Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
17. říj 2011

@smardik to já taky,a le vem si, že Tobík nemá zasaženou tu expresi, takže Tomík to bude mít ještě o malinko těžší. Ale tak před čtvrt rokem, když měl ty tři roky, by s ním komunikace gestama nešla. On začal hodně opakovat gesta až tak před dvěma měsíci. jakože zopakuje vše co po něm chci aby napodobil.

smardik
17. říj 2011

@ygreen právě vím Tomík to bude mít těžší takže proto chci i jinou komunikaci a uvidíme jak to půjde, at budem komunikovat jakkoli hlavně at je on spokojený 🙂 a snad to zvládneme cca za těch 5let

sarael
17. říj 2011

@sisstin Zítra jdeme poprvé na neuro., první psych. máme za sebou, ale ta nebyla ani klinická, nedokázala nám říct nic, tak nás poslala k logopedce, logopedka zas nechápala, co u ní děláme, říkala, že naše dcera má bohatou slov. zásobu a jediné, co 100% nevysloví je Ř. Zato s porozuměním to je FAKT děsná bída. U ní je asi největší problém to porozumění, na složitější otázky odpovídá stejnýma ozázkama. I když se v tomto za poslední 2 měsíce taky hodně zlepšila. Takže jsem se nakonec domluvila s paní Olšákovou z Ostravy( koordinátorka přes PAS), že se mi na ni přijdou podívat přímo do školky. Akorát se ještě neozvali s datem, KDY přijdou. Tak přemýšlím, že si zítra nechám napsat doporučenku k jedné klinické psych. nedaleko od nás, kterou mi taky už doporučovaly 2 maminky tady od nás z Třince, že za ní chodí se svými dětmi( jsou to autíci). Jo a co se týče Foniatrie- tak tam prý chodit ani nemusíme, řekla logopedka, Elenka jí řekla pár vět a prohlásila, že v tomto žáden problém nevidí.

smardik
17. říj 2011

my jdeme zítra na 3letou prohlídku, to bude zase něco. Ale jsem ráda že jdeme, fakt jsem zvědavá na Tomíkovu váhu, podle mě fakt přibral co je v jeslích

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael tak laicky bych řekla, že je to receptivní dysfázie 😉 kdy dítě nemá narušenou expresi (tj. mluví normálně), ale právě nerozumí. Takže když pak neví, tak ti prostě jen zopakuje otázku, to je dost normální u těhlech dětí 😉 taky právě můžou mít auti rysy, ale s tím porozuměním by to mělo mizet 😉 právě pak, když dítě nerozumí, tak vznikají ty "krizovky", kdy se dítě vzteká, může být agresivní, protože pro něj je ta situace fakt těžká... Krejčířová to popisuje asi tak, jako kdybys přijela třeba do Mongolska, a ted by na tebe pořád někdo mluvil, něco po tobě chtěl, někam tě strkal a tys vůbec nevěděla, o co gou 😉

ygreen
17. říj 2011

@sarael jak píše sisstin receptivní dysfázka. Syn ji má, akorát že ten ještě ani nemluví.

sarael
17. říj 2011

Holky díky, já bych tomu taky strašně ráda věřila!! 😉 a taky si to ze srdce přeju.. Jenomže já si nejsem úplně jistá, jestli tam nebude něco víc.. O sobě taky mluví ve 2. osobě, a tím, že ji často opravuju, tak pak ty věty má už jakoby naučené a v 1.osobě mluví jako kdyby z knížky, nejde to přímo z ní přirozeně, ale je to prostě naučené. Taky ten nezájem o svoje vrstevníky nebo když jsem s ní v kolektivu s "normálními" dětmi, tak ten rozdíl je často do očí bijící. Třeba včera jsem s ní byla na nedělní školce, ty děti seděly vedle sebe na židličkách, všechny odpovídaly, reagovaly na otázky a moje Elenka sice taky hezky seděla na židličce a vůbec nevyrušovala, ale ten její výraz ve tváři byl děs: nepřirozeně zavřené oči, zkřivený obličej a vyceněné zuby, podotýkám, že tato mimika jí vydržela po celou dobu, až zkončila školka, tak s tím přestala.. Lidi se mně už na ní začínají ptát, že se chová nějak divně.. ☹

daska58
17. říj 2011

@sarael ahojky, nie som tu nová , len tu nechodím, lebo som nemala čas žiť život. A zabíjalo ma poznanie. že by t mohlo byť ešte ťažšie ako je teraz. Moj syn 3r+ má zatial diagnostikovanú disfáziu, porozumenie aj reč katastrofa!!! Tiež má všelijaké výrazy a mimiku , a najviac si to všímam v okruhu detí. Ale je to tým, že on možno nevie ako sa chovať lebo situácii a predchádzajúcemu komentáru k úlohe nerozumie, tak si robí , čo chce... Nebud nešťastná. Nám sa polepšilo a dosť bez mojho pričinenia, sme sa sťahovali a pod... takže sme prešli na bezlepkovú a bezmliečnu dietku. A traz celekom dobre mu to ide, dáva slová, opakuje, použije možno na 1000x v správnej situácii.Ale som prísna v diete nepopustím, ýsledky sa dostavili až po5mesiacoch. 🙂

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael tak ono to neporozumění má samozřejmě vliv i na to sociálno 😉 vždycky ta porucha řeči, at už je expesivní nebo smíšená nebo receptivní má dopad na ten kontakt s vrstevníky (čest výjimkám). Tygr děti donedávna taky nemusel, spíš se jich panicky bál. Jeho teda zajímali vždycky v tom smyslu, že je pozoroval, napodoboval, nebo se třeba smál, když něco dělali...ale jakmile se k němu nějaký dítě přiblížilo, tak panika 😝 to se střídalo s obdobím lepším (když děti jakž takž snášel), s obdobím horším (kdy fakt řval, jen co k němu nějaké dítě šlo).

No ted jak od září nastoupil do školky, tak úplná pohoda, pí. učitelka říkala, že má děti rád, jen je prostě takovej nesmělejší typ, učitelka ho musí někam "zařadit", a on už pak celkem slušně kooperuje. Samozřejmě v porovnání s "normálama" je furt takovej jinej, teda u nás už opravdu asi jen v té řeči, ale jinak pohoda. Malá chodí do školky? 😕

sarael
17. říj 2011

Kéž by si měla pravdu!! 😉 O té bezmléčné dietě jsem už taky četla pár článků a popravdě, nevím, co si o tom mám myslet.. Moje dcera od malička miluje hlavně mléko a mléčné výrobky, nikdy jsem jí je ani na krátkou dobu nevysazovala a stejně za ten poslední rok udělala tolik pokroků, že to až není možné...

sarael
17. říj 2011

@sisstin Jo, chodí do školky od září. Učitelky na ní akorát říkají, že o děti prostě absolutně zájem nemá, pak často odbíhá od činností, hlavně asi od toho, co jí nebaví a pak tam taky vůbec nechce jíst. Přijde domů a vyjí mi všechno, co jen může. 🙂 Ale jinak je tam prý moc hodná, poslušná, když jí řeknou, pouklízej si hračky, tak si je ráda pouklízí. A celkově Elenka do školky chodí moc ráda, každý den se tam těší.

sisstin
autor
17. říj 2011

tak Tygr nejí mlíčnýho v podstatě nic...UM nesnášel od narození, pil ho strašně málo, a okolo 7-9měsíce jsem to do něj nedostala už vůbec. Nejí sýry, nejí Lipánky apod, nejí tvaroh...jediný, co sní, je jednou dvakrát do týdně jogurt Florian se straciatelou, ale jinak fakt ani prd. Kakao nebo tak bych do něj nedostala ani za svět 😝

u nás jako žádné ty diety nepřicházejí v úvahu, páč jsem ráda, že vůbec něco jí 😝

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael a ona chodí do běžný školky? 😉

sarael
17. říj 2011

jo jo, do běžné školky 😉

sarael
17. říj 2011

@sisstin Já jsem právě taky ráda, že mi alespoň jí ( u nás) ty mléčné věci, protože v 1,5 roce mi přestala jíst úplně a od té doby se to táhne, že jí jen to,co jí chutná, jinak nechce nic. Takže když mi už 2 roky stojí na váze, tak bych jí taky nechtěla vysazovat i to málo, co má ráda..

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael ty jo, tak já si tam Tygra neumím moc představit 😕 on je takovej chodič za zadkem, takže dost na těch učitelkách visí (i když teda ted už mín, počítám, že třeba na jaře už to bude v poho), ale fakt nevím, jak by rozdýchal 25dětí - hluk a křik. Navíc on má furt problémy se sebeobsluhou, takže mu musejí pomáhat s oblíkáním a občas ho i krmí 😝

taky jsem se dost bála toho posměchu, ale tvoje malá mluví normálně, tak to asi moc nehrozí...v tomhle věku ostatní děti ještě nepoznají, že malá špatně rozumí 😉

Tygr chodí do logo třídy, je jich tam 14 (normálně je jich tam 15, ale jeden chlapeček s naslouchátkem má asistentku), takže jsou tam dvě učitelky +ta asistentka. Hlavně Tygr je tam skoro nejmladší, většina dětí je 5+..takže on je tam takovej třídní mazlíček. Jinak ty starší děti tam mluví už některé úplně normálně, u některých to je teda horší....

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael právě ty problémy s jídlem jsou nejčastěji u autismu, ale i některé dysfatické děti mají s jídlem poměrně velký problém. U nás se to hodně zlepšilo ve školce to jídlo, ale i tak, v porovnání s jinejma dětma je to katastrofa 😝

romana
17. říj 2011

@dalea ahoj, jestli Tě to trošku uklidní, tak tohle dělá i můj syn - na ulici se vybavuje s kdekým, hlavně pokud má pejska (ale i to je v poslední době spíš jen záminka). zastaví se, začne si povídat, chytí ho za ruku a nejraději by s ním odešel. když se ho snažím odvést, tak se za dotyčného začne schovávat, obíhat ho, chechtá se jako blázen, případně se podlomí v kolenou a směje se dál. někdy se splete a žene se k úplně cizím lidem, pokřikuje na ně teto nebo pane sousede, prostě ostuda. při procházkách úmyslně vyhledávám liduprázdná místa, protože je to prostě příšerné. když byl menší, bylo to relativně roztomilé, každý ho chválil, že je samostatný, nebojí se. s přibývajícím věkem je to na infarkt. když jdeme na nové hřiště, manžel se vyloženě straní, protože tyhle situace prostě nesnáší, a já uvnitř trpím a pronásleduju ho na každém kroku, abych případné "styky" omezila na nejnižší možnou míru.

sarael
17. říj 2011

@sisstin A kolik let má tvůj chlapeček? To označení Tygr, se mi líbí! 😉 Čím si vysloužil takovou přezdívku? 😉 No s tím jídlem jsem už taky četla, že to často mívají autíci.. 😒 Je to zvláštní, že ona byla do 1,5 roku nenormální jedlík, byla baculatá, že mi sestřička už naznačovala, že nebude možná špatné nahodit nějakou menší dietku. A pak najednou prásk a zničeho nic přestala absolutně jíst, všechno začala odmítat, hlavně zelenina, ovoce, pak další a další věci.. Nemohla jsem to tehdy zkousnout.. Ale to mně nenapadlo, že za čas u ní budu řešit mnohem horší věci, že.. ☹

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael v sobotu má 4 roky 😉 Tygr ani nevím, z čeho vzniknul...já tak o něm mluvím jenom na netu, jinak mu říkáme normoš jménem 😉 😅 😅 tak u nás byl ten problém s jídlem fakt od narození 😉 jinak tvoje holčička měla nějaké regresy v něčem? 😉 protože tohle u dysfázie nebývá 😉 právě ty regresy jsou typické pro autismus 😉 u klasického dětského autismu přichází ten regres mezi 15-20měsícem věku, u toho atypu to může být klidně i po druhém, někdy i po 3.roce až 😉 pak ještě existuje tzv. dětská dezintegrační porucha, a to je podle mě hnus největší, tam ten regres může přijít klidně třeba až v 7 letech, do té doby je dítě normální...a pak už nikdy nedochází k úplnému návratu schopností, spíš se k tomu pojí těžší MR 😖

sarael
17. říj 2011

@sisstin Prosimtě objasni mi slovo regres 😀 Jsem blbá, já vím 😀

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael návrat zpět ve vývoji, třeba dítě mluví a postupně přestává, nebo prostě zapomíná něco, co do té doby umělo 😉

sarael
17. říj 2011

aha, díky 😉 No tak zapomenout, co do té doby uměla, to až tak né.. Ale je pravda, že do 1,5 roku šla velmi rychle dopředu např. s mluvou( v 1,5 roku už krásně mluvila krátké jednoduché věty) a pak se začala více a více zadrhávat, ve 2 letech jsme si všimli, že se už nějak nerozvíjí ve vývoji řeči, že se nějak zabrzdila. Nebo mi taky přišlo, že když byla maličká, tak 10 měsíců, tak jsem jí 2x řekla, jak dělá kravička, prasátko, slepice atd atd a ona to hned všechno uměla- prostě bezvadná paměť. A pak najednou v těch 2 letech mi přišlo, že si nedokáže některé věci moc zapamatovat nebo to, co se naučila, když jsem to s ní každý den neprobírala, tak to brzo zapomněla.. 😒
A co se týče těch praktických věcí: jíst sama se lžící, záchod, oblékání atd.. Tak v tomhle byla pomalá odmalička, teď to všechno zvládá jen proto, že jsme ji tím doslova terorizovali od mala. Samozřejmě jsme netušili, že by mohla být pomalejší díky nějaké poruše.. ☹

jolinka
17. říj 2011

@sarael ja mam 5 rocnu dcerku Katalin so slabou zmiesanou dysfazkou ale viac je u nej postihnute porozumenie, omeskanie vo vyvoji cca 6 mes, ked bola mladsia aj viac nez rok. Mala tiez auti crty tak do 4 rokov, problemy so spanim a jedenim ale to uz je ok teraz... 🙂
zayjem o deti zacala okolo 4 rokov ale potom isla krasne dopredu v tom socialne, v tom case nastupila do normal skolky. ona je doteraz indi vindi ale neodmieta hry a ked dieta jej nuka hrat sa spolu hlavne ked ho pozna tak sa vie velmi pekne hrat, spolupracovat.

jolinka
17. říj 2011

ma aj narusenu expresiu trosu v 18 mes len par slov a hlavne hrozne pomaly rozvoj, do 2r a 5mes stala na mieste... ☹ neukazovala nehovorila mama, neotacala sa na meno + kadejake cudactva oblizovanie, onuchavanie veci ludi, jedla zo zeme spala na dlazke, nechcela sa prezliekat, v noci niekolkohodinove vreskoty, imitovala zvuky atd.

teraz sme na tom vyborne, posledny polrok vyrazne zlepsila porozumenie, potrbuje hlavne lopediu a dufam ze ak bude mat poruchy ucenia tak v slabsej forme.

ygreen
17. říj 2011

@sarael Tobiáš se zaseknul v jídle ve 2 letech. Do té doby bezvadně jedl skleničky, po1,5 roce se mu začala rozvíjet chuť a chtěl jen jeden druh skleničky a přestal pomalu jíst teplá jídla. Ale mé jídlo vařené, ovoce, zeleninu, kus masa, to nikdy nejedl. Ale jedl s chutí vývary. No a pak přestal a nebylo to o jídle. prostě viděl talíř a hysterák aniž by věděl co na něm je.
Ale jinak má široký jídelníček mléčných výrobků, a všech druhů pečiva, mazání...apod. Miluje sladké a mléčné výrobky. Pořád zbožňuje UM. Ale žádné diety nehodlám řešit, páč s bezml. a bezlepk. dietou by asi nejedl nic. Ale já myslím že je to tím věkem, spousta dětí se sekne jak začnou mít "vlastní názor" a vyžadují jen ňamky.
Teď už pomalu začíná být zvědavý a občas něco teplého zbaští.

A co vím, tak tyhle diety nebyly prokázané, že pomáhají. Sama Thorová psala, že nic nebylo prokázané.

Jasně, kdyby mu to mělo pomoct, tak bych to taky vysadila,a le nějak nevím. Zajímavé je, že Tobiáš jako malej trpěl na průjmy, tak jsme byli na krvi a zjistili mu zvýšenou hodnotu něčeho co ukazovalo na celiakii, ale to v imunocentru a pak jsem šli na Karlák, kde jsou v tom tedy nejlepší a tam měl testy negativní. Asi na tom imuno měli přísněji nastavené mašiny. Každopádně celiatik není, prospívá skvěle. A na lepek alergii nemá.

smardik
17. říj 2011

tak mám Tomíka doma a divadlo se mu prý libilo, hodně to prožíval 🙂 🙂 tak super, asi fakt bude chodit 2 nebo 3dny v týdnu a je to, příští týden k nim má přijít kloun, začátek listopadu divadlo a prosinec mikulášská besídka-tancování s andělkou tak to asi naplánuju tak at je jeden den jen tak bez něčeho a pak ta akce

sisstin
autor
17. říj 2011

@sarael u nás právě taky nebyl regres nikdy (tuk tuk tuk), ale mezi 15-24m se téměř nic nedělo, prostě stál na mrtvým bodě 😖

@ygreen tak Tygr taky do 18m jedl skleničky, to je pravda, to snědl, co jsem mu dala..ale prostě mi to přišlo, jak kdybych to sázela do husy, on to snad ani nežvejkal, jen mechanicky polykal jak robot...ale od 18m ani prd, a od tý doby nejí nic 😝 i když ted se to fakt trošku zlepšuje, hlavně teda v té školce..doma jí stále svých asi cca 5 jídel 😝

@smardik Tygr zejtra jede na výlet se školkou busem 😝 tak jsem zvědavá, jestli si ponese batoh, páč když jede s náma, tak má u batohu tisíc keců 😝

smardik
17. říj 2011

@sisstin jo to už jsi psala, třeba překvapí ale Tom taky batoh nesnáší, má svůj ale on ho prostě nosit nebude ani omylem, ale pochybuju že by v jeslích nějaký výlet měli, spíš se fakt snaží dát vše u nich a oni chodí jen na zahradu

já dneska kvůli jesli koupila kombinézu, ptala jsem se jestli chodí ven v zimě a říkala že jo a že lepší je kombinéza, nikam to neleze když se válejí ve sněhu-co já vím třeba bude když to budou dělat jiné děti, takže jsem se stavila do sekáče a měla jsem štěstí, paní zrovna vybalovala věci a měla jednu jedinou kombinézu - vel. 104 alpine pro 🙂 🙂 má teda 2 vady-nemá kapuci což si myslím že nevadí, on stejně kapuci odmítá a jak bude nějak extra moc sněžit ven asi nepůjdou a má trošku špinavé kolena a nevím zda to půjde vyprat, ale do jeslí to fakt neřeším. za 320 to jde, hlavně že mu nebude zima

filipal
17. říj 2011

kocky pisete si tu aj detoch s AS?