Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. dub 2012

@denisa_svatba ale ted tuším v Sama doma byly maminky auti dětí 😉 já teda jako nejsem zrovna předváděcí typ, tak ani nevim, jestli bych toho byla schopná 😅 😅 😅

denisa_svatba
12. dub 2012

@sisstin 😉 Ale zrovna do toho Sama doma by ses moc hodila. Co kdybych jim tam napsala a dala jim o Tobě vědět?

denisa_svatba
12. dub 2012

@sisstin Určitě ano!!!

sisstin
autor
12. dub 2012

@denisa_svatba čéče jako do TV fakt neee 😒 jako ještě nějakou besedu v MC budiž... 😅

denisa_svatba
12. dub 2012

@sisstin 😉 Ale to teda nevím, koho jiného by si tam pro téma poruch řeči měli vybrat 😉

sicinka
12. dub 2012

@sisstin já jinou nemám. Já s ní ještě večer mluvila a už jsem to brala tak nějak věcně a ona má ve většině věcí pravdu, bohužel jí chybí taková ta mluvená empatie nebo jak to říct. To jí dělá problém vždycky myslím že to zrovna s tou dysfazii souvisí. Ona prostě mluví velmi věcně a až moc přímo nemá takovou tu zpětnou vazbu.

lenajsek
12. dub 2012

Dobrý večer, jen nakuji...
@sisstin Moc díky, toho jsem si nevšimla, že je tam nějaký textový soubor, už to jedéééé, tak zkusíme, mám to Chytré dítě, pro nejmenší.
A to je mazec s tou konferencí, logopedka musela být paf. 🙂 Je fakt, že máš perfektní ty videa a Tygr krásně pracuje, tak to je pak radost ukazovat vás jako vzor ostatním... 😉

@sicinka Na poprvé si myslím, že to synek zvládl parádně, náš Lukin by tam plakal celou dobu, natož aby se taky zapojil... a těžko říct, jestli by šel sám na wc, to asi ještě ne...
Možná ten jeden den v týdnu není tak úplně od věci, bral by to jako zpestření, do září je času dost, myslím, že v dalších návštěvách to bude jen lepší... 😉

moudivlacek
13. dub 2012

Dobre dopolednopoledne
tak jsme byli plavcit,ted se maly an chvilku natahl a po o vyrazime za tou psycholozkou,ja pak musim rychle do prace,jako bych toho nemela malo,tak chodim 3x tydne vecer na 4hod k rodicaku,ale zas uz je patek a o vikendu nas ceka oslava

dam jsem pak zpravicku,jaky to bylo,ja jsem ted nervozni jako pred zkouskou 😀 😅

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek tak držíme palce 🙂

sicinka
13. dub 2012

@moudivlacek taky držím palce 🙂 já na tom byla podobně žaludek na vodě, ruce se mi klepaly. Pak si říkám co blbneš stejně to nějak je a nezměníš to. Nicméně ten balvan když po chvíli říkala že autista teda ne, tak ten byl velikej.

lenajsek
13. dub 2012

@moudivlacek taky moc držím palce!!!

moudivlacek
13. dub 2012

holky jdu si pro utechu,myslela jsem,ze to dopadne lip 😒 zatim to neni konecne,jeste by nas potrebovala videt, ale dle toho co jsme udelali,tak je v 32 mesicim na urovni cca 1,5roku, v reci porozumeni i motorice, na jednu stranu jsem rada,ze vime,ze si fakt nedela z nas srandu a opravdu nerozumi (autista to 100% neni,aspon neco), na druhou me to nejak sebralo a moc nevim jak to poresit...
skoro triletak a na instrukci podej mamince mic (kterej lezel na zemi) se na ni usmival a nevedel co ma delat,kdyz vzala mic do ruky a ukazala na me ze me ten micek ma dat,tak to udelal,to je to,o cem ja mluvim,ze se s nim neumim domluvita ted si rvu vlasy,ze jsem to neresila driv,jenze kdyz me kazdej vcetne doktorky presvedcoval,ze to chce cas....
potrebujeme ted zadanku od nasi detsky (netusim jak tio z ni vytriskam,nebo ma povinnost na moji vyslovnou zadost mi ji vystavit?), aby jsme sli na pojistovnu a sli k ni do nemocnice,kde by nas mohla poslat na neuro usni... aby se prislo na to proc nerozumi
v par ukolech byl zas nadprumernej a to byli ty "matematicky" obrazce... jak rikam cisla mu jdou

normalni skolku, do ktery nas od zari vzali, nam nedoporucuje, jenze nevim, jak to vykoumat, u nas logopedicka neni,na soukromou nemam a kdyz v zari nenastoupim do prace,tak me vyrazej a pujdem se past,je to dost prekerni situace,ale pry je taky mozne,ze proste behem tech 4 mesicu udela velky skok, no nevim

add nocnik,jelikoz nerozumi "jednoduchym" pokynum,tak s enemuzu divit,ze nechape nocnik,mama mu tu plinu sundat uplne i na spani a holt prevlikat acekat,az se to zlomi

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek no já jsem si myslela, podle toho, co jsi psala, že už to bohužel v normě nebude 😒 momentálně to teda vypadá na závažněji opožděný psychomotorický vývoj, nebo teda spíš na smíšenou (receptivní) poruchu řeči. Šance, že se to samo spraví tam je, ale už je docela malá 😉 píšu ti to takhle přímo, protože je potřeba, aby jsi s ním ted začla fakt intenzivně pracovat. Zejména na tom porozumění řeči a celkovým vývoji 😉

Co se týče školky, můžete zažádat o asistenta, ale to záleží na školce a platit si ho není levná záležitost, nebo teda školka speciální a nebo bohužel budeš muset zůstat doma 😉 můžeš si zkusit zažádat o příspěvek na péči, I. stupeň by jste mohli získat, ale běž tam s tím hned, vyřízení trvá ted momentálně tak 6měsíců....

a určitě ty uši, jestli vůbec slyší...pediatra ti žádanku dát prostě musí, navíc budete mít od Kamily zprávu a rozhodně bych to teda pediatře vytmavila tento přístup 😉

moudivlacek
13. dub 2012

@sisstin diky musim se trosku vzpamatovat...ted nejak nevim moc co, trosku to zpracovat

mohla bys me poradit jak na to porozumeni? jako hodne si cteme rikame povidame, urcite se s \kamilou jeste uvidime,ale mely jsme hodinku a vse se nedalo stihnout

docela si trham vlasy,ze jsem to neresila driv,jenze kdyz me kazdej rikal,ze nic,ze kluci jsou pomalejsi 😒

moudivlacek
13. dub 2012

@sisstin muzu se zeptat co ma malej a jsi doma,nebo jak jsi to poresila,se omlouvam,ale nemam s tim zkusenost 😉

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek Tygr má expresivní dysfázku, rozumí normálně, vývoj má taky normální...ale blbě mluví a má díky tý dysfázii narušenou motoriku 😉 já jsem od jeho tří let doma zadarmo, jsem hlášená na pojištovně jako matka pečující o dítě do 7let věku, stát za mě platí aspon zdravotní....a od září (tedy od necelých 4let) chodí na dopolko do logopedický třídy v běžný školce 😉

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek k tomu porozumění, musíte to procvičovat na kartičkách...dát před něj obrázky a ptát se, kde je xy...v knížkách je moc obrázků na jedné stránce. Mluv na něj neustále, ale pořád stejně a jednoduše, ne ve stylu "podívej se, támhle je krásný červený auto" ..ale to jsi vlastně psala, že děláte... a hlavně začít s nějakou náhradní komunikací 😉

mrkni sem: http://www.oskola.cz/oskola/eshop/14-1-Nahradni...

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek ale vy máte i opožděný vývoj a porozumění, takže si myslím, že by ten příspěvek na péči mohl klapnout...ale asi víc jak I. stupen (3tis Kč) by to zatím nebylo 😉 a nebo můžeš hledat nějakou školku speciální, tam plíny většinou nevadí, bude tam mít individuální přístup, budou s ním dělat tu alternativní komunikaci atd. 😉

moudivlacek
13. dub 2012

@sisstin no karticek jsem mu udelala dost,on co se casto opakuje to pozna, knizky mame leporela,furt jedem Krtecka, Ovesele masince, Kuratko a obili, Vceli medvidky...

ja jsem furt tak verila,ze na nej jen blbe mluvim

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek jestli má porozumění na 18měsíců, tak by měl zvládat právě už ty dvojsložkové pokyny...když je zvládne, tak můžete začít trénovat to hlubší porozumění řeči (kde se spí, čím se stříhá atd.) Jinak špatný mluvení na dítě neexistuje, "normální" dítě se prostě naučí rozumět samo z běžné řeči, nikdo s ním nic trénovat nemusí...tvoje vina to rozhodně není 😉

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek a určitě tu komunikační knihu 😉 a začít s ním Voksovat 😉

moudivlacek
13. dub 2012

@sisstin add ty alternativni komunikacni metody,my to uz dyl zkouseli pres znakovku,teda spis nase domacke znaky,ujalo se jen svetlo 😵 nicmene Kamila me to nedoporucuje,ze ho to pak nebude nutit mluvit,nejhorsi je,jak kazdej radi neco jineho,clovek v dobre vire,aby to nepos... se snazi zkusit vse a vysledek..

asi blbej dotaz,ale jak rikam s touto problematikou jsem se driv nesetkala, je sance,ze se to casem spravi? nebo uz je to tutovka a zlepseni na "beznou" normu nehrozi?

sisstin
autor
13. dub 2012

@moudivlacek no docela se divím, že Kamila řekla "že ho to nebude nutit mluvit", to je největší bejkárna světa...alternativní komunikace právě mluvení podporuje....Krejčířová ji plně doporučuje..ale spíš než to znakování fakt ten VOKS, znakování, aby se tříletý dítě fakt domluvilo, už je potřeba normálně pro neslyšící a to je zas těžký na motoriku 😉

záleží, jak je ta porucha řeči těžká (pokud ji teda máte), samo u lehčích forem porozumění naskočí...u těch hodně těžkých plně naskočit nemusí nikdy, to jako ted nemá cenu řešit.... @maccizpopovic Matýsek má středně těžkou receptivní a v 7 letech rozumí asi na 4-5let 😉

smardik
13. dub 2012

@moudivlacek ted jsem dočetla, nevzdávej se fakt se toho může hodně změnit. jak píše sisstin začnete makat a uvidíš jak to bude. my byli v září u Krejčířové a Tomík měl smíšenou dysfázie a nerovnoměrný vývoj (jestli chceš přesně zprávu najdu jak na tom byl) a za půl roku udělal ohromný skok a už má "jen" expresivní dysfázii a opoždění dohnal. tento měsíc bude mít 3 a půl roku a má 25 slov, když jsem s ním začínala dělat loni v červnu měl 2 slova. jde to ale pomalu, chce to najet na nějakou práci, pořádně logo a půjde to. a co se týče školky nám Krejčířová doporučila bud logo školku nebo že si ho dokáže představit v normální školce s asistentem-to já fakt teda a neuvažuju o taky žádná školka tady ani není ochotná ho vzít. nakonec padlo naše rozhodnutí na speciální školku-2 učitelky a max. 10 děti ve třídě, invididuální přístup, každý den práce. původní plán byl logo ale má pleny, nesvleče se a neobleče. ale je to můj šikulka a zvládne to

nevím jak jste na tom finančně ale co nám fakt strašně pomohla a na čem Tom strašně rád pracuje je tablet

moudivlacek
13. dub 2012

@sisstin fakt rikala,ja si jeste s tou znakovkou nabehla 😀
ja si o vikendu vse proctu,neb je to pro me pole neorane,ty karticky jsem spis delala abychom meli o cem si povidat

sicinka
13. dub 2012

@moudivlacek sice nejsem takový odborník jak @sisstin, ale něděs se dopředu. Podle mě je nějaká forma dysfazie pořád ta dobrá zpráva. Prostě budete pracovat a uvidíte, ale šance na úplnou nápravu tam je. Psala jsem tu o segře, která má vysokou školu a ve třech letech používala skřeky. Porozumění naskočilo kolem 3 let, pak už to bylo lepší.On opravdu může uděla skok v tom porozumění a hned se Vám bude lépe pracovat. Asi to víš, ale to že nemluví nebo nerozumí neznamená že má nízkou inteligenci, naopak sama říkáš jak hezky počítá. A s tou školkou sice se těžko radí, ale pokud je to jen trochu možné tak bych rok počkala. Ono pokud dobře nerozumí ani nedokáže říct co chce, tak to prostě na něj bude moc. A ta pani učitelka i sebelepší když jich tam má dvacet, tak mu s tím moc nepomůže. .

sicinka
13. dub 2012

@smardik jinak potvrzuji mi nemáme tablet, ale tatínkův iphone doporučila mi to dadlenka. A ten posun byl ohromnej to co nechtěl dělat na kartičkách (přiřazování, mozaiky, teď pexeso) tak dělá v iphonu jedna radost. No a dneska byl ochoten hrát i normální pexeso, sice malé, ale před dvěma měsíci zcela nemyslitelné.

smardik
13. dub 2012

@sicinka my máme přímo ipad a fakt super 🙂 jen by se hodil ještě jeden pro Hanyska, Tom mu ho nechce moc půjčovat, když už mu ho půjčí tak jak zná aplikace fakt líp hned mu radí a ukazuje jak to má dělat, no sranda občas ale někdy a to je častější řev obou

sicinka
13. dub 2012

Jinak mám úžasnou ala "monte" aktivitu pro kluky. Aku šloubovák, šrouby s hodně širokou hlavičkou krátké (1,5 cm) a kus desky. Dáda montoju šrouby na desku, dává je do jedné řady. Oak si přepne šroubovák postupně je vyšroubuje ven a vrací do krabičky. Nezdá se to, ale je to hodně cvičení na jemnou motoriku i když mu dávám magnetickou hlavici, aby mu tam ty šrouby drželi. Dneska mu to vydrželo 30 minut (bylo to 2x 16 zašroubovaných a znovu vyndaných šroubků). Plánuji pak takhle cvičit počty bude do chlívečků šroubovat počty šroubků 🙂 Aktivita doporučená pokud máte doma stavbu jako my.

smardik
13. dub 2012

@moudivlacek Tomulova zpráva ze září:
při vyšetření jen na počátku v novém prostředí známky tenze a úzkosti, dosti rychle se adaptoval a pěkně pak navázal sociální kontakt, po celou dobu pak ochotný ke spolupráci u řízené hry, snaží se vyhovět. V chování bez kvantitativně abnormálních projevů, temperamentově spíše klidnější; s potřebou sociální interakce.
Psychomotorický vývoj nerovnoměrný při výraznější retardaci rozvoje řeči, neverbální/sensomotorické dovednosti v rámci širší normy:
adaptivní chování - celková úroven do 30měsíce vývojového věku (konstruktivní hra - vertikální i horizontální řazení kostek, nekombinuje, dobře vizuálně rozliší základní tvary a barvy, spontánně čmárá tužkou, ev. v náznaku počátky nápodoby tahu
Hrubá a jemná motorika: v rámci normy, bez kvalitativních odchylek, pohyby plynulé, s dostatečně přesným cílem
Řeč: aktivně na úrovni 13měs (nekonsistentně užívá asi do 10 náznakových sluvek/ zvuků s významem, chybí řeči se již nyní snaží kompenzovat neverbální, neverbální signály dobře modulované
- porozumění kol. 18 (+) měsíců vývojového věku (rozumí běžným pokynům a názvům některých konkrétních předmětů či obrázků; obtíže přechodu k pojmům vztahovým či zpracování toku mluvení řeči, slovních spojení ap.
V anamnéze vývoj od počátku nerovnoměrný (i v oblasti motorické) ale postupující. V současnosti začal docházet do denních jeslí na zkrácený pobyt, jeví výrazný zájem o hru s druhými dětmi.

Závěr: susp. smíšený vývojová dysfázie u chlapce s výrazně nerovnoměrným a celkově lehce opožděným psychomotorickým vývojome, sensomotorické schopnosti v rámci širší normy; v chování bez kvalitativních abnormalit, pěkný sociální kontakt i snaha o komunikaci.
Navštěvuje na zkrácený pobyt denní jesle, dopře adaptován (v rámci individuální stimulace je nyní prioritou zejména schopnost vnímání a porozumění mluvené řeči), logopedická péče zajištěna.
Kontrola dle potřeby