Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. únor 2012

@sicinka no ono je to myšleno tak, že s tím dítě může pracovat, aniž by mu dospělý přečetl zadání....ale to zas neznamená, že když to vidí poprvý v životě, že mu k tomu nemůžeš nic říct 😉 taky jsem mu ze začátku vysvětlovala, pak časem už jsem mu k tomu nic říkat nemusela 😉 fakt si myslím, že je to nejdřív od těch 3 let 😉 a pak taky záleží na dítěti, některé děti mají co dělat s úkolama pro tříletý i ve 4 letech...no ale zas mluví jak Bozi že 😝 Tygr valí Logico jak dábel, ale zas mluví jak hotentot 😅

a Kamila nikoho neodmítne, ještě jsem se s tím nesetkala, to samý Krejčířová...a to i když tam byla kamarádka se synem, který je naprosto "normální"a i napřed 😉

sicinka
24. únor 2012

@sisstin no uvidím co mi napíše, já si pořád nemyslím že tam bude nějaká velká diagnóza, ale takové to posouzení na tomhle by jste mohli zapracovat to vám třeba pomůže s tou řečí a tak. Jinak dáda včera v logicu našel krávu a říká kává dobrý mlíčko pak si šel hrát s čudlíkama a dlabal na mě a na nějaké přiřazování. Tak děkuji za pomoc a přeji přeji hezký víkend.

sisstin
autor
24. únor 2012

@sicinka ona nedělá přímo jenom diagnostiku, ale právě i takový to zhodnocení vývoje..že rodič ví, jak na tom jeho dítě je..a ona poradí, přesně jak píšeš, v čem zabrat a jak to procvičovat 😉 🙂

evelina75
26. únor 2012

@sisstin Ahoj, tak syn mi začal ukazovat. Doma pořád chodí s prstem napřaženým, ukazuje na všechno, sourozence, hračky, zvířátka v knížce = ty sice nepozná, ale ukáže na ně a chce vědět jak dělají. Příjde ke stolu ukáže si na pití, jídlo, ale nemluví..... jen žvatle. Venku občas ukazuje i z kočárku na auta......myslíš, že ta mluva příjde později? jinak když řeknu dones např, hřeben sestře a dám mu ho do ruky, tak jí ho donese i do vedlejší místnosti. Dělá pa pa, plácne po ruce, dá pusu, kovej kovej kováříčku, vařila myšička kašičku si píchne prst do dlaně a čeká až začnu. V noci se vzbudil a ukiazoval i na strop jak projžděla auta a svítilo to do ložnice, donese telefon na kde je halo atd, ale nemluví, jen ukazuje.....bráchu, segru, tátu......na kde je ukáže

evelina75
26. únor 2012

@sisstin a pak jsem se ještě chtěla zeptat, Tygr byl taky drobné dítě, že? Můj je nejmenší ze všech vrstevníků - 15 měsíců 9,3 kg a tak 74 cm. Jo a taky jsem mu na radu neuroložky začala dávat nenasyc. mast. kyseliny, tak uvidíme.......Trochu se ale bojím že má slabší oční kontakt, na dálku v pohodě, na blízku občas jen kouká před sebe a hlavu nezvedne = např. v kočáru musím i zatleskat aby se na mne podíval......ale to asi plaším zbytečně,že? Nebo už vidím každý prd 🙂

sisstin
autor
27. únor 2012

@evelina75 no tak to je super, už se to rozjíždí..jako kdy začne mluvit ti neřeknu, ale prostě ten vývoj u vás jde dopředu..některé děti jsou holt pomalejší ze začátku 😉 jinak Tygr je doted malej a hubenej, má 4,4roku a měří 99cm a váží necelých 14kg 😉

u nás střevas, dneska mi volali ze školky, že tam 3x blil...a doted blil ještě 4x..jinak je v poho, nemá teplotu nic..tak uvidíme no 😝

sicinka
27. únor 2012

@sisstin Ahoj, tak jsme objednaní už na příští pátek nabízela mi i tento, to jsme byla překvapená. Snažila jsem se to dát až bude odpočinutej vyspalej, tak se snad předvede pak dám vědět jak jsme dopadli.

sisstin
autor
28. únor 2012

@sicinka čauvec, no ona bere fakt brzo 😉 jak to není na pojištovnu, tak se tam tolik lidí nehrne 😉

Tygr už je od včera od dvou odpo v pohodě, takže zejtra smaží do školky 😝

abbie
28. únor 2012

@evelina75
@sisstin no my to teraz mame s ukazovanim velmi pocudesne ... raz ukaze prstom, potom zasa celou dlanou a takto to strieda ... moj syn je pre mna velka zahada a obavam sa do buducnosti ... inak tieto zalezitosti typu kde je ten a ten, daj, dones, zober a podaj mi, zanes tatovi, ktory je v dalsej izbe vie od roka ... spolupracuje pri obliekani ... a stale len dzavoce, ziadne konkretne slovo este nepadlo

sisstin
autor
28. únor 2012

@abbie no podle mě má na to furt nárok 😉 jinak rozumí naprosto normálně 😉 jako spousta dětí začne mluvit třeba až ve 2-2,5letech...tam jde právě o tu komunikaci jako takovou. Porozumění, hru, kooperaci s druhou osobou atd... si říkám, že na jednu stranu někdo neřeší 4letý nemluvící dítě...ale zas na druhou stranu v dnešní době operují autismem i maminky kojenců 😕

určitě je dobrý to hlídat, ono se toho dá hodně "zachránit", když se začne brzo...ale někdy už mi to zas přijde přehnané trošku.... 😕

nelaja
28. únor 2012

@sisstin Ahoj, suhlasim, ze vela mamiciek asi zbytocne stresuje. Neviem ci si na mna pamatas, asi nie, prispievala som do ver. temy o autizme. Susim zhrnut, ako sme na tom - mame za sebou neurologiu - nalez vratane EEG norma, institut detskej reci - zaver vazne podozrenie na naruseny vyvoj reci, Dr. Janosikovu - nie sme uzatvoreni, mame kontrolu koncom marca - ak sa mi nieco nebude zdat na jej zaveroch, objednam nas koncom marca Krejcirovej. Moja dcera ma 26 mesiacov, ze nieco nie je v poriadku som zistila v cca 21 mesiacoch. Presne ako ty pises od 12 mesiacov sa naucila sa chodit, behat, davat papa cca v 18 mesiacoch a to sme sa natrapili, aky velky a barany buc robila cca 12 -14 mesacna, uz si presne nepamatam. Ukazovat zacala cca 18-20 mesacna. Do 21 mesiacov hovorila slovo auto, zvuky zvieratiek, potom to zabudla. Zvuky zvieratiek sa objavili, slovo auto nie - dnes mame auto ako tutu. V 21 mesiacoch sme zistili, ze ma horsi ocny kontakt a nereaguje dobre na svoje meno (bolo treba viac razy a dorazne zopakovat), o nejakej komunikacii nemohla byt rec - iba eeee a natahovalôa ruku k tomu, co chcela. Celkovo v porovnani s rovesnikmi -moc miminkovska. Objavilo sa spickovanie, tlieskanie ruckami bez priciny hocikedy a zaliezanie pod konferencny stolik a tiez tam tlieskanie. Zaujem o rovesnikov viac menej ziadny. V 22 mesiacoch mala 4 gesta - nono, papa, ruky hore (zdvihni ma na ruky), aka velka narasties. Objavili sa zachvaty zlosti, niekedy bez priciny, trvali aj 45 minut. Bala sa cudzich ludi az tak, ze sme neboli schopni absolvovat svokrovu 60 - zakryvala si pred cudzimi oci a aj sa rozplakala. Bila sa po tvaricke, pred tym narazala hlavou kade tade. Bala sa zvukov domacich zvierat (krava, kon, ovca, koza, pes jej nevadi). Zle porozumenie reci - daj pusu ockovi - dala ju sebe na rucku, na upozornenie ze ockovi, sa robehla ku mne a dala ju mne. Mnoho tusila z kontextu, jednoduche prikazy rutinneho charakteru rozumela.
Od 23 mesaicov chodime kazdy tyzden na logo - doma pracujeme, ked ma naladu, bohuzial nepatri k detom ako tvoj Peta. Vela som cerpala z tvojich rad. Dnes sme na tom takto:
Porozumenie islo dost dopredu, zacina chapat hlbsie veci (to z coho pijeme, dnes napr. sme ukazovali v knizke kluc a ona hovori dee(dvere)). Mame slovnu zasobu o cca 75 slovach (pri vysetreni v IDR v oktobri to bolo do 15 citoslovci). Pasivna slovna zasoba isla rapidne hore. Dvojslovna veta sa podari sem tam. Hovori ano (aj ked samozrejme to znie ako ao, nepovie cisto) aj nie. Vie povedat ako sa vola a ukazat aj povedat kolko ma rokov (povie da -dva). Dost veci komentuje jednoslovne, vie povedat mami, oci, babi, dedo, Nakaka (Natalia - oblubena sesternica). Samozrejme za vrstovnikmi zaostava. Niektore auti rysy odisli, ine zostali, nepribudol ziadny novy-nemame uz to tlieskanie, bitie sa po tvari je teraz len mozno raz do tyzdna, prestala sa tocit, prestala hrat one man show s vlastnym tienom. Obcas este mame mechanicku hru, ale logopedka tvrdi ze sme s hrou uz na urovni veku - hra sa celkom pekne a funkce s hrackami, objavuje sa symbolicka hra velmi pomaly - da kyblik na hlavu mackovi ako klobuk, telefonuje s vyfucanym balonikom pri uchu ako s telefonom, dnes posadila psika na hrniec a hovori "kako". Motorika tiez nie je uplne v poriadku - jemna je lepsia ako hruba, odrazadlo, kolobezka - pomaly sa to zlepsuje, ale na rovesnikov nema. V lete zacala cmarat farbickami, teraz moc nechce, asi po dvoch minutach zahlasi "sačí" (staci). Na meno reaguje aspon mne a muzovi uz na 99 %, aj ked je niecim zaujata, zdiela pozornost, ukazuje (aj ked uz ukazovala a ziadala pomenovanie veci castejsie, teraz ako by sa to spomalilo), vela zacala imitovat. Ocny kontakt je lepsi, aj ked ja nie som odbornik a neviem posudit, ci je adekvatny.Mali sme problemy s oromotorikou - odhryzanie, vzdy si vovalila do ust obrovsky kusisko, nevedela fukat, cmuknut. To sa zlepsilo, pekne odhryzne, min. tyzden prvy raz vyfukla bublinu, tento tyzden sa naucila cmukat. Naje sa rukami, lyzickou a vidlickou aj napije sa sama z pohara. Stale mame vyrazne zlostenie sa, niekedy aj bez dovodu zavrci, ale uz to nietrva 3/4 hodiny. Neviem urcit hranicu medzi prirodzenym vzdorom a patologiou. Vonku donekonecna zbiera kamene, konare, vlaci mi to domov. Zostal jej uz rok pretrvavajuci zaujem o kvety a kvetinace, v kuse ryluje a vysypa hlinu. Vie ze nemoze a ked ju nacapam, tak sa tvari ze ovoniava kvet a hovori hapci. Stale mame strach z ludi, ale je adaptabilnejsia, zakryva sa ale uz neplace, po case si zvykne (na tej oslave u svokra v septembri som s nou bola 6 hodin pred restauraciou). Este stale mame aj obcasne spickovanie a aj strach zo zmien a tych zvieracich zvukov (nove topanky su s placom, ale nie je to hysak, po 5 minutach s nimi nema problem, nechce nastupit do cudzieho auta, ani do mojeho, ked parkujem na muzovom mieste). Sama som zvedava, kam sa este posunieme, ako pojde rec, dufam, ze uz nebude dalsie zabudanie naucenych slov. Gramatika priserna - mna pohladka a namiesto moja povie moj. Velmi sa zlepsila koncentracia, to chvalili aj na logopedii - aj ja to vidim. Ked som ju poslala v oktobri s nejakou vecou, ze zanes ockovi, aj sa ochotne rozbehla, prisla do chodby a zabudla, co ma urobit - toto uz je uplne v pohode. Aj pri hre a knizke vydrzi aj pol hodinu. Takze tak. Dik za inspiracie a tvoj blog, sledujem, ide vam to super.

sisstin
autor
28. únor 2012

@nelaja u vás jsou ty změny taky obrovský 🙂 ona je ještě malá, dost se toho může zlepšit...já bych řekla, že Tygr ted ve svých 4,4roku nemá problémy už téměř žádné....samozřejmě blbě mluví a má horší motoriku...ale jako myslím problémy typu úzkost, strach atd. 😉 u nás to porozumění začalo naskakovat taky až po druhém roce, do tří let to bylo úplně v pořádku....ale zas vůbec do těch tří nemluvil, tvoje dcera už mluví....

taková ta nápodobová hra u nás začíná fakt až ted, i když někdy od 2,5 jinak sociálně napodobuje vše a všechno, měl extrémní sdílení pozornosti, neustále vystrčený ukazováček..atd., ale prostě do hry to dát neuměl..to se naučil až ted ve školce...

těžko říct, ono těch "zvláštnostní" má spousta i normálních dětí....tam se to musí brát komplexně tak, na kolik to tomu dítěti už znepříjemnuje život a brání mu to normálně fungovat...

Tygr byl do dvou taky mimon jako prase, my teda neměli nikdy problém s reakcí na jméno, očním kontaktem, že by třepotal rukama nebo se točil nebo tak...on byl prostě ve dvou letech furt roční mimino pomalu...ta Krejčířová to fakt odhadla dobře...

ted bych řekla, že je na tom fakt už dobře, už je to čistě o té řeči..vypilovat hlavně tu výslovnost...dotáhnout ty motorické nedostatky...ale jinak je jako každý jiný běžný dítě....takže u každýho se to může vyvrbit jinak časem....

hrusti
28. únor 2012

Ahoj maminky!
Občas nakukuji do této diskuze, ale ne pravidelně 😉 My jdeme k dr Krejčířové tento pátek. Už jsem z toho nervozní 😝

@sisstin Díky za tip na ty hračky Smart. Ted mi došlo, že manžel dovezl synovi asi před 3/4 rokem ze služebky hru Den&Noc, ale syn si s ní tehdy moc nehrál, spíš jen tak stavěl kostičky, jak se mu chtělo. Tak jsem jí vyštrachala, oprášila a začneme stavět dle předlohy. Ty autíčka a ten hrad vypadají taky moc dobře 😵

sisstin
autor
28. únor 2012

@hrusti ty autíčka jsou ale fakt těžký 😉 ono v origoši je to od 4 let, ne od tří, jak píše český překlad.... a Dr. Kr. držim pěsti 🙂

hrusti
28. únor 2012

@sisstin Já jsem koukala na youtube, že je to docela náročné. Ted bych to asi nekupovala. My jsme teprve ted začali pořádně Logico. Předtím to moc nechápal, ale ted už je schopný udělat hodně obrázků sám, já mu jen asistuju. Zatím tedy děláme ty pracovní listy od 3 let. K narozkám jsem mu koupila hru Zajíc v pytli, tak jsem zvědavá, jak se mu bude líbit.
Můžu se jen zeptat, jak dlouho asi to vyšetření u Krejčířové trvá? Jsme objednaní hned na ráno, tak snad bude synátor vyspinkaný do růžova 🙂

sisstin
autor
28. únor 2012

@hrusti záleží na tom, jak dítě spolupracuje...pokud ano, tak to samotný vyšetření 20-30minut, pokud ne...tak to samo trvá dýl 😉 pak už si dítě hraje, a ty se bavíš s Dr.. my jsme tam poprvý byli snad hodinu a půl, páč jako ve 27m spolupráce téměř nula (a stejně ho odhadla 100%), pak už pokaždý v pohodě...a do 30minut jsme venku 😉

hrusti
28. únor 2012

@sisstin Děkuji🙂 Já jsem tipovala tak 1, max. 2 hodky. Tak uvidíme 🙂

sisstin
autor
28. únor 2012

@hrusti ona je fakt zkušená, takže k tý diagnostice ji fakt stačí těch 20-30minut 😉 popř. si vás třeba pozve zas za půl roku, když je dítě na konečnou diagnozu ještě bud malé nebo třeba nemá vykrystalizovaný ten profil. 😉

sisstin
autor
28. únor 2012

@hrusti teda ještě záleží, na jakou diagnozu má dítě podezření....takže třeba u podezření na AS nemá cenu znovu chodit dřív jak kolem pátého roku, zase u dysfázie za ten půl roku už může být velká změna a může to být poznat 😉

Jinak já nevím, jak ona si ty lidi zve..páč znám případy, kteří od ní dostali diagnozu a tím to zhaslo...nebo třeba přijeli až před školou...my třeba zas chodíme fakt co půl roku na kontrolu...ale třeba ona ví, že já konkrétně to řešim dost a zajímá mě, jak ten vývoj jde dopředu a na čem třeba pracovat...někdo zas to až tak neřeší nebo já fakt nevim, dle čeho ty lidi na kontroly zve 😉

sicinka
28. únor 2012

Teď když Vás tak všechny čtu tak si připadám jako uplně zanedbávající matka, protože to že bych pro Dádu scháněla psychologa či jiné lékaře mě napadlo až z této diskuze, opravdu jsem měla pocit že do těch 3 let je času dost - jelikož takové ty milníky jako první slova, spojení slov, byli vždycky ok. Taky ho teď víc pozoruji a samozřejmě těch zvláštností vidím víc, ale opravdu jsem to brala tak že ty má hodně dětí a většina z toho vyroste. @sisstin myslíš že i to placené vyšetření bude tak na hodinku nebo bude trvat déle, nevím jestli je tu někdo v diskuzi, kdo už u ní byl? Mám si něco připravit? Jsem takhle šla na genetiku a fakt jsem nedala co měla moje babička za nemoci a tak 🙂 Jinak zase řešit tohle všechno od miminek mi opravdu moc, zbytečně se člověk stresuje a stejně tomu moc pomoct nemůže.

sisstin
autor
28. únor 2012

@sicinka jenže u vás zřejmě nejsou ty problémy tak markantní, já si myslím, že ani žádnou diagnozu nevyfasujete, max. OVR 😉 ale Tygr byl mezi těma 15-24měsícema fakt tak jinej, že to ignorovat nešlo....a nebylo to jenom o tom, že by "jenom" nemluvil....kdyby jenom nemluvil, tak to takhle brzo určitě neřešim 😉 my právě k tý expresivní dysfázii měli ze začátku i opožděný psychomotorický vývoj (navzájem to zřejmě nesouvisí, já podezřívám očkování MMR v 15m), takže on byl prostě jako mimo hodně 😉

u tý Kamily tuším tak na hodinu, @vevercaci tam byla už, tak ti třeba písne 😉 jestli jsi ji nepsala podrobný mail, tak ještě před vyšetřením ji ho poslat, je to lepší 😉

sicinka
28. únor 2012

@sisstin no čím víc na tom přemýšlím tím víc problémů vidím 🙂 ale zase třeba u té segry jsem viděla že pokud se to začne řešit v těch třech tak se s tím něco dělat dá. Mě by zajímalo jak by na tom tyhle děti byli kdyby se s nima nedělalo nic, jestli by to třeba dohnali někdy ve 4, 5 třídě nebo už by to bylo neodstranitelný. Mail jsem napsala asi na půl stránky a když jsem s ní pak mluvila tak říkala, to jste vy s tím dlouhým mailem 🙂. Já to řešení u tebe chápu na druhou stranu když vidím jak se probírá autismus u kojencu na postizeny deti, tak mi jich je fakt lito. Jak deti protoze byt porad pozorovany a zkouseny je nic moc a i rodičů ono se stresovat s něčim co nemužu moc změnit. Jinak MMR je asi sajrajt na druhou mám dítě s neskutečnou imunitou, které ještě nebylo nemocné, nechytlo spálu, neštovice i když chytli všechny děti se kterými byl v kontaktu. Očkovali jsme až ve dvou letech a i tak mi prospal v kuse 24 hodin a další den odmítal šlapat na tu nohu kde ho očkovali. Jinak do té doby bylo všechno očkování bez jakékoliv komplikace.

hrusti
28. únor 2012

@sisstin Nám nikdo nic pořádně neřekl. K neurologovi chodíme od malička, ted pravidelně 1x za půl roku. Na posledních 2 kontrolách mu dělal eeg, ale tam nic zásadního nenašel. Nicméně on má podezření na dysfázii, jenže z něj dostat nějaké pořádné info srozumitelní pro normálního člověka je boj. Na foniatrii bylo vyšetření v normě. Doporučili nám logopeda a klinickou psycholožku. U logopedky jsme byli na konzultaci a ta nám řekla, že dle ní je to na 80% opožděný vývoj řeči a že se jí mám ozvat po 3. narozeninách, že nás dřív nevezme. Takže si přiju jak u blbečků na dvorečku a spolehám, že v Krči se snad dozvíme víc 😉

sicinka
28. únor 2012

@hrusti a nějak komunikuje, mluví? Já mám syna podobně starého a u neurologa jsem s ním nikdy nebyla on byl ve všem sledovanám spíš napřed, akorát že se od těch dvou let moc nezlepšuje, Kromě odbourání plínek a nějaké imaginární hry mi to příjde stejné. Jen tak mimochodem Logico jsem taky koupila a vůbec ho nebaví a dle mého nechápe co po něm chci, takže v tom jste mnohem šikovnější 🙂

sisstin
autor
28. únor 2012

@hrusti a u vás je podezření na tu expresivní? Jestli jo, tak to vám Kr. taky nedá podle mě ještě, Tygr ji měl od ní ve 3letech suspektně (tj. teprve podezření), na tvrdo mu ji dala až ve 3,5 😉 když jde o ty smíšené (receptivní) formy, kde je narušený i to porozumění...tak to se dá diagnostikovat i před tím třetím rokem 😉 jak jste na tom s řečí?

@sicinka no u té expresivní formy, co má syn..to by se asi zlepšilo "samo od sebe", respektive jako mluvit by se naučil tak jako tak (on MP ji měl zřejmě taky, slabší, ale skoro před 40lety to nikdo neřešil)...ale třeba by prostě měl deficit v nějakých těch oblastech+ návazné problémy pak ve škole v SPU..co se týče těch poruch, kdy je narušený i porozumění...tak to už by to samo od sebe šlo jako o dost hůř, ne-li vůbec 😉

co se týče tý diskuze na PD, já souhlasim, že prostě některé maminky to přehání a řeší chování 4m kojence, to už je fakt moc...ale třeba okolo toho 1-1,5roku už se při podezření na auti dá nenásilně dělat celkem dost, a je šance, že dítě do toho auti nespadne nebo nebude tak těžký 😉

hrusti
28. únor 2012

@sicinka U nás to začalo komplikovaným porodem. Syna museli křísit. Pak byl motoricky opožděný, měl asymetrii, ale začali jsme cvičit ve 2,5 měs. Vojtovu metodu a celkem rychle se to srovnalo dle tabulek, dokonce i v některých věcech napřed. Chodit začal v roce a 2 týdnech, první slůvka tak nějak normálně jako vrstevníci, ale pak se to dál moc nerozvíjelo. Od malička je ale rozlítaný, neposedí, neumí se moc soustředit. Postupně se to zlepšuje, ale stále máme rezervy. On mluví, ale nespojí slova ve větu, je mu hrozně špatně rozumět. Teprve ted začal opakovat, což je úspěch. Hrozně komolí, rozumím mu jen já a něco málo manžel. Pár slov řekně srozumitelně, ale většinu prostě komolí. Ted se třeba učíme barvičky,on je pozn,á ale prostě červená je u nás adoda (jako jahoda), modrá doda jako voda atd. Kalhotám říká kakala, auto je u nás akn. Ted občas spojí 2 slova, ale ne vždy jako podstatné jméno a sloveso, aby to byla holá věta. Hodně to dělá místo přivlastnovacích zájem (mama akn = mámino auto atd.).

sisstin
autor
28. únor 2012

@hrusti ha, už to čtu..no to by fakt dysfázie být nemusela...jen dle té řeči, záleží pak na těch vývojových testech PM vývoje 😉

hrusti
28. únor 2012

@sicinka On to Logico taky moc nechápal, ale ted jak se naučil ty barvičky, tak je to mnohem mnohem lepší. Ukáže, co k sobě patří a jaká je u toho barvička a dá k tomu to barevné kolečko. Myslím, že je to fakt o tréninku, jak psala @sisstin

sisstin
autor
28. únor 2012

@hrusti jinak barvy, u nás je modrá je "moá", červená je "nýnaná", černá je "nýná" (jak logické že 😅 ), oranžová je "ovavová", fialová je "fiavová", zelená je "eená", bílá je už konečně "bílá" atd. 😅 😅 😅

sicinka
28. únor 2012

@hrusti @sisstin tak Dáda barvy tak nějak umí neumí. Umí asi od 2 let řadit barvy stejnou k stejný (korálky do hrnečku, obrázky k sobě). Když mu ale řeknu podej modrou tužku neudělá většinou nic. Na tom logicu podle mě nechápe, že je má davat k tedm odpovědím, chce si s nima hrát ale postupně to zkoušíme - třeba to pochopí. Mluvení je u nás kapitola sama pro sebe jelikož Dáda mluví jen když on uzná za vhodné a to není moc často. Pak je mu sice rozumět, ale třeba další hodinu neříká nic. Jak jsem mu začala dávat to EYE Q dva dny byl jak vyměnej mluvil pořád rozumět mu bylo podstatně huř ale klidně 3 - 4 slovne vety. Teď je to asi 14 dní a vrátilo se to do normálu, takže jsou to max 2 slovná spojení týkající se základních potřeb jinak ticho nebo knourani. V poslední době mě napadá jestli dobře slyší, nebo mu nechybí nějaký vitamín, nevadí naše voda ze studně, prostě mi příjde že je něco špatně a já nevím co.