Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
21. lis 2013

@saurian To by bylo krásný, kdyby mi začal nosit kartičky a tím si řekl , co chce. Myslím, že by přestal být i tak vystresovaný. A jak asi dlouho trvá, kdy to pochopí a jestli jsou děti, které to vůbec nepochopí.

ottic
21. lis 2013

@abbie já právě nevím........ problém je, že psycholožka i logoped tvrdí, že je pekelná povaha , když nechce, tak nechce a nepřemluvíte ho. To mám i odzkoušené. Máme příšerný negativismus, zejména vůči rodině. Naposledy u psycholožky po něm chtěla namalovat obrázek - neudělal, postavit cosi, neudělal, vztekal se, ze chce dělat něco jiného.... po půl hodině to udělal. U logopeda to samé - jsem - li tam já, neudělá nic. Když odejdu, udělá plno věcí. osobně si myslím, že minimálně lžíci a nůžky ví. Ale možná se mýlím .-(.

ottic
21. lis 2013

@sisstin myslíš jako kde je dům, auto, krtek ? jo, to mi ukáže. Ale tak 1x za týden, když se mu chce. Když se mu nechce, tak se můžu stavět na hlavu. Ve stacionáři mi přímo řekli, když jsem tam byli na konzultaci, že s ním to bude na dlouhou trať, že odhadují, že jim bude velmi dlouhou dobu trvat, než ho přesvědčí, že bude pracovat. Že díky tomu, že nechce, že má strašný hendikep. A že nechce proto, že mu to samozřejmě moc nejde.

ottic
21. lis 2013

@sisstin Pokud chci, aby začal něco dělat, co máme z logopedie, tak hned se začne vztekat, prostě to nechce dělat. Baslík mi tvrdí, že ho nesmím nutit, že získá odpor. že prý maximálně 5 minut denně. jenže on ani 5 minut denně nechce ! On chce jen to, co ho baví, tzn. prohlížet si svoje knihy, skládat puzzle, jezdit s autama....

sisstin
autor
21. lis 2013

@ottic pac nerozumi, neznam jediny dite s narusenym porozumenim, ktery spolupracuje samo od sebe a ochotne.

saurian
21. lis 2013

@lenuskin
ahoj no ja netusim ako to zvycajne trva, logo vravela ze deti to pochopia rychlo.
moj ( a to do 2r netusil vyznam komunikacie - ani len ze ma moze k niecomu doviest ked chce, uz vobec nie ukazat - postavil sa pred tv a hucal ze tv nejde 😒 ) to pochopil za nejakych 10 vymen ze da karticku, dostane co chce. potom este nejaky cas trvalo kym si to zautomatizoval. ale nepouziva to "striktne" - napr ked chce ist cikat a sme doma, nebezi pre karticku ale odvedie ma na wecko, ale na navsteve kde nevie kde je wecko, tak ja mam pri sebe karticku a to pride a pouzije ju.
u nas sa zavedenim karticiek, ale aj rozvojom komunikacnych zrucnosti vyrazne znizil pocet excesov za den.

ottic
21. lis 2013

@sisstin pro mě je asi těžký si to přiznat, že je to až tak špatný ☹. ale jak ho přinutit ke spolupráci ?

saurian
21. lis 2013

@lenuskin
este by som upozornila na jeden problem, ktory sa moze vyskytnut pri kartickach, ale ten sa tyka skor autistickych deti, ktore maju casto problem "vybrat si". jednoducho ked im da clovek na vyber viacero moznosti, nevedia to.

sisstin
autor
21. lis 2013

@ottic no to ho asi moc neprinutis, chce to delat nejakou zabavnou formou, ne ve stylu sezeni u stolu, hele @jolinka by ti k tomu mohla neco napsat, snad se tu objevi 😉

sicinka
21. lis 2013

@ottic David byl strašně negativistický nic nechtěl, se vším házel, dokud se nezlepšilo to porozumění a řeč. prostě on nechápe proč to má jako dělat. Další věc je že jsem pro něj měla úkoly tenkrát na 2,5 -3 roky, ale ta jeho úroveň všeho byla menší a v principu se mu nedařilo, což ten negativismus jen podpoří. Takže jako jsem se učila mluvit na dítě v jednoduchých větách tak jsem snížila úroveň požadovaných schopností min o půl roku aby měl šanci na úspěch - hodně ho bavili aktivity na rozvoj motoriky ala monte. Zkus třeba koupit jednou sodu, potravinářské barvy. Dej mu mističku s barvou, ideálně do toho lžičku stejné barvy. Druhou se sodou a třetí s naředěným octem nebo kyselinou citronovou a ukaž mu to sama. Takže do velké misky dám trochu barvy, přidám bílý prášek (jedlou sodu) a zaleju ze skleničky kyselou vodou a bude to barevně pěnit a dělat sopku. Pokud ho to zaujme můžeš mu příště dát víc barev může je zkusit míchat a tak. Doporučuji stranky montessorydoma ale jít na úkoly staré tak dva roky v sekci Ella tam je podobných nápadů spousta a tohle by ho bavit mělo a bude si zvykat "pracovat" u stolu.

sicinka
21. lis 2013

u nás mělo úspěch přesýpání mouky, hledání předmětů v luštěninách, přelívání vody (různobarevné, do barevných kelímků, do kelímků různých velikostí, třídění (podle barev podle tvaru, co dělá zvuk, druhu), lepit barevné papírky na předměty stejné barvy po bytě, odlitky ze sádry, přenášení nastříhané houby (nejdřív naběračkou, pak kleštěmi z ikea, pak pinzetou), hledání pokladů v luštěninách. přicvakávání kolíčků, atd na těch stránkách je nápadů strašně moc.

ottic
21. lis 2013

@sisstin on je šikovnej motoricky hodně, jak jemná, tak hrubá, to trénovat nemusíme, puzzle skládá po 5ti leté děti, Teď jsme dostali za úkol od logo naučit ho pexeso, koupila jsem s mašinkama, nebaví ho to, nechce to dělat. Už jsem mu dala jen 4 kartičky s nejoblíbenějšíma mašinkama, ani tak to dělat nechce. A u logopeda to dělá. Ne že by mu to moc šlo .-(. Pak máme úkol části těla na zvířeti , na člověku to umí, na zvířeti ne. Máme čas do středy, tak snad to nějak dáme.
rada ohledně toho, jak na to , by mi bodla 🙂

sicinka
21. lis 2013
ottic
21. lis 2013

@sicinka zkusím to.....díky moc, jenže fakt už nevím kdy ☹

sicinka
21. lis 2013

@ottic Daviid byl motoricky taky šikovný, ale podle mě je špatně ty úkoly na motoriku díky tomu vynechat, on tam měl úspěch začalo ho to bavit a pak jsem mu do toho podstrčila i to co ho nebavilo. Třeba ty části těla zvířete bych zkusila na tom puzzle - aby to bylo spojené s tím co ho baví a čemu rozumí.

sicinka
21. lis 2013

@ottic pexeso je ideální na tabletu nebo počítači oni neradi otáčí ty kartičky (i když nemají motorický problém) a bojí se neuspechu. Pokud se jim v počítači otáčí samo a mají hodně pokusů (a hrají sami to je taky důležité) tak časem poberou i to klasické pexeso, ale třeba za půl roku.

ottic
21. lis 2013

@sicinka On skládá puzzle - auta 🙂, ale máme tam krtka a nějaká zvířata, tak to zkusím..... Já právě Vojtovi nechci dávat tablet, on by byl schopný na něm být celý den ! skládá si tam puzzle nebo lego a nepotřebuje mluvit ☹. Pexeso tam dělat nechce, i když jsou to auta. ale je pravda, že pokud někde to má dělat, tak na tabletu..... jinde ho asi nepřinutím.

ottic
21. lis 2013

@sicinka Mně na tom děsí to, jak je to dlouhodobý proces. A přijde mi, že nedělá pokroky.

krystalka
21. lis 2013

@sicinka - jo, to je fakt, Jiříka taky bavilo mnohem víc pexeso na počítači, neměl problém si zapamatovat, kde která kartička je, naopak nás většinou porážel...ale prostě mu to přišlo zábavnější - klikat na to myší, to jak se ty kartičky samy obracely a většinou to doprovázel nějaký zvuk, podle toho, jestli se trefil nebo ne.....a taky když jsme hráli s klasickými kartičkami, tak to pořád dával jinam, než to bylo (ne úmyslně)...akorát že on si to většinou pamatoval, kam to dal, zato my ne 😀

krystalka
21. lis 2013

@ottic - neboj, ony ty pokroky přijdou, ze začátku to často vypadá, že se strašně dlouho nic neděje a pak najednou přijde skokově nějaké zlepšení, u nás to tak taky bylo, já byla úplně zoufalá, když Jiřík mezi 3 a 3,5 lety přidal za celý ten půlrok jen asi 4 nová slova...pak najednou ve 3,5 začal spojovat dvě slova, pak ve 4 začal dělat krátké větičky a začala naskakova gramatika, ve 4,5 zase další větší skok, kolem 5.roku další....když na to tak zpětně koukám, tak ty větší skoky byly tak v půlročních intervalech....takže to vždycky vypadalo, že se nehneme z místa a najednou ze dne na den překvapil něčím, na co jsme tak toužebně čekali 🙂

lenuskin
21. lis 2013

@saurian Děkuju moc, Kuba snad autista není, doktorka Junková to vyloučila. Já určitě budu informovat, jak nám to jde nebo nejde. 😉

ottic
21. lis 2013

@krystalka Dáváš mi naději....🙂. Ještě měsíc a přijde pokrok 🙂 🙂

jolinka
21. lis 2013

@ottic vidim ze ste ma tu spomenuli 😉 😉 😀 😀
a ze i tvoj chlapec ma slabsie porozumenie plus neochotu spolupracovat a negativizmus. Co sa tyka porozumenia, tak sa mi zda, ze na 3.5 roka ste na tom lepsie ako moja Katika v tom veku. To ako si spominala ten test porozumenia...otazky typu "Cim sa je? a ze maly nakoniec ukazal lyzicu a vzapeti vzal pitie a odmietal uz spolupracovat. tak to by ona nedokazala v tom veku. U vas je asi vacsi ten negativizmus.

co sa tyka spoluprace, Kati prakticky zo dna na den zacala so mnou pracovat presne vo veku 4 roky a 4 mes...proste doniesla taku didakticku knizku , ktoru mi par mesiacov dozadu ignorovala...a zacali sme pomaly preberat pojmy dlhy, kratky, vysoko nizko, pocitanie do 5 atd. atd... Otazky typu Z coho sa pije? Cim sa jazdi? Cim sa odomkynaju dvere atd? plus trenovanie predstavovania...sme rozbehli az okolo 4,5 roku ako tak to pochopila cca do 4 a 3[4...celkove po tom co zacala spolupracovat, trenovali sme logiko, logopediu, knizky, ...isla s vyvojom velmi dopredu, na 5 rokov uz bezne veci zo znamej reality chapala dobre.
Dovtedy si robila doslova a do pismena to co ona chcela a slus...radsej by sa asi dala zabit ako by robila to co nechce.. ☹ ☹ ☹ Inak nebola vyslovene agresivna , nebila nas ani nehadzala stolicky a podobne {jedine v sprche ma mlatila hadicou, keby bolo po nej nie je umyta par mesiacov 😖 } ale donutit ju nieco nedajboze kognitivne ci verbalne robit bolo nemozne.. 😠 😠
Jedine co chcela robit sama bolo
1. skladanie puzzle...casto ho skladala tak "autisticky" ze dieliky mala naruby a skladala bez zaujmu o obrazok, len prikladala dieliky aby sedeli.
2. kreslila...a tiez bolo ochotna pozerat ako ja kreslim a pritom jej rozpravam a komentujem {to boli vynimocne chvile ked zniesla verbalny prejav... 😖}
3. pohybove aktivity...tak ked sme skakali a behali, ci tocili sa okolo zeleznej rury vonku...este vtedy zniesla nejaky ten slovny doprovod.
Inak mi na vsetky pokusy s nou hovorit, len odvracala hlavu a odkracala kdesi za nabytok aby sme jej dali pokoj.
U nej strasne klamala expresia...rozpravala dost dobre na to ako malo rozumela, vlastne hovorila presne na urovni porozumenia....takze mala minimalnu pasivnu slovnu zasobu. Do 4 rokov nekladla ziadne otazky, ani na ziadnu neopovedala ..Jej rec bola komentom toho co videla v style "ten dela to a ten tohle"...alebo si ziadala nieco. v zasade to bola len jej vlastna aktivita.
Po tom 4tom roku uz sme sa zacali "rozpravat"...ale kedze este porozumenie bolo slabe, tak to boli rozhovory jak s hotentotom Ja> Co bolo na obed v skolke? Kati "Ja som bola skolke. Ja som bola ja. ja som ja..." ale CO si papala v skolke? kati "Ja som papala" Co si papala na obed? Katika "Ja som papala obed" Papala si ryzu? Kati " Ja som papala ryzu"... proste odpovedala len tym, co uz bolo v otazke 😝 😝

alebo trenovanie porozumenia...pred dietatom su realne predmety varecha, kluc, hrncek , auticko...

Cim sa vari ? K> Ja nie som hladna...
Cim sa odomkynaju dvere? K ati...Tato este neprisiel.
Cim sa jazdi? K "Co je "jazdi?"

jolinka
21. lis 2013

Boze...ja asi neviem stvorit kratky prispevok...
Katika ma uz daco cez 7 rokov a samozrejme v porozumeni sme pokrocili...ale to chcem povedat tym mamam, co maju deti s receptivnou...treba sa pripravit na to ze receptivna nie je zdaleka len o jednoduchom "neporozumeni reci"...aj ked to porozumenie toho co sa rozprava zhruba naskoci, samozrejme aj v zavislosti na veku a mentalnych schopnostiach...tak tieto deti budu vzdy mat nejake zvlastne INE pochopenie veci, ci sveta ci socialnych situacii a to zrejme dozivotne 😉 😕

jolinka
21. lis 2013

@ottic jo...a ona nerozlisovala prostredie ci ludi...co sa tyka ochoty spolupracovat. Je to bolo jedno, domace prostredie ci cudzie...ak nechcela tak nikde ak po tom uz chcela...tak vsade. jedine ze jej ta osoba bola nesympaticka alebo ju niekto nasilim do niecoho tlacil alebo na nu krical, ci nedajboze ju udrel...tak to samozrejme spolupraca okamzite nula. 😖

ottic
21. lis 2013

@jolinka Díky! Moc jsi mi pomohla. To mi opravdu připomíná mého Vojtu, začneš mluvit a jde jinam. Pokud se tedy nejedná o jména všech druhů mašinek z mašinky Tomáš a jména dětí ve třídě podle papučí 🙂. My už jsme s manželem i uvažovali o tom, že mu snad najdeme paní na učení. I když v jeho případě asi pána 🙂. Můžu mít ještě dotaz - chodila do běžné mš a chodí do běžné ZŠ ?

ottic
21. lis 2013

@jolinka na Vojtu nějak platí náš logoped - jak šel teď na vyšetření uší, tak tam za ním přišel, řekl - dívám se, jak jsi šikovný a vojta držel ! No mě málem švihlo. A má neskutečnou trpělivost, ja jen slyším z vedlejší místnosti. Vojta :ššš - lodoped: bude mašinka, až uděláš toto. Vojto řekni .... Vojta : ne, logo: tak ja zavřu pc. Vojta : ne. Logo : tak řekni.... Vojta : ne, Logo: tak já zavřu pc..... měřila jsem to - klidným hlasem po 6 minutách Vojtu udolal a začal pracovat. Od té doby už jsou to výměny jen cca 3x kolem dokola 🙂.

sisstin
autor
21. lis 2013

Tak Baslik by svou trpelivosti jako umoril slona 😅

sisstin
autor
21. lis 2013

@ottic on je dost rozdil mezi klukem s receptivni a holkou 😉 ty holky jsou na tom vzdycky lip, maji to dane od prirody, ze jsou vic komunikativni a socialni 😉

ottic
21. lis 2013

@sisstin To máš asi pravdu, on je pořád takový klidný......já bych to dělat nemohla !