Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jetopravda
9. črc 2013

@mvmk Ďakujem, za odpoveď. Ja som si vždy myslela, že tieto deti nevedia prejaviť takú naozajstnú radosť pri hre. Neviem to teda posúdiť. Poznám len jedno dievčatko s touto diagnózou, krásne čítala ako 6 ročná, ale nikdy som ju nevidela sa usmiať. Nikdy. A keď sa hrala s loptou tak len do nej búchala, ale nič viac.

sicinka
9. črc 2013

@jetopravda asi taky dost záleží jak staré dítě desetileté určitě 🙂 on i autista se posouvá dopřede (většinou).

sicinka
9. črc 2013

@semy.cz já mám s Eye Q pozitivní zkušenost, sice jsem se s ním asi trefila do období kdy by se začal zlepšovat tak jako tak, ale výsledky byly vidět asi po třech dnech užívání, po cca půl roce jsem se na to vykašlala, nic se nezhoršilo. Pokud to do něj dostaneš tak uškodit mu to nemůže, jen bych od toho nečekala zázraky.

sicinka
9. črc 2013

@ivular aspoň tě nebude trápit jestli používá já nebo ty 🙂 Jinak Dáda o sobě mluvil v první osobě i v době kdy téměř nemluvil, naopak nikdy nezačal používat druhou a už to asi nepřijde. Jo a agramatismů má spoustu i když už tvoří normální věty. Dneska například zkoumal jak mu roste nechet 🙂

sicinka
9. črc 2013

@lenajsek připojuji se k gratulacím ke krásnému chlapečkovi a doufám že spaní co nejdříve vyřešíte. Popravdě řečeno bych také brala další mimčo, ale už jsem si nějak zvykla na to že v noci vstávám jen jednou a u většiny činností jen asistuji🙂

jetopravda
9. črc 2013

@mvmk
@sicinka Pýtam sa preto, lebo sestra má chlapčeka, bude mať tri roky. A nechce rozprávať. Nechce opakovať. Hovorí iba keď on chce. Je dosť tvrdohlavý, nepočúva čo mu kážu. Ako keby nechcel poslúchať. Inak sa hráva pekne. Na skrývačku, musí sa s ním naháňať, kopú do lopty....teší sa pritom. Knihy pozerá iba keď on chce. Keď si ide s ním pozerať knihu, odhodí ju. Aj sa dosť často jeduje. Keď nie je po ňom. Tak preto sa pýtam, lebo nemáme skúsenosť či je to normálne alebo nie. Deti má rád, stíska ich.

ivular
9. črc 2013

@jetopravda To jsou velmi podobné atributy jako má náš Jeník. Ten je navíc sociálně hodně pozadu, takže z dětí má fakt respekt - nějaké doteky nehrozí. A přesto toto všechno samo o sobě na autismus nestačí - psycholožka o něm dokonce prohlásila, že je antiautista.

mvmk
9. črc 2013

@jetopravda treba neni pricinou, ze nechce, ale ze nemuze 😉 Ja si treba myslim, ze kdyby moje dcera dokazala normalne artikulovat, tak aby nas asi textovala od rana do vecera. Ona uz ted pusu nezavre, a to fakt jen brebenti par svych slov 😝
Asi by to chtelo nejake vysetreni 😉

mvmk
9. črc 2013

@ivular no ja jsem porad takova nesva, klin. psycholozka rekla ze zadny Autismus tam rozhodne neni ani nehrozi 😎 , ale nezdala se mi jako opravdu dobra odbornice. Ja jsem ji tu jednou popisovala "ta s tou vcelou" 😀 No a klin. logopedka uz byla na zavery opatrnejsi, i kdyz zatim bez autismu 😉

sicinka
9. črc 2013

@dezyre jinak jestli tě to uklidní tak Dáda je taky všemi označován jako rozmazlenec, já jsem s tím tedy smířená, je pravda že zase tak důsledná nejsem, takže tak. Paradoxně je to většinou v situacích, kdy se projeví jeho jinakost než v těch kdy to výchovou ovlivnit jde 🙂 Jo a jak jsem psala že čím víc mluví tím ty podivnosti mizí - nicméně pokud už na to dojde skáče vzteky, řve a nadává ve všech jazycích co zná, mlčení bylo fakt lepší si vždycky říkám. Jo a gratuluji k Honzíčkovi, to zlepšování je moc důležité, snad to nakonec bude nějaká "lepší" diagnóza a budeš mít trochu klid.

krystalka
9. črc 2013

@sicinka - my máme ještě sem tam agramatismy i teď v 5...například každou chvíli slyším vezmout - místo vzít, řeknout - místo říct apod., nebo třeba občas přehazuje slabiky na konci u zvratných sloves - koukejsete - místo koukejte se...a to přitom jinak už mluví ve složitých souvětích, občas teda používá zvláštní obraty, které ani nevím, kde slyšel - třeba mu říkám, že bychom mohli dělat to a to, nebo někam jít a on mi na to řekne "to je dobrá myšlenka!" 😀

sicinka
9. črc 2013

@jetopravda na schovávanou neumí hrát Dáda do ted za prvé umí počítat cca do osmi, za druhé nechápe vůbec princip hry, takže se schová, ale jakmile někdo začne kde je Dáda kde se schovává tak normálně vyleze a zařve tady. Stejně když hledá a nenachází dlouho tak začne bulet že se mu hledaná osoba ztratila. Podle mě je tohle hra pro starší děti. Co se týká chlapečka určitě už by si to nějaké vyšetření zasloužilo, na druhou stranu nepíšeš co znamená nechce povídat opakovat, atd? Mluví aspoň něco? Spojuje slova? Zkoušeli jste zda rozumí (odpovídat může ukazováním obrázků), atd... chtělo by to podrobnější informace, pak můžeme trochu poradit 🙂

mvmk
9. črc 2013

@sicinka to dela moje taky. 😉

jetopravda
9. črc 2013

@sicinka Nechce opakovať, keď mu káže niečo zopakovať, chytí jej ústa a začne sa smiať. Ako keby naschvál, že nebude...rozpráva mama ide. Ide Po schodoch a počíta do troch, vidí číslo 3 a povie tri. S autami sa hrá, posúva ich a hovorí brm, brm...netočí kolieskami, na seba povie JA, keď chce kopnúť do lopty. Hovorí mama, tata, havo, mená príslušníkov rodiny, len ako keby nechcel robiť, čo mu kážu. Teda opakovať slová po nich. Pri hre sa teší, naháňa psíka, kopne ho, uteká pred ním, prejavuje pri tom radosť. Keď povieme havo šteká, tak povie šteká-svojou rečou, a nejaké slová. Keď som bola včera u nich na návšteve, odchádzala som, mal mi ísť povedať ahoj, tak išiel do izby, dal si do úst čaj a prišiel ku mne a vyplul ho na mňa. A smial sa pri tom. Povedala, že počká do troch rokov a pôjde s ním kvôli tej reči. Neviem, či sú toto nejaké znaky autizmu. Keď mu kážu a kričia naňho Poď, tak on to chápe, že nemá isť za nimi, ale uteká, aby ho naháňali a chachoce sa pri tom. Vie sa aj najedovať, vtedy zúri, keď nie je po ňom.

krystalka
9. črc 2013

@jetopravda - k tomu opakování - Jiřík odmítal po nás opakovat slova až skoro do 4 let, i když už pak sem tam něco řekl, tak na něj nějaké "Jiříku řekni ...." absolutně nefungovalo.... ale on má tedy dysfázii...spojovat dvě slova začal až ve 3,5 stylem máma hají apod.

jetopravda
9. črc 2013

@krystalka to môže mať aj synovec. Neviem, radšej nech s ním ide k odborníkovi. A u vás ako prebiehalo vyšetrenie? Aké testy mu dávali?

krystalka
9. črc 2013

@jetopravda - my jsme byli na logopedii poprvé ve 3 letech a to už jsem měla na dysfázii podezření a logopedka taky. Tenkrát jen zkoušela porozumění, ukazoval obrázky apod., dostali jsme nějaká doporučení jak s ním mluvit a pracovat....no a když pak za téměř půl roku přidal jen asi 4 slova, tak jsem se sama obrátila na Speciálně pedagogické centrum, kde s ním logopedka začala pracovat, chodili jsme tam jednou za 3 týdny, současně s ním pracovala i speciální pedagožka takové ty věci na celkový rozvoj - grafomotorika, jemná a hrubá motorika apod. Začalo to jít pomalinku dopředu, největší skok k lepšímu byl kolem 4 a pak ve 4,5 letech. Před 4.rokem jsme byli ještě na foniatrii, tam chodíme jednou za půl roku na kontrolu a malej chodí do speciální MŠ (u které je právě i to SPC), kde si ho logopedka bere jednou týdně individuálně a pak každý den s nimi pracují kolektivně ve třídě - rozvoj řeči, hrubé a jemné motoriky, zrakové a sluchové vnímání apod. Je jich ve třídě 12 a 2 paní učitelky plus asistentka. Akorát je trochu smutné, že jsem si tohle všechno musela zjistit a zařídit sama - naše dětská dr. mu klidně v 18 měs. napsala do průkazky, že spojuje slova, aniž by se mne na to zeptala, žádanku na logopedii a foniatrii jsem si musela taky vyžádat já sama, i si zjistit ke komu a kam jít.... no ale podobné zkušenosti tady mají skoro všechny....

jetopravda
9. črc 2013

@krystalka Ďakujem pekne za odpoveď.

sisstin
autor
9. črc 2013

Ja se mam nejlip 😅

ivular
9. črc 2013

@mvmk Já už se asi budu opakovat, ale mám prostě pocit, že podceňuješ to bilingvní prostředí. Nedovedu si představit v dvojjazyčném prostředí děti nás ostatních - to by byl očistec pro všechny 🤐 Sama s tím zkušenost nemám a ani jsem se nikoho neptala, ale připadá mi, že to porozumění jí nutně musí naskočit později právě z tohoto titulu. A jak známo, čím dýl přetrvává horší porozumění, tím dýl přetrvávají auti rysy. Vím, že má malá problém s tou hypotonií a to rozhodně dělá taky hodně, ale vzhledem k těm dvěma jazykům, kterými je na ni mluveno, mi stejně připadá jako hvězda 😉
@sisstin Provokatérko! Kdybys aspoň soucitně napsala, že vám tam prší! 😅

krystalka
9. črc 2013

@ivular - no, to je fakt, že se moc nedá srovnávat vývoj dítěte v jedno a dvojjazyčném prostředí... a já si třeba fakt nedokážu představit, že bychom na Jiříka mluvili dvěma jazyky, už takhle stačí použít nějaký nezvyklý výraz pro něco a nebo nějaký přenesený význam a má co dělat, aby se v tom zorientoval. On třeba už ví, že existují i nějaké jiné jazyky, ale aby uměl třeba něco anglicky to ani náhodou...a pokud jsou ty děti ještě dysfatici, tak je ten druhý jazyk ještě mnohem větší problém....i proto třeba teď hledám školu, kde pokud možno nebudou mít angličtinu povinnou už od 1.třídy, protože si myslím, že ze začátku bude mít práce až nad hlavu i s tou českou gramatikou a pravidly a když si představím, že se mu do toho bude míchat ještě anglická gramatika a výslovnost, tak to teda nevím, jak zvládneme ☹

martuulka
13. črc 2013

Ahoj holky, takže Martínkovi foniatrie dopadla dobře. Dr. říkala, že takové vyšetření zatím stačí, máme se ozvat za rok a uvidí se. Byl to boj, ale povedlo se. 😵

krisss2
15. črc 2013

Ahojky holky potřebovala bych od někoho poradit, jestli má někdo podobné zkušenosti s chováním dítěte. Poslední dobou mi totiž lidé z okolí říkají, že to, co naše malá (19 měsíců) dělá, na moc standardní chování nevypadá. Ona už od malička byla protivnější, vlastně si ani nepamatuji moc dnů, kdy by neplakala, myslela jsem si, že se to s věkem spraví, ale ani moc ne. Všechno ji pořád rozčiluje, obouvá si boty a za chvíli se začne vztekat a práska s nima, hraje si třeba s vkládačkou a jakmile jí tam nejdou tvary vložit, tak s tím také praští, tak se třeba zvedne a začne práskat hlavou do postele nebo do skříně…. Vůbec doma se pořád vzteká a pláče, nic ji nebaví, jen blbosti, honit se a skákat po posteli (to by zvládla celý den v kuse) a když se má pak přestat, tak strašný řev a nepochopí, že už je konec a taky se bije sama rukama do hlavičky ☹ Taky ji žádné dítě nesmí nic sebrat, to začne ječet a někdy ho i bouchne, má spíš ráda starší děti, ne děti jejího věku. Když se přítel obléká, myslí si, že pokaždé jdou ven a vůbec jí to nemůžu vysvětlit. Poslední dobou mě hlavně děsí ty její záchvaty vzteku, třeba i 20x za den, musí být pořád po jejím. A taky jak máme pojistky na otvírání skříněk v kuchyni, jakmile je nějaká otevřená, tak hned to hlásí, vše musí být na svém místě. Známí mi říkají, že s ní mám zajít na nějaké speciální vyšetření, jestli není autistka. … tak mi nasadili brouka do hlavy až mě to děsí

sisstin
autor
15. črc 2013

@krisss2 pokud jinak komunikuje (ukazuje prstem, sdílí pozornost, napodobuje běžné denní činnosti) a rozumí (v tomhle věku by měla zvládat pokyny typu "vem kostku a dej ji tátovi"), tak bude zřejmě jen náročné dítě, citově labilní + zrovna období vzdoru 😉

ivular
15. črc 2013

@krisss2 Taky jsem se chtěla zrovna zeptat, jestli se ti intelektuálně jeví v normě. Jestli se třeba nevzteká, protože je frustrovaná. Např. z toho, že nerozumí nebo že se nemůže vyjádřit (pro tuto diskusi typické 😉 )
Jinak autismus jako takový o vztekání není - minimálně ne takhle přímočaře (pokud se nepletu).

krisss2
15. črc 2013

@sisstin, ivular prstem ukazuje, běžné denní činnosti také napodobuje, příkazy plní, s tou pozorností je to horší, moc u ničeho nevydrží a vzteká se hlavně když není po jejím, zajímají ji věci, které nemuže. Vidí nůžky, tak jí řeknu, že je do ruky nemůže vzít a to začne křik, takže rozumí, že jí je nechci dát, ale nevysvětlím jí, že by jí ublížily.

sisstin
autor
15. črc 2013

@krisss2 no hele, tak to je normální chování, prostě je vzteklá no.. 😉

bahula
15. črc 2013

ahojte, holky, prosím vás, našla bych někde popis "jak pro blbečky", jak se dá používat iPad pro alternativní komunikaci? Jaký program, jak do něho vložit obrázky, jak se to ovládá, atd ...
děkuji, B.

sisstin
autor
15. črc 2013
sisstin
autor
15. črc 2013

@bahula jinak je fajn jít na ty kurzy od i-senu, ale je tam narváno jak prase. Na AAK a logopedii jsem čekala čtvrt roku a dys poruchy se ještě ani neozvali. Na tom prvním jsem byla od práce.