Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

pelmisek
11. dub 2012

@sisstin no jasně nás neřešil nikdo a kdybych furt neotravovala a nestarala se sama tak ani nevím, že existuje něco jako logopedická školka!!! Žádnej doktor mi o ní neřekl!!!

maccizpopovic
11. dub 2012

@lenajsek .... já té paní hned na začátku ukázala papír o 1.st PnP, takže proto mi tvrdila do 10 let tím se to vysvětluje
no doufám,že bude přibývat 🙂

@sisstin no porozumění je na úrovni středně těžké receptivní VD - můj odhad tak 4-5 let, takže 2-3 roky zpoždění. U věcí běžných a opakujících se samozřejmě lepší, pokud se jedná o věci a situace neznámé je problém porozumět . Začíná se trochu lépe orientovat v předložkách to situaci zlepšuje. V řeči teď děláme č ,takže výslovnost bude zase o kousek lepší .... i když to L se snad nenaučí nikdy.
Ptát se proč? začal teprve nedávno - asi tak 1/4 roku. Ale nevím proč se Richard ve 3,5 letech zatím také neptá ... tedy občas se zeptá,ale není to nijak výrazně často - jak to obvykle popisují maminky,neustálé A proč? se zatím nekoná.

lenajsek
11. dub 2012

@helulicek Heli ahojky, u nás nic nového... 😖 Je vidět, že rozumí čím dál víc, i sociálno má daleko lepší, doma "pracuje" taky už líp a jistěji, než předtím, ale mluvení je furt na prd... 😢
Jsme objednaní k psycholožce koncem května, tak uvidím, co se dozvíme... k Pacákové objednaní ještě nejsme, domlouvala jsem se s Dittrichovou tak v červnu, doufám, že nás tam už objednala a bude mít pro nás nějaký termín.
K Vám Pacáková jela i domů? K nám zatím jezdí jen Dittrichová. Měla přijet včera, ale musela se služebním autem do servisu.
A co u vás nového, už máte po mandličkách?

@blka Já bych zavolala nejdřív na tu pevnou linku, řekla, že chceš mluvit s někým, kdo má na starosti Ranou péči, nebo se rovnou zeptala, jestli by dojeli až do Lutína a pak Ti paní dá kontakt na toho, kdo dělá Ranou péči tou terénní formou... 😉

blka
11. dub 2012

@lenajsek Dík. Teď jsem tam napsala e-mail a uvidíme. Snad odpoví. Kdyžtak bych pak zkusila zavolat.

helulicek
11. dub 2012

@lenajsek Leni, ne, ne byli jsme u ní koncem března na vyšetření. K nám jezdí jen paní Chupíková, taková mladá holčina, ale moc fajn a s raubířem to moc dobře umí 😀 Já právě nevím, kdybysme měli pokračovat na Logu v Brně, jestli by nám ta Pacáková seděla, nějak si k ní Štěpi nenašel cestu a nedokázala ho vůbec zaujmout ☹ No, zatím to neřeším, pak se uvidí. kdyžtak bych zkusila tu Finkesovou ve Slavkově, ta je prý taky dobrá, jen teda nevím, jestli bere tak malý děti a jak to vůbec probíhá...
tak alespoň nějaké pokroky ne? to se cení! Štěpi se taky rozmluvil v podstatě pořádně až teď. Sice předtím měl nějakou slovní zásobu, ale žádná sláva a teď valí slova, která normálně nepoužívám....
Jeho nejoblíbenější je "Mámo poj´d sem, chci pomoooc!! rychleee!! 😀 Samo ta výslovnost je horší, ale jde mu rozumět, což doteď při mluvení moc nebylo...
No na mandle jde v úterý, bude tam s manželem, tak jsem zvědavá jak to chlapi zvládnou.... no a hlavně jak to zvládnu já s nervama doma... ☹

smardik
11. dub 2012

@blka já měla taky problém s logopedem-vůbec někoho sehnat kdo je ochotný, většinou jsem slyšela je to kluk má čas, počkejte do 4let, že ve 2,5 letech neřekl mama, tata, nedokázal si říct o pití, jídlo jim divné nepřišlo ☹, pak jsme jednu na šli co byla ochotná nás vzít a chodili jsme k ní cca půl roku ale nebylo to ono-měla tendenci na Tomíka tlačit a to nejde, vše mu zakazovat, mě poučovat-jak ho mám nutit být bez plín, jak na něj mám mluvit atd. nějak jsme si nesedli a pak se mi na doporučení holek z MMB podařilo najít naši současnou kde jsem spokojená a najednou chodíme 1x týdně a prý je dobře že jsme přišli, není na co čekat a u staré jsme chodili 1x měsíčně, víc prý pojištovna neproplatí a že je to zbytečné, totéž v SPC tvrdili (pro mě je návštěva SPC o ničem i když na MMB je strašně doporučují, nepotřebovat papír do školky nejdu tam). u naší současné fakt cvičí všechno, i klidně s pomůckama z domu-ipad, bambino luk, má zájem o nové věci-bude ted díky nám to bambino kupovat neznalo ho, netlačí na Tomíka a umí to s ním-za vše mu zatleská, Tomík se poplácá po hrudi a řekná já-to předtím nedělal a ted se chválí slovem jáááá 🙂, umí to s ním. chce to fakt hledat, neváhat i dojíždět pokud to je nutné at má člověk dobrou logopedku

co jsem nenašla je soukromý logoped jak píše @sisstin nevím jestli tady nejsou ale nenašla jsem a nikdo mi nedokázal poradit zda tady nějaký je

hrusti
11. dub 2012

@moudivlacek Reaguji ještě na ten nočník, co se tady před pár dny probíral. Já osobně můžu říct, že mám pocit, že u nás pomohl hrací nočník. Nevím, jestli to synovi docvaklo, že když se vyčůral, tak že to zahrálo??? fakt nevím!
Syna jsem zkoušela dávat na nočník od 1,5 roku, jenže to on nezvládal. Snažila jsem se ho dávat na nočník min. ráno po vstávání a večer před spaním, plus během dne. Klidně jsem mu k tomu pustila pohádku nebo jsme si prohlíželi knížku nebo kreslili na kreslící tabulku atd. Ale prd. Tak jsem mu sebrala pleny i na doma. Ze začátku se počůrával, pak se naučil to zadržet a vydržet do té doby, než mu dám plenu na ven nebo na spaní. Už jsem nevěděla jak na něj. Ptala jsem se na to i praktické dr, ale ta mi řekla, že pokud nemá propojený mozek a pindíka, tak to prostě nepůjde, i když se snažím sebevíc. No a pak se to nějak zlomilo. Koupili jsme mu hrací nočník, nchala jsem ho doma bez trenek (bylo léto, teplo, oblékat a svékat jsem ho naučila, až když uměl čůrat) a on si začal sám sedat na hrací nočník a čůrat. A během pár dní byl bez plen. Aspon tedy přes den. Po každém vyčůrání jsem ho pochválila a dostal lentilku (vím, není to moc výchovné, ale u nás to zabralo 😀). držím palce. Podle mě fakt k tomu musí každé dítě dojít samo 😉

Holky, o té rané péči slyším poprvé tady od vás. Ani jsem nevěděla, že něco takového existuje 😅
Nemáte kontakt na někoho v Praze, resp. Praze 4? Myslíte, že je to pro syna vhodné, když mu ted budou 3 roky a má OVŘ? Díky za odpovědi 🙂

sisstin
autor
11. dub 2012

@moudivlacek super 🙂 ona bere fakt rychle 😉

@maccizpopovic no jo, já jsem blbá, mně nedošlo, že při té těžší dysfázii ještě v 7letech kompenzovaný nebude 😉 ale u vás je ta výslovnost celkem slušná ne? Není to zas nějak katastrofální 😕 jinak co jsem tak četla, tak ty děti, které jsou poměrně napřed v řeči a celkově, tak to období "proč" tak intenzivní nemají 😕 takže u Richarda bych řekla to bude asi normoš, a nějaký úplně to mega, že by se furt ptal proč nebude. Tygr se ptá právě "co to je, kde to je, jaký to je, jak je to velký atd.", ale "proč" ani prd zatím 😅 ale asi je ještě brzo, já bych řekla, že ted mluví asi jako průměrnej 2,5leták, co se týče toho obsahu....

@hrusti tak jenom s OVR nevím, to záleží na tý konkrétní RP...někde s tím nemají problém, a někde k tomu vyžadují aspon i trošku vývojové opoždění, fakt se to liší od toho daného pracoviště. Třeba ta naše pardubická bere vše, není to jen pro určitá postižení...prostě vezmou každé dítě, které má nějaký problém, nemusí to být hned postižení....

jinak my dneska byli na reha a dělali:
Dobrý den,
tak dnes jsme trénovali:
- chůze do schodů a ze schodů (Péťa už krásně automaticky střídá nožky)
- svlékání a oblékání, otáčení rukávů z rubu do lícu
- posouvání plosek nohou, sbírání korálků, mačkání papírového kapesníku
- sbírání papírků pomocí kolíčku
- rozepínání a zapínání knoflíků, zipu, suchých zipů, patentů, rozvazování tkaničky

sisstin
autor
11. dub 2012

@pelmisek k té spolupráci, jako dost dětí s tím má problém. Tygr byl celkem jako dost výjimka, ten než začal chodit do školky, tak spolupracoval ukázkově, přímo to vyžadoval ty různé úkoly a tak. Co začal chodit do školky, tak se to jaksi horší, jednak je asi unavený a jednak se tam naučil "normálně" hrát. On si do té doby fakt jako nehrál, on furt jen chtěl dělat nějaký úkoly, hry atd. Ale aby si hrál sám s něčím, tak to téměř vůbec. No teď si zas hraje a celkem už dost imaginárně, a do těch úkolů už ho musím víc "nutit" a motivovat ho. Určitě toho uděláme mín než dřív, ale zas beru, že oni s ním dělají ve školce to dopoledne 😉

Dneska jsme třeba dělali puzzle s číslama, počítal do 12 a přiřazoval k tomu ty číselné symboly, hráli jsme Hádaky Dráčka Fráčka (už mu to docela jde), a pár listů z Logica Piccola...a předtím jsme byli na té rehabilitaci. Max. do půl čtvrté je schopnej se soustředit (doma ze školky jsme před půl jednou) a pak už ani ň...

margareta76
11. dub 2012

Zda sa mi velmi zaujimava myslienka - navsteva logopedicky v domacom prostredi dietata. Neviete mi prosim poradit, ze ci u nas na Slovensku nieco taketo funguje? Manzel uz davno mi nieco take spominal (neviem, ze ci o tom niekde cital alebo kde sa proste o takomto niecom dozvedel), ale mne sa to zdalo trosku "uzasne scifi" 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

@margareta76 já o ničem nevím ani tady v CR 😉

pelmisek
11. dub 2012

@sisstin tý brďo to jste dobrý. Veru dá jeden list z Logica a je úplně hotová. Ve školce a na logu co chodíme soukr je schopná se soustředit i 30 - 40 minut a doma tak 10. Je fakt, že buď tam lítá ségra nebo to děláme po večerech když ta malá prďola konečně jde spát. Ale kdy jindy sakra když ve školce je do 15 hodin, pak jdeme tak na hoďku dvě ven a pak večeře. Tak kdy sakra? 😀

sisstin
autor
11. dub 2012

@pelmisek tak jako dřív udělal celej soubor Logica, celej jeden soubor Mini Luk, celou úroven Hradu atd...ted udělá tři listy a 20minut pak dělá kraviny...my dřív fakt dělali 3-4hodiny denně v kuse, to ted jako nehrozí ani omyleeeeeeeeem....

sisstin
autor
11. dub 2012

@pelmisek já ho proto do školky na celej den dát nechci, neudělali by jsme doma fakt nic...a nestíhali by jsme logo a reha...ale nás živí MP, já do práce jako nemusim na plnej...jen si tak různě přivydělávám, ale to jsou malý částky... 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

@pelmisek a ven ve všední dny nechodíme vůbec, chodí jen se školkou a pak ven chodíme o víkendu...to by se prostě s tou prací doma, logopedií a tím vším nedalo zkloubit....jako holt to prostě normální dětství není, já jsem si toho vědoma...ale vyprdnout se na to, tak se obávám, jak by to taky mohlo zkončit 😖

sisstin
autor
11. dub 2012

@pelmisek respektive spíš tak, že mi kámoška za protislužbu jako zaplatí telefon nebo tak..příjem jako takový nemám žádný 😉 ale zas nemáme svoje bydlení atd., je to něco za něco. Tohle je hrozně těžký, každej se musí rozhodnout sám, jak to bude....co a jak zvládne a tak. Já do práce neplánuju chodit min. první tři roky školy - to učení bude šílený, u dysfázie je to několik hodin denně, hlavně ta první třída je peklo. Neumím si představit, jak bych s tímhle ještě chodila na plnej úvazek do práce... ale chápu, že v hodně případech prostě ta maminka do práce chodit musí a ve zbývajícím čase se to snaží nějak pytlíkovat s tím ostatním. Na houby...mě točí, že ta expresivní dysfázie prostě není braná jako postižení....přitom řekněte mi, která matka "běžnýho" dítěte musí tohle všechno abslovovat? 😖

sisstin
autor
11. dub 2012

já zas vidím výhodu v tom, že naše děti nečeká s nástupem do ZS takovej šok typu "jé, a ted se musí něco dělat", jsou na to zvyklé prostě už x let, že jako život není jenom o hraní si...že musí být nějaký řád a musí se pracovat....že taky bohužel děti, které něčemu budou věnovat minimální úsilí, tak na tom budou třeba 10x líp než naše děti, které to budou mít těžce vydřené (sport, učení atd.)... prostě mají tu startovní pozici o dost horší, než děti bez handicapu...ale zas na druhou stranu - chodí, postarají se o sobě, mluvit normálně snad taky někdy budou.... ne všichni mají takové štěstí, jsou diagnozy 50x horší..i když upřímně, tohle je pro mě malá útěcha...někdy mám fakt pocit, že takhle už se to nedá....ale momentálně převládaj spíš pocity, že to půjde, než že to nepůjde 😅

blka
11. dub 2012

@smardik Děkuji. Zeptám se hloupě, co to je SPC? Ta logopedka mi po telefonu říkala, že je moc malý, že by nespolupracoval. Však jsem po ní nechtěla, aby ho nutila stát před zrcadlem a nacvičovat otvírání pusy, práci s jazykem atd., jak se dělá u starších. Ale tu péči, co všechny píšete.

sicinka
11. dub 2012

@lenajsek no dle litery zákona nemáš mít žádné příjmy. Došla jsem na pobočku VZP popsala situaci, že mám dítě mladší tří let nejsem na 3 měsíce zaměstnaná a mám DPP, tak jestli to mám platit nebo kam spadám. No a řekla že dohody pro ně nejdou příjmem protože nevědí že tu dohodu máš (nechodí jim platby za zdravotní pojištění), takže pro ně jsem bez příjmů .-) a těď babo raď, zkus se zeptat na vaší pojištovně. Ale podle toho jak mi to vyložila tak dohodu o provedení práce mít můžeš. Zní to i logicky z pohledu toho já jsem pracovala od osmi měsíců malého (k rodičáku si smíš přividělat kolik chceš) a když by mu teď byli tři roky tak bych si najednou přividělat nemohla. Další problém je ta hranice berou se tři nebo 4 roky( já měla rodičovský příspěvek na 2 roky, na rodičovské dovolené jsem nikdy nebyla). rodičovská může být oboje a hranice pro pojištění je 7 let. Dokonce jsem to konzultovala s právníkem, personalistou a učetní a každý tvrdil něco jiného nakonec jsem dala na pojištovnu a snad to správně bylo.

helulicek
11. dub 2012

@hrusti náš malej bude mít taky 3 roky a máme OVŘ 😉 Chodí k nám logopedka z Rané péče 1x14dní a fakt jsme se hodně posunuli dopředu. Hlavně mi poradila co a jak s ním dělat, jak rozvíjet atd. Nám to tedy hodně dalo a jsem ráda, že jsem se o Rané péči dozvěděla, jinak nevím kde bych co pořádně hledala....Bohužel jsme od Brna, takže s pražskou Ranou péčí neporadím 😒 Ale zkus se mrknout jestli ta raná péče nespadá pod pražské Logo...v Brně to tak je...

helulicek
11. dub 2012

@blka no my taky musíme trénovat před zrcadlem obličejové svalíky, jazyk.... ale je fakt, že to spíš řeším já si individuálně, ona to s ním v rámci hry procvičuje, ale je to spíš na mě....takže tomu se stejně nevyhneš 😉 Ale je fakt, že kdyby to měl dělat někde u ní v pracovně, sedět a dělat to co po něm chce, tak neudělá vůbec nic a bude tam lítat a vše zkoumat...

sicinka
11. dub 2012

Zítra jdeme na na zkoušku k ségře do školky. Tak mi držte palce jde tam na tři hodiny tak at tam za hodinu nejedu, že je dítš nezvladatelné, uřvané, počtvrté počůrsné nebo nějakou jinou krásu. Jinak do "normální školky (25 dětí učitelka, celý den) bych Dádu nedala, ale ani lépe mluvící a spolupracující čerstvě tříleté dítě, podle mě je to moc velký přechod. Ale jako pracující taky chápu že někdy není moc na výběr 🙂 Já jsem zvědavá jak zítra zvládne režim on pokud dělá co ho baví tak je zlatej, jenže to že musí dělat to co ho nebaví to bude asi docela náročné.

filmuska_01
11. dub 2012

@sicinka drzime vam palce 🙂

filmuska_01
11. dub 2012

@blka tie cvicenia s jazyckom my napr u logopedicky robime, da sa to aj hravou formou. len pri malych detoch je to narocnejsie aj pre logopedicku, musi viac striedat cinnosti, nasa hra s nimi aj babkove divadielko atak. aby dietatko motivovala.

blka
11. dub 2012

@helulicek Jak se po Marečkovi něco chce, tak to just dělat nebude. A čím víc ho k tomu nutím, tak tím víc to dělat nebude 😝
@filmuska_01 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

@blka právě ten logoped, který to s dětma umí, ten to dělá tak, že dítě ani neví, že cvičí a že "musí" 😉

blka
11. dub 2012

@sisstin Ale takového najít asi není je tak, jak tak vidím ☹

sisstin
autor
11. dub 2012

@blka jako Tygr by ted už spolupracoval, ale v těch dvou letech na něj taky musela jít nenápadně...to by nikde neseděl a nedělal to, co chce ona 😝

hrusti
11. dub 2012

@helulicek Díky moc. Mrknu na netu a písnu jim nebo zavolám ...

kaja73
11. dub 2012

@sisstin myslis si ze je mozne, ked 4 rocne dieta co do 3 rokov nepovedalo nic a teraz hovori nezrozumitelne,ze sa to samo napravi?
Dnes sme boli u sesternice a jej maly ma 4 roky a ked hovori jednoslovne tak mu rozumiet,ale akonohle sa pokusa o vety-a to sa teda pokusa stale- je to len hatlanina v ktorej rozumiet tak 1 slovko, ale zmysel unika kazdemu okrem jeho maminy.
clapec je velmi komunikativny ,vsetko rozumie ake ta expresia je strasna.
Sesterka si mysli, ze sa to napravi same,lebo aj jej brat nehovoril do 3 rokov a potom to uz slo a dnes je to sikovny mlady muz.