Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
9. črc 2012

@filmuska_01 ono mě nevadí že neumí barvy mě vadí že po docela velké snaze ho naučit barvy je neumí 🙂 Jako třídit korálky podle barvy uměl ve dvou letech, zvládá logico, ale doteď když mu řeknu podej mi zelenou tak neudělá většinou nic. Musím dodat že je jako okurka, aby se trefil. A pokud se ho zeptám jakou to má barvu tak neřekne nic nebo nějakou střelí a foufá že se trefí.

sicinka
9. črc 2012

@filmuska_01 co se týká nějakého cvičení ono se těžko radí když to dítě nevidím. Při skákání na trampolíně tedy nohy mírně od sebe (klido ze začátku víc), nohy jsou pokrčené, tělo zpevněné, dopad na paty, později se děti které tohle umí uči dopínat špičky v čase kdy jsou ve vzduchu, ale dopad je vždy do celé nohy.Dobré je dát dítěti pokud je to možné třeba bačkurky nebo jarmily, ono je to nutí skákat na celou nohu (pokud to dělá dobře tak samo ne 🙂. K posílení zádového svalstva jsou dobré různé držení v opoře rukou. Tedy sedne si, ruce opře o zem a zvedne zaděček (starší ji může podlezat jako že dělá tunel). Totéž i opačně tedy v pozici jako v kliku, záda vyhrbit spíše víc než mín, zkusit trošku štouchnout do zadečku aby si uvšědomila že ho má mít staženej. Pomalu můžete zkoušet i jednoduché schyby nadhmatem¨nebo ručkování. tedy že vysí na nějaké prolízačce a ty ji přizvedáváš za nohy, postupně pomáhat mín a míň. Jelikož by se mohla chtít opičit po starší zkusila bych i svíčku s dopomocí (starší sama, malou držíš za nohy) několikrát povolit a znovu do té svíčky (ruce jsou vždy na zemi nepodpírat se za zadek). Jinak takto malé dítě by nikdy nemělo dělat leh sed nebo klik u obou si spíše zničí záda než něco posilují, je to moc složité. Břicho se postupně posiluje z visu, hlava je schovaná (jakoby se má kousnout do prsou) a zvedá nohy- nejdřív skrčená pak roznožmo, nakonec k nosu. Teprve když má sílu ve spodní půlce břicha (min rok u dětí co cvičí) má smysl začít zkoušet třeba ty lehy sedy.

sicinka
9. črc 2012
https://www.youtube.com/watch?v=JQs1oyhKfn0

- když se kouknete na to video tak je tam krásně vidět u té druhé co skáče, jak si připravuje celou nohu ze které se odrazí, mezitím má samo dopnuté špičky 🙂

lenajsek
9. črc 2012

Ahojky, my jsme dneska měli dopoledne naplněné hrubou motorikou, konečně se ochladilo, tak jsme vyrazili na kolo odrážedle na zmrzku, pak na chvilku do restauračky s dětským koutkem a trampolínou, tak tam se chvilku pokoušel skákat sám, ale když ho za ruce nedržím, tak se zatím moc neodráží, ale úspěch je aspoň to, že už swe snaží držet rovnováhu a hned si nelehá...
A pak zase po cestě domů do druhého patra v paneláku, střídání nohou, ještě to musíme pořádně vypilovat...
Navíc dopoledne krásně maloval kolečka, dělat jakoby čárky... už ho to baví, už fakt jen nečmárá.... zkoušel i sluníčko... 🙂
A docela mu začal jít i Den a noc, už docela valí a fakt to zkouší dávat podle předlohy i sám, aniž bych mu někdy říkala, předtím to furt dával jak se mu chtělo a musela jsem mu pořád říkat, ať to dává podle obrázku...

Jinak s tou psycholožkou, no, já teda asi radši zatím počkám, ještě budu řešit další záležitosti ohledně sourozenečka, tak prostě se budu víc zaměřovat na "práci" s Lukinem a snad to nějaké ovoce přinese... je fakt, že se to ve mně pořád pere, ale teď momentálně by byla cesta do Prahy pro nás hodně náročná, počkám na podzim, jak se to vyvrbí, Kamila bude mít volněji pořád, než Krejčířová... a nebo počkám na Krejčířovou, do té doby se dá spousta věcí zvládnout a udělat...

mariana85
9. črc 2012

Ahoj, dlouho jsem četla všechny příspěvky než jsem se rozhodla sem také přidat svůj. Víte mě se zdá, že dneska by se pomalu na každé dítě hodila nějaká diagnóza. Jedno míň mluví, jedno má pleny ještě ve 3 letech, jedno začne později chodit,...a všichni to hned řeší, protože je všude dostupná spousta informací, diagnóz atd.
To, že dítě mluví až kolem třetího roku není nic až tak vyjímečného, zvlášt u chlapců. I když rodiče to pochopitelně znepokojuje.
Důvěřovala bych dětské lékařce, která v případě podezření na dysfázii či nějakou podobnou poruchu posílá dítě na vyšetření: logopedie, oční, ušní,případně i psychologické. Jestliže mi ale psycholog řekne, že je to jen opožděný vývoj řeči tak to vezmu jako hotovou věc. Zvláště pak shoduje-li se s logopedem.
Ono každé dítě nezapadá přesně do tabulek. V něčem může být rychlejší a v něčem pomalejší.
Jinak kolem třetího roku se u dětí také objevuje období vzdoru, kdy zkouší kam až mohou zajít. Tady je na místě, aby rodiče byli důslední a neustupovali(řev, neřev), jinak dítě prostě poslouchat a spolupracovat nebude.

sisstin
autor
9. črc 2012

@mariana85 ahojky. Nevím, jaké zkušenosti máš ty, ale třeba naše pediatra pojem "vývojová dysfázie" v životě neslyšela a takových pediatrů je hodně. Já s tvým příspěvkem moc nesouhlasím, protože pořád jsou děti, které mají těžké vady řeči a je jim to diagnostikováno v 5letech, což je dost pozdě. Řeči, že do pěti se nic neřeší atd. nejsou pravda 😉 Já syna začla řešit ve 20m (ale u nás to nebylo jenom o nemluvení) a brzy fakt nebylo. Ale že by mě na to upozornila pediatra, tak to jsem si mohla nechat zdát 😝

Naše logopedka má celkem hodně dětí, které měli od psychologa z Horní Dolní diagnostikovaný OVR stejně tak od logopeda, kam docházely děti dříve, a nakonec to dysfázie stejně je. Ono čím dřív se to začne řešit, tím je ta možnost reedukace větší. Logoped není zcela způsobilý diagnostikovat dysfázii (i když se to tvrdí), protože neumí posoudit vývojové složky, on je způsobilý jen na tu řeč, popřípadě porozumění, ale celkově vývoj posoudit neumí. Což bohužel neumí ani spousta psychologů 😉

A ono je "nemluvit" a "nemluvit". To je právě to, že spousta rodičů tvrdí, že jejich tříleták nemluví a nakonec z toho vyleze, že má tak 50slov (citoslovce, zvuky zvířátek, tvoří dvojslovná spojení atd.), ale podle rodičů nemluví, protože samozřejmě v porovnání s průměrným dítětem je ta řeč hodně pozadu. A pak rodič, kterýmu dítě skutečně nemluví (syn neřekl do 2,10roku naprosto NIC, ani jednu slabiku, prostě nic) se nechávají ukolébat, že to bude dobré.

Psycholog s tím musí mít zkušenosti, ona ta vývojová psychologie u nás v CR žádnej zázrak není. Tady nikdo neřeší děti, které jsou o pár měsíců pozadu 😉 Drtivá většina dětí tady s opravdovým problémem je (až na výjimky), a kdyby se rodiče nezajímali sami, tak to nikdo neřeší nevím jak dlouho 😖

filmuska_01
9. črc 2012

@sicinka moc dakujem za tie cviky aj videjko, hned som si to skopirovala, ten problem so slabsim chrbatikom ma starsia, 6rocna, ona je taka utla,aj ruky ma slabe, po mne. Ale to visenie trenujeme, motivuje ju prave mladsia Dada ta preruckuje polku bazen ako nic...zas to jej ide. Je to az zaujmave ake si tie deti odlisne.

S tymi farbami ako to popisujes u Davidka,to je presne to som zazila aj ja, proste nezaujem. A neskor ked som stale vypytovala, co je akej farby, hovorila na vsetky farby , ze je to modra, az potom som si uvedomila,ze ved to je blbost. Prave ta tvoja vytrvala snaha moze budit tu nechut naucit sa to, u nas to tak bolo. Daj tomu radsej pauzu a neioc ine skusajte, neskor uvidis.

pozerala som aj tu vestu confidence, fakt sa mi lubi ,asi ju kupim. 😎

jennyska
9. črc 2012

Ahoj všem! 🙂
Zapojte se do naší Velké letní soutěže o 4denní pobyt ve 4* hotelu Chopok!!!
Stačí jen odpovědět na tři základní otázky a vyhrát můžete třeba právě vy!

Více info a celá soutěž zde: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=39010393...

Hezký den,
Jennyska
Asmira team

paolin
9. črc 2012

@mariana85 souhlasím se @sisstin samo jsme čekali do tří let, co bude, ale prostě vnímavý rodič už ví dřív, že dítě je "jiné". a jak píše @sisstin je "nemluvit" a "nemluvit".

sisstin
autor
9. črc 2012

@sicinka jinak k těm barvám, jako průměrné tříleté dítě barvy umí, ale zas to není věc, která je extrémně důležitá. To tu tuším psala @jolinka že naprosto zdravý Miško barvy taky neuměl, nebo možná ještě neumí, to zas není žádná trága 😉

Třeba s barvama Tygr problém neměl (až je dysfatik a těm to prý dělá problém), barvy se naučil naprosto sám asi okolo 2,5roku...to jsem tady psala holkám, že to snad byla první věc, kterou jsem mu nemusela narvat do hlavy a naučil se ji sám 😅

sisstin
autor
9. črc 2012

@mariana85 např. v hodně regionech psychologové znají jen dysfázii expresivní, o smíšené nebo receptivní tam nikdo neslyšel 😝 protože oni se prostě nevzdělávají dál, vyšli ze školy před 20lety, kdy žádná taková diagnoza nebyla, tak proč se vzdělávat dál že 😝

Před 10lety Matějček psal, že VD je EXTRÉMNĚ VZÁCNÁ porucha řeči způsobená poškozením CNS, a v dnešní době je dysfatiků mraky, logo školky jsou beznadějně přeplněné. Např. v Brně dostat dítě pod 5let do logo třídy je snad nemožný 😖 A stejně je prostě ta informovanost furt malá, a furt se setkáváš se zoufalýma rodičema, kterým všichni tvrdí, že mluvit se naučí každej a bla bla...a jim stále dítě v pěti letech nemluví nebo naprosto katastrofálně 😖

Nevím, zda máš dítě, které mělo problém s řečí, ale je to handicap příšernej. Většina dětí je agresivních, frustrovaných, jsou sociálně pozadu, protože prostě od 3 let už je řeč pro socializaci hrozně důležitá, natož, když má to dítě i narušený porozumění.

Syn umí čísla, písmena, sčítá a odčítá, čte apod, ale je mu to celkem k prdu, když si pak chce hrát s vrstevníkem, který ho pak odmítá, protože mu nerozumí ani slovo 😖 On kdo to nezažil, tak fakt nepochopí, a furt to mají všichni tendence zlehčovat.... 😒 A to máme za sebou už skoro 3roky logopedie a kolik let nás ještě čeká. Nezačít to řešit sama na vlastní pěst, tak nevím, jak by na tom syn ted byl..páč on se před třetím rokem sice rozmluvil, ale jakým způsobem že 😝

miawa
9. črc 2012

@mariana85 Také souhlasím se @sisstin. Většina pediatrů vůbec neví, co je vývojová dysfázie, natož, že postihuje všechny složky vývoje a co všechno zahrnuje. A čím dříve se na to přijde, tím lépe, je víc času na nápravu a ty nálsedky pak nejsou tak hrozné.

@sicinka Pojmenování barev opravdu dělá dysfatikům problém. Pokud umí barvy odlišit od sebe, dá stejné kostky k sobě, dá červenou kostku na červenou podložku apod., tak je to v pohodě. Pořád mu opakuj "tohle je červená" a on na to jednou dojde. 😉 To slovo "červená" může být abstraktní pojem, protože on prostě nechápe, že červená se říká všemu, co má červenou barvu. 🙂 Maty se barvy naučil tak okolo 5,5 roku. 😅

sisstin
autor
9. črc 2012

@mariana85 a je zajímavý, že už ted i v odborných článcích je psáno, at rodič nevěří pediatrovi a ty žádanky si prostě vydupe 😝 takže za tím něco bude 😉 Pediatr tak max. zváží a umí napíchat do dětí všechno, za co mu farmaceutická firma zaplatí a předepisovat ATB. Že by měli nějaké znalosti z vývojové psychologie, tak to dost nehrozí. V cizině je třeba běžné, že se dělá vývojový screening už ve 2letech, a je naprosto běžné, že vadu řeči mají diagnostikované už dvouleté děti, to samé autismus a dá se to řešit, a tím ten stav zlepšit 😉 navíc to není pro děti nic, co by jim bylo nepříjemné. Je to prostě formou hry 😉

Mám v péči dva autíky, ani u jednoho pediatrička ve 3 letech nic neřešila, a to fakt nebylo jen o tom, že by nemluvili že 😝 zřejmě máš nějakého opravdu vzdělaného a erudovaného pediatra, když se na něj můžeš ve všem spolehnout. To je fakt velká výhra 😉

zuzana76
9. črc 2012

@sisstin ahoj, pisala som sem pred tyzdnom o synovi, uz som navstivila psychologicku, zatial je to vraj ok, ak nebude rozpravat v 2.5 roku , mam sa zastavit s malym, zatial ho diagnostikovala len na zaklade mojho popisu, dnes som ho objednala logopedicke, ale termin az 4.9., inak nam pribudlo nove slovo- teta

a chcem sa ta spytat, moze syn vraviet vety, ak nerozprava, cela rodina rozumieme tieto 2 vety - "kde ides?" pouzije vacsinou aj spravne, ked niekto odchadza a "co je toto? ", nepovie to uplne cisto, ale normalne tomu rozumiet a rozumeju to vsetci clenovia rodiny, nielen ja, takze si nenamyslam, len mi nejde do hlavy, ze povie len asi 8 slov a 2 spravne vety, starsi tvoril vety, az ked uz mal slovnu zasobu velku, mozno aj 200 slov

moudivlacek
9. črc 2012

ahojky holky,po silene dlouhe dobe se ozyvam,nemoce, chata....
mame docela pokroky, malej se rozmluvil,neni mu 100% rozumet,ale snazi se, uz 3x cural na zachode 😵 tak snad se hneme kupredu

sisstin
autor
9. črc 2012

@zuzana76 to je právě dobrý znak, když dítě má malo slov a tvoří z toho věty 😉 v tomhle věku. To fakt vypadá zatím na OVR nebo opožděný vývoj celkově 😉 syn právě začal tvořit spojení, až když měl slovní zásobu 250slov a to měl 3,5roku...a to už je fakt divný 😉

miawa
9. črc 2012

@zuzana76 A jak je na tom z porozuměním? Ono je možné, že má ty věty naučené jako echolálie. Zvlášť to "kde ideš", když to říká v situaci, kdy někdo odchází. 😖

zuzana76
9. črc 2012

@sisstin aha, no ale on nikdy nepouzil tie slova osamotene, vzdy len ako tieto vety, takze si skor myslim, ze sa to naucil ako slovo - tu celu vetu

zuzana76
9. črc 2012

@miawa noved to, ale inak rozumie vela veci

filmuska_01
9. črc 2012

@zuzana76 u dcerky to bolo asi 40slov -vratne citoslovci- ked zacala tvorit vety.

ahoj, neivem ci mu ratas za slova aj citoslovcia zvieratiek hav -hav, mu, brm napr. to sa tiez rata, aj ked pouzije prvu slabiku slova na ustalene pomenovanie niecoho.

zuzana76
9. črc 2012

@miawa co znamena echolalie?, ze len opakuje?

smardik
9. črc 2012

@mariana85 taky s tebou souhlasit nebudu jako matka dítěte s vývojovou dysfázii. 3 měl v říjnu, řešila ještě neměl dva a půl a jsem ráda. Kdyby jen nemluvil nebo málo-jak třeba mladší syn počkám, ale on ani nerozuměl - třeba jsem řekla Tomášku pojd si umýt ruce, pojd papat a on mi nerozuměl, takže tam čekat podle mě nemělo smysl, na co? když jsem přišla s talířem pojd papat pochopil podle talíře, ale jen slovně ne a bylo toho víc. oni už se vyjádřit potřebují ale neumí to. pracujeme od lonského června každý den takže přes rok, tak chodíme i na logopedii a ted ve 3letech a 7 měsících má cca 30 slov-nemám ted jeho slovník u sebe doplněný tak nevím jestli má 28 nebo 30 slov ale víc to není a má slova typu ham ham, čiči, ne, aoj-ahoj, gaga, ššš prostě co běžně říkají děti cca v 18 měsících. mama se naučil někdy ve 3 a půl a to i ted nemá zafixované a volá na mě někdy tata-tak volá na dědu, bráchu, strejdu prostě všichni jsou tata, protože to neumí říct. o jídlo, pití si řekl taky až po 3 roce, neuměl říct že chce ham. jak to chtěl stál před ledničkou a řval
no a co se týče dr. tak bych se jen zasmála, i když jsem jinak s dr. spokojená v tomhle to podcenuje a čekal by
snad do 4 a to na co? o dysfázii snad v životě neslyšel, stačilo mi to ted na 3 leté prohlídce kdy měl už u sebe zprávu jak na Tom je a strašně se divil že nespojuje slova, když jsem řekla že neumí říct ani mama, říct si o jídlo, pití byl v šoku a to jeho diagnozu měl

za mě spoléhat na dr. a čekat že nás pošle je pozdě. ber to jen tak počkáš do 4 let dobrý, než se někde objednáš a dostaneš je dítěti skoro 5 let a to je fakt málo času na nápravu než by dítě mělo nastoupit do školy. kromě toho chceš logo školku a potřebuješ papír, syn je na tom tak že ho ani logo školka nevezme a v září mi nastupuje do speciální školky, ted chodí do jeslí

miawa
9. črc 2012

@zuzana76 To znamená, že opakuje bez významu a třeba by nějaké situaci. Takže má zafixované to, že někdo jde pryč a říká "kde ideš". 😉 Ale neříká to proto, abyste mu odpověděli, kam jdete. 😅

zuzana76
9. črc 2012

@miawa ano a to je zle tie echolalie?ono, ked sme tu vetu zacali rozumiet, tak mu to vsetci este opakovali a on po nich, takze toto asi nerobit, vsak?

co je toto? sa pyta, ked ukazuje na nieco v knizke

zuzana76
9. črc 2012

inak mame slova - daa, mama, tata, baba, hav, teta, aaah / pit, voda/ , te / chce/, nete / nechce/

uz som pocula, aj -nejde

jolinka
9. črc 2012

@sisstin siss no farby maly uz vie...asi 2-3 tyzdne dozadu. my sme boli pred mesiacom ked mal 3r 5m, u psychologicky, tam farby nevedel aj celkovo malo ukazal takze skonstatovala ze takmer na 3.5 roka by uz toho mal vediet viac {ale naprikl. tie klasicke otazky na porozumenie pekne vedel , vsak to doma trenujeme 😉 😉 😀 😀 }...

no a par dni na to si vypytal logico a doslova behom hodiny pochopil vsetky farby z tych cudlikov...a bolo, vie uz aj ratat predmety cca do 6.

ono tie kognitivne veci fakt mozu nabehnut aj neskor vela zalezi na zaujme dietata a ochote spolupracovvat.

Riesit treba dieta v celku...u dobre sa vyjadrujuceho dietata neznalost farieb trebars aj do 4 rokov nie je alarmujuca,
u deti ktore maju nejaku poruchu reci ....je potrebne to "ucenie" kognitivnych veci, ani nie preto aby danu vec vedeli samu o sebe...ale skor preto ze kazda dalsia vedomosti ich posunie aj v reci,

sisstin
autor
9. črc 2012

@jolinka vy jste s ním byli u psycholožky? 😲 😕 Že jsi ani nic nepsala 😕 jinak Tygr už má konečně celkově dobrou kognitivní kapacitu a rovnoměrný vývoj, huráááá....ale trvalo to 😅

sicinka
9. črc 2012

@sisstin @miawa holky mě fakt neva že neumí barvy, mě spíš vadí ta doba kterou už ho už je učím a to je se spoustou věcí ono prostě i ta blbý OVŘ zpomaluje vývoj, ne že ne. Jinak já bych tu už fakt nic moc nemusela dělat, Dáda se podle všeho tak do roka zařadí k normálu a bude klid (snad). Ale tak nějak jsem si tu zvykla číst i informovat a tak 🙂 je fajn se potkávat s někým, kdo řeší podobné věcí. A jako opravdu není pravda že si tím dnes lidé diagnozou usnadnuji zivot (sice se opakuji) ale mám sestru které je 25 a velmi pravděpodobně měla vývojovou dysfazii a rozhodně se to nenapravilo samo a stálo to moc práce, aby na tom byla tak jak je dnes. A k pediatrům viz můj popis kontroly před asi 14 dny absolutně nevím na základě čeho by mi mohl pediatr diagnostikovat problém s řečí, jelikož s Dádou vůbec nemluvil a v těch 5 minutách kdy jsme byli v ordinaci ho akorát zvážil, změřil a poslechl.

sisstin
autor
9. črc 2012

@zuzana76 a to porozumění s ním trénuješ? Jak jsem ti psala, ty otázky "z čeho se pije, čím se jí, čím se jezdí, co si vezmeš, když venku prší" atd.? 😉 Těžko říct, aby to fakt nebyly ty echolalie, jak píše @miawa. On když se ptá na to, "kde ideš?" tak čeká na odpověd, nebo ne? 😕

zuzana76
9. črc 2012

inak pasivne rozumie podla mna vcelku dobre, aj reaguje, ale nie vzdy, podla nalady

este vie povedat - ham, mnam a ete/ este/