Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andelka
14. únor 2016

Můj má smíšenou dysfazii a agramatismy v podstatě neměl. Pokud neberu vtipný tvar zebu. To je vezmu. Jenže odvozeno ze slovesa zebrat a ne vzít. 😅

barbarucha
14. únor 2016

@roniii Ahoj, po dlouhé době nakukuju a hned taková šleha. Ach jo. Člověk by už ocenil lepší zprávy, co? Myslím na vás. Nedá se nic dělat, prostě musíme začít věřit na zázraky.
Kam jdete na MR a kdy? Nás to čeká na podzim. Předevčírem jsme si Fáfu aspoň zrentgenovali, když už jsme tak dlouho nebyli v nemocnici 😖 (Kravil na židli, převrátil se dozadu a řachnul hlavou do dřevěné pelesti, boule vzadu na hlavě jako prase).

janahus
15. únor 2016

Tak jsme asi 10 dnu ve skolce,musim rict, ze to tam zvlada, ucitelky jsou tam moc fajn, zatim si zvyka, nejaka cinnost u stolecku jeste nehrozi, ale jinak je to tam moc fajn. Uz jsme zkouseli dat ho na obed, neco i snedl, trosku vic rozvazuje, ale spis tou jeho reci.Mag.rezonanci se uspesne branim, ale nevim jak dlouho, nechci narkozu! Drzte se

janoulek25
15. únor 2016

@janahus Tak to jsou výborné zprávy. Tobišek je šikulka,že to tam zvládá.

Jinak my jsme na tom tak, že pokroky v řeči stále jsou, ale je jasné že nějaká dysfázka tam je. Konečně už ale o sobě mluví převážně v první osobě a správně používá moje. Taky i osobní zájména už začala používat a taky předložky. Ale teda předložky někdy plete, to cvičíme. Zajímavý ale, že třeba s tím zvratným SE problém nemá, každýmu dítěti asi fakt dělá problém něco jinýho. A agramatismy taky má, ale celkově se srozumitelnost řeči zlepšila.
Necelý měsíc jí dávám sirup DMG behaviour balance a nevím jestli je to tím, ale chování ted má taky lepší, samozřejmé někdy ji hysterák popadne, ale není tak intenzivní. V pátek s ní jdeme k psycholožce,tak jsem zvědavá, co na ni řekne. Zatím byl u psycholožky poprvé jen přítel sám, popisoval jí vývoj Anetky a to ji zatím moc neznepokojilo, ale uvidíme, co řekne, když ji uvidí osobně.

peggy722
15. únor 2016

@anlek To mi říkej. Já ze se srandy tvrdím, že kdyby se Ela narodila jako první, tak je jedináček 😀

peggy722
15. únor 2016

@barbarucha A dobrý ? Ela mi zase spadla v těch dvou a třičtvrtě z vany a měla z toho otřes mozku. Paní učitelky říkají, že ve třídě je hodná, klidná. Jakmile vylezou na zahradu, tak je z ní kamikadze. Vždycky tam trnou, aby se třeba nevymlátila na kolobce apod.

peggy722
15. únor 2016

@janahus Tak to je výborný, že to zvládá.

roniii
15. únor 2016

@barbarucha njn, překvapivě jsem vklidu, na zázraky jsem ještě věřit nepřestala 😎 . Co Fáfa s hlavou?Dobrý? Trnu neustále, Štěpán je tak strašně nestabilní a pořád padá.

@janahus Skvělé, že to dobře zvládá. Určitě mu pobyt ve školce hodně dá. Z naší pololetní zprávy vypíchnu jen to, že kouše učitelky 🙄 , naštěstí to berou sportovně.

francula
15. únor 2016

@krystalka Som rada, že máte takéto pozitívne skúsenosti so špec. škôlkou, pre mňa to znamená ďalšie povzbudenie 🙂

evik19
15. únor 2016

Ahoj holky, děkuju za info. Že jsou agramatismy znakem VD, jsem netušila. Mně na to vždycky řekli, že je to v řeči dětí do 4 let normální. Uvidíme, jak to bude vidět ten logoped, co k němu teď půjdeme. Já bych sice podle té řeči taky řekla, že jen OVŘ to nebude, ale zase co se motoriky týče, tak to nikdy ty typické problémy dysfatiků neměl. Zatím ho naživo viděla jen ředitelka té logo školky, ale ta s ním mluvila jen asi 5 minut a myslím, že spíš než nějaké rozlišení mezi OVŘ a VD ji zajímalo to, jestli třeba není nějak výrazněji mentálně opožděný. Ukazovala mu např zvířátka a on měl říkat, jak se jmenují. Pak se ho ptala, kdo snáší vajíčka a kdo dává mlíčko, tak když všechno věděl, naznala, že tam nic horšího než OVŘ nebude, ale podle mě to spíš střelila od boku. Kdyby se ho třeba zeptala na barvy, tak by byl vedle jak ta jedle. Pojmenovat umí jen bílou a černou, ostatní ani ťuk. Myslím, že normální dítě zrovna barvy tak nějak odposlouchá, aniž by ho to někdo musel učit. Já je učím Ondráška aktivně už asi půl roku, ale prostě je pořád nezná. Barvoslepý ale určitě není, protože když se ho zeptám, jakou barvu mají hasiči, tak ví. Prostě červená je u nás hasičská, modrá policejní. žlutá svítí. Zelená je jako tráva. Ale když se ho zeptám, která je zelená, tak pokud mu nedám nápovědu s trávou, tak prostě neví, kdyby se rozkrájel. Já už jsem ho podezřívala, že si ze mě dělá jen srandu, protože slovní zásobu má fakt docela širokou a když ví co je kontejner, kamion, pilot, dok, cyklista,, bažina, úl, parník a spoustu dalších slov, co se fakt nepoužívají každý den, tak bych řekla, že přece musí vědět, co je červená, zelená, modrá a žlutá , ale nebyl mi to schopen říct ani za kindervajíčko. Ne že bych zrovna tohle brala jako životní omezení (na semaforu pozná, kdy může jít a kdy ne), ale prostě to podle mě je známka toho, že to v tom mozku asi nešlape úplně jak má.
Ale zrovna co se těch zvratných sloves týče, tak ty kupodivu obas použije, ale třeba místo Mami pojď si hrát řekne Mami pojď hrát si. Nějaký náznaky skloňování tam taky jsou, i když co se týče skladby vět, mluví jako cizinec, to jste měly holky dobrej postřeh🙂 Dělají mu taky problémy přizvuky ve slovech. Třeba místo páka řekne paká, ale to je schopný se opravit. Já ho teda zatím za tu řeč jen chválím, vůbec ho neopravuju, jsem ráda, že se snaží a chci aby se snažil dál. Jen po něm všechno opakuju správně a on sám, když v tom někdy ten rozdíl slyší, tak se opraví.
To právě taky doufám, že nám ten logoped řekne, jak s ním mám vlastně mluvit a jestli ho už začít opravovat anebo ho nechat žít. Zatím mi do telefonu řekl, že prý co se výslovnosti týče, tak se prý s dětmi do těch 4 let zase tak moc nepracuje, že se dělají jiné věci. (Napadlo mě to rozšiřování slovní zásoby, ale nevím.)

peggy722
15. únor 2016

@evik19 Ela taky neměla žádný problémy s jemnou a hrubou motorikou, proto má tu VD smíšenou. Tam je to různě namixovaný. S těma barvama to bylo u nás podobný. Zrakově je odlišila bezvadně, když jsem jí je dala roztřídit podle barev do mističek, tak to udělala bezchybně. Ale nebyla schopná si spojit tu barvu se slovním vyjádřením. Přesně žlutá jako zluníčko, tak to věděla, když jsem řekla jenom žlutá, tak se nechytala. ještě minulej rok si je pletla.
Mně logo říkala, že jí nemám zbytečně nutit to po mně opakovat správně. Takže jsem jí to říkala správně, někdy to po mně zopakovala. Jednotlivé hlásky se v tomhle věku opravdu neřeší. Spíš celkovej rozvoj slovní zásoby, jak aktivní, tak pasivní. My tu výslovnost řešíme vlastně až teď ve skoro 5,5 letech. Podle mně to asi u vás ta VD bude, lehčího rázu, typovala bych smíšenou. uvidíš, co vám ten logoped řekne.

peggy722
15. únor 2016

Tak jsem dneska Elu objednala do Žitný na ten logopedický stacionář. Haha tak máme termín duben 2017. Doufám, že se uvolní něco dřív. To je fakt děs, čekačky rok.

anlek
15. únor 2016

@peggy722 Připomínej se, na nás zapomněli. 😠

gabbucha
15. únor 2016

@anlek Tak nás pro změnu zařadili hodně brzy, do stacionáře jsem syna objednávala o letních prázdninách a v listopadu nastupoval. A na konci pobytu jsem ho nechala zapsat do přípravky ZŠ, kdy říkali, že se na nás do června nejspíš nedostane, no a v lednu volali, jestli můžeme nastoupit už v únoru, takže syn tam je teď po třech měsících znovu. Asi tam v těch seznamech mají pořádné zmatky a chce se to opravdu připomínat, když se to zdá být už dlouhé. My tedy nemuseli, ale to jsme asi výjimka.

peggy722
15. únor 2016

@anlek To já se připomínat začnu, ale nemá to smysl dřív než tak říjnu, listopadu. Až jí bude těch šest let.

barbarucha
15. únor 2016

@peggy722
@roniii Ale jo, kebule vydržela. Zkusila jsem ten incident aspoň využít k tomu, abych ho naučila říct, že ho něco bolí a ukázat kde to bolí. Bohužel nevím proč, ale pokaždé (už 3/4 roku) po otázce "ukaž, kde to bolí" ukáže na koleno, (které je evidentně v pořádku) 🙄
Já už nevím, jak mu to vysvětlit. Když řeknu "au", myslí si, že mluvím o autě, když řeknu "bolí", je to vždycky koleno. Pak se máme nějak domluvit 😒

peggy722
15. únor 2016

@barbarucha Mám obavy, že je to asi doposud nad jeho chápání. 😒 Hlavně, že se mu nic nestalo. Ela tenkrát zvracela, tak si nás tam i nechali na pozorování. U nás to bylo aspoň k něčemu dobrý, že se v noci odplínovala, protože jsem zapomněla v tom spěchu vzít plínky.

roniii
15. únor 2016

@barbarucha u nas taktez nerealne,aby ukazal,kde boli.Pritom,kdyz se uhodi,tak to jde ukazat a chce pochovat

francula
15. únor 2016

Dievcata aj vase deti sa niekedy tvaria ako hluche? Moj Risko sa tak tvari ked mu dohovaram, velakrat sa na mna ani nepozrie. Ked mu nieco zakazem alebo ho skritizujem, tak zvrieskne, myslim si, ze kritiku znasa velmi tazko. Snazim sa ho vela chvalit, no je toho uz tak vela, ze mi to nejde akosi od srdca. Niekedy mam pocit, ze som nanho chladna, velmi mi chyba ta spatna vazba. Velmi by som chcela mat z neho takeho bezne detkseho komunikacneho partnera a dieta... V poslednej dobe, ked vypije caj, donesie prazdnu salku a opyta sa kde je? Teraz neviem, ci si tym pyta este caj, lebo inac to nevie alebo ozaj nechape, ze pohar je prazdny, lebo to vypil...

anlek
15. únor 2016

@peggy722 Do logopedického stacionáře šest let nepotřebuješ. To až do přípravky požadují šest let. U nás se stacionářem byly hrozné zmatky. Zapsali si syna do sešitu podzim 2014, když jsem se po víc jak půl roce ptala, jak to vypadá, kdy by na něj mohla dojít řada, tak ho zapsaného nenašli. Nabídli mi místo celodenního půldenní, kývla jsem na to, to byl červen. Měsíc před nástupem jsem se jim ozvala (září) a oni mi řekli, že jeden turnus museli zrušit a tím pádem některé děti vyškrtli a mezi nima byl i můj syn. ☹ Bohužel naše logopedka odešla na mateřskou, takže zřejmě za něj neměl kdo kopat. Sekretářka se tvářila, co se mi jako nelíbí. Oni jen řeší, aby měli stacionář plný, ale co to znamená pro rodinu, to už jim je jedno. Já měla domluvené, že v říjnu budu v práci jen dopoledne, abych v jednu mohla syna vyzvedávat z půldenního stacionáře. Navíc s klukama kvůli astma jezdíme každý rok do léčebny, tak zkombinovat tyto dvě instituce a zápisy v lednu, vypadalo jako neřešitelný problém. ☹ Doma jsem se naštvala, napsala relativně ostrý mail a ještě ten den se mi ozvala primářka, pro syna našli místo ve skoro stejném termínu, v celodenním stacionáři. 😠 Doteď ve mě zůstala trochu pachuť, tohle je hrozné jednání.
Jinak pobyt byl velmi dobrý z pohledu diagnostiky, máme od nich zprávu, která má hlavu a patu, popisuje syna velmi přesně. Narozdíl třeba od psycholožky, to je zpráva k ničemu. Dali i doporučení, jak dál. Jediný negativní věc byla, že syn nemá ADHD a většina chlapečků ho tam měla a on od nich odkoukal řadu lumpáren, které ho do té doby nenapadly. 😀 Pak jsme ho měsíc srovnávali. Holčička tam nebyla ani jedna. Řeč se za ten měsíc moc nezlepšila, ono také nelze očekávat extra zlepšení, když ve výslovnosti mu zbývají jen sykavky, které nejdou a nejdou. 😒 Syn ten měsíc mluvil plynule, teď je to horší. 😔

sisstin
autor
15. únor 2016

@anlek Tygr umi i R, ale sykavky des furt...

krystalka
15. únor 2016

@evik19 - s tou výslovností - syn začal chodit na logopedii ve 3,5 letech a nejmíň do těch 4,5-5 tu výslovnost logopedka moc neřešila, důležitější bylo rozšiřování slovní zásoby, různá cvičení na oromotoriku, jemnou motoriku, nácvik správného dýchání, grafomotorika....když už někdy kolem těch 4 let začal skládat jednoduché větičky, tak se zase přednostně zaměřovali právě na ten slovosled....třeba když trénovali to "jsem", tak mu říkala věty a za každé slovo dával do řady třeba kostičku stavebnice... takže mu řekla třeba "já jsem šel ven" a on dával do řady ty kostičky a místo toho JSEM, které vynechával, mu dala něco výrazně jiného, aby to měl podpořené i vizuálně - dala mu třeba kamínek nebo tak něco....

anlek
15. únor 2016

@sisstin Náš mladý má i ř. 😔 Ale s a c prostě ne a ne, z jakž takž a to už na nic pracujeme dlouho. Jen já mám pocit, že Tygr má problém, že to neslyší. Nás slyší, ale jazyk strká ven z pusy, teď už teda ne, ale pořád mu naráží na zuby tak, že to zní špatně. A když náhodou uhlídá jazyk, tak horní ret stáhne přes horní zuby, že to zní hrozně také. 😀

sisstin
autor
15. únor 2016

@anlek neslysi no, rict to umi, kdyz cte, tak to cte normalne...

Jinak Tygr uz cte docela plynne a louska svoji prvni knizku 🙂

anlek
15. únor 2016

@sisstin Co čte?

sisstin
autor
15. únor 2016

@anlek "Kuba nechce cist", je to z ty edice První cteni

anlek
15. únor 2016

Náš se teď o víkendu chlubil, že už umí měsíce, jak jdou v roce za sebou. Tak jsem se ho ptala, kdo ho to naučil. A on, že mají ve školce hodiny, na kterých jsou měsíce napsané, tak si to přečetl a naučil. 😀 Tak mi přijde, že čte docela se slušným porozuměním. 😀

zejazeja
16. únor 2016

Ahoj holky, dočetla jsem zpět pár stránek a přišlo mi, že už máte trochu větší děti než mám já, tak jsem se vás chtěla zeptat na radu a vaše zkušenosti. Mám téměř dvouletého syna, který má celkově opožděný vývoj, ne že něco dělá později než jiné děti, prostě je fakt hodně pozadu, je zhruba na úrovni ročního dítěte. Zatím sám nechodí, jen kolem nábytku, za ruce se bojí. Slova žádná, zatím začal alespoň slabikovat, rozumí jen velmi málo pokynům, jen jednoduchým typu jídlo, pití. Složitější věci typu jdeme ven už nechápe. Teď ve dvou letech konečně pochopil, jak navlékat kroužky na tyčku a začal stavět kostky na sebe, je trochu nešikovnej, tak mu to jde trochu hůř, ale princip pochopil. Nově mi teď začal nosit věci. Dříve vše zahodil na zem a teď mi to donese, když řeknu dej mi, tak mi dá co má v ruce. Sám se nenají. Jinak oční kontakt navazuje , vyloženě ho vyhledává a hodně se na mě usmívá,je hodně tulivej 🙂 Teď začal chodit ve vysokém kleku
A teď můj dotaz, je možné, že ten vývoj ještě dožene, stalo se to některé z vás? Doktoři ty už nad ním lamájí hůl, že to nedožene, já jsem na tuto variantu tak nějak vnitřně připravena, ale stále ještě doufám..
děkuju

peggy722
16. únor 2016

@anlek Já chci ten půldenní. My naštěstí máme přímluvčího. Naše soukromá logopedka tam atestovala a dělá někde vedle v tom ústavu. Takže se s nima zná a je jeich oblíbenkyně. Tak mi psala, že se na to kolegyně zeptá a přimluví se za Elu. Ela sykavky celkem umí, má trochu problémy s č . R a ř už celkem umí. Ta plynulost řeči je ještě problém. Tam by se to asi zlepšilo. No já doufám, že budeme mít větší štěstí na skupinu, kde těch ADHD nebude většina. Ale Ela má ve třídě dva kluky s těžkým ADHD a víceméně se jim vyhýbá a nemá je ráda a nic od nich neodkoukává. Naopka mi na skoro každej den žaluje, co zase prováděli 😀 . Že se ten jeden strašně vzteká a že to je fakt hrozný. Tak jsem jí říkala a ty se nevztekáš ? A Ela na to ve školce ne, já se vztekám jenom doma 😅 . Paní učitelka byla mrtvá smíchy a říkala, že takovýhle hlášky má skoro každej den.

josefina79
16. únor 2016

@peggy722 tak ta je hustá. Prý "jenom doma" 🙂