Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
10. dub 2012

@moudivlacek si z toho nic nedělej, já jsem až po dotazech sisstin začala hledat kdy vlastně ukazoval a tak nějak jsem to nebrala jako důležitý. Jsem naštěstí dělal fotoknihu a tam jsem si takové věci psala. Dáda se tedy teď docela rozmluvil, ale ještě o vánocích stál ukazoval knoural a pokud byla nouze nejvyšši tak něco řekl. Budu držet palce ať dobře dopadnete, máte to tam kousek 🙂

sisstin
autor
10. dub 2012

@sicinka já to právě taky neřešila celkem dlouho, že neukazuje...ještě tak v 18m jsem vůbec netušila, že to jako děti musí dělat....jsem to zjistila až pak, že neukazování je hlavní znak autismu nebo těžký poruchy porozumění....popř. v tom lepším případě je dítě "jenom" opožděné a ukazovat začne až dýl...

sisstin
autor
10. dub 2012

mě právě sejří, že kdyby se mě na to pediatra zeptala už tak v roce, tak jsem to už mohla řešit mnohem dřív...mohli jsme začít chodit do tý Raný péče, mohli jsme být u Krejčířový třeba už v 15měsících atd. No pozdě bycha honit, ted už s tím stejně nic neudělám... 😝

lenajsek
10. dub 2012

Dobrý večer, jejda, vy jste toho nakecaly...
Já taky díky této diskuzi vím, že existuje nějaká Raná péče, že je třeba si dávat pozor na to, co děti dělají (resp. nedělají), ukazování, sdílení pozornosti atd... a rozhodně to nenechat být, víc se zajímat, shánět informace a nenechat se jen ta odbýt, vyžádat si nějaká vyšetření...
Naše pediatra nás už v 18měs. posílala na neurologii a ORL, ale k psychologovi se jí zdálo brzo. Je pravda, že v tí době byl fakt malý a měl tehdy opožděný psychomotorický vývoj... což v podstatě tak nějak dohnal, až na tu řeč...
Ale opravdu málokterý pediatr tohle řeší, to jsou vyjímky... ☹
Ještě, že tahle diskuze a články @sisstin a ostatních maminek existují!!!!!

lenajsek
10. dub 2012

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/pecujici...
A ještě jsem vytvořila nové téma, možná se tady najde někdo, kdo by mi zkusil poradit... děkuji moc!

@sisstin a moc gratuluju Tygrovi, jak mu začíná krásně jít gramatika a tvoření vět, super! I ten First bike paráda! 😉

lenajsek
10. dub 2012

@moudivlacek Jen jsem zběžně prolítla pár řádek, k nám taky dojíždí domů paní z Rané péče a "hrají" si s malým, mají spoustu edukačních hraček, trénujeme téměř vše, postupně, díky nim jsme začali používat i obrázkovou komunikaci a příště přiveze i komunikační knihu, která nahradí v určité míře klasickou komunikaci slovní, když dítki nemluví... bude to zase pomocí obrázků, dítě si ukáže a vybere samo, co by chtělo na jídlo, hraní, co by chtělo dělat...
Je toho víc, rozhodně myslím, že stojí zato je kontaktovat... 😉 A my jsme na tuhle péči nic neplatili, jsme u nich od prosince.

lenajsek
10. dub 2012

@sicinka Ohledně té školky, já bych ho tam zkusila dát, to, že je to u ségry ve třídě a je tam tak málo dětí, bych brala jako plus, sice jsou starší, ale myslím, že by si asi velice rychle zvykl a určitě mu zase ti starší v hodně věcech pomůžou... 😉 Navíc, jestli nechce chodit k sousedce na hlídání... zase tam bude mít nový hračky, nový prostředí... zvyklej je bývat bez Tebe, tak by to snad mohlo být v pohodě... 😉

maccizpopovic
10. dub 2012

Zdravím po dlouhé době, u nás jedou nemoci tak už jsem tak vyčerpaná, že nestíhám ani diskuzi ani stránky, potřebovala bych nutně alespoň týden prospat 🙂.
ale narazila jsem na věc, se kterou mám zkušenost
@moudivlacek - my se neznáme mám synka 7,5 roku s receptivní VD (nerozumí)a s chozením na nočník jsme také měli velké problémy, vyzkoušela jsem vše co jsi tu sama popsala ,včetně trestání - na což nejsem pyšná. Nic nepomohlo, prostě do toho čůrání nakonec dorostl ... nočník přeskočil a začal chodit rovnou na záchod s dětským prkénkem těsně před nástupem do MŠ - první pokus nástupu do školky se u nás konal ve 3,5 letech - vlastně těsně před 4tými narozeninami (je listopadový). Pleny na spaní měl skoro do 5-ti let.
Podotýkám, že celá ta pravidla o tom, kdy je dítě zralé na chození na nočník u nás neplatí
- Matesovi bylo více než 18 měs, střídal nohy na schodech, věděl,že bude čůrat ... ale nešel
- rozhodně neznal části těla,když začal chodit na záchod
- nevěděl ani to co znamená sundej si kalhoty, když chodil na záchod .....atd.
Prostě ho to nezajímalo, ta věc s čůráním byla důležitá pro mne,ale jemu to bylo šuma putna, jestli má načůráno do kalhot. Odměny super,ale motivace to nebyla .... měl na práci zajímavější věci.
Myslím,že to ani není věc chybějícího porozumnění řeči - prostě některé děti to tak mají. To,že tabulky udávají kdy mají co dělat neznamená, že zrovna v tomto období jsou k tomu zralé.
Podotýkám,že mladší chodí na nočník od 2,5 a na záchod ho nikdo nedostane ani heverem, i když v bratrovi má příklad .... je prostě nočníkový typ.
A žádný z mých synů neztrácí vysedáváním na toaletě více času než je nezbytně nutné, nějaké vysedávání s knížkou u nás neexistuje.
Chce to trpělivost, ptát se zda nechce čůrat , povzbuzovat - kluci čůrali na kytičky, v létě běhali venku nahatí ap. ale nijak to nehrotit, stejně s tím nic nenaděláš. Třeba se ve školce chytne, kolektiv je silná motivace.

Pokud by jsi uvažovala o změně dětského lékaře, mohu doporučit Dr. Matrasovou v Odolené Vodě, ta má zkušenosti s naším Matějem a je velmi vstřícná - my jsme z Brandýsa. Má všechny kontakty a myslím,že po tom co si prožila s Matyášem rozhodně na matku s nemluvícím 3letým dítětem žádající ji o radu nebude pohlížet jako na hysterku a vypíše všechny potřebné žádanky.
Po pravdě v okolí neznám žádné vhodné odborníky, my jezdíme do Prahy jak ke klinickému logopedovi,neurologovi tak i k psychologovi.

maccizpopovic
10. dub 2012

@lenajsek já mám zkušenost pouze se zdravotní pojišťovnou ..... v práci jsem dala výpověď,ale na pojišťovně jsem si zjistila, že za mě bude stát platit zdravotní pojištění do 10 let - pak bychom museli mít 2.stupeň PnP,aby toto bylo prodlouženo i nadále asi do 15 let tuším.To nemáme ,zatím máme 1.st PnP.
Takže se zaměstnáním neporadím. Jen jsem ,snad správně, pochopila že oblíbený status osoby pečující o dítě do 7mi let vlastně neexistuje. Stát platí pojištění každé matce, která se stará o dítě mladší 10 let a není výdělečně činná a to bez ohledu na to zda má nějakou dgn. nebo ne.
Já osobně doufám,že až do 10 let to nebudeme potřebovat .... ani po mě něchtěli potvrzení, že Matěj chodí do školky jen 4 hod. ... jako to bylo dřív u prodlouženého RP.

maccizpopovic
10. dub 2012

@sisstin když už tady sedím tak se musím pochlubit ..... vím,že Ty to oceníš 🙂
byla jsem dnes svědkem rozhovoru Matyáše s jedním kolegou/kamarádem co u nás pracuje
Matěj: Ahoj, jak se máš?
J: Ahoj ,dobře. Jak ty?
M: Já taky dobře. Ty nemáš vlasy? .... kamarád má rozsáhlou pleš,tak si holí hlavu
J: No, nemám.
M: A proč nemáš vlasy?
J: Už mě nebavilo se o ně starat ,tak jsem je oholil.
M: Co je starat?
J: No mýt a tak.
M: Jo a stříhat.
J: Jo i stříhat.
M: Ale máš fousy.
J: Jo fousy mám.
M: Proč máš fousy?
J: No víš ty mě ještě baví ..... smích.
M: Aha tak to jo. Já budu mít taky fousy.
Tento rozhovor ocení fakt jen člověk, který ví co znamená těžká receptivní VD. Naděje prostě umírá poslední, před rokem bych nevěřila, že bude schopen podobné smysluplné konverzace. 🙂 .... musím ještě napsat,že přepis je přesný, nedošlo k žádnému zádrhelu, komunikace byla plynulá a Mates vyslovoval přesně a srozumitelně.

sicinka
11. dub 2012

@maccizpopovic @lenajsek jen upozorním ta hranice je opravdu 7 let žádat o ní může opravdu každý a pozor u dítěte předškolního podepisuješ prohlášení že nenavštěvuje školku víc než 4 hodiny- řešila jsem to vloni v říjnu na VZP. Ta hranice 10 let se týká toho když máš přiznaný 1 stupeň PNP - snad to nebude lenajsek potřebovat. Přidávám odkaz http://www.cpzp.cz/clanek/73-0-Za-koho-plati-po...

sisstin
autor
11. dub 2012

Dobré ráno,

@lenajsek @sicinka to prohlášení podepisujete jak kde, já to všechno vyřizovala mailem a stačilo to. Jen jsem jim tam poslala ten papír o ukončení rodičáku. Ale nevím, když jsi zaměstaná, tak to podle mě nejde, jedině, že by ti zaměstnavatel dal do 4let neplacené volno. Pak bud musíš nastoupit do zaměstnání, nebo dát výpověd a pak můžeš být na té pojištovně. Dítě nesmí chodit do školky na víc jak 4h a nesmíš si vůbec nic přivydělat 😉

@maccizpopovic tý jo, bomba 😵 u vás to porozumění už je v normě, nebo ještě ne? 😕 macci, kdy se Maty začal ptát "proč"? Páč Tygr už celkem otázky tvoří, ale to "proč" furt nic 😕 a to má tenhle měsíc 4,5roku 😕 Jinak s ním už se dá vést taky jakž takž rozhovor, v neděli volal s babičkou a ptala se ho, kde je, tak říkal "jsem doma"...a co má jako novýho, tak zas říkal "mám nový kolo" a tak...dřív jen opakovat do telefonu "ahoj ahoj" a tím to haslo 😅

blka
11. dub 2012

@lenajsek O rané péči mi říkala už i jedna maminka, ale bohužel není odtud z okolí. V Olomouci jsem našla, ale tam píší, že pomáhají slepým, hluchým nebo jinak postiženým dětem ☹

sisstin
autor
11. dub 2012

@blka hele, oni jako vezmou některé i děti nepostižené, jen třeba s opožděným vývojem řeči nebo tak...chce to zkusit 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

@blka tam je někde na Slezská diakonie ne? Tam chodí @smardik s Tomáškem a vzali je v poho 😉

sicinka
11. dub 2012

@sisstin @lenajsek já jsem pslaa přímo do toho tvého dotazu, ale mě z toho nejlépe vychází si po dohodě se zaměstnavatelem prodloužit rodičovskou dovolenou. Niméně zaměstnancem být můžeš, když nebereš mzdu. Dokonce mě teď upozornovala paní když jsem to rušila, že pokud bych pracovala na částečný úvazek a nedosáhla minimální mzdy tak za mě zaměstnavatel může platit jen ze skutečné mzdy a dorovnání do té minimální plátí stát. Ověřené to nemám, jen mi to nabízeli

blka
11. dub 2012

@sisstin Ne ne, našla jsem Tamtam a na stránkách píší toto: Hranice vymezující možnost poskytování služby rané péče jsou věk a příslušné postižení dítěte. Služba rané péče poskytovaná Střediskem rané péče Tamtam Olomouc není určena rodinám dětí s jiným typem postižení .

sisstin
autor
11. dub 2012

@blka tak zkus jinou Ranou péči, oni dojíždí klidně přes půl republiky 😉 vím, že bere ta Kutná Hora 😉 nebo zkus tu Slezskou diakonii, to je teda tuším Ostrava 😉

blka
11. dub 2012

@sisstin Fakt tak daleko 😕 ? A to potom dojíždí jak často? To se jim asi moc nevyplatí, ne 😅 . A nevíš o nějaké v Brně? To by bylo asi schůdnější, než Ostrava.

sisstin
autor
11. dub 2012

@blka no oni to některým ted zkrouhli, jak chodím k tý paní, tak prý Pardubická ted jezdí jednou za 6-8týdnů, my jsme chodili každej měsíc 😖 v Brně netušim, možná by věděly holky... 😕

blka
11. dub 2012

@sisstin Aha, dík 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

holky, dneska ve školce maj toto 😅 😅 http://www.miskohrani.cz/

helulicek
11. dub 2012

@blka blani, k nám chodí paní z Rané péče z Brna, patří to pod Logo. Tak si to zkus zjistit tam... Já jsem s ní max spokojená, hlavně vidím veliké zlepšení od té doby co děláme logopedii. Jezdí k nám 1x14dní, s prďolkou si v podstatě tu 1,5hod "hraje". Já od ní tak sbírám inspiraci 🙂 Teď si dělám doma i individální prac. listy na rozvoj těch různých složek důležitých pro řeč a je fakt vidět, že se chytá a pusu nezavře 😀 Pobral hrozně moc slov, dělá i krátké věty, je to úplně o něčem jiném, ale chce to fakt se prďolkovi věnovat po všech stránkách rozvoje...holky o tom tu vědí své že 😉
Tak se zkus poptat tam, nebo ti oni třeba někoho doporučí 😉

lenajsek
11. dub 2012

Ahoj, pěkný den...

@maccizpopovic Moc děkuji, asi to bude tak, jak píše @sicinka, že je to do 7 let věku pro všechny maminky a do 10ti let pak pro ty, kteří mají nějakou diagnózu.
A rozhovor parádní, gratulace! Uvidíš, že takových bude přibývat. 😉

@sicinka Moc děkuji, taky jsem uvažovala, jestli by nešel prodloužit ten rodičák, čili bych zůstala zaměstnaná, měla bych se případně kam vrátit, pokud by se druhé dítko nepodařilo, pojištění by za mě platil stát a já bych taky nedostávala ani korunu, když bych si všechny peníze vyčerpala teď do tří let věku malého, když mám zatím tříletou variantu. Ale mohla bych se případně domluvit na zkrácený úvazek, nebo bych si mohla najít nějakou brigádu, že, což při té péči o dítě nelze, jestli jsem to dobře pochopila.
Na 4 hodiny denně do školky malého dávat nebudu zatím, není nikde přihlášený, chci počkat až na tu logopedickou třídu příští rok v září, to mu budou necelé 4 roky.

@blka My jsme klienty Občanského sdružení Logo, v Brně, dojíždí k nám do Slavkova u Brna cca 35km a jezdí i dál, do Vyškova např... Vy jste přesně odkud?
Tady jsou jejich stránky, je tam kontakt přímo i na pí Dittrichovou, která má na starosti terénní formu Rané péče, čili u vás doma...
http://www.oslogo.cz/
Oni taky pomáhají lidem a dětem se zdravotním postižením, se špatnou hybností a pod, ale mají na starosti i právě komunikaci a podporu rodin i u menších dětí, ne jen dospělé... 😉

helulicek
11. dub 2012

@blka no jak psala @lenajsek jsme též u nich, k nám chodí paní Chupíková. Mladá kočka, moc příjemná a ochotná. Fakt zkus to u nich 😉

@lenajsek Leni, a jak vy pokračujete? Zlepšuje se Lukášek? Už chodíte k té Šárce Pacákové? nebo ještě za váma jezdí z Loga?

moudivlacek
11. dub 2012

@sisstin nechci to zakriknout,volala jsem rano ty Kamile, byla venku s detickama,tak si mam zavolat po 3 odpo,ale ze ma pocit,ze ma v patek volno,to by bylo bajecny!!!! 😵

blka
11. dub 2012

@lenajsek @helulicek Díky, holky 🙂 . Jsem z Lutína, což je cca 12km od Olomouce.

moudivlacek
11. dub 2012

muzu se holky zeptat chodi ditko nektere z vas do bezne skolky? malyho prijali u nas do skolky, tak bych byla rada aby chodil,otazka je,jak to pujde

pelmisek
11. dub 2012

@sisstin tak jsem něco proserfovala a nic moc a nebo děsně daleko, ale koukala jsem v Logu něco podobnýho dělaj (mají to jako kroužek) ale bylo by to až od září. No každopádně teď jsme se tam na doporučení objednali tak snad s námi něco udělaj🙂 Ještě naše terapeutka z hippa dělá ergoterapii tak se jí zkusím zeptat. Mimochodem ergo je taky megadrahý chjo!!! Jo Veru dostala včera kolo s kolečkama a děsně se jí to líbí a furt jezdí po bytě. Teď jsem jen zvědavá jak to bude venku 😀 Ještě má s Veru problém v motivaci tak nějak obecně. Ona je dosti tvrdohlavá a všechno si chce dělat po svým. Máte to taky nebo znáš někoho kdo by to takhle měl? Mám pocit, že to dost souvisí s tou dysfázkou a s tím, že se cítí tak nějak jiná a proto si dělá všechno prostě jinak! Jsem z toho už úplně vyčerpaná. Já tak nerada někoho do něčeho nutím a jí musím skoro furt jinak by nejradši nedělala vůbec nic! Chjo!!!

blka
11. dub 2012

@lenajsek Kontak na paní Dittrichovou je ta pevná linka nahoře? Její jméno totiž nikde nevidím. A platí se to?