Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
26. bře 2013

@dezyre bude mit v cervenci 3 roky,
@abbie ona pani motivuje, gumovyma medvidkama 😕 to je jedina moznost jak ji donutit neco opakovat. dneska treba trenovala Slovo essen vzdy drzela dlan a mala musi vse opakovat 5 x potom dostane gumidka 😝 😝

hrusti
26. bře 2013

@mvmk No mně to tedy nepřijde správný přístup k malému dítěti. Honzík taky dřív nevydržel sedět, tak s ním hrála různé hry na rozvoj slovní zásoby s pohybem... např. dala po místnosti obrázky a Honzík je musel hledat a pak si u každého obrázku, který našel, zopakovali, jak se to jmenuje atd.

mvmk
26. bře 2013

@sisstin No ja ji dnes rekla, ze lepsi nez se 15 min stresovat tim, ze ji budu nutit aby se sama posadila, tak si ji dam na klin a muzeme zacit bez ztraty casu, a ona prave zacala s temahle prupovidkama 😝 😝 A to jeste dojizdime 45 km 😝

lenajsek
26. bře 2013

Holky ahoj, nedočítám, jen nakukuju...

@desyre Leni, tak to jste měli teda šílenej víkend, nechápu, když Staník tak hořel, že teploměr nic nenaměřil? Ty digitální jsou fakt naprd, zlaten rtuťovej! Ještě, že máme doma oba dva.
A jsu ráda, že je už Staníkovi líp... A je fajn, že se tak pěkně rozjíždí, super... Lukin naposledy, co měl vysoký horečky a pak šílenou hnusnou rýmu a možná i dutiny, tak měl cca rok a dva měsíce a zpětně jsem si pak uvědomila, že ta nemoc u něj znamenala zlom, ale u nás v horším slova smyslu, přestal žvatlat slova, co žvatlal a měl jen dvě, které mu vydržely na celý další rok... 😝 Ale jestli to bylo tou nemocí nevím, ale právě v té doby nebyl ani očkovaný MMR, takže mě napadá jen ta nemoc...
Ale u vás to bude určitě ten třetí rok obrat k lepšímu! Taky jsem se pořád upínala na třetí rok, ale u nás teda nic moc v mluvení, i když vše ostatní se docela zlepšuje... ta mluva holt snad někdy přijde taky.
A Honzík je pěkný jméno, taky o něm uvažujeme, ale s MM není absolutně žádná domluva 😝 Navíc je Honza švagr, manžel od ségry a má svátek v červnu, kdy bude mít prcek narozeniny...
Tak ještě uvažuji nad Matějem a Tomášem, ale MM chce Marka a nic jinýho nepřipouští... Marek se mi teda nelíbí... tak nevím, jak to dopadne. 😝

@sicinka Luci, to je něco, co se ve školce děje... 😝 Ach jo.

Jinak Lukin začal střídat nohy do schodů nějak v cca 2,8 letech, nejdřív se přidržoval zábradlí, teď chodí už bez držení. Ze schodů zatím nestřídá. A ve stejné době, kdy začal střídat nohy do schodů, začal skákat snožmo na trampolíně, nebo na posteli.

Jinak u nás nová věc, KONEČNĚ(!!!!!!!!!) Lukin zdraví "papa", předtím jen mával a pořád jsem mu říkala, ať řekne "papa", tak pořád říkal jen "pa" a vždycky to bylo na povel, někdy jen zamával. Teď mu řeknu u nás v obchodě ať pozdraví a on zamává a k tomu řekne "papa", tak snad mu to vydrží... 🙂
A nové slovo, jak dělá ptáček - "pi", nebo "pipi", někdy to delší dobu trvá, než mu tam to "i" naběhne, ale už to říká i takhle... předtím říkal jen "mapi" na kdejakou věc, teď to umí už zopakovat a říct na toho ptáčka... 🙂
A zkoušíme stavět kostky dle předlohy a to už mu taky docela jde, když si vzpomenu pár měsíců zpátky, tak mu to nešlo vůbec, dneska jsme udělali asi 8 listů Den a noc a i když ho sem tam musím opravit, už mám pocit, že celkem chápe, jak to má stavět podle předlohy...
A zkoušíme teď předložky, kdy si má stoupnout vedle židle, za židli a pod, tak to mu taky docela jde, minulej týden to byla katastrofa. Tak snad se blýská na lepší časy...

lenajsek
26. bře 2013

@mvmk Tak to je něco, fakt... a na jak dlouho tu logo máte? Jako to je dost šílenej přístup, taky bych se poohlížela jinde... Lukin teda už v těch cca dvou a půl letech vydržel tak těch 15-20 minut sedět u stolu, ale logo ho rozhodně nenutila, když měl potřebu se projít, tak se šel projít, ze začátku odcházel i na chodbu na záchod, aby nemusel pracovat 🙂 Ale teď už půl hodinky vydrží u stolu, ale ty úkoly, co ho moc nebaví a nejdou mu, nebo nácvik před zrcadlem, je rychlostí blesku a pak musí dát něco, co ví, že ho zaujme a nakonec úkoly na PC, které má Lukin nejraději, tak to je záruka, že tam vydrží. Ale kdyby nevydržel sedět, tak ho určitě nebude nutit, prostě to přizpůsobí tomu dítěti...

lenajsek
26. bře 2013

A kolikrát jsem měla Lukina taky na klíně, teď už ho teda nemívám, teď už tam byl párkrát i sám, ale dlouho mě kolikrát seděl na klíně... a v pohodě...

dezyre
26. bře 2013

@lenajsek Leni o rtuťovým mě ani nemluv - jsem ho před pár měsícema omylem rozbila jsem bez něj jak bez ruky 😒 Lukášek se teda pěkně rozjíždí.. myslím, že to chápání a vše kolem je důležitější než samotné mluvení 😝 To mluvení taky naskočí.. Staník stavění podle předlohy absolutně nedává. Teď jsme trochu polevili v cíleném učení, ale za to, když něco dělám tak mě u toho asistuje - u vaření, u umývání nádobí.. je zvědavej, takže ho zatím nechávám takhle 🙂
Mě se zase hrozně líbilo jméno Tomáš, jenže manžel má bratránka Tomáše, takže jsme to odpískali 😉 a popravdě mě se líbil i Marek, ale to zase zavrhl manžel 😀 😀 😀 Třeba manžela ještě zlomíš, můj manžel pořád meldoval Viktor Viktor a nakonec od něj taky upustil. Asi hlavně proto, protože "Staník" je po něm a teď je prostě fér, abych měla konečné slovo ve výběru jména já 😉

mvmk
26. bře 2013

No holky diky, uz jsem si rikala, ze jsem asi neschopna matka s rozmazlenym ditetem 😝

dezyre
26. bře 2013

Jo a jinak v pátek jdeme k Jahnové, tak jsem zvědavá, jak se Staník předvede 😀 Děsím se dopředu, protože dnes navečer ho povezu k babičce a bude tam do čtvrtka a vždycky když je u našich, tak se domů vrátí rozmazlenej a neposlušnej 😝 Budu je muset instruovat a říct jim, aby se tentokrát snažili být důslední 😀 😀 😀

dezyre
26. bře 2013

@mvmk Víš co je nejhorší? Já si myslím, že ty naše "nestandartní" děti prostě pro ostatní působí hrozně rozmazleně.. S tím nic nenaděláme. Staníka takhle skoro každej bere, jakože si dělá co chce a já ho v tom podporuju asi nebo co.. 😉

lenajsek
26. bře 2013

@mvmk Určitě ne, jako chtít po takhle malým dítěti, aby to 5x zopakovala, to je fakt moc... logo když vidí, že něco Lukinovi nejde, tak to prostě nechá na později, nehrotí to, navíc opakování zvládají děti až v určitým věku a až jsou na to zralé, Lukin taky nezopakuje vše, dysartrie ho brzdí, takže to prostě zkouší, ale vše formou hry, opakuje do mikrofonu na PC, kde jsou obrázky a ty se pohybují... ale nikdy to nezopakuje správně, ale logo ho vždycky pochválí, že se fakt snaží a motivuje ho... ale že by to musel říct, tak to ne... 😉

@dezyre Tak nějak se určitě bude jmenovat, MM teď chodí děsně unavenej z práce, ani není nějak nálada to řešit... ale určitě něco vyberem, nakonec si myslím, že to bude Tomášek... Lukáš a Tomáš 🙂
Ale uvidíme. Ten rtuťovej to je blbý, že se rozbil, už asi vůbec nikde není k sehnání, že...
A Terka mi psala, že stavět kostky dle předlohy zvládne až dítě po třetím roce, klidně až kolem čtvrtýho... ale je fakt vidět, že k určitým úkolům musí ten mozeček dozrát, jak se něco dělá pravidelně, tak to je fakt pak vidět, jak to naskakuje...

A Lukin mi dneska poprvé pomáhal vykrajovat perníčky na velikonoce, dřív od toho utíkal a dneska docela úspěch, pak se díval, jak se to peče a chtěl samozřejmě hned ochutnat, no musel si počkat, ale odměna byla sladká 🙂

mvmk
26. bře 2013

@lenajsek tak PC tady nikde na logo nenajdes, ani Ipad ci neco podobneho, ona pracuje s formou ktera se jmenuje Taktin, pry je to jedina moznost u dyspraktickych a dysartrickych deti 😒 , ja samo nevim. Docela me ale prekvapuje, ze mala si opravdu rychle zafixuji ty prvky gestikulace. Treba S je ukazovacek se vzdaluje od rtu, N. - je zase stlaceni ukazovacku na kraj nosu, a ta Logo potom ukazuje pouze ty gesta a mala jako opravdu rika ty spravne slabiky nebo pismena, ja v Tom mam sama gulas a nepamatovala bych si to, no a mala zas uplne bez problemu. Jenomze je to totalne nezazivny 😝 Dneska rano rikam, pod oblec se jedeme pa a mala rika ne Teta, teta ne nyny 😎 a to jsem ji ani nerekla kam jedem 😅

lenajsek
26. bře 2013

@dezyre Jojo, to známe u babiček... 😝 😀 A k Jahnové budu držet palce!
Nám se zase blíží Krejčířová, začínám trošku panikařit, ale co, stejně to neovlivním, ať nám už řekne cokoli...

dezyre
26. bře 2013

@lenajsek Pěkně jde k sobě Lukáš a Tomáš, super 😎 Myslím, že nemáš důvod panikařit, právěže to neovlivníš. A já už bych se hrozně těšila, že budu mít zprávu od takové kapacity jako je Krejčířová 😉 A stejně si myslím, že se nemáš čeho bát. Asi to s dětma bude umět a pokud Lukášek zvládá být sám s logopedkou, zvládne to krásně i s ní 😉

sicinka
26. bře 2013

@mvmk na mě nemáš já jsem neschopná matka s rozmazleným tyranem, aspoň dle včerejší interpretace. Jako mě na tom fascinuje že se teď min 14 dní ve školce nepotkali a najednou je velký problém, včera se to maminka snažila vysvětlit Dádovi, dnes mu to evidentně vysvětlil chlapeček, nicméně Dáda se dle příkazu podle všeho nebránil. Nejvíc mi na tom vadí že teď opravdu bude jednat víc agresivně a ani se mu moc nedivím, ale budu mu to muset vysvětlit.

dezyre
26. bře 2013

@sicinka Nejhorší je opravdu to, že ty svému dítěti něco vysvětluješ, že se to a to nedělá, že to není pěkné atd. atd. a pak přijde někdo, udělá to a jeho maminka ho v tom ještě podporuje ☹ To je strašný.. Občas to tak taky bohužel v kolektivu se Staníkem máme a popravdě je potom zato bitej akorát Staník, protože si myslí, že když se tak chovají ostatní, tak že je to "normální" a já ho potom za to trestám a on se cítí ublíženej a o to je naštvanější, uplakanější, uzavřenější 😔

sicinka
26. bře 2013

@mvmk jinak k logo za mě vyměnit, ve chvíli kdy tě stresuje jen varianta co se tam bude dít a defacto neřešíš co budete dělat jen jak tu hodinu přežít, tak je čas jít od toho. A rozhodně se nemyslím že by byla podle popisu tak nestandardní ono pro takhle malé dítě opakovat hlásky, když je pak samo stejně neumí použít musí být dost složité a hlavně si myslím že to k ničemu není.

abbie
26. bře 2013

@mvmk my mame logo vzdy formou hry a zvycajne je s nim na koberci, za stolom by neobsedel ani 2 min.

sicinka
26. bře 2013

@dezyre jelikož pořád věřím v lidech v to lepší tak doufám že to úmyslné nebylo, prostě si jí doma stěžovalo dítě na Dádu, tak mu řekla ať to vrací. Ale pak nechápu co se teď změnilo... No nic už jsem si postěžovala prostě to budu muset řešit v té školce.

kajiszek
26. bře 2013

Tak jsem dneska schválně pozorovala děti ve školce a všechny nohy ze schodů střídají, ale náš kulich ne 😝 A do schodů taky jak kdy... Někdy to vyběhne v poho, jindy taky jde po jednom schodě... No zkusila jsem pak s ním jít dolů, aby je střídal, ale říkal, že se bojí a vůbec mu to nešlo. A to stavění podle předlohy tak jako zkoušíme občas, ale moc ho to nebaví, takže ho tím moc neprudím. On taky teďka dělá celkem pokroky, že se mnohem víc ptá proč a celkově se ptá na všecko možný, tak v tom vidím posun. Sice se takhle ptaj jinbý děti už dávno, ale co no... I to kreslení se zlomilo konečně, že se snaží a celkově je to s ním taky lepší... Jsem zvědavá, co nám pak poví KW. U Neli jsem měla obavu z tý receptivní dysfázky, což ještě jako úplně vyloučený samo není, ale prostě ona se chovala fakt divně, Vojta se chová tak polodivně, jak v čem a jak kdy... Tak uvidíme, co tam předvede 😝

@mvmk Já s logo nemám zatím zkušenost, ale taky mi to nepřijde jako moc dobrej přístup. Říkáš, že to je u vás bída, ale možná bych se zkusila poohlídnout po někom jiným, třeba se zadaří...

@sicinka Tak to je dost masakr, bych měla obavu, že se mi dítě kousne, že do tý školky už nechce. Ale moje kamarádka měla agresivního chlapečka, rozhodně ho nikdy k ničemu nenaváděla, naopak se ho snažila uhlídat, ale ve větším dětským koutku, kde byl velkej šrumec, se kolikrát stalo, že někoho pokousal nebo děti mlátil... Ale u něj se to srovnalo nějak po třetím roce, nejvíc agresivní byl kolem dvou a půl, ale dělal to už dřív, taky s ním byla někde u psychologa myslím. Ale podle toho, cos psala, tak bych se vůbec nedivila, kdyby ho navedla ta jeho maminka 😒 Tak snad to nějak vyřešíte, asi bych si zavolala jeho maminku a probrala to před ředitelkou... Tohle už je trochu moc...

mvmk
26. bře 2013

@sicinka to je presne i muj nazor, dnes jsem ji to rekla, pac jsme minuly ctvrtek drilovaly Slovo Tee, ona sice rekne Tee i vi co to je, ale v reci si to proste spojit neumi, pac kdyz chce napit, tak stejne ukazuje to sve Gesto 😝 Ona ale zase odporovala, ze nejdriv musi dokazat neco vyslovit a potom to spojeni prijde automaticky 😝

dezyre
26. bře 2013

@sicinka já už občas přestávám věřit 😉 a potvrzuje mě to bohužel i manžel.. když vidí chování některých matek, když je se Staníkem, anebo když mu říkám, že si už připadnu jak ten blbec, že vždycky ze všeho vyjde akorát Staník jako ten špatnej - i když samozřejmě - není žádnej svatoušek, jeho agresivitu jsem tu řešila už mockrát, ale né vždy je to jeho vina, anebo je iniciátorem, každopádně to většinou skončí tak, že on je ten špatnej a ostatní jsou chudáci.. .. jeden den mě doslova manžel povídal, že některý lidi jsou tak strašně sobečtí, že si určitý věci prostě neuvědomují a né že by nechtěli vidět, že jejich dítko taky není svatoušek, ale oni to prostě nevidí.

sicinka
26. bře 2013

@mvmk Dáda zopakoval už asi od 2,5 téměř cokoliv a stejně ty slova neuměl použít, jako kdyby na to využíval jinou část mozku, tohle se mi fakt nezdá že by to u jiných dětí bylo jinak. Nicméně na základě toho mu logopedka dala do zprávy že řeč je zcela v pořádku, prostě neřešila stavbu věty atd ale hlásky.

mvmk
26. bře 2013

No nejlip to rozstipnul muj manzel, ten byl s malou minuly utery, a kdyz videl ze ji laka na gumidky, tak pry konstatoval, co bude nasledovat za vysledek, ci bude umet vrtet ocasem a stekat na povel 😀 😀 😀 , Proto asi na mne ta pani dneska tak neprijemne reagovala 😉

sicinka
26. bře 2013

@dezyre to je přesně ono já si Dádu neidealizuji a aktuálně věřím i tomu, že pokud se teď k němu přiblíží, tak holt bude předpokládat útok a dle toho se bude chovat (to mě štve fakt nejvíc). Se vrátíme o rok zpátky, tak prostě byly problémy s komunikací a on se tahle občas projevoval. On je fakt hodně aktivní je to uličník, ale nemyslím si že by byl agresor. No ted se do té školky nechce ani mě ☹

sicinka
26. bře 2013

@kajiszek Dáda tohle dělal taky když byl menší (tak do 2,5 roku) prostě neuměl dobře komunikovat tak do dítěte třeba strčil nebo mu něco vzal, ale já ho toho pracně zbavovala. Ono mě učitelka říkala už předtím že je hezké že se Dáda umí zastat slabších dětí když jim někdo ubližuje, jen mi neseplo - že se pořád bavíme o jednom a tom samém dítěti a ta nechuť chodit do školky je asi z toho. Ono Dáda problém s komunikací má pořád on mi neřekne co se ve školce dělo, ted z něj občas něco vypadne, ale pořád moc neumí říct co mu vadí nebo ho bolí.

kajiszek
26. bře 2013

@sicinka U nás je to spíš obráceně, že obě děti jsou otloukánci no. I když posledně mě Neli překvapila, že když na ni začala dorážet zase ta její "sumo kamarádka", tak ji odstrčila a říkala jí "ne"... Ona jindy prostě jenom padne na zem, schoulí se a brečí... No snad to nějak vyřešíte, třeba se s tou jeho maminkou bude nakonec dát mluvit, držím palce 😉

podubka
26. bře 2013

Lukin taky nestřídá nohy do ani ze schodů a to jsou mu 4.Když mu řeknu aby to zkusil a ukážu tak nechce.Jednou se snažil do schodů,ale to skoro lezl po čtyřech jak se u toho nahýbal.Nevím jestli ho to mám teda učit nebo počkat aby se to naučil sám 😒

sisstin
autor
26. bře 2013

@podubka Tygr do schodů začal střídat sám od sebe v těch 3,9. Ze schodů jsme to celkem trénovali intenzivně na reha, ted ze schodů fakt seběhne pekelně rychle 🙂

sisstin
autor
26. bře 2013

jinak to nestřídání nohou je fakt celkem typický dysfatický rys...teda ne, že 100 % dětí s dysfázií nestřídá, to jsou jako i výjimky..ale u těch expresivních poruch je to fakt hodně hodně častý 😉