Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
15. dub 2013

@speedygon já v Praze pracuji a mám školku takže jsem tu většinu dne, plánuji se zúčastnit dalšího setkání ve slonikově, pokud budu moct.

speedygon
15. dub 2013

@sicinka tak když bys měla někdy chvilku čas, můžeme se sejít. Jak už jsem psala, bydlíme u Anděla. Je tu velký park s hřišťátky a zvířátka, kam je vstup zdarma a pár holek z MK jsem tam už brala. Lenička to tam miluje. A jelikož jsou s Davídkem víceméně stářníci, třeba by si i rozuměli 🙂

margareta76
15. dub 2013

@speedygon: Dakujem velmi pekne, stačí mi Tvoja odpoved 😉
@sicinka: 🙂

sicinka
15. dub 2013

@krystalka včera mi přinesl budulínka od Hrubína a povídá říkej básničky. My málem upadla čelist, on který tohle všechno vždy ignoroval, dokonce jsem se nechala přesvědčit že to tak některé děti mají, tak si o básničky sám říká. No a pokud jsem mu pomáhala tak jich dal tak 10 dohromady, fakt jsem koukala jak puk.

speedygon
15. dub 2013

@margareta76 je pravda, že máma říkala, že to LMD bylo jen v lehké formě a nemyslím, že by se ve škole nějak projevovalo...spíš mě škola a učení nebavilo...ale já prý už ve školce byla bystrá, tak i proto nebyl odklad....ale teda vždy nejmladší ve třídě, tak jsem to proklínala...

sicinka
15. dub 2013

@speedygon no on je o kus starší v červnu mu budou 4 🙂 u nás je problém ta školka já se takhle naháním s @vular už měsíc, člověk má nějak míň času. Ale můžeme to vymyslet. Nebo udělat ten maminkovsky nestandardní sraz 🙂 který jsme tak nějak zamluvili....

speedygon
15. dub 2013

@sicinka Lenička bude mít 4 v listopadu...no, já na srazu zatím nebyla ani z uzavřené skupinky, kam patřím-v srpnu mám termín, tak nevím, jak dlouho ještě budu použitelná 😀 Už teď občas funím jak lokomotiva 😀

krystalka
15. dub 2013

@sicinka - tak on vlastně číst si je nechal už celkem dávno, jako menšímu jsem mu před spaním povídala Kuřátko a obilí, takže na poslouchání to měl rád i dřív, ale teprve teď si začal sám recitovat a zpívat 🙂 , ale myslím, že tomu taky hodně pomohla ta školka, tam pořád něco recitují a zpívají s kytarou, jo a Jiřík teď pořád chodí, že chce taky kytaru, jako má paní učitelka Bára a když se dozvěděl, že máme jednu na půdě, tak teď pořád žadoní, že jí chce 😝 , ale ona má už jen některé struny a já na to vůbec neumím hrát, ani jí naladit.... 😒

speedygon
15. dub 2013

@krystalka tak mu jí nechej na brnkání...jen ji může mít položenou a brnkat si 🙂

krystalka
15. dub 2013

@speedygon - no, asi to tak udělám 😉 , na nic jinýho se asi nezmůžu, já mám sice muziku ráda, hodně poslouchám klasiku, ale hrát neumím bohužel na nic, maximálně jen tak něco zapískat na flétničku - mám hudební hluch 😉 a ani nikdo v rodině na nic nehraje...

sisstin
autor
15. dub 2013

@sicinka tak ono záleží, co je pro ty lidi "rozmluvení se", páč děti s OVR už jako v těch 3,5 celkem mluví....takže si myslim, že rozmluvení po 4.r oce je pouze u těch dysfatiků, ale fakt záleží, co je míněno tím rozmluvením. Tygr mluví od těch třech hodně, co se týče četnosti...my vlastně taky měli do 3,5 OVR, ale už s tím, že to asi dysfázka bude a fakt je. 😝

@krystalka myslím, že ne, já jsem ráda, že ted vzal vůbec na milost ty pohádky na youtube, ono ho to nikdy nebralo a knížky ho neberou doted, což mě mrzí, ale teda u dysfatika nezájem o ty knížky zas taková výjimka není no 😝

sisstin
autor
15. dub 2013

@krystalka nebo jako ve školce s tím asi problém nemá, ale tam nemá s ničím...doma ho to teda fakt nebaví 😝

krystalka
15. dub 2013

@sisstin - no jo, no, co člověk nadělá, když ho to nebaví, viď... Jako v tomhle jsme výjimka spíš my, Jiřík je fakt docela knihomol - večer když se loudá s mytím, tak stačí pohrozit, že pak už nezbyde tolik času na čtení a rázem je hned hotový 🙂 - teď mám pro něj k svátku schovaného Skřítka Medovníčka, je to hodně o zvířátkách, tak doufám, že se to ujme...
Oni v té školce vůbec dělají spoustu věcí, co by je doma vůbec nebavily, co? 😝 Já to vidím u Jiříka a vždycky žasnu, jak přijde nadšený ze školky s něčím, co jsem mu už dřív nabízela, nebo co jsem se ho pokoušela naučit a nic - ale když ho to naučila paní učitelka Bára, tak to je najednou hned jiná 😀

alena36
15. dub 2013

ahoj, narazila jsem na tuto diskusi a mám pocit, že sem taky patřím. Starší Daník (28 měsíců) s řečí taky nic moc, v podstatě nemluví, jediná slova mama, baba, tata, Dan, olej, hačí, ham, ťap ťap, bác, aka (auto). a tím končí. Rozumí všemu, ale nějaké slovní spojení ani omylem. Taky jsme ještě plně na plínkách. No mazec.
No a mladší Verunka - dnes 13 měsíců - nesedí, šoupe se jen dozadu, stání ani omylem. Jinak je ale bystrá a vnímavá. Všichni mi říkají, že se Daník rozmluví a Veru, že to dožene, ale taky plaším, zda je vše OK,

sisstin
autor
15. dub 2013

@alena36 vítej, ale pokud je chlapeček jinak ok, tak to fakt může být jen opožděný vývoj řeči, zas jako něco říká, není to, že by neříkal vůbec nic 😉 v dnešní době se to opravdu posouvá a spousta dětí ve dvou letech nemluví vůbec a začínají až tak kolem 2,5-2,9roku 😉 Tím jako nic nezlehčuju, ale u vás je šance ještě veliká 😉

moudivlacek
15. dub 2013

ahoj holky, nejak nestiham prispivat, nicmene malej je na tom stale lepe a lepe,tak mam radost 😵 ve skolce chodi i na anglinu, rozmluvil se krasne, stale u nas vedou cisla a pismena, tak se ho v tom snazim podporovat, pres den jsme konecne uplne bez pliny,krasne si rika,z cehoz mam megavelkou radost,na spani jeste mame,ale zatim to neresim, a nas problem s nechozenim a vozenim se v 3 a 3/4 letech v kocarku, tak lepsime se, jako zadny tury,ale dneska poprve sel do skolky, ktera je cca 10 min sviznou chuzi od nas pesky a uplne bez problemu, tak jsou to male krucky, ale celkove oproti tomu, kdy jsem sem naposledy prispela se posouvame kupredu 😀
preju vam vsem krasne snad uz konecne jaro 😉

alena36
15. dub 2013

@sisstin no jinak je šikovnej, rozumí všemu, jen ta mluva a nočník 😀 😀

sisstin
autor
15. dub 2013

@alena36 tak plně na plínách je v tomhle věku kde kdo 😉

ivular
16. dub 2013

Ahoj holky, dostali jsme výsledky z metaboliky a prý je vše ok, jen má Jeník výraznou anemii. Samozřejmě jsem hned gůglila a našla, že nedostatek železa způsobuje u batolat zpomalení vývoje řeči a motoriky. To by na malého sedělo přesně, takže jsme nasadili suplementaci a teď už jen čekám na zázrak 😅 😅 😅
Ale našla jsem i celkem zajímavou studii, že nedostatek železa matky v době těhotenství (což byl můj případ - mám problém s anemií celý život) způsobuje následný opožděný vývoj řečového centra v mozku dítěte. Jedinou příčinou toho, proč je Jeník s expresí na úrovni ročáka, to sice asi nebude, ale věřím že svůj vliv to mít mohlo 😖

sicinka
16. dub 2013

@ivular hlavně ho nějak ukecat aby něco dlabal. Ono ty náhražky způsobují zácpu a to taky není nic moc ☹ My máme zase na domě vodu s vysokým obsahem železa, sice jsou tam filtry, ale občas je docela oranžová, takže já se zase bála že nemluví protože má železa moc (jsem viděla doktora house 🙂 No budu držet palce ať je to tím a když tak dej vědět jak se daří.

pelmisek
16. dub 2013

@ivular můžu se zeptat co jste nasadili? díky

ivular
16. dub 2013

@sicinka Luci smolím Ti IP už snad třetí den 😅

ivular
16. dub 2013

@pelmisek Měl by brát Maltofer kapky, ale ten je na předpis a my jsme teď pár dnů v jiném městě než máme pediatra. Říkala jsem lékárnici které konkrétní dva typy anemie Jeník má a doporučila mi obyč. železo od Dr. Maxe. Ofiko je to pro děti až od 3 let (na mladších nebylo testováno), ale je to prý čistá forma, takže snad můžu dávat i v Jeníkových 26 měsících. Struktura tablet je něco jako pangamin, takže se krásně rozpustí v troše tekutiny.

speedygon
16. dub 2013

Tak jsme zpátky z foniatrie. Potvrzen OVŘ, na podrobnější diagnózu a popř. potvrzení jsme prý ještě malí, může to dohnat. Přijít máme ve čtyřech letech a nebude-li výrazné zlepšení, budeme docházet přímo k nim na logopedii. Jinak má opravdu vše v pořádku. Bylo mi řečeno, jak s Leničkou pracovat a byla doporučena školka, tak to ještě možná pořešíme, zda by nás nevzali jinde alespoň na dopoledne.

cairka
16. dub 2013

My sme dnes boli u tej psychologičky a celkom fajn záver 🙂 Intelekt v norme (toho som sa bála 😅 ) , pamäť na isté zvláštnosti, podľa nej spôsobené epilepsiou a mikro poškodeniami mozgu tiež v norme, jemná motorika že troška nemotorná, ale +- norma a reč a hrubá motorika cca. 1rok pozadu. Ale s tým, že reč sa teraz zlepšuje pomaly z týždňa na týždeň, takže sa máme ukázať o pol roka a potom s nami začne pracovať, aby sa podarilo malú normálne zaškoliť. Odporúčené máme pokračovať v našom učení, masáže kvôli tej hrubej motorike a návštevu rehabilitačnej doktorky, aby overili, či na nohách nie je nejaký fyzický problém, skrátená šľacha, alebo čo, proste, či je to OK.

sisstin
autor
16. dub 2013

@speedygon nj, oni to neradi dávaj před čtvrtým rokem, na nás taky všude čuměli, že neeee, že mu přece Kr. nemohla dát dysfázii už ve třech... 😅 😅 😅 no a má ji 😝 ale tak třeba se ještě stane zázrak a fakt to Lenička do 4let dožene 🙂

sisstin
autor
16. dub 2013

jinak dneska v práci záhul, normálně je tam tak 6 dětí a dneska 14, jako celkem mazec 😝 aspon, že už se chodí na zahradu 😝

krystalka
16. dub 2013

@speedygon - ahoj, tak to je fajn, že jste takhle dopadli, třeba se Lenička pak pořádně rozjede...u nás to bylo vidět už v těch 3 letech, že to nejspíš není jen OVŘ, ale my byli nejdřív u logopedky a pak teprve až ve 3 a třičtvrtě na foniatrii a tam nám tu dysfázii potvrdili definitivně.... Kde jste byli na foniatrii? Jinak Jiřík tenkrát začal chodit ve 3,5 do takové soukromé miniškoličky, chodil jednou nebo někdy i dvakrát týdně (od 8.30 do 11.30h, obídek už měl doma) takže finančně se to dalo utáhnout, byly tam jen 3-4 děti a ohromně mu to tam prospělo 🙂

speedygon
16. dub 2013

@krystalka adresa je U Mrázovky 15 a spadá to pod Motol...a fajn přístup tam mají....školku zatím fakt ještě neřeším, jelikož nevím, kdo by chodil ráno s malou, když mám termín porodu 31.8. Přítel si chce vzít dovču, aaby byl s námi, ale kdoví, jak to bude. Navíc mám fakt strach z nemocí ze školky. Já sama byla víc marod, než v jeslích a školce. malá je sice zatím odolnější, ale kdoví, co ta školka....budu s ní holt co nejvíce chodit na hřiště mezi děti, třeba se tam s někým skamarádí. Zatím tu pořádně nikoho nemáme....

ivular
16. dub 2013

@krystalka @sisstin Holky nám vyřkli expres. dysfázku v Jeníkových dvou letech na vyšetření sluchu i metaboliky (doc. Honzík). Tak nevím, asi jsme na tom vzhledem k jeho třem slovům tak blbě, že se z toho už prostě nevylžeme 😖