Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

roniii
11. kvě 2015

@janahus jak jste si Paříž užili?
Super, že máte už konečně termín.Budete mít konečně od čeho se odrazit.

josefina79
11. kvě 2015

@roniii no to jste měli zase zážitky, ach jo. Tak snad už bude líp!
@janahus - kečup, kečup 😎 😎 😎 . Držím palce do nemocnice, ať to k něčemu je!

schellongova
12. kvě 2015

@josefina79 Ahoj poprosim info o te senzoricke integraci koukala jsem na to a asi bych to zkusila cena super jinde za to chtějí ranec. Maj tam i logo kroužek za dobrou cenu od září bych ho tam přihlásila. Až budeš mit čas napiš prosím

peggy722
12. kvě 2015

@roniii Tak to jste si teda pěkně užili. 😒 Ela měla ten zánět středního ucha taky dost brutální. Ucho jí prasklo a zkoušela jak zvíře. Naštěstí se z toho po ATB celkem rychle oklepala. Se starší je to horší, tak je po týs pálovce pořád bílá jak stěna, bolí jí klouby. Ve čtvrtek máme jít ještě na kontrolní výtěr, tak už tam snad nebude nic mít. Zrovna teď je to blbý, budou se uzavírat známky ve škole, tak už takhle zameškala 2 týdny. No jsou to radosti s těma dětma.

@josefina79 Gratuluju k přesnídávce. KOnečně přišel na to, že jídlo není nepřítel. Všechno chce svůj čas.

Tak jsem dneska zase ve školce zaperlila. Úplně jsem zapomněla, že jedou na výlet. Eliška mi to včera říkala, ale já jsem si myslela, že si to možná vymyslela a chtěla jsem se kouknout na stránky školky a zapomněla na to. Tak ještě že ten batůžek taháme každej den, kynedril jsem jí nedala, flašku s pitím taky ne. No je to se mnou hrozný, ale vracejí se až ve 4 hodiny, tak to nám s Luckou vyhovuje, protože musíme na oční. Fakt jsem v poslední době matka na baterky.

janoulek25
12. kvě 2015

Tak jsem konečně včera s Anetkou byla pro jistotu na krevním obrazu a výsledky máme krásné 🙂, tak mám radost, že aspon toto vím s jistotou že není chudokrevná.

josefina79
12. kvě 2015

@schellongova byla to jenom hodinová konzultace (50 Kč). Paní mi ukázala nějaké "triky":
1/ Zabalit celé tělo do deky jako palačinku. Prostě rozložit fleecovou deku, na ní položit dítě, začít balit jako palačinku, kouká jenom hlava.
2/ Masáž těla - např. malé overbally, ideálně do každé ruky jeden a masírovat jimi ruce a nohy. Vždy směrem ke koncům - to je "uklidňující", naopak to zase stimuluju. Mělo by to být cítit, ale né bolet. Prostě "příjemený tlak".
3/ Masáž rukou nohou - jakoby tlaková. Prostě obejmeš jednou i druhou rukou dítěti ruku nebo nohu (ruce máš téměř vedle sebe) a jakoby mačkáš (NE pulsovat, opět delší tlak). Opět příjemný tlak. Po chvíli se posuneš o kousek dále.
4/ Chodit na trampolíny, do míčkových bazénů. "Házet" děti do peřin, pak je do peřin zachumlat, aby musely vylézat a překonávat nějaký odpor na celém těle ...

Zní to trochu jako šarlatánství, nicméně co jsem načetla na zahraničních webech , tak se to přesně tahle léči.
Ta Porucha senzorické integrace je "neurologický" problém, tělo nezvládá zpracovávat všechny smysly. Přes ty "proprioreceptory" se právě trénuje to zpracování vjemů.
Dost často to s věkem ustupuje, až úplně mizí.

Jinak abych to uvedla na pravou míru, to první hrábnutí prstem do přesnídávky a oblíznutí František předvedl přímo před tou terapeutkou. Myslela jsem, že se tam na místě propadnu, ale byla jsem tak šťastná, že mi to musela věřit, že to normálně nedělá.

Dnes snědl kousek Brumíka (POPRVĚ) a vůbec, ale vůbec mu nevadily opatlané ruce. A vrátil rukou jídlo ze stolečku do misky.
Čumím jako puk. JEDE, FRANTIŠEK JEDE. A nechává si čistit zuby .

barbarucha
12. kvě 2015

@roniii Ach jo, tak držím palce, ať už je jen líp 🙂 On to prcek zase brzy dožene, jen co se oklepe. Teď potřebuje sílu na boj s bacilem, jakmile to překoná, bude zase skákat přes kaluže 😉

janahus
12. kvě 2015

@roniii mrzí mě, že jste to chytli, ale neboj zas to bude dobry, ono ucho je hnusny, meli jsme ho trikrat a trvalo to dlouho, i dnes kdyz umvam vlasy mu drzim u ucha plinu, protoze voda je nejhorsi, to nam rikala i na ORL...
Paříž nadhera, nohy bolely az nekde, ovsem navrat do realu stal za to...ted se nemuzu ani vzdalit od Tobci, mysli si ze mu ujedu...jinak jedna pani se nam stratila na eifelovce a jeden manzelsky par okradli...nastesti vse dopadlo dobre, pani se nasla a jim pujcili znamy, co jeli taky...
At jste brzy fit.

janahus
12. kvě 2015

@josefina79 tak to je mazec, ze to ukazal pred ni, vid. 😉
Vypada to moc zajimave o te senzomotorice, on nas Tobik vubec nechce spat prikrytej, tak mozna vim proc, jinak to urcite vyzkousim a dost si me potesila s ti, ze to odezni samo.Ty jo Brumik super, vem si jak je to lepivy a jeste ta napln, fakt se strasne zlepsujete a moc ti to preju.

barbarucha
12. kvě 2015

Jinak díky moc holky za doporučení říkanek pro rozvoj řeči. Ofotila jsem to a nalepila do knížky s tvrdými listy a Františka to hrozně zajímá. Probrali jsme zatím jen některé říkačky, ale moc ho baví, vždycky když říkám větu, ukazuje na obrázek, co zrovna říkám a některé se naučil už i znakovat. "Bum bum bum, máme nový dům" by mohl ukazovat pořád dokola 🙂 Ještě, kdyby tak začal něco říkat. Ale asi je fakt, že rozumí perokresbovým obrázkům víc než barevným. Z logopedie máme taky nějaké prokresbové obrázky, říkala jsem si, že ho to nebude bavit, co by na tom viděl, ale baví, víc než barevné knížky.
Jinak jsme na cestě za rodinou v zahraničí (vůbec poslední dobou pořád někde na cestách) a učení tím dostává na frak ☹ ale tak snad už příští týden přijedem dom a bude chvíli klid a nějaký režim zase.
Taky mi pořád vrtalo hlavou, že Franta sám dobrovolně nemluví. Odpoví, pokud se mu chce na naučené otázky naučená slovíčka "jak dělá pejsek, atd.", ale když jdeme kolem psa a já mu melduju "pejsek..", tak "haf haf" nikdy sám neřekne. Nějak si to nepropojí nebo mu nepřijde důležité to říkat, nevím. Prostě si o nic sám neřekne.
Tak jsem vydumala, že ho musím naučit, že když něco řekne, má z toho velký užitek a začala jsem ho učit, že když řekne "bejby" (to kdysi začal občas říkat sám, nikdo ho to neučil a pak to zase zapomněl), že ho zvednu, zatočím a ponosím. Pořád jsem říkala "chceš bejby?" a zvedala ho, až se to naučil. Teď za mnou chodí a říká "bejby" 🙂 Takže záda nazdar, teď ho prostě pořád nosím, aby se naučil, že když něco řekne, má z toho okamžitý profit. Přemýšlím, co ho učit dál, aby z toho hned něco měl... nějaké rady?

barbarucha
12. kvě 2015

@josefina79 To zní zajímavě. A jak se pozná, že má poruchu senzomotorické integrace?

barbarucha
12. kvě 2015

@janahus Paříž ti moc přeju! Kdovíkdy se tam podívám 😀 Já se v létě chystám na 4 dny za kámoškou do Madridu a mám z toho stažené půlky, jak to malý zvládne (a já jak to zvládnu), ještě chci taky několik prodloužených víkendů pracovat mimo domov, takže velká škola odloučení, bojim bojim. Nějak mám nejhorší pocit z těch návratů, byla jsem třeba pryč už někde na 1 noc a když jsem přijela, prcek se ke mě vůbec nehlásil 😖 a mě z toho bylo úplně divně. Tak jsem zvědavá, jak to zvládnem. Taky, když jsem pryč, se s ním samozřejmě nikdo neučí, manžel si nejraději pozve paní na hlídání, aby mohl pracovat, místo, aby se malému věnoval a já z toho vůbec nejsem nadšená.

josefina79
12. kvě 2015

@janahus DOST ČASTO odezní úplně, někdy něco zůstane, jako např. že nemá rád špinavé ruce, ale toleruje je a je schopný s tím normálně existovat.
Hele, já myslela, že omdlím, když tam ten prst do té přesnídávky strčil. A s jakým gustem to pak oblíznul a znovu si ho omočil a zase oblíznul. No ukázkový dítě.

josefina79
12. kvě 2015

@barbarucha Tvůj František taky jede 🙂.

@barbarucha - pozná se to tak, že není schopen tolerovat a nebo naopak nadměrně vyhledává smyslové vjemy.
Třeba hmat - nesnáší špinavé ruce, nesnáší, když mu češou vlasy, stříhají nehty, stěžuje si na to, že ho škrábe oblečení
Nebo chuť - děti nesnášejí výrazné chuti a nebo naopak je extrémně vyhledávají ...

jsou na to nějaké testy, ale laicky to chápu tak, že pokud tyhle zvláštnosti výrazně zasahují do života, tak už je to porucha.

janahus
12. kvě 2015

@barbarucha prosim te, Baru hlavne do Madridu jed, oni to zvladnou, potrebujes si orazit po tom vsem a chvili vypnout, on furt rikal mami, na dva dny byl u tchyne v Litomysli, to jeste slo, jak pro nej bracha prijel a byl doma, bylo to horsi, to vis, ze jsem bulela, jak zelva a taky jeste ty lazne pred nami, jenze vem si, blizi se jim skolka, jednou holt to prijit musi, vim ze to je psycho, ze se k tobe nehlasi, uvidis ze to bude dobry...jo, co ti mam rictk manzelovi, uz to vidim, jak budu v laznich....u nas je to stejne 😠

janahus
12. kvě 2015

@josefina79 jako nekdy kdyz se snzis, tak nic a pak te uplne vykoleji, jsem rada, musim ti jeste nahrat toho naseho synatora u jidla, myslim na tebe neboj...musim premluvit manzela, aby si udelal cas natacet, znas to vid ?
fakt sem rada, ze to odezni...

peggy722
13. kvě 2015

@barbarucha Tak to jsem ráda, že se mu to líbí. Ty perokresbový obrázky jsou tam úmyslně. V barevnejch se děti špatně orientují. Ela do určitýho věku taky normální knížky neměla ráda, protože tam toho na těch obrázcích bylo moc. Tady jsou nebarevný a jednoduchý, neodvádí pozornost jinam. On si neumí spojit reálnýho psa, s tím co má naučený. Možná by to chtělo shromáždit obrázky, fotografie, všech možnejch psů, aby pochopil, že to všechno je pes.

peggy722
13. kvě 2015

@josefina79 Tak tohle jsem vůbec netušila. Tohle všechno sedí na Elu až na to jídlo. Doteď má s tím problém, taky nesnáší čištění zubů. A vůbec na sebe moc nenechá šáhnout. Je pokrok, že se už nechá u doktora vyšetřit, ale vyvrtat zub, tak to neexistuje. Musela pod narkozu, protože se to fakt nedalo.

roniii
13. kvě 2015

Včera jsem byla se Š. na kontrole kvůli uchu.I ušař řekl, že ty horečky od toho nebyly, že se to jen přidružilo.Na dětském se dr. vyjádřila, že zřejmě chytil nějaký silný vir, na který tělo zareagovalo takto.No ještě to proberu s dětskou, tam chci jít v pátek, ale nemyslím si, že se opravdové přičiny dobere.Budu muset doufat, že se to stalo jen vyjímečně a že se to nebude opakovat. Taky budu reagovat už jinak.Dětem občas vyjedou teploty, ale přes 40 ještě nikdy.
Dneska jsem volala na neurologii.Stavit se mám v pondělí s propouštěcí zprávou, napíšou žádanku na eeg.Jsem ráda, že nebudu muset trávit hodiny v čekárně čekáním na vyšetření, zřejmě to bude stačit až v červnu, kdy jsme objednaní. Nemyslím si, že to byly křeče.prostě zimnice.
Zítra bychom měli jet na logopedii.Ještě tam chci zavolat, jestli to platí, protože cesta je dvě hodiny a nerada bych přijela na místo a zjistila, že paní logopedka má chřipku 🙄 Doufám, že něco poradí.Pomalu se přikláním k tomu, že i ta pusa je pootevřená z rýmy(i když prvotně z gravitace), protože po nasazení atb, mu nudle zmizely a pusa je více přivřená, často ho vidím i se zavřenou.Za dva týdny musíme jít ještě u nás na kontrolu na ORL, takže zkusím zjistit, jestli se s tím dá něco dělat.Už jsem fakt zoufalá.

roniii
13. kvě 2015

@josefina79 cviky vypadají dobře.Zajímalo by mě, co se očekává od zabalení dítěte do deky, bod jedna?Že se bude snažit vymotat?Toto mi právě doporučovala i neuroložka, že máme zkoušet.

@barbarucha kolik slov už František má?Jak jsi spokojená s tím nootripilem?Pořád o něm uvažuji, ale ještě jsem se nerozhoupala

@janahus dík za tip s vodou.Střední ucho u nás ještě neproběhlo, takže nevím, jak se k tomu chovat.

Štěpa už včera zase začal chodit, sice je dost vratký, nestabilní, ale je vidět, že nohy sílý.V nemocnici jsme hodně trénovali znakování, celkem se chytal.Občas překvapí a zaznakuje něco, co jsem nevěděla, že už umí.

schellongova
13. kvě 2015

@josefina79 zajimalo by me jestli radi každému stejně nebo dle situace. Náš nemá rád špinavý ruce ale jinak to jde. S jídlem se to zlepší už dozrává 🙂 Honzík s jídlem taky veselo ji pidi porce teď se rozciluju u snídaně končí to tak ze housku namočím do čaje a dávám lžičkou to sni roční Ema drží půlku housky v ruce a ji a to ma 6 zubů.

josefina79
13. kvě 2015

No, já tam byla jen hodinu, takže jsme to vše nestihly probrat. Myslím, že některé věci jsou stejné pro všechny (masáže), některé jsou pro určitý problem - např. pomalu se učit seznamovat s různými strukturami.
Ty masáže a balení do deky atp. má nějaký způsobem působit na proprioreceptory
http://cs.wikipedia.org/wiki/Proprioreceptor
I to vnímání polohy je jeden ze "smyslů".
Ono se to všechno nějak nakonec v mozku spojí .... Vím, že píšu jako tatar, ale je to na mne moc složité.

Tenhle problém mají jak "normální", tak třeba autistické nebo ADHD děti. Souvisí to s tím, jak je nastaven mozek.
Nedonošené děti to mají údajně proto, že místo aby byly ještě X týdnů v klidu v břiše, kde jenom šumí plodová voda, tak jsou vytažené v inkubátoru, okolo všechno svítí, pipa, pořád na ně někdo sahá atp (I když se to samozřejmě snaží lékaři omezovat).

Jinak ta deka myslím, že má právě působit na ty proprioreceptory, které jsou umístěné na kůži/ve svalech, Plus zároveň pak dítě musí vynaložit sílu, aby se vymotalo a u toho cítí tlak po celém těle. Jestli to chápu správně, právě ten tlak je důležitý.

Pražská děvčata - paní mgr. byla fakt milá, s Františkem to uměla. Cena je fakt 50 Kč, tak to klidně zkuste. Ona nedělá pouze tu senzorickou integraci, ale celkově psychomotorické dovednosti a atp
http://www.jablickov.cz/index.php/ct-menu-item-...

peggy722
13. kvě 2015

@roniii Počkala bych, co ti řeknou na ORL. Aerius už u vás zkoušeli ? Někdy to pomůže na oplasknutí těch sliznic. A zkoušet dechový cvičení. Foukat do bublifuku, pít z brčka apod. A k těm horečkám. Ela měla k tomu uchu šílený horečky, 40 ne, ale hodně vysoký. A měla spálovýho bacila, streptotoka.

roniii
13. kvě 2015

@josefina79 do toho jablíčkova se musí objednat, že?Jaká je čekací doba?Přemýšlím, že bych to zkusila.No za 50 Kč mi to přijde dobrý.Stejně se chci dojet do Phy podívat na kamarádku, před 3týdny porodila, tak by se to dalo spojit s tím. A kdybys měla čas i ty, tak by to byl super výlet 😀

@peggy722 u nás zatím jde jen to pití z brčka, foukání už trochu jo,ale opravdu jen trochu

josefina79
13. kvě 2015

@roniii to by bylo fajn se vidět.
Do Jablíčkova se objednává na tel. č. té paní Hyttichové
http://www.jablickov.cz/index.php/ct-menu-item-...
Myslím, že je na mateřské a tohle dělá doplňkově, alespoň takový jsem měla dojem. Možná jí zkus říct, že jedeš z dálky, jestli by Vás nevzala na 2 hodiny???? Ta hodina mi přišla trochu málo, než člověk odvypráví vše, co má na srdci ...
Ale dala nám termín tuším tak za 2-3 týdny (ale jmyslím, že jsem jí jeden termín odmítla, protože jseme byli u mých rodičů).

schellongova
13. kvě 2015

Ahojda musim se pochlubit dnes jsme byly v herně sprogramem Honzík se přidal tleskal a ukazovapl co dyti když se ptala jak dělá kukacka nejvíc nahlas řekl kuku a řekl velký slon🙂 byla jsem dojata až se mi chtělo brečet q vylezl na ripstole 🙂 no koukala jsem budem chodit každý týden Emule byla taky nadšená Z děti. Jablickov zkusím. Možná i logopedii. Za týden jdem k psycholozce jsem zvedava.

schellongova
13. kvě 2015

Ježiš omlouvam se za chyby mobil píše co chce

barbarucha
13. kvě 2015

@janahus Jasně že pojedu. Od svatby jsem tu kámošku neviděla a kdyby se na podzim zadařil sourozenec, tak se zase několik let nikam do zahraničí nedostanu 😀 Jen je to trochu psycho a fakt mě mrzí, že MM malého prostě na celý den někomu šoupne a přijde mu to naprosto OK. Žijeme v takovém dlouhodobém nepochopení, kdy MM si myslí, že dělám většinu věcí kolem malého zbytečně a já si zase myslím, že se o něj málo stará. Není mi v tom moc dobře, ta starost o malého vyplňuje většinu mého času a hodně by mi pomohlo víc pochopení, ale to by MM asi musel být ženská 😒

barbarucha
13. kvě 2015

@roniii Trochu jsem rezignovala na to ta slova počítat. Přijde mi to celkem naprd, když to není "aktivní" slovní zásoba. Zvuky zvířátek (cca 6) odpoví jen na patřičnou otázku "Jak dělá..?" Jediného ptáčka "pí pí" občas řekne venku, když hodně nahlas zpívají ptáci (dneska jsme byli ve velkoměstě a honili jsme s Fáfou přežraného holuba 😀 , tak konečně viděl, jak taky ptáček vypadá, u nás na vsi jsou pouze plaší pěvci, které prakticky člověk nevidí, pouze slyší). Pak říká na otázku "Co bude Fáfa? (a cinkání lžičkou o misku)" - "papa" (papat), ale když má hlad nebo loudí něco, co jíme my, tak to neřekne. Na otázku "Co bude Fáfa na nočníčku?" - řekne " a ů" (a a - kakat/čůrat), ale když má v plíně nebo chce čůrat, tak to taky neřekne. Řekla bych, že tímto způsobem má něco kolem 10 slov, ale bohužel je sám prakticky nepoužívá. Hrozně se zlepšil ve vyjadřování pomocí zvuků (hučení, skučení, atd.) je z toho přesně poznat, jaké má emoce a taky v pantomimě - klidně mě vezme za ruku, dotáhne ke dveřím a dá ruku na kliku, že mám otevřít atp. To taky nedělal. Mnohem víc se vzteká a prosazuje, což je sice pruda, ale považuju to za pokrok.
Ale mluvení.. já jako vážně nevím, jestli má takový problém s vyslovováním (asi jo, když chci, aby po mě něco zopakoval, jen zlostně zavrčí a to dělá, když po něm chci něco, na co ještě nemá) nebo jestli na to nemá mentálně. Fakt nevím.
Co se týče nootropilu, Fáfa dělá pokroky, ale nevím, jestli je to tím. Jak se ve všem zlepšil, zlepšil se taky v rozpoznávání mých strategií, jak do něj dostat nootropil 😝 , takže je to teď krajně obtížné, často to vyplive, takže ani nevím, kolik toho do něj dostanu. Pokud váháš, zkusila bych nějaké minidávky a uvidíš, přestat můžeš vždycky.

barbarucha
13. kvě 2015

@peggy722 Jasně, fotky psů jsou v pořadí úkolů 🙂 Jen ještě musí vymyslet nějakou technickou zápletku, aby ho to bavilo (samotné fotky ho neba), musí se to někam k něčemu přilepovat nebo šroubovat nebo tak něco, to ho pak baví.