Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

musilatka
1. kvě 2010

Ahoj holky, já Vás jdu pozdravit 🙂
siss, to mi je líto, že tak zápasíte, to opravudu musí být na paličku ☹ Já strašně blbě nesu, když malá hučí a fňuká natož třeba vyvádí, to pak jsem zralá na tabulku čokošky, takže musíš mít teda nervy ze železa 😒 Jinak super, že říká mama a ne.
darrka, ahoj. Já moc neporadím, já se v tom všem tak jen plácám a sleduji a nechám si radit od holek...
Jinak se malý občas stane zvláštní věc... V pondělí a ve čtvrtek jsme byly na procházce s kamarádkou a její stejně starou holčičkou. V pondělí Andy byla celá taková zvláštní. Spíš se koukala do země než kolem a na její malou reagovala tak trochu. Usmála se a natáhla ruku k její a jinak byla celkově zaražená. Ve čtvrtek byla jakoby ji vyměnili. Přijely jsme tam a hned jak jí uviděla tak výskla radostí. Zase si k sobě natáhly ručičky, ale malá moje byla celou dobu veselá, smála se, žvatlala, koketovala očima. A i sama kamarádka mi řekla, že jí přijde úplně jiná jak v pondělí. Tak to nechápu a tohle mívá často, že mívá období třeba týden kdy je tišší, skoro nežvatlá, moc nereaguje, venku se moc nerozhlíží, nekouká po lidech a jindy úplný opak... Tak taky nevím čím to může být... ??
Holky a ty léky nebo vitamíny, co dáváte dětičkám, to máte homeo? Dík.

sisstin
autor
1. kvě 2010

musil: co slyším, tak to má ted víc dětí v Tygrově věku, takže předpokládám, že to je zas nějaké období vzdoru 😕 ale u něj je to ještě umocněný tím, že se nemůže vyjádřit 😒 jinak s tím obdobím reagování a nereagování to máme taky 😉 jakoby ne úplně tak, že jednou by mu bylo všechno fuk a jednou by super reagoval 😉 ale jsou takový horší a lepší dny v tomhle 😉

ten Geratam není homeo, dostali jsme to od neuroložky- jsou to "vitamíny" pro mozek 😉 zlepšuje to koncentraci, rostou mozkové buňky atd., prostě ten mozek jakoby ožije 😉 doporučuje se dávat rybí tuk a vitamín B 😉 je to v různých formách- sirup, hvězdičky atd. 😉

já jsem nahlodaná, že bych vyzkoušela tu homeo na ty jeho strachy...ale žádného dobrého homeopata neznám 😕

musilatka
1. kvě 2010

Aha, tak to jo... Já tady taky o žádném homeopatovi nevím a sama mu asi nic naordinovat nemůžeš, že?... A třeba ten rybí tuk s vitamínem B, bych já už mohla malé dávat?

sisstin
autor
1. kvě 2010

musil: já myslím, že jo...to je jenom potravinový doplněk 😉 ty nootropika už bych konzultovala s doktorem 😉 kvůli dávkování, Tygr bere jen půl prášku denně( má asi 10,5kg) 😉

andreabe
2. kvě 2010

darrka:ahoj 😉
No podla tvojho popisu mi to tiez ako aut,nepride, skor nejaka komunikacna porucha, ktovie. Ak by toto malo znamenat aut, tak ho tu maju asi vsetky deti, coz je blbost 😵
Ale uplne ta chapem, aj ja sa toho strasne desim, aj ked mi teraz dr,ktori robia s aut.detickami hovoria, ze to nie je nas pripad, staci, ze maleho vidim urobit par krokov po spickach,alebo zatrepe rucickami a hned ma napadaju rozne blbosti.. 😝
Ten rybi tuk kupujes priamo v lekarni? Ja som sa raz pytala v lekarni na ryby tuk a povedali mi, ze maju iba pripravok pre deti od 3 rokov. A kedze maly ma 2,5, nic mi nepredali 😒 Napisala by si mi pls. presny nazov, aby som vedela,co si mam pytat?
Tiez by som ho rada nejako nakopla, zatial mu davam iba homeo, male pokroky tam su, zatial som spokojna, len by som uz chcela, aby zacal rozpravat a lepsie rozumiet konecne, ale berieme ich len mesiac, takze mozno si len musim na vyraznejsie vysledky este pockat 😵

siss:na tie strachy by som homeo urcite vyskusala, nam na ten strach z placu v podstate homeo pomohla tak na 90 percent.
Skus pozriet na nete, ci nejaky homeopat nie je vo vasom okoli. Ja idem na kontrolu k tej mojej homeop.o mesiac, tak sa jej mozem spytat na homeo pre Tygra, mozno bude ochotna a na tie uzkosti nieco navrhne 😉
Obdobie vzdoru je pri nehovoriacich detoch ovela horsie, Lukaska nastastie bavi byt vonku, tak mne staci vybehnut na prechadzku alebo ihrisko, do tesca a prist az pred spanim a mam vystarane 🙂

rikk
2. kvě 2010

Ahoj, všichni,
tak trochu nestíhám dočítat, ale...
darr: vítej!, já jsem taky tady teprve začátečník.

musil: takovéhle velké změny v chování neznám, ale dny a situace, kdy mi R. připadá jako autík a dny podstatně lepší stran reagování i všeho ostatního, kdy si říkám, že je to blbost, to také znám. Do určité míry to asi mají i úplně "standartní" děti, jen ty horší chvíle se třeba projeví jako obyčejné zlobení, ne jako něco, co člověku připadá mimo normu /byť nějakou širší/.

andrea: díky za povzbuzení, že i ten oční kontakt se může lepšit. Já už ho teď třeba doma, v klidném známém prostředí vnímám jako lepší. Ale třeba na hřišti, v hluku, mezi kupou dětí, mi R. připadá jako mimoň. Vidím, že i úplný prcci se třeba tomu druhýmu dítěti podívají do očí, protože tam vyčteš všechno a nemusíš mluvit. Ona se dětí nebojí, jde k nim, ale tahle komunikace tam není nebo je hodně slabá. Jinak pokud Ti u Lukáška případných 30-40 slov za půl roku připadá jako utopie, vůbec to utopie být nemusí. R. v roce a půl vydávala zvuky různé, ale vpodstatě nic z toho nepřipomínalo lidskou řeč, v těch třech měsících před regresem to snad bylo v tomto směru lepší. Teď o necelých půl roku později, když budu za slovo považovat "ššš" jako že mašinka, tak jich odhaduju tak těch 30. Vpodstatě výhradně označení osob nebo předmětů, k tomu minimum citoslovcí, něco abstraktního nebo slovesa podle mě asi vůbec nechápe. Ale máma, táta, jsme se dočkali 🙂 a slyšíme to tak stokrát za den. Já si momentálně neumím představit, že by dvě slova spojila, tak uvidíme. Spíš uvažuje v takových někdy docela podivných asociacích. Předmět jí připomene někoho nebo něco, co se k němu váže v minulosti, a to slovo pak opakuje pořád dokola. Nevymýšlí to nahodile, smysl to dává, ale je to někdy těžký se dovtípit.

Jinak, jak se tu diskutovaly různé podpůrné prostředky...teď poslední dobou, co začala R. mít tiky v obličeji /mrkat/, tak jsem si na rodině přečetla, že neurolog na to doporučil vit. B a hořčík. Tak zkouším malinko B6 a hořčíku a ono je to opravdu lepší. Po té B6 je možná trochu víc rozjetá, neuroložka mi říkala, že to někdy může přispět k hyperaktivitě. V lékárně vždycky radši řeknu, že jsou jí 3, do tří let vpodstatě nedoporučí nikdo nic, kromě paralenu a ibuprofenu v sirupu na horečku.
S nootropiky /to je třeba ten Geratam, co bere Tygr/ zatím neuroložka čeká, máme se ozvat po druhém roce, když řeč nic. A ono něco málo jo, tak nevím, jestli nám něco takového doporučí. Některé děti na to taky můžou zareagovat hyperaktivitou, některé to nakopne k vývoji řeči, na některé to nepůsobí vůbec. Dopředu to nikdo nepředpoví.
Jo a občas dávám rybí tuk. Takové žluté kapsle, vymáčknu na lžičku a zbytek sním já 🙂 Jde to protože malá tu chuť miluje a v poslední době i kříčí EŠTĚ. Tak pokud jí to chutná, tak jsem hledala něco bez příměsí, dochucovadel atp.
Homeo jsme zkoušeli taky, možná nemám tu výdrž nebo tomu v hloubi těla i duše moc nevěřím a tak jsem nějaké podstatné změny nepozorovala. Resp. nějaký vývoj byl, ale připadalo mi, že by byl i bez homeo.

maar: super! když budeš mít chuť a čas se sejít nebo jen tak pokecat mimo tyhle stránky, tak mi napiš na mail jmisa@centrum.cz a domluvíme se. Mimochodem, R. taky ráda uklízí a nesnáší ani virtuální kapičku vody nebo jídla na oblečení, hned kňourá. Ale obývák s hračkama je někdy jak po výbuchu.

simalex: gratuluju ke školce, mrkla jsem na stránky a vypadá moc dobře, tam se bude Alexkovi líbit. Taky u vás čerpám energii a povzbuzuje mě, že se malej zlepšuje.

Pěknej zbytek víkendu všem!

andreabe
3. kvě 2010

Rikk: ahoj, diik za povzbudenie, snad sa na nas nejake slovicka nalepia do toho septembra. Stale ale intenzivnejsie uvazujem o specialnej skolke hned od zaciatku, no uvidim, co sa mi podari nakoniec vybavit.

Ten ocny kontakt sa da velmi dobre naucit, ked si pozries starsie diskusie, neviem ci tu alebo na OVR diskusii, tak to tam najdes.😉
V skratke: nas to dr.ucila tak, ze dala predmet, ktory maly chcel, pred neho v jeho urovni oci a nedostal ho, kym sa jej nepozrel do oci. Zaroven drzala aj jeho ruku tak, aby ukazoval na ten predmet. Stacil aj zablesk pohladu. Tym vlastne pomaly zacal chapat, ze pomocou pohladu do oci komunikuje a moze dokonca ziskat ziadane.

Tie zlte ampulky s rybym tukom, napises mi aka je to znacka? Ja som malemu tiez take davala, neviem ci to mam kupit znovu, je to ryby tuk v zltych ampulkach od dr.nona.

sisstin
autor
3. kvě 2010

Bré ráno,

tak koukám, že jste docela optimistické 🙂 já teda nevěřim, že by Tygr začal nějak mluvit, počítám..že to bude v těch 4-5letech. Nějaký naděje si teda nedělám 😕 pro mě je ted spíš podstatnější, aby se konečně naučil chodit cílesměrně.. a tak celkově dohnat to v té hrubé motorice atd, to mluvení je až někde na 7.místě 😕

jinak jsem včera koukala na Spektru na dokument Moje dítě nemluví - bylo to o dětech se selektivním mutismem, a bylo to teda fakt zajímavý 😉 popisovali to tam jako fobii z toho, že by někdo slyšel váš hlas 😕 taky to musí bejt teda hrozný 😖 byl tam dědeček, který svoji 8letou vnučku nikdy neslyšel mluvit...ona mluví jenom doma s tátou, mámou a sourozenci 😝 místama to bylo i dojemný 😕

andreabe
3. kvě 2010

ahoj siss: to je inak tiez zaujimave, ten mutismus. Ja som zase pozerala na PRO7 o dvojickach, dievcatach, ktore sa nerozpravali vobec s nikym, iba sami medzi sebou. Mama ich musela tajne nahrat na kameru, aby pocula, ze vobec rozpravaju. Dokonca sa v triede radsej pocikali, nez by cez hodinu povedali ucitelke, ze im treba na wc 😕

S tym chodenim ta chapem, to je u nas v pohodke, tak ja sa orientujem na tu rec a porozumenie zase 😉
A hlavne riesim skolku, strasne sa bojim, ze malmu zlym rozhodnutim ublizim 😖

rikk
3. kvě 2010

ahoj andrea, díky moc za ty rady na zlepšení očního kontaktu, vyzkoušíme. Rybí tuk máme HEMA RYBÍ TUK 500 /je to nějaká česká firma z Krnova/, kromě rybího tuku by tam mělo být už jen něco málo vit. E. Dospělý má brát 1-4x denně, tak dávám malé tak 2-3x týdně kapsli. Není to určeno do 3 let, tak jsem opatrná. Ale to najdeš na spoustě věcí, protože, aby tam mohla firma napsat, že je to i pro mladší, tak musí zřejmě zaplatit testy, které jsou drahé. Taky mi nabízeli samozřejmě Hvězdíky, já moc nechtěla, že jsou tam příchutě a takové věci, ale spousta mamin si je chválí, určitě taky nejsou do 3 let. Pak mi dávali nějakou větší lahev rybího tuku, ale tam byl vit. E a taky A, což jsem moc něchtěla, třeba u autíků někdo tvrdí, že pro ně áčko není dobrý, ale samozřejmě nikdo neví.

ahoj siss, s tím chozením neumím poradit, ale úplně chápu, že tě to štve. asi k tomu Tygr prostě musí dozrát. Já R. tak v roce a půl docela dost nutila chodit do schodů, bydlíme ve třetím bez výtahu, kočár ještě vleču do sklepa, tak už mě to prostě zmáhalo. Pořád se na mě věšela, mně připadalo, že jen nechce a ona na to s tou svou hypotonií zřejmě asi fakt neměla. Teď už ty tři patra dá za ruku většinou sama, nahoru, když ji držím, i střídá nohy. Bez ruky to bude ještě asi dlouhá cesta, tu rovnováhu opravdu nemá dobrou, vrklá se dopředu, dozadu. Na druhou stranu, venku chodí krásně za ruku, já ale nemyslím, že to je vyzrálostí hrubý motoriky. Prostě jsou děti, co rády za ruku, cítí se tak jistější. Ale je mi jasný, že pokud malej neudrží ani chvilku s tebou směr, že je to na palici. Neumím si představit, že bych tak něco nakoupila... snad lepší, že je rád v tom kočáru. Varianta, že by chtěl jen lítat, kam chce on, ta je asi nejhorší možná. Vydrž, to prostě musí přijít, netlač na něj, je to děsně těžký si i vnitřně říct, že je ti to teď jedno a nechat tomu volný průběh. Ale ono to fakt funguje, oni do nás ty naše potvůrky vidí.

sisstin
autor
3. kvě 2010

rikk: v téhle fázi bych byla ráda, i kdyby si běhal svým směrem, ale šel by 😉 on běhá jenom na hřišti, a i to ho v poslední době moc nebaví...za chvilku se mi cpe do kočáru 😉 jinak po svých nevyjde z bytu, hned visí na tom debilním kočáru 😝 takže když chci fakt někam jít, tak jedině s kočárem..on se nenechá ani postavit na zem, to samé schody...on by to třeba uměl, ale ani to nezkusí..hystericky mi visí okolo krku a ani na ně nešlápne...ty jeho úzkosti jsou brzdič šílenej 😒 jinak po baráku(paneláku), to jde vcelku v pohodě...ale taky to trvalo šíleně dlouho 😒

jinak fakt žvatlá hrozně moc, v podstatě za celej den nezavře pusu..ač jsou to blbosti bez významu, tak na to, že od 15m do zhruba 27m jenom mlčel a dělal "eee"..tak to je pro mě jak zázrak 😝

vojtisek2007
3. kvě 2010

Ahoj všem,
tak jse se snažila dočíst a vítám nové maminy...je nás teda požehnaně 🤐

Jinak my máme nové dvě slova,která vojta používá hojně a zdá se i cíleně - NE a SÁM.....takže poslední týdny jsou na provaz - všechno co po něm chci já tak NE a jinak všechno SÁM - sám se oblíká,maže chleba,dělá čaj,dává do pračky,vysává,vytírá,uklízí prádlo, věší prádlo,oblíká Elinu, chodí s ní na nočník,meje jí,meje nádobí,škrábe brambory,řeže maso.......no upřínmě mám DOST. A je to asi jako u SISS s tím kočárem, když sám, tak sám a přes to vlak nejede.
Kočár jsem vyřešila jednou provždy, večer když už spal, jsem ho odvezla do sklepa, a řekla jsem, že nám ho někdo ukrad...Elina byla vyloženě ráda, že už v tom přiblblým kočáru nemusí jezdit, vojta tam chvíli chodil po chodbě,koukal za výtah,pod schody,kočár nebyl a je klid.
Máme to kolo, no taky hotovo, nešlape, nechápe to, že musí, aby kolo jelo, takže další oblíbené spojení máme - nešlape sráč - ještě že nemluví tak dobře - v jeho podání - nešape šáč - takže vím já co říká, okolní lidé nastěstí ne a největší zábava je prát se o kolo s Eli, protože ta se na něj nesmí ani podívat, udělal granda a dal jí svojí motorku, což Elis moc nenadchlo 😠

simalex
3. kvě 2010

darrka:
vítej. Taky si myslím, že na 3 roky je Samko docla v pohodě. Že si nehraje s dětmi, tím se netrap, Alexek to taky nedělal. Dodnes nemá ve školce žádné vazby. Ale v okolí má několik velmi oblíbených dětí 🙂. Důležité je, že se ti zdá porozumění jakž takž v pořádku. Do těch 3 let to může být fyziologcké (moje sousedka to taky tak měla a teď už malý jakž takž mluví).

siss:
vazba na rodiče - já jsem už z toho někdy nešťastná. Mamka bydlí ve vedlejším bytě a tak nějak se snažím, ať k nám o víkendech nechodí, protože malý se tam pořád hrne. Jenže ona je schopná na nás někdy i 4x za den zaklepat a to už trochu šílím. Alexek se se mnou v bytě nudí (musím stíhat, co nejde přes týden - uklidit a uvařit) a pak raději rychle pádíme ven.

musil:
horší a lepší dny - pamatuju si, že Alexek měl taky některé dny absolutně útlumové. Do toho ty regrese - sotva se něco naučil, přestal to za pár dní nebo týdnů dělat. Někde to měl ale zakódované a později se to zase třeba objevilo.

hikk:
asociační komunikace - taky máme. Když člověk nezná souvislosti, je to někde dost náročné zjistit, o čem se vlastně mluví. Souvisí to s tím, že Alexek se snaží opravdu komunikovat co nejjednodušeji. Není prostě zralý na přílišné zatěžování mozku. Jiným dětem to teda si zatěžování nepřipadá, ale pro malého je to asi někdy nadlidský výkon.
A období, že nemohl mít ani malinkatou mokrou kapičku na oblečení, máme už naštěstí za sebou 😉 . Byl skoro hysterický a někdy venku to byl oříšek. Teď už jen řekne: "Mami, nevadí. Uskne."

darrka
3. kvě 2010

Ahojte, dievcata, 🙂
dakujem za prijatie. Aj za povzbudenie, ze to so Samkom bude ok.
Ste zlate...
Napisem len tak suhrne, pre kratkost casu.
Samko, tak ako aj vacsina vasich deticiek, ma presne dni, kedy to ide a kedy nie. Vacsinou by sa len blaznil,
je motoricky typ. Tak muz s nim robi stojky, mostiky, kotrmelce... Ale ziadna systematicka cinnost. Kocky, puzzle nehrozi.
Ak urobime z lega hracku, Samko ju kocku po kocke rozoberie, poskladat nie. teraz navliekame kruzky, ani nahodou.
Dole to da, naspat nechce. Pritom vidim, ze chape, co od neho chceme, ale neurobi. Kdesi som citala, ze detom sa vraj dava aj diagn. tvrdohlavost, tak to na nasho syna sedi. V skolke taketo cinnosti tiez odmieta. Ani nic take ako pise siss - pomahanie v domacnosti, podavanie, napodobnovanie cinnosti, ktore robime... Este tak tancovat, pozerat rozpravku, pocuvat pesnicky, nahanat sa, hrat sa na slepu babu... najnovsie sa hraje na bunkre, vytahuje skrine a s placom sa potom ucime ukladat veci naspat.
Aj ocny kontakt a reakcie na meno ma slabe, ucitelky z toho v skolke saleju. Ale pri tom na nas pozera a reaguje v pohode.
NIKTO si nie je isty, co to je za diagnozu. Psychol. si nebola ista, ci je to alebo nie je aut., poslala ho k dalsej, ktora ho videla 30 min. a povedala, ze je to aut a navrhla takuto skolku. V skolke, kde chodi od januara, integrovana trieda s asistentom, mi zas hovoria, ze aut. urcite nie.
Teraz najnovsie sa nam hadze o zem, ak nieco nedostane, co chce. doteraz to nehrozilo. ale pripisujem to aj obd. vzdoru a tomu, ze mladsia dcerka (11m) je same MAMA, TATA a on nic. + deti v skolke tiez rozpravaju az-az... takze tak..

Este k tomu rybiemu oleju, co sa pytala andreabe. Samko berie ESKIMO KIDS, vyrobca www,.cardinova.com Svedsko, dovozca Ing. Bacmanak Trencin. Kupujeme to priamo v lekarni (Cca 10 Eur). JE to od 3 rokov, ale aj dcere davam denne 1ml, synovi 5ml. Aj alergolog mi to odobril. Vsetky taketo pripravky su od troch rokov, ale to preto, ze certifikaty pre mladsie deti stoja farmec. firmy vela penazi, tak je jednoduchsie to supnut nad 3 r. Su to omega3 a 6mastne kyseliny + vit. D a E. Fakt mu to pomohlo aj na imunitu a vnimanie.
jajaj, zasa som sa rozpisala. Dnes koncim, tesim sa na vase riadky. Krasny den. Moje dnesne heslo: "A objimaj svoje deti, totko, kolko mozes a vladzes. Nic nie je dolezitejsie." 😉

vojtisek2007
3. kvě 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀 PŘEJEME VŠECHNO NEJLEPŠÍ ALEXKOVI K DNEŠNÍMU SVÁTKU 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
3. kvě 2010

není náhodu Alexek ale Alexandr a ne Alexej? 😕 😅 😅 😅 😅

darrka: nevím, odkud jste..ale co zkusit Andreas, nebo tady v CR Krejčířovou nebo Aplu? 😉

vojtisek2007
3. kvě 2010

Tery - mám zafixovaný že je Alexej....tak snad je to správně 😉 někde jsme o tom se Simou i debatily 😀

sisstin
autor
3. kvě 2010

my dneska měli super noc, Tygr byl snad od 2-4h v noci vzhůru..furt si sedal, rovnal si vedle sebe ty svoje šmrdláky a plyšáky 🙄 furt po mně skákal, pak zas řval a ukazoval k oknu...že jsem začla mít bobky, že tam je snad duch nebo co 😅 😅 😅 😅

simalex
3. kvě 2010

vojti:
tak mohutné období "sám" jsme neměli. Alexek dělá sám jen něco a někdy 🙂
Na kolo si taky delší dobu zvykal, než to pochopil. 😒

andrej:
já jsem se znovu bavila s pedagogama ve speciální školce a oni tvrdí, že nic není ztraceno, že když Alexek nastoupí v těch 4,5 letech, ještě se to dá dohnat. A že to je docela běžný věk, kdy tam děti nastupují. Naopak moc neberou příliš malé děti, protože se vše ještě může změnit a co potom. Vy byste do speciální školky případně nastoupili ve 4 letech. To by asi ještě tak nemuselo vadit???

maargitt
3. kvě 2010

ahoj holky, nestačím teď dočítat, mám fofr (ještě navíc studuju ☹ ), tak ještě nakouknu večer, ale jdu se hlavně pochlubit - alexandra začala najednou před asi třemi dny říkat máma a včera začala konečně opakovat🙂 mám radost 😅

simalex
3. kvě 2010

vojti:
díky. Jsi milá, že sis vzpoměla. Alexek je Alex, máma někde vyhrabala, že by se mělo slavit na Alexeje (varianta jména Alexej, nikoliv Alexandr). Český ekvivalent je Aleš 😉 .

darrka:
máš pravdu, poslední slogánek je naprosto supeeeer. Ještě se k tomu vrátím.

Jinak ale asi máš trochu nervy, když odborníci pochybují. Ale jak píšeš a snad to i dobře cítíš - autismus to snad nebude. My jsme měli v diagnoze taky podezření na auti, ale nakonec se to nějak vyloučilo. Auti rysy ale zcela nevymizely, jen se zmírňují.

Například to neustálé rozkládání všeho - to je dodnes nejoblíbenější Alexkova činnost (momentálně si zasedl i na ovládače, které mají přelepený kryt na baterky - izolepa musí pryč, protože tam nemá co dělat 😝 ). Prostě rozebrat do posledního kousku. Skládání ho ale taky nebere. Jen třeba s asistencí. Bunkry, nebo kupení věcí, naše achich ouvej (v sobotu pod stůl naskládal vysavač, nepotřebné police z komory - 5 kousků, prádlo na vyprání, mechanickou metlu, kolečkové brusle, krabice od kolečkových bruslí, koš na prádlo a tašky).

A to, že Samko nemá fantazii - to je bihužel rysem "těchto" dětí. Alexkovi taky pěkně dlouho chyběla. Maximálně na jednom oblíbeném rohu ve městě zaběhl za jakési okénko v plotě a dělali jsme, že nakupuju (cca ve 3 letech). To byla ale vše. Teď už to je mnohem lepší.

Samko má určitě nějaké netypické rysy, ale snad to budou jen projevy nějaké komunikační poruchy. Zase je hezké, že má rád hudbu, že rád tancuje, zajímají ho pohádky a věci v knihách.

Alexek bude mít besídku ve školce a říkala jem mu, že se moc těším a že přijdu. A Alexek na to: "Přijdu taky". A ještě se u toho hezky přihlásil. 😀 😀 😀 😀 😀

andreabe
3. kvě 2010

Vojti:gratujulem k Vojtikovym pokrokom, vyzera to, akoby sa rozhodol vsetko dobehnut, ja by som bola stastna,keby sa chcel maly sam obliekat, vyzliekat, pomahat mi..,ale to u nas zatial nehrozi, vsetko robi na povel a aj to sa osiva a trvaaa to vsetko... 😵

Darrka:diik za info o tom eskime, ja som si neskor vsimla, ze si vlastne ten nazov uviedla 😅 skusim ist hned do lekarne, zaujalo ma, ze tento ryby ma tie omega kys..

Sim:ak teda dnes Alexko oslavuje, tak vsetko najlepsie 😉
diky za info o skolke, tiez si vlastne myslim, ze by nemalo byt v 4 rokoch neskoro. Ja sa len bojim, ze ked ho dam do normalnej skolky, tak mi ho z nej vyhodia,lebo je cudny a potom budem bez skoly 😒
Na prihode s besiedkou som sa dobre zasmiala 😀 😀 😀

U nas nove slova zatial ziadne, ucelovo pouzivame iba BEBE, PAPA, zapor, sem-tam mama.
A konecne maly pochopil, ked na neho volam z okna (byvame na 4tom), ze ma zdvihnut hlavu a potom ma uvidi.
Doteraz to vobec nechapal, ze zvuk moze prichadzat aj zvrchu a ked som na neho volala, tak behal dokola ako splaseny a hladal ma v krikoch, brane, za murom..😀

A este mame taku cudnost, som sa chcela spytat, ci sa to u niekoho nevyskytlo. Maly casto obieha okolo nejakych obejktov(stolov, pieskoviska, smyklavky) ako druzica. Napr.sme boli v novych jasliach,malemu sa pacilo, pochvili isiel do kuchyne, kde ochytal vsetky stolicky a potom okolo toho gulateho stola so stolickami zacal obiehat, ocami pozeral doboku a obchadzal ho takto asi 10 minut. Ono, ked ho zastavim, nic sa nedeje, usmeje sa,ale je to aj tak divne,mali ste to aj vy niekto takto? 😕

sisstin
autor
3. kvě 2010

Andrejko, Tygr to sice nedělá...ale pokud tě to uklidní, tak asi zhruba do třetí třídy jsme s kámoškou obíhaly kolem dětské stoličky a poslouchaly desku Dády, a jako jsme běžely k moři 😅 😅 😅 😅

darrka
3. kvě 2010

Ahojte, dakujem za slovka.
Prikladam fotky nasich detureniec... Dalsi svetlovlasi do partie... Dcerka je zasa tmavulka, hoci stale menej.
Siss- Chystame sa k pedopsychiatricke. Mam z toho hrozu. Hoci s manzelom sme schopni a silni (myslim) prijat akukolvek diagnozu, len aby sa nas syn "pohol". Vzdy si vravim, ze akokolvek to dopadne, nemame autistu, dysfatika... ale mame dieta, ktore ma problem.
Sim - Velka vdaka, velmi si ma potesila. Ved prave, ze Samko sa velmi podoba "vasim" detom. Tiez ma kopec inych "neresti", napr. rad trha papieriky, vVzdy ked sa nudi. Ako pise andreabe, trpnem, ked sa postavi na spicky, alebo sa dvakrat zatoci dokola.
Rad zuzle veci, co ma strasne vytaca. Alebo, a to maju obe deti, vyzuvaju si topanky. Obaja maju po manzelovi trochu vacsiu lavu nozku a hoci maju aj obute sandalky, obcas ide lava dolu. Ked sme na prechadzke nie, len ked su doma, Samik v skolke a nudi sa, sup topanka dole...
Takze je toho dost. Ale zasa na druhej strane, Samko v poslednej dobe reaguje na stale viac slovies, ako utri pusu, zatvor, nepapaj, davaj pozor. Kazdy den pribudne nieco nove. Strasne rad sa mazli, musime ho stale bozkavat, objimat, steklit... K tomu nas sam neustale iniciuje...
Ale zistujem, ze musim byt asi nanho prisnejsia, razantnejsia. Niektore veci zrazu unho funguju, ked zvysim hlas, ako obliekanie, vyzliekanie..
Zelam Vam krasny dnik! Tesme sa, ze sme mamy, hoci nase poklady nie su "len take obycajne deti" 🙂

sisstin
autor
3. kvě 2010

darrka: ono jde o to, aby ten pedopsycholog byl fakt odborník 😉 tyhle diagnozy autismu, dysfázie, mentální retardace atd. jsou fakt ošidné....já bych šla k prověřeným lidem 😉 vždycky, když slyším, co prožívají rodiče v ordinacích běžných psychologů, tak se mi otvírá kudla v kapse 🙄 🙄 🙄 🙄

simalex
3. kvě 2010

andrej: to je těžké, škoda, že člověk nemůže Lukáška zažít naživo, aby to třeba mohl nějak posudit. Hodně by záleželo na učitelkách, taky aby se tam malému líbilo. U nás to fakt učitelky braly úplně v pohodě. A to ze začátku potřeboval indi přístup, potože nechtěl dělat co ostatní (nacvičovali třeba na besídku, nebo měli cvičení a jedna se musela věnovat malému apod.).

Jenže nastupoval v únoru, takže nemusely řešit ostatní malé prcky a měli na něj tak nějak čas.

Takhle staré děti ale můžou fungovat "vedle" ostatních. Vypadá to, že Lukášek by si asi i docela zvykl na nové prostředí, pro učitelky je určitě horší, když se dítě ve školce trápí, pořád pláče apod. 😢

To s tím hlasem a zvukem přicházejícím z patra je zajímavé. Lukášek se třeba nepodívá na vrtulník, který letí? 😲

Obíhání okolo něčeho: v menší míře asi ano. I ty očička do boku, asi. Ale nic moc zarážejícího. Asi to bude jeden z těch auti rysů, které ty naši prcci mají. Alexek se točil spíš dokola s očičkami do boku nebo navrch hlavy. Někdy to dělá i te´d. 😔 Případné vyrušení mu ale vadí. 😒

simalex
3. kvě 2010

darrka: krásné děti - nezapřou, že jsou sourozenci. Po tobě? Alexek je úplně po svém tátovi, ze mě nemá skoro nic. 😀

simalex
3. kvě 2010

siss:
a nechceš se poradit ohledně těch léků, které Tygr bere? Možná to fakt má souvislost, že začíná být podrážděný a nespavý. Naše pedopsychiatrička doporučuje pauzu mezi baleními. Jak jsem už psala, prý jsou na to 2 názory odborníků....

Říkala, že pokud to má podobné projevy, nemá smysl, aby to dítě bralo, protože to je pak kontraproduktivní. Pokud má dítě tenze, nebude moc lačný podnětů. Nevím, možná to je blbost, když na druhou stranu píšeš, že Tygr "rozvázal". .

maargitt
3. kvě 2010

ahoj🙂
jak jsem slíbila ještě nakukuju🙂 vidím samé pokroky a fotečky krásných dětí 😉
ohledně toho neklidu apod, siss myslím, že by to s nootropiky mohlo souviset. kdysi jsem brala piracetam (to je v geratamu) a teda, to byl nářez. vygruntovala jsem celý byt, umyla všechna okna, sršela jsem nevídanou aktivitou, nespala jsem ani omylem a to jsem měla ležet neb jsem měla otřes mozku 😀 😀 😀
alexandr je hezké jméno, pro kluka jsem ho neprosadila, ale pro holku jo 😉 nevím, my máme zase problém že každý říká malé saša... jen my ne 😀 😀 😀
byla jsem s malou minulé pondělí na přeočkování mmrv a tedy, je to mnohem horší než jsem čekala, teploty sice jen mírně zvýšené, ale kašle děsně (a to nebyla nastydlá, dávala jsem na ni opravdu pozor), nesnesitelná, pořád piští, ječí, nejí, nespí... chuděra, asi jí není dvakrát nejlíp ☹
rikk, ozvu se, jen jsem v Praze jen do víkendu a pak mizím na moravu (škola ☹ ) kdyby se ti to hodilo takto narychlo, písni 🙂

evaje
3. kvě 2010

Ahoj holky, tak jsem na vás nakoukla a vidím, že s tím svým starším synem mezi vás patřím. Podobá se vašim dítkám každým coulem. V krátkosti náš příběh: narozený ve 33tt. Ve 3 měsících se u něj objevila epilepsie. Vyšetření jsme prodělali hafl a pak mu nasadili léky, které zabraly a dodnes(ťukťukťuk) je bez záchvatů. Jenže spomalený vývoj zaznamenáváme už od počátku. Seděl prvně ve 12m, chodit začal v 17, pleny nosil do skoro 3 let a když skoro ve 4 letech nastoupil do školky, tak ještě nemluvil. I když musím říct, že 100% rozuměl a ukázal co chce. Říkal jen máma, táta , bába, dede(děda) a ano,ne, to a toto,tam. Doktoři tomu říkají, že používá onomatopoja(taknějak). Hrál si nekonstruktivně a jeho nej zábava byla sedět a "číst" nebo koukat na pohádky. Vydržel by opravdu celý den. Aktivní hra byla jen na honěnou a odrážedlo ho začalo bavit až ve 3 letech. Nikdy neopakoval a proto se neposunoval ve vývoji.Nebyl "dravec" nejde mě to nejde a vzdával se. Psycholožka říkala, že nemá abstraktní vnímní, ale že to může být jen dojem, protože se ještě neumí vyjádřit. Vloni jsem už byla kvůli tomu, že nemluví nešťastná a tak jsem se rozhodla zajít na kineziologii. Shodou okolností jsem narazila na paní která se tomu věnuje a už léta pracuje na škole pro neslyšící. Říkala mě, že kineziologie dokáže perfektně pracovat s dysfunkcema a mají dobré výsledky. Matyáš byl v tu dobu ve fázi, že když jsme po něm chtěli zopakovat slovo (ale fakt jednoduché, třeba bubu atp.)tak rezolutně odmítal, prostě neměl ani snahu, jakoby se bál. Po první návštěvě, po týdnu, jsem začala pozvolna zjišťovat, že už neodmítá opakovat. Další návštěva byla vždy po 6 týdnech. Po další se začal snažit opakovat a po té třetí bylo vidět, že začíná sám odsebe o něčem povídat. Dřív mluvil jen když odpovídal a nebo muse být fakt v dobré náladě a to mluvil jen s někým. V září pak nastoupil do školky a začal dělat neskutečné pokroky. Je ukecaný úplně neskutečně. Jen má velký problém, není mu rozumět. Ale blok s tím nemluvením nemá. A myslím, že to je zásluha kinezioložky. JInak jsem měla štěstí, že jsem ho dala do školky s logopedickou třídou, kde denně cvičí a to je taky velký pokrok. A čím víc mluví, tím začíná být i jeho hra konstruktivnější. Možná, že to jen okoukává ve školce, ale díky za to, protože dřív nic neokoukával. A má skoro 4,5 roku a nenakreslí ještě ani pořádného panáka. Dělá jen čáry. Kraslit by prý měli tito nemluviči co nejvíc, ale on to odmala nanávidí, tak fakt nevím.Ještě ani nemá jasno, jestli je pravák a nebo levák.
Nebylo to sice ve zkratce, ale to se ani pár slovy popsat nedá. Máme ho rádi za to jaký je hodný a poslušný i když s nástupem brášky zjistil, že poslouchat se nemusí 😉 . Protože bráška je úplný opak. Asi jsme mu měli sourozence pořídit dřív. Někdy si říkám, co je horší. Klidný jedinec, který než udělá krok, tak se nechá 3x pobízet ať už jde a možná si to v půli ještě rozmyslí a nebo střevo, které bezhlavě vpálí do kdejakého rohu, díry či udělá kotrmelce přes řídítka na odrážedle už v 1,5 roce?
Takže doufáme, že se vše utřepe a Maty bude patřit jen mezi ty klidnější dítka a ve 20ti letech už budeme jen vzpomínat na to jak nás napínal 😀