Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
17. led 2013

@nellygray - já jsem tady před časem psala, jak Jiřík komentoval to, že řidič autobusu zastavil daleko od chodníku slovy "maminko podívej on ani neumí zastavit, to je debec (blbec), viď?" 😀 . Nebo jednou jsme nějak komentovali počmárané dveře v metru a příště nastoupíme do metra a Jiřík vyvalí oči na počmárané a polepené dveře a "jůůůů, podívej se, co tam ty syčáci udělali!" 😀

dezyre
17. led 2013

Ahoj holky,
tak už to máme dnes za sebou u Jahnové, kupodivu to šlo nějak dobře 🙂 Samozřejmě jsem včera před spaním a dnes celou cestu do Brna a cou dobu co jsme šli pěšky a v šalině a pak ještě co jsme cca 45 min. čekali komentovala jak si bude s jednou tetou hezky hrát, že tam má plno hraček, ale že si tam bude s tetou hrát sám a maminka bude čekat na chodbě. Asi to trochu zabralo, protože jakmile jsme přišli k ní před dveře, tak říkám, že jsme tady, že ještě chvilku ale musíme počkat, tak Staník tam začal bušit jak o život, tak vyšla Jahnová a že máme ještě chvíli počkat, no a jak si pro něj přišla, tak ho ani nemusela zvát dál 😅 Staník tam vletěl do toho hracího koutku a ani se po mě neohlídl. Já jsem čekala v čekárně no a tak jsem tak natahovala uši a nic moc jsem neslyšela - naštěstí žádný křik, nic .. Jen párkrát vyzývala Staníka, aby si sedl, aby ještě seděl - po chvilkách mu to řekla asi 5x 😅 No a pak ho volala, ale přísahala bych, že ho oslovuje Peťo .. jsem uvažovala, že jestli tam mám zaklepat, že ho volá špatně 😅 No a pak jsem jen slyšela cinkání zvonečku .. a pak zase dlouho ticho .. Jen jsem vždycky slyšela, jak tam Staník přehrabuje hračky. To vyšetření trvalo asi půl hodinky a pak se rozvalily dveře a Staník letěl za mnou, ale to už mě Jahnová říkala, že rozuměl krásně, že mu říkala, že už může jít za maminkou na chodbu. No samozřejmě žádný konkrétní výsledek neřekla, jen, že byl hezky připravenej, na to že tam s ní bude, no a jen jsem se ještě zeptala jestli alespoň trošku spolupracoval, tak říkala, že ze začátku se snažil, ale pak už moc ne... No tak uvidíme, v pondělí si jdeme pro ortel, že už takovou nějakou představu má 😉 Holky, ale co mě dnes tak nějak překvapilo, nemile, tak byla tchýně. Ráno volala manželovi, ten to na mě vybalil ještě než jsme odjížděli. Něco v tom smyslu, že jsme něco zanedbali, že ho zanedbáváme nebo co. NO a jak přijel potom tchán do práce, tak se ho manžel ptal, jako co to má znamenat a on řekl něco v tom smyslu, že však oni (tchánovci) nevědí jak často se Staníkem trávím čas.Tak samozřejmě manžel se mě zastal, že jsem se Staníkem pořád, že chodíme mezi děti do centra, stýkáme se s jedním Staníkovým kamarádem pravidelně. Každej večer před spaním pročítáme spolu knížky, přes den si něco zahrajeme, oba na něj dost mluvíme, ven chodíme, někdy jednou někdy i dvakrát denně po dvou hodinách.. Jako vůbec nechápu, co si myslí. Doteď jsem s nima neměla problém, ale jako toto mě dostalo...

podubka
17. led 2013

Ahoj krystalko 😀 😀 😀 zdravím tě,čekala jsem jestli tě tady náhodu nepotkám.Podle příspěvku s autobusem mi to bylo jasný 🙂

podubka
17. led 2013

Máte někdo zkušenosti se speciálními školkami v Praze konkrétně Praha 5,6?Přístup učitelek,jak probíhá den a jak s dětmi pracují?

speedygon
17. led 2013

Joo, tak to malá jednou odposlechla, že když někdo něco poplete,atd., tak je koza...takže slýcháme: máma mé, ťáťa mé, mami(=mimi) mé....

krystalka
17. led 2013

@podubka - ahoj, já jsem si tě před chvílí zrovna taky všimla 😀 , večer zas písnu na mail něco delšího, jsem dneska v práci, tak po chvilkách nakukuju a komentuju 😉

krystalka
17. led 2013

@dezyre - ahoj, to je fajn, že jste to takhle zvládli 🙂 . A s tou tchýní si to tak neber, vím, jak moc se tě to dotklo, já jsem si taky občas od okolí vyslechla, jak s ním musím mluvit a věnovat se mu a bůhví co ještě, tedy ne od rodiny, ale spíš od kamarádů nebo maminek na hřišti....oni jsou všichni vždycky moc chytří a přesně vědí, co děláš špatně - ale byli by takoví přesně jen do chvíle, kdy by měli doma takové děti, jako máme my...do té doby prostě nepochopí, že se můžeš přetrhnout a děláš co můžeš, ale prostě to nejde....

sisstin
autor
17. led 2013

@dezyre zkus to hodit za hlavu,ale chapu,ze te to vzalo. Tohle je bezna reakce od okoli,ze se svym detem nevenujeme,nemluvime na ne,malo chodi do ZOO atd 😅 je to,jak pise @krystalka oni to proste nepochopi,kdyz takove deti nemaji doma,popr.u tech prarodicu, za ne nic takovyho nebylo

nellygray
17. led 2013

@dezyre to je mi líto, cos musela vyslechnout. ☹ Já to naštěstí neznám, ale dovedu si představit, jak by mě to mrzelo. Sama nejlíp víš, co pro Staníka děláš. 😉 A gratuluju, jak pěkně vyšetření zvládl. 😉

podubka
17. led 2013

@dezyre taky jsem si vyslechla od okolí.Ze strany rodiny a vysvětluj to někomu,když někdo takový dítě nemá doma a neví jak je to s ním náročný,vysvětlit mu cokoliv atd. atd. nic si z toho nedělej.
Tchýně taky říkala proč s ním jdu na vyšetření když se ve vývoji posunul,ale přesně neví podrobnosti,není s ním každý den jako my.

dezyre
17. led 2013

Holky, ale paradoxně, ona řekne něco v tom smyslu, že jsme něco zanedbali a pak si zase protiřečí, že ona na Standy (manžela) vlastně neměla vůbec čas a přesto se vyvíjel úplně normálně, ba naopak ve spoustě věcí byl napřed. Právěže nejhorší je, že když má mamina takové nestandartní dítě, tak snad každá si řekne, jestli něco nezanedbala, co mohla udělat lépe atd. atd., takový sebeobviňování a když se z toho člověk po čase dostane a zjistí, že to opravdu asi nebude matkou, ale prostě něčím v dítěti, tak přijde někdo, kdo ti to suveréně vpálí, a přitom o tom nic neví. Popravdě od okolí je mě to úplně jedno ;) To opravdu jedním uchem tam a druhým ven, ale když to řekne někdo z rodiny, kdo ví jak se Staník chová, jak "ohromě" se o všechno zajímá, jak chce "strašně" spolupracovat, tak to fakt mrzí. No ale alespoň se mě manžel zastal a drží při mě, to je pro mě nejdůležitější. Protože oni opravdu ví prd co já s ním celý den dělám ;)

dezyre
17. led 2013

Holky dík ;) To oni zase ta vyšetření schvalují, ale prostě hledají viníka ...

sisstin
autor
17. led 2013

@dezyre ja si zas vyslechla od vlastniho otce i manzela,jestli me bavi Tygra tak trapit (sli jsme ve dvou a kousek na EEG) atd. To jsou veci, co hrozne zranuji, konkretne na tohle si vzpomenu i vic jak po trech letech.

podubka
17. led 2013

Já taky hledala viníka v sobě,ale co jsem teď pročetla hodně článků o dysfázii tak to tak není.Samozřejmě od rodiny to zamrzí nejvíce to chápu.

krystalka
17. led 2013

@podubka - to je právě to, že s ním nejsou každý den, já taky občas venku od někoho slyším, že přece krásně mluví a proč to řešíme apod., ale už většinou neříkám nic a myslím si svoje, ono z jedné věty se prostě nepozná, jaký boj s tím svádíme my, co jsme s ním 24h denně, jakou radost máme z každého nově vydřeného slovíčka, věty...prostě z toho, co jinde jde úplně samozřejmě a samo, bez práce...

sisstin
autor
17. led 2013

Ja si spis vycitala, ze jsem to mohla reait uz v tech patnacti mesicich, ze by treba na tom byl ted lip atd. Ale ze by jako byl takovej kvuli mne, to me nikdy(mozna sobecky) fakt nenapadlo a nemyslim si to doted

podubka
17. led 2013

Myslíte,že na to můžou mít vliv i léky v těhotenství?Já jich nebrala zrovna málo a docela často jsem kvůli tomu brečela v těhu,že bude postižený nemocný.Musela jsem brát na vysoký tlak,píchání injekcí na ředění krve a magnesium,ke konci i ATB na zánět močáku.

sisstin
autor
17. led 2013

@podubka uvadi se prave negativni vlivy v tehotenstvi jako prave nemoc,stres,fyzicka a psychicka zatez atd),pak problemy pri porodu a kratce po nem,ale nejvic je to asi dedicnost a vazanost na muzske pohlavi. Mozna to vude vazane na nejaky gen,protoze ty projevy dysfatiku a autistu jsou nektere dost podobne,ale v tom jeste vedci furt tapou

podubka
17. led 2013

A jak zvládají vaší partneři,že máte nestandartní dítě?Můj manžel je z něj totálka na nervy někdy,protože všechno nepochopí hned a i takový základní věci co pochopí každý dítě hned.Docela často se kvůli tomu hádáme,protože na něj křičí a mě to vadí a nenechá si to vysvětlit,že je prostě jiný než ostatní děti.Jinka pro něj dělá první a poslední,nervíky mu ale ujíždějí.

cairka
17. led 2013

@dezyre , tak to to Staník zvládol ukážkovo 🙂
@sisstin , ako potom prebieha diferenciácia diagnózy, keď je možné, že tie problémy spôsobuje aj niečo iné? Je to čisto len o názore toho konkrétneho logopéda?

Ináč, aj vaši majú väčší problém s výslovnosťou, keď sú unavení? Dnes som si uvedomila, že v bežnej reči už jej vcelku rozumiem, hoci vyskytnú sa slová, ktorým nie, ale keď je unavená, tak hovorí tak príšerne, že jej rozumiem tak štvrtinu :-/

sisstin
autor
17. led 2013

@podubka tak my si prosli vsim moznym,momentalne,kdyz je syn uz "normalni"tak jim to celkem funguje,ale trvalo to 😉

sisstin
autor
17. led 2013

@cairka diagnostiku musi udelat psycholog,on mus rozlisit, co to chovani nebo problemy zpusobuje,zas ty projevy damy o sobe nejsou tak vypovidajici

cairka
17. led 2013

@sisstin , aha, ale teda len ten jeden psychológ svoj názor...a teda sa môže stať, že iný psychológ to zhodnotí ináč 😒 A u deti s neurologickým nálezom sa pozerá aj na takéto diagnózy - myslím OVR, dysfázia..., alebo sa to rovno pripíše na vrub neurologickému ochoreniu? Lebo keď som volala a objednávala malú k logopedičke, tak najprv, že teraz musí riešiť predškolákov a teda až v máji a keď som spomenula diagnózu, tak našla termín o 2 týždne 😝 😅

kajiszek
17. led 2013

@dezyre Tak gratuluju k úspěchu při vyšetření, že malej spolupracoval 😉 Jsem zvědavá, co vám potom poví.

Jinak my byly s Neli u dětský, poslala nás na ORL, středouší v pořádku, uši čistý, všecko čistý, v pondělí se mám objednat do Motola na foniatrii na nějaký objektivní vyšetření sluchu. Mudře jsem říkala, že slyší, ale prej tohle vyšetření nejde obejít, že to je standardní postup, že až se vyloučí případná vada sluchu, tak nám dá žádanku na psychologii a případně logopedii. Ptala jsem se na neuro a prej je to zbytečný, že nikdy žádnej neurologickej problém neměla, tak já teda fakt nevím... Mám si to neuro prosadit? Prej ani není důvod k odkladu očkování. Tak jsem fakt na vážkách a nevím, co teda. Jestli jí mám nechat ten Priorix píchnout nebo ne, je to už druhá dávka. Jsem u našich, táta tu do mě furt hučí, tak jdu, jinak bych ho musela zabít.

sisstin
autor
17. led 2013

@cairka no pri momentalni urovni psychologu se to vohuzel stat muze a i se to stava. Proc myslis,ze vsichni jezdi ke Krejcirovy?

kajiszek
17. led 2013

Ještě teda nevím, jestli teda mám fakt čekat na výsledek toho fon. vyš., když jsme si jistá, že slyší... Já bych tý Krejčířový zavolala nejradši hned, ale aby mi neřekli, že to nejde, dokud to vyšetření nemáme, nebo já nevím co. Jsem nějaká ještě zmatenější než předtím 😀 A taky mi ji teda objedná třeba na září, tak co budu dělat do toho září? Půjdu zatím jinam?

cairka
17. led 2013

@sisstin , no, toho som sa bála 😅

hrusti
17. led 2013

@dezyre Jak píšou holky, tak se to snaž hodit za hlavu, i když to asi moc nejde. Člověk se musí obrnit vůči takovýmto reakcím okolí. Lidi, kteří si to nezažijí, nepochopí ☹ To je dobře, že malý u Jahn. spolupracoval 😉

@kajiszek V Motole jsme taky byli. Objednací lhůty šílený. Čekali jsme na vyšetření snad 5 měsíců 😒

mysiatko
17. led 2013

@sisstin ahoj môžem sa opýtať aký bol tvoj synčeka v tých 15 mesiacoch?

sicinka
17. led 2013

@krystalka tak to s tím řeknoutím paní učitelkce poslouchám furt 🙂 hele a co děláte opravuje je nebo to necháváte být hlavně že mluví? Mě přijde že Dáda nechápe že ho opravuji, klidně to za chvíli zvoře zas 🙂 Jo a máme první proč akorát se asi nepočítá: Proč mi sedíš v křesle? 🙂 Ještě ke slovu do pr***e to to u nás řekl tatínek před Dádou hned se zarazil a zespoda se už ozývalo..... No a jelikož je Dáda jeden z nejstarších ve školce, tak čekám kdy si se mnou půjdou učitelky promluvit.

kajiszek
17. led 2013

@hrusti No tak to je dost šílený. Takže mám čekat 5 měsíců, než vyloučí vadu sluchu a pak se teprve objednat k psychologovi, kde mě vezmou za dalších třeba 8 měsíců? No tak to je paráda ☹ Takže podle tohohle bychom se dostali za psycholožkou víc jak za rok... No tak fakt nevím. Každopádně mě teda zaráží ta neurologie, že tam vůbec nemáme chodit prej. Já prostě nevím, jestli mám teda kejvnout na to očkování, mudra trvdí, že tohle prostě není důvod k neočkování...