Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
19. bře 2013

Jinak na Ipad First phrases,super aplikace 😵 skoda,ze to logo proste neni v cz,pro anglicky mluvivi logopedy je toho milion 😠

naieva
19. bře 2013

Ahoj holky, v květnu tomu bude rok, co chodíme se synem na logopedii....Konečně jsme se zbavili vět typu svítí ne, zpívá ne....hezky to dává k sobě...ale co nám dělá problémy....neumí automaticky použít písmenko....příklad.....vytleskáme si le-pid-lo....super....to mu jde....pak to řekne bez tleskání a je to slovo typu epido....běžná věta jdeme napusit vodu do vany.....vytleskáme vodu do vany.....super....a bez tleskání je to odu do any....jak dlouho trvá než se ty písmenka sžijou do paměti? a taky mám otázku...máte zkušenosti s EEG Biofeedbackem??? je nám doporučeno.....malej se neumí soustředit a nejspíš má dyslexii....jaký je váš názor?? není to vyhazování peněz??? jsou znatelné pokroky?? dííííky..🙂

krystalka
19. bře 2013

@sisstin - asistovat 😀 - u nás se taky teď objevuje hodně nových slov, třeba minule jsme jeli s koloběžkou z docela velkýho kopce a on povídá "ale já nevím, jestli zvládnu sjet ten SVAH, tam je 12 stupňů" (a fakt tam ta značka je) 😀 , teda výslovnost u nás taky není úplně srozumitelná, ale většinou mu už porozumí i cizí lidi...

krystalka
19. bře 2013

@naieva - ahoj, tak to může u každého asi trvat jinak dlouho...Jiřík třeba taky když to slovo říká pomalu a soustředí se na to, tak to řekne krásně, ale v běžné řeči taky ještě sem tam nějaké písmenko vypadne, nebo to nějak zkomolí, jak mluví rychleji...

sisstin
autor
19. bře 2013

@naieva a vy mate dysfazii? Tohle je bezny problem,ze ve spontanni reci je ta mluva horsi nez pri nacviku. Jak dlouho to bude trvat,nez to bude rikat dobre,to je ve hvezdach.

sisstin
autor
19. bře 2013

U nas je problem s tim,ze Tygr pomalu mluvit neumi 😖

sisstin
autor
19. bře 2013

@naieva predpokladam,ze mluvis o tom starsim a to jsou teda typicke dysfaticke rysy,OVR to v tomhle veku uz nebude.

sicinka
19. bře 2013

@mvmk u nás k puzzle nedal dohromady ve 2,5 dvě půlky k sobě, uměl takové to dřevěné s chytátky. Pak co se zlepšil tak ho ty puzzle začli víc bavit a v 2 roky 10 měsíců dělal z 24 dílků ohromnou rychlostí k třetím narozeninám měl puzzle s 48 dílky, pak ho to přestalo bavit a teď ho musím ukecávat. On to jako dá ale není tam to nadšení. To samé logico, jsem něvěřila že to někdy pochopí, chlapeček od hrusti mi přišel o rok napřed a najednou se to zlomilo defacto během asi měsíce a většinu uměl. U nás to jde fakt skokově, teď zase půl roku stagnuje tak se těším kdy bude nějaká změna.

sisstin
autor
19. bře 2013

tak i chlapeček od @hrusti by měl být dle Kr. v horním průměru inteligenčním 😉 on to PIccolo taky dává i před 4.rokem 🙂

sisstin
autor
19. bře 2013

holky, připravuju si věci na rozstřelený ptáčky a Tygr "Maminko? Máš všechny ingredience?" 😅 😅 😅 😅

krystalka
19. bře 2013

@sisstin 😀 😀 😀 - koukám, že naši kluci mají podobný období - taky každou chvíli jen zíráš, co to z něj padá, viď?

sisstin
autor
19. bře 2013

@krystalka no jinak furt u některých slov přehazuje slabiky, ted se mě ptal, jestli na to mám "repec" a myslel recept že 😅

krystalka
19. bře 2013

@sisstin - to Jiřík dělá občas taky 😉 , jo a teď o víkendu si málem zlomil jazyk, když se snažil říct Toulcův dvůr - byli jsme tam v sobotu na velikonočním jarmarku a on si na to pak hrál doma, jezdil s autobusem a hlásil tu zastávku - no, po chvíli prohlásil, že to je moc těžký a hlásil jen "Dvůr" - ale to teda říkal ukázkově 🙂 . To "toulcův" zkomolil teda tak, že už to ani nedokážu zopakovat ani napsat 😀

podubka
19. bře 2013

Ahoj holky.Já dneska byla v SPC pro doporučení do školky.Krystalko do které třídy chodí jiřík?Já byla chvilku v zajíčkách a paní učitelka docela taková nepříjemná asi od rány,hned jsem si řekla s touhle by luky kamarád nebyl.Starší bloňdatá paní na mikádo.

Teď se budu ptát asi jako blbec.Když je opožděný vývoj řeči a dítě se pak rozmluví,tak by mělo mluvit správně ne?Jako správný tvar slova a nezaměnovat písmenka a slova.Lukáš poslední dobou začíná komolit slova a kolikrát i já mám problém mu rozumět a cizí mu nerozumí skoro vůbec.Např. počkej - sokej,kostička-sokička,ovladač-osasač,telefon-felefon to jen co mě napadlo.

krystalka
19. bře 2013

@podubka - máš vzkaz v IP 😉 , jinak myslím, že právě to komolení, přehazování apod. patří spíš k té dysfázii...ale určitě ti tu napíše Sisstin, ta to bude vědět lépe 😉

sisstin
autor
19. bře 2013

@podubka jako u OVR jsou ty záměny písmen taky, i špatná gramatika, ale prostě v tom nižším věku, okolo 3-4.roku, určitě ne třeba v těch pěti a dále 😉 já mám srovnání ze školky, kde je drtivá většina dětí bud OVR (těžší) nebo dyslalie těžší. A hodně dětí okolo těch tří let mluvilo jako Tygr, jenže ted v jeho věku mluví už normálně, třeba neumí R nebo Ř, místo na pět mluví třeba na 4roky, ale je jim normálně rozumět, nemají různé patvary atd. 😉

sisstin
autor
19. bře 2013

@podubka a třeba dítě s OVR nemá tu samohláskovou mluvu, to je fakt typický pro dysfázii, samo komolí, třeba hlásky nahrazuje jinými, které mu jdou dobře vyslovovat, ale určitě to není mluvení v samohláskách 😉

podubka
19. bře 2013

@sisstin prosímtě a co je to ta samohlásková mluva 😅 😅

sisstin
autor
19. bře 2013

@podubka no prostě slovo, ve kterým dítě řekne jen samohlásky, Tygr měl třeba rukavice a to byly "uaie", nebo jedna maminka popisovala na diskuzi, že klučina měl říct na vystoupení básničku "čerte, čerte rohatý" a on "ee ee oaý" atd. To je fakt pro dysfázku příznačný, a to děti s patlavostí nebo OVR nemají 😉

sisstin
autor
19. bře 2013

jinak to jsou ty matroše od Baslíka na výslovnost, je to na každý písmeno v abecedě, nejdřív to dítě opakuje normálně a pak pozpátku, čili en, yn, on, un a pak ve slabikách 😉

sicinka
19. bře 2013

@podubka hele to co píšeš třeba Dáda dělá normálně to že zamění hlásku za tu co se mu líp říká, ale automaticky třeba sám používal zápory, skloňoval, časoval, teď už se neplete v rodech, snaží se používat zvratné tvary (i když maminko musíš mi řeknout občas slyším 🙂 Ale třeba nepřehazoval slabiky, patvarys má asi dva a ty si drží už hodně dlouho. A samohláskovou řeč poznáš, to měla ségra ono to hodně zní jako eee a ukkázání s nějakou intonací, prostě tam vypadnou ty ostatní písmena a zůstanou ty samohlásky a význam 🙂 tedy doufám že nekecám

sisstin
autor
19. bře 2013

@podubka akorát časem dítě ty hlásky do slova přidává, to je v podstatě to, co popisuje @naieva jen to dítě už je větší, a má tam víc hlásek :D Tygr takhle mluví taky, s hodně slovama začínal čistě v samohláskách a postupem času tam přidává ten zbytek 😝

sicinka
19. bře 2013

@sisstin hele já si pomatuji že mi ségra říkala uina a pak Hucina, to že jsem Lucina nebo Lucka zvládla asi v pěti letech, možná později. Mě to strašně rozčilovalo jak mi říká a pořád jsem ji opravovala to si pomatuji.

naieva
19. bře 2013

Holky, jo jo, máme dysfázii.....a prý bude nejspíš i dysletik....a tak nám logopedožka nabídla nějaké EEG Biofeedback, že by to mělo pomoci.....Je takový roztěkaný, nesoustředěný.....A googluju, googluju a zatím jsem se dočetla, že to moc dobrý není, to EEG.....tak nevím...☹ co máme dělat...🙂

sisstin
autor
19. bře 2013

@sicinka no Tygr svoje jména říct taky neumí správně stále, nejdřív byl Íá, což bylo šílený, pak Péa a ted je Péta, neumí to změkčit 😝 no a příjmení celkém dává, tam neumí říct akorát dobře R 😅

@naieva za mě vyhozený peníze, radši bych pracovala na nápravě těch dys normální cestou 😉

sisstin
autor
19. bře 2013

no jinak jsem stáhla Tygrovi těch my first 1000 words, je to v cz, ale jsou tam dost divný slova a ještě podivnější obrázky...takže ted přišel a prej: co to je okolní prostředí? 😅 😅 😅

hrusti
19. bře 2013

@sisstin Koukám, že nás chválíš 🙂 Jojo, Honzík ted dělá i Piccolo, ale musí nad tím víc přemýšlet, takže kolikrát si radši vezme Primo, které tam frká jak Baťa cvičky 😀

@dezyre Po nás chtěli na 3-leté kontrole barvičky, pak kontrola očí- musel říct co vidí na ceduli s obrázky, postavit komín, říct básničku (haha, to jsme nedali), plus nějaké dotazy ohledně motoriky a vyšetření u dr., kdy ho celého prohlédla, zkontrolovala mu i nohy, jestli je nemá ploché. Možná tady ještě najdu papíry, co mi kdysi posílala kamarádka. Jsou to 2 papíry A4 s požadavky, co by dítě mělo umět ve 3 letech, co kontrolují doktoři.

@kazjisek Den&noc určitě nesloží ve 2 letech podle předlohy. Syn to začal skládat někdy po 3. roce a to s tím měl ze začátku ještě problémy 😉

Jinak my jsme dneska byli vyzvednout přihlášku 2 školkách. V jedné integrační a ve druhé s logo třídou. V té integrační nám ředitelka řekla, že nechce nic slibovat, že jí tam zůstalo hodně dětí s odkladem, takže jsem z toho usoudila že ne, i když zrovna tam by se mi to fakt líbilo.
V té logo se paní ředitelce asi Honzík líbil, protože říkala, že by byla pro něj vhodná a že je to šikovný sympatický chlapeček 😀 Akorát tedy od nás potřebuje papír z SPC. Takže další oběhávání. Ve čtvrtek jsme objednaní do Tyršovy ul. Byl jste tam prosím někdo, jak to vyšetření vypadá???

hrusti
19. bře 2013

@sicinka U nás tedy jméno mu taky není rozumět. Říká že se jmenuje Hova Bíbák 😀 😀 😀

sisstin
autor
19. bře 2013

@hrusti nebyli, ale jsou tam super, takže neboj 🙂

hrusti
19. bře 2013

@sisstin No nám dala právě ředitelka z té školky kontakt kousek tady od nás, ale tam mi paní řekla, že dělají posudky spíš pro předškoláky a školáky a dala mi kontakt někam do Čimic, což je pro mě trochu z ruky s 2 dětma. Takže jsem vygooglila tu Tyršovu a vybavilo se mi, že se o tom někdo zminoval i na setkání v Pardubicích.