, víc se mu nechce ani náhodou. Co se nám ale osvědčilo a kupuju teď pravidelně, je časopis Sluníčko a taky Méďa Pusík je docela fajn. Nejvíc ho baví hledání rozdílů a nesmyslů na obrázcích a taky má rád příběhy, kde jsou místo slov obrázky.

peggy722
13. únor 2016

@evik19 Jo to, že jí tam nenechávám spát celkem pomohlo. Teď, co dostává ten imunoglukan, tak je zdravá už skoro dva měsíce. Tak snad to vydrží.
Nechápu, jak vám logopedi můžou říct, že je ve třech letech moc brzo 🙄 .

anlek
13. únor 2016

@evik19 Ondrášek je donošený nebo ne? Promiň nepamatuju si. 😅

evik19
14. únor 2016

@peggy722 Tak to vám závidím, dva měsíce zdravej byl naposled v létě🙂 No, o tom imunoglukanu jsem uz slysela, asi ho zkusím koupit, já mu dávám Multisanostol, ten podporuje chuť k jídlu, což taky potřebujem, ale co se té nemocnosti týče, tam nevidím v podstatě žádný vliv. U nás jde sice jen pořád dokola o rýmu, případně rýmu s kašlem, ale vzhledem k tomu, že je to vždycky ta žlutá rýma, tak ho ve školce samozřejmě nechcou, což se nedivím.

@anlek Je dokonce i lehce přenošený🙂 Když se narodil, měl přesně 4 kila.

evik19
14. únor 2016

@peggy722 Jinak to, že je ve třech letech moc brzo, jsem se doslechla v podstatě všude, kam jsem se obrátila. Tenhle logoped, ke kterému jdem zítra, má sice na stránkách, že bere už od dvou let, ale taky má plnou kapacitu...je to tak trochu začarovanej kruh.

kika_21
14. únor 2016

@evik19 Třeba je máma spí ne přirozenější 🙂 .

evik19
14. únor 2016

No, kdyby to bylo "Máma spí, ne?" tak by to šlo🙂
@kika_21

kika_21
14. únor 2016

@evik19 Ale to by bylo ujištění, tohle jeho je z angličtiny, takže prostě lehčí. Prý je čeština moc těžká. 🙂 Nebo z francouzštiny? Prostě miminovština. 🙂

krystalka
14. únor 2016

@evik19 - my jsme byli na logopedii poprvé ve 3 letech, od 3,5 jsme chodili pravidelně zhruba každé 3 týdny, někdy i častěji.....a ve speciální školce, kam syn chodil, paní logopedka běžně pracovala s dětmi kolem 3 let....takže pokud logoped řekne, že je moc brzy, tak hledat radši jiného....jsou i takoví, co berou klidně 2 leté...ale není jich asi zdaleka tolik....
Jinak ten zpřeházený slovosled jsme měli taky dlouho a pamatuju se, co nám trvalo, že si zautomatizoval říkat já JSEM byl, já JSEM šel.....to bylo pořád "já byl, já šel, já viděl....", nebo než si zvyknul používat SE....dívej SE, apod., to jsem mu opakovala tak dlouho za každým jeho "dívej...", až mu to prostě jednou naskočilo.....no a teď mluví jako kniha a používá i takové výrazy, jako "kéž bychom...." apod. nebo "mami podívej, ta kočička je rozkošná, viď?" 😀

krystalka
14. únor 2016

@evik19 - nám ve školce na imunitu asi hodně pomohl Imunoglukan a Laktobacílky od Swiss.....a asi i to, že jsme ho ve školce nenechávali spát....jakmile tam zůstal jeden dva dny na spaní, tak většinou hned něco chytil...ale u něj to tedy byly hlavně rýmy, doopravdy nemocný byl zatím jen 3x - poprvé v 5 letech angína, pak neštovice a v 6 letech ještě jedna angína.....jinak nic, občas rýma....teď mu bude 8 🙂 , teď co chodí do školy, tak dáváme celoročně Vibovit Junior a ty Laktobacílky a zatím byl nemocný loni v první třídě s tou angínou a letos byl doma několik dní s nějakou lehčí virozkou.....jinak nezameškal nic...

peggy722
14. únor 2016

@evik19 Ela takhle tvořila zápory taky. U těhlech dětí je to podle logopedky normální. Trvalo to pár týdnů a pak to začala říkat správně.

anlek
14. únor 2016

@evik19 Náš to měl také. Je potřeba mu to říkat správně. Časem i chtít, aby to opakoval a ono to naskočí. Přesně, jak psala @krystalka , teď mluví jako němec, pak budete řešit tvary slovesa být a nakonec zvratná zájmena. Prostě jim přijde, že je to tam na nic. 😀

krystalka
14. únor 2016

@peggy722 - přesně tak, tenhle slovosled je v podstatě jedním ze znaků dysfázie.... myslím, že Sisstin to kdysi někde velmi výstižně popsala, že mluví jako google překladač 🙂 - smysl člověk pochopí, ale slova jsou zpřeházená a ve špatných tvarech....časem se to postupně srovná....ale trvá jim to prostě déle....běžnému dítěti to stačí buď odposlechnout, nebo jednou dvakrát zopakovat, našim dětem to člověk musí zopakovat třeba stokrát a pak to ještě nějakou dobu připomínat, než se jim to zautomatizuje.....

krystalka
14. únor 2016

@anlek - přesně, já jsem po něm ze začátku vůbec nechtěla, aby to opakoval po mně, jen jsem to prostě po něm zopakovala správně, někdy to řekl po mně, někdy ne, ale časem mu to naskočilo 🙂

anlek
14. únor 2016

Já myslím, že ty agramatismy jsou znakem VD také. Že to je to, co VD odlišuje od OVŘ. 😕 Nebo se pletu?

krystalka
14. únor 2016

@anlek - aspoň se to tak všude uvádí, co jsem tak četla, tak nevím....ale všude jsem právě narazila na to, že to je typický znak VD....

peggy722
14. únor 2016

@anlek Já myslím, že to tak je, protože u OVŘ ta řeč v podstatě naskočí správně. maximálně je tam dyslálie, ale agramtismy ne. To je prostě typický pro dysfatiky. Říkala mi to i Nováková a i naše soukromá logo.

anlek
14. únor 2016

Mě třeba fascinovalo, jak syn vůbec neměl cit pro takové ty rozdíly učešu X učešu se. Příšlo mu to stejné. Mladší to rovnou uměl správně. A kdybych nejdřív měla mladšího, tak bych si ani neuvědomovala, jak je ten jazyk těžký na naučení. 😔

josefina79
14. únor 2016

@anlek fakt uměl to SE rovnou? Fanda to teda vůbec nepoužívá. Ale jinak mluví hezky, čím dál tím líp.