Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nelaja
15. únor 2013

@kajiszek Ak ma problem pochopit tu suvislost na nakreslenych obrazkoch, skusila by som foto, napr. tie zvieratka:
http://www.zabavneuceni.cz/na-dvorku/d-70356/.
Netrapila by som ju s priradovanim, len pomenovavala, a ziadala, aby mi podala , potom casom by som skusila z toho pexesa, ci priradi rovnaky obrazok na rovnaky obrazok. Mne sa dost osvedcili aj fotokarty,najskor potraviny, asi po pol roku cinnosti,su pekne velke, ukazovali sme si na fotokarte a potom napr. realnu vec . Idem pohladat ten link, mne sa to osvedcilo ako vyborna pomocka a pouzivame to doteraz (uz na zlozitejsie veci, na sluchovu pamat napr. a na rozvoj rozpravania)

nelaja
15. únor 2013

Nasla som tie potraviny, ale je to slovensky e-shop, 100% to niekde najdete aj v CR. Je to drahe, ale z velmi kvalitneho materialu, su rozne subory veci, je to dost velke A5 format.

bocianka123
15. únor 2013

ahojte po dlhej dobe sa ozývam, pracujem, tak niet času na zvyš...
@kajiszek - krásne fotky a krásne to malej ide, to priradovanie no a aký komííííííín - to môjmu nehrozí, jeho to nebaví takto vysoko stavať. No a na foto sa mi zdá, že tvoja "malá" je dosť vysoká, či sa mýlim ?

u nás pár veci - slová nové žiadne, teda u neho vôbec žiadne ani neboli , dosť sa rozvinulo zdieľanie, "manipulovanie" s nami - teda ked niečo chce, ukáže, pozrie na nás a ked nerozumieme, tak príde, chytí nás za ruku a dovedie na "miesto činu" 😀 a už vie "ne" teda nie - to aj hlavou krúti o106 , a aj "mama" ale to už je naozaj "mama" a nie len mamamamama dokola. a aj porozumenie už celkom slušne napreduje . takže zatiaľ toľko o nás nové, ked ma niečo ešte napadne, dopíšem.

ja už pracujem, malý je u opatrovateľky, alebo doma s mm, ale aj opatrovateľka mi "vybuchla" - tak mám dilemu, či skúsiť kolektív, alebo čo s ním. netuším. lebo opatrovateľka dostala lponuku do súkr. jasličiek u nás v meste a môže so sebou zobrať aj môjho syna. tak váham.

@hrusti - čítala som tvoju správu od dr. Kr., dosť rozsiahla správa na to, že má toľko detí a vie aj dosť presne k dieťaťu všetko napísať, také podrobnosti - ale to je už praxou . takže máte zataiľ expresívnu dysfáziu ? a riešenie vám aké ponúkla ? aj kolektív , či ? a teraz ste ako dlho u nej boli ?

@abbie - som spätne čítala, že tvoj malý meria až 90 cm - tak to bude mať peknú výšku ako dospelák.bude vysoký dosť. môj má niečo cez 80 cm . A vraj podľa výšky dieťaťa v dvoch rokoch je možné odhadnúť jeho dospelácku výšku - výška dieťaťa v 2 rokoch vynásobená dvomi dáva orientačnú výšku dieťaťa v dospelosti.

bocianka123
15. únor 2013

@abbie @sisstin a ešte ostatné - čo ste písali, ako sú niektoré "tety" vlezlé - ja to z duše neznáááášam - aj minule jedna dokonca malého pohladkala po líci, som hned po nej skočila ... teda slušne som jej povedala, že dakujem, neprosím takéto muchlanice... 😝 🤐

hrusti
15. únor 2013

@bocianka123 Kr. nám min. rok dala OVR, ted to změnila na dysfázii. My chodíme na logopedii, doma se mu intenzivně věnuji, což jsem jí říkala, takže jsem spíš s ní řešila jen nějaké detaily ohledně chování, kreslení atd. Říkala, že by mu měla pomoci školka, to říkala, že potřebuje do kolektivu. Byli jsme u ní cca hodinu, z toho tak 20-25 min. syna testovala a zbytek času jsme probírali věci z toho vyšetření.

@nelaja To pexeso také máme. Zábavné učení má hezké pomůcky pro děti.

Jinak se holky omlouvám, nemám nějak čas ani náladu dočítat. Snad o víkendu. Dneska jsem mluvila s naší logopedkou a ta mi říkala, že i když se to nezdá, že prý nám Krejčířová dala dobrou zprávu. Prý tam Honzíka dobře vystihla a pochválila ho, že se zlepšil. Prý by nám to mohlo pomoci i se dostat to školky. No uvidíme 😉

sisstin
autor
15. únor 2013

@bocianka123 ona hlavně Kr. to dělá tak, že vyšetří dítě a pak hned sedá k PC a píše tu zprávu 😉 což je super, jednak to má v čerstvé paměti a jednak ji máš fakt max. do týdne doma, i mnohem dřív 🙂

@hrusti já si taky myslím, že je to pěkná zpráva, má tam nadprůměrnou inteligenci, zlepšil se v soustředění a dysfázka je lehčí a dyspraktická, čili bude mít problémy s výslovností, ale jinak ta řeč po té obsahové stránce a tak bude slušná 🙂

hrusti
15. únor 2013

@sisstin
@bocianka123 My jsme byli u Kr. tento týden v pondělí a včera jsem měla zprávu doma, takže to bylo opravdu fofr rychlostí 😉

dezyre
15. únor 2013

Holky, dnes jsem byla za tou známou, která bude rozjíždět lesní školku, byli jsme tam samozřejmě oba - já i Staník. No moc jsme toho o školce probrat nestihli, protože jsme se nějaký čas neviděli, tak jsme tak různě klábosili, ale jedno mě teda překvapilo. Ona si Staníka během dvou minut okamžitě získala a Staník s ní byl celou tu dobu, ukazoval na věci a ptal se "tohle" a čekal že mu to ona řekne. No mazec. Toto se nám u nikoho "cizího" ještě nestalo. Na každého hned prská. Sice potom když se mu něco znelíbilo, tak se po známé párkrát ohnal. Ale to už bylo teď navečer, když jsme se chystali domů - no už byl unavenej a protivnej. Ale jinak jsem fakt žasla, jak byl u nich hrozně "sdílnej" a poslechl na slovo i někoho jiného než jen mě 😝 Teď ještě zjistit jak bude fungovat ta školka a tak. Ale jsem s ní domluvená, že je normálně možný ho nahlásit na zkoušku - i třeba jen na dopoledne a uvidíme jak to půjde.

dezyre
15. únor 2013

Holky, které jste na FB, tak jak oskola vyhlásila další soutěž o strukturované úkoly, tak jsem to samozřejmě taky sdílela a soutěžím a ode mě už to sdílelo dalších pár přátel 😀 Mazec, jak ty kartičky každého zaujmou..

dezyre
15. únor 2013

Jo a ještě jsem s Váma chtěla prodiskutovat jednu věc 😀 😀 😀 Jelikož jsem takový trochu "výživový" maniak a zajímám se co v čem je (myslím různá jídla), tak mě tak napadlo, jestli třeba nemůžeme našim dětem posilnit nějak mozeček výživou. A naopak jestli není něco, co jim třeba může škodit. Např. Staník od podzimu hrozně miluje vlašský ořechy (s přestávkama) a jak je tak začal jíst tak jsem samozřejmě jak blázen gúglovala vše o vlašských ořechách a dozvěděla jsem se, že to nějak příznivě taky působí na vývoj mozku a tak. Po delší pauze (měl ořechy naposledy snad v prosinci) jsem mu zase nalouskala pár ořechů, tak je dnes celý den pojídá, tak jsem zvědavá, jestli se to na Staníkovi podepíše 😀 😀 😀 😀 Jo holky a nemáte zkušenosti s nějakýma dobrýma vitamínama??? Já jsem Staníkovi začala dávat - opět po delší pauze - Multi Sannostol, hned po vánocích, tak mě tak napadlo, jestli se nelepší třeba vlivem těch vitamínů 😝 😝 😝 A ještě poslední věc - napadlo mě ještě, jestli třeba naopak není nějaké "jídlo", které je nepříznivé. Já už jsem Staníkovi vysadila čokolády 😝 Ne úplně, ale nesní denně balíček kinder , ale čokoládu má třeba jednou za tři - čtyři dni. No a hlavně mě ještě zajímá mléko a lepek. Jelikož Staník nesnáší mléko od cca osmi měsíců, tak mě taky napadlo, jestli třeba jeho tělíčko si samo neřeklo stop! toto mě škodí. Přece není možné aby z ničeho nic tak malušenké miminko přestalo jíst mlíčko, protože mu jednoduše nechutná... To jsem se taky kdesi dočetla, že když je dítě alergické na mléčnou bílkovinu, resp. nemusí být alergické, ale mít jen určitý druh nesnášenlivosti, tak to brzdí vývoj a cosi v mozku. Takže tak já tu dnes tak filozofuju 😀 😀 😀

hrusti
15. únor 2013

@dezyre S těmi ořechy ... myslím, že obsahují ty nenasycené kyseliny jako třeba ryby atd., takže můžou stimulovat mozek. Vitamíny nevím... na imunitu si hodně chválí Imunoglukan, ale to nejsou přímo vitamíny. Honzík jí Vibovit, ale nevěřím, že by to mělo nějaké super účinky. On je chtěl kvůli písmenkům 😀 Jinak Honzík má intoleranci laktozy. Strikně dietu nedodržujeme, on nemá žádné zažívací problémy, ale snažím se mu dávat hodně selské jogurty, žádné Monte atd. Ted jsem mu koupila špaldové sušenky od Alnatury, tam není mléko ani cukr a ty mu taky šmakují 🙂 Přišla mu na to alergoložka, kde byl na podzim z krevních testů.

dezyre
15. únor 2013

@hrusti Staníkovi jsem denně dávala takový ty ovocný jogurty - Kunín - malinka, jahůdka, borůvka a meruňka. Jsou smetanový. Jinak pribináček - už jsem dělala i domácí a ten mu hodně jel. Teď jsem zkusila trošičku omezit ty jogurty, ale zase mě trápí, že Staníkovi teď začala trošku prosvítat sklovina na zubek - úplně dole. Takže se chystám k zubařce a zjistit co a jak. Jinak k dětské, ať mě k tomu něco řekne, jestli nemá zase nedostatek vápníku. On totiž Staník opravdu od těch osmi měsíců odmítá mléko - jak umělé, tak kravské..

hrusti
15. únor 2013

@dezyre Honzík mi kravské mléko nepije. Umělé jsem mu já vzala na podzim, protože jednak mi řekla alergoložka, že by ho neměl a moje dr. mi řekla, že i kvůli tomu může být tak často nemocný, když má tu intoleranci mléka. My bysme měli jíst víceméně zakysané jogurty s těmi bakteriemi, protože ty bakterie pomáhají mu to dobře strávit. Ale fakt strikně to nedodržujeme, protože by se mu to přejedlo. Takže kupujeme ještě Matyldu nebo Tvaroháček. Dr. mi říkala, že stačí 2 jogurty denně, aby měl pokrytou dávkou vápníku.

dezyre
15. únor 2013

@hrusti jejda tak to my jsme dávali jeden jogurt denně, víc by mě asi nedal 😒 No a teď mu je dávám dokonce obden..Budu se muset asi s Dr. fakt domluvit co a jak.

sisstin
autor
15. únor 2013

Tygr neji mlicnyho nic 😅

podubka
15. únor 2013

Ahoj, když jsem u toho jídla.Taky vám děti odmítají některé jídla.Já do Lukyho nedostanu žádný jogurt,sýr ani šunku,rajče a takhle bych mohla pokračovat.Pečivo jenom suchý.Asi do dvou let jedl namazaný chleba s lučinou a najednou přestal a úplně to odmítal,jogurty taky jedl jenom do dvou let.

sicinka
15. únor 2013

@dezyre skoro nejvíc vápníku má mák. Dělá se z něj i nápoj, myslím že se nechá mák povařit ve vodě a pak se rozmixuje a pije, ale pokud má rád oříšky tak by mu muhl chutnat jen tak. U nás mám pocit že mu pomáhá rybí tuk (a jak jsem zjistila je je jedno jakej) bohužel u něj na druhou stranu způsobuje ty noční děsy a celkově takovou nevyrovnanost, že se nevyplatí mu ho dávat. Úplně zázrčně na něj funguje moře, tam se zlepšoval neuvěřitelně, ale čím to je fakt netuším-.

sicinka
15. únor 2013

@podubka u nás zabrala školka, takže jí ve školce a některé věci už i ochutná doma. My jsme měli období kdy jedl jen kuličky z ikei, období kdy nejedl nic a pll jen mlíko a tak bych mohla pokračovat 🙂

sisstin
autor
15. únor 2013

@podubka u nas to samy,ve skolce jakz takz,doma ji asi tri veci 😉 u dysfatiku dost casty jev

podubka
15. únor 2013

aha,tak jsme doma 😀 jestli mě psycholožka řekne že je vpořádku ,tak jí dám přečíst tuto diskuzi 😀
Ve školce ze začátku to byl s ním fakt horor,ale poslední dobou už jí obědy,ale taky něco nechce.Dokonce snědl i borščovou polévku,tu bych nedala ani já 😀 Akorát mě štve ten vápník že moc nemá.Občas kakao a kaši,jinak nic.

sicinka
15. únor 2013

@podubka hele já třeba dysfatika nemám nebo jsem o tom byla do nedávna přesvědčená 🙂 U nás to byli i rituály kolem jídla, takže jídlo je servírováno na talíř rozdělené po složkách, které se nesmí dotýkat, pokud blbě odtrhnu víčko od pribináka tak už ho prostě nejedl a tak. Ale zase pije v létě i 4, 6 litrů vody to mají asi ledviny radost.

marrka
15. únor 2013

ahojky holky nebere nějaké vaše dítko léky depakine mi dostali nový léky a tu lahvičku už neupotřebíme

krystalka
15. únor 2013

Ahoj holky, koukám, že tu probíráte jídlo... tak u nás Jiřík první příkrmy úplně v pohodě, pamatuju se, že někdy v necelých 5 měsících jsme začali s mrkvičkou a hned napoprvé mi snědl skoro celou tu malou skleničku...i potom další příkrmy v pohodě, před prvním rokem jedl strašně rád bílé jogurty Hollandia - dal klidně tu 200g na posezení 🙂 , i nějaké ovoce, prostě celkem dobrý, no ale někdy kolem roku a půl se seknul a od té doby taky děs - ovoce a zelenina syrové prakticky žádné, pečivo zásadně suché, na pití jen vodu a mlíko (dělala jsem si naděje, že bych mu ty vitamíny mohla doplnit šťávičkami, no ani náhodou 😒 . No, lepšilo se to hooodně pomalinku, dneska už jí skoro normálně, teda ze syrového ovoce prakticky jen jablko a banán, ze syrové zeleniny jen okurku a občas kousíček papriky. Už má rád i pomazánky, ale pořád skoro vůbec nemusí maso. Na pití už dá i ovocné čaje, ale džusy apod. nepije pořád. Ale on je teda velkej spotřebitel mlíka - doteď pije ráno a večer dětské mléko Hami, mimoto i docela často kakao z normálního mlíka, miluje krupicovou kaši, pribináčky, lipánky apod., často děláme i pudink...vlastně miluje všechno mléčné, bohužel kromě jogurtů, ty už dlouho nejí prakticky vůbec - ani bílé ani ochucené, naštěstí se mi ho občas podaří "oblafnout" Matyldou - což je tvaroh s jogurtem....ve školce jí skoro všechno, ale maso teda většinou nechá 😒

dezyre
15. únor 2013

@sisstin a jak nahrazujete vápník???
@podubka Staník nápodobně, strašně špatně jedl. Teď po Novém roce se to zlomilo a jí celkem dost.. no ještě se to nevyrovná vrstevníkům, ale když to srovnám s jeho jídelníčkem před půl rokem - snídaně: jogurt - buď samotný, anebo s brumíkem, oběd - polévka, svačina - jablko, příp. banán, večeře - trošku hlavního jídla z oběda. No a teď?? Nesrovnatelné: snídaně: krajíc namazaného chleba se šunkou nebo vejcem, případně celý rohlík namazaný se šunkou, potom během dopoledne oříšky, jablíčko, případně sušenka, perník, oběd ve 12 - polévka, cca kolem druhé hlavní jídlo, kolem čtvrté jogurt s brumíkem, kolem sedmé krajíc chleba, celý rohlík, případně porce teplé večeře 😉
@sicinka Mák? tak to by mě vůbec nenapadlo. Staníkovi jsem před pár měsícema zkoušela dělat nůdle s mákem a to mu vůbec nechutnalo, ale co má třeba rád, tak makový závin - kupovaný. Jinak nevím jestli bych do něj nápoj dostala.. zkusím zase gúglovat co a jak 😉 Jinak o rybím tuku jsem samozřejmě taky četla, chci ho vyzkoušet, ale nejlepší by pro nás byl na lžičku, všude co jsem koukala tak jsem narazila na tobolky, dokonce máme i tobolky doma, ale Staník mě to asi nepolkne, takže nevím jak mu je dát 😒 U moře jsme ještě se Staníkem nebyli a bohužel to ani letos nepadá v úvahu, že bychom jeli. Ani příští rok.. Až ten další. 😅

krystalka
15. únor 2013

@sicinka - s tím pití - ty jo, tak to Jiřík je zase druhý extrém - v mlíku a čaji dá za den s bídou 1 litr - no to ani asi ne - ráno a večer po 2dcl mlíka a během dne sotva půl litru čaje 😒 , plus teda něco v jídle, ale my třeba polívky neděláme pravidelně... navíc on si na to pití celý den ani nevzpomene, maximálně u jídla, ale během dne kdybych mu neřekla, aby se šel napít, tak se sám nenapije 😒....no ale čůrá normálně, tak mu to asi holt stačí...

abbie
15. únor 2013

@dezyre zdavim 😀 ja som malemu vyradila kravske mlieko a lepok, jogurty kupujem kozie,ovcie... chleba bezlepkovy(drahy ako prasa), do jedla davam ak treba rastlinne mlieko, smotanu ryzovu, bielkoviny pokryjem morskymi riasami atd.. dolezite su dalej kvalitne probiotika.
malmu sa pred pol rokom vyhodil ekzem a to je znak, ze telu nieco vadi .. odkedy nema kravske mlieko sa mu to zlepsilo...

podubka
15. únor 2013

@sicinka o rituálech mi ani nemluv.Nedávná story ráno: má rád kuličky s mlíkem.Jdu do kuchyně,nasypu mu to do misky,v tu chvíli přijde za mnou.A začne ječet takhle néééééé,vztekal se tam,div né hlavou o linku.Takže jsem musela ty kuličky dát zpátky do sáčku a znovu je nasypat. 🙄 Pro mě naprosto nepochopitelná věc,ale byl spokojený.Vzhledem k tomu že bylo ráno a neměla jsem náladu na jeho výlevy tak jsem to udělala. A to je jedno z mnoha.

A co se týká pití bída.Pořád ho nutím do pití i do toho aby šel na záchod,pak stojí skoro dvě minuty a čůrá. 😕 Nevím jak mu to vysvětlit,že to takhle nejde.

sicinka
15. únor 2013

@dezyre Víš tak u nás je uspech ten váš jídelníček před půl rokem, ale já jsem zvyklá. Jakmile odrostl skleničkám tak prostě nežere a nažere, jeho boj. Je tedy drobný ale to on je od narození. vitamíny snad nějaké dá z ovoce miluje bobule takže mé zimní účty za ovoce lépe nevidět. Jo a k máku tak 100 g máku má asi 15 víc vápníku než mléko.

sisstin
autor
15. únor 2013

@dezyre nijak,Tygr nezere od narozeni nic,takze to jako neresim. Ani moc neni jak 😅