Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

bluerose
20. únor 2014

@kili ahoj, skus to napisat aj sem do skupin: Bratislava https://www.modrykonik.sk/group/27/ a maminy z BA- Stareho Mesta https://www.modrykonik.sk/group/2365/

giraafje
20. únor 2014

@ladida.l Ahojky, naprosto souhlasím, u nás přesně to samé. Dneska u logopedky už to tak slavné nebylo. Byla to taková vcelku příjemná starší paní, zkoušela mu hlavně motoriku (postavit domeček z kostek, vkládačky, "nakrájet" ovoce - takové dřevěné spojené suchým zipem), tak to mu šlo, to říkala, že tam problém nevidí. Občas se ale zasekl a vůbec nechtěl spolupracovat a začal se vztekat 😖 Akorát mě teda překvapila otázkou, jestli máme diagnostikované ADHD, tak jsem říkala, že ho máme vyloučené (to stojí i ve zprávě od dr. Junkové). Jinak říkala, že je dobré, že používá předložky a skloňuje (i když teda ne úplně 100%, ale zrovna tam mu to šlo). Prý má teda komplikovanou povahu, ale nevím, dr. Junková nic takového neříkala. Bohužel mi nedala žádné doporučení, takže prostě budem dál tu řeč rozvíjet jako dosud a závěr je ten, že uvidíme za 2 měsíce, kam se posune.

ladida.l
20. únor 2014

@giraafje Tak váš malý je úplně jiný level. Tomáš je mlčenlivý Bob, nespojuje ještě ani dvě slova. Řekne tři slova za den. A k Junkové jdete za dva měsíce, nebo na logo?

mvmk
20. únor 2014

@mysiatko promin, nejak posledni dobou nestiham 🙄 vytlacim vse co mohu do nutely, ted v Momente to davam do cokolady, protoze v nutele uz to ocekava a nechce ji. Vydlabu malou dirku a rozdelim do nekolika kosticek, jinak mi to nepozre ani nahodou 😝 Nejvice se mi osvedcila noisete od milky, ta je docela mekoucka a da se to tam lehce zapracovat. Pokousim se vytlacit cely obsah, male je 3 a pul, a po konzultaci s neurolozkou mam doporucene davat celou kapsli 😉 Ale bohuzel nemohu potvrdit takove zazracne pokroky jako jini 😢 Myslim, ze kdyz to ditko asi fakt ma nejaky vazny Problem, tak asi neexistuje zadna chemicka spasa 🙄

mvmk
20. únor 2014

@giraafje moje tohle jidlo na suchy zip uplne zboznuje, mame snad vsechno mozne, a nejvice miluje toust, rozda snidani pro kazdeho 🙂 . Ja to koupila pro zdokonaleni motoriky a myslim, ze to je opravdu super napad, mala mi totiz dlouho delala vse jednou rukou 😝 . Proste nebyla dlouho schopna zapojit dve ruce najednou. Ted to uz funguje super a zda se mi, ze prave tahle hra tomu fakt dost pomohla 😉 A samozrejme gratuluji k takovemu pokroku, kez bych to mohla take psat 😒 Ale tak dysfazii uz mame odklepnutou, tak nemohu verit na zazraky. 😝

peggy722
21. únor 2014

@mvmk My máme doma nějakou zeleninu, ovoce a v létě jsem koupila zmrzliny, tak to bylo obrovský nadšení. Všem pořád nosila zmrzliny. Tohle jsou fajn hračky. Ale Elča s motorikou nikdy problémy neměla. Teď se momentálně pořád rvou s Luckou o starý autíčko na dálkový ovládání a už jí to docela jde. Ale manžel to s nervama nevydržel a objednal Elče jiný a Lucka se šíleně urazila, že proč musí mít Ela nový a ona to starý.
Jenomže pro Elu je tohle starý ještě celkem těžký na ovládání a máme strach, že ho rozbije. Lucka se vůbec v poslední době strašně uráží a pořád má pocit, že upřednostujeme Elu. Přitom ona toho dostává tolik, jenom kolik toho spolknou věci do školy, kroužky, tábor. oblečení. Elča má skoro všechno poděděný, teda kromě bot.
Ta žárlivost je u nás fakt velkej problém. Teď jsem Elče uháčkovala na jaro klobouk a co myslíte, musím ho udělat i tý druhý, jinak by se z toho snad zbláznila. Co má jedna, musí mít i druhá. Je to fakt na zbláznění.

krystalka
21. únor 2014

Holky, to co vám sem teď napíšu, rozhodně nemyslím jako chlubení, ale spíš jako povzbuzení pro ty, kteří jsou teprve na začátku, ještě si moc dobře pamatuju, jak jsem kolem Jiříkových 3,5 let měla depky, že nebude nikdy pořádně mluvit... No a včera odpoledne jsem něco dělala v kuchyni a vedle z pokoje, kde si Jiřík hrál, se ozývalo: "Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země, my jsme muzikanti přicházíme k vám, já umím hráti, my umíme taky..." - myslela jsem, že mám halucinace a bylo tomu tak krásně rozumět, že jsem měla skoro v očích slzy....
A dneska ráno mi absolutně bez nápovědy ze sebe vysypal tuhle básničku - "Bububu, bububu, volá bubák na Kubu, dej mi Kubo bonbónek, nebo bílý balónek, Kuba mu dal obojí, bubáka se nebojí..." - zírala jsem na něj s otevřenou pusou, doteď potřeboval vždycky naťuknout aspoň jedno dvě slova na začátku.... 🙂

peggy722
21. únor 2014

@krystalka To je skvělý, taky se na tohle těším a snad se i dočkám.

krystalka
21. únor 2014

@peggy722 - to víš, že se dočkáš, jen někdy to holt chvíli trvá, Jiříkovi bude za 14 dní 6 let 🙂 , před rokem jsem si mohla o něčem podobném leda tak nechat zdát 😉

peggy722
21. únor 2014

@krystalka Jo zatím jsem se dneska dočkala koupání legovejch panáčků v nočníku 😠 . Bože mně z ní fakt jednou trefí a ještě si šla postěžovat Lucce, že jí maminka vynadala. 😅 Napřed je vymáchala v tom nočníků a pak je šla umejt do dřezu 😅 .

krystalka
21. únor 2014

@peggy722 - 😀 😀 , no jo, no....nám se tedy podobné epizody nějak úplně vyhnuly, stejně jako rozpatlávání hovínek, nebo olizování a dávání do pusy všeho možného a pojídání kamínků a písku...tyhle věci ho naštěstí nikdy nenapadly...i když, on teda do té pusy nedával s nějakým velkým nadšením ani to jídlo 😝

petule22
21. únor 2014

@motanda ahoj, já mám syna autistu, 3.5 roku, kdyby tě o tom něco zajímalo klidně napiš 🙂
Jinak vá tu všechny moc zdravým, doufám že se k vám můžu přidat 🙂

peggy722
21. únor 2014

@krystalka No holky ani jedna naštěstí nikdy nic nepojídaly. To máchání panáčků jí napadlo včera, tak proč si to pro velkej úspěch nezopakovat, že 😅 Celý odpoledne tady pořád mele tatí autí a kde je tatí. To neměl tatínek dělat jí slibovat, že jí večer donese ten traktůrek na dálkový ovládání.

peggy722
21. únor 2014

Tak už nám tady frčí traktor, je to ve velikosti motorový myši 😀 a kocour je z toho totálně paf.

mvmk
21. únor 2014

Moje tedy uplne nejradsi pojida cokoladu 🙄

mvmk
21. únor 2014

Jo jen tak pro zajimavost vyrok meho Neurologa: znam stovky pripadu kdy se s autismu vyklubala dysfazie - a naopak 😨

peggy722
22. únor 2014

@mvmk To člověka fakt povzbudí. 😒

narantuja
22. únor 2014

@giraafje mnoho znaků autismu lze nalézt i u zdravých dětí, je třeba rozlišovat kde je přítomna patologie a kde ne. To, že si dítě postaví autíčka do řady nemusí vůbec nic znamenat (městské dítě dnes ani nic jiného, než auta v řadě, nemá šanci znát 🙂). Pokud si s auty dokáže hezky hrát - jezdit, naložit na ně náklad, posadit za volant panáčka, zaparkovat do garáže, nasimulovat bouračku či závody po vzoru oblíbené tv pohádky atd, je to jen způsob hry, jakou momentálně zvolilo. Jiná věc je, když si autistické dítě hrát běžným způsobem neumí, i přesto, že na to už dávno věk má a jediný nebo jeden z mála způsobů, kterým se dokáže na chvilku zabavit, je šikování kde čeho do řad. A tak to mohou být řady knih nebo časopisů, zatímco dosáhnout toho, aby si dítě s rodičem knihu prohlédlo je dlouhodobě utopií. Řady vytvořené z pastelek nebo nebo kostek, ale to, že by tužku dítě použilo ke čmárání a kostky ke stavění, nehrozí. Anebo třeba řady vytvořené z dálkových ovladačů a mobilů, nebo vršků od pet lahví, pokud v nich má dítě zálibu a rodiče je sbírají.

giraafje
22. únor 2014

@ladida.l Za 2 měsíce jdeme na logo, k dr. Junkové už nemusíme, ale říkala, že to nechá tak nějak otevřené, že když budeme chtít něco zkonzultovat, tak se máme ozvat. Takže k ní už další termín nemáme. Jo, a ještě nám dr. Junková říkala, že i mladší vypadá naprosto zdravě, takže autismu už se neobávám ani u jednoho. Tak to mě taky dost potěšilo.

@mvmk: já jsem ani nevěděla, že nějaké ovoce na suchý zip existuje, u té logopedky jsem to viděla poprvé. To je dobrý nápad koupit mu to i domů. Musím se podívat, jestli se to dá někde sehnat.

@narantuja: přesně jak píšeš. Já jsem tím taky chtěla říct, jak se dají informace nalezené na netu naprosto scestně interpretovat. Tam se prostě jenom dočteš, že když dítě řadí věci do řad, tak je to znak autismu. Ale až od dr. Junkové jsem se dověděla, že je to vlastně normální a fakt autistická řada vypadá úplně jinak. Jinak Viky si s autíčkama a vláčkama hraje normálně, jezdí, staví koleje, nakládá náklad, do autobusu panáčky, teď už přidal i semafor. On teda tu představivost ještě moc rozvinutou nemá, tak je ta jeho hra taková spíš stereotypní, ale teď už třeba staví i věže z kostek, to dřív nehrozilo, to ty kostky akorát rozhazoval.

ladida.l
22. únor 2014

@giraafje tip na suchozipové jídlo http://www.tchibo.cz/drevene-ovoce-a-zelenina-k...

A jinak máte fakt super zprávy. My jsme teď odeslaná na neurologii. Tak se bojím, co tam zase dostaneme za ortel. Stejně to musím nechat, jak se to vyvine, ale nejistota mě strašně drtí.

peggy722
22. únor 2014

@giraafje To se dá koupit v každým hračkářství. Ty zmrzliny mám z Bambule je to něco takovýho http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=70108301&tab=1. Akorát těch kopečků je tam víc. Elču to moc baví. Pak máme ovoce a zeleninu. V Ikei maj lososa 😀 .

bocianka123
24. únor 2014

@jannulina ahoj, volaj, skúšaj, ja som jej minule vyzváňala od 7,00 do 7,30 a nakoniec to zdvihla, bo už som jej asi pílila uši s tým vyzváňaním 😀 .. určite sa podarí. a termíny dáva až na jún 2014. dlho sa čaká. Hlavne sa k nej dovolať 🙂 .

peggy722
24. únor 2014

Tak jsem dneska šla k naší dětský, protože jsem někam založila tu žádanku na to logo. Tak mně sprdla, že nemáme oční vyšetření, protože Ela s nima odmítla spolupracovat. Jako fakt nechápu, jak by asi astigmatismus, kterej by teoreticky mohla sdědit souvisel s tím, že patlá a má malou aktivní slovní zásobu.
Jako já s ní na to oční zajdu, ale ta řeč je momentálně pro mně problém číslo jedna. A dle mého názoru vidí jak náš kocour. Jenom jí tam těžko bude říkaž, že vidí domeček, když to neumí říct 😠 . A taky se mně ptala, jestli jsme už byly u psychologa. Já fakt nevím, jestli mám Junkovou otravovat, když si myslím, že jí objektivně nic není, akorát míň mluví. Rozumí normálně, to jí zkouším pořád a problémy nemá, domluvím se s ní na všem. Když je Lucka ve škole, tak je Ela úplně zlatý, spolupracující dítě. Teď byly prázdniny a já jsem myslela, že se s nich fakt zblázbím. Lucka má pravděpodobně začínající pubertu, na Elu strašně žárlí, pořád jí různě provokuje a dráždí. Neustále u nás jede televize a Ela je pak z toho všeho úplně nesnesitelná. Asi budu muset nastavit nějaký pravidla i když se to Lucce líbit prostě nebude, ale Elišce to fakt nedělá dobře. Moc podnětů škodí.

jannulina
24. únor 2014

@bocianka123 dakujem ti.Tak mne sa to dievcata podarilo po tyzdnovom vyzvanani 🙂 dakujem a drzte palce🙂 vsetkym pekny dnik

sisstin
autor
24. únor 2014

@peggy722 Junkova prej uz nebere, jen na vyslovnou zadost Krejcirovy.

peggy722
24. únor 2014

@sisstin Dík za info. Já si hlavně myslím, že Ela to fakt nepotřebuje. Ta potřebuje dobrýho logopeda, který jí bude umět zaujmout. Tak uvidíme zítra, když tak se přesuneme jinam.

sisstin
autor
24. únor 2014

@peggy722 no u vad reci by proste psycho vysetreni byt vzdycky melo 😉

peggy722
24. únor 2014

@sisstin Tak uvidíme zítra. Možná nás objednám k Wawrosczový, aby mi někdo objektivně řekl, jak na tom opravdu Elča je. Ta by nás vzala asi celkem brzo. Nechci něco zanedbat, ale ani nechci vypadat jako nějaká hysterka, co se snaží dítěti za každou cenu přifařit nějakou diagnozu. Dneska jsme byly na hřišti a Ela zase strašně zvlčila, úplně si odvykla na děti, hrála si sama nebo s Luckou a ostatní děti jenom odháněla. Tak nevím, jestli je to tím, že dlouho teď nechodila do školky a nebyla v kontaktu se stejně starýma dětma. NO mám v hlavě zase pěknýho brouka. 😖

mvmk
24. únor 2014

Nevim jestli jsem to psala, ale mala chodi do skolky 😉 konecne 🙄 , ale zatim tam musim byt s ni 🙄 Jinak zachvat paniky. Uz mame za sebou 3 tyden, ale bohuzel jsme tam byly vsehovsudy 7x pac stehovani terminy, nemoc... Mala se tesi do skolky, nechce ani jit domu, ale musi me mit stale na dosah ruky. 😒 Kdyz o ni nekdo projevi moc velky zajem tak se okamzite schovava. Ona dela takovou hezkou zelvicku. Skuli se do klubicka a potom pomalu pozoruje, jestli nebezpeci uz pominulo 😖 Dnes se zapojovala i do zpivani 😉 , ale jak se na ni nekdo podival a vyzval ji, jako ted ty. Tak si zacala zakryvat oci a honem se pribehla schovat me za zada. 😕 Uz zacinam byt dost nervozni. 😢

sicinka
25. únor 2014

@mvmk ono u té školky by ji to chtělo vysvětlit - chápe evidentně dobře a odejít. Třeba jen někam do jiného patra, ale odejít. Přeci jen ona se před tebou bude projevovat jinak, než když bude v kolektivu sama. A můžeš přijít třeba za 20 minut, ale to odloucení stejně jednou musí přijít a prostě holt bude mít chvíli záchvat paniky nebo bude brečet. Jo a pokusila bych se udělat aspoň tři dny za sebou aby to vzala jako fakt. Ono jinak s ní budeš chodit následující dva roky. Dáda by mě nejradši měl ve školce i teď - některý děti jsou holt takový 🙂 zase je fajn že se jí tam líbí a jelikož tam má maminku tak se projevuje uplně normálně, tak nepanikař