Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

erinnuska
4. pro 2012

@sisstin nie zatiaľ nemáme, ani ju možno nebudeme mať
😲 Čo chodíme k logopédovi najnovšie ju natáčajú pri hre, potom to vyhodnotia a sa uvidí, neviem na čo je to dobré, psychológ snád ešte horšie, o ničoom. Na neurológii dr nás objednala opakovane n a EEG, teraz vo štvrtok ideme, predtým mala všetko ok.

erinnuska
4. pro 2012

@lenajsek je to na nervy už niekedy, hlavne keď vidím iné deti v jej veku 😖 . V rodine máme rovno 2 chlapčekov 3-ročných.... 😒 Naša REbeka je asi staršia ako tvoj synček, v máji budeme mať 4 roky, hrôza keď to takto vidím napísané 😢 Najhoršie je, keď nevidíš vôbec žiadny pokrok, už niekedy nemám chuť ani s nou nič robiť, potom to zas prejde a je dobre, treba myslieť pozitívne, hlavne ´keď čakáte miminko 😵

mvmk
4. pro 2012

@zuzana76 v tom je ten problem, ze ja uz u nejakych tech tzv. odborniku byla, ono je problem v tom ze mala hodne zmanipuluje svym vzezrenim, ten ped. naposledy mi rekl i " a jak jste na to prisla, ze vam nerozumi?" 😝 . Ja bych se prave potrebovala dostat k nekomu opravdu dobrymu, ale bohuzel Krejcirova me odmitla ☹
No a zdravotni problemy to znam, tech se asi pri takovem stresu nikdo nevyhne.
Me ani tak nestresuje, ze nemluvi, ale ze nerozumi, kdy by me aspon rozumela mela bych skoro jistotu, ze ta rec prijde. 😝

jirinula
4. pro 2012

Všechný moc a moc zdravím.
Chodím hrozně málo jsem ostuda ale ted to bylo příliš hektické. Konečně po dvou letech hledání máme stanovenou dg. U Jiříka se jedná o atypický autismus, ADHD a težší formu vývojové dysfásie v obou složkach. Ale při těhlech dg má obrovské štěstí že je bez MR a v září nastoupi do školky nejdřív do třídy pro autisty ( tam jsou všichni bez MR ) a poslední rok před školou do bežné mš. Jes se trošku bojím co s ním uděla už brzy očekávané narození sestřičky.
No to je pro tuto chvíly vše. Jdem něco dělat zatím se tu mějte

zuzana76
4. pro 2012

@mvmk a preco Krejcirova odmietla? toto je najhorsie, ze v podstate vacsina lekarov do 3 rokov neriesi nic, deti maju cas, nemusia rozpravat atd... a potom ked pridu 3 roky, tak zrazu je problem, dieta nemoze ist do skolky atd... Mna pediatricka tiez tak odbila, ze ved do 2,5 roka ma maly cas a nemusi povedat ani slovo, ale isla som na vlastnu past za psychologickou a logopedickou, nastatsie sme mali asi stastie a aj tym,ze maly ma len fakt oneskoreny vyvin reci a rec nastupuje normale, len asi s polrocnym az rocnym rozdielom. A matka je ta, co musi riesit dennodenne problemy. A mas pravdu to porozumenie je zaklad, u nas ked nastupilo porozumenie, tak nastupila aj rec.

hrusti
4. pro 2012

@lenajsek Leni, myslím, že velký vliv mělo to kříšení. Honzík byl přidušený a na kyslíku a Kr. nám řekla, že pravděpodobněš při porodu utrpěl LMD a to je nejspíš důvodem těch našich problémů ☹

sisstin
autor
4. pro 2012

zuzana76 Krejčířova je neodmítla kvůli věku,ale kvůli tomu,že je beznadějně přetížená,za dva dny zaplnila termíny až do letních prázdnin.

mvmk
4. pro 2012

Krejcirova je pretizena a na dalsi rok ma stop stav, takhle me to psala do emailu, ja ji ale stejne budu otravovat.
@zuzana76

sisstin
autor
4. pro 2012

@mvmk jedině ji napsat,ať vás dá třeba jako náhradníky,dřív jak v dubnu fakt objednávat nebude a to budou termíny po prázdninách.

sisstin
autor
4. pro 2012

@erinnuska no pokud nemá Mr,tak to v tomhle věku dysfazie je,moc jiných možnosti už není.

zuzana76
4. pro 2012

@sisstin to je inak hrozna situacia, ze je tak malo odbornikov, ved aj u nas, keby som bola mladsia, tak by som sa normalne dala na studium klinickej psychologie

zuzana76
4. pro 2012

@sisstin ozaj a ty studujes psychologiu? lebo teda co si ta tak pamatam, tak si sa velmi vypracovala, viem, ze asi " vdaka" problemu so syncekom

ditule76
4. pro 2012

@sisstin Děkuji, že reaguješ zrovna Ty (doufám, že můžu tykat, jak bylo uvedeno v úvodu pri registaci tady...) . Synovi je 33 měsíců. Přečetla jsem hodně tvých článků a i já za ně chci moc a moc poděkovat. Včera jsem byla u naší pediatričky poslala nás na logopedii, jdeme tam za 14 dní. Že syn není úplně až tak v pořádku pozoruji už delší dobu, ale okolí mě odrazovalo, že je to kluk, ať počkám atd...až Tvoje články, mě fakt nakoply něco dělat. Manžel mě má samozřejmě za hysterku, že přeháním. Že syn je pomalejší, to uznává, ale jinak je podle něho všechno v pohodě. Jinak syn na věci, obrázky ukazuje, ale moc je nekomentuje. A když už, tak jenom jednoduchýma "zkomolenýma výrazama", kterým rozumíme jen my. Při chůzi do schodů nohy střídá, ze schodů se ještě přidržuje zábradlí a nohy nestřídá, ale na to má v tomhle věku asi ještě nárok. Včera jsem vzala pexeso 5 obrázků a chtěla jsem aby hledal stejné dvojice, tak jednou se to povede (najde všechny stejné obrázky), ale pak odchází a už to dělat nechce. Jinak denně navlíká dřevěné barevné korálky - to ho celkem baví, dřevěné vkládačky zvířátek co máme taky zvládá, ale zvířátka nazývá: búúú, koko, gaga.... puzzle ho vůbec nebaví skládat. Měl by jít v březnu do školky přihlášku jsem podávala už loni. Vzali nás. Ale podle mě jít nemůže.

erinnuska
4. pro 2012

@sisstin asi pravdepodobne to dysfázia bude, presne ako popisuješ podla tých prejavov, len dúfam že nemá aj mr, lebo ma klepne. Porozumenie má v norme, horšie je to s rečou, zaostávanie takmer v každej oblasti 😢, ešte teda ťažko nám ide cikanie, chodíme len do vane, povie väčšinou, že jej treba, ale na záchod ani za svet.

mvmk
4. pro 2012

@erinnuska jsme na tom stejne 😔 😔 😔

sicinka
4. pro 2012

Ahojky, koukám že probíráte okolnosti porodu a všeho kolem a vliv na komunikaci dětí. Ono tahle oblast asi pořádně probádaná nebude, některé dítě se při porodu přidusí a následky nemá žádné, druhé má třeba DMO nebo autismus a pravidlo v tom nenajdete. Třeba se mi nelíbí @abbie co ti řekla logopedička s tím epidurálem - to má na základě nějaké studie nebo svého dojmu nebo toho že dřív bylo těch dětí na logo míň? Já jsem pořád přesvědčená že dřív těhle vad bylo podobně, akorát část se prostě neodhalila nikdy a část se hodila do nějaké formy mentální retardace a byl klid. Teď se prostě maminky potkají na internetu a najednou to vypadá že takových dětí je půlka. Já osobně začínám čím dál tím víc věřit na vliv genetiky, postupně zjišťuji že u nás v rodině se vždy našlo nejaké dítě, které začlo mluvit ve 4 a taky vyroslo a jaký bylo chytrý. Taky byli u nás v rodině velice těžké porody a tak se to většinou vztáhlo na ně. Já osobně si myslím že ty geny nezpůsobí přímo tu prouchu, ale to že je ten jedinec citlivější na to co ho může poškodit a tím si vysvětluji, že některý sourozenec je ok některý ne. Jo a k Dádovi, rozen císařem v 37 týdnu, agpar 8-9-10, ciísar ve spinální analgezi, v průběhy těhotenství neobvykle nízké hodnoty HCG (při screeningu díky tomu vycházela pravděpodobnost down méně než 100 tis), většinu těhotenství jsem brala betablokátory a měla tachykardie, magnezium jsem nebrala - primář v motole mi řekl že je to placebo. Když to tak sečtu tak skoro všechno mohlo způsobit to že je Dáda jaký je, ale v principu stejně nevím co při přístím těhotenství udělat jinak 🙂 a stejně si asi nebudu moc vybrat. Ale pořád bych jeětě jedno dítko chtěla 🙂

mvmk
4. pro 2012

@sicinka myslim, ze mas pravdu, i me moje zlata detska dok. v cechach nedavno rekla, ze ono zalezi vzdy na te nestastne kombinaci, nad nekym proste budto sviti ta jasna hvezda a nad nekym ne. I kdyz si myslim, ze deti s takovymi poruchami jiste pribyva.

sicinka
4. pro 2012

@mvmk Asi je to s tím že mám dospělou sesru která měla pravděpodobně dysfazii a díky tomu chodilo do logo školky, mavštěvovala speciální logopedku která dělala s hluchoněmýma atd, díky tomu jsme znali takových dětí docela hodně. Ale opět je to můj subjektivní dojem čísla k tomu nemám. Ale třeba mámě pro ségru mámě nabízeli tenkrát stacionář, kde byli děti s opravdu těžkou DMO, mentální retardací a tak. Prostě né že byli logo školy přeplněné oni neexistovali.

mvmk
4. pro 2012

@sicinka no ja to az tak nevidim, to se tu hodne pise, ze driv je proste nekam zavreli a bylo to vyreseny. Ale treba nejlepsi kamaradka me svagrove ma dve autisticke holcicky, kdy bys je videla vipadaji jak andilci. Ja nejak vnitrne neprijimam, ze tak intelig. vypadajici obliceje jsou autici od prirody 😢

mvmk
4. pro 2012

@sicinka mi mame taky takovou hezkou kombinaci: porod silenej a ockovani to dorazilo ☹

sicinka
4. pro 2012

@mvmk máma má v práci asi 40 letého autistu nádhernej chlap musel vypadat v mládí jako nějaký princ, ale pak promluví a je jasno. Jinak to že jě někam zavřeli si u poruch komunikace nemyslím, prostě ve školce se to neřešilo (tak začal mluvit ve 4, 5 letech), pak na zakládce přeřazení do C třídy nebo zvlástní školky a bylo opět vyřešeno. To že je třeba dítě inteligentní nikdo nezjistil a ono když někomu od mlala říkají že je blbej tak i to ho dost ovlivní. Hele ségra měla přý ve třech samohláskovou řeč, tehdejší diagnostikou uměla asi 10 písmem abecedy, byla hyperaktivní poměrně dost agresivní a přes dyslexii a dysgrafii má vysokou školu, ono nikdy nevíě jak to dopadne.

abbie
4. pro 2012

@sicinka tak vies ...ono 10 odbornikov-10 nazorov 😉 kazdy ma to svoje k comu sa priklana ... ale fakt kazda logopedicka, u ktorej sme boli nam vravela, ze deti s komunikacnymi problemami pribuda ...

sisstin
autor
4. pro 2012

@ditule76 a kolik má cca slov (i ty jeho výrazy, citoslovce atd.). V kolika letech a měsících začal něco říkat? 😕 Co sebeobsluha, jak se chová mezi dětma, má nějaký rituály nebo "divnosti"? Zdá se ti, že vám rozumí vše, co by měl? 😕

sisstin
autor
4. pro 2012

jinak já měla porod normální, těhu normální...akorát velkej stres a fyzická zátěž, měla jsem 2x chřipku...ale jinak jako problémy fyzického rázu jsem neměla žádný, Tygr byl přenášenej 😉

sicinka
4. pro 2012

@abbie ale jo asi jo otázkou je jak moc, přeci jen ty děti dneska fakt dost řešíme, to myslím v minulosti takhle nebylo. Me na tom spíš štve že si človek pak vyčítá každou blbost protože někdo říkal že. Kdyby k tomu dodali i to B a to jak to vědí tak neřeknu ani tužku a budu nad tím přemýšlet. Jinak k tomu epidurálu (u mě spinální anagezi), říkali mi že je to pro dítě v případě císaře výrazně lepší, proto se také snaží u celkové dítě vyndat co nejrychleji (asi díky propojenému krevnímu řečisti matky a dítěte). A jelikož je spinál pro lékaře složitější tak jim v tom věřím 🙂 Ale celkově člověk toho načte spoustu, ale já teď vidím jak málo rozumím souvislostem na to abych se byla schopná rozhodnout.

sisstin
autor
4. pro 2012

já už proč prostě neřešim, je to ted jedno... 😉

sicinka
4. pro 2012

@sisstin Máma mi říkala že u mého porodu kdy jsem byla hodně dlouho kříšená tak počítala se vším a mluvila jsem v roce, u ségry to bylo prý docela v pohodě a mluvila pořádně v pěti. A všichni doktoři říkaliže to bylo porodem, takže fakt čert ví. Jo a nevím jestli jste si všimli, když jste těhotné a řešíte nějakou blbost (vzala jsem si tenhle prášek, měla chřipku, trhala zub) tak vám každý doktor řekne že to nemá vliv. Potom pokud řešíte nějaký problém u dítěte tak se na tom co najdou v kartě všichni otočí (u mě to byla srdeční vada) 🙂

abbie
4. pro 2012

@sisstin 2x chripka pocas tehotenstva, no ty si sikovna 😀

sisstin
autor
4. pro 2012

@abbie jo, tu první jsem dostala, když byla inventura v mrazících, to jsem nevěděla ani, že jsem těhu, brala jsem miliony paralenů a chodila do práce...a pak druhou jsem měla v půlce těhu, a to jsem teda zůstala týden doma, ale asi tak 15x mi volali z práce, kdy přijdu, že jsem se nedoléčila samozřejmě 😝

sisstin
autor
4. pro 2012

@zuzana76 ne, jsem osobní asistent, a dělám s dětma s dysfázií a měla jsem jednoho autíka 😉