Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
3. kvě 2012

@moudivlacek já taky ne, beru nápady z webu hlavne montessoridoma, ale i jiné 🙂 jinak u nás byla asi 2 měsíce třídící manie, teď už ho víc baví třeba puzzle. Jinak pokud mu třídění nejde nebo ho nebaví je dobré ty fazole zamíchat do hladké mouky a dát mu síto, Fazole jsme pak dávali třeba do lahvičky s úzkým hrdlem a bavilo ho to mnohem víc, než je popelkování.

moudivlacek
3. kvě 2012

@sicinka jj ty stranky znam,jak rikam u nas je to hl o tom,ze to maleho musi zaujmout 😀

jinak hlasim pokrok delali jsme takovy ty pohybovy rikanky,to ho bavi a poprve si sedl na bobek 😵 a od minuleho tydne strida nohy do schodu za ruku teda,ale strida

hrusti
3. kvě 2012

@sicinka U nás není ve školce problém, ale chodíme jen 2x dopoledne a do školky, kam jsme dřív chodili na kurziky pro dětičky, takže lektorky zná aje to tam takové rodinné prostředí. Ale nevím, co by dělal, kdybych ho tam dala častěji. Kámoška mi zrovna dneska psala, že její chlapeček začal ve školce plakat. A to chodil od listopadu na 1-2 dopoledne a ted chodí na 4 dopolka, aby si zvyknul páč ona shání práci. A najednou začal plakat, že tam nechce být.

@moudivlacek Od Zábavného učení máme nějaké pracovní sešity a jsou fajn. Hodně se mi líbí Nakresli cestičku, tam jsou grafomotorická cvičení pro menší děti 😉

No a fazole jsem zkoušela, ze začátku ho to bavilo, ale pak to začal hájet po zemi 😅

filmuska_01
3. kvě 2012

fazule ani u ans neboli hitovka, zato hladanie predmetov v miske s ryzou zboznovali obe dcerky,starsia so zaviazanymi ocami.

@moudivlacek ak ho teraz vobec nebavi triedit, robte cosi ine, prelievanie ako radia baby alebo puzzle alebo stavajte podla predlohy.nech to nema ako popoluska za trest.

sicinka
3. kvě 2012

@hrusti no dneska tam byl po 4 a stejně ráno scéna. Přitom kdyby nebyl naučenej, že se máma vrátí tak neřeknu ani ň, ale takhle mě to štve. Teď mi ségra říkala že toho spoustu namaloval, že sice nechtěl dělat ty pohybové hry ale bylo vidět že je pozoruje, pak i spolupracoval venku na hřišti - hloubili nějakou jámu 🙂 Nicméně po mém odochodu asi 5 minut brečel, pak se válel asi půl hodiny na zemi, nebylo to zavřou se dveře a je klid. No asi musíme vydržet oba 🙂

moudivlacek
3. kvě 2012

@filmuska_01 jasne,ja vzdy jednou zacas zkusim a kdyz nejde tak ne, to byla reakce na ten dotaz,zda by ho nebavilo prehazovani fazoli...

lenajsek
4. kvě 2012

Ahoj holky, schvátila mě nějaá viróza, tak jsem ani nedočítala, tak dočtu později...
Máme termín na logopedii do Brna, na kliniku Logo, 1/6, tak jsu zvědavá. Budem tam pak chodit pravidelně.
Mějte fajn víkend, ať jste hlavně zdraví!

sisstin
autor
9. kvě 2012

Bré ráno,

trošku mrtvo 😝 já se musím jít pochlubit, že Tygr včera pravil: "Děda říkal, že už je ráno, já jsem se podíval z okna a bylo světlo" Takže on už fakt mluví celkem hodně slušně, ale NENÍ mu rozumět prostě. Kdyby mluvil trošku srozumitelněji, tak už by to bylo fakt slušný, ani tu gramatiku nějak extra nemotá.... za měsíc jedeme ke Kr., tak se chci zeptat, jaký přesně podtyp té expresivní má a můj typ je, že je to hlavně dysfázka oromotorická 😕

Jinak včera předvedl konečně hopsání s plyšákama, mluvení za ně a prostě vymýšlel si normální příběh a hrál si, takový to mluvení za plyšáky předvedl fakt poprvý, takže mě to utvrdilo v tom, že děti dokud nemluví na určitý úrovni, tak si takhle prostě hrát nemůžou 😕

sisstin
autor
9. kvě 2012

no jinak jsem zjistila, že napočítá do 200.....sčítá a odčítá do deseti z hlavy, a do dvaceti si to napočítá na prstech...hodně ho to bavilo na tý hře Matematika, kde jsem mu skládala příklady...no tak aspon dyskalkulie se nám doufám vyhne 😝

pelmisek
9. kvě 2012

@sisstin tý brďo sis to je fakt super! je vidět, že hodně makáte🙂 hlavně jste začali fakt brzo a to se opravdu počítá. Na rozdíl od nás které jaksi nechaly sami sobě až skoro do 4,5 roku dokud jsem si všechno nevyběhala sama a to hlvně díky této diskuzi!!!

sisstin
autor
9. kvě 2012

@pelmisek no právě, že ted moc nemakáme 😉 jako něco doma děláme každý den, ale už to není zdaleka to, co dřív....ale já už to hlavně tak nehrotim, třeba v té řeči ted poskočil fakt strašně moc tak nějak sám od sebe....motorika se zlepšila o dost díky tý rehabilitaci, chodí do logo školky...no už to tak nehrotim... ale čeká nás ještě ten grafo kurz a kurz prevence dys poruch, ale na to má ještě tak 2roky čas.... já se teď pokusím zamakat na tý výslovnosti, ale jde to ztuha...občas se opravit nechá, ale taky často ne...řekne, že to prostě bude říkat po svým a šlus 😝

sisstin
autor
9. kvě 2012

@pelmisek a víš co, hlavně Tygr byl do dvou let mimon...tak to nešlo neřešit, takže to se pak vezlo dál...ale kdyby fakt "jenom" nemluvil a byl jinak úplně v poho, tak ti taky neřeknu, kdy bych to začla řešit...jestli bych to taky nechala, že je kluk a je línej...on zas jako začal mluvit těsně před 3rokem, nebylo to jako u těch silnějších dysfázek, kdy dítě třeba nemluví do 4....těžko říct, to si prostě nevyčítej.... já to zas mohla řešit už v roce, páč on byl fakt jinej...a taky jsem to neudělala 😉

pelmisek
9. kvě 2012

@sisstin jo jo ta výslovnost to je fuška. Veru věty už taky dost skládá a používá už i zápory a občas i minulý čas, ale když jí opravuju výslovnost tak mi prostě řekne svoje klasický "ne učit ne" a šmitec🙂 Teď máme s Veru za úkol věty se si a se a to je teda boj. Logopedka mi, ale řekla že to může být práce i na tři měsíce, takže se nehroutím🙂 Jinak myslím, že vyčítat si asi nic nemůžu i když podvědomě to asi pořád dělám 😒 Veru byla taky dost mimoň, pže všichni okolo v roce už chodili a Veru až ve 22 měsících právě kvůli té hypotonii a tím se samozřejmě zpomalilo všechno, takže jsme tak trochu všichni čekali, že bude i všechno ostatní jaksi později a tím pádem to ti doktoři asi neřešili.Jo a už jsme měli první hodinu te rehabilitace, takže super a Veru tu lektorku prostě zbožňuje 🙂

sisstin
autor
9. kvě 2012

@pelmisek Tygr zas furt nepoužívá tu druhou osobu, to je pro něj španělská vesnice 😝

pelmisek
9. kvě 2012

@sisstin promiň asi jsem momentálně natvrdlá, ale druhou osobou myslíš co? Něco jako Jdeš se koupat? nebo tak něco jako, že ty, my

sisstin
autor
9. kvě 2012

@pelmisek no že třeba neřekne " ty jsi to udělala", ale řekne "maminka to udělala"...jj, neříká ty a k tomu sloveso v druhý osobě...prostě když mluví o nás, tak jenom ve třetí osobě 😉

pelmisek
9. kvě 2012

@sisstin aha tak to se musím doma taky zaposlouchat 😉

filmuska_01
9. kvě 2012

ahojte, my sme boli teraz v centre detskej reci, a pochvalili nas, ze Dada robi pokroky. 🙂
slovnu zasobu ma teraz cca 105slov, tvori obcas vety. Rizika je gramtika, zacina obcas pouzivat 4.pad.

Mame sa zamerat najma na slovesa teraz,aby sa mohla dorozumiet lepsie.

Poradila nam aj hru na cvicenie zlepsenie sluchovej pamate,mozno dakoho inspirujem.
treba zobrat 5hraciek, dat ich do radu a ukazat na kazdu a pomenovat. potom si sadnut chrbtom k hrackam a povedat dietatu:
Daj napr. Maca A Babu, najrpv len dve veci potom viac az po 5ks.
Napovedat ak treba a neksor, dat hracky do druhej miestnosti.

filmuska_01
9. kvě 2012

@sisstin
tiger je velmi sikovny na cisla, to nezvlada bezne ani predskolak.

s tou imaginarnou hrou neviem,u nas je a to ma len ovela mensiu slovnu zasobu,ale zas ma priklad takeho hrania doma u sestry.

sicinka
9. kvě 2012

@filmuska_01 jelikož už moc nerozumím slovensky tak se zeptám. Dám pět hraček vedle sebe pojmenuju je a kdo se k nim otočí zády já nebo Dáda? a potom po něm chci ty hračky podat někam je odnést? Co se tím má cvičit? Jen se ptám jelikož pořád něco hledám co zkoušet, ale tady nějak nechápu prinicip 🙂 Díky za osvětlení. Jinak Dáda začíná mluvit podstatně více nicméně přestává mu být rozumět. Když vydedukuji co tím myslí tak mu to řeknu správně a pak už to říká celkem slušně. Ale často to nevymyslím a je vidět jak je z toho neštastněj, kazí i slova která dřív říkal dobře, pokud je použije ve složité větě. Snad je to jen vývoj . @sisstin může to tak být, mám už ho nějak zastavovat a opravovat výslovnost nebo to zatím nechat?

filmuska_01
9. kvě 2012

@sicinka Skor ako slovencinou,to bude tym,ze pisem narychlo.Pardon.

Chrbtom si sadni ty k hrackam, je to preto ,aby si ho pohladom alebo gestom neverbalne nenaviedla . U nas napr. dcerka odcita casto z neverbalnej komunikacie.
Dieta na ne moze vidiet zo zaciatku, ak to bude prilis lahke, mozu byt aj v inej miestnoti potom.

Dieta ma priniest hracky tebe . Cvici sa tym to ze si spomenie na slovny pokyn, na viac veci za sebou povedanych.
Nauci sa sustredit na povedane a cvici si aj vybavovanie slov z pamete.

neveim ci je to vhodne pre vsetkych,ale u nas je slabsia ta sluchova pamat, je to vidiet aj to ze riekanky len teraz zacina trosku, malicko opakuje, pri komunikacii sa spolieha na vizualnu stimulaicu-obrazok, gesto.

sicinka
9. kvě 2012

@filmuska_01 no u nás je to možná problém taky, třeba ty básničky neignoruje třeba si je nepamatuje co já vím. Zkusíme a uvidíme. Normální pamět má dobrou perfektně si pomatuje cesty, místa, lidi, teď třeba i to pexeso. Ale tohle by mě nenapadlo. Jo a ještě jedna dobrá zpráva Dáda už nemá zácpu mám podezření že mu to dělalo to EYE Q, jelikož od vysazení zácpa zmizela, rozmluvení zůstalo. Nebo ho jen vystrašili ti doktori to je druhá varianta,

lenajsek
9. kvě 2012

Holky ahoj, mám velkou radost, že se vám dítka rozmlouvají, paráda!!!
Já nasadila Pikovit IQ s tím rybím tukem, tak zatím se teda moc nerozkecává, sice pořád něco komentuje, ale je to slovně furt to stejné, co bylo, žádný nový slovo, ale zdá se mi, že líp jí, že má větší chuť na jídlo i na ta, která předtím moc nechtěl...
Musíme taky pořádně sednout a začít pracovat, máme tady nová jednoduchá puzzle z Rané péče, tak budem skládat, musíme i tu grafomotoriku začít... nějak jsme teď rozlítaní.
Ale zase Lukin poskočil v hrubé motorice, včera jsme byli v hospůdce s dětským koutkem venku a byla tam trampolína a konečně se odrážel oběma nohama a skákal!!!!! Sice jsem ho držela za ruce, ale konečně se odrazil, tak hurá! Budem trénovat dál... 🙂
Teď ještě vypilovat střídání noh do schodů, ale to se asi nedá moc naučit, na to musí přijít sám, že?
A budem brávat ven křídy, třeba ho bude víc bavit "kreslení" venku na chodníku...

Máte moc šikovné děti, jen tak dál!!! 😉

sicinka
9. kvě 2012

@lenajsek no já když po osmdesáty za den vymýšlím co mi to chtěl vlastně říct a fakt nevím, tak to moc jako zlepšení nevnímám. Mluví sice mnohem více, ale fakt strašně. Jinak tramolína je super pro všechny děti, je to jedna z nejlepších věcí, co jsem Dádovi koupila. On je sice motoricky o dost dál než vy, ale strašně moc ho posouvá. Dneska na mě řval koukej skáču štiku (vyskočí roznoží ve vzduchu) a bylo už fakt poznat co skáče i se slovním komentářem 🙂

sicinka
9. kvě 2012

Na to střídání nohou je dobré zkoušet kopat do velkého míče - mají tendenci je střídat a je to druh pohybu jako dělaný pro chlapečky. Co se týká hrubé motoriky tak na to mám cvičení mraky, akorát Dáda je zrovna motoricky šikovný 🙂

sisstin
autor
9. kvě 2012

@lenajsek my trénujeme prostě tak, že chodí nahoru a dolů 😅 😅 😅 do schodů začal střídat sám od sebe někdy v 3, 7 tuším, ale donedávna se musel držet, ted už vyjde nahoru bez držení...ze schodů se učí pořád, když ho upozornim, tak s držením střídá...ale pokud ho neupozornim, tak v 90% případů jde přísunem 😉 nemá to teda stále dolů rozhodně přirozený jako nahoru.

Dneska dělala na reha:
- chůze do schodů a ze schodů
- chůze po špičkách, po patách, po hranách chodidel, ve dřepu
- stoj na jedné noze (na pravé noze se daří lépe)
- přenášení korálků, mačkání kapesníku (nohou)
- hledání hračky v kyblíku luštěnin, masáž nohou v luštěninách
- stříhání dle předkreslených čar (docela se dařily i vlnovky a zuby)
- "kámen-nůžky-papír"
- motorické básničky

dukie
9. kvě 2012

Krásný den děvčata... stále sem nakukuji, pročítám vás (třeba při kojení), ale stále se mi nedaří sem něco psát...

Chtěla bych se vás zeptat, jak zvládají vaše děti kolektiv "normálních" dětí. Já to tu na koníkovi před časem nakousla s ohledem na školku... protože nás psycholožka varovala, že když syn nemluví, nemusí se integrace tak snadno podařit.

No a varovala nás i logopedka, která nás nahnala hned při druhé návštěvě (minulý týden) na specializované pracoviště - logopedický stacionář. Syn od první návštěvy k druhé (cca měsíc) udělal totiž "ohromný" pokrok - 2 sova, z nichž jedno je "papapak" (= bumblebee - jeden z transformerů) a druhé "minga minga" (= prosím, prosím - když žadoní). Logopedka prohlásila, že situace patrně bude vážnější, než se zprvu mohlo zdát... a že by ho ráda viděla v intenzivní logopedické péči každý den. V tuto chvíli tam mají jedno místo a i s Toníčkem 5 kandidátů... možná by mohla být větší šance od září, ale taky to není jisté...

Ale to jsem odbočila. To, co mě zajímá, je, jak vaše děti, pokud nemluví, zvládají koletiv třeba na hřištích atp. Děje se nám totiž to, čeho jsme se báli... jeho vrstevníci už všichni mluví a tak nějak odmítají úroveň jeho komunikace, takže jako matka jsem se dnes už i rozbrečela, když jsme přišli z hřiště domů... je hrozné na něj koukat, jak tam třeba jezdí sám na odrážedle, zatímco jiní kluci mají svoji "partu". 😒

Nutí mě to stále víc a víc se zamýšlet i nad tím, jestli by nebyl šťastnější mezi "handicapovanými" dětmi... tady v Brně jsou 2 pracoviště - školky - primárně zaměřené na rehabilitace, prostě pro fyzicky postižené děti, ale berou i zdravé (třeba jejich sourozence), je tam určitá logopedická péče, ale hlavně - je tam menší kolektiv, víc pracovníků na menší počet dětí... a děti zvyklé na handicap, jak ty zdravé, tak ty handicapované, jsou daleko tolerantnější... žijí v tom, že jednomu nejde to, druhému ono...

Syn chodí do pohybově-výtvarného kroužku, tam jich bývá v průměru tak 6 dětí a 2 slečny učitelky. Moc ho to tam baví, užívá si to, děti ho přijaly mezi sebe.

Ale mám prostě strach, že když ho prdnem do obyčejné školky, kde bude 25 dětí na jednu učitelku, tak se nám na něj vyprdnou... a budeme mít doma nešťastné dítko... stejně jako to vídám na tom hřišti.

Chjo. Je mi z toho dnes fakt smutno.

hrusti
9. kvě 2012

@sisstin To je super, jak se Tygr rozmluvil!
Jinak "pracovní" morálka je u nás taky děs. Nechce vůbec dělat logo skládanky od logopedky, ani po dobrém ani po zlém 😅 Už fakt nevím, jak na něj. Aspon že si chce prohlížet knížky. A momentálně u nás frčí Pat a Mat, tak s mu to snažím aspon komentovat co dělají atd.
@sicinka to jsou dobré zprávy s tou zácpou, tak snad už bude dobře 🙂

sicinka
9. kvě 2012

@dukie ač jsme na tom asi s mluvením o kus lépe, tak o tom jak moc nezvládá kolektiv jsem tu psala. Za mě je pozitivní to že ač si dětí nevšímá a moc si s nima nehraje tak vnímá co se děje kolem a pak to aplikuje doma. Nejen že už odříká kolo mlýnský aktuálně je schopen dělat pantomimu k druhé sloce, což bylo ještě před měsícem nemyslitelné. Chodí do miniškolky 12 dětí 2 paní učitelky, všechny děti mluví zcela normálně, naštěstí jsou i fyzicky mnohem větší takže ho berou že je malej a spoustu věcí mu odpustěj a i se ho sami snažej zapojovat (segra sama říkala že myslela, že mu namlátej když jim něco bude bořit nebo dělat jinak). Ideální by asi byla ta logopedická třída, tam na tom budou všichni podobně a nebudou na sebe koukat 🙂. Třída kde jsou děti postižené záleží jak moc a zda mentálně. A tím nechci říct že mám něco prot integraci mezi postižené naopak, ale pro zdravé mluvící děti (tedy starší kolem 5 let). NEmluvícího prcka nebude mít kdo táhnout dopředu a paní učitelky budou mít dost práce s těmi, kteří jsou na tom hůře- Samozřejmě záleí na školce a lidech. Normální školku za mě né. Uvidíš co poradí ostatní, my jsme taky na začátku. 🙂

sicinka
9. kvě 2012

Jo a pro info jaký je stav školek v Praze. 15 jdeme na zápis do CPD a pozvali 13 maminek budou brát tak 6 dětí. Jelikož zápis trvavá 1,5 hodiny a je s dětma tak se trochu obávám jestli tam nebudou samé geniální holčičky a Dádu nebudou chtít, ač jsme zapsaní jako pátý. Tak jsem dnes volala do jedné monte soukromé školky pro jistotu, no a paní ředitelska mi říká že nás zapíše na pořadník jsme 4 v pořadí. Takže monte školka za cca 6 tis měsíčně bez jídla a jsme na pořadníku. Asi jsem si měla pořídit dítě mimo baby boom nebo já nevm 🙂