Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
3. kvě 2016

@mitote Ela to taky ze začátku nedělala sama, ale za pár týdnů už mi ty knížky nosila sama. A pak nám pomohl takový děsně stupidní noťas z tesca. Na každý písmenko to umí hláskovat slovo a po něm začala opakovat sama. A pak jestli máte tablet, tak vřele doporučuju aplikace Výukové kartičky, Abeceda atd. Mají jich několik, to by jí mohlo bavit.

sarriku
3. kvě 2016

Ahoj holky, moje mamka mi taktně sdělila, že se malej nechová tak nějak "běžně" a že je možný, že má nějaký sklony k autismu. Chtěla bych se zeptat, jaké odborníky mám navštívit, abych si byla jistá, že je to v pořádku a jen z toho "vyroste"? Docela mě vyděsila a od té doby syna hodně pozoruju a musím uznat, že na tom možná něco bude, protože se chová dost zvláštně.
Abych o nás trochu něco řekla. Malej se choval normálně, hrubá motorika i jemná v pořádku, mluvení začalo taky normálně, ale byl mezitím pořád nemocný, takže když jsme někde byli, tak mi přišlo, že najednou neví, co s tolika lidmi. Vyřešil to po svém, sedl si s traktorem a otáčel si kolečky, klidně i půl hodiny, takže byl za "hodného chlapečka" a já se dmula pýchou. Jediný problém byl, že se skoro nesmál, ba ani neusmíval a byl hrozně vážnej a zhruba od 14 měsíců jsem na něm začala vidět, že tak pookřál a už se začíná snažit o interakci.
Ale teď malému táhne na 19.měsíců, jedinou náplní jeho dne je, že si otáčí s kolečky a všechny ostatní předměty se snaží vmanipulovat do otáčení, takže poklicemi od hrnců si otáčí na podlaze, kočárky vzhůru nohama, aby si otáčel s kolečky, v knížkách si všímá kulatých tvarů, takže nejoblíbenější knížka je ta o traktoru, nejoblíbenější zvířátko je šnek (má kulatou ulitu) a beruška (se spoustou puntíků na krovkách) a takhle to jede celej den, už mi z toho lehce "hrabe", abych přiznala. Posledně takhle ukroutil plyšákovi všechny čtyři končetiny, jak s ním furt točil v ruce. Když navlíkáme kroužky, tak si jeden navleče na prst a otáčí s ním na podlaze kolem své osy. Téhle záliby jsem si všimla asi v deseti měsících možná dřív, takže už to trvá hodně dlouho. Ale dělá i jiný věci, třeba zavírá a otvírá dveře, zapíná a vypíná televizi a je v tom ta jednotvárnost, když nemá nic v ruce, tak otáčí rukou nebo s ní mává, nebo třepe v ruce ponožkou nebo rukávem. Hodně si všímá detajů (puntíků na povlečení, kulatého suku na dřevě, kanály venku, anomální puklina v chodníku, dírečky na podlaze...)Ale jinak je právě moc šikovnej, ptá se na věci, snaží se mluvit, vidím na něm, že se zlepšuje, umí přes dvacet znaků, společné činnosti děláme, ale nebaví ho to, vždycky to sklouzne k točení.
Teď jsem přijela z dvoudenního srazu koníkovek a bylo to na něm hodně znát, že se chová dost zvláštně. Celou dobu tam pobíhal s traktůrkem v ruce a spíš si všímal věcí než lidí.
Kámoška si dělala srandu, což teda, musím říct, mě teda taky rozesmálo, protože se to snažím furt brát s nadhledem, že jako kopáč bude nejspokojenější, má velký ruce na lopatu a bude při práci sledovat jak se otáčí míchačka. 😀
Děkuji za vyslechnutí a případné rady a podporu.

nikypiky92
3. kvě 2016

Teda přečetla jsem tady par stranek a přijde mi, že moje Sandra je snad od každého něco. V červnu ji budou 3roky a ještě nemluví. Umí pár slovíček nebo citoslovci ale spise mluví svojí řečí. Co se týká jídla tak nechce ochutnavat nic nového (jahody, maliny, hrášek apod.se štítí) a mimo domov nechce jist ani pít. Ve 2letech jsme byli na foniatrii, kdy nám řekli, ze slyší dobře a na mluvení ma čas. Za ten rok jsme se ale nikam neposunuli. Ted začne chodit 2x týdne dopoledne do Miniskolky ale neverim, ze to zvládne beze mě. Je zavislak a cizích lidi se bojí i dětem se straní (mlátí nebo brečí). Pediatr stále tvrdí, ze ma na vše čas. Tak já nevím. Kdy jste to začali nějak pořádně řešit a na koho se obrátit? Neurolog nám jen řekl, ze máme přijít, pokud neslozi ve 3letech aspoň vetu o 2slovech.

peggy722
3. kvě 2016

@nikypiky92 Já bych to začala řešit už teď. Minimálně bych si vydupala žádanku na logopedii. A jinak přesně takhle se projevovala Ela ve třech letech. Akorát s tím jídlem jsme problémy neměly.

peggy722
3. kvě 2016

@sarriku Tak auti rysy tam jsou, ale my ti tady od počítače neřeknem, jestli je autista nebo ne. To chce psychologa.

evik19
3. kvě 2016

@josefina79 Náš začal v cca 2.5 letech otázkou Co to je? Ve třech letech začal s otázkou proč a pár dní na to i s tím mluvením v první osobě, i když ze začátku to ještě střídal i s 3. osobou. Zrovna včera jsem si uvědomila, že ve 3.osobě už jsem ho hodně dlouho neslyšela mluvit. Společně s tím začal tak říkat "ty děláš" atd, do té doby ke mně mluvil v 3 osobě, místo v druhé.

josefina79
3. kvě 2016

@evik19 děkuju! Tak to to asi brzo přijde. Co to je už používá dlouho. A na mne mluví většinou v 2. os., ale o sobě pořád ve 3.os.

krystalka
3. kvě 2016

@nikypiky92 - syn na tom byl podobně, my to řešili od 3 let - to uměl jen pár slovíček, hlavně citoslovců, dvě slova dohromady nespojil....od 3,5 jsme chodili na logopedii pravidelně....v tu dobu taky dostal diagnózu vývojová dysfázie....takže já myslím, že od 3 let už určitě nějak řešit, čím dřív, tím líp....

francula
3. kvě 2016

@sarriku urcite tam auti rysy su, ale maly ma este len 19 mesiacov, takze tazko povedat. Mozno ho velmi fascinuju okruhle predmety a nevie sa nabazit tocenia. Znamej syn skladal od rana do vecera tri mesiace vkuse jedny puzzle, poculi narazky na diagnozy a jedneho dna chlapec puzzle odlozil a hral sa uplne normalne aj s inymi hrackami a je z neho uplne normalny chalan. Asi sa tych puzzle potreboval nasytit... Pre tvoj vnutorny pokoj by som ale urcite navstivila odbornika...

krystalka
3. kvě 2016

@sarriku - tak autistické rysy to jsou....na druhou stranu spousta dětí s vývojovou dysfázií má podobné rysy také, můj syn jich měl taky dost....akorát u té dysfázie se ty rysy postupně zmírňují a mizejí, jak dítko dozrává, zatímco u autismu je to spíš naopak....zkusila bych ho objednat ke klinickému psychologovi, stejně čekací doby k dobrým odborníkům bývají dlouhé - běžně několik měsíců i déle.....

krystalka
3. kvě 2016

@francula - přesně 🙂 - můj syn dostal v necelých 3 letech dřevěné puzzle - byly to celkem 4 obrázky po 12 dílkách ve dřevěné krabičce....skládal to několik měsíců několikrát denně, stylem, že vysypal všechny dílky dohromady a během chvilky hned věděl, ke kterému obrázku který patří a skládal to vlastně všechno zároveň....pak najednou z ničeho nic přestal....a s tím točením....syn taky se vším možným točil, ale nejvíc ho fascinovaly jakékoli dveře - od linky, od pokoje, od autobusu, metra, sprchového koutu, nejlepší byly nějaké posuvné, třeba když měli u někoho v bytě takové ty harmonikové šoupací dveře, tak u nich vydržel klidně půl hodiny v kuse a zavíral a otvíral.... 😀

krystalka
3. kvě 2016

@mitote - jo jo Pes Logopes je fajn, taky jsme ho měli 🙂 ...a je moc fajn, že se snaží opakovat, byť na požádání, u nás syn odmítal opakovat po nás cokoli víc než do 4 let....když jsme si prohlíželi knížky, tak pojmenovával i sám od sebe.....ale říct mu "řekni.....", tak to se zamračil, otočil se a zdrhnul pryč....a nebo v horším případě chytil hysteráček....a prostě ne....

nikypiky92
4. kvě 2016

@peggy722
@krystalka holky děkuji. Tak já počkám na 3letou prohlídku a uvidím co mi řekne pediatr. Případně si vyžádám žádanku na logopedii. Právě to taky nechci podcenit. Manželova sestra nemluvila do 5let a teď nezavře pusu. Tak je možné, že Sandra něco pochytila. Děkuji!

krystalka
4. kvě 2016

@nikypiky92 - přesně, my jsme to začali řešit v těch 3 letech, dětská dr. sice na mě koukala divně, co plaším, že je to kluk a ti jsou na mluvení líní a že má čas a kdesi cosi....ale nakonec mi ty žádanky napsala a pak se docela nestačila divit, když jsem jí dávala zprávy.....chtěla jsem žádanku na logopedii, foniatrii, neurologii a ke klinickému psychologovi....to je takové obvyklé kolečko, které se podniká, aby se vyloučily různé příčiny....a je lepší se objednat dřív, protože všude bývají ty lhůty dlouhé, v podstatě všude to bylo od 2 měsíců výš, na foniatrii a neurologii to byly asi 4 měsíce.... Určitě nečekat do 5 let, to už se pak hodně špatně řeší, před nástupem do školy....čím dřív, tím líp....a dobrý logoped umí pracovat i s malinkými nemluvícími dětmi, takže jak někde občas tvrdí, že logopedie před 4.rokem nemá význam, tak to je samozřejmě nesmysl, pracovat se dá i s daleko mladším.....ale každý to neumí.....

mitote
4. kvě 2016

@peggy722 vyukove karticky uz davno mame a taky ji bavi... mame i pexeso na ipadu ktery kdyz otocis karticku tak to zretelne rekne, co na tom je...

mitote
4. kvě 2016

@sarriku no tady v Brne je to s vysetrenim takhle maleho ditete blbe... ja s Lau jedu v cervenci do Prahy k psycholozce... jestli chces, muzu se poptat kamoska, co ma autika, kdo je podle ni nejlepsi... ja Ti muzu jen rici, ke komu nejit 😀 A jak je na tom s interakci? Navozuje ocni kontakt? Opetuje usmev? Ono na kazde dite sedi nejaky auti rys, i na Lau, par stranek zpet jsem tu taky vysilovala.
@krystalka logopsa poridim 🙂 jak se dostanu ven. Lau je ted nemocna, jeste vcera to vpadalo na spital, ale kortikoid zabraly, tak jsme doma... a na me uz taky neco leze :-/

sarriku
4. kvě 2016

@mitote Gábi, já jsem spíš asi chtěla jen vyslechnout a chtěla jsem cítit, že mě někdo bere vážně, když o tom takhle mluvím. Většinou když jsem zmínila, že je malej v něčem divnej, tak jsem byla znevažována a nebo zadupána, že to moc řeším atd. Teďkom mě doktorka nutí, ať mu nechám dát posilovací dávku hexy (zatím má jen ty dvě dávky), ale já mám prostě děsnej strach, protože minule mi přišel, že se kvůli tomu přestal smát a byl hrozně vážnej, ale přišlo to tak nějak postupně, takže jsem to jen sváděla na temperament, až mamka mi řekla, že vlastně jí malej nepřijde v pořádku, že moje ségra měla taky z očkování neuro reakci, akorát v té době se o tom nemluvilo vůbec a jak byla utlumená v tom raným věku, tak asi zameškala něco ve vývoji, protože je taková jednoduší dodnes.
Ale vidím na něm zhruba od toho 14.měsíce, že se zlepšuje a snaží se víc mluvit, kontakt s námi má dobrý, ale nebylo to tak vždy, takže asi bude dobré, když navštívím s malým toho psychologa, aby mi potvrdil něco, co si jen myslím a uvidíme, co dál. Děkuji za radu.

mitote
4. kvě 2016

@sarriku ono u takto maleho ditete ti stejne nikdo nic moc nediagnostikuje... kamaradka mela podezreni na autismus od 15ti mesicu a diagnozu atypicky autismus dostala az po 3. roce. Malokdo v republice umi takto male deti dobre vysetrit. v Brne je Jahnova, ja s ni mam spatne zkusenosti a vickrat me k ni nikdo nedostane. Kam chodi kamoska s dcero nevim, zeptam se. Ono to bude chtit ale i vysetreni neurologa.

sisstin
autor
4. kvě 2016

@mitote nejsi jedina, co ma s ni spatny zkusenosti ;)

mitote
4. kvě 2016

@sisstin ja vim... slysela jsem to uz z tolika stran... a bohuzel i od jejich kolegu psychologu :-/ ona nema deti a nema k nim ani vztah a je to strasne znat :-/

peggy722
5. kvě 2016

@sarriku Rozhodně nedávej to očkování. Dokud nebudeš mít vyšetření z neurologie a i tak bych to oddálila co nejvíc. Hlavně nedávej Priorix.

nikypiky92
5. kvě 2016

Holky ještě se optám. Jak cvičíte s dětmi aby se lépe vyvíjeli v mluvě apod. Nám tenkrát na foniatrii doporučili aby opakovala mimiku obličeje. Navlékala korálky, řadit barvy. To vše zvládá ale nevidím posun. Kreslit jí moc nebaví a u čtení vůbec nevydrží. Začala jsem s ní chodit aspoň do hudebního kroužku a taky jak kdy jí to baví nebo vydrží pozornost. Děkuji případně za nějaké rady

sarriku
5. kvě 2016

@peggy722 mmr až před školkou, to vím jistě, ale ta posilovací dávka:-/ zatím jsem podepsala, že to odkládám, protože malej už přesáhl 18.měsíců, ale co dál, nevím. Ukecala jsem je ještě na imunologii (byl fakt hrozně často nemocnej a během jednoho roku stihl šestery atb a navíc ještě čtvero lokálně, ale i tak desatery atb..:-/. jako i z toho mohl být u útlumu, že byl furt jen v horečkách a mezi děcka e nedostal. Jednou jsme dokonce dostali čtyřtýdenní karanténu, aby si posílil imunitu, takže ani na nákupy nic atd. :-/ hrozný

peggy722
5. kvě 2016

@sarriku tak pokud má na víc takhle špatnou imunitu, tak bych to fakt oddálila co nejvíc. Ela má imunitu taky na houby. Zrovna jsme skončily na Orl. Zánět středního ucha, naštěstí ji to už nebolí. Rok jsme měly pokoj a teď chytla nějakou hnusnou virózu, doktorka říkala, že je to nějakej virus z Asie. Tři dny ležela v horečkách jako mrtvola a teď je z toho zase to ucho. V pondělí lehla i ta starší a dneska tatínek, takže máme doma lazaret.

sarriku
5. kvě 2016

@peggy722
on měl u šesté nemoci pět dní horečky čtyřicítky a u páté nemoci měl taky několik dní horečky, ale to ani nebývají teploty a on má takový těžký průběhy:-/ a když jsem říkala mudr, že se mi zdá, že vždycky po vakcíně se mu to spustilo, tak si ze mě se sestrou dělaly srandu, že jako jestli to myslím vážně, když si myslím, že to má z toho:-/
představ si, dneska jsem malýmu sebrala všechno, s čím si může motat a on začal stavět komíny z kostek.😀 prcka jedna.

katja77
5. kvě 2016

@sisstin Nevěděla bys náhodou kde se dají sehnat podobné materiály? Naše logopedka si nemohla vzpomenout a já dostala za úkol to sehnat....Strašně nám to pomáhá při rozmlouvani nemluvícího tříleťáka. Předem moc díky! !!

krystalka
5. kvě 2016

@katja77 - já jsem našla tohle, třeba to nějak pomůže 🙂 https://picasaweb.google.com/109454332675861783...

katja77
6. kvě 2016

@krystalka To je úžasný🙂 Díky moc!

peggy722
6. kvě 2016

@katja77 Dost podobný básničky s obrázkama jsou i v těch logopedických říkankách od Tučkový.