Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. říj 2013

@mvmk on tam ma jen popsany stav, nema, ze jde o LMR a cislo diagnozy. Fakt my to meli u Krejcirove poprvy naprosto stejny, akorat Tygr byl o dva mesice mladsi, o opozdeny o devet mesicu, ne o rok, Jinak v bledemodrym 😉

saurian
24. říj 2013

@sisstin
cize to mam chapat ze bude vlastne "integrovany". uff pri martinkovi som myslela ze to potrebne nebude, lebo skolku inak zvlada velmi dobre, akurat niektore zlozky vyvoja su hodne pozadu (najviac grafomotorika). ale aj tak celkom tomu nerozumiem preco teda rovno nepovedala ze potrebuju spravu od psycho? prinajmensom zvlastne.

sisstin
autor
24. říj 2013

@saurian jj, i deti s ADHD jsou integrovane, proste kazde dite s diagnozou je 😉

saurian
24. říj 2013

@sisstin
este sa ta spytam, som to pisala vedla v diskusii, ked pracujes aj s autikmi - mali ste u niektoreho problem ze si "ukladal ludi"? preslo to? alebo?

sisstin
autor
24. říj 2013

@saurian my jsme meli "shlukovace" lidi 😅

lenuskin
24. říj 2013

@mvmk Je mu 29 měsíců, teda přesně teď v sobotu mu bude.

saurian
24. říj 2013

@sisstin
a? preslo ho to? prip ste ho odnaucili?
ako niekedy je to vtipne, ale casto je to problem. napr na jednej navsteve kde bolo vela ludi dal zeny do kuchyne, chlapov do obyvacky, deti do detskej, cernocha postavil bokom, potom ulozil aj ruky a nohy ludom ako ich maju mat a teda nakoniec aj priradil cernocha k chlapom 😀 😀 😀
ale teda je to fakt problem.

sisstin
autor
24. říj 2013

@saurian v každém nežádoucím chování se zabranuje,což tohle je. Prostě nedovolit mu to dělat,max.za odměnu;)

lenuskin
24. říj 2013

@mvmk Tak tohle by Kuba nedal, ani kdyby na něm uplatňovala právo útrpné. Ten to porozumění má prachbídné. Jak říkám, rozumí jen jednoduchým pokynům typu hají , hačí , hamat, koupat apod.

sisstin
autor
24. říj 2013

@lenuskin ja fakt myslim, ze ta zprava odpovida, ale spis to proste mela formulovat, ze je v pasmu PMR, ale pry nekteri psychologove to nerozlisuji. Pokud tam nemate ciselne vyjadrenou diagnozu a k tomu, ze jde o chlapce s lehkou mentalni retardaci, tak podle me mate fakt stejny zaver jako jsme meli my a i to vysetreni probihalo stejne 😉

sisstin
autor
24. říj 2013

@saurian jako v tech ritualech, co nikoho neomezujou, bych to tak nehrotila, i kdyz treba Straussova rika, ze jakmile to dite dela, tak je v autismu a melo by se to eliminovat 😉 ale ona je pomerne tvrda na rodice 😉

saurian
24. říj 2013

@sisstin
ako my sa ho snazime v ritualoch celkovo obmedzovat, hlavne tym ze mu robime "program" ale nie vzdy sa to da. a toto je na prd, ze ani blizkym ludom nedokazem vysvetlit ze mu nemaju vyhoviet a povedat mu jednoznacne nie, nie su schopni mu ani to "nie" povedat, a on ked citi ze by to urobili, tak s tym neprestane a ziada to coraz nastojcivejsie. inak ak citi ze mu nevyhovieme, tak uz ustupi. ono ritualy uplne neeliminujem, ale nemozem ho nechat robit tie co obmedzuju, a nechcem ho ani nechat vela sa venovat tym ostatnym, lebo potom sa "nerozvyja".

sisstin
autor
24. říj 2013

@saurian tam jde o ty nervy proste vydrzet a nepovolit, u autiku je ta duslednost proste zaklad, i za cenu, ze dite se ti bude valet po zemi atd. Ja uz jsem zocelena 😀 ale neni to moje dite a nemam to doma porad, takze chapu rodice, ze casto na celodenni boj s ritualy nemaj silu 😔

sisstin
autor
24. říj 2013

@saurian jinak "my" momentalne presli od razeni k hromadeni veci, a jako kdyz se ty veci uklidi, to bys mela videt, co nastane za toco 😝

lenuskin
24. říj 2013

@sisstin Ne číslo dg. není. Akorát tam ještě píše, že taky doporučuje genetické vyšetření k případnému objasnění příčin zpoždění. To nevím co ta genetika obnáší a proč to doporučuje. Kuba nevypadá, že by trpěl nějakým syndromem, nehledě na to, že jsem během těhotenství podstoupila aminocentézu a ta byla OK. Ale zřejmě ta slouží k odhalení nějakých fatálních vad. Pořád dokola si říkám, kde se stala chyba. Těhotenství OK, porod OK, dvojčata se narodila ve 38 , týdnu, poporodní adaptace taky OK.
Nefetuju, nechlastám, nekouřila jsem.

sisstin
autor
24. říj 2013

@lenuskin ta genetika se doporucuje, je spousta syndromu, ktere na diteti nejsou nijak vyrazne videt a v tehu se netestuji standardne. Genetik ho prohlidne, oni to uz maj v oku- treba snizene postaveni usi atd., vezmou mu krev a to je vse 😉

sisstin
autor
24. říj 2013

@lenuskin nam nikdo pricinu zpozdeni neobjasnil, Kr. rikala, ze se to proste nekdy stava a on pak opravdu za pet mesicu se posunul ve vyvoji skoro o 1,5 roku. S VD to pry nesouvisi, proste mel jakoby dve dg. k sobe. Ja z toho opozdeni podezrivam ockovani, ale samo dukaz na to nemam 😉

lenuskin
24. říj 2013

@sisstin S očkováním souhlasím a děkuju.

sisstin
autor
24. říj 2013

@lenuskin jako ja vim, jak se citis, tohle obdobi pro me bylo nejhorsi, kdyz jsme nevedeli a furt clovek lezel v netu a patral, co mu tak muze byt 🙄 u nas to pak fakt ze dne na den naskocilo, ze zacal ukazovat a vse se silenou rychlosti rozjelo(az na rec), takze pak uz to smerovalo jenom k te expresivni VD a jeste lehci. As fakt neco mezi nebem a zemi, muzete mit stesti, ale taky nemusite, to je proste ve hvezdach momentalne 😔

lenuskin
24. říj 2013

@sisstin Hele ,je to síla. Po 6 letech, kdy jsem sekla s cigárama už zase 3/4 roku kouřím. Prostě jsem slaboch a ty mrchy mě zase dostaly, TAK JSEM DOPADLA.

sisstin
autor
24. říj 2013

@lenuskin kazdopadne mas dalsi dve deti, ktere jsou ok 😉 i kdyby to nahodou fakt dopadlo blbe, tak furt mas deti, co samostatne jednou budou a treba se o brasku postaraji. Jako vim, ze to neni utecha a starosti mit budes, ale treba u tech jednomatek si myslim, ze je to jeste horsi 😉

sicinka
24. říj 2013

@lenuskin já si taky myslím že to vyšetření je v pořádku, ten první test co dělal je úroveň nějakých 15 měsíců, vkládačka 3 základní tvary, cca rok a půl. U nás se u vyšetření začalo na ní, pak se dávali těžší úkoly, něco dal něco nedal cca na úrovni 3 let jsme skončili, protože to stačilo a Dádu to přestalo bavit 🙂 Jinak ten test co popisuje mvmk by ve dvou a půl nedal ani omylem, ve třech už většinu jo. Dneska z něj padají takové perly, jako maminko jak moc si kňourala když jsem se narodil, moc to bolelo a prooooč? @sisstin ano at zije televize 🙂 U nás se komunikace začala zlepšovat kolem 2,5 ve třech byl i s řečí v nějaké širší normě, ale my měli fakt asi štěstí to nepopírám. Jinak genetiky se neboj, vyloučí pár známých neviditelnách syndromů na které se v těhotenství netestuje a budeš mít klid. Podrobnějsí genetika se dělá hlavně na přání rodičů, v případě plánů na dalšího potomka a většinou později, když je jasno že je něco dost špatně.

sisstin
autor
24. říj 2013

@sicinka hej, to je hustej dotaz 😅 😅 😅

sicinka
24. říj 2013

@sisstin taky byl jednou jeden život a pak jsem blbec sledovala porošero o domácích porodech a on si to začal i v prohlížeci vracet aby viděl. Jsem myslela že se zblaznim a pak těch proč. Já měla takové tiché zcela nevnímavé dítě to mám za to 🙂

sicinka
24. říj 2013

@lenuskin jen malá poznámka ještě jsi nedopadla 🙂 jako asi bez diagnozy nebude, ale proč to vzdávat dopředu. Navíc třeba ta LMR je poměrně milostivá, to dítě se pořád vyvíjí je sice pomalejší, ale dá se ním pracovat atd. U autisty ti do toho skočí regres nějaké sebepoškozování a i při normální inteligenci není ten vývoj jistý. A vy hlavně zatím žádnou MR nemáte jen opožděný vývoj, sice dost, ale celkově y tam je ta šance lepší.

lenuskin
24. říj 2013

@sicinka @sisstin Máte holky svatou pravdu, kdyby to tak dopadlo, dá se s tím žít, ale bylo by to těžký přijmout.
Zkusím taky ranou péči, tu mi taky doporučila, tak s ním třeba někdo hne.

krystalka
24. říj 2013

Ahoj holky, zrovna mám taky v ruce zprávu od Junkové, tak vám sem taky hodím to nejpodstatnější:

Bez závažnějších adaptačních problémů, přijímá nabízené hračky, vyžaduje kontakt a pozornost matky, zájem sdílet hru, v popředí též pozornost nápadněji vázaná na podněty. Spontánně převládá explorační a později funkční i symbolická hra hlavně s auty. Později při řízené aktivitě klidný, soustředěný (v dyadickém kontaktu s nerozdělenou pozorností).
Aktuálně intelektové výkony nerovnoměrné i v rámci jednotlivých subtestů s převahou mimořečových schopností, kde se kapacita pohybuje v pásmu průměru. Výrazně slabší kvalita grafického projevu, nápadné potíže v práci s nástrojem - úchop tužky - až paretické držení, kresba oslabena hlavně po formální stránce, při obkreslování patrné potíže i v oblasti vizuální analýzy. Naopak poměrně velmi dobré výkony v oblasti třídění pojmů a konstrukční nápodobě. Slabé výkony v reprodukci rytmických struktur, horší pravo-levá orientace, zvláště zrcadlově. V oblasti řečové nápadná obtížnější srozumitelnost sdělovaného (orálně-motorické obtíže), spontánně tvoří i složitější věty, jen s lehkými agramatismy, relativně dobrá slovní zásoba, dokáže vysvětlit slovo, slabší naopak verbální plynulost a výrazné problémy se objevují ve verbální paměti, která je ovlivněna i sníženou kvalitou sluchové percepce. Celkově kvalita verbálních výkonů v pásmu široké normy (podprůměr). Porozumění bez větších problémů odpovídá věku.
Osobnostně se jeví jako křehčí, citlivý, velmi vnímavý, s vyšší hladinou úzkosti - potvrzeno v rozhovoru s matkou...

Závěr: reziduální vývojová expresívní dysfázie (zvl. na bázi orálně motorické dyspraxie) u chlapce s průměrnou kognitivní kapacitou. V popředí poruchy paměti (hlavně verbální, ale i neverbální), percepční problémy (převážně v oblasti sluchové diferenciace, ale i v oblasti vizuální analýzy vzoru). Poruchy pozornosti se jeví hlavně jako situační i v souvislosti s potřebou nerozdělené pozornosti v dyadickém vztahu. Osobnostně křehčí, s vyšší hladinou úzkosti. Doporučen odklad školní docházky, kontrola za rok.

Byli jsme tam dohromady 2 hodiny, nejdřív mluvila se mnou a přitom pozorovala Jiříka, jak se chová a jak si hraje, pak pracovala chvilku s ním o samotě, ale nakonec pro mě přišla do čekárny, že to Jiřík bude asi líp zvládat, když tam budu, tak jsem si sedla do koutka, dělala, že čtu a hned prý ten výkon byl lepší... a pak zase mluvila se mnou, co a jak zjistila...

sisstin
autor
24. říj 2013

@krystalka tak uz mate taky jen zbytkovej obraz 😉

krystalka
24. říj 2013

@sisstin - jj, ale myslím, že práce máme před sebou ještě dost...

kajiszek
25. říj 2013

Ahoj, nedivte se času, vytuhla jsem v devět s dětma, v jednu jsem si šla vyndat čočky a vyčistit si zuby a probrala jsem se teďka tu straším 🙄 Ráno frčíme k mudře, děti maj už týden rýmu, neřešila jsem, neměli to moc, Vojta chodil do školky, chodili jsme ven a večer jim začal valit hnis z očí a oba jsou divní. Teplotu nemaj, ale kašlou a celkově se prostě zhoršili a do toho pravděpodobně hnisavej zánět spojivek, tak je před tím prodlouženým víkendem holt vezmu zkouknout a jsem zvědavá, co vyfasujem 🙄 Jinak můj táta inicitivně sundal Vojtovi kolečka u toho šlapacího kola, nejdřív jsem byla nasraná, ale dneska jsem mu to kolo dala a on v pohodě jede, takže překvápko. Sice se teda nerozjede, ale stačí ho lehce strčit a frčí. A Nela už asi týden bez čůrací nehody, akorát kadění furt nic, ale to bude asi nadlouho. Co mi říkaly matky dětí, co bojovaly s kakáním, tak to u nich bylo na měsíce poté, co zvládly děti čůrání, takže holt musím vydržet.

@mvmk Teda ten test je dost masakr. Nela by dala asi většinu těch věcí, u kterých není vyžadováno verbální porozumění, zbytek ani omylem. Jako třeba trénujem ty činnosti, aby ukázala, kde kluk sedí, kde tleská a nevím co, tak to už jako trochu jde, ale předložky jsou totální katastrofa, to vůbec nechápe, tak jsem to trénovat zatím přestala, protože je z toho vždycky hrozně smutná, na to fat zatím nemá ani omylem. Dneska jsem třeba venku zkoušela, ať vezme zelenou židličku a dá ji do domečku, červenou židličku ke klouzačce, modrou na travičku a nula bodů. Pozná židličku, ale pak jí musím stokrát zopakovat, co má dělat a rozfázovat jí to, tý větě nerozumí ani náhodou. Prostě musím na ni: "kde je červená žilička? ano, šikulka, vezmi židličku, kde je domeček, židličku do domečku atd" a stejnak tu židli postavila vedle domečku a nedala ji dovnitř. To samý trénujem jablíčko na stůl, banán na židli, pomeranč na gauč, korálky do mističky atd a je to zoufalství ☹ ☹ Takže takovým testem by rozhodně neměla šanci projít. Třeba na cvičení děláme to, že má dva kelímky, naplní jeden víčkama a pak musí přesypávat z jednoho kelímku do druhýho, což jako pohoda, to dává a teďka už ví automaticky, co má dělat, ale slovní vysvětlení samozřejmě vůbec nepochopila, musela jsem jí to ukázat.

A ještě příklad, jak náš Vojtíšek skoro ve 4,5 letech chápe imaginární hru.. Děti na hřišti si hrály na piráty, holčička se ptá Vojty, jestli si půjde hrát s nima, on že jo. Tak prej jak se bude jmenovat, tak na ní nechápavě čučel... Tak znova zopakovala, že co jako budeš za piráta, jak se budeš jmenovat... On opět čučel a pak z něj vypadlo "jmenuju se Vojtíšek Charouzek" 😀 😀 😀 Takže asi tak... oni si hráli, že jako trom je pirátská loď a on celou dobu jenom pokřikoval "hele mami, jsem na stromě, koukej" atd, vůbec nechápal, vo co go. Já vůbec nevím, jak mu mám tohle vysvětlit...