Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenulinka21
8. říj 2012
lenulinka21
8. říj 2012

Tak to je náš Tomášek před rokem 🙂

sisstin
autor
8. říj 2012

@krystalka bylo nás tam 11, plus ta paní z SPC a jejich psycholožka 😉 na příště jsme se dohodly, že se domluvíme na tom založení o.s., to bude zatím neveřejné setkání a na to příští už by se zas dala na web ta událost , a můžu se zúčastnit další holky. Jedna paní může poskytnout i MC, takže se můžeme setkávat s dětma 😉 příští téma bude teda to o.s., využití Ipadu a rozvoj slovní zásoby 🙂

sisstin
autor
8. říj 2012

@krystalka jinak jsme se hodně bavily mezi sebou, dvě maminky tam mají děti 16 a 11 let a bohužel moc optimistické to, co se týče školy a střední školy není, ale tak to se nedá svítit. A pak odpovídala psycholožka na dotazy 🙂

margareta76
8. říj 2012

@sisstin: A co konkretne prosim, rozpravali mamicky 11 a 16 rocnych deti, co sa tyka skoly?

sisstin
autor
9. říj 2012

@margareta76 tak když pominu šikanu, tak je prostě problém ty děti někam vůbec umístit. Protože dysfatici většinou mívají těžké poruchy učení (mají jich několik a fakt těžké), a ty školy (i Logo školy) takové děti nechtějí. Takže jedno dítě (to mladší) je už asi na třetí škole, ted je v dys třídě a stejně je na tom blbě, má těžkou dyskalkulii a s tím se např. nikdo doted nesetkal. Nemá v hlavě tu číselnou osu a dalších milion věcí.

To starší dítě je prvním rokem na učnáku a už ho chtějí přeřadit na obor pro děti s LMR (samozřejmě ji nemá), ale prostě kvůli těm poruchám učení nezvládá matiku a češtinu a jazyky (dysfatici nejsou osvobození, takže mají normálně dva cizí jazyky), i když odborné předměty mu jdou, tak propadá. Neustále rodiče chodí do školy něco řešit, orodovat za to, aby tam jejich dítě vůbec mohlo být apod. 😖

krystalka
9. říj 2012

@sisstin - hmm, tak to tedy nejsou moc dobré vyhlídky ☹ . My máme sice ještě nejmíň 2, spíš možná 3 roky, než půjde Jiřík do školy, ale už teď se děsím toho, jak budeme vybírat školu....vlastně už za necelý rok a půl bychom měli jít k zápisu 😕 ....tak už se pomalu začínám rozhlížet a dělat předběžný výběr...bohužel logopedické školy máme přesně na druhém konci Prahy a to nevím, jak bych skloubila s prací, jezdit přes celé město, doma si nemůžu dovolit zůstat....takže pátrám na Praze 5, 6, 13....ale bohužel moc velký výběr tu není - je tu pár speciálních a praktických škol (to ale nechci), no a pak klasické základky, ovšem nikde žádná "dys" třída apod., angličtina skoro všude od 1.třídy, maximálně nějaké doučování pro děti s dys poruchami...většinou je to jen formou integrace, žádná třída s menším počtem dětí.... Ach jo, sotva jsme vyřešili školku, už je před námi další "bojový" úkol 😉 . Ale se školkou jsem fakt spokojená, myslím, že líp jsme vybrat nemohli, pracují tam s nimi fakt úžasně, Jiříkovi to dává hrozně moc a navíc tam chodí opravdu rád - co si přát víc 🙂

lenajsek
9. říj 2012

To fakt nejsou dobré vyhlídky... a na malých městech, jako třeba u nás vůbec nevím, jak to do budoucna budeme řešit...

sisstin
autor
9. říj 2012

@krystalka tak Jirka má slabší dysfázii, tam je předpoklad, že ty SPU nebudou tak strašný 😉 právě ta paní říkala, že je nevzali třeba ani do Don Bosco, že prostě oni berou jen slabší dysfatiky, ti těžší by jim kazili super statistiky, páč oni jsou vedení jako školka a škola, co dosahuje s dysfatiky super výsledků, ale ono je to právě tou "selekcí" 😉 Jinak paní říkaly, že mnohdy je to fakt lepší na vesnici v nějaké základce, kde je přístupná paní učitelka, než v Praze ve velkých mašinériích školních 😉

A do praktické školy děti bez MR nemůžou, tam se prostě dysfatik nedostane, i kdyby jste 100x chtěly. Dřív do praktických mohly chodit i děti s těžkými SPU, kde se s nima jelo dle speciálních plánů, ted bez mentální retardace nesmí praktická škola žáka přijmout. A jsem strašně zvědavá, jak to tady bude fungovat, až se všechny speciálky a praktické školy zruší. Že bude 30 dětí ve třídě, a z toho třeba jeden autík, jedno dítě s MR, jedno dítě s ADHD těžkým apod. Jeden učitel a když to dobře půjde, tak jeden asistent..ehm že 😔

lenulinka21
9. říj 2012

Ahoj HOLKY koukám,že řešíte "školy" noo ale je fakt, že vybrat tu správnou nebude žáden med 😅
My máme tady klasickou základku kusek od baráku a letos otevřely LOGO třídu,takže snad to pro nás bude 🙂
Pak je tady tzv. nultý ročník,kde je taky malý počet dětí. Budu muset posondovat,a zajít se poptat konkrétněji.
Dneska jsme měla schůzku u Tomáška ve školce a sestavovaly sme INDI VINDI plán 🙂
Takže jeho nedostatky:
-oblíkání slabé, vysleče se docela v pohodě
-pomalu jí sám, polévky ale nééé
-záchod OK
-bude více trénovat jemnou motoriku ty ručičiky nejsou pořád dobré
-chůze do schodů bez potíží a bez opory
-LOGO 2 krát týdně+koně

lenulinka21
9. říj 2012

joo a zítra masáže orofaciálních svalů 🙂 Jiank ve třídě dělá s radostí "blblosti" děti ho napodobují.. 😀
Dobrá zpráva je, že na dysfatika s prominutím sežere všechno!! 😀 😀 A ještě si někdy přidá.. 😝
Já jsem spokojená péči má výbornou ted jen ten o 1 minutu starší Pája včera byl v pohodě prý žádná stížnost.Taky tukáááám.

sisstin
autor
9. říj 2012

@lenulinka21 jinak navazuju na to jídlo, já se na to ptala té psycholožky, jestli to fakt tak je, že dysfatici špatně jedí. A ona mi to teda nepotvrdila, že to procento takhle nejedlých dětí je v populaci celkem hodně vysoké a prostě to je spíš náhoda, že zrovna dysfatici, kteří znám, to mají...že to dosahuje tuším až 30%. A přechází to v pubertě 😅

hrusti
9. říj 2012

@sisstin Hmn, to jsi nás moc nepotěšila s vyhlídkami na školu atd. ale bohužel to tak je ☹

My jsme momentalne nemocni. Honzik ma laringitidu:-/ Tak nema ani chut neco delat a ja ho nenutim. Akorat v patek mame jit skoro po 3 mesicich na logopedii, tak doufam, ze snad uz bude trochu fit a zvladneme to.

krystalka
9. říj 2012

@sisstin - aha, tak díky za info, o těch praktických školách jsem to nevěděla...tak to jsem ráda, to bych fakt nechtěla, aby nakonec v nějaké takové skončil 😉 . Jinak já se taky právě utěšuju tím, že Jiřík má tu dysfázii slabší, tak jsem zvědavá, jak to dopadne, zatím mám vytipované dvě školy v přijatelné vzdálenosti, obě mají delší zkušenosti s těmito dětmi, jedna má dokonce angličtinu povinnou až od 3. třídy a nějaký kroužek doučování pro dys poruchy...A možná, že nám ještě něco doporučí speciální pedagožka z toho našeho SPC, co pracovala loni s Jiříkem, ona právě pomáhá i při výběru škol, chodí do škol a dohlíží na integraci apod...

sicinka
9. říj 2012

@sisstin jak jsem kdysy psala ségra chodila do předchůdce don bosco a už tenkrát prováděli tuto selekci. Ona byla první dítě které přijali s jinou poruchou řeči než po ropštěpové vadě a tenkrát to byl zázrak jen na přímluvu psychologa. A máma říkala že tenkrát pak ségru všude ukazovali jako vzorný případ. Ale ono se to dobře ukazuje, když si vybereš nadprůměrně inteligentní děti 🙂 a ještě s nějakou lehčí formou. A to tenkrát nebyl takový nátřesk dětí jako je tedˇ,

sicinka
9. říj 2012

Jinak co se týče školy ta mě zatím netrápí, Dáda se tak nějak rovná s řečí do normálu a jeho speciality a libůstky v povaze mu zůstávají, nicméně se mnohem lépe dohodneme co chce 🙂 Jinak já byla poměrně rozhodnutá jít cestou soukromé monte základky, ale uvidíme co bude za tři (asi 4 roky). Jo a chystám se konečně napsat logopedce, ve školce říkají že je to zbytečné že mluví k věku, já vím že mluví milionkrát víc než před půl rokem, ale jestli je to dost to nevím 🙂

lenulinka21
10. říj 2012

HOLKY 🙂
kukám včera do schránky a každý měsíc nám tady vychází takové místní NOVINY nebo-li info co ve městě apod. 🙂
No a máme ve městě novinkůůůů letos se otevřela zš Nový svět s výchovou MONTESSORI 🙂
Je 1 v našem kraji.

lenulinka21
10. říj 2012

Jinak včera jsme seděla u vína s kámoškou co se zdeřila do Prahy(za láskou) 😀 a tak nějak došla debata na naše ratolesti, jak jinak,že? 😀 Musím říct, že takových "nestandartních" dětí přibývá 😔 myslela jsme si že sme tady snad jediný v celé Opavě. A už znám několik holek s takovýma dětma. jenže stále jich přibývá a je problém je umístit do školek. Speci tu jsou jen 2 u toho do té jedné se nedostanete pokud tzv. nemáte všechno možné ☹ Vím, jak jsem tam na jaře šla kvůli Tomáška, rovnou mi ředitelka řekla, že berou děti s převážně s kombinovaným postižením a tím asi chtěla i říct, že sme málo "postižení" druhá je TA kde chodí Tomís tam zase berou převážně dysfatiky, hyper, autisti apod. jenže je jen jedna! O malém počtu dětí ve třídě. A jinak samé běžné mš. ☹ Se základkami je to o něco lepší 🙂
jedna z učitelek ani nevěděla u Páji co je to dysfázie druhá jo pač loni jednoho takového tam měli. Nikdy by mě nenapadlo,že tohle budu jednou řešit. 😒 jakmile má dítě nějakou odchylku,už ho do běžné nechtějí ☹ asi mám depku nebo co... 😝 ale pro tyhle děti tu prostě moc místa není.

sisstin
autor
10. říj 2012

@lenulinka21 no hele, ted dávali reportáž na Primě, jak v dnešní době děti hrozně mluví, že to je jen a jen vina rodičů, kteří se jim nevěnují a podobný kecy...a pak tam daly záběry z logo školky nějakých dysfatických dětí že 😝 takže takhle se dělá objektivní reportáž 😝

sisstin
autor
10. říj 2012

"dali", já už píšu jako prase....gramatika přestává být moji silnou stránkou 😝

lenulinka21
10. říj 2012

@sisstin to nééé to by mě braly mory!!! 😠 😠 prej vina rodičů...no coment bo bych dostala jako nejmladší v Opavě infarkt!!! Tam at kura zrobí více školek pro tyhle děti a néé je odsouvat na druhou kolej.. ☹ vůbec je tady u nás i málo LOGOPEDŮ a kvalitních psychologů...už svědčí ten fakt, že si jak blbci z moravsko-slezského kraje jezdíme do Prahy pro pořádné diagnozy.. tak a ted se mi částečně ulevilo 😀 😝

hrusti
10. říj 2012

@sisstin Ty jo, ještě, že jsem tu reportáž neviděla, to bych se zase rozčílila! Na takovéhle řeči jsem fakt alergická 😠 Poslouchat, že se dětem nevěnuji a jak jsem si je vychovala atd. 😝

krystalka
10. říj 2012

@hrusti - no, přesně tak, to mě taky vždycky může vzít čert, když mi někdo radí, že mu mám hodně číst a hodně na něj mluvit - vždyť vlastně už téměř 4 roky nedělám pomalu nic jiného! Večer jsem ráda, že můžu být zticha a nemusím nepřetržitě odpovídat, reagovat, vysvětlovat....no známe to všechny...tedy aspoň my všechny tady 😉

krystalka
10. říj 2012

Jinak, holky, co máte milovníky vláčků a kolejí, tak v Levných knihách teď mají za super ceny ty dřevěné koleje - http://www.levneknihy.cz/koleje-drevene-rovne-4... - a jsou to ještě ty vyřezané vcelku, ze kterých pořád neodpadávají ty spojovací kolíčky 😉 , mají tam několik druhů....jo a taky kalendář s fotkami vláčků - ale ten nemají uvedený na netu, ale v prodejně ho měli 🙂

sisstin
autor
10. říj 2012

holky, tak jsme byli na pětiletý a fakt bez očkování, úplně bez problémů...ani po tom šestým roce nemusím dát všechny ty nemoci.... 🙂

lenajsek
10. říj 2012

@sisstin Teri super, to je dobře, že jste se domluvily, vůbec problém nebyl, jo? Tak to mám radost... 😉

@krystalka Moc díky za odkaz, máme doma vláčkodráhu z Ikei, tu základní sadu a uvažuji, že bych ji rozšířila... ale nevím, jestli by tyhle koleje na ty ikeácký pasovaly? A dívala jsem se na dostupnout, v Brně to mají jen tam, kam téměř nechodím, ale asi budu muset někdy zajet...

A s tou reportáží, to je fakt k vzteku, takhle ale bohužel uvažuje spousta lidí, že si myslí, že když dítě nemluví, tak je to tím, že se mu rodič málo věnuje, málo na něj mluví, čte, zpívá, nechá sedět celé dny u TV... ach jo, je to fakt hodně smutný ☹(( A o objektivních reportážích a pravidvých si fakt můžeme tady v tom státě asi nechat zatím jen zdát!!!!

lenajsek
10. říj 2012

My byli dneska poprvé v tomto školním roce u nás v Baby klubu, naši vrstevníci už pak začnou chodit do školky na plný úvazek, někteří už tam chodí od září, tak tam asi budeme nejstarší... ale krásně si tam Lukin dneska hrál s chlapečkem a autama, byla jsem docela dlouho mimo tu jejich hrací místnost a byl úplně v pohodě, sám si došel na záchod, vystačil si sám... jsem úplně zírala!

krystalka
10. říj 2012

@lenajsek - ty dřevěné koleje by měly na sebe pasovat všechny....aspoň co jsem slyšela....my ty ikeácký nemáme, ale prý to k sobě jde...jinak my jsme měli první sadu z Tesca a pak jsme dokupovali všude možně, Tesco, Woody, Kik, Maxim, Bino...a všechno to pasuje....mně u těch ikeáckých byly trochu nesympatický ty spojovací kolíčky, že se to bude pořád někde válet a ztrácet...nejlepší byly fakt ty vcelku, ale ty už jsou teď málo, většinou jsou tam vlepené ty kolíčky s kuličkou na konci a ty často odpadávají a pořád to musíme lepit....je fakt, že Jiřík to tam někdy rve skoro násilím...ale teď jsem sehnala dokonce i takové ohebné koleje, které se dají různě zatočit, jak je potřeba a jsou taky dřevěné, tak uvidíme, jak se osvědčí 😉

lenajsek
10. říj 2012

@krystalka Tak je fakt, že Lukin to sám moc neskládá, tak se ty kolíčky z toho ani nemají jak ztrácet, ale všechny nám krásně drží... Mě zase štve, že mají moc nízko tunel a neprojede tam třeba Mašinka Tomáš, co jsem koupila zvlášť... mají to chytře udělaný. 😝 Ale díky za info o těch kolejích, tak snad by to sedělo i na ty, co máme

krystalka
10. říj 2012

@lenajsek - my jsme první sadu kupovali, když bylo Jiříkovi 2 a třičtvrtě roku a je fakt, že ze začátku to taky neskládal, stavěli jsme my a on si na tom pak jezdil mašinkama....zato teď už staví docela složitá bludiště 🙂, my už toho máme asi 2 velké bedny, manžel mu i něco k tomu vyráběl sám....doteď ho to pořád drží a je to vlastně jediná hračka, která je opravdu dennodenně vytažená, máme i asi 2 krabice různých lokomotiv, vagonků apod. - nejradši má ty, které vypadají jako opravdové, jediné co máme ikeácký, tak to je ta souprava vláčku - z toho si udělal metro 😀, jinak čím detailněji je to podobné skutečnosti, tím lépe 😉 , my právě jak jezdíme pořád někde po nádražích, muzeích a výstavách, tak on už zná ty jednotlivé typy lokomotiv apod. a když pak vidí fotku, tak už nehlásí jen "mašinka", ale už nám i přesně vysvětlí, co je to za typ 😀