Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

senja
28. zář 2012

@sisstin Zitra ti napisu presne, OK? Ted zrovna se mi nepodari to najit, aniz bych vzbudila to svoje zviratko 🙂 O uzdicce jsme Kr. jaksi zapomneli rict, ale jak rikas, na tom stejne nezalezi.

hrusti
29. zář 2012

@senja My máme podle Kr. OVŘ, ale poslední dobou mi přijde, jestli fakt nemá dysfázii. Jdeme na kontrolu snad v zimě/na jaře. S uzdičkou nevím. Mně došlo, že se o něčem zmínila kdysi zubařka, že to musíme kontrolovat, ale v té době jsem tomu nevěnovala pozornost. Ted jdeme koncem října na další kontrolu, tak to zkusím nadhodit, aby mi trošku osvětlila, co tím myslela. Ale asi to nebude mít nijak hrozné, když na foniatrii si ničeho nevšimli a tam mu do pusy koukali 😉

sisstin
autor
29. zář 2012

@senja jj, díky. Já jen, že ona rodičům třeba nějaký podezření řekne, ale pak do zprávy to nedává, pokud to vyloženě nediagnostikuje. Jinak co se týče tý LMR, tak podezření na lehkou měl okolo 3 let tuším Ondra od @romana a při příští návštěvě po LMR ani stopy, takže fakt uvidíš, jak se to prostě u vás bude vyvíjet. Může udělat hodně velkej skok do tý doby 😉

@hrusti no pokud je ta dysfázka hraniční, tak to fakt může trvat, Hanička od Hanky ji od Kr. dostala ofiko až v šesti letech a to tam taky chodí někdy od dvou let, prostě u těch hodně lehkých poruch to nemusí být dlouho poznat 😉

sisstin
autor
29. zář 2012

@hrusti jinak Tygrovi do pusy koukalo xy lidí, a taky si to nikdo nikdy nemyslel. Až ted naše logo že 😔 takže jsem ho už objednala na tu stomatochirurgii, a počkám, co mi řeknou tam 😉

sisstin
autor
29. zář 2012

já včera objednala první dárky k Vánocům, zas samý smartovky - Iq puzzler, Tangram objects a Na ledové kře 🙂 a jdu vařit 😅

adamkofjo
29. zář 2012

ahoj sisstin , pisala som ti aj postu len neviem ci mi ju aj odoslalo>>> chcela som sa ta spytat na pracovne listy ktore mas vo fotoalbume, teda konkretne Simonove pracovne listy logopedia , je to dobra knizka vaham ci ju mam objednat a ktore este mate publikacie z tejto serie teda ako si s nimi bola spokojna 😨 dik za odpoved

filmuska_01
29. zář 2012

ahojte, ozyvam sa po dlhsej dobe, nastupila som do prace,ale obcas vas aspon citam a tesim sa z vasich pokrokov. 🙂
dada chodi do skolky, je to zmiesana trieda pekne si zvykla,aj
ked ju tam maju ucitelky i deti za take zive babetko kvoli tej reci ako to celkovo ovplyvnuje spravanie a socialnu zrelost.Motoricky je dobre, aj samoobluzne, zapaja sa,len ked je nejaka komplikovana cinnost a popisuju je strucen slovne, vsimla som si ze ma problem zapojit sa, az ked vidi ze deti napriklad poskocia a tlesknu a zas cupnu tak to opakuje az po videni,nie po slovnom pokyne.
pritom ma mat porozumenie ok.
aj vztahy zatial nema kamosku,ma rada deti,staci jej spolocnost deti.

re cnapreduje, napriek agramtizmom, ignoruje napr. zvratne Sa Si,buduci cas tvori len neurcitkom,ale trenujem aj ked casu je pomenej.
co sa tyka zrozumitelnosti, isto to nieje 80percent adekvatnych k veku, stazka polovicu rozumie dospelak cudzi, pomaha si casto neverbalne.

a mame dokonca prvu basnicku 4 versovu
Ide zaba po rebriku,
natahuje elektriku,
ide to nejde,
to nechame to na leto 😎

tak sa z nej tesim,to pochopite len vy, dockala som sa 😀

co sa tyka uzdicky fatk neivem ,aj u nas je ten jazycek taky menej ohybny akoby, a mala som podozrenie ale savec bola riadny pri kojeni,aj ho vypalzi daleko,ma tkay dlhy jazycek prave dost,len ta pohyblivos tje mensia,ale cvicneim sa to lepsi tusim.

@sisstin, som zvedav ako to bude u tigrika, drzim palce.

monnaa
30. zář 2012

Ahojte, síce neprispievam, ale už dlhšiu dobu sledujem túto diskusiu. Som veľmi rada, že existuje, lebo veľa vecí som sa tu naučila 🙂

Chcela by som vás poprosiť o radu , ako cvičíte / cvičili ste / s 3- ročnými deťmi logopédiu, havne teda motoriku orofaciálnej oblasti a jazyka.

Náš prípad je asi takýto- syn zaostáva v hrubej motorike / chodil začal ako 17- mesačný a stále cvičíme Vojtovku / , v jemnej motorike, má tiež oneskorený vývin reči / ešte teda nemáme dg, ale zatiaĺ sa to mne tak zdá , možno tam bude aj dysfázia časom, neviem.../ , teraz rozpráva už skoro všetko, vo vetách , zdá sa mi že aj gramatika je OK, ale výslovnosť je katastrofálna . Od neurológa máme stanovenú dg. ako centrálny hypotonický syndróm, takže tá hypotónia je aj v orofaciálnej oblasti.
So synom chodíme na logopédiu od 2,5 roka, myslela som si, že od 3 rokov už začneme nejak pracovať s jazýčkom, ale logopedička mi povedala, že je ešte na spouprácu malý, že máme doma nejako cvičiť, ale ako , to nepovedala. My ako skúšame také cviky , ako napr. olizovanie hornej pery, kývanie jazykom do strán, ale absolútne ho to nebaví a samozrejme že to ani nevie.
Neviem, či existuje nejaká knižka, alebo web stránka, ako s dieťaťom cvičiť.
No a uzdičku už máme prestrihnutú v 2 rokoch, taže tam problém nie je.
ďakujem vám za každú radu 🙂

miawa
30. zář 2012

@monnaa Ahoj, vítej... to je jasný, že ho to nebude bavit a je blbý, že vám logopedka nic neřekla... Mohu dát akorát pár rad, jak to cvičení udělat zábavnější. 😉 Teda v případě, že má rád sladké. 😅

Můžeš mu dát před pusu lízátko, aby se ho dotýkal špičkou jazyka, můžeš mu kolem pusy dát nutelu, popř. třeba jogurt, aby to olizoval... a pak ještě můžeš koupit v cukrárně jedlý papír, ten se dá taky nalepit na rty nebo na horní patro a dotýkat se špičkou jazyka... Jinak trochu zábavnější cvičení na trénování orofaciálních svalů je foukání, brčkem do mléka a dělat bublinky, foukat papírovou kuličku po stole apod.

filmuska_01
30. zář 2012

@monnaa
my sme mali tuto knihu
http://www.martinus.sk/?uItem=22999

nie je idealna,ale lepsia ako nic.

U nas pomohlo ze sme trenovali vsetci,aj vyplazovanie jazycka, aj starsia dcerka aj ja, aj tato. akoze sutaz. a vzdy kratko len 4-5 cvikov max a casto.

sisstin
autor
30. zář 2012

@monnaa podle mě to dysfázie nebude, když ve 3 už mluví v normálních větách. Tak bud spíš dysartrie, nebo co je pravděpodobnější, od té hypotonie má ochablé svaly. Já bych zkusila orofaciální stimulaci 😉

sarael
30. zář 2012

Ahojky, chtěla bych se vás zeptat na jednu věc, možná už to tady někdy bylo řečeno, ale obávám se, že tolika stránkama bych se nepřekousala, tak budu moc ráda, když mi tady někdo odpoví.. 🙂 Moje dcera (5 let) má už necelý rok diagnosu dětský vysocefunkční autismus. Teď jsme se konečně dostali na vyšetření k psychiatričce, která je ale toho názoru(a dost si za tím stála), že o autismus se rozhodně nejedná, ona to vidí na receptivní dysfázii+ADHD. Takže první, co mně napadlo bylo, jestli děti s takovouto diagnosou můžou mít autistické rysy...?? Jako třeba v minulosti chůze po špičkách, občasné dávání si ruce na uši nebo se občas vyskytují různé zvláštnosti, které brzy zase vymizí, ale zároveň se objeví další, nové.. Jestli je tady maminka, která má dítě s RD a ADHD, mívají vaše děti nějaké zvláštnosti nebo je prostě naše psychiatrička jen totálně vedle a já si nadělám zase jen zbytečné naděje??Díky moc 😉

nelaja
30. zář 2012

@sarael Ahoj, pri receptivnej dysfazii mozu byt auti rysy. So zlepsovanim porozumenia by ale mali ustupovat. Od koho mate diagnozu? Ono je to asi v podstate jedno, co je na papieri, dcera ma zrejme problemy s porozumenim reci. Myslim ze pri tazkej rec. dysfazii i autizme je terapia dost podobna. A tažka dysfazia ma pre dalsi zivot a buducnost dietata casto horsie nasledky ako VF autizmus a tiez je tam nutny specialny pristup aj specialna skola napr. Ako dcera komunikuje? Hovori? Ake ma porozumenie, resp. comu v reci nerozumie? Chodza na spickach ani citlivost na zvuky nemusia hneď znamenat autizmus. Aj moja dcera chodila 4 mesiace v kuse po spickach a vadia jej niektore zvuky doteraz a detsky autizmus ma vyluceny. Na diferencialnu diagnostiku je v CR dobra Dr. Krejcirova, ta by to mohla rozlusknut. Vraj by mala v rijnu objednavat na dalsi polrok, Sisstin ma urcite na nu kontakt.

monnaa
30. zář 2012

@miawa
@sisstin
@filmuska_01 - moc vám ďakujem za rady, vyskúšane, aj tú "skupinovú "terapiu ako písala filmuska 🙂.

Orofaciálnu stimuláciu sme robili asi rok, no asi sa k nej teda vrátim.
Ešte raz obrovská vďaka !

lenulinka21
30. zář 2012

@sisstin čeká nás neurologie :P sice vím,co bude následovat,ale napadlo mě neuroložka mi může napsat
doporučení do zařazení do běžné mš že?? 😉 nebo i dětská dr. může? Zatím má Pája ofiko jen dysfázku.
On je ve všem "normální" je nemluví...noo teda v té logice je napřed. 😀

sarael
30. zář 2012

@nelaja Díky moc za odpověď. 🙂 My jsme v Praze na diagnostiku nebyli, VFA má dcera od naší psycholožky z Jablunkova, jsme z Třince. Vždycky jsem manželovi říkala, že do Prahy pojedeme jen, když se stane, že: co odborník, to jiný názor..Což se vlastně teď děje a já jen nevím, jestli teď dál pátrat po správné diagnose nebo to nechat být a dál se zaměřovat jen na práci s dcerou, jako jsme to dělali do teď. Přiznám se ale, že mi to není až tak úplně jedno, co má napsané na papíře, protože co dostala onu diagnosu autizmus, tak k ní někteří dost změnili přístup- učitelky ve školce(chodí do běžné MŠ) a né jen ony, celkově ve svém okolí narážím na lidi, pro které je autismus=MR a už nemám sílu to pořád dokola každému vysvětlovat, jak to s tím autismem vlastně je. Do teď jsem si ale myslela, že dysfázie je porucha lehčího rázu, jak mi to ostatně i vysvětlovala psychiatrička, takže o tom, že má lehké i těžké formy moc nevím. Naše Elenka teď komunikuje řekla bych už celkem dobře, ona vždycky mluvila. Echolálie, které u ní ještě před rokem byly, už úplně vymizely, taky už nezaměňuje zájmena, nevynechává slova, řekla bych, že už ani ty agramatismy nejsou. Vyslovuje fakt hezky, teď jsme nacvičili Ř 🙂 .Co se týče porozumění, tak tam se už taky hoooodně zlepšila, rozumí už většinou všemu, co jí říkáme a když něčemu nerozumí, tak se zeptá a já jí to vysvětlím tak, aby rozuměla nebo jí to případně nakreslím a pak je vyhráno 🙂 . Někdy ale odpoví na nějakou otázku nelogicky, takže to porozumění zřejmě není 100%. Vidím to i u čtení né zcela známých pohádek, když to přečtu najednou a pak si povídáme, o čem to bylo, tak moc neví, i když se na četbu soustředila..Je ale fajn, že si s ní už můžu plnohodnotně popovídat, protože před rokem, kdy jen echolalicky opakovala, jsme z toho byli všichni na nervy, že se od ní nic nedovíme. 🙂 S těmi diagnosami to je ale fakt na palici, psychiatrička jí do zprávy napsala atypický autismus, abychom údajně nepřišli ve školce o asistentku( kdyby jí tam napsala tu její Rd s adhd). Takže teď babo raď- dětský VFA a později AS nebo Atyp. autizmus+ADHD nebo RD+adhd?? 🙂 Takhle to má ve zprávách a myslím si, že by nebylo špatné ten seznam alespoň trošku zúžit.. 🙂

magimary
30. zář 2012

@sarael nuž, myslím, že dozrel čas na differenciálnu diagnostiku v Prahe 😉
nech vymiznú tie otázniky z vášho (a najmä dcérinho!) života 😉

lenajsek
30. zář 2012

Ahoj, zase nestíhám, jsu fakt hrozná ☹

@monnaa Ahoj, my máme od foniatričky, neuroložky a logopedky diagnózu vývojová dysartrie, takže taky se potýkáme s ochablými svaly v oblasti pusy a nespolupracující jazyk, takže taky zkoušíme různé logopedické cviky a masírujeme pěnovým míčkem obličej, zkouším rozmasírovat jemnými tahy na obě strany od čela až po bradu na obě strany vždycky prsty ten obličej, dávám Lukáškovi jemně pusu k sobě, což on sám moc nedovede, atd...
No a na to logo cvičení máme obrázky, podle kterých zkoušíme před zrcadlem, samo že ho to doma moc nebaví, paradoxně u logopedky je to lepší, tam minule krásně pracoval. Jenže, jemu nejde dát jazyk na horní patro, nedokáže se olíznout na horním rtu, nedokáže našpulit pusu, takže neumí pořádně foukat a pod, takže je to běh na dlouhou trať.
Ale jak píše @miawa, zkusila bych triky s tím lízátkem, to je u nás velice oblíbené, s nutelou, ta už u nás tolik nevede, s tím jedlým papírem...
No a taky co nejvíc foukat, brčkem do bublifuku, brčkem do vody, brčkem do peříček nebo natrhaných kousků papíru (my jsme tohle začali dělat před pár dny, že si nejdřív papír roztrhá, to ho velice baví, pak do něj zkouší foukat a nakonec si ho nalepíme na bílou čtvrtku, teda barevný papír a moc ho to baví). Do pěny foukat, zkoušet jak s brčkem, tak bez brčka, do papírocých lehkých míčků, posílat si foukáním třeba ty peříčka přes stůl a pod...
A taky různé foukací nástroje, flétna, píšťalka, frkačky, co se používají na párty a pod... 😉
A jakou jste dělali orofaciální stimulaci? Nemáš nějaké návody k tomu? 😉

lenajsek
30. zář 2012

Jinak asi fakt budu muset ještě teď na podzim Lukina objednat k nějaké dobré dětské psychiatričce, jestli k té Čermákové do Brna, nebo k jiné.. protože jeho záchvaty vzteku a hysterie jsou teda fakt na mě moc...
Není to teda naštěstí často, ale jak to začne, tak to fakt stojí zato. Třeba dneska večer kvůli tomu, že jsme zkoušeli hrát pexeso a byla u toho puštěná TV, on se díval víc na TV jak na to pexeso, tak jsem TV vypnula a v tu chvíli řev jako prase, uklidnil se asi po půl hodině hysteráku... a pak se mu samo blbě spí, už se vzbudil s hrozným pláčem, asi byl celej z toho rozhozenej... 😖

lenajsek
30. zář 2012

@sarael Držím palce, aby se brzo správná diagnóza rozlouskla. Vím moc dobře co to je pořád nevědět, co je s dítkem, jakou má poruchu, jestli je to dysfázie, nebo nějaký druh autismu...
My máme od jedné psycholožky přímo dětský autismus, ale tomu úplně nevěřím, tam vyšetření skoro nebylo, syn jen v ordinaci hrozně plakal a nechtěl tam být, v podstatě ho ani nevyšetřila a teď od druhé psycholožky zatím opožděný vývoj řeči, s tou vývojovou dysartrií a mírný PAS... ale ona se nespacializovala na autisty, tak nás právě posílá k dětské psychiatričce. Taky se chci objednat do Prahy ke Krejčířové, tomu dávám největší naděje a šance, že nám konečně někdo řekne, co je synovi a jak dál...
Jinak zatím s dysfázií nemám žádné zkušenosti, syn má jen pár slov, jednoslabičných, porozumění dle psycholožky má v normě, až na abstraktní pojmy, ale podle mě jej taky ne úplně vyšetřila na to porozumění, takže to taky klidně může být receptivní dysfázie, nebo smíšená, a je taky neklidný, mám pocit, že porucha pozornosti tam bude taky...
Tak držím palce, abyste se dostali k někomu, kdo dcerku pořádně vyšetří a dá správnou diagnózu.
A jste z Třince? Tam to znám, narodil se tam můj taťka a bydlí tam moje babička s dědou a mám tam i další příbuzné, babička s dědou bydlí v paneláku, na Terase. 😉 Tož zdravím do Třinca! 😉

nelaja
30. zář 2012

@sarael No parada, naozaj sa objednajte Dr. Krejcirovej. Dysfazia ma rozne formy aj stupne zavaznosti a v ziadnom pripade to nie je "lahka" diagnoza a stazuje zivot dietatu v komunikacii aj v socialnej oblasti + k nej byva pridruzene vselico od ADHD, poruchy pozornosti, poruch ucenia v skolskom veku. Je super, ze dcerka chodi do beznej skolky. Co je u nej teraz aktualne najproblemovejsie v spravani? rozumie uz celkom pekne, ked sa dokazete bavit o precitanej rozpravke, to je moj sen 🙂 . verim, ze realny, ale moja dcera je este mala, nema ani tri roky a tiez sem tam odpovie nelogicky na otazku, (Co si nalepila myskam do knihy? odpoved "mysky", Co si nalepila, co budu papat - az potom spravna odpoved "syr" a podobne). Niekedy jej musim viackrat otazku zopakovat, takze u nas je to aj o nepozornosti, ked potom odpovie spravne. Ste fakt zvlastny pripad a som zvedava, ako vas nakoniec uzatvoria.

sisstin
autor
1. říj 2012

@sarael jak píšou holky, u receptivní dysfázie (a celkově u dysfázie, kde je narušený porozumění řeči) auti rysy jsou. Ale s nástupem porozumění by měly mizet 😉 jinak dysfázie rozhodně není lehká porucha, hned po autismu je to druhá nejtěžší porucha komunikace a orientace. Samozřejmě záleží na tom, jaký druh to je a na míře postižení. Stejně jako u autismu je to spektrum dysfázie hodně široké, od dětí co jen špatně vyslovují a mají horší gramatiku až po děti, které nerozumí slovům a jsou fakt "jiné" 😉

Odlišit receptivní dysfázii od VFA bude podle mě celkem těžký, tam bude záležet už na drobných nuancích a to chce fakt dobrýho psychologa, takže Krejčířová nebo teda Apla, ale tam by jste čekali hooooodně dlouho a vyšetření není zrovna levný. Obecně u receptivní dysfázie není narušená ta triáda, která je narušená u autismu, děti mají bohatou neverbální komunikaci (ale až třeba okolo tří let), zajímají je mezilidské vztahy, mají nápodobovou hru (ale opět zase až časem) atd. U té receptivní dysfázie jsou také echolálie. U vás, pokud RD, tak opravdu čistá, protože tu expresi narušenou nemá 😉

monnaa
1. říj 2012

@lenajsek - aj tebe moc ďakujem za super rady. teraz moc nestíham písať, tak skúsim zajtra bližšie k tej orofaciálnej stimulácii 😉

sicinka
2. říj 2012

Ahojky, tak máme každé ráno scény že do školky nepůjde zkouší jen smlouvat jestli by třeba nemohl do práce nebo s dědou, takže musím vydržet. Jako je skvělé vědět, že neječí bez přičiny, ale když mi za půl hodiny v autě asi 100x zopakuje že on jako do školky nepujde a když se zeptám tak řekjne jen nechci do školky. Bohužel řeč nepostoupila natolik, aby třeba co mu vadí 🙂 Jo a ve školce je uplně v pohodě nebulí, do řízené činnosti se zapojuje, pomáhá s měnšími dětmi, jen je to asi povinost a to se mu nelíbí. Jinak holky co jste z prahy o víkendu jsem zcela náhodou narazila na zahradní železnici zásmucka, ač to není úplně blízko tak pro mašinkofily je to místo jak dělané doporučuji, jen to chce hlídat kdy mají otevřeno je to jen pár dní v roce.

hrusti
2. říj 2012

@sicinka Dádovi už asi došlo, že to je napořád 😉 Snad se to brzy srovna. U nas zatim dobre, zatim se tesi, ale jak chodi jen 2x tydne, tak je to neco jineho. Ve skolce jsem se ptala, jak spolupracuje,. Tak pry pokud to neni moc dlouhe, tak uz se i zapojuje a vydrzi. O těch vláčkách vím , ale myslím, že minulý víkend byl poslední víkend kdy to jezdilo, jesti se nepletu 😉

krystalka
2. říj 2012

@sicinka - ahoj, my jsme takhle chodili do školky v tom květnu a červnu, když tam začal chodit...Ráno otvíral oči se slovy "do školky ne", po cestě fňukal, ale ve školce se pak zapojil a nebyl problém, v poledne kolikrát nechtěl už jít domů...U něj podle mne byla důvodem ta představa, že se pak se mnou bude muset rozloučit (i když byl z miniškolky zvyklý tam být celé dopoledne sám a tam to nikdy nedělal), pořád jsem přemýšlela co s tím a tak jsme si prostě udělali takový rituálek s obrázkem do kapsičky a pak už to bylo mnohem lepší...možná mu tenkrát taky úplně nesedly paní učitelky....nebo se mu tam prostě něco nezamlouvalo....Ale teď v té nové třídě je to od začátku v pohodě, těší se tam, cestou skoro běží, ve třídě mi už pomalu ani nedá pusu 😉....je tam fakt spokojený a mně spadl kámen ze srdce, protože předtím ty dva měsíce to byl docela stres, taky mi právě neuměl ještě moc sdělit, co mu vadí.....
Jinak díky za info o té železnici, už o ní taky nějakou dobu vím, ale ještě jsme to nějak nestihli...tak aspoň máme zase nápady na jaro 🙂 , teď jsme toho o víkendu měli nějak moc - v pátek jsme courali celé dopoledne po Vyšehradě, Jiřík to tam miluje, může tam běhat, koukáme na Vltavu (byla tam nějaká akce, takže byla plná řeka lodí a lodiček), je odtamtud vidět dost zblízka železniční most přes řeku, dole projíždějí tramvaje vyšehradským tunelem.....nasbírali jsme tam asi 3 kila kaštanů, tak jsme něco vzali i do školky 🙂 . A v sobotu jsme byli na veletrhu hraček v Letňanech...no tedy většinu času jsme strávili v hale, kde bylo Model hobby a byly tam modelové železnice - ani jsem vlastně nic jiného nečekala 😀

petana1
2. říj 2012

Preji pekny den, tuto stranku jsem objevila diky jedne hodne mamince z jineho fora. Chtela bych se s vami podelit o moji starost, ale i radost. Mam klucinu, o vanocich bude mit 4 roky. Motoricky velice sikovny, zna celou abecedu a ke kazdemu pismenku slova, vsechny barvy, spoustu pisnicek, dokaze se oblect a zeslect a rozumi pojmum vcera / dnes a zitra. Do tri let nemluvil vubec, jsme trilingvilni rodina a dlouho jsme resili, zda to bude ten problem. Potom se prislo na to, ze skoro neslysi a byly mu voperovane ventilacni trubicky do usi a odstranena nosni mandle. Po te zacal delat velky poprok, mluvi tak napul srozumitelne a napul hatmatilkou a vseobecne rozumi mnohem lepe nez drive. Navstevujeme logopedii, doma i ve skolce mame plan, ktery dodrzujeme a intezivne "vyucujeme". Mela jsem na nej udelany posudek brzo po operaci a vypada to na socialni komunikacni poruchu. Bohuzel to nemohli rict na 100 % a rikali, ze muze byt ted proste ve vyvoji a vse doneze. Nevim proc, ale proste i pres ty uspechy, mam porad strach, ze to nedozene a nikdy nebudete dobre mluvit 😢 Je zde nekdo, kdo byl v podobne situaci?

sisstin
autor
2. říj 2012

@petana1 ahojky, na tu sluchovou vadu rozumí a mluví opravdu dobře. Já mám zkušenost s dvěma dětma s těžkou sluchovou vadou a ani jedno na tom není tak dobře, jako tvůj chlapeček 😉 Samozřejmě že díky vadě sluchu bude v určitém směru sociálně opožděný, to se fakt srovná. U vás je myslim šance obrovská, když je takhle malý 😉

sicinka
2. říj 2012

@hrusti @krystalka železnici fakt doporučuji, zatím to mělo největší úspěch a to jsme projeli co se dalo (Solvayovy lomy, mezemu mašinek v lužné, mašinku na žofíně). Jen mě dostalo že ta mašinka někde naloží děti a pak je vyloží jinde. Tak stojím čekám na Dádu a asi po 10 minutách je mi to fakt divný tak se jdu podívat tím areálem kudy vlastně jedou. No a vidím ten vláček na kterém jel zaparkovaný v depu. Dáda nikde. Doběhnu tam a on si vesele přesedl a jezdí si jinde 🙂

sicinka
2. říj 2012

@krystalka jaký máte rituál já chci taky nějaký vymyslet pro inspiraci. Všuse píšou že nemám odměnovat za něco co je automatické, ale nějak mě nic nenapadá co jinak. Napadlo mě mu dát malou zalaminovanou mašinku a každý den v týdnu přidávat vagonek pokud bude hodnej, ale to je pořád odměna co,