Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
17. dub 2012

@sicinka tak s tou školkou to je paráda, jen tak dál!!! A jak často tam asi bude chodit? Dvakrát do týdne?

@filmuska_01 Moc díky za odkaz, mrknu se a kdyžtak něco vytisknu, nebo si předělám s českými nápisy... 😉

Dneska u nás byla paní z Rané péče, donesla malý větrník a Lukin zkouší foukat už i na větrník, už se mu to párkrát povedlo, super!!! Nemohla jsem tak malý nikde sehnat, ale ještě se poohlídnu...
Máme další cvičení, přiřazování věcí, co patří k sobě, myslím, že by mu to mohlo jít...
A musíme víc pracovat na grafomotorice, tam to je zatím jen čmárání... kruh sám nenamaluje, musím mu vzít ruku a dělat kroužky s ním....

sisstin
autor
17. dub 2012

@lenajsek doma chce bejt jen při kadění sám, to se tam zavře a sedí tam půl hodiny...akorát pak musíme zpočítat bobky... 😅 😅 😅 😅

moudivlacek
17. dub 2012

@lenajsek muzu se zeptat,co jste delali za ukoly? rada bych zkusila i neco,co jsme nedelali,nechci jen tak mesic prihlizet
to prirazovani,myslis najit k sobe stejne obrazky,jakoby pexeso,ale otocene?
a ten vetrnik je dobry na co?

sicinka
17. dub 2012

@lenajsek s tím nočníkem jste proti nám hvězdy. Dáda si sice drží pindíka sám (tak 2 měsíce), ale v noci se klidně počůrá ani ho nenapadne jít na záchod. o kakání ani nemluvím. Školka zatím 1 týdně, plánujeme 2x, jestli bude opakovat dnešní scény tak mu asi něco provedu a budu mít klid 🙂. Jak píšeš o foukání včera jsem mu dala vysokou nádobu do toho trochu jaru a měl za úkol foukat brčkem bubliny. Všude si přečtete že to dítě ani nenapadne vdechnout. No Dádu to napadlo, pusu plnou pěny a on vysmátej si pusu otřel a pokračoval správně 🙂 manžel když to viděl tak říkal že mě zavřou.

moudivlacek
17. dub 2012

dneska jsem u nas v malem knihkupectvi objevila Pexetrio,tak jsem malemu koupila s cislama,je psane od 5 let,ale my to taky nebudeme hrat jak se ma,ale zpusobime si to,pokud ho cisla bavi,tak vymyslim nejake hry,aby ho to bavilo
nemate tipy na nejaky hry pro 3letaky?

moudivlacek
17. dub 2012

@sicinka 😀 tak s Jarem by to bylo u nas to same

lenajsek
17. dub 2012

@sicinka S tím jarem jsi mě pobavila, bo u nás by to bylo přesně tak, jak píšeš. Já mu nedávám právě na foukání ani bublifuk, chce ho neustále strkat do pusy... 😝 Si asi myslí, že když to dá do pusy, tak se mu bude líp foukat, nebo co... 😝
Z brčka umí zatím jen pít, ale i to je pokrok, dřív to úplně odmítal. Foukání do brčka se snad taky naučí. asi to budem zkoušet jen s vodou, kterou může vypít, aby dělal normálně bubliny.

@moudivlacek Tak já nevím, co jste všechno dělali... my toho máme hodně, rozpůlené obrázky dáváme k sobě, teď jsem se dívala že budem dělat co k čemu patří, takže třeba palička k bubínku, oči a brýle např, kartáček a zuby a tak... já to chtěla dělat až později, chtěla jsem něco stáhnout z netu, ale měla to tady s sebou a L. to zaujalo, tak nám to tady nechala...
Jinak klasicky puzzle jako vkládačky, stínové pexeso děláme, klasické pexeso dva obrázky k sobě, pak u nás každý den valí Zajíc v pytli, Loto dům, no a normální vkládačka s tvary, to už si perfektně otáčí tu plastovou klasickou kostku a valí podle barev, zkoušíme navlíkat korálky, sbírá čočku a dává ji do malé PET flašky, nebo třídí zvlášť čočku a zvlášť těstoviny, ty dává zase do jiné flašky...
a tak, no... 😉 Nevím, co vše děláte doma a co by malého bavilo...

lenajsek
17. dub 2012

@sicinka S tím držením moči v noci... ono to začalo celé tak, že v cca 22měs-23měs se hodně v noci do plny počiral, že ji měl durch mokrou a úplně mokrý bodýčko ráno. Tak jsem tomu chtěla zabránit a začala jsem ho v noci dávat na nočník, aby se vyčural, zhruba ve stejnu dobu pořád, něco před půlnocí. Hodně se vždycky vyčural a pak si třeba do plíny jen cvrkl, nebo už se nepočural. Takhle jsem to zkoušela asi 2 měsíce a pak jednou jsem si řekla, kdy to bylo as 14 dní, co se v noci nepočural, že mu zkusím sundat tu plínku i na noc (to už na odpolední spaní plínku neměl). A podařilo se, asi si zvykl, že se buď vyčurá, nebo to vydrží... Za tu dobu se počural v noci jen jednou a přes den taky jen jednou... nechápu, na to, že hodně pije přes den, v noci to má asi zakotvený, že se nečurá.. nevím... 🙂
Ale to u vás taky bude v pohodě, já si říkám, co bych dala za to, kdyby mluvil víc, než mluví a měl třeba plínu...

moudivlacek
17. dub 2012

vidis to k cemu patri jsme nedelali,my mame oblibeny prave to pexeso,ale neotacime,jen hledame stejny,ja to pouzivam i k tomu mluveni,co je to?
stinove pexeso drevene doma mame,ale M to zatim nechape,ale vkladacky mu jdou
my mame misto cocky,ty male bile a fialove fazolky,zkousela jsem i trideni dle barev,ale to nemelo uspech 😵
ty "manualni" cinnosti docela zvlada u nas spis neco aby u toho mluvil
zkousime ted predmety,vyskladam mu na stul a kde je pejsek... nebo opacne co je tohle? s tim ma problemy
ale pravda,koralky jeste nemame,tak poridime,ja se s tema malejma vecma bojim,M vse strka do pusy,furt hladovej by neco jedl 😀

sisstin
autor
17. dub 2012

tak dlouho jsem nic nenatáčela, Tygr si po sto letech vytáhnul puzzle 😝

https://www.youtube.com/watch?v=5YGbNxe1_uI

@moudivlacek mrkni mi do alba, tam je her xy...nebo v článku Jak rozvíjet řeč u batolat, tam dole mám přímo i odkazy na hry 😉

moudivlacek
17. dub 2012

@lenajsek zajic v pytli vypada pekne 😀 a to hrajes s malym? tak zavazat oci by si M nenechal a po hmatu taky nepozna,nicmene by se dalo zkusit s nejakymi znamymi predmety doma zatim

moudivlacek
17. dub 2012

@sisstin dik juknu

lenajsek
17. dub 2012

@sisstin Si pamatuju na to video, když jsi to natáčela dřív, když to zkoušel asi ze začátku ty puzzlíky, teď se mu ta pusa u toho nezavře, co, jak vše komentuje, co dělá a co bude dělat... 😵

sisstin
autor
17. dub 2012

@lenajsek no tak to on mele furt, akorát, ještě kdyby mu tak i bylo rozumět... 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
17. dub 2012

@moudivlacek my jsme se k zavazování očí dostali až ted, páč už umí všechno pojmenovat....dřív jako malej jenom přikládal, rozslabikovávala jsme si ta slova a tak 😉

lenajsek
17. dub 2012

@moudivlacek Zajíce zatím do pytlíku nedáváme, jen skládáme ty obrázky na ty předlohy a pojmenovávám a Lukin hledá a zkouší to dávat jak na ty kreslené předlohy, tak na tu kartu, kde to původně vše bylo, tam do jak kdyby vloží, to se mu moc líbí.
A Loto dům už valí sám, mě k tomu skoro nepotřebuje...
Sisstin tam má fakt hodně zajímavých věcí, hodně jsem se tam inspirovala.
Ještě mu teď ke dvěma a půl letům dáme Den a Noc, na to se těším, máme to zatím v krabici a vypadá to dobře, snad se to bude i L. líbit.

My s těma obrázkama problém nemáme, neměl ani moc ze začátku, kdy jsme s ranou péčí začali pracovat, stínový mu nedělalo skoro nikdy problém, až jsem zírala... i ta logopedka říká, že zrakový rozlišování má výborný, no, kdyby tak ještě k tomu mluvil... 😝

lenajsek
17. dub 2012

@sisstin Jednou bude. 😉

sicinka
17. dub 2012

Hele zavázaný oči je u nás taky né, hmatové pexeso dávám pod šátek. Oni se podle mě o ten smysl, který mají dobře rozvinutý, nenechají připravit. Dáda teď hraje pexeso v iphonu 30 karet a jsou to fotky, dle mého se jedná o barevné flíčky a on jede jak drak 🙂

filmuska_01
17. dub 2012

@moudivlacek kukni fak tk sisstin,ma tam toho tak vel a,aj tie videjak pozri, mne to vlemipomohlona zaciatku sa zorientovat,co vsetko sa da. dlho som tam smirovala 😎
na navliekanie su usepr,akos om raz pisala uz, penne cestoivny na snurku od topanok, ide to lahsie a uvidis ,ci ho zaujme.

filmuska_01
17. dub 2012

skusila som aj to Logico uz -Cimo v materskej skolke a normalen dala na prvy raz 4listy , tie dalsie su uz narocnejsie,ale princip pochopila hned,normalne ma prekvapila. 🙂

a skusali sme aj fukanie zase taky pas papiera asi 2-3cm siroky a urobit z toho kruzok ako naramok -zlepit a do toho fukat, pekne sa to rozbehne,je to lahsei ako do gulicky.
Mate v tom daky system co robite sdetmi,napr. najprv osvojeni farieb,potom nova slovan zasoba - casti tela,pozajtra zopakujeme casti bytu + motoricke cvicenie? lebo ja o som zistila ze mam z toho chaos..
Dakedy ani neivem co vie a co nie..

N adruhej strane zas mam pocit ze sa ani moc nehrame, len taketo edukacne a potom salie so segrou to sa nahanaju atak.. ale situacne hry a pod , na obchod ci s babikami , na to uz fakt nemam sily ani chut.

moudivlacek
17. dub 2012

@sisstin diky moc,uz jsem si pak knizek a her opsala a musime sehnat ty koralky,me nenapadlo s nim navlikat korale,M je takovej svehlava,musi ho to chytnout, jinak ho k tomu nedonutim,u nas nez jsme se dopracovali ke cteni a vypraveni knizek,snazila jsem se co nejdriv a on se vztekat a knizky hazel pryc,takze takovy to fakt cteni a povidani si o knizkach ma cca od 2 let a presne ve chvili,kdy se zaclo hodne cist,zacal i "mluvit",takze je videt,ze pomaha

sicinka
17. dub 2012

@moudivlacek až se vám bude dařit navlíkat korálky a budeš chtít aby je navlíkal řadil v nějakém pořadí, tak je navlíkni ty a vyfoť mu to co po něm chceš, nebo je obkresli na papír. Dádu dělat něco podle vzoru nebavilo (nebo to nechápal) a na tohle se chytil. No a na čtení začíná chytat až teď, kdy už docela mluví. Ale on je fakt tvrdohlavec na druhou.

sisstin
autor
17. dub 2012

@filmuska_01 no já v tom systém jako jakž takž mám, aspon si myslim 😉 jinak, u nás je problém ten, že jak je zvyklý od dvou let fakt každej den pracovat, tak jako samostatná hra nula bodů. On do tý doby, než začal chodit do školky, tak si fakt jako "normálně" nehrál...chtěl furt jen něco luštit, stavět, Logico atd., no prostě přesně ty edukační věci, max. si jako jezdil s mašinama. Pak přijde domů děda, a hrajou si tak, že se prostě naháněj, dělaj kraviny, popř. mu pomáhá vařit a tak.

Ty "situační" hry se naučil ve školce, s dětma si tak hraje, nebo i sám...tam se prostě zabaví čímkoliv...a právě, jak se tam naučil si hrát, tak si chce hrát i doma (ale furt u toho musím asistovat), a dost jeho "pracovní" nadšení opadlo 😝

@moudivlacek tak u nás čtení nehrozí doted (jako u drtivé většiny dysfatiků), jako vyloženě číst, to tak jednou za sto let, on sice jako neprudí, ale nedává mu to vůbec nic. Na tohle je super to Logico, tam ty obrázky komentuje a povídáme si, u knížek nehrozí. Jeho zajímají jen knížky s úkolama....

sicinka
17. dub 2012

@sisstin jsem se o tom bavila s mámou jak se ségrou tenkrát pracovala a ona říkala něco co mi vás hrozně připomělo. Totiž že ségra chtěla hrozně pracovat, pořád nosila notýsek kde měli úkoly a chtěla je dělat. V té době byla i kopírka docela vzácná, takže měla různé knížky a pracovní sešity a v těch se pak gumovalo co vyplnila a mohla dělat znova. Tahle vlastnost měla pravděpodobně vliv i na výborné výsledky ve škole - narozdíl ode mě si je odpracovala a naučila se učit 🙂

sisstin
autor
17. dub 2012

@sicinka no právě u nás už to tak růžový nejni 😅 😅 😅 ono je to spíš tím, že do tý doby neznal prostě nic jinýho...mezi děti jsme moc nechodili, bál se jich jako prase a nebylo moc kam...a tak...on až v tý školce poznal, že se jako dá taky nějak hrát normálně a tak...ale jinak co se týče práce ve školce, tak to fakt super...to mi říkaly i učitelky, bere si i věci pro předškoláky, cvičí tam s učitelkou logo, na reha taky maká..to zas jo... akorát doma se to nějak zhoršilo....ne, že by nechtěl dělat nic...ale právě udělá něco a pak 20minut kraví, leze po mně, něčemu se tlemí apod. 😝

filmuska_01
17. dub 2012

@sisstin teda u teba si tie ulohy nejak nadvazovala podla nejakeho systemu,moze mi to prosim nacrtnut?lebo dost veci zakladnych-farby, tvary priradit, pozna zvery, oblecenie , puzzle zlozi aj velke, tienove obrazky to zrakove rozlisovanie je lepsi priemer, robim s nou tie riekanky teraz .
citame obrazky v lahksich knihach, pomenuvam a ona tiez ak vie.sem -tam naznak deja, aj v knihe -krtko.
Proste to porozumnie je uz na urovni a hovorenie bieda atak neviem akym smerom ist...

sisstin
autor
17. dub 2012

@filmuska_01 já to mám trošku popsaný v tomhle článku https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan... ale nevím, jak moc ti to pomůže... 😕 já se prostě snažím za ten den procvičit kousek ze všeho...takže třeba děláme Logico, pak Mini Luk, pak Hrad (schody, Piráty atd.), pak projedeme sešity od Bednářové (Krtka Barboru a Soba Boba), zahrajeme si nějaký hry od Granny, chvilku logopedii - že jako opakuje, rozslabikovává, trénujeme výbavnost slov, pak zase něco na motoriku - navlíkání, skládání , mimimotanice. Já ted s ním dělám i tu první hlásku ve slově. Grafomotoriku - stíratelný listy, okopírovaný materiály...

ono pokud ti malá ještě moc nemluví, neopakuje a tak..tak jako čistě z té logo toho zatím moc neuděláte, to fakt max. jenom cvičit tu pusinku...spíš prostě to ostatní no 😉

sisstin
autor
17. dub 2012

@filmuska_01 mně trošku chybí jakoby ta návaznost se školkou v té logopedii 😕 páč v tomto směru já absolutně netuším, co tam s ním dělají...oni mi řeknou, co tam jako celej den dělal, co vyráběli, s čím pracoval a tak...ale čistě o tom mluvení nevim nic. Mně se do toho nechce moc rejpat 😕 , aby si neřekly, že jim nějak nevěřim nebo nevim... 😕 třeba v jiných logoškolkách mají i úkoly na doma...no my nic.

Zas musím říct, že jinak se jim tam věnují úžasně, furt něco vyrábí, mají různé programy, Tygrovi to tam dalo hrozně moc...takže mně čistě na tom, jestli tam sedí půl hodiny a opakuje nebo ne, zas tak nezáleží 😉 šlo mi hlavně o tu socializaci, sebeobsluhu atd, a to se povedlo...zas na logo my chodíme každý týden, doma se snažim s ním každej den něco procvičit a zas tu hromadnou logo tam jako dělají často během dne. Nevím, jak je to s tou individuální 😉

filmuska_01
17. dub 2012

@sisstin dakujem,prestudujem to. Preto som aj zacal s logiocm,lebo vela veci dom aj z obkukanych, vie ich spamati.ja totiz nemam zatial nikoho kto mi poriadne nasmeroval,preto som vlemi vdacna tejto diskusii.

Podla mna tiger urobil obrovske pokroky v skolke prave tam kde to najviac potreboval. Aj ja dufam ze to bude v skolke pre nas prospesne.

sisstin
autor
17. dub 2012

@filmuska_01 jinak malá je fakt šikovná...zas málokterý dítě to fakt dává před třetím rokem to Logico 😉 nás taky nikdo nesměroval, jako že by mi někdo řekl "dělejte to a to", tak to si můžu leda tak nechat zdát...já jsem to dělala a stále dělám tak nějak intuitivně 😕

jako Krejčířová mě vždycky pochválí, řekne "dál dělejte to, co děláte"...no tak zřejmě mi asi všichni věří no 😅 😅 😅