Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

anlek
23. črc 2015

Nějak pomalu dospívám k tomu, že kdo nezažil na vlastní kůži dítko s nějakým problémem, tak nikdy úplně nepochopí, co to obnáší. Buď je to: chudák dítě, pořád ho dřeš! Kazíš mu dětství! Když trénujeme to, v čem je slabý. Nebo: přeháníš, vždyť vidí, slyší, hloupý není, jen holt mluví trochu hůř. A perlička na závěr: vždyť je to kluk. 😔 A ještě jeden postoj jsem zapomněla: Kdyby ses mu věnovala, mluvila s ním, tak mluví. 😠

My dneska máme důvod k oslavě. 😀 Ráno jsme byli popáté na cvičení očí, už kouká binokulárně. Prý krásně spolupracoval, vydržel s pozorností i u úkolu pro školáky. Ortoptistka říkala, že je to neuvěřitelné, jakou změnou prošel za poslední dva měsíce. Tj. od doby, kdy se zjistilo, že si tužku vzal do nevhodné ruky a my mu ji přendali do levé. Levou má jistější, šíkovnější, rychlejší. A hlavně se to podepsalo na chování, je klidnější, líp se soustředí, spolupracuje. 😵 Kolik potíží způsobí zkřížená lateralita ....

Pak jsme měli poslední logopedii s naší logopedkou, odchází na mateřskou a ta si ho také chválila. Že neskutečný pokrok za ten rok udělal, co jsme k ní chodili. Dokonce říkala, že si myslí, že by mohl jít do školy bez odkladu. Prý dneska a minule u ní pracoval tak, že by řekla, že za rok klidně může do školy. Já to také pozoruju, že se nám úplně mění před očima. Jen teda jsem počítala s odkladem, když do teď o něm všichni mluvili, že je jasný. Takže budeme muset oběhat školy, co připadají v úvahu. A také by se asi šikla nějaké fajn psycholožka kvůli školní zralosti. Koho byste v Praze doporučily?

arny1
26. črc 2015

My máme syna 9 let, do 6,5 prakticky neslyšel - převodní porucha sluchu a nemluvil, poté operace a běhání po vyšetřeních - SPC, foniatrie, psycholog apod - závěr OVŘ v důsledku sluchové vady, sekundární dysfázie, ADHD
Je na stratteře a přes zimu máme dávat rybí tuk eye Q - jaké máte zkušenosti?

ladida.l
26. črc 2015

@arny1 syn má taky prebodni nedoslychavost. Je po operaci stredousi. Pred ni mel podle SSEP stredne tezkou nedoslychavost, po operaci velmi lehkou. Stav sluchu se mu horsi pri nachlazenich apod. Jak na tom je ted je ve reseni. Ceka nas diagnosticka hospitalizace v Zitne. Nicmene mame susp. PAS nebo tezkou VD. Syn jeste vubec nemluvi.

barbarucha
27. črc 2015

Ahoj holky, jsem zpět z dovolené a mám novinky. Předně toto:
Fáfa se naučil foukat do píšťaly. Prolomilo se to koupí asi padesátého foukacího bazmeku, tentokrát zafungovala flétnička se změnou tónu - má to takový píst, rukou se to natahuje a legračně to měmí tón, Fáfa zbožňuje, když na to hraju. A hlavně píská při sebelehčím zafouknutí. Už jsem to viděla u logo, ale říkala, že je to dostupné akorát v nějaké sadě za 800,- tak já to našla na internetu za 45,- zde:
http://www.mihaj.net/pistalka-km-plynula-zmena-...

barbarucha
27. črc 2015

Jinak 4 dny ve Španělsku super, viděla jsem po letech moc dobrou kamarádku a několik bývalých spolužáků. Úplně se mi sparvil exém na rukách. Kamarádka má holčičku 13m, řečí na úrovni Fáfy, mnohem víc ukazuje, atd. Dost jsem si s ní hrála a málem mi padaly oči na podlahu. Něco jsem jí ukázala, ona to HNED zopakovala, hrozně moc mi rozumněla, přezpívala zahranou krátkou melodii, když pro něco šla a cestou spadla, nezapomněla kam a pro co jde, za ty 3 dny tam se naučila asi 5 nových věcí.. a byla by toho spousta k pokračování. Přes den nekonečný údiv a překvapení - tak takové to je, když má člověk "normální" dítě, v noci slzy do polštáře.
Po návratu Fáfa už trochu chodí na nočník a s pomocí čůrá na travičku. Když jdu na dvůr, hrozný řev, že jdu pryč, když jdu do sklepa, naprostá scéna. Tak jsem si ho trochu traumatizovala, ach jo.

arny1
27. črc 2015

ladida.l - my máme od 6,5 let stipule a zatím dobrý, neslyší velmi hluboké tóny, primář říkal, že když už jsme zvyklí, tak mu je nechá až do puberty. On tam má silikonový a ty samy nevypadnou. Do vody používáme špunty a neoprénovou čelenku, jinak ho to neomezuje, sportuje.

barbarucha
27. črc 2015

@roniii Jo, tyhle depky mívám taky. Obvzláště po dosažení nějakého "cíle". Taky jsem se strašně dlouho upínala k tomu "až bude chodit" a jakmile uměl pár kroků, tak okolí zareagovalo stylem "no konečně. Tak šup šup, ať už začne mluvit". A mě se z toho úplně podlamovala kolena, protože, to co Franta předváděl, mělo do pořádné chůze ještě hodně daleko a věděla jsem, že to bude ještě minimálně půl roku trvat, než bude trochu jistější a na mluvení, že si můžu ještě hooodně dlouho počkat. On tě totiž nikdo nepochválí, žes kluka totáhla tam kde je, když je opožděný. Nikdo ti neřekne, to je skvělý, že začíná chodit, jsi fantastická, žes ho to naučila" když všechny ostatní děti už rok běhají. Já vždycky, když opadne první radost, že je něco nového, propadám do depky, že to nové přišlo tak hrozně pozdě a po takovém úsilí. A že to fakt nikdo nedokáže docenit.

K nootropilu: pokračujeme, ale v takových mikrodávkách 1/8 tabl. denně, víc do něj nedostanu. Pokrok byl vidět hlavně na začátku, teď těžko říct, když nevím, jak by vypadal bez něj 🙂 Jsem si dost jistá, že to zafungovalo na mě i když jsem to brala jen 2 týdny. Přestala jsem zapomínat v chůzi kam jdu a co tam chci, celkově mi to občerstvilo mozek, dokonce jsem začala trochu pracovat a přestala se cítit jako dementní debil 😎

josefina79
27. črc 2015

@barbarucha Fanoušek má teď nějaké další maminkovské období. Taky nemůžu ani na záchod. Musíme chodit spolu. Nevydrží ani s tátou, prostě pořád spolu.
Jsem moc ráda, že se Ti ve Španělsku líbilo. Ale chápu, že střet "s realitou", alias šikovnými holčičkami je docela trauma. Ale zase to co jsi popisovala je trošku extrém, tohle byla fakt super-šikovná holčička.
Fáfa je moc šikovný, že už dává to čůrání. Fanouškova sestřenice se konečně čůrat naučila až teď a to jsou jí 2 roky a 9 měsíců a je to holka.

janoulek25
27. črc 2015

@barbarucha S nočníkem gratuluji. Fáfa je šikulka. To my stojíme s nočníkem na stejném místě stále. Prostě to tam nechce pustit a nechce, když je bez plíny nahlásí mi, že chce lulat a vyžaduje plínku a na nočník odmítá, o záchodě ani nemluvím.

schellongova
27. črc 2015

Ahoj holky.Vrátily jsme se z dvoutýdení dovči u tety na chalupě a dobrý první večer mírná scéna že se nebude Honzík koupat že až doma a spinkat taky nakonec se nechal přesvědčit a pak už sám hlásil,že nahoře je koupelna a postele.Teta nemá v okolí žádné malé děti a nepozorovala na Honzíkovi nic dokonce řekla,že je šikovný 🙂 pomáhal ji na zahrádce.Absolvovali jsme výlety do okolí největší úspěch měla zoo v Hluboké.Emička tak reagovala na zvířata až jsem koukala na ptáky pipi na mláďata mimi a hejkala a ukazovala div nevypadla z kočáru.Když si vzpomenu,že Honzík byl v zoo poprvé ve dvou a půl letech a zvířata ho nebrala tak jsem byla překvapená jak to dítě na vše nadšeně ukazuje a doprovází to mohutným projevem.Honzík teda taky sdílel nadšení a hodně zvířat pojmenoval.Ještě nás čeká dovolená na Moravě ale až koncem srpna. Honzík bere notropil taky nakonec 4ml ráno když měl víc byl moc akční myslím,že zabírá, dost už povídá chce něco vysvětlovat a už si pamatuje ted je oblíbené ABCD kočka přede dál nic ale aspoň něco.V pátek měla přijít tchýně a Honzík mi hlásil,že přijde druhá babička co bolí koleno.Jen mě někdy dojímá,že musí dělat vše co Ema takže leze po kolenou,chce krmit ikdyž ema se snaží už sama,hejká jak ona no prostě všechno.Vyndala jsem ze skřínky avent lahev co měl když byl mimino a to tady chodil a hlásil že když byl miminko pil z toho mlíko 🙂 Nějak nám v tom letním režimu nezbývá čas na nějaký úkoly tak se snažím aspoň vše komentovat,nebo zpívat.Emul začíná hned tančit 🙂 už by chtěla chodit ale dost se bojí takže kolem stěn obejde co by šlo nebo mě chytne za ruku a se slovy tap tap mě táhne ale snažím se minimálně kvůli zádům.Omlouvám se za eleborát.Hezký večer

josefina79
27. črc 2015

@schellongova Honzík je moc šikovný. A Ema samo taky 🙂.
Musím se ztotožnit s tím, co píše @barbarucha, že je strašně nespravedlivé, že tyhle naše "mini" úspěchy, ač těžce vydřené, málokdo ocení. Takže milá B. a všechny ostatní - třikrát hip, hip hurá za všechny pokroky a hlavně za Vaši snahu a píli ty cvrčky někam popošoupnout.

Já jsem teď na 14 dní u našich. Respektive cca 10 dní tu budeme oba, pak tu plánuju Fanouška na chvilku nechat samotného, potřebuju oraz. Už po pár dnech slyším, že "on si nenechá nic vysvětlit". Ježišmarjá, já jim to celou dobu melduju, že to s ním je složitý, že má svojí hlavu a že na něj žádný takový jako "když ty něco, tak já něco" neplatí (buď to na něj neplatí a nebo to spíš ještě nechápe). A oni se tomu děsně diví, že prý já když jsem byla malá, tak mi řekli, že když sním špenát, tak dostanu kokino a já snědla špenát a bylo vymalováno . Pche, kdyby to bylo tak jednoduchý, tak to už dělám dávno....
No nic.
Naše úspěchy : Jak je tu hodně lidí, tak Fanda jí. Snědl kousek párku a klobásy (nakrájené na kousky). Už standardně jí "na rybičky" nakrájený chleba s máslem (bez kůrky). A dnes poprvé kousek šunky a sýra.
Vše nakrájené na kousky, stále nekouše. Nicméně pozoruju výrazně lepší práci jazyka - začíná se "oblizovat", vyplazovat ho atp. Výslovnost ale katastrofální.
Uši = UÍ
Ruce = UÉ
atp.
Přitom zvládne slovo jako MALINY (nevím, na co mu to je, když je nejí), ale koleno = KEJOJO a halhoty = KAJOJO .. aby se v tom prase vyznalo 🙂

josefina79
27. črc 2015
https://www.youtube.com/watch?v=-a6Pe1ovKHg


nepřipomíná Vám to něco? 🙂

calabasa
28. črc 2015

@josefina79 já bydlim 3 minuty od náměstí v Roztokách 😉 Shrnu to tak, že Johanka u ni hezky pracuje, beru to jako svou psycho podporu a inspirací k práci. Odborné i lidsky fajn, jen by asi ta hodina mohla být efektivnější, přijde mi občas nepřipravená nebo chaotická. Ale to spíš hledám mouchy, když se ptas....

peggy722
28. črc 2015

@josefina79 Ta výslovnost se časem srovná.Když Ela začala na Vánoce mluvit, tak ta výslovnost byla taky děsná a teď už jí rozumíme docela dobře všichni i cizí lidi. Jako naše rehabka. Chodíme s Luckou cvičit kvůli zádům a Elu bereú sebou. Tam posledně Lucka cvičila na lehátku, Ela si vlezla před lehátko a vždycky koukla, co se cvičí a už jela taky 😀 . Byla to děsná sranda, ale docela jí to šlo.
A k jídlu gratuluju, evidentně potřebuje obecenstvo. 🙂 A Ela je taky palice. Včera scéna jako hrom. Lucka šal cvičit máme dva ty velký balony různý velikosti. A Lucka si vzala ten větší, jenomže byl moc velikej. Tak říkám Ele, ať jí půjčí ten menší. Ta že ne, že je její, no scéna jako hrom, tak jsem jí sebrala, ta si ho zase šla vzít zpátky, ječala u toho jak pavián. Nakonec to dopadlo tak, že už dostala na zadek. A mohla jsem jí deset minut vysvětlovat, že ho Lucka potřebuje a že jí ho zase vrátíme. Ta když se prostě sekne, tak přes to vlak nejede. A mele si to svoje dokolečka dokola.

@janoulek25
A není to tím, že jí to spíš nejde, než že by nechtěla ? Když ti to zahlásí, tak už si to uvědomuje dost jasně. Napadlo mně, jestli nemá třeba taky ochablý ty břišní svaly. A nebo nočník vynechat a zkusit rovnou záchod. Tam to dítě má přecijenom lepší posez.

peggy722
28. črc 2015

@josefina79 😀 Jsem se fakt pobavila, Elišce se to taky moc líbilo.

janoulek25
28. črc 2015

@peggy722 No ona se na ten nočník nechce posadit vůbec, když se jí chce čurat, hrozně se brání, to samý se záchodem. Na nočník si chvilku sedne jen když se jí nechce čurat a to jen na chvilku. Nebo po čuraní s plínkou.Já si myslím, že u ní je problém asi v tom, že stejně jak se bála vlezt do vany, bazénu, tak se bojí toho nočníku. Teď začíná chodit na nočník její mladší sestřenice, tak to zkusím, aby ji viděla jak čurá, aby pochopila, že to nic není. U Anetky jsou celkově největší zpátečkou ty její úzkosti.

schellongova
28. črc 2015

@janoulek25 Honzík ma to samé a jsou to ty svaliky naštěstí curat může ve stoje do Wc v sedě to prostě nejde ale jinak si tam klidně sedne. Když ji daš plenku cura ve stoje líp se ji tlačí.

seb
28. črc 2015

@janoulek25 muj starsi syn se taky bal posadit na nocnik, jen oblecenymu mu to nevadilo, do bazenku se taky bal, na nocniku nakonec vydrzel pote co jsem mu ho oblozila leporelem, jakoze tam ma ohradku-garaz s dvirkama a kolem auticka a hrala jsem mu divadylko , jak sedel soupla jsem mu neco dobryho do ruky, tak se tam pak tesil na susenky a postupne si zvykl a susenky se odbouraly casem, nechtel tam teda kakat, to trvalo taky pekne dlouho, na zachod pak prejit byl taky boj, ale taky se to naucil, drzim palce ;)

rina76
28. črc 2015

Ahoj, mám prosbu - prosím, nemáte někdo doma tuto vzdělávací hru? Ztratila se nám karta 8/20, sháním někoho, kdo hru má a byl by ochotný kartu z obou stran ofotit/ naskenovat a poslat mailem.
Moc prosím a předem děkuji 😉

janahus
28. črc 2015

Ahoj holky, navratila sem se z lazni, uteklo to jak voda, Tobik byl nastesti v pohode, akorat nocnik furt nic, trochu mi povyrostl, v tech vedrech jidlo nic moc, docitam vasi konverzaci, zatim se z Motola nikdo neozval, gratuluju @barbarucha k nocniku.

katawo
28. črc 2015

Holky je tu prosím někdo, kdo má dítko s vývojovou dysfázií?

janoulek25
28. črc 2015

@schellongova V tom mají kluci výhodu, že aspoň čurat můžou ve stoje.Skočím za rehabkou, at ji zkoukne a doporučí nějaké cviky na to bříško, je fakt, že když se nad tím zamyslím, tak slabší ho mít bude.

janoulek25
28. črc 2015

@seb Děkuju za podporu.

peggy722
28. črc 2015

@katawo Já, co potřebuješ ?

peggy722
28. črc 2015

@janahus To je fajn, že to dobře zvládnul. Ono v těch vedrech neměl hlad asi nikdo. Holky taky moc nejedly, jenomže u nich je to fuk. Za to teď to zase dohání. hlavně Ela. Před tou bych potřebovala zamknout spižírnu. 😠
Mně rehabka říkala, že s těma svalama hrozně souvisí, jak se to dítě vyvíjelo v tom prvním roce. Třeba Lucka v podstatě nelezla a ty svaly má hodně ochablý a křivila by se jí už páteř, proto chodíme na rehabky, aby si je zpevnila. Na nočník teda chodila. Ela ta má svaly vytrénovaný a na nočník chodila celkem brzo. Je zvláštní, že zrovna tohle, chápala dobře. na nočník chodila od dvou let a ve dvou a půl chodila i venku na travičku, za pár měsíců se odplínkovala i v noci. Zrovna tohle mi přijde pro dítě s dysfázií hrozně těžký.

katawo
28. črc 2015

@peggy722 Chtěla jsem vědět jak na tom jste? Davídkovi je 3,5 roku, docházíme na logopedii, ale nevidím bohužel žádné extra pokroky. Užívá od února Eye Q, zatím nechodí do školky, ale příští rok ho dám do logopedické MŠ. Není schopný se vůbec domluvit, rozumí mu jen rodina. Používá málo slov, ještě zkomoleně, věty netvoří vůbec. Nějaká klasická slovesa nebo předložky ani náhodou. Má problém celkově s porozuměním řeči, tak jsem chtěla nějak uklidnit, že jednou bude mluvit naprosto normálně, začínám z toho být trochu zoufalá a úplně mě točí lidi se slovy: on se rozmluví☹

peggy722
28. črc 2015

@katawo A už jste u někoho byli na vyšetření ? Ela do čtyř let taky moc nemluvila, měla tak ca 100 slov a z toho 80 byly citoslovce. Děs běs. je říjnová, v září nastoupila do školky a o Vánocích se konečně ta řeč rozběhla a dneska pusu nezavře. Jo nějaký gramatický a výslovnostní problémy ještě má, ale celkem už je to dobrý.
Má lehkou smíšenou dysfázii. Dneska už to na ní pozná jen člověk, který s tím má nějaký zkušenosti, protože problémy s výslovností má kdejaký dítě.
Logo školku schvaluju. Ela chodí do integrovaný a logo školky. Má to tu výhodu, že tam většina dětí mluví normálně, takže jí táhnou dopředu. Za ten rok udělala neuvěřitelnej skok a je už téměř na úrovni vrstevníků.

petbem
28. črc 2015

@katawo syn3,5roku je na tom podobne jako ten Vas, narodil se v 33+6tt, skoro nemluvi,3mes.navstevujeme logopedii a vysledky zatim nevidim. EyeQ davame dva mesice. Rozumi vsemu,je chytry,sam se oblece,vycura,naji,nachysta talire,pribory,udela si sam piti ale mluvit ne a ne, jen mama,tata,baba,lipo,bonbon,pepa,kanal, zvuky aut,zvirat. Uz jsem z toho hotova,cely den poslouchat to mluveninemluveni, tichy neni,ale "mluvi" si tak po svym. V zari nastupuje do skolky,klasicke,zadnou logo tady v okoli nemame.A ke vsemu je takovej divocejsi,moc neposloucha,dela si co chce.:((

schellongova
28. črc 2015

@katawo Honzík ma smíšenou dysfazku v srpnu mu budou 4 do školky taky nechodí do logo třídy se nedostal tak bude chodit jednou týdne do miniskolky a do logo kroužku. Bere nootropil 4 ml a rybí tuk. Ve třech a půl skoro nemluvil a teď pěkně začíná má dobrou výslovnost každý mu rozumí začíná sklonovat používat předložky. Pozná , teplý-studený, ráno- večer atd. Jen bobky problém tlačit do nocniku. Porozumění složitých věci horší ale jednoduché instrukce zvládá. Určitě to bude jen a jen lepší

sisstin
autor
28. črc 2015

@katawo já, ale už starší dítě, skoro 8 se zbytkovou formou expresivní, porozumění měl a má v pořádku.... on má lehkou formu, nebo prostě už zbytkovou, ted v osmi mluví normálně (co se týče slovní zásoby, gramatika, vyjadřování atd.), ale stále bojujem se sykavkama hlavně, dopilováváme R a Ř, občas mu ujede měkčení po n a d 😉

první slovo řekl v 2,11, do 3,5 nasbíral asi 250slov (ale nespojoval), pak začal spojovat, ve 4 asi 1000 slov a agramatické tříslovné větičky (výslovnost nulová nebo šílená), v pěti gramatika srovnaná celkem, výslovnost furt blbá, cizí lidi mu rozuměli jen krátký věty a lehký slova, v 6 mu začli rozumět i cizí lidi....no a ted v těch skoro osmi jako mluví normálně, ale prostě postižení tam samo znát je v té řeči 😉