Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
5. lis 2010

romana

co je LMR?

Inak s tymi knizkami je super. Ja som tento tyzden objavila ze nad nasim obchodom je na poschodi detska kniznica, tak sa tam ideme zapisat.

sisstin
autor
5. lis 2010

@jolinka LMR je lehká mentální retardace 😉

@romana vy chodíte ke Krejčířové? Ona vám řekla, že by mohlo jít o LMR? 😕 Tak já si myslela, že jsi někdo jiný...z AP..tak to ne, tak to se asi neznáme 😉 Vy máte teda zatím jaké problémy- jestli to teda chceš psát veřejně? 😉

jolinka
5. lis 2010

siss ja som si to pomylila s LMD teraz to oznacuju ako adhd, nebola som ista ci to nie je preklep

sisstin
autor
5. lis 2010

@jolinka jj, to je zas lehká mozková dysfunkce, ale už se to nepoužívá...ted je termín ADHD 😉

romana
5. lis 2010

@sisstin jsem to já 😉 nenapsala nám to do papírů, je to prý hraniční, ale zmínila to (byli jsme v červenci, znovu jdeme v lednu). v tuhle chvíli má ovř, ale to jde poměrně rychle. jenže k tomu je poměrně špatná hrubá i jemná motorika, nenapodobí tah, resp. v podstatě nic - sice podle ní postavil komín, ale když udělala vláček, tak zůstal u komína. další problém byl, když měl ukazovat obrázky, to byl prostě totál mimo. i když doma není problém, tam to prostě střílel, jak ho napadlo. chodí do integrované školky, dostal asistentku ...

romana
5. lis 2010

@jolinka ahojky, sis to už napsala, lehká mentální retardace

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana aha 😉 já si myslím, že to dožene třeba 😉 ona se stejně ta LMR nedává takhle brzo 😉 my měli v těch 27 měsících taky lehkou psychomotorickou retardaci a vyhrabal se z toho 😉 jinak k těm obrázkům, na minulým vyšetření ( 2,5) ji tam toho taky moc neukázal, spíš nic než moc...doma toho ukazoval mnohem víc 😉 ted v těch 3 letech teda už ukázal všechno - i ty pojmy malý -velký, nahoře- dole, názvy barev atd. Ono taky vždycky nemaj děti náladu, že 😉 my jdeme na konci dubna znova 😉

romana
5. lis 2010

@sisstin tyhle potvory byly v poho, i nás překvapil s těma hrnečkama, že věděl do-mezi-vedle. mně teď přijde, že to fakt souvisí s tou jeho prostorovou (ne)orientací - ona tam měla ty obrázky v několika řadách, s tím se doma nesetkal, a v podstatě dobře ukázal jen tu prostřední řadu, jinak jakoby to neviděl.
akorát teď jsem náhodou potkala jeho asistentku a nejsem úplně nadšená, co říkala. vybrat školku, to je opravdu alchymie 😒

romana
5. lis 2010

@sisstin a jinak jsem ti chtěla ještě poděkovat, protože opravdu spoustu věcí, který s ondrou děláme, nebo materiály, který používáme, koneckonců i ta krejčířová, to všechno je díky tobě!!!!! 🙂

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana hele, ale to je fakt možný, že jak na to není zvyklej, tak to nechápal 😉 Tygr na to zvyklej je, my dáváme právě obrázky v řadách - už nevim proč, ale někdo mi to zřejmě poradil nebo řekl 😕 takže je na to zvyklej... nám teda Kr. možnost LMR nenaznačila vůbec, IQ by měl mít naprosto v normě 😕 ale tos mi teda zas nasadila brouka do hlavy jako 🤐 on teda má všechno k věku ted, až teda na tu epresi..tak teda doufám, že to LMR není 🤐

ale myslím, že třeba Ondra fakt neměl den, a na příštím vyšetření to může vypadat úplně jinak 😉 ona je Kr. v tomhle fakt skvělá, že mu to tam hned nešoupla..páč z jednoho vyšetření se nedá zjistit všechno... kdybys četla posudek někdy z března od psycholožky z Rané péče 😒 já myslela, že padnu na hubu, když jsem si to přečetla 🤐 jsem to hodila do koše a čus 😅

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana jéžiš, prosim tě 🙂 já jsem ráda, že někomu můžu pomoct...jako zas ti ostatní pomohli mně 🙂 páč co si člověk fakt nenajde a nezjistí, tak neví....Dr. mu to neřeknou a nic neřešej..a nebo to řešej, až když je pozdě, a pak je člověk v šoku 🤐

romana
5. lis 2010

@sisstin ty brďo, já si to nepamatuju přesně, ale bylo mu 37 měsíců a snad jen jedna věc byla jeho věku, jinak to bylo spíš 30-36 a řeč na 24 měsíců. ale je pravda, že jsme docela zabrali, i když u něj neplatí, že co se jednou naučí, tak si pamatuje - nejvíc to platí u barev. ale zase - tam většinou motá jen ty názvy, že by ukázal nebo přiřadil barvu blbě to je ojedinělé (ale jedem tu základní škálu).
já mám pořád ještě prostě problém to přijmout, ale obecně si říkám - když bude spokojenej, soběstačnej, někdo ho bude mít rád, ...čert vem všechny diagnozy.

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana no tak ale my jsme to samý, měl přesně 36m a ve všem byl na 30-36m ( motorika, sociální, adaptivní chování a porozumění), řeč na 15m 😕 a dle ní je všechno norma, jen teda exprese...takže opožděný vývoj řeči , pravděpodobně charakteru expresivní dysfázie.... o LMR ani zmínka 🤐 nevyložila sis to nějak špatně, co ti říkala????? 😕

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana co vím, tak LMR je, až když je dítě opožděné o víc jak třetinu svého věku...takže ve 3 letech na 2 roky 😕 😕 😕

romana
5. lis 2010

@sisstin fakt to řekla ☹

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana hele, to se mi fakt nezdá... 😕 znám holčičku, co má ted 3 a 3/4 roku, ve všem je na 2 až 2,5 roku ( mimo exprese) a jde u ní o expresivní dysfázii a lehkou MR 😉 když byl Ondra ve 37m ve všem na 30-36m, tak to je naprosto k věku...tam je ta odchylka 6m v normálu 😕 to mají i zdravé děti, každý "normální" dítě není přesně ve 3 letech na 3 roky..to se nedá určit přesně na měsíce 😉

my jsme ještě v minulý zprávě, kdy měl 2,5 a ve všem byl na 2 měli lehce opožděný psychomotorický vývoj, ale ted v tý nový zprávě máme akorát nerovnoměrný, že všechno je norma, akorát exprese pokulhává 😕

nutelka
5. lis 2010

Ahoj, tak já jsem taky vděčná Siss, za doporučení matroše a celkově za výklad různých diagnóz. 😉

Jinak to naše jelítko pořád bojuje s barvami. Umí bílou i názvem, ale zbytek základních barev vůbec. A to trénujeme každý den. Jestli se takto bude učit i ve škole... 😔

sisstin
autor
5. lis 2010

@nutelka hele, to bych zas tak neřešila...to neumí víc dětí 😉 to není tak strašně podstatný 😉 Tygr už teda umí i fialovou, hnědou, šedou, zlatou a stříbrnou...i odstíny...ale jeho to zrovna baví..takže to, co ho baví..to umí hned ( barvy, čísla, loga, nápisy atd 😝 )

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana jo, a od známé kluk s expresivní měl do 3,5 lehkou psychomotorickou retardaci..ted je mu skoro 7, a ví všechno o 2.světový válce, letounech atd. 😝 takže jako v tomhle věku nic není definitivní 😉

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana nemluvila fakt třeba o hraniční lehké PSYCHOMOTORICKÉ RETARDACI? To je totiž rozdíl od mentální retardace 😉

nutelka
5. lis 2010

@sisstin on se na to procvičování těší, sám si přinese kartičky a když chci zkončit, tak protestuje. No budem trénovat dál a snad se to nějak pohne.

Jinač se ještě zeptám...synovec (18 měs.) nežvatlá - do roka si pamatuji, že říkal dede. Takže žádné slova, nechce si ohlížet v knížkách, je fixovaný na mamku, nepřinese třeba kostku na požádání. Mi na zavolání nereaguje, ani se vlastně neotočí na zavolání. Švagrovka se zmínila, že se obává autismu. Si říkám jestli nemáme nějaké rodinné zatížení na OVŘ. 😅 😝

sisstin
autor
5. lis 2010

@nutelka no rozhodně by to řešit měla, že se neotočí na zavolání, to je docela problém 😉 ale nemusí to bejt hned autismus...to může bejt opožděnej vývoj, dysfázie atd. Ale chtělo by to, aby šli na vyšetření psychologický, normální chování to není 😉 Nejdůležitější je, jeslti sdílí pozornost 😉

sisstin
autor
5. lis 2010

@romana jinak mi přijde takové "blbé", že ty naše děti budou zkoumané a posuzované ještě xy let...pořád..přitom jiné děti, které na tom budou naprosto stejně, budou bez dg., jejich rodiče nikdo nebude stresovat věčnými tabulkami atd. 😒 jak se člověk jednou dostane do téhle mašinérie, tak pak z toho nejde vyskočit 😒 po Rané péči nás určitě bude čekat SPC - čehož se bojim jak čert kříže, některá ta SPC jsou teda peklo 😒 respektive ti "odborníci" v nich 😝

tím nechci tvrdit, že je to na nic..samozřejmě nám Kr. strašně moc pomohla...ale já ted řeším sebemenší blbost, už vidím, jak dneska budu zas v noci přemýšlet, že je teda ve všem "jenom" na 30-36m...a jestli to teda stačí nebo ne 😝 ach jo 🤐 jak se z něčeho vyhrabeme, tak zas přijde něco jinýho 😝

nutelka
5. lis 2010

@sisstin jsem to blbě napsala, na své rodiče reaguje, ostatní má na háku. Ještě dělá jen paci paci, ostatní jako jak je velký apod. nedělá. Zvuky zvířátek neumí. Co mě docela překvapilo, že vydrží třeba 45 min koukat na madagaskar apod. filmy. 😲 On už jako cca 10 m. seděl, koukal a smál se tomu. Taky teda nemusí ostatní děti, brečí. Ale to je možná tím, že zatím neměl moc možnost být s nimi v kontaktu, bydleli v takové pr.deli bez dětí v okolí. Naštěstí se teď přestěhovali. A to sdílení pozornosti - to jsem si teda nevšimla, že by na něco někdy ukazoval a čekal na pojmenování.

sisstin
autor
5. lis 2010

@nutelka jo tak, tak to nezní zas tak hrozně 😉 to je vcelku jako i normální 😉 jestli rozumí, tak bych asi ještě chvíli počkala...tak do těch 2 let 😉

nutelka
5. lis 2010

@sisstin to jen švagrovka si postěžovala, že ji připadá, že ji nerozumí. Tak jsem ji říkala, ať to do 2 r. neřeší. Všechno komentuje atd. (dle tvých rad) 😉

sisstin
autor
5. lis 2010

@nutelka tak 18m dítě by mělo rozumět základním pokynům - dones to a to, udělej to a to atd. 😉 jako Tygr v 18m asi nerozuměl nic, možná tak jdeme, hají a podobně 😅 😅 😅 to fakt může mít jenom opožděný vývoj, a pak se to skokově srovná...ale dýl jak do 2 bych nečekala..ve 2 už by měli rozumět všemu( samozřejmě k věku, nemusí umět barvy atd.) 😉

sisstin
autor
5. lis 2010

valim do postele, je mi blbě 😒 a zítra mám Tygra opět celý den 😝

@romana a ještě, podle mě to vidíš zbytečně černě 😉 jestli má Ondra řeč na dva roky a ve všem byl ve třech na 2,5-3roky, tak to je naprostá pohoda 😉 a i kdyby to byla expresivní dysfázie, tak nějaká lehká..na žádnou LMR nemysli, je to blbost 😉

tak dobrou holky 🙂

nutelka
5. lis 2010

@sisstin díky a dobrou. 😉

romana
5. lis 2010

@sisstin omlouvám se, končila mi pracovní doba a připojení doma minimální. trošku jsi mě zvyklala, ale teď mám u sebe zprávu, opravdu vše kol. těch 30 měsíců, něco až do úrovně jeho věku (sociální chování). závěr - chlapec s celkově lehce opožděným vývojem, kognitivní schopnosti celkově dosahují k spodní hranici širší normy, .... tak nevím, ale myslím, že fakt říkala to lmr.
jinak dobrou, taky jdu.