Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
18. čer 2015

@gabbucha @peggy722 uděláme si někdy na JM sraz. Já jsem ze Starého Chodova 🙂

peggy722
18. čer 2015

@katerinaester A už jste někde byli?

peggy722
18. čer 2015

@josefina79 Jj sraz beru.

lenickatp
18. čer 2015

ahoj holky, jsem tu nová. Muj syn Jaroušek má diagnostikovanou vývojovou dysfázii, je mu 4,5 let. Něco jsem si vyčetla na netu o této logo vadě. Od září chodíme na logopedii a docela se rozpovídal za těch 10 měsícu. Po létě mi ho konečně vemou k nám do vesnické MŠ, tak alespoň bude mezi dětmi. Chtěla bych se zeptat, zda-li vaše dítě také mluvilo o sobě ve 3.osobě? Např. Chci Jajoušek tady apít (chci napít). Nepoužívá: Já chci napit. díky Lenka Teplice

sisstin
autor
19. čer 2015

@lenickatp prvni osobu se naucil pouzivat kolem ctyr let az cca, ale mluvil od necelych tri 😉

roniii
19. čer 2015

@barbarucha
@kett Š. používá jedno 🙄 papat

peggy722
19. čer 2015

@lenickatp Ela s tímhle kupodivu problémy neměla. Já, my používala už zhruba v těch 3 letech.

anlek
19. čer 2015

@lenickatp U nás to bylo také tak. Hrozně dlouho o sobě mluvil v třetí osobě. Ale teď si už ani nepamatuju, zda jsme to nějak cvičili nebo jestli to naskočilo samo. 😅 Asi spíš samo.

krystalka
19. čer 2015

@sisstin - my taky původně prakticky najisto počítali s odkladem, býval by šel v 7,5....hlavně kvůli té sociální nezralosti, jinak vědomostně by to zvládal v pohodě, už v těch 6 uměl skoro všechny písmena přečíst i napsat, počítal apod...ale ten běžný hodně početný kolektiv by fakt nedal...nakonec nám přišla do cesty ta logo třída, kde jich je 8 ve třídě (teď dokonce 7, jeden klučina odešel do specky), takže po tom, co jsme okoukli, jak to tam funguje a probrali to s logopedkou a psycholožkou ve školce, tak jsme ho nakonec dali bez odkladu....a i v tomhle malém kolektivu to ze začátku trochu drhlo, teď skoro po roce už si zvyknul, ale pořád je strašně úzkostný, hůř snáší změny programu, jakmile je něco jinak, tak ho to vykolejí....ale pokrok udělal obrovský, mluví už krásně, což on už mluvil dobře při nástupu, ale při té logopedii ve škole, to ještě dotáhli....teď se třeba už celý červen neučí, ale mají intenzívní logopedický měsíc, každý týden nějaké téma (teď zrovna pravěk) a dělají k tomu všechno možné, procvičují všechny oslabené složky, je to fakt super, jsme moc spokojení...

schellongova
19. čer 2015

@lenickatp Honzík si pletl ty a ja teď už ví a o sobě mluví v první ja chci a teď oblíbené já sám 🙂

krystalka
19. čer 2015

@lenickatp - syn taky hrozně dlouho mluvil ve třetí osobě, už přesně nevím, kdy přišlo to "já", ale myslím, že tak nějak kolem 4,5 let...ale my jsme tyhle věci nikdy vyloženě nějak netrénovali, vlastně se vším jsem dělala to, že jsem to pokaždé jen po něm zopakovala správně, nenutila jsem ho to přímo opakovat po mně....a vždycky po nějaké době, to pak naskočilo a začal to používat sám správně 🙂

mvmk
19. čer 2015

Ahoj holky, prubezne porad docitam, ale uz moc nestiham 😝 jsem moc rada jak se Vase zlaticka dobre rozviji 😉 Nam dela rec opravdu porad velky Problem, obsahove chudsi a hlavne u delsich slov je vyslovnost porad des bes 😖 plus tisice jinych problemu.
@lenickatp take jsem to resila, prestala ze dne na den bylo ji 4 a neco. Ale i tak, dnes pronese nad nejakou fotkou, kde je ona treba: koukej tady je Emicka 😅 a to ji bude cerstve 5.

janahus
20. čer 2015

holky u nas rec, taky nic moc, prijde mi ted ze rec stagnuje, aspon, ze se hrabe v tom pisku, jinak mi ted nechce chodit ven na delsi otazky, porad se chyta za zada, dole v krizi, myslite, ze houz ho muzou bolet,? ale vcera si podrzel takovou tu kapsicku presnidavkovou, a pil ji sam, tak sem byla rada...

zuzanamv
20. čer 2015

Zdravim zo Slovenska, dufam, ze nevadi, ked Vam sem nakuknem. Chcela by som sa opytat, ci sa tu u Vas nenajde v diskusii dietatko, ktore ma problem s hovorenim spoluhlasok.
Moj syn ma 3,5 roka, do 2,5 roka nerozpraval vobec, a potom zacal velmi pomalicky, ale v podstate vsetko hovori v samohlaskach. Za ten rok jeho slovna zasoba narastla, aj ochota komunikovat, povie teraz uz toho strasne vela, ale sposobom: paradajka = ahahaua, paprika - aia, ananas - ahaha.
Zo spoluhlasok povie iba h, j, ch, g, (pekne povie haji, lopta - gou), mna prednedavnom konecne prestal volat haua a uz som MAMA. Tymto svojim skomolenym samohlaskovym sposobom uz povie aj vety (ked sa vozi na odrazadle, povie "otocit, a idemee" - "o-oi a ieee".
Riesime teraz aj ci to nie je problem s uzdickou pod jazykom, pretoze spoluhlasky, na ktore potrebuje jazyk nehovori vobec, caka nas zrejme zakrok.
Lenze su aj spoluhlasky, na ktore jazyk netreba, b, p, v a podobne, a on nehovori ani tie. B a P vie, ale nepouziva ich v slovach, iba ked si sam pre seba nieco hovori, hra sa s pusou a hlasom.
Boli sme aj na vysetreni na autizmus, lebo mal okrem vyvoja reci aj take stereotypne zaujmy, a problem s ocnym kontaktom, este nemame vysledky, ale instinkt mi nasepkava, ze to nebude ono.
Prosim, ak mate niekto skusenosti s takymto stylom rozpravania, napiste mi.
Dakujem!

sisstin
autor
20. čer 2015

@zuzanamv to je znak vyvojove dysfazie 😉

zuzanamv
20. čer 2015

@sisstin ano, tuto diagnozu si studujem uz asi pol roka, aj ked zatial nam ju nikto nepriradil...
Logopedicka mi zatial povedala, ze dysfaziu budeme riesit neskor, ked sa rozrozprava viac a uvidi sa, aka je gramaticka struktura reci, ci dobre sklonuje, casuje.
S tym zatial problem nema, rozozna napr. ze ideme nieco "vytiahnut" a potom povie, ze je to "vytiahnute" (svojim skomolenym sposobom), alebo rozozna jednotne a mnozne cislo "zabka/zabky"...
Okrem toho mi povedala, ze tie spoluhlasky nemam vobec zatial riesit, ze dolezite je podporovat ho, aby chcel komunikovat. A to on chce, nastastie stale viac.
Ale ak to teda bude ta dysfazia, co s tym dalej?
Problem je, ze dlho uplne odmietal nieco opakovat po nas, teraz uz aj ma snahu pozerat sa na usta a zopakovat to, akurat to z jeho ust vyjde taketo skomolene...

sisstin
autor
20. čer 2015

@zuzanamv jeste to muze byt vyvojova dysartrie 😉

zuzanamv
20. čer 2015

@sisstin tak tento pojem som este nepocula, dakujem za tip!
ale ako tak citam tu: http://www.logopedonline.cz/vady-reci/dysartie....
to sa mi nezda, zeby nanho sedelo. Tehotenstvo aj porod normalny, ziadne choroby, ako babatko si zvatlal uplne normalne, len potom ta normalna rec akosi neprichadzala.
A problem je aj s porozumenim, nie je mozne sa s nim dohodnut, vysvetlit mu nieco, ak nieco nechce, tak odpovie (nie - iee), ale ano mi nepovie na nic.
Na druhej strane, hruba aj jemna motorika su uplne v poriadku, na bicykli chodi s pomocnymi kolieskami, po schodoch chodi striedavo bez pomoci uz dlho, koralky navlieka, puzzle sklada...

josefina79
20. čer 2015

Nějaký tip jak naučit dítě vyplazovat jazyk?
Dostali jsme to za úkol na logopedii, ale zatím úspěch nula nula nic.
On to umí, když chce, tak vyplázne, ale na pokyn to neudělá.
Zkoušela jsem ho nalákat na jídlo,ale víte jaký je jeho vztah k jídlu. A když mu dám něco na lžičku, tak místo aby vyplázl jazyk a oblíznul, tak natáhne krk a pak se začne vztekat :(

janoulek25
20. čer 2015

@josefina79 U nás zabírá, když ve srandě dělám čertíka a vyplazuju jazyk, tak Anetka mě napodobuje, to ji hrozně baví. Vyloženě na pokyn by mi to taky určitě nedělala.

josefina79
20. čer 2015

@janoulek25 hm, takhle on to dělá taky, jenže pokud to správně chápu, tak logopedka potřebuje, aby ten jazyk vystrčila na pokyn a aspoň chvilku ho měl vystrčený. V úterý tam jdeme, tak uvidím, co mi řekne...
Budu informovat 🙂

janoulek25
20. čer 2015

Aha, tak to děláme asi špatně 😀, tak to jsem taky zvědavá na fígly 🙂

roniii
20. čer 2015

@josefina79 😀 dneska jsem se to také pokoušela Štěpána naučit....honila mě mlsná, tak jsem si vzala nutelu na lžičku,Š. málem vypadly oči, tak jsem mu mazala nutelu v puse, aby mlel jazykem, pak na rty, aby se olizoval(to už nešlo) a pak jsem zkoušela, aby nutelu olízl z prstu(úspěch nevalný, ale aspoň posunul jazyk dopředu asi tak o centimetr 😅 😀 )Tož moje tipy, ale nevím, jestli zrovna nutela bude u vás motivací 🙄

roniii
21. čer 2015

@josefina79 ještě jsem si vzpomněla, že když jsem byla na orl, tak mi doktorka povytahovala jazyk nějakou gázou, aby dále dohlédla.Tak si říkám, že bych mohla vzít plínu a nebo kapesník a zkusit mu to názorně ukáza,t že ten jazyk jde ven, třeba by se chytil pak sám 😠 Ale už dopředu si myslím, že to nepůjde, že se bude bránit.Možná to nakombinovat s tou nutelou 😀
Umí František foukat?Tohle je další věc, kterou se Š. snažím naučit.Pořád nic moc.On tedy foukne, ale doširoka roztaženou pusou,takže ani moc nefouká

peggy722
21. čer 2015

@zuzanamv Mně to teda připadá spíš na dysfázii. Ta samohlásková řeč by na to ukazovala. Teď je otázka, jestli expresivní nebo smíšená. Podle toho, že nemá problémy s motorikou by to vypadalo na smíšenou, ale zase naše Ela neměl a tu samohláskovou řeč.

janoulek25
21. čer 2015

@roniii Tak je to i u nás, foukání nic moc. Koupila jsem bublifuk, Anetka to zkoušela, ale jak špatně fouká a nešly jí dělat bubliny, tak ji to demotivovalo.

josefina79
21. čer 2015

@roniii foukat umí, jeden čas foukal do bublifuku docela hezky. Teď foukat nechce :(, ale snad ho to přejde a za chvilku zase začne.

zuzanamv
21. čer 2015

@peggy722
Dakujem za nazor.
Vkladam trochu nadeje do toho nastrihnutia uzdicky pod jazykom.
On nedokaze jazyk vyplazit vobec, donedavna odmietal opakovat, aj ked sme nanho vyplazovali jazyk stale cela rodina, teraz uz sa aj tvari, ze ho vyplazuje, ale iba povie eeeeee a ma ho stale vnutri v puse.

Chcem sa opytat, tie, co mate deti s dysfaziou, ako casto chodite na logopediu?
Mame dobru logopedicku, ale akosi nam dava terminy strasne malo, skor mi vzdy poradi, ako s nim robit doma, ale kedze s nou nechcel spolupracovat, zatial tam nechodime pravidelne.

Chodime vsak na komunikacne terapie do autistickeho centra, aj ked hadam to autizmus nebude. Uci sa tam prave tej spolupraci, udrzaniu pozornosti a pod.

A este mam jednu otazocku, syn chodi od 3 rokov do sukromnej skolky, na cely den. Mala skupinka, 10 deti a 2 ucitelky. Teraz citam na blogu tichy svet, ze pri dysfazii neodporucali skolku, ale skor intenzivnu domacu starostlivost.
Nam praveze logo aj neurolog odporucali kolektiv. On je tam spokojny, aj ked je pre ucitelky celkom narocny. Maju tam ale deticky uz od 2 rokov, takze relativne zapadne.
Ako to mate vy?
Dakujem!

sisstin
autor
21. čer 2015

@zuzanamv to jsem tam nekde psala? 😕 No od tri nam ji nedoporucili, on by to nedal 😕 sel v necelych ctyrech...

sisstin
autor
21. čer 2015

@zuzanamv tak pokud i nerozumi, tak tam je ta vd celkem jasna, pokud teda nema auti 😕