Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
20. bře 2014

@krystalka Tak to je skvělý, opravdu co víc si přát. 🙂

peggy722
20. bře 2014

@mvmk Tak Ela by mu řekla, že je blbej a bylo by 😀 To umí výborně.

hrusti
20. bře 2014

@krystalka tak to je paráda s tou školou? Která nakonec vyhrála?

Jinak u těch skvrn není žádná odpověď. Je to proste na fantazii a s tím měl Honzík problém. Sice tam něco vymyslel, ale mluvil u toho hrozne tiše. Kr.prave říkala, ze on nemá problém s úkoly, kde je jasné daný úkol i odpověď. Ale jak není přesně dana odpověď , tak je v háji. Proto ma i problém v kolektivu, protože tam je to všechno improvizace dle situace. No a nakonec se ho ptala které dva obrázky se mu líbí nejvíc a nejméně.

Jo a úplně jsem zapomněla, ze ho zkoušela z počítání. Úkaz 5 kostel. Jak to uděláš aby jich bylo 7 a pak 6. Pak ho zkoušela z písmenek, jestli přečte krátké slovo a podepíše se. To dal v pohodě a říkala, ze by se nedivila kdyby za rok četl a psal.

krystalka
20. bře 2014

@hrusti - nakonec jdeme do té školy pro sluchově postižené v Radlicích, mají tam logopedickou třídu pro normálně slyšící děti, mají navíc dvě hodiny skupinové logopedické péče týdně a pak si je individuálně bere školní logopedka, s dysfáziemi taky zkušenosti mají, navíc tam Jiřík bude mít ty kamarády....fakt jsem šťastná, dneska jsem si byla vyzvednout rozhodnutí o přijetí 🙂

krystalka
20. bře 2014

@hrusti - jinak, to je Honzík šikula, že přečte i slovo, to Jiřík zatím ne....ale když vidí něco napsané, tak okamžitě hlásí, jaké je první písmenko...a jednotlivá písmena taky přečte a pozná, ale slovo z toho ještě dohromady nedá, občas se to povede u těch co mají 3 písmena, máme ty kartičky na skládání slov z Oskoly...podepsat se umí křestním i příjmení, včetně háčků a čárek....tak uvidíme, jak to půjde ve škole....to je ještě skoro půl roku, předpokládám, že do té doby nějaký pokrok ještě bude 🙂.

hrusti
20. bře 2014

@krystalka To je super s tou školou. Přeju vám to. Obzvlášť pokud tam bude mít Jiřík kamarády, tak to bych taky neváhala 🙂
Já pořád řeším tu školku a nějak si neumím představit, že bych měla na podzim řešit školu. Tady v nějaké rozumné dojezdové vzdálenosti fakt nic není, takže budeme muset do klasické státní a to si nějak neumím představit☹
Honzík taky čte zatím jen tříslabičná slova typu PES KOS atd. On tedy čte i další slova, ale to si pamatuje jak se to píše a co to je.

krystalka
20. bře 2014

@hrusti - děkuju 🙂 , doufám, že jsme se rozhodli správně, když jsme ho dali bez toho odkladu už letos, ale mám z toho dobrý pocit, stejně jako jsem měla tenkrát z té naší speciální školky, tak doufám, že mě instinkt nezklame 😉 . Jinak taky budeme dojíždět, tady v okolí nemáme bez dojíždění vůbec nic, i do spádové školy bychom museli jezdit dvěma autobusy, stejně jako teď jezdíme do školky....Do té školy to budeme mít asi 10 minut autobusem, 3 stanice metrem a tak 5 minut pěšky....takže tak 20-25 minut jako teď do školky....
Jinak mně o té škole řekla maminka Jiříkova spolužáka ze školky, mě samotnou nějak ani nenapadlo koukat i na ty školy pro sluchově postižené, přitom tu logo třídu má prakticky každá....takže jsme to vyřešili takhle na poslední chvíli a doufám, že bude všechno ok 🙂

peggy722
20. bře 2014

@hrusti Tady je jedině Mendelka a i ta asi s otazníkem.
Ale jak jsi psala s tou improvizací. Tak s tím má Ela problém taky a od malička. Musím jí vždycky přesně vysvětlit, kam jdeme a proč. Nemůžu se prostě zvednout a vystřelit a někam jít. Jako se situacema jdeme ven, jdeme nakoupit, do školky, tak s tím problém nemá. Ale ostatní věci jí musím říkat předem. Tím, že dobře rozumí, tak to naštěstí není zase takový problém, když jí všechno vysvětlím, tak je v pohodě. Ale když byla malá, tak se s ní nedalo podnikat prostě nic. nejhorší bylo, když jsem jí naložila do kočárku a jely jsme do ZOO. Ona cestou usnula a probrala se až v tom ZOO. No to bylo rodeo, co tam předvedla. Prořvala tam celý tři hodiny, takže podobný zážitky už jsem pak teda nevyhledávala. Asi od těch dvou let už to bylo celkem dobrý a teď už je celkem v pohodě.
Akorát když jsme se šly podívat do Sulanskýho, tak napřed tam v pohodě šla, vlezla do šatny a najednou chtěla udělat čelem vzad a pryč. nakonec jsem jí tam nalákala a pak už tam byla i spokojená a hrála si tam.
Ale mám obavy, že ty začátky nebudou úplně jednoduchý.

hrusti
20. bře 2014

@krystalka Dej na svuj pocit. My matky mame takovy ten "senzor" a dokazeme vycitit, kdyz neco neni v poradku 🙂 Drzim palce, at jste spokojeni.
A jakou skladacku slov jsi koupila Jiříkovi?

peggy722
20. bře 2014

@krystalka Já bych dala na ten dobrej pocit. Je fajn, že tam bude mít kamarády. Tím, že je takovej nejistej, tak je fajn, že tam nebude sám. 10 dětí je luxus, neboj on to dá.

hrusti
20. bře 2014

@peggy722 O Mendelce jsem slyšela od kamarádky, že tam bude chlapeček její známé od září nastupovat. A taky má myslím dysfázii. Takže snad se dočkám nějakých referencí. Ještě jsem slyšela, že je dobrá DOnovalská, ale nevím, jestli pracují s dětmi s dysfázií. Koukala jsem i ted po těch školách pro sluchově postižené a našla jsem jednu v Ječné. To by docela i šlo, musela bych ho vozit a vyzvedávat po cestě z práce.
A do ZOO se chystáme zítra. Tak kdybyste se chtěli přidat, tak můžete 🙂

peggy722
20. bře 2014

@hrusti A jdete dopoledne nebo odpoledne? My máme dopoledne zase logo a odpoledne zase musíme čekat až přijde Lucka ze školy. Včera pěkně kašlala, tak jsem zvědavá ,s čím přijde dneska. Do Mendelky chodí kluk mojí kamarádky z baráku. Má celkem těžkou ADHD nebo měl, teď už je to asi lepší a jsou tam spokojený.

hrusti
20. bře 2014

@peggy722 Jdeme hned dopoledne 😉

krystalka
20. bře 2014

@hrusti
@peggy722
Holky, dík 🙂 , já jsem z toho poslední dobou měla v hlavě pěkný včelí roj 😀 , většina odborníků nám doporučovala odklad, ale on zase udělal docela velký pokrok, navíc jsme až doteď nepočítali s nějakou logo školou, spíš jsme kalkulovali s klasickou zš, no a když se nám teď naskytla tahle možnost, tak jsem si už v té třídě říkala, že tam ty děti jsou v podstatě stejné - jasně, každé je na tom trochu jinak s řečí i s intelektem, ale prostě takové ty reakce, způsob uvažování, chování....ty děti jsou takovým nějakým způsobem "čisté", jsou prostě "jiné", ale zároveň úplně úžasné....a že by tam mezi ně Jiřík zapadl a cítil by se tam prostě dobře a to je pro mne taky moc důležité, momentálně o hodně důležitější než to, jaké bude mít potom možnosti případně přestoupit jinam....no, tak jsem nakonec dala na ten svůj instinkt a pocit ze školy a z paní ředitelky a doufám, že tam bude Jiřík spokojený....

krystalka
20. bře 2014
peggy722
20. bře 2014

@hrusti Hmm tak to bohužel nestíháme. Tak někdy můžeme dopoledne vyrazit někam na hřiště, třeba do centralu.

krystalka
20. bře 2014

Holky, tak Jiřík má už asi vybranou i aktovku - http://www.dracek.cz/skolni-batoh-emipo-pacific... - zatím teda jen na netu, ještě ji pak půjdeme někam vyzkoušet naživo....ale proč nejsem překvapená? 😀

krystalka
20. bře 2014

Akorát teď ještě přemýšlím, kam s Jiříkem v létě....školka je přes léto zavřená a celé dva měsíce se mi ho nechce nechávat jen doma, to by pak byl v září asi trochu moc velký šok....ale ta miniškolka, ve které bývá na příměstském táboře, většinou dělá jen jeden turnus pro ty větší děti, v těch ostatních budou tak 3-4 leťáci...už jsem i uvažovala, že bych ho pak přihlásila od září na nějaký kroužek třeba v DDM, aby se taky dostal mezi jiný "vzorek" dětí, než budou ve škole, přece jen, ta jeho škola je takové specifické prostředí....ale zase na druhou stranu si říkám, že to možná nebude zase tak dobrý nápad, že toho bude mít ze začátku i tak dost...co myslíte? Nějak netuším, kolik v těch "běžných" kroužcích bývá dohromady dětí....

peggy722
21. bře 2014

@krystalka Tak hodně záleží na kroužku a kolik je schopnej ten lektor zvládnout dětí. Třeba s Eliškou je tam v tý školce ještě další 15 dětí. Lucka chodí na takovej rukodělnej kroužek a tam jich je asi tak deset. Myslím, že už těch sportovních jich je tam víc. Ale koukni se na stránky DDM u všech těch kroužků je tam většinou napsáno, kolik berou dětí. Jo a některý hodně oblíbený kroužky je dobrý si rezervovat už teď, alespoň u nás to tak je. Zrušit se to dá pak vždycky.

hrusti
21. bře 2014

@krystalka já osobně bych od záři úplně novy kroužek asi nezamlouvala. Honzík chodí na cvičeni, ale tam chodil už před tím než nastoupil do školky, tak jsem ho tam nechala. Můžete pak začít chodit někam až od února, až se ve škole rozkouka. A aktovka mne neprekvapila 😀 😀 😀

hrusti
21. bře 2014

@krystalka jinak ještě k těm vláčkum. Vcera jsem koupila na slevomatu voucher do Pacific Cafe na Butovicich. To by se mohlo Jirikovi taky libit 😉

krystalka
21. bře 2014

@hrusti - viď, já jsem si taky říkala, že hned od září spíš asi ne, že toho bude mít i tak dost...Jiřík právě zatím chodil jen na sportovní kroužek ve školce....no, aktovka byla jasná - modrá a ještě s vlakem, ještě budu chvilku vyčkávat, jestli to nezmění, ale nemyslím si 😀 .
A o tom Pacific Cafe v Butovicích už nějakou dobu vím, ale to si necháváme až bude třeba pršet nebo tak....vy už jste tam někdy byli?

sicinka
21. bře 2014

@krystalka já jich mám na gymnastice 6 🙂 ta které už chodí druhým rokem a je potřeba se jim víc věnovat. V přípravce je 10 dětí na lektora. Po kroužku pokud nechcete nic konkrétního bych koukla ve škole, budou dostupné a bude tam znát nějaké děti. Jinak já jsem zase za to od září protože v únoru už ty děti něco umí, jsou parta a začlení se jen hodně silný jedinec ostatní to vzdají 🙂 nebo až od druhé třídy. Dáda jde od září do státní školky a zároveň začne chodit už pořádně na gymnastiku, ale myslím že to dá 🙂

sicinka
21. bře 2014

@hrusti jen co nás opustil vzdor tak tu máme úzkosti a to v plné polní. Jsem zjistila tento týden že starší děti ze školky jezdí po celé Praze na výlety a Dáda nechodí jelikož nechce. A to jako že vědomě vysvětlí že si půjde radši s malýma hrát na zahrádku, pak ječí že ho to ve školce nebaví. No a když si s ním o tom povídám tak zjistím že se bojí, on si udělal rituál a ve školce je to tahle a nazdar. Takže teď ho s učitelkou zkoušíme nalomit, protože oni si z toho dělají mapu kde byly a vypráví si o tom a strašně ho to baví, podle mě se začal normálně bát

krystalka
21. bře 2014

@sicinka - ve škole se určitě po kroužkách podíváme, jeho by nejspíš bavil buď nějaký všeobecný sportovní a nebo pak keramika nebo něco takového tvořivého, to dělá taky rád....ale já jsem to spíš myslela tak, že by se dostal i mezi jiné děti, protože přece jen v té jeho třídě budou děti, co mluví podobně, nebo i hůř než on a v družině zase nejspíš budou dohromady i s těmi špatně slyšícími....takže to prostě bude takové dost specifické prostředí...protože jinak se s "běžnými" dětmi potká jen sem tam na hřišti, kamarády v okolí moc nemá a domů k nám chodí jen jeho kamarádka ze školky, která taky mluví hůř, než on...tak prostě jen tak přemýšlím, jestli to mám nějak řešit a nebo jestli to nevadí....na druhou stranu, v klasické třídě na ZŠ taky ty děti nemluví všechny úplně dobře, že?.....

krystalka
21. bře 2014

@sicinka - jo jo, taky jsme to měli podobně, nejdřív období, kdy odmlouval a vztekal se, prostě puberťák a kolem těch 5,5 to vystřídaly ty úzkosti....ale naštěstí to vypadá, že už je to o hodně lepší....ve středu jsme byli všichni u zubaře a mně a manželovi rentgenovala zubařka zub, pak mu ten manželův ukázala na obrazovce PC, pak jsem šla na řadu já oni čekali v čekárně a když jsme pak byli na odchodu, tak si ještě sám od sebe řekl, že chce vidět i ten můj zub, tak mu ho paní doktorka ještě znova na PC našla a pak jsme teprve spokojeně odešli 😀

hrusti
21. bře 2014

@krystalka V Pacific Cafe jsem ještě nebyla, ale líbilo se mi to. Říkala jsem si, ze se tam můžeme někdy mrknout, až půjdeme od Baslika🙂

@sicinka Něco mi to chování připomíná 😀 U nas teď trochu lepší, ale fakt se snažím výstupum předcházet co to jde. Hodně vysvětlovat dopředu. Ve školce budou mít nějaké akce v dubnu, tak jsem na nej zvědavá.

hrusti
21. bře 2014

@sicinka vcera jsem si v knihovně půjčily knížku ADHD 100 tipů pro rodiče a učitele, tak jsem zvědavá, co v ni najdu zajímavého.

krystalka
21. bře 2014

@hrusti - u nás mají ve školce nějaké akce pořád, Jiřík to má rád, takže se vždycky těší....a jinak doma nám taky moc pomáhá mluvit o těch plánovaných akcích hodně dopředu, každý den to připomenout, vyzdvihnout na tom to pěkné, na co se může těšit - třeba že sice jedeme k doktorovi, ale pojedeme tam typem autobusu, který u nás nejezdí a on ho miluje 😀 a tak podobně...tímhle stylem zvládáme tyhle akce bez problémů....navíc máme v kuchyni nad jídelním stolem kalendář, kam všechny plánované akce zapisujeme, takže se vždycky už třeba sám ptá, co to tam je napsané u pátku a tak....jeden kalendář má i v pokojíčku....on se naštěstí už skvěle orientuje ve dnech v týdnu, pozná je napsané, rozliší, co je víkend, dokonce i v hlavě registruje, který víkend mám pracovní a který budu mít volný, kdo ho který den vyzvedává ze školky, běžně mi připomíná co bude pozítří, příští týden a tak....ale je to i tím, že to prostě všechno omíláme doma pořád dokola....dokonce se u nás teď ujaly i kartičky na denní režim, jaké používají třeba autisté, má na to malou magnetickou nástěnku a vždycky si to tam poskládá podle toho, co máme zrovna další den nebo odpoledne na programu, jsou tam i jednotlivé činnosti ráno před odchodem a tak....skvěle se na tom trénuje i časová posloupnost, co musíme udělat nejdřív a co potom....používají to i ve školce, nedávno se ráno převlíkal v šatně a pootevřenými dveřmi zahlédl nástěnku co mají ve třídě a najednou vypískl "hurá, dneska bude divadlo!" - měli tam připravenou kartičku....oni to tam primárně mají pro určité děti, co mají problém s porozuměním, ale myslím, že je to užitečné pro všechny 🙂

hrusti
21. bře 2014

@krystalka Honzík už se naštěstí taky orientuje v kalendáři, takže jsem mu na lednici udělala papírek s akcemi od pondělí do neděle a říkáme si, co nás čeká a jak tam pojedeme atd.
U nás už je to porozumění naštěstí v normě. Naše logopedka mi to zrovna v pondělí říkala, že už rozumí fakt dobře v porovnáním s tím, jak na tom byl před 2 roky. A Baslík mu dělal Token test, což je nějaký test na porozumění, a vyšlo mu, že už je porozumění v pořádku 🙂