Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
11. únor 2013

@sisstin jo je o tři měsíce mladší než Honzík v červnu mu budou 4, tak už od toho není tak daleko 🙂 Ale chápu to dobře že tohle je pro ně složitější i když mají hlubší porozumění. On třeba není jako tygr že by v něčem moc vynikal, on je prostě spíš průměrnej, v té řeči je o kus pozadu, ale třeba o toho půl roku max třičtvrtě roku, dřív byl šikovný pohybově, ale tam ho vrstevníci dohnali.

dezyre
11. únor 2013

@bahula Staníkovi to naskočilo až teď, kdy se začal zajímat o knížky s pohádkama, které jsou hodně kreslené. Např. trpaslíci jak jdou v noci - takže ukazuje na vše na té stránce, my si to popisujeme a on to asi pochytil z toho - hrozně se mu líbil měsíček a hvězdičky. No a sluníčko pochytil z kresby a z telletubies 😅

sisstin
autor
11. únor 2013

jinak Tygra zvířátka fakt moc nezajímaj, a celkem jako pochybuju, že ví, že mimino od prasete je sele, od krávy tele, od koně hříbě apod, v tomhle asi budeme mít jako mezery tuším 😅 😅 😅

bahula
11. únor 2013

@sisstin ok, když ho ještě vezmu dle korigovaného věku, co se narodil dříve, tak mu je 2r7m 🙂
aha, tak budeme nacvičovat "čím se jezdí", nachystám prac. listy 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

tak jsem se teda taky zeptala a odpověd "tak bych se napil", ale tak Tygrovi je 5,3 že 😅 😅 😅 😅

dezyre
11. únor 2013

@sisstin fakt???? A mě připadne, že když to tak krásně zvládá přiřazovat, že to je tak pro rok a půl staré děti 😅

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka tohle je podle mě furt v poho, tam prostě ta 6m tolerance taky určitě bude 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre tak jako to přiřadí, ale nevim, zda by znal ty názvy jako sele, tele, hříbě apod. 😅 😅 😅

dezyre
11. únor 2013

@sisstin právě to je to co jsem chtěla vyzkoušet. Podle toho co jsem tak vypozorovala, tak bude znát asi jen kuřátka, kůzlátka a koťátka. Jak říkáš hříbě, tele, sele, štěně.. to si taky myslím, že asi moc vědět nebude. Ale jeho tady to konkrétně vždycky tak zajímá a baví, že ho ani nemusím nutit 😀

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre Tygr zná fakt maximálně to kuře, no zkusim to..ale pochybuju, prostě zvířátka fakt nejsou jeho parketa 😅

dezyre
11. únor 2013

No a jinak teda zvládá názvy dopravních prostředků bravurně 😝 A dokonce mě i překvapil, že dokázal správě ukázat na dopravní prostředky u otázek, co jezdí po silnici, po kolejích, po vodě, co létá..

Jo a @sisstin mám ho zkoušet "učit" podřazený slova??? Zkoušeli jsme zatím jídlo a dopravní prostředky a on to tam flákal jak to tam flákal. A přitom si myslím, že by to už mohl chápat 😅

sicinka
11. únor 2013

@sisstin no a navíc je tygr pěkně chytrej takže se to nepočítá. 🙂

dezyre
11. únor 2013

@sisstin já to zítra taky vyzkouším a dám vědět 😀 U nás teď zvířátka jedou dost 😉 Staník jich má hlavně plný poličky od tchýně a tchána a má právě i celé rodiny. Ale třeba nedokáže přiřadit k jelenovi laň a kolouška. To nějak nedává. Ale zvládne dát dokupy býka, krávu, tele, potom kozu, kozla, kůzle - ovci, berana a jehně - slepici, kohouta a kuře. Zatím fakt jen když je vidí. Jinak ptát jsem se nezkoušela bez toho aby to viděl.

dezyre
11. únor 2013

@sisstin jak píše @sicinka , tygr je neuvěřitelně chytrej. Dnes jsem znovu koukala jak Tygr jel na ipodu ty čísla (pořád zvažujeme koupy ipodu, tak jsem se znovu mrkla) a znovu jsem čučela 😉
Jinak asi Staníkovi koupím na narozeniny to Logico - vyzkoušíme.

sisstin
autor
11. únor 2013

No tak jak v cem ze 😉 ve zviratkach fakt ne 😅

podubka
11. únor 2013

@dezyre já jsem taky objednala logico k narozkám ale jen jednu sadu těch karet,je to docela drahý.

hrusti
11. únor 2013

@sisstin No u nas zase jedou zviratka a dopravni prosredky. zrovna v nedeli jsem rikala, ze uz zadne knizky o zviratkach a autech, vlackách atd. nekupuji a koupila jsem mu v Levnych knihach knizku o rytirich 😝 zatim ho tedy moc nebere, ale uz jsme si ji asi 2x prohlidli 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti u nas knizky furt velkem prd 😔

kajiszek
11. únor 2013

No jak tu tak čtu o tom porozumění, tak začínám mít zase depku 😀 😀 Já zase nakoupila na iPadu další hry pro Vojtu. Čtyři obrázky a kterej z nich tam nepatří, pak třídění např. hraček (míče, plyšáci, autíčka), dopravních prostředků (voda, země, vzduch) a přiřazování, co který zvířátko jí... Jako třeba ty zvířátka jsme se nikdy neučili, ale nevěděl jen, že kočka pije mlíko (možná proto, že naše kočky nikdy mlíko nedostávaj 😀 ) a kdo papá seno... V tom třídění nepoznal ponorku a člun s pádlama a ještě něco... Ale tak více méně tohle dává. Zatím jsme zkoušeli jen ty free verze, už jsem to nakoupila, tak mu to ještě prubnu. Ale já prostě nějak vůbec nestíhám. Potřebovala bych, aby měl den tak 50 hodin asi... fakt se jim nezvládám oběma nějak cíleně věnovat a zvládat u toho všecko ostatní, je to fuška. Občas si hrajou spolu, ale zase Nelí nerozumí skoro ničemu, takže Vojta má tendenci ty její úkoly plnit za ní. Stokrát mu řeknu, ať to nedělá, ale stejnak to dělá furt... A úkoly pro Vojtu Nela nepobírá, ale tak aspoň občas sleduje. tak třeba něco odkouká...

dezyre
11. únor 2013

@podubka já budu určitě objednávat taky jen jednu sadu 😉 Manžel sice občas zabrble, abych nic nekupovala už, že toho má plno, ale pak jakou má radost, když se Staník chytá a baví ho to 😝
@hrusti u nás taky - dopravní prostředky, zvířátka a pak miluje trpaslíky. NO a před pár dny začal zase ujíždět na krtečkovi. Dokonce ho začal i pojmenovávat. Pokrok jako noha. Zatím pojmenovával jen věci, snažil se teda a teď pojmenuje jménem i krtka - sice je to "ky", ale je to účelné 😀 😀 😀 😀
@sisstin jak to můžeš vědět, třeba překvapí ve zvířátkách 😉 Ani nemusíš vědět, že to zná..

hrusti
11. únor 2013

@sisstin No u nas si cteme nebo prohlizime knizky tak, ze se ke mne prituli nebo si lehneme spolu do postele a cteme si a prohlizime. On je takovy mazel. Akorat to tedy nesmi moc videt mala, protoze ta zacne hned vriskat a nosi si svoje leporela 😝

dezyre
11. únor 2013

@kajiszek Staník vůbec třeba nedává, aby ukázal co v řadě obrázků nepatří.. A určitě by nevěděl ani to, že kočička pije mlíčko, a ani neví, že kravička dává mlíčko. Staník asi ani neví co je to mlíčko 😝 😝 😝 No možná mu křivdím, sice mlíčko nepije, ale u vaření čas od času asistuje 😅

kajiszek
11. únor 2013

Jo holky, ještě mám dotaz ohledně Nelinky... Když stále nerozumí skoro ničemu, mám pořád pokračovat dokolečka jen v tom pojmenovávání, dokud neuvidím aspoň nějakej výsledek? ně jde o to, jestli jí třeba nezkusit učit právě to, co který zvířátko jí a tak nebo nějaký to třídění... Ale to asi nemá šanci pochopit... I když to se dá pochopit i beze slov, otázka je, jestli není fakt lepší se zaměřit jen ne to porozumění a nemotat jí hlavu dalšíma věcma. Jinak to přiřazování obrázků k reálným věcem stále nedělá, přiřadí hrnec, knížku a banán a tím končíme.

dezyre
11. únor 2013

My mýváme knižní třičtvrtě hodinku před spaním - před odpoledním i večerním 😅

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre no nevim,jeste nedavno nevedel,ktery zviratko dela v zemi hromadky 😅

kajiszek
11. únor 2013

@dezyre No Vojta to, co tam nepatří, taky něco nedával... A to je mu 3,7... Třeba u něčeho v pohodě a pak se sekne a nechápe. Třeba jsou tam tři kytky a strom a on neví... A pak je tam něco složitějšího a ví... Prostě mu nerozumím...

dezyre
11. únor 2013

@sisstin tak to nevím ani já 😅 😅 😅 😅 (stydím se, ale myslíš krtka??? )

@kajiszek a Vojtík komunikuje normálně ne? Kromě toho, že se občas sekne a nechce s tebou spolupracovat..

dezyre
11. únor 2013

Holky, já už jsem normálně tak strašně zblblá ohledně Staníkovýho porozumění a všeho kolem, že vždycky když se někdo na něco Staníka ptá, tak si tu otázku rozkouskuju v hlavě na slova a přemýšlím, jestli Staník ví co znamená to a to. Např. jak teď napsala sisstin o tom zvířátku co dělá v zemi hromádku - tak mě hned napadlo, jestli by Staník věděl, co je to hromádka 😅

sisstin
autor
11. únor 2013

@dezyre no mne uz z toho taky hrabe,viz vcerejsi razeni auticek 😉

dezyre
11. únor 2013

@sisstin ale tak to bylo krásný účelný hraní - imaginární 😝 😝 😝 Jak jsem dnes psala o tom Staníkovým kamarádovi, co je stejně starý a vyloženě tabulkový, tak řadí auta už asi půl roku 😉 Obkoukal to prostě v centru Brna - zácpy a dělá imrvére kolony a když se ho zeptáš Adámku a kam jedou všechny ty auta, tak odpoví třeba nakupovat a taky v tom nikdo nic nehledá 😀 Ale jako chápu tě.. protože, kdyby toto začal dělat Staník, tak taky panikařím 😅 Staník si zatím staví "jen" figurky z lega a vyrovnává náboje 😝 A radši na žádný diagnózy nemyslím, nebo se zblázním. Hlavně v souvislosti s tím jak se chová k cizím lidem, myslela jsem, že se to lepší, ale bohužel je to na stejné úrovni 😖