Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic no je nutný, aby se zapojili všichni členové rodiny i ve školce, ono to pak nemá prostě cenu 😉 on to není nějakej výmysl chytrej doktorů, ale fakt to funguje. Na stejným principu je babysighns, akorát větší dítě má samozřejmě náročnější a složitější potřeby. Je důležitý, aby si manžel uvědomil, že máte doma dítě s handicapem, že to není sranda a je neustále stresovanej, a čím víc je stresovanej, tím víc do tý poruchy padá a ke komunikaci nemá vůbec motivaci 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic dobrý je mít dvě osoby...jedna, která bude držet tu čokoládu a druhá bude asistovat u té výměny s kartičkou 😉

ottic
20. lis 2013

@sisstin díky moc

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic jinak já to jako chápu, jak znám fakt už stovky dětí s VD, tak minimální procento otců je schopno si připustit, že má dítě nějakej problém , AAK považujou za kravinu, matku za hysterku, co si jen neumí vychovat dítě atd. atd.

Jako MM byl to samý ze začátku, ted už to jako respektuje, ale doted neví, co to obnáší, vůbec se do toho nezapojuje, prostě neřeší.

sisstin
autor
20. lis 2013
https://www.youtube.com/watch?v=xMiQMbGuZqQ

holky, Tygr čerstvě tři roky a hekací řeč 😝 to je mazec, když si to člověk pustí takhle po dlouhý době, že to bylo až tak krizový...jako mám tendenci to zapomínat 😅

ottic
20. lis 2013

hodně jsi mi pomohla, díky, já zatím pořád tápu, spíš bych potřebovala vědět hranici, kdy rozumí a kdy už ne. Včera jsem mu řekla, vezmi si ponožky a pojd za mnou dolu, vzal teda jen jednu, a přišel za mnou.
A jindy mu řeknu něco a vidím, že nic, nerozumí, nechápe.
Včera jsme šli z ušního, na logo, nechtěl tam jít, já mu řekla musíme, trochu vztek, pak jsem mu řekla, budou mašinky, šel. Něco rozumět musí, ale nevím tu hranici.

ottic
20. lis 2013

@sisstin Buď ráda, že vůbec mluvil 🙂. Já nemám co natočit. Kromě mami, tati, nejde mi to a jména dětí ve školce, mašinek z mašinky tomáše.

ottic
20. lis 2013

@sisstin že by úplně nerozuměl, to ne, ale je to hodně špatný.

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic tak já spíš natáčela ty aktivity, on toho jako taky moc neřekl 😅 😅 😅

sicinka
20. lis 2013

@ottic to byl ten komunikační proužek co jsem tu psala, tam má to co bude následovat sebou v ruce. A pokud nastane situace že nechápe co po něm chce a bude následovat afekt tak mu znovu ukážeš na tam obrázku co bude následovat a že ho na konci čeká nějaká odměna. Nicméně to je až další level nejprve musí chápat ten princip výměny a komunikace. Jinak já tohle používala i v situacích kdy už mluvil slušně a snad i rozuměl, ale potřeboval mít někde vizualizovanou tu posloupnost.

sicinka
20. lis 2013

@sisstin je vidět že jsi doma tolik nových příspěvků v diskuzi tu dlouho nebylo.

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic no on ti bude rozumět takový věci, který prostě slyší často a hodně 😉 obecně se dělá ten test porozumění (tohle je 2-2,5roku), kdy před něj postavíš auto, lžičku, peníze, nůžky (např.) a ted se ptáš " čím se jezdí, čím se jí, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd. Pokud tohle nezvládne, tak je porozumění určitě pod 2,5roku 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic běžný 18-24m dítě zvládne dvojsložkový pokyn typu "vem kostku a dej ji na stůl" např. Pokud nezvládá dvojsložkový, tak je porozumění pod dva roky 😉 ony ty děti se smíšenou nebo receptivní klamou tělem, hodně si odvodí ze situace atd, ale pak když se na ně vybalí tohle, tak je vidět, jak moc tý řeči nerozumí 😉

sicinka
20. lis 2013

@cairka @krystalka no holky ono to u nás vydírání funguje a oblíkat se umí sám v tom problém není, jen se mu nechce, mě se to taky netěší. U nás třeba i na to kakání, zabral postup kterému jsem se dlouho bránila a to držet ho na záchodě dokud se nevykaká i přes řev, hysterické záchvaty s výpadky dechu, to že byl úplně mimo. Pak jsem si vzpomněla na ty vyšetření v nemocnici, shánění nejrůznějších projímadel, probiotik a já nevím čeho možného co jsem půl roku zkoušela prostě jsem ho tam ty dvě hodiny držela, trvalo to tři dny než se to zlomilo. Tenkrát jsem myslela že to zabalím že jsem ta nejhorší máma na světě, bohudík se to srovnalo rychle, jinak asi nekaká dodnes ☹

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic to psala před x lety maminka dnes již devítletýho klučiny s receptivní VD, že ona stále okolo jeho 3-3,5let nevěděla, zda rozumí nebo ne. On byl tak skvělej v zachycení neverbálních signálů, že byl schopnej na pokyn přinýst z kuchyně modrej hrnek. Ale pak byli u Krejčířový a vylezlo, že on nerozumí v podstatě skoro vůbec nic 😉

abbie
20. lis 2013

@sisstin a napisala by si comu ma rozumiet uz 3 rocne dieta a aka tam je hranica? napr. ze do 3,5 roka by to mal vediet?

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic tam záleží, jak moc tomu dítěti dáš neverbální nápovědu - čili situaci, pohled na tu věc, gesto atd. Čím víc těch berliček má, tím lépe se v tý situaci chová a může i působit, že rozumí v podstatě dobře. Ale pak stačí, abys po něm chtěla to samý, ale už mu nedáš ty nápovědy a to dítě čučí a neví (v lepším případě) , v horším sebou flákne na zem 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@abbie tříleták už by měl znát takový ty protiklady alá suchý - mokrý, velký - malý, nahoře - dole apod. 😉 A měl by zvládat třeba "co jezdí po kolejích, co nám měří čas, jaký zvířátko má dlouhý uši. např. 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic tady máš třeba trénování předložek, ale to už je trošku jinej level 😉

https://www.youtube.com/watch?v=uYh6VBWj6is
abbie
20. lis 2013

@sisstin tak okrem hodiniek by vedel vsetko, co si napisala a este by mal vediet co svieti cez den a v noci, ze?

sicinka
20. lis 2013

Jinak já mám natočené první naše testování porozumění, ale u manžela v mobilu tak vám to tu nelipnu a já jsem radla očním pohledem jsem blbec upírala oči na správnou odpověď a on to z toho odvodil 🙂 Další věc byla že jsem mu dala tři možnosti a jako první se zeptala co jezdí po kolejích což ho zajímalo a ten zbytek to vypadá odhadl dobře. jinak ve 2 letech a osmi měsících měl všechno o půl roku vzadu a to byla nějaká širší norma 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013
https://www.youtube.com/watch?v=ipJWQoMdvGU

tady už i složitější předložky

sisstin
autor
20. lis 2013

ježiš, ten byl roztomilej 😀

sisstin
autor
20. lis 2013
https://www.youtube.com/watch?v=DNVPgcZF0xs

3,7roku a spojil dvě slova konečně už 😅 no nic, už toho nechám, mám nějakej vzpomínací chvilku 😅

abbie
20. lis 2013

tu mame 2r. 4mes. vtedy bol aky kludny 😀 teraz mi dlabe na taketo zalezitosti 😀

https://www.youtube.com/watch?v=R8S7iE0svOA
abbie
20. lis 2013

@sisstin tie ruky mame vzdy aj my 😅 sa desim mu v lete dat von tielko vzdy 😝

cairka
20. lis 2013

@sisstin , 3ročák suchý-mokrý??? hm, malá teraz na tom testovaní s presvedčením tvrdila, že keď vytiahli mokrých panáčikov z bazéna(mokrý povedala logo), tak že sú čistí 😅 😀

sisstin
autor
20. lis 2013

@cairka jj, určitě, to po TYgrovi Kr. chtěla, to měl přesně tři roky 😉 i nahoře a dole 😉 na to měla takovej provázek s kuličkou, a on tu kuličku dle pokynu dával bud nahoru nebo dolů 😉 jo a pak mu dala do ruky dvě kostky a ptala se, která je lehká 😉

saurian
20. lis 2013

@kajiszek
no este k tomu - naozaj najviac zalezi od uciteliek. ja si dodnes pamatam ked som davala starsiemu prihlasku (ja som ju niesla az v juli) a teda povedala som pani riaditelke ze sebaobsluha, najma obliekanie takmer nulove, aj ze ta rec takmer nijaka (to sa len spytala ze ci ho pochopia ked bude chciet ist cikat) a ona "ale ved to tieto nase najmensie deticky nevedia skoro ani jeden, nebojte sa, o mesiac-dva z nich budu uz "mazaci". 😉
takze som bola pokojnejsia, lebo z toho ako zoberie riaditel informaciu ze je dieta nesamostane sa trocha da aj poznat pristup k detom.