Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
6. únor 2013

@kajiszek ja tu dvojku mam 😉 je tam treba ostrov,tasky na strese atd,proste uz takova slozitejsi slova 😉

abbie
6. únor 2013

@kajiszek aha, no u nas sa tie Hadanky nedaju zohnat 😠 ani v obchode a ani nikde na nete...

katulen
6. únor 2013

@sisstin děkuji. Mám se domluvit u dětské mudr. aby nás poslala na tu klin. psychologii (Mudr. Krejčířová - Krč?, co doporučíš, jsme z Říčan u Prahy, to by nebyl problém..), když jdeme ale v březnu na neurologii. Nevím, zda se objednat i na tu psycho 😉 .

sisstin
autor
6. únor 2013

@katulen Kr.bude objednávat až v dubnu na termíny po velkých prázdninách,ale např. ta Junkova nebude určitě špatná,Křížová je prý taky celkem fajn,ale u ní je obrovský problém s dodáváním zpráv z vyšetření,což je problém. Nebo soukromě Wawroszova,též zacka Kr,ta je soukromá,ale šli by jste hodně rychle,nepotřebuješ ani žádanku.

katulen
6. únor 2013

A když je to soukromě, platí se tedy, jak se to pohybuje? A všechny jsou v Krči? Jsem mimo, teď zjišťuji co a jak 😅

hrusti
6. únor 2013

@kajiszek My máme půjčené zatím nějaké kartičky z Hádanek dráčka... z toho prvního dílu a taky uvažuji, že to koupím. Docela se mi to líbí a myslím, že to využiju i pro malou.

@katulen Synovi je 3 a 3/4 a zatím máme také diagnozu OVR + podezření na ADHD. Slovní zásobu má velkou, dokonce ted začal tvořit souvětí se spojkami "když" a "až", nicméně výslovnost je naprostá tragédie. Je taky neposedný, u ničeho moc dlouho nevydrží, musíme střídat činnosti a hodně spojovat činnosti s pohybem. Na logopedii chodíme od března 2012.

katulen
6. únor 2013

@hrusti ,no to jsme na tom dost podobně... Pořád nevím, kde jsem udělala chybu, zda za jeho problém můžu nebo ne...měli jsme komplikovaný porod (vyvolávaný -pak nepostupující a pro nedostatek kyslíku akutní sekce v celk. narkoze ☹ ). Nebo je to tím, že jsem v jeho 2 letech nastoupila do práce a malý byl s dědou (tchánem), hrál si s ním, to jo, ale zda ta komunikace byla taková, jako bych s ním byla já..dost si to teď vyčítám...ale holt zase bych už tu práci v jeho 3 letech nedostala, je to těžké. Přitom mám starší dceru (bude jí v červnu 10 let). Naprosto bez problému, ani nevíme, jak začala vlastně mluvit, ve všem šikovná, teď měla na vysvědčení jednu 2 😉 . A vychováváme je oba stejně, nechápu 😕 .
Ty Hádanky dráčka....my máme nějak se to jmenuje První kvíz (GRANNY), jak se do dírky na kartičky dává prstík a přiřazuje se, tak jsme udělali zatím asi jenom 3 kartičky, on prostě u toho nevydrží 🙄 . Poraďte někdo, jak ho namotivovat, teď stále musím vytiskávat na netu omalovánky, moc se mu líbí auta, tak vybarvuje. Ale potřebujeme dělat i jiné věci, že 😅

fass
6. únor 2013

@sisstin To víš,že nakukuju,ale času moc není.Syn má ted čerstvě šest let,tak řešíme školu.Máme navržený odklad,ale ještě nás naše místní škola žene do ppp,aby věděli jestli bude schopen navštěvovat klasickou zš a za jakých podmínek.Jinak s řečí jsme moc neposkočili.Vadné hlásky ch,l,v,r,ř,c,č,š,z,ž zaměnuje nebo vynechává,špatná gramatika přetrvává,hrůza když má odvyprávět příběh nebo pohádku,to aby člověk hádal,co chce říct.Jinak ve školce se aklimatizoval poměrně dobře,jen tam prostě s nikým nemluví.Řekne si pouze o svoje potřeby,jinak mlčí a dělá si svoje.U zápisu do školy všechno odkýval a nemohli ho odtrhnout od čísel a písmen.Naopak při poznávání a odvyprávění pohádek byl problém páč řekl ,že neví nezná a hotovo. 😀

hrusti
6. únor 2013

@katulen Nad tím nepátrej, kde se stala chyba. Těch důvodů může být milion. Taky jsem si vyčítala, že jsem se synovi víc nevěnovala, ale on asi do roku a 3/4 absolutně nechtěl číst knížky, žádné prohlížení obrázků, hry, stavění, u ničeho nevydržel, jen pořád běhat a běhat.... Mně řekla Krejčířová, že to bylo pravděpodobně porodem. Měla jsem taky komplikovaný porod, syn nepostupoval, nakonec akutní císař v celkové anestezii, syn byl kříšený, ze začátku psychomotiricky opožděný, ale díky Vojtovce se brzy srovnal.
Jinak my děláme všechno možné, jak kreslení, tak krůzné skládačky, puzzle, barevné mozaiky, logo cvičení. Hodně hrajeme Logico Primo nebo MiniLück, baví ho skládat skládačky od Smartu, prohlížet a číst knížky, nalepovat samolepky, razítkovat, stříhat nůžkama,... Ale u všeho fakt vydrží chvíli, max. 10 min. a pak musíme zase střídat činnost. Největší ohlas mají různé hry s pohybem, říkadla a básničky s tanečky, to se mu líbí a relativně rychle si je i zapamatuje. I logopedka říkala, že se mám snažit zapojit hodně do činností pohyb a hru, že to ho baví.
Mrkni @sisstin do alba nebo na jeji blog www.tichysvet.blogspot.com a tam určitě najdeš nějakou inspiraci pro syna 😉

katulen
6. únor 2013

Super @hrusti, to je šikulka, je fajn, že máš druhé menší dítě a jsi na MD viď? Máš na to čas. Já přijdu z práce po 17h a toho už se moc nestihne, takže aspoň trochu. Jinak zbývá jen sobota a neděle..
Jo a s tím porodem, to je jak přes kopírák ☹ , to samé, i Lukáška rozdýchávali kyslíkem ☹ ...no, nemá cenu po tom pátrat. Teď se to holt už musí řešit....když byl malý (kolem 1a1/2 - 2 roky), tak taky pořád běhat a jezdit si s autem/auty a žádné knížky, nic ho nezajímalo, říkanky, to ani náhodou. Teď hodně rád jezdí na odrážedle (ne plastové, ale kolo bez šlapek 😉 ), ale dostal k Vánocům malé kolo, tak jsme ho zkoušeli, ale on vůbec nechápe, jak se šlape 😒 ...

hrusti
6. únor 2013

@katulen Doma na MD sice jsem, ale toho času taky moc není. Honzík na všechno musí mít klid, sebemenší podnět odvede pozornost, takže jediná doba, kdy můžeme "pracovat" je, když malá spí. A další věc je, že malá mu hned všechno bere a brečí, když jí to nechce půjčit nebo když je se mnou chvíli sám a nevěnuji se jí.
Když nespí, tak si spíš hrajeme společně, stavíme, kreslíme, ale vyloženě Logico a jiné věci, při kterých mu musím asistovat musíme dělat, když malá spí. Ale pořád jsem na tom časově líp než ty 😉
Jinak šlapat na kole taky neumíme. Zatím tedy kolo nemáme, to plánujeme až ke 4. narozeninám, ale má takový malý traktůrek a na něm se odstrkuje, aby mu to jelo 😝 Na odrážedle taky rád jezdí 😉

bahula
6. únor 2013

ahoj holky,
@sisstin díky za info o Krejčířové 🙂 , takže v dubnu na podzim, OK. Poslední zprávu máme 2/11. Mě by třeba zajímalo, jestli chodíte třeba ke Kr. pravidelně sami nebo dle potřeby někoho jiného. Můj syn dg. má (SFA, napsala tam velmi těžké výv. pervazivní postižení, atd), u Kr. jsme byli 3x, chodí do speciálky, tam s ním pracují dobře, máme mít teď akorát někdy přešetření z SPC, ale to je školská záležitost a upřímně si myslím, že paní, co se jde na něho podívat jednou ročně, si o něm moc pamatovat nemůže a pro mě je stěžejní názor/spolupráce s učitelkou. Ale když jsme žádali před rokem o PnP, tak mi paní nebyla schopná říct, jestli chtějí od Kr. čerstvou zprávu nebo jim stačí rok stará a říkala mi "no jak potřebujete vy". Ale asi vzhledem k tomu, že PnP máme do 5/14, tak podzimní vyšetření 2013 by mohlo být OK .... a nebo jim bude opět stačit to z 2011 😀 ? Jakože oni vůbec nemají jasně stanovené třeba "nutné doložit max. rok starou zprávu"

Holky můžu se zeptat s tím Logikem Picolo, doma ho nemám, viděla jsem ho "z rychlíku", pro 2r8m víceméně nemluvící dítě, jsou tam vhodné úkoly? Nebo je to pro starší?

hrusti
6. únor 2013

@bahula Logico Primo je od 3 let, Logico Piccolo je pro starší. Mrkni na www.mutabene.cz nebo www.amosek.cz 😉

modra1
6. únor 2013

@switcha síce reagujem na stranu 877 a zvyšok som ešte nečítala. Puzzle, dcéra má čerstvo 3 roky a zloží puzzle z 48 dielov, 9-dielne skladala asi v 2 rokoch a 3 mesiacoch, má OVR, do 2 rokov mala veľmi slabé porozumenie, doteraz je detskejšia ako jej rovesníci, čiže určite nie je popredu. Syn mal včera 8 rokov, na Vianoce dostal 300-dielne puzzle a zloží ho v pohode.

sisstin
autor
6. únor 2013

@bahula my jsme chodili od tech dvou a kousek co pul roku ke Kr.,ted v cervnu pujdeme poprve po roce,ale ona sama nas takhle chtela videt. A urcite budu chtit pak za pul roku pred zapisem,zda odklad nebo ne. Jinak pokud k ni chodite,tak to uz se muzes objednat kdykoliv,tohle plati pro novy pacienty 😉

sisstin
autor
6. únor 2013

@katulen vysetreni 500Kc,pokus jsi na MD,tak min. Dej si do googlu Kamila Wawroszova,vyjedou ti jeji stranky 😉

dezyre
6. únor 2013

Ahoj holky, dočtu Vás až půjde Staník spát, teď se jdu jen opět chlubit. Jak jsem slíbila už dřív, tak jsem konečně vyfotila Staníkovu kresbu - jediný obrázek, který namaluje úúúplně sám. Kdybyste to nepoznali 😝 😝 😝 😝 tak to kolo uprostřed s tou tečkou (oko) je ryba a to kolečko zakončení jako ploutvička a kolem je voda 😀 😀 😀 😀 Maloval to dnes na magnetickou tabulku.

mardenad
6. únor 2013

Aj ja sa pochválim 😉 Adamkové prvé autíčko. Dve kolieska dolu , hore strecha a okienko 🙂 vyzerá to skôr ako taký traktorik :P

bahula
6. únor 2013

@sisstin my v té poslední zprávě máme "kontrola dle potřeby", asi že je jasné, že se mu ta dg. příliš hýbat nebude a ona ho nepotřebuje vidět, tady je ta práce s ním už na škole. Ale že ani na té sociálce mi neřekla, jak novou zprávu potřebují, ale v našem zájmu asi čerstvou 😉
@hrusti díky za odkazy, asi ještě brzy, ale ono se to hodí i autistovi 😉

sicinka
6. únor 2013

@katulen ahoj, já jen že jsme skoro sousedky, my jsme ze všechrom u Stránčic. Jo a s těmi výčitkami se na to fakt vykašli, já dělám od Dádových 8 měsíců, celé těhotenství jsem brala léky, porod byl plánovenej císař a mohla bych pokračovat. Jsou prostě věci které neovlivníš a nemá smysl si s nimu užírat život. A s tou prací hele kdyby bylo všechno v pořádku tak by mluvil v pohodě, tchán se mu určitě věnoval a byl s ním spokojený jinak bys ho tam nedala. V zahraničí taky nejsou s dětmi doma tři roky a mluví 🙂

sicinka
6. únor 2013

@abbie to byla ironie, ona takhle označila kdysi @dadlenka Dádu jako možná není autista, ale že má takovou zlatou (sluníčkovou) povahu - myšleno samo z legrace.

krystalka
6. únor 2013

@katulen - ahoj, no s tím šlapáním, náš Jiřík se naučil šlapat až těsně po 4.roce, do té doby vůbec nechápal jak na to...pomohla až stará velká kovová tříkolka ještě po nás, u které se ty šlapky samy otáčely, když jela...prostě si dal nohy na šlapky a já jsem ho na tříkolce táhla za sebou a tím, jak se ty šlapky samy otáčely, tak mu to došlo 😉, zbytek pak už dopiloval v pohodě... ale třeba na kole s malými kolečky mu to vůbec nešlo, tam se ty šlapky netočily a on na to ještě neměl tu správnou sílu... Jinak jsem zvědavá, na čem bude jezdit letos, protože koloodrážedlo už budeme muset prodat, bylo mu dost malé už na podzim a kolo máme taky 12 a ta už mu bude taky malá, takže jedině koupit kolo 16, to by měl asi akorát a pak k narozkám v březnu si přál velkou koloběžku s nafukovacími koly - zatím máme jen tu kovovou skládací a na té jezdil jako drak - takže tu velkou samozřejmě dostane...ta kovová prý moc drncá na hrbolech a mám si ji prý vzít já, abych s ním mohla taky jezdit 😀

katulen
6. únor 2013

@sisstin díky, příští týden jdeme na klin. logo, tak se poradím a kdyžtak se objednáme 😉
@krystalka , jo, taky mě napadla klasická tříkolka, ale nějak skoro není k sehnání, zkusíme zatím trénovat to kolo, zkoušet a zkoušet, už aby se oteplilo a mohlo se vyrazit 🙂

dezyre
6. únor 2013

@katulen My drandíme na odrážecím kole celou zimu 😅 Buď bereme sáňky, anebo odrážedlo, nic mezi tím.. 😅

krystalka
6. únor 2013

@katulen - no my tu tříkolku máme taky poděděnou po dcerkách mého bráchy, co bydlí shodou okolností taky v Říčanech 🙂 . A oni už jí taky měli po někom a je skoro neuvěřitelné, jak pořád ještě drží...já bych ti jí klidně nabídla, ale bohužel Jiřík ji úplně miluje a nemyslím si, že by se jí ještě chtěl vzdát 😉 . Jinak oni tu kovovou tříkoku pořád prodávají, malinko jinou, než máme my a taky je docela drahá, takže se mi jí nechtělo na tu krátkou dobu kupovat...

krystalka
6. únor 2013

@dezyre - my teď taky měli venku často sáňky, to kolodrážedlo už je mu zoufale malé, má už nohy pomalu u brady, dneska jsem ho zrovna měřila a má cca 115 cm...kolo zatím moc nechtěl a to je mu už taky skoro malé...navíc tady je to v okolí všude posypané štěrkem, jak byl ten sníh, takže třeba na té skládací koloběžce s malými kolečky se po tom jezdit fakt nedá...tak budeme muset asi počkat na březen na tu větší kolobrndu 😉, zatím chodíme na procházky hlavně pěšky, ale to Jiřík naštěstí taky rád 🙂

dezyre
6. únor 2013

@krystalka Tak naštěstí u nás jsou chodníky čisté, ale už mu to kolo odrážedlo pomale taky zabavím, protože mě potvůrka hrozně ujíždí, já za ním lítám a po večerech mám takový pocity, že už snad rodím.. Koloběžku jsme ještě nezkoušeli - přemýšlela jsem, že bychom Staníkovi zkusili koupit takovou tu s tím zadním dvojkolečkem, zdá se mě taková stabilnější. Ale zase na druhou stranu Staník je taková konzerva, že jak si na něco hodně zvykne, tak to nechce dát z ruky. Však to byl boj "odlepit ho" od odrážedla - motorky a "vnutit" mu kolo odrážedlo 😀

kajiszek
6. únor 2013

No tak musím říct, že Nelí na mě odpo totálně pekla s tím přiřazováním, nedala ani jedinej obrázek a tvářila se, že nechápe, která bije. Kdyby to nebyla moje máma, kdo říkal, že to umí, tak si řeknu, že kecá... Ale já z ní mám fakt někdy pocit, že mě má na háku. Třeba toho Zajíce taky začala pořádně přiřazovat s tatínkem a se mnou až mnohem později. Fakt se tvářila, že vůbec nechápe a nerozumí... No tak zase zítra... A ještě je divný, že dneska zase rozuměla věcem, co jindy nerozumí a nerozuměla těm, co jindy rozumí 😀 Je to potvora malá...

dezyre
6. únor 2013

@kajiszek a nemůže to být tím jak odkoukává? Staník se taky tak choval - prostě někdy rozumněl, udělal vše super a jindy když jsem mu řekla něco úplně jednoduchýho co už dělal - např. vyhoď papír do koše, tak koukal a vypadalo to, že neví která bije.. NO asi opravdu nerozumněl. Občas si domyslel z náznaků - přece jen se neubráníš tomu, že ukážeš prstem, a tak.. a jindy to neuděláš a dítě prostě tápe.

abbie
6. únor 2013

@dezyre @kajiszek ja si prave na toto davam pozor a malemu zasadne pri poziadavke neukazujem prstom a ani sa na ten predmet nedivam 😉