Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

schwarzovka
23. led 2010

ahojte...tak nám přišla pozvánka na 2. dávku priorixu...úplně se tam bojím jít a říct doktorovi, že jí nesmí dost a hlavně to obhájit 😔 jak budu vynervovaná, tak budu mlejt pátý přes devátý...úplně to vidím...včera jsem z toho nemohla usnout...koukala jsem do půl druhý, jak malej spí...ach jo...

jinak jsem se chtěla zeptat, jestli je normální co dělá náš malej...nemám totiž možnost srovnání...potom, co dostal to očko...tak pro všechny osoby (máma, táta, bába....atd) měl výraz NÁNA...je to asi týden, co začal říkat táta, teta...před dvěma dny bába...ale když se náhodou někdo z těchle lidí objeví nečekaně...třeba když manžel přijde z práce...tak v té rychlosti stejně vyhrkne Nána, až když ho opravím tak to řekne správně...občas to ještě během dne zkomolí, že třeba řekne tetě TENA 😅 ...máma neříká...to říká MAMAM, jako mňam, mňam...včera mi řekl TAMA...ale když přijdu, tak mě vítá a říká Nána, nebo někdy Néné....
pak už říká jen SÍH - sníh, ŠTO-auto, NE a to velmi zřetelně 😀 😀 a BIBI - ryby a pak už jen jeho hatmatilka....
jinak četla jsem, že jste řešili kývání na ANO a NE...tak mi máme doma asi Bulhara...páč to dělá obráceně a asi tak dva dny 😅
jinak pro dalších asi dvacet slov používá jen citoslovce...ššš-mašinka, šíí-hají, ííííí- éro

jo teď jsem si vzpomněla začal říkat NENI...to říká, tak roztomile a ještě u toho vždy pokrčí ramínka 😀

sisstin
autor
25. led 2010

dobré ráno holky 🙂

jakej byl víkend? U nás normálka, nic zajímavého 😉

Míšo, k tomuhle ti fakt nemůžu říct nic z vlastní zkušenosti, Tygr nemluví fakt jakože vůbec..ani slabika, ani nic prostě 😉 ale Radeček je fakt ještě malej, nejsou mu ani dva, takže mi to pořád připadá v normě 😉 jo, a za slovo se počítá i citoslovce, které má smysl k určité věci 😉

já dneska volala k Dr., musíme si jít pro doporučení do té Krče na pátek, a neřekla ani popel 😉 tak jsem docela mile překvapená, když jsme tam byli poprvý, tak měla sto tisíc keců, že je ještě malej a bla bla..ale jakmile jsem donesla zprávu z neurologii, kde se zminuje susp.receptivní dysfázie, tak docela zmlkla a asi mi ted napíše, co budu chtít 😵

jinak mrkněte sem: www.granna.cz jsou tam úúúúžasný hry pro děti, je to sice od 3let..ale spousta šikovných 2letáčků to už určitě zvládne, mrkněte hlavně na toho Zajíce v pytli nebo Duhu 😉

odpo musím k tý doktorce a na poštu, mám poslat balíčky a nějaké mi i přišly..to asi zmrzneme 😖

vojtisek2007
25. led 2010

Ahoj holky,
u nás víkend taky normálka, já mám pořád ty průdušky, takže pořád kašlu, moc jsem se nevyspala...

Tery - toho zajíce v pytli nám doporučila na logo že ho máme koupit, tak ho asi objednám.....když tu mám takovej pěkněj odkaz, nebudu muset letět do města 😠 Jinak jsem strašně zvědavá, co ti KR v pátek poví a tak....jo a u nás je taky pekelná zima....

sisstin
autor
25. led 2010

Péto, já toho Zajíce v pytli taky objednám...sice Tygr určitě nebude chápat, jak se to hraje...ale aspon, aby si nacvičil nějaký zvířátka 😉 budu muset vzít obrázek třeba psa, a k tomu najít spoustu jiných obrázků psů, a pak nejlépe i postaviček a tak..aby prostě věděl, že pes není jenom jeden konkrétní pes na jednom obrázku, ale že to má víc podob 😉 je to teda fakt makačka 😒

jinak mám ale teda radost, stráááášně moc napodobuje...včera utíral prach a chtěl klepat prachovku z okna 😅 😅 😅 pak zas "myl" talířky atd., tohle ještě nedávno vůbec nedělal 😀 😀 😀 akorát zas pro změnu, když řeknu: "Ukaž nos"..tak se rychle píchne někam do tváře, jako že má splněno a odchází 😅 😅 😅 paci paci ani papa se nám zatím skoro za 1,5roku nepodařilo naučit 😅

vojtisek2007
25. led 2010

Tery - Vojta paci paci neudělá ani dneska, prostě ne a zamává pouze večer z postýlky.... 😲

vojtisek2007
25. led 2010

jinak celkem tápu, jak ho mám učit ty barvy - když vlastně nevím, jestli mě chápe, když to nezopakuje, jak to mám dělat, poradíte někdo ????
když mu řeknu - tohle je žlutá, žlutá jako sluníčko - tak na mě kouká jak kdybych mluvila španělsky....

vojtisek2007
25. led 2010

myslím tím, že říkám - tohle je žlutá - a že nechápe že myslím barvu....proč říkám kostce žlutá, když dote´dtka to byla kostka.... 😀 chápete co tím myslím, jsem z toho vedle jak ta jedle

sisstin
autor
25. led 2010

Péto, první stupeň učení barev je přiřazování 😉 třeba že bude dávat červené kostičky k červeným, červnou kuličku do červené dírky atd. 😉 , nemusí znát jejich název, ale je prostě schopnej tu barvu identifikovat 😉 názvy je pak druhý stupen, kdy mu řekneš: podej žlutou kostičku např. 😉 a to se dá učit asi jenom tím, že mu to budeš opakovat...nebo když mu budeš něco podávat, tak řeba řekneš, to je auto..a má žlutou barvu nebo tak nějak 😉

já už to tu psala, Tygr vůbec nechápe význam loučení, dá na povel pusinku..ale spontánně se vůbec nerozloučí, prostě když někdo odchází, tak nezájem 😉

schwarzovka
25. led 2010

Terko, 2 roky bude mít v neděli...já vím, že jsem asi už nepatříme...spíš, že mohl na to být mnohem lépe než je...před měsícem jsme si ještě mysleli, že bude autista...ale za ten jedinej měsíc šel tak rychle do předu...včera mu jednou ujelo máma...tak jsem si pobrečela...jak to hezky zvládnul...se z toho dostat...
ale stejně je jinej než ostatní...to spíš dělají ty jeho netradiční zájmy 😀 😀
dokonce jsem mu už dva večery po sobě četla pohádku na spaní...sám si vzal knížku do postele (normálně si bere auta a letadla 😅 ) a ještě nikdy si nenechal jen tak předčítat...zázrak 😀 😀 včera už u toho dokonce i usnul...

přeju vám všem holky, aby se z toho vaši chlapečkové taky rychle dostali....hlavně hodně síly a trpělivosti...

budu vás číst 😉

vojtisek2007
25. led 2010

Tery - no jo, jenže já vezme kostku - řeknu žlutá, on se začně vztekat a ukazuje znak pro kostku...tak jsem tak nějak bezradná, jinak se snaží počítat do tří a ukazuje to na ruce, ale ty barvy nevím nevím jak pobereme

sisstin
autor
25. led 2010

tak jsme od pediatričky, jako zas mě dostala na kolena 😕 opět pro ni byla novinka, že Tygr nerozumí...dělala, jak kdybych jí to nikdy neříkala 😝 letáčky z Rané péče strčila do šuplíky a pochybuju, že je někdy někomu nabídne 🙄 už mám kontakt na jinou doktorku, takže odsud asi poběžíme honem pryč..

Péto, ono ho to asi mate..musíš říct, že je to žlutá KOSTKA... 😉

vojtisek2007
25. led 2010

Tery - teda to je děs....jestli máte kam přejít, tak bych asi neváhala...ta naše je taky taková baba zaprdnutá "staromódní ",taky si spíš o všechno musím říkat, sama neudělá nic...ale když si řeknu, tak bez keců, většinou

simalex
25. led 2010

Ahojte, já tak trochu od tématu. Chvíli tady nejsem a pak nestíhám sledovat a číst celou diskuzi.

Jen jsem se s Vámi chtěla podělit o včerejší zážitek. Byli jsme v cukrárně a byl tam chlapeček 3,5 roku. Mluvil naprosto plynně a pěkně. Alexek se s ním chtěl kamarádit a chudáček jen vydával ty své zvuky, sem tam slovo. No, chlapeček i rodiče z něj byli lehce mimo. O5 jsem upadla do lehké skepse - porovnání standardního dítěte s Alexkem bylo lehce frustrující.

Doma si všichni říkáme, jak mluví čím dál víc a jak rozumí... Střet s realitou je pak trochu deprimující. A do toho se ještě Alexek rozhodl, že všem bude říkat, že má 5 let. 🙄 Je dost velký, není problém mu uvěřit. Pak vypadáme, že jsme na tom ještě húř než jsme. 😀

simalex
25. led 2010

vojtisek2007:

ad barvy: já mám zkušenost, že barvy jsou pro děti těžké a nemá smysl je příliš učit. Nenásilná forma - přiřazování, jak píše siss, je napropsto skvělá. Kolem 3 let měl Alexek oblíbený pracovní sešit s barevnýma samolekama - čtvrečeky, které chyběly v obrázku. Obrázky byly velké, jednoduché (tématika "Doma", "Ve školce", "V lese", atd.). Jen mi ukazoval, co má kam dát a já to tam lepila. (On mě vůbec rád úkoluje - mama kreslit, mama lepit atd.).

Logopedka říkala, že barvy jsou pro děti opravdu oříšek. Ale pokouší se nám dávat úkoly na barvy. Zatím bída. Spojovat čárou kuličky stejné barvy, strana zelených věciček (tráva, kytička, jablko, atd.). malý bude mít 4 a barvy pojmenovat, ani ukázat neumí.

Jak jsi ale psala o té kostce, tak to je skvělý příklad. Ty naše děti si něco zapamatují a my do nich začneme hustit další informace a jsou z toho zmatené. Člověk musí být hrozně opatrný a přemýšlet dopředu.

K logopedce jdeme v úterý, uvidím, co nám poví.

Siss, držíme palce u Dr. Krejčířové.

adamkofijo
25. led 2010

ahojte dlho som sa neozvala ale sledujem čo máte nové, len už nemám toľko času písať. Sisstin aj ja držím palce u dr. Krejčírovej, napíš čo všetko vám povedala, a ešte jedna vec kdesi dozadu si tu dávala link na alternatívnu formu komunikácie - karitčky činnosti prosím ťa ak máš niaku inú alebo podobnú stránku kde by som mohla získať dalšie obrázky na stiahutie, dakujem velmi pekne, teda ako vieš že náš Filipko má problém s porozumením teda niekedy sa mu snažím naznačiť gestami (až je to komické napr. ked mu v chodbe napodobnujem že sa pojdeme sánkovať aby som predišla zas záchvatom zlosti ked daná činnost nebude podla jeho predstav) ale niekedy mi už dochádza trpezlivosť, logopedička nám tiež odporučila kartičky, len tie ktoré nám dala sú dosť zvláštne niektoré nepochopitelné aj pre mna tak mu vytváram vlastné podla jeho oblub. vecí a činnosti predsa len každému sedí niečo iné. A ešte k tým farbám, to je tažké naučiť teda zdravé dieťa teda farby deti pochopia zhruba okolo tretieho roku +- aby som zas nebola tabuľková, napr. starší syn mal 2 roky a už krásne vymaľovával a rozoznal farby kdežto sused ešte v 4 rokoch hovoril na žltú slniečkova proste niektorým detickám to ide ťažšie a oto ťažšie to bude naučit aj naše detičky. Napr. náš Filipko ked dostal prvé práce od logopedičky ešte v 2,5 roku mal tam zrovna rozoznávanie farieb 5 základných, pomocou balonikov ktoré boli na papieri , vyrobila som dalšie baloniky a on musel prikladať rovnaký balonik na rovnaký, zvládal to bez problémov na prvý krát po ukázaní, ale neviem či vlastne ovláda teraz farby ked mu poviem podaj mi zltu lopitčku tak to neurobí ale teraz neviem či je to tým že nerozumie slovku podaj alebo že nepozná farbu je to ťažké , ale aspon že zvládame priradovanie obrázku na obrázok( v podstate sme už začínali v 2,5 s tým logopedička v tej dobe este ani netušila akú diagnozu ma Filipko a možno je aj dobre že sme nabehli hned na takýto systém , Filipko sa hned chytil priradovanie mu nerobilo žiadne problémy , potiahlo nás to aj dopredu, dokonca teraz (klop-klop) dokáže zopakovať niektoré zvieratká a a už skuša aj predmety teda aspon melodicky zopakuje slovíčko ale aj to je pokorok,psychologička nám na minulom sedení povedala(čo ma velmi potešilo) že po pol roku može zhodnotiť že Filipko je intelektom na úrovni 3 a pol ročného dieťaťa , až na jeho reč, má veľmi dobre vyvynutú pozorovaciu schopnosť dokáže sa učit rýchlo teda svojim pozorovaním si rýchlejšie zapametá čo je dobré a máme to využiť aj pri učení. Preto tak zrkadlovo opakovať činnosti po deťoch proste chcel po nich opakovať ako každé iné mladšie dieťa len nevedel opakovať reč tak zopakoval apson činnost pre mna to bolo v tej dobe také strašidelné(vtedy sme si ešte mysleli že Filipko je autista a to napodobnovanie je jeden zo znakov) bola to hroza on dokázal na milimeter presne zopakovať pohyp svojho brašku ako keby sa Adamko pozeral do zrkala tak precizne ho napodobnoval, a čo je ešte lepšie v poslednej dobe , čo nechcem zakrýknuť sa snaži opakovať aj slová , napr. ked príde za mnou Adamko a povie napr. mamina chcem papať tak hned za nim dobehne Filipko a melodicky a skomolene zopakuje to iste, takže pre mna je to velikánsky pokrok kdežto pre inú mamičku so zdravým dieťaťkom je to samozrejmost pre mna je to obrovský krok dopredu a teším sa aj za takejto maličkosti ktorá nás posúva dopredu a ešte som zabudla napisať že od septembra nastupuje Filipko do logopedickej školky tak sa aj trochu obávam ako to zvládne ale aj sa na druhej strane teším že bude v logopedickej starostlivosti denne a hlavne bude medzi detičkami ktoré zbožnuje.

sisstin
autor
26. led 2010

ahoj holky, dneska toho je hodně, na co mám reagovat 😀

tak nejdřív, ted jsme měli Ranou péči, dostala jsem docela dost dobrý věcí: komunikátor, do kterého se strká papír se čtyřmi obrázky, a když se to políčko zmáčkne- řekne to příslušné slovo 😉 dají se tam nahrát i svoje věci, že tam třeba dáte fotky členů rodiny a k tomu namluvíte: máma, táta, bába, děda atd. 😉

pak nacvičování souvislostí: deska, na které jsou obrázky..a přes to přikládají folie s vrchním obrázkem, např. na té desce je postýlka a na svrchní folii průhledné miminko(takže jako leží v postýlce)..líp to popsat neumim 😔

pak vláček, kde jsou tvary s magnetkem, a k tomu je bagřík s magnetickou kladkou, takže se ty tvary na to nalepí 😉 , pak tvary na suchý zip a pak už takové běžné edukační hračky, tohle mi přišlo nejzajímavější 😉 popisuju to jak dement 😅 😅 😅

pak jsem dostala diagnostiku Portage- jsou tam otázky ze všech směrů, jak socializace, tak motorika atd., takže se z toho pak dá udělat diagnostika...s paní jsme dělali jenom o příjmu potravu, a tam dopadl docela špatně...a prý je to základ pro správnou mluvu( to už tuším někdo někdy psal)..takže prý už od narození je v tomhle vidět, že můžou být komunikační problémy- to mě docela dostalo, nikdy mě to nenapadlo 😉 jinak zbytek si udělám doma, ale co jsem tak nakoukla...tak ve všem je Tygr vcelku v pohodě...až samozřejmě na řeč 😉

dostala jsem taky přehled sociální dávek, ale na to my nárok nemáme ani omylem..ale budu zkoušet ten prodloužený rodičák, až budeme mít diagnostiku od Krejčířové, ale nic si od toho neslibuju..na příspěvek na péči se asi vyprdim úplně 😉

jinak mě trošku "děsí"..že jakmile je přítomná cizí nebo ne moc známá osoba, tak Tygr absolutně neudělá nic, co už umí (jak je velikej, kde má nos atd.)..prostě ne 😕 takže předpokládám, že u Krejčířové též nic nepředvede...ale tak snad ona to pozná i bez toho 😉 prostě s náma už komunikuje docela v pohodě, ale před cizíma lidma je to fakt bída zatím 😒

a ted budu reagovat na vás 😉

Simčo: strašně moc chápu, jak ti je...my si taky doma říkáme, jak už je Tygr šikovnej..jak rozumí a tak...ale pak když vidíš stejné staré "normální" dítě, tak je pořád ta propast dost velká. Tygr je teda ještě malej, navíc jak je droboučkej a má takovej miminkovskej obličejík...tak kdybych řekla, že je mu rok...tak mi to všichni věří..takže ještě na blbé poznámky či pohledy nemusím reagovat...ale docela se toho bojím 🙄

Adamko: ty linky sem asi dával někdo jiný, já s těma kartičkama taky pořád tápu...jen jsem našla na www.piktik.cz docela obsáhlé komunikační tabulky, ale jak jsi psala...je to dost divně kreslený, a některý obrázky nechápu ani já..nejlepší je to fakt vyfotit..ale zase tisknout fotky je drahé jak svina, a pak to dát někde zalaminovat..no nevím, s tímhle fakt pořád tápu a ještě vůbec nevím, jak bych se je měla vytvořit 😔

ad.napodobávání: Tygr ted začal napodobovat strašně moc ty činnosti, ale takovou tu okamžitou napodobovací schopnost moc zatím nemá, nezopakuje nic rukama( takže paci, paci...pá a tak)..to prostě vůbec nedělá. Napodobuje spontánně činnosti, které děláme my a mají nějaký smysl(úklid, vytírání a tak)...ale ty dětské hříčky prostě zatím skoro vůběc- umí Jak je veliký, ukaž nos, co to má Peta na hlavě, Berany Berany..a to je asi vše 😉

ad.školka: super, že jdete do logo školky..já tam taky hodlám Tygra zapsat..ale od tří let to asi zatím nepůjde, max. na pár hodin...ale slibuju si od toho hodně. A že má Filípek rád děti, to je strašně moc skvělý...to Tygr je moc nevyhledává..jenom děti známé, klidné a nejlépe holčičky 😉

sisstin
autor
26. led 2010

holky, tak jsem tu metodu Portage udělala..je to rychlé 😉 a výsledek zaujal, ale nepřekvapil...

takže co se týče sociálních, sluchových a vizuelních dovedností..to byl Tygr úspěšný na 95% a více 😉

ale co se týče porozumění, to byl slabší průměr...a co se týče vyjadřovacíh schopností a jezení, to byl silný podprůměr 😉

sisstin
autor
26. led 2010

jo, jsem nějak zapomněla napsat..co z toho teda vyplývá 😅 takže Tygr má nejspíš tu dysfázii smíšenou, s tím jsem i počítala..ale naopak tu recepci má na vyšší úrovni než expresi 😉 takže to porozumění je narušeno jenom lehce, do roka- do dvou by už měl rozumět bud úplně, nebo skoro úplně 😉 ale to mluvení asi bude fakt na dlouho..

a když nad tím přemýšlím, tak to je fakt pravda...to porozumění šlo za 3měsíce o 100% nahoru..ale to jeho vyjadřování je furt šílený 😉 ukazuje málo, a není to moc spontánní...když něco chce, tak stojí, vyčítavě na mě čučí a hejká 😕

kdyby někdo chtěl, tak mám dost obsáhlý materiál, jak "učit" dítě mluvit krok po kroku...tak to můžu okopírovat a poslat 😉

andreabe
27. led 2010

Ahojte, dva dni som bola chora a teraz nestiham citat 🙂
Pytali ste sa na ucenie farieb. Nasa dr.na komunikacnom kurze nam povedala, ze idealne je ako pisala Siss, priradovat napr cervene gilicky k cervenym,zlte k zltym. Zacat treba ale len s dvoma farbami.
Lukas dostal drevenu hracku s farebnymi dierkami,kde sa vkladaju farebne gulicky. A ked ma naladu, tak vlozi tie gulicky do otvorov naozaj podla farieb. Ale ked naladu nema a ja ho opravim, tak s tym tresne a je po uceni 😅
My mame maly pokrok,Lukas dostal taku hracku,kde sa da tocenim malych trojuholnickov vytvorit obrazok(nieco ako puzzle). Su tam 3 obrazky. Doteraz s tymi trojuholnickami iba mechanicky tocil a cez vikend zrazu cielene vsetky natocil tak, aby z toho vznikol obrazok. Zaujimave je,ze vysklada vzdy len jeden obrazok-3kuriatka vo vode 😀 A potom vyska od radosti a ja s nim 😀
Siss:ja som uz nervozna aj za teba,v piatok idete k dr.Krejcirovej?Som zvedava,ci potvrdi tu zmiesanu dysfaziu alebo pojde u Tygra o receptivnu.
A tiez sa musim pridat k tym, co pisu, ze maly pred druhymi ukaze viac ako doma. V utorok na noozelen terapii mu dr.hovori,aby zatlieskal a on zatlieskal. Tak som pozerala ako puk 😅

vojtisek2007
27. led 2010

Ahoj holky,
dělala jsem dneska fotky na ty barvy....tak nevím, šoupnu to do alba, tak na to jukněte, jestli to k něčemu bude....pak to dám vyvolat a zalaminovat....

vojtisek2007
27. led 2010

tak jsem to šoupla k Vojtovi do alba - je toho trochu - mám jich nafocených asi 50 - tak snad to k něčemu bude

andreabe
27. led 2010

vojtisek: krasne deticky mas😉 fotky su podla mna v pohode, mozno to na maleho zaberie. Skus aj formu priradovania,v jednej miske napr zlte kocky, v druhej miske cervene a vedla zopar pomiesanych. Ked sa zapojite vsetci akoze do hry,ze ktora farba kam patri, mozno sa Vojtik bude chciet ukazat a pekne ich porozdeluje,za pokus to stoji 🙂

sisstin
autor
28. led 2010

ahoj holky 😉

Péto, máš to pěkně udělaný...ale fakt nejdřív zkoušejte to přiřazování, jestli je vůbec schopný ty barvy odlišit 😉 u Tygra nevím, někdy dá stejně barevnou kuličku do příšlusné dírky a někdy si to tam sází, jak chce 😝

Andrejko, jj..jedeme zítra 😉 na jednu stranu se hrozně moc těšim, ale na druhou mám hroznej strach, že nám třeba řekne ještě něco mnohem horšího 😖 navíc dneska přijede otec Tygra, a že bych na něj měla náladu, to se jako fakt říct nedá...akorát mě zas bude těma svejma kecama znervoznovat ještě víc...pak má tendence mě jako objímat na útěchu, fuj...jsem úplně alergická na to už 🙄 nejradši bych tam jela sama...ale chci, aby to od tý doktorky slyšel..páč by mi zas jinak určitě nevěřil...ale ono je to vcelku fuk 😕 stejně se o malýho starám já..on s ním na logopedii atd. chodit nebude 😉

Jinak Tygr se včera konečně naučil hru na schovávanou...řeknu: Kde je Péta? A on se schová pod tričko, a pak udělá baf 😝 no tohle dělají asi tak roční děti ne? 😕 V roce by toho vůbec nebyl schopnej 😅 tak ta komunikace se zas trošku zlepšila...

já se pro dnešek loučím, odpo jdu s kamarádkou na večeři a trošku popít, potřebuju vypnout..a zítra odpo vám napíšu, jak jsme dopadli....myslete na nás 😵

páčko 🙂

andreabe
28. led 2010

ahoj siss, jasne, ze na vas myslime 😉 mysli pozitivne! verim, ze vam dr.nepovie nic horsieho, aj ked taka dysfazia tiez nie je nic moc 😒 Ale je hlavne, ze sa da liecit 😉
Hru na schovavacku sa hrame asi 3ti mesiac. Maly sa schova za zaves a ked vykukne, poviem ´tu je Lukasko´. Tiez si myslim, ze to ostatne deti maju uz v roku davno za sebou 😵 ,ale ja som rada, ze to tie nase deti aspon zacali robit, ono im vsetko ide skratka pomalsie ako ostatnym 🙂
A ako pises, je dobre, ze ide priatel s tebou, aspon na vlastne oci uvidi cele vysetrenie a bude pocut diagn.
Tak este raz drzim strasne moc palce a zajtra daj vediet!

adamkofijo
28. led 2010

AJ JA DRžíM PALCE, JA Už SOM VYROBILA fILIPKOVI NIAKE TIE KARTIčKY ABY SME ZLEPšILIP POROZUMENIE NO NEVIEM čI HO TO NIAKO ZAUJíMA TEDA ZAUJíMA HO LEN TO čO MáR RAD, DNES SOM VARILA ZEMIAKY NA OBED TIE ZBONUJE A UKAZALA SOM NU NA KARTICKE ZEMIAčKY NA TANIERI , HOVORíM MU fILIPKO IDEME PAPAť ZEMIAčKY , TAK S TOU KARIčKOU CHODIL A HOVORIL MNA MNAM, NO BOLA SOM TAKA STASTNA ZE TO MOZNO POCHOPIL, NO NAKONIEC KARTICKA SKONCILA ZA CHLADNICKOU V KUCHYNI TAKZE ZIADNA SLAVA POTOM SME ISLI VON SANKOVAT SA VYSVETLOVALA SOM MU TO ZAS ZA POMOCI KARTICKY NE ASI NECHAPAL, ALE KED SOM MU UUKAZALA AKO JAZDIME NA SANKACH TEDA BOLO TO DOST KOMICKE AJ STARSI aDAMKO SA NA MNE SMIAL ALE fILIPKO POCHOPIL HNED UTEKAL PO BUNDU, TAKZE ASI ZOSTANEME PRI TYCH GESTACH S TYMI ASI VIAC CHAPE, AJ TAK SOM SA DOCITALA ZE KARTICKY SLUZIA AUTISTOM SKOR NA URCENIE DENNEHO REZIMU ABY VEDELI CO NASLEDUJE , ONI TOTIZ NEMAJU RADI ZIADNE ZMENY V DENNOM REZIME DOKAZE CIH TO VELMI VYKOLAJIT. PISEM DOST S CHYBAMI PONAHLAM SA TAK SA OSPRAVEDLNUJEM TAK ESTE RAZ DRZTE SA

andreabe
29. led 2010

adamkof:s tymi sankami som sa pobavila 😀 mozno by potom Filipkovi viac vyhovovalo znakovanie, ked mu idu tak dobre tie gesta.
Nam zase idu lepsie tie karticky, dr.nam povedala, ze znakovanie je pre dieta tazsie ako karticky, tak ja som sa preto na ne orientovala. Tiez chvilu trvalo,kym ich Lukas pochopil a zacal pouzivat (pouziva teraz 4, karticku pit,ked je smedny poziva velmi aktivne, ked si umyvam zuby,tak mi poda karticku so zubnou kefkou,ked chce pocuvat pesnicky a nie je zapojeny prehravac,tak mi poda karticku s cdprehravacom. A ked chce cikat,to na nom ja vidim,tak mu poviem,ze ak chce,nech mi prinesie karticku nocnicek a on mi ju fakt poda 😉 )
Pripadne ho vzdy len donutim,aby mi karticku pred danou cinnostou,vecou..priniesol,al.mu vediem ruku a podam si ju akoze ja,tym sa to naucil.
Ja dufam,ze sa nam ten aut.vyhne, malemu vobec nevadi zmena a aj denny rezim mozeme pozmenit,nema s tym problem.Karticky su super pre autistov, ale aj pre deti s komunikacnymi poruchami. 😉

sisstin
autor
29. led 2010

čau holky,jsem v Praze-takže z mobilu.Docela se mi ulevilo-autismus vyloučeny,nejspíš jde "jen"o celkově opožděný vývoj-teď je Tygr na úrovni zhruba 18m dítěte.Takže buď se to zlepší samo,nebo to může být dysfazie...ale je ještě malý,takže za půl roku jdeme znova a pak se uvidí.

andreabe
29. led 2010

siss:tak to je super!! 🙂 🙂 Je dost mozne, ze sa to zlepsi a dokonca sa vyhnete aj dysfazii 😀 😀 To by ma hodne povzbudilo a vylucenie aut.by ma doslova oslobodilo od nocnej mory 😀 Tak si este uzite vylet, potom nam daj vediet podrobnosti, zelam krasny vikend zatial! 😉

vojtisek2007
29. led 2010

ahoj všem,

Tery, tak to jsou super zprávy...

my se dneska chystáme na "hru s kostkama" kvůli těm barvám...tak uvidím, jinak mě v noci chytl zub, tak ráno letím k zubařce a ona ta čůza tam zrovna dneska není, no tak to holt vydržím do pondělí, nebo můžu o víkendu na pohotovst 😠

sisstin
autor
29. led 2010

holky, tak jsme doma 😉 tak se trošku rozepíšu 😉

tak hlavně, včera jsme se s otcem Tygra definitivně rozešli, vzal si věci a odjel 😉 je mi ho trochu líto, pže on to asi úplně nechtěl..ale bylo mu jasný, že náš vztah už žádnou budoucnost bohužel nemá 😒 takže to vypadá, že jsme se rozešli na slušné úrovni(i když včera trošku emoce byly)..a že dál budem fungovat stejně jako doted, akorát teda na bázi kamarádské 😉 akorát je to divný pocit, být po tolika letech najednou oficiálně "nezadaná"...ale už jsem to potřebovala..a ted si dám hoooooooooooooooooodně velký oddech od jakýchkoliv vztahů 😉

tak a ted, jak to probíhalo 😀 takže ráno jsem hned měla nervy jak prase, přijdeme na nádraží a u všech vlaků svítíilo 20-30minutové zpoždění 🙄 ale nakonec jsme chytli zpožděné IC..takže jsme vlastně jeli na čas 😀 do té Krče je to rychle, kousek metrem a pak hned autobusem. Chvíli jsme čekali, přijeli jsme dřív a pak jsme teda zazvonili u paní doktorky. Jak jsme tam vlezli(byla jsem tam s tatkou 😉 )..tak Tygr spustil mega řev a ty jeho výkřiky 😅 no mě málem vomejvali 😅 😅 😅

paní doktorka hrozně sympatická a milá osůbka..první co bylo, tak mu zabavila puzzle, který si vzal z čekárny...takže řev 😅 😅 😅 pak mu zabavila jeho pití - řev 😅 😅 😅 ..pak se teda trošku uklidnil..tak mu dala takovou tu vkládačku, co pamatovala asi Františka Josefa 😅 😅 😅 (obecně celá ta Krč vypadá hodně bídně...asi nejsou finance 😕 ), byl tam kruh, trojúhelník a čtverec...tak teda milostivě dva tvary vložil 😝 pak s tim začal házet...zas vložil 😅 pak si s ním koulela míček, dala mu malej prášek a zkumavku a řekla mu, aby to tam dal...tak to teda udělal 😕 pak se jí tam rval do papírů, zabavila mu to - řev 😅 😅 😅 pak mezitím si povídala se mnou( docela dost obsáhlý materiál už jsem ji poslala v emailu, ten jeho vývoj)..

takže celkový jeho projevy, chování a porozumění odpovídá zhruba na 18m - hraje si pouze mechanicky, byl by tam schopnej celou dobu dávat a vyndávat puzzle z krabice, to teda ostatně dělá i doma nejvíc...nedokáže ještě užívat fantazii, ale to souvisí s tím porozuměním 😉 jinak ve vyjadřovacích schopnostech je zhruba o rok pozadu, odhadla tak na 15m 😕

autismus okamžitě vyloučila, Tygr komunikuje hodně a dobře, ale prostě na své úrovni...těch 18m 😉 prý to bývá většinou pouze vývojová a hodně genetická záležitost, pokud je rodiné zatížení(což u nás je, otec Tygra byl dost opožděný do 3let, pak najednou skok a už byl v pohodě 😉 )...a pravděpodobně vývojem se to dožene, takže mu dá půl roku...a pak uvidíme, jak moc půjde dopředu..a podle toho se uvidí. Dysfázii nepotvrdila ani nevyloučila, prostě v tomhle věku neví 😉

máme dál dělat, co děláme- tudíž Raná péče a didaktický hračky, logopedii mi zatím vůbec nedoporučila, že by na to neměl ještě 😉 a hlavně popisovat krátce a výstižně všechno, co dělá...takže když si vezme do ruky pití, tak říct Péta má pití nebo tak nějak 😉 my jsme ho pořád zahlcovali informacema, který on neměl šanci vstřebat...furt jsem mu chtěla ukazovat, co je to a to..tak u něj to nemá zatím smysl 😉

jinak prý si umí dost jasně a hlasitě vyjádřit svoje potřeby( rozuměj. zaobalenými slovy nám sdělila, že s náma pěkně cvičí 😅 😅 😅 😅 )..a že prostě, když ječí...tak to máme ignorovat a nějak ho navést pochvalou a motivací na to, aby dělal, co já budu chtít...tak to jsem na to zvědavá 😅 😅 😅

s těma zvukama a písničkama je to prej v pohodě, protože to zvukové a řečové centrum je každé jinde..takže i když přesně reprodukuje zvuky a melodie, tak čeština mu zní, jako nám vietnamština..proto nevydává žádné slabiky..prostě je nedokáže zachytit..až prý bude to porozumění na vyšší úrovni, tak pomalu začne ty slabiky rozlišovat, a pak už i slova... 😉

no každopádně je to lepší, než jsem čekala...tak uvidíme, jak to půjde dál...

holky, hezký víkend...potřebuju si pročištit hlavu...ukážu se v pondělí, páčko 😉