Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

musilatka
27. dub 2010

Já jsem právě dost četla, že to očkování to zhoršuje... A co to je za očkování? To je na spalničky atd.? Nebo 4.hexa? U nás ty první 3 bez problému, jen po té první mně trochu začla zlobit se spaním, což předtím nedělala ☹
rikk, s tou hlavičkou.. Já právě blbka a to si vyčítám.. Malá ji hodně dlouho nechtěla držet a pak ji dlouho držela tak kiklavě a to už jsme ji moc nepodpírali, až teď vím, že jsme to měli ještě dělat. Taky jsem si říkala, že jí na stranu určitě dává z tohohle, fakt si to vyčítám, ale teď jsem zpětně koukala na mimi fotky a k straně už jí dávala od měsíce, jen to nebylo tak znatelný, ale určitě jsme tomu moc nepomohli 😢 😢 Ale na neuro vyšetření v 5,5měs. dr. přišla v poho, vše, hlavička, utz přes fontanelu, držení těla. Jen rehabka tam viděla to stáčení. A pak furt, že se to spraví lezením. No, leze jak ďas už 3 měsíce a nic ☹
siss, tak to Tygr měl v Andrejky věku lepší projevy. Ona sice natáhne ruce, když chce pochovat, ale jinak nic. Reakce na jméno tak 50% a oční kontakt. Noo, mně přijde někdy slabší, ale to už si zas říkám, že jsem na to asi moc zaměřená. Už jen hledám všechny různý projevy. Jo a teda hodně mává rukama, při radosti, v noci se tak uspává, jako ne nepřetržitě, ale uspává se tak, prej to něco jako masturbace říká dr.neurolog, měla kvůli tomu i eeg. Donedávna mávala i se všema hračkama, ale odbourala jsem rachtátka, tak už to tolik nedělá, teď jen spíš do hraček bouchá, ale taky už ne tolik. Třeba má knížku kouká se na obrázky asi minutku a pak si ji začne přendávat z ruky do ruky a vždy tou prázdnou do ní bouchá. Poradkyně to tu viděla, ale říkala, že to někdy dělávaj ty mladší mimča, že na to má na 8.měs. nárok, tak snad jo. Já vím, že od kamarádky zdravá holčička s těma rukama taky dost mává.
Sim, když čtu jak jste to měli Vy, tak si z toho musela být zděšená, viď? To nebylo určitě nic příjemnýho 😔
rikk, u nás pusy taky moc nevedou, to když jí dáváme buď se otačí a nebo rukou odstrkuje... Tak nevím, ale zase se ráda přitulí a hrozně ráda se nechává hladit po zádech, tak to se asi taky bere jako mazlení, ne?
siss, jinak já bych se asi taky neodhodlala, kdyby mi tchýně neřekla, že se jí malá prostě nezdá.. Ona si ce občas přehání, ale i mně bylo divný, že neopakuje, nemluví, špatně jí, moc nereaguje na jméno atd. A pak jsme četla, že nejvíc se dá ovlivnit ten vývoj do 3let, tak jsem si řekla, že max. budu za hysterku, ale prostě cítím, že tam prostě něco nesedí. Pořád doufám, že to nebude nic vážnýho do budoucna.
Jinak já mám taky takový myšlenky, i když trochu jinak. Třeba záviděla jsem všem maminkám, co kojí a dítka přibíraj, pak že jim pěkně jí a pijou, že už hezky pasou atd. Teď zase, že jim povídaj, v noci, když se vzbudí, tak zase hned usnou,, že ukazujou papa a paci atd. Tak prostě, že víceméně nemaj žádný starosti jestli je vše ok a tak. Od nás z diskuze je prostě malá ve všem poslední a to není zdaleka nejmladší.. ☹

musilatka
27. dub 2010

maargit, s tím jídlem máme jít k logopedce.. Jinak já si taky mslím, že malá měla trochu reflux, pořád ublinkávala, když byla mimčo. Jak nebyla odříhlá, tak konec a ani pak to nebylo o nic lepší. V kočárku byla plínka, když jsme byly venku a jen jsem chytala. Dr., ale říkala, že jestli to nejsou oblouky, tak je to normální.. No, nevím, jako ublinkávat i ve svislé poloze po odříhnutí xkrát za den i 2hod. po mlíčku mi normální nepřišlo ☹

andreabe
28. dub 2010

diik za podporu 😉
inak k tomu ocnemu kontaktu, v 2 rokoch ho mal Lukasko mizerny,takmer ziadny by som povedala,reakcia na meno bola zla, no bol to mimon 😅
Teraz ma ocny kontakt vyborny. Niekedy sa este stane, ze ked po mne nieco chce, tak sa na mna nepozrie, staci mu vsak povedat ´´pozri sa na mna´´ a tedy sa pozrie pekne do oci a vecsinou na mna este ukaze prstom 😵
To len tak na podporu 😉 ocnemu kontaktu, ukazovaniu a vela inym veciam sa da naucit. Ako pisala siss, treba to zial vsetko vydriet. U nas teda takmer nic neslo samo, samozrejme ze to tiez zavidim inym maminam, ale v dobrom 😉

Tiez sme mali problem aj s jedlom, maly uprednostnoval vylucne pomlete jedlo, nemal rad hrudky, ine deti v ca 1,5 roku jedli sami chrumky, rozok...u nas to nehrozilo. Teraz to vsak nie je ziadne problem, maly pekne sam zje takmer vsetko, pekne sa vynukuje, zboznuje jablka, co este pred 1/2 rokom bola utopia, aby zjedol jablko na posedenie..

Inak Lukasko, ked sa tesi, tak tiez trepe rucickami, nie je to nejake patologicke, ale obcas s nimi trepka, vraj je to len taka motoricke..no tiez z toho nie som nadsena 😒

Pusu dava Lukasko rad, ale naucil sa to az v 2 rokoch a 2 mes.tusim 😅
A ako pisala Sim, ked mu poviem, posli pusu, tak sa hned na ludi cape a ide im ju naozaj dat. Pripadne, ked sa niekto pri luceni prilis nahne, tak to tiez chape tak, ze mu ma dat pusu 😅

musilatka:to si dobra, ze to takto skoro ides riesit. Mna by ani vo sne nenapadlo, ked mal maly rok, ze by sme mohli mat taketo problemy 😖 A to bol oneskoreny, hypotonicky, az v roku a 1 mes. urobil prvy loziaci pohyb a prve kroky urobil az v 18 mes. 😕 Inak mi nebolo fakt vobec nic podozrive, to az v 1r.11 mes. vsetko zacalo.. 😲

sisstin
autor
28. dub 2010

čau holky 😉

tak jsem dneska byla konečně na té socce, načež mi řekla baba, že jdu hrozně brzo. Že mám přijít na konci srpna, dala mi papír na to prodloužení a pak to prej teprve dáme na posudek, že to víc jak dva měsíce trvat nebude 😝 Ovšem, co vím...tak to tady trvá i půl roku a déle. Na to mi paní řekla, že mi to kdyžtak doplatí zpětně...což mi je hodně k hovnu, když budu x měsíců bez příjmu že 😝

jinak tady Tygr třídí odpad, on je jak šílenej..s každým plastem musí jít na chodbu 😅 😅 😅

andreabe
28. dub 2010

siss: tak to je huste, ja si to bez prijmu teda nedokazem predstavit, myslim celkovo, platit vsetky tie veci okolo maleho plus ucty 😝
Tygr je fesak ako z reklamy 😉

simalex
28. dub 2010

musilatka: já jsem to asi trochu zanedbala, víš. Motoricky je na tom Alexek víc než dobře, je hodně obratný, dobrá fyzická kondička, zatím žádný úraz, neuvěřitelná obliba v odrážedle, kole, koloběžce, začali jsme jezdit na brusích. Teda hrubá motorika, jemná je o něco slabší, ale to je i tím, že ho to prostě nezajímá, takže se v tom ani netrénuje. V péči pedopsychiatra jsme až od 2 let a 8 měsíců, od 3 let logopedie a SPC.

Oni mi říkali už v porodnici, že to bude živé dítě (to jsem teda nechápala, jak to můžou poznat, dodnes mi to přijde divné). Dětská doktorka říkala, že bude těžko zvladatelný s potřebou speciálního přístupu rodiny (hlavně pevné nervy). Do toho ta složitá povaha jeho otce. Jeho otec začal mluvit až po 2. roce (předím vůbec nic), tak se to tak nějak spojovalo. Do toho převažující diagnóza: neuvěřitelná tvrdohlavost a afektivní labilita.

Chyba byla, že jsem prošvihla Ranou péči a že jsem měla dát Alexka do speciální školky už vloni. Zítra jdeme na zápis. http://www.mseliska.cz/

Od 3 let Alexek měl nějakou slovní zásobu - nevím 40-50 slov (počítám i citoslovce). Ale spíše pojmenoval, co uměl, nepoužíval slova k tomu, aby dosáhl svého cíle. To spíše ukazoval. Zdálo se, že nechápe k čemu všemu může řeč (i tak minimální) použít.

Alexek je hrozně těžko učitelný, protože dlouho impulsy odmítal. Teď už to je naštěstí fakt lepší. Od listopadu se konečně začal ptát "co je to" a to byl ten zlom. Děti, které se neumí samy vyjádřit, jsou prostě "hendikepované". Představa, že jsem ve světě, se kterým se neumím domluvit je strašná. A s tím souvisí i ty vzteky atd. Navíc Alexek aniokolnímu světu evidentně moc nerozuměl. 😢

simalex
28. dub 2010

siss, holky:
já si ten rozdíl uvědomuju dnes a denně. Hlavě když vidím malé bobky, jak se snaží mluvit. Že kolikrát 2leté dítě mluví líp než Alexek. Osvěta je malá, takže, jak píše siss, když lidi vidí normálně vypadající dítě, které tak špatně mluví, první co je napadne, je zanedbanost. Myslím si teda. ☹

sisstin
autor
28. dub 2010

Simčo: a nebo, že jsou mentálně retardovaný 😉 budeme se muset ještě obrnit pořádnou hroší kůží. Já teda takhle nějak každýmu, s kým jsme v bližším kontaktu říkám, co má Tygr za problémy, aby to bylo jasný 😉 Že není mentálně postiženej( zřejmě), ale že má prostě dysfunkci mozku v oblasti řečovýho centra, tudíž hůř rozumí a nemluví 😉

Dneska teda Tygr docela ochotně chodil po paneláku, tak to zejtra zkusíme...jít prostě před barák na hřiště bez kočáru. Jsem zvědavá, jestli vůbec vyjde z bytu 😕 😝

sisstin
autor
29. dub 2010

Dobré ráno,

holky..tak já nevím, jestli máme nějakej regres..nebo co to je 🤐 ale Tygr zase nic nepodá, nepřinese...nic...rozbrečí se a neudělá to. Dneska mu říkám: "Podáš mi prosím plínku?" Tak jsem slyšela, že ji tahá z packu..ale pak se rozeřval a neudělal nic...jen tam stál 😕 přitom podle mě rozuměl, když ji vytáhnul...

nevim, je toho víc...dřív dal DVD krásně do přehrávače, pak ho vyndal, dal ho zpátky do obalu...ted s tím akorát mrskne na zem, pak si sedne a rozbrečí se....prostě to vůbec nechápu, proč řve a proč se tak chová 🙄

rikk
29. dub 2010

Ahoj, Siss,
nepanikař, i dospělej má dobrý a blbý dny, natož ty naši exoti. 🙂 R. to řeší tím, že když nechce, tak prostě neslyší, nerozumí, nevnímá. Myslím, že i standartní děti zdaaaleka ne vždycky poslechnou. Zvlášť v tom období, ve kterém je Tygr. Třeba, kdyby uměl říct ne, měla bys ho na talíři pořád. Netlač na něj a uvidíš. Věř, že vím, jak je to těžký a někdy jsem z toho taky úplně v...Je krásně, užijme si to, stejně nic víc nemůžeme dělat.

andreabe
29. dub 2010

sim:tak to je Alexko fakt v tej reci este sikula. ja si neviem predstavit, ze by Lukasko o 5 mesiacov vedel 30-40 slov 😅
No ale ktovie, mozno prekvapi 😉
Dnes som s nim bola u kamosky a maly si stal pred ich televizor, zacal na neho ukazovat prstom a kricat bebe, bebe, bebe.
A kamoska, ze vsak nech mu to bebe zapnem ked, ho chce. A ja som sa nezmohla na slovo, lebo takto pekne a ucelovo to este nepouzil. A dokonca tu jeho poziadavku pochopil niekto uplne cudzi 😵
Este mame novinku, ze poziva ucelovo papa. Ked vidi niekoho obliekat, tak zacne kyvat alebo aspon hovorit papa, papa.
Tak som happy aj z takychto minipokrocikov 😉

siss:aj take dni su, ale chapem, mna to tiez vzdy uvedie do depky, ked mame taky naprt den. Regres by to bol, ak by to trvalo dlhsiu dobu a slo to kazdym dnom k horsiemu. Toto by som len nazvala blby den 😉

simalex
29. dub 2010

siss:
já si myslím, že to malého taky přestalo bavit. Zkoušela jsi jinou formulaci prosby? Pojď, vezmeme spolu plínku. Prý se to tak má dělat. Já to sem tam zkouším, úspěchy střídavé.

Zdá se ale, že v Tygrovi teď hodně pracují nervíky. Nemůže to být těmi nootropiky? Přijde mi, že tím, že tu činnost začne, ale nedokončí a rozpláče se, tak to nejdřív udělat chce a pak ho to rozčílí (nervíky). Možná by bylo dobré nějaký čas malého "neúkolovat". Nemyslím, že by to bylo zjednodušování, ale raději to eliminovat a nelámat.

Nebo to udělat tak, aby Tygr chtěl sám 😀 . Ale to je už fakt vyšší dívčí, protože kolem toho se točí většina výchovných problémů.

simalex
29. dub 2010

andrej:
díky. Dnes jsme byli na zápise ve specškolce a přijali nás (na doporučení SPC). Podle logopedky SPC udělal Alexek velký pokrok. 😉 Jen se bojím, že mě tam teď bude Alexek tahat každý den ☹ .

K tomu počtu slov ve 3 letech - minimálně jsem to tvrdila pedopsychiatričce (mám to ve zprávě - 40 slov 😀 😀 😀 ). Už se mi ale zdá, že v tom tápu. Čím starší, tíím horší paměť (vidím to i v práci...). Ale do podzimu 2008 nemluvil vůbec (2 roky a 8 měsíců, vyšetření u pedopsychiatra), jen ten vlastní žargon. Pak jsme měli nějaký zlom o Vánocích a během 2 měsíců se ta slova pomalu objevila. 30 určitě.

Lukášek má mnohem lepší sebeobsluhu, než jsme měli my. Přes den bez pleny až v necelých 3 letech (opět o Vánocích 😉 ). Odpor k dodržování režimu, jíst sám uměl, ale nechtěl. Oblékání bylo takové nanic. Spíš nechtěl. A to je moc důležité, že je Lukášek v tomhle samostatný. Asi to bude těmi jeslemi, ale i tak. Náhodou je to šikulka. Máte přece jen něco přes 2,5 roku. Do

Jo, a taky jsem měli období vyslíkání. Myslím, že to neudělal nikde na ulici, ale doma běžně, i před návštěvou. Otázka 1-2 měsíců.

sisstin
autor
29. dub 2010

čus ženy 😉

tak já jsem po dnešku fakt KO... 🙄 to zas byl den plnej řevu a vztekání...nejdřív hodil mega scénu kvůli tomu, že rozhodně ven bez kočáru nepůjde...byl vzteky úplně flekatej, slintal až se z toho málem poblil 😝 takže jsem to vzdala a šli jsme teda ven( hodinu asi ukazoval na dveře, že jako chce jít). Tak jsme šli na hřiště, půl hodiny obíhal lavičku a pak se zas cpal do kočáru a ukazoval na náš barák, jako že chce jít domů 😝

Doma zas scény kvůli všemu, tříská dveřma- vyložene provokuje, vychcaně se tváří, kouká na mě a bum bum bum 🙄 🙄 🙄 fakt nevim, co s nim...na takový chování u něj nejsem zvyklá- nepomáhá vysvětlovat, křičet, plácnout...nic 😕 můžu vám říct, že jsem teda docela slušně psychicky vyčerpaná, a je to vidět i na našich, že toho maj dost..a to jsou s ním třeba 2-3hodiny denně, než jde spát...

Simčo, on když je v tom svým afektu, tak mu můžu říkat, co chci....on jen sedí na zemi, zakrejvá si oči a řve 😝 jinak sebeobsluha už jakž takž, sám pije z hrnku s brčkem, snaží se jíst vidličkou a lžící, jakž tak se svlíkne a něco si oblíkne...no ale žádnej zázrak... 😝

simalex
29. dub 2010

Ty jo, siss.
Tak to máš doma potěšení. Včera jsem Alexka opět vláčela z pokoje do pokoje, ať se tam uklidní, jenomže všude za zdí někdo je, tak jsem to musela střídat. Do školky jsme včera šli opět s křikem, tentokrát, že tam nechce jít. Všichni na nás koukali. Někdy na to kašlu, třeba včea jsem byla docela v pohodě, ale jindy mi totálně tečou nervy a padne i nějaká ta facka, protože na zadek to absolutně nezabírá. Vím, že se to nemá, ale někdy už fakt nevím.

Já nevím, asi je něco ve vzduchu, nebo co. Protože Alexek má zase jedno z horších období. Dá se ale říct, že čím je starší, tím je to jaksi lepší. Z křiku přechází do vzlykotu s takovým zajímavým hlasovým a srandovním projevem.

sisstin
autor
29. dub 2010

Simčo, to mlácení nemá efekt..přes prdel a ruku se tomu tlemí, a zas nějak ho mlátit nechci víc 😉 je to stejně k ničemu 😉 dřív stačilo mírně zvýšit hlas, a už byl z toho celej vyřízenej...ted mám pocit, že celej den nedělám nic jinýho, než křičim samý ne, nedělej to...nesmíš 😕 mi přijde, že on má tím opožděným vývojem zpomalený i ty fáze vzdoru...ted mi přijde na takový to 18m vztekání, v podstatě se tak projevuje...zkouší, co vydržim 😕

sisstin
autor
29. dub 2010

jinak fakt jako netušim, jak se zbavit toho kočáru...když on bez něj prostě z bytu nevyleze...zkoušela jsem to už mockrát, a je to pokaždý stejný...totální záchvat a do toho kočáru se cpe, když bych ho vzala za ruku, tak se prověsí...sedne si na zem...no prostě nepůjde 😕 možná kdybych šla, že jako jdu pryč..že by šel za mnou....

mě to prostě nebaví někam chodit s řevem...já nevim, proč nemůže normálně jít ven jako jiný děti...mě tohle fakt deptá to jeho nechození, je to peklo 🤐

simalex
29. dub 2010

siss: a zkoušela jsi založit nějakou diskuzi? Jestli někdo nemá podobný problém? Je to dost specifické a ojedinělé, ale třeba by se někdo s názorem přihlásil.

sisstin
autor
29. dub 2010

Simčo, no moc se mi nechce...znáš to...by se zas všichni vyptávaly, že je nákej divnej atd., se mi to zas nechce vysvětlovat ještě na jiným tématu 😝

fakt ve všem se hrozně zlepšil, ale s tímhle si prostě nevim rady vůbec...Krejčířová mi napsala, že ví, že je to těžký..ale máme to postupně trénovat- prej jako u sportu, že se nedá těm situacím, které ho dostávají do úzkosti vyhýbat, že se ta úzkost pak ještě zhoršuje...ale ani se nesmí do ní cpát násilím...což jsem si myslela i předtím, ale nějak mi to nepomáhá...fakt nevim, co s tím 😕 přece jenom už je mu 2,5...jako beru to, že se vozí, když ho třeba bolí nohy nebo tak...ale on fakt nechodí VŮBEC..jen takhle někde na hřišti, ale nějakým směrem vůbec 😖

alcatko.j
29. dub 2010

Terko(holky pardon ze vam sem lezu) a co poridit nejaky takovy to slapadlo s tou tyci vzadu...sedel by, slapal, tys ho vezla a nevypadalo by to tak blbe pro okoli...

sisstin
autor
29. dub 2010

Ali, tak to mně je fuk, jak to vypadá pro okolí... 😉 on vypadá tak na 18m, takže to je mi fakt šumák 😉 mně jde o to, že se s ním prostě nedá nikam jít...furt ten blbej kočár 😒 tak to je mi jedno, jestli tříkolka nebo kočár 😉

sisstin
autor
29. dub 2010

i kdyby vypadal na svůj věk, tak mi to nepřijde divný...běžně vidím 3-3,5leté dítě v kočárku...o to mi nejde...ale ty děti chodí, a třeba chvíli se vezou, chvíli jdou... 😉 jenže já mám strach, že on prostě nebude chodit nikdy..on se hrozně bojí...je prostě zvyklej, že se v kočárku jezdí venku..tak proč by chodil 😔 on prostě nedává tyhle změny, které se týkají něčeho, na co je dlouhodobě zvyklý..ty změny, které se týkají denního režimu atd., to je mu jedno, to bere v pohodě 😉

no holt asi dokud nebude v té hrubé motorice na 2roky, tak se asi nedá nic dělat 😕

alcatko.j
29. dub 2010

Aha, ja jsem asi blbe cetla, jsem myslela, ze ti to prijde blby😅 tak to pak jo🙂

sisstin
autor
29. dub 2010

Ali, jako nějaký blbý jsem už fakt vzdala 😅 😅 😅 když jsme na hřišti a Tygr na všechno, ale fakt na VŠECHNO ukazuje a dělá "eee" a musím mu na to odpovídat...v podstatě na něj mluvim neustále, každou sekundu celej den...tak okolí dost divně čumí... 😅 😅 😅 jiný matky se baví, a děcka jim tam někde lítají..tak Tygr mi všechno ukazuje a neustále vyžaduje moji pozornost 😅 😅 😅 já se děsim toho, že čím dýl ho budu podporovat v té jedné činnosti, tím hůř to pak půjde nějak odbourat...třeba rok a tři čtvrtě trénujeme posazení na nočník...tak ted si na něj sedne oblečený s papírem v ruce...tak možná za další rok najedeme na level sezení s holým zadkem 😅 😅 😅

maargitt
29. dub 2010

siss, vím že máš delší praxi, ale holt.... holt to chce zahcovat klid (a nohy v teple 😀 😀 😀 😀 alexandra mi včera udělala scénu (chtěla mocí mermo pití, který spadlo na zem) , co scénu, děsné půlhodinové představení, řvala jako o život, musela jsem ji doslova vléct k autu (začínám si říkat, že když vyrazíme byť na chvilku bez kočáru, máme taky problém) a spolu s ní motorku, nákup, babelku apod apod apod..... na nočník ji učíme od podzimu a zatím nic.... vlastně něco přece, zatím na něj dává králíka, asi aby zjistila, zda tom přežije.......aby se sama najedla? haha..... pápá jsem ji učila rok.... mě vytáčí, když den ze dne přestane umět věci, který uměla.....
siss, a myslíš že tygr chce kočárek jako svou jistotu? alexandra zbožňuje motorku.... ale dokáže s ní seknout uprostřed silnice a chtít do kočárku..... tygr nemá rád odrážedlo? to by mohlo pomoci, myslím
ještě se zeptám, je tady někdo komu dítě njeustále uklízí? i sebemenší smítko musí odnést, cokoli je jinak se musí napravit...... 😅

maargitt
29. dub 2010

jinak já taky mna alexandru od malička furt mluvím.,..... a pak přijde nějaké nemluvné o půl roku mladší dítě, pojmenuje všechno co vidí a zas jde... to by mě kleplo 😒 co nadělám 😉 bvídámje se takto s 15m chlapečkem, jinak není zrovbna hovornej, ale na požádání vyjmenuje co je na obrázku (balón, motorka, kolo, bagr.....) a zas si jde po svým..... alexandra pojmenuje tak ten balón a někdy kolo

jolinka
29. dub 2010

caute baby

precitala som vsetko, co mate nove, vidim ze pribudli i nove mamicky.

Ja sa citim v poslednej dobe tak v depke a tak osamotena... ☹ Osamotena medzi dokonalymi mamickami s ich dokonalymi vyspelymi detickami. Nie dost ze prekonavam Katikin vzdor, vrieskanie a tvrdohlavost, este mi pridavaju sproste poznamky ludi, dnes na mna jeden podes reval na ihrisku, aby som si urobila poriadok z deckom ze ho mam vychovavat.... bla, bla. Nestal mi ani za pohlad, nieto odpoved, ale ma az pichlo pri srdci.

Kati miluje hojacky, to je nase potesenie i prekliatie zaroven. Vybrala si na ihrisku jednu na ktoru vie aj sama vysadnut, ostatne su vyssie, a zakazdym ked tam niekto sadne, hned tam vystreli, reve tam, naschval sa stavia do cesty aby ju hojdajuce decko udrelo, a ked ju udrie, hodi sa pod hojdacky a rev a rev. Trha to usi. Nechape a nechce cakat. A su aj ine veci, skoro dennodenne nejaky konflikt... uz ma to vycerpava. Len co vyjdeme z domu namieri smer obchod a potom hojdacky, iny program proste nehrozi, len mne uz asi hrozi infarkt... 😒

Ale su aj krasne veci, tesim sa so vsetkych troch bogarikov, najradsej mam vikendy ked sme na zahrade alebo na nejakom vylete, ten klud... Najnovsie Kati bavi strihat noznicami, vystrihuje si obrazky co sama nakresli, vsade mame nasnezene papierikmi, striha si aj vlasy. Ma teraz slovnu zasobu cca 450 slov, co vraj zodpoveda tak 36 mesiacov, no neviem mozno mame len stastie na vyspelejsie deti, ale zda sa mi ze 3rocne urcite hovoria lepsie.

andreabe
30. dub 2010

Joli: to ti teda nezavidim a tazko poradit 🤐 Mne ked robil Lukas scenu s hojdackou,( tiez sme jeden cas boli na nej zavisli 🙂 ), tak ho stacilo aj cez rev vziat prec,dostal jednu na zadok a slo sa domov. Rev desny, ale po chvili ustal a bolo.
A potom to nejako odoznelo a teraz sa s nim celkom da, ak nie je volna hojda, ide sa smykat, alebo nahanat..
Ale ked to na Kati vobec nezabera, tak to fakt neviem,co poradit,asi len nejako preckat to obdobie vzodru 😉
Inak Katiina slovna zasoba - 450 slov v 3 rokoch, to je podla mna uzasne, si to ani neviem predstavit,v tomto je na tom Kati fakt dobre, pride mi to strasne vela slov 😉

Sim:no u nas to je podla tvojho popisu podobne, maly vie sam jest, ale nie vzdy sa mi chce., obliekanie nic moc,akurat si vytiahne nohavice a pancusky, ked docika a vie si ich stiahnut. Vie si dat dolu ciapku,niekedy sa podaria topanky,bundicku, rozopnut zips,gombiky nezvladame..Takze fakt nic moc 😵

Siss: k tomu kociku, ti teda verim, ze ti to lezie na nervy. Ja som uplne happy, ze ho uz nepouzivame. Spominam, ako sme to odburavali my. Tusim sme tiez nasilu isli s malym von-mala som ho na rukach a vonku som ho vypustila. Ked bol rev neunosny, islo sa domov. Raz som ho nechala aj lezat na zemi a tak, ale docela rychlo si zvykol a chodenie bez kocika asi po par dnoch nebol problem. Len som ho obcas musela vziat na ruky (sa pytal), tak to bolo pre mna fyzicky narocne, ale postupne aj to prestal robit a teraz je chodenie samozrejmostou, kocik vobec neriesi, max.ho chce tlacit 😅
Tak ja by som to u Tygra skusila aj cez slzy. A najlepsie je kocik uplne odstranit z dohladu, by som ho dala do pivnice,aby ho ani nevidel a von sa slo bez neho.
Alebo, kedze uz Tygr docela dobre rozumie, skusila by som mu vysvetlit, ze idete von pre kocik, ze kocik ho caka na ihrisku a niekto by ta tam s tym kocikom naozaj cakal. Mozno tak postupne odstranis aspon ten strach z chodenia bez kocika,ktovie 😉

sisstin
autor
30. dub 2010

Dobré ráno 🙂

tak jsem si včera psala s maminkou chlapečka, má skoro 4 roky a je to Tygr v bleděmodrým 😉 teda on nemá problémy s řečí, nemá dysfázii, ale právě ty úzkostné stavy, bojí se dětí atd. 😉 Tak prý jezdil v kočárku taky hrozně dlouho, nechtěl vůbec vyjít z bytu, tak to nehrotila..a pak nějak přestal sám od sebe ten kočár chtít 😉 jinak se pomalu zlepšuje, ale prostě chce to hrozně moc času a trpělivosti...pořád se bojí, ale není to už tak hrozné, jako do těch 3 let....tak asi budu muset fakt vydržat 😕

Andrejko, já si právě neumím představit, jak bych s ním na sílu šla..on fakt nejde, sedí na zemi, bublá, dusí se a řve...on by prostě fakt nešel 😉 u jiných věcí už jsem tvrdá , a prostě mě musí poslechnout..ale u jiných situací nedělá takovýhle scény...jo, trošku se vzteká, ale tak normálně jako jiné děti...u toho kočáru má úplně afektivní záchvaty... 😖

maargit: na odrážedle jezdí jako dábel, jenže bohužel opět ne cílesměrně...on si prostě jede, kam chce (do silnice, úplně opačným směrem, než potřebuju jít atd.) a jakmile mu ten směr změnim, tak vztek..a už ho musím nosit, takže táhnu jeho + odrážedlo, což při své tělesné konstituci fakt nedávám 😉

joli: držím palce a přeju hodně silné nervy 😉 ale myslím, že je Katka moc šikovná a zlepšuje se 😉 prostě tyhle děti stojí na startovací čáře života někde vzadu a musí se hrozně moc snažit, aby dohnali vrstevníky...často je to se vztekem atd., ale uvidíš, že ta píle se vyplatí....oni to nakonec budou mít v životě lehčí než ostatní, protože budou zvyklí makat a bojovat 😉

já se pro dnešek loučím, jdeme s Tygrem ven a odpoledne jdu s kámoškou do kina, a pak někam posedět 🙂 Užijte si čarodějnice a hezký víkend, páčko 🙂

simalex
30. dub 2010

maargit:
ad uklízení. Může se jednat jen o přechodnou zálibu, v horším případě třeba o nějakou lehkou obsesi, potřebu rituálu, určité puntičkářství. Alexek přechodně trpí jakýmisi rituály - určitá činnost musí být dokončena, kuličky musí být vkládány do misky po jednom, jinak buď křik, nebo začít od znova, na určitá místa chodí jen určitou cestou, kdy musí ještě udělat několik přesně daných úkonů. Asi to je u něj nějaká lehká forma obsedantně kompulzivní poruchy (když to tak nebude, může se něco nepěkného stát - tím jsme v dětsní trpěla taky). Ta se ale zpravidla objevuje až v dospělosti, tak nevím. Nicméně se to objevuje v různé intenzitě. Dá se říct, že se to s věkem zlepšuje (někdy ty potřeby už třeba nemá vůbec).

Tvoje Saša má zase potřebu uklízet a potřebu toho, že vše musí být jak má. Trvá to dlouho? Do budoucna by to mohlo být náhodou fajn - lenoch to určitě nebude. Jen nutkavost mít vše v naprostém cajku může být trochu obtěžující jak pro ní tak i pro okolí. Ale momentálně se mi to zdá moc milé. 🙂