Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

bahula
11. únor 2013

@sisstin momentálně jo, já už v 8. měsíci tak daleko nechci jet, jsem teď i odmítla cestu k rodině do Trutnova, my jsme ze ZL kraje. Ale pak třeba začátkem prázdnin, kdyby se to s něčím spojilo, mimino bude mít přes 3měsíce, to už snad nějak sžití budeme 😀
Já bych teď hlavně potřebovala najít nějakého fajn dětského psychologa v okolí UH, ZL

ale jak jsi psala, v dubnu zavolám Kr. a objednám k ní autistu, třeba do té doby budu mít i tu psycholožku tady, i tu foniatrii a objednám tam nejmladšího taky. Už jsem tam byla i s nejstarším (11let), jestli není šmrncnutý AS, ale to vyloučila a souhlasila s poruchou pozornosti, adhd

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula jasný, chápu...jinak mně prostě nikdo nevymluví, že většinou jsou tyhle poruchy na genetickým základu, když to vidím u těch vícečetných rodin, čest výjimkám 😕

sicinka
11. únor 2013

@hrusti ty jses tajemná jak hrad v karpatech napiš jak jste dopadli 🙂 a pokud možno i popiš z čeho Vás zkoušela, já pak trochu proklepnu Dádu.

sicinka
11. únor 2013

Jinak básničky s pohybem u nás zvládně je říct (a už i ta výslovnost je dobrá) pohyb pořád nic moc (poprvé docela jo od té doby nechce), my máme vše obrácené. Ono ho to prostě nebaví nebo nevím. Jo a slova zapomínal do doby než dobře rozuměl, jakmile naskočilo porozumění tak se to moc zlepšilo. Když mu bylo kolem 2,5 tak jsem zkoušela napsat slova co umí měl jich kolem 150 aktivně jich používal tak 20 zbytek jen po vyžádání nebo jednou a dost 🙂

bahula
11. únor 2013

@sisstin jj, taky si to myslím, nejstarší je SPU+ADHD.
Můj otec do 4.let nemluvil.
A nedávno dala Makovská 3,5letému synovi od manželového bratrance dr. "susp. autismus" a ti zatím pátrají, teď dostali do školky asistentku. Takže tak z obou stran to máme. Myslím, že je tam společný základ (třeba na bázi LMD) a záleží na okolnostech, co se z toho vyvine.
Ale nelituju, že máme třetího, ten nám tady přinesl dost pozitivního, celkově i ty kluky spojil a jsme za něho moc rádi. Trochu se utěšuju, že 4. má být holka 😀 Třeba se jí to vyhne a bude jen asociál, jako já 😉

sicinka
11. únor 2013

@sisstin já myslím to samé, já u nás v rodině našla tolik nestandardních dětí, až to není pěkné. Já měla v tomhle štěstí že u ségry to bylo tak nápsadné že jsem si to pomatují všichni. Mimo jiné navíc manžel mi říkal že hodně dlouho nemluvil, že si pomatuje školku že měl pořád žízeň a neuměl si říct o pití. Ale já se ho na tohle nikdy neptala taky má VŠ je normální, nějak jsem se nikdy neptala partnera a kdy jsi začal mluvit 🙂

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula jo no, ona ta dysfázka a autismus má i hodně podobných znaků, akorát u dysfázky to s rozvojem řeči mizí úplně nebo aspon částečně, u toho autismu, i když dítě mluví, tak to nic moc neřeší a nezlepšuje. Já furt tak nějak v myšlenkách do budoucna o druhém dítěti uvažuju, ale tohle mě teda šíleně odrazuje 😔

bahula
11. únor 2013

ještě s tím porozuměním, nedostali jste někdo na to od neuroložky třeba nootropika nebo encephabol, atd? My ho měli, když měl autista právě kolem 3let, tak si říkám, jestli by to nebylo fajn na podporu CNS pro nejmladšího teď. Jestli se jí na to nemám zeptat, až tam půjdeme.

hrusti
11. únor 2013

@sicinka
@sisstin nejsem tajemna. Pisu z mobilu a jsem lina to dlouho tukat. Honzik ma horsi jemnou motoriku, vyslovnost a porozumeni, ale jinak je dobry. Pry se i zklidnil. Neco povidala, ze to zpzdeni odpovida tak na 3 a ctvrt roku. V prostorove orientaci je naopak napred. Proto ho pry zajimaji pismenja a cisla. Az navic me uklidnila ze na nem zadne auti rysy nevidi. budu doma na pc tak pisnu vic.

hrusti
11. únor 2013

@sisstin cekala tam s nami nejaka pani s holcickou. Tusim ze ji pslovovala stepanka. My jsme byli hned rano na 8 hod.

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula Tygr bral Geratam (nootropikum) tři měsíce, mezi 2,5-2,9....jako poskočil hodně moc ve vývoji, ale jestli to bylo tím nevim, pak jsem to vysadila a pokračoval dál naprosto stejně. Já na tohle moc jako nevěřim no 😉

bahula
11. únor 2013

@sisstin jj, já se autismu už bojím jak prase (sorry), kdyby měl nejmladší dysfázku tak budu jásat 😉 , jsem teď říkala pediatře, že budu ráda, kdyby se našla porucha sluchu a dostal by naslouchadlo a ona se děsila, že to snad ne!
Ale v mé situaci je to snad pochopitelné, ne? 😀 To by byla pro mě nejjednodušší příčina 😉

dezyre
11. únor 2013

@sisstin toho se právě obávám. Staník opravdu ty dvě slova v běžné řeči úplně vypustil, takový trochu základ co říkal - není a na. Ale mám být klidná teda pokud zvládl říci ma-ma (né jakoby hezky zněle máma, ale jakoby dvě slabiky s menší pomlkou) a teď řekne jen "pa" - to je ta úprava???

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre hele, a to "máma" používal fakt účelně nebo jen žvatlal, to slovo by se jako mělo teda upravovat k lepšímu, ne k horšímu 😕

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula no ona ta sluchová vada taky jako není prdel, my máme v práci chlapečka, co má kochleu a jako to porozumění je velká bída s nouzí, a to ji má asi rok....

bahula
11. únor 2013

my jsme třeba všichni "táta" a i to mimino v břiše tak oslovuje, teda až když se ho zeptám, kdo tam je. Logopedka v tom zatím nevidí problém. Ani v tom, že všechna zvířata a dopravní prostředky pojmenovává pouze citoslovci, ale zvládá zase generalizovat a pozná kočku na sto obrázcích (opět autista nezvládal).
Voda je "babů" (asi důsledek mého dotazu, jeslti chce vodu), jídlo "baba", nedávno přidal "tytýla" - motýl (ale opět na můj dotaz u plastelíny "mám udělat motýla"), on neřekne "tytýl".
Auto klasicky "drrrrr", umí krásně R, ale letadlo na obrázku je taky "drrrrr", ale má u toho ruku nad hlavou a "letí" s ní.
Včera s manželem počítali prsty na ruce a snažil se říkat číslovky, nejlépe mu šlo "da" (dva) 🙂
Ale hlavně jsem ráda, že CHCE, jen vidím, že mu to nejde.

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula no jako u dysfázie je tohle jedno pojmenování pro xy věcí normální, to je právě nedostatek té aktivní slovní zásoby...třeba když měl Tygr 3,5 tak "nahoru a dolů" bylo" nahoru a dolů, schody, výtah a kopec", moje klientka zas třeba na vše, co je kulaté a ovoce řekne "jablíčko", pasivně ta slovo zná, to ukáže správně, kde je "pomeranč, mandarinka atd., ale prostě aktivně to je "jablíčko" 😝

bahula
11. únor 2013

@sisstin já vím, ale ten autismus ... to neporozumění okolí ... ta budoucnost, stoprocentní závislost na nás ... a pak na kom? Sourozenci, ústav? Až nebudeme my ... víš, že u té čistě sluchové vady vidím budoucnost optimističtější.

dezyre
11. únor 2013

@sisstin ne, on to nikdy účelně nepoužíval, vůbec nás nevolá. Říkal to na vyžádání, jakoby dvě slabiky za sebou - ma ma. Teď mě připadne jakoby mě občas volal, když mě nevidí - např. jdu do sklepa, on stojí nahoře nad schodama a volá "pi" (mami). Tak nějak jsem vypozorovala, že on nejčastěji, když něco opakuje nebo tak, tak nejvíc slabik mu začíná na p,k,b, jinak, když mu řeknu, ať zavolá tatínka, že když na něj zavolá tak přijde, tak volá - ti, anebo když mu řeknu řekni táta, tak řekne "ta", takže "t" taky zvládá.

dezyre
11. únor 2013

@sisstin jinak on prostě nezvládne asi říct "m", protože i když nás hladí, tak u toho říká "pa", asi chce říct "ma" jako malá.

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre no tak to ale není o tom, že by to slovo uměl říkat, to je dost rozdíl 😉 to prostě říkat máma neuměl, ted to je "pa" a to fakt označuje tebe 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula jasný, proti SFA to je asi furt lepší možnost 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre ono pokud dysfatik něco umí vyslovit samostatně neznamená, že to bude umět říkat cíleně...Tygr fakt jednotlivě po písmenkách ti řekne i R a Ř, pokud nacvičuje slova, tak víceméně zopakuje vše správně, ale pak ve spontánní řeči to je prostě katastrofa 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

jinak holky, vám musím napsat, jak mi to už mírně vše leze na mozek...včera přijdu do pokoje a tam řada z autíček, tak mě polil smrtelný pot a Tygr říká" to je zácpa, první auto havarovalo a ostatní ted musej čekat"...no, takže asi tak 😅 😅 😅

podubka
11. únor 2013

@sisstin já jsem taky uvažovala o dalším dítěti,ale mám strach že na tom můžeme být ještě hůř.Jsem posera,protože vím že bych to nedala.A máš něco nastudovaného nebo znáš v praxi že by druhé dítě mohlo mít nějakou poruchu?

podubka
11. únor 2013

@sisstin jo malej taky stavěl autíčka do řady už dříve,a teď občas to dělá taky,nevím co si o tom myslet 😒

sisstin
autor
11. únor 2013

@podubka já znám právě dost rodin, co maj víc dětí a maj auti+dysfázie, nebo jsou to všichni autíci...v práci máme rodinu, kde jsou 3!!!!autíci....já právě, jak v tom ještě dělám, tak o to víc jsem posraná...když jsem čekala TYgra, tak jsem o ničem takovým neměla ani šajnu a bylo mi dobře že 😝

sisstin
autor
11. únor 2013

@podubka okolo dvou let je to prej normální vývojová fáze, pak to může mít fakt hru jako měl Tygr, akorát třeba to nebyl schopnej takhle slovně popsat 😉

podubka
11. únor 2013

@sisstin no právě,teď už toho vím tak hodně co jsem třeba v těhotenství nevěděla a kdybych byla těhotná pořád bych na to myslela.Mé tušení je asi správné nemít další dítě.Kdo to má ale pořád poslouchat od ostatních 😀
já si taky všímám různých situací a věcí co dělá.Jednu dobu chodil po špičkách a já ho pořád pozorovala a upozorňovala že se tak nechodí.Mám stihomany občas. 😉 Kolikrát nevím jestli je to normální vývoj nebo problém.

bahula
11. únor 2013

@sisstin jj, B. (ten nejmladší) včera seřadil 4knížky na koberci a muž "hele, neřaď to tady, jo" 😀 a on po nich začal poskakovat a jezdil po nich autem, jako po silnici 🙂

Já měla prvního syna, to bylo OK, u druhého se projevil autismu někdy v 16m, diagnoza 3r2m u Kr.. Třetího jsme riskli, když měli kluci 8 a 6let, autista byl ještě integrovaný v MŠ s odkladem .... ale do té doby to byl furt jenom autismus, autismus, všichni jsme tím byli prosáknutí a mi nedělalo vůbec dobře se v tom pořád rýpat, nebyla jsem ani schopna třeba být dlouhodoběji v nějaké autistické diskuzi, prostě mě to akorát sráželo psychicky dolů. Třetí je sluníčko a dal naší rodině novou energii. 🙂