Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalea
10. říj 2010

@sisstin Aj pre mna je to zahada,pretoze pri Aspergerovi by mali byt najvacsie nedostatky v socialnej oblasti a ona je praveze velmi spolocenska,teraz sa to ukazalo aj v skolke,ked si uz troska zvykla.Ale samozrejme,este je malicka,uvidime aka bude neskor 😅 Napr. ja som dost introvert,manzel je velmi spolocensky,tak sa doplname 😀 Ja u nej vidim problem hlavne vo verbalnej komunikacii,spravanie ma normalne,az na to,ze niekedy v urcitych situaciach mava tie stereotypne pohyby 😠 Tie sa vsak ukazuju coraz menej,napr. pri vacsom strese,alebo unave,ale je toho menej 😎

sisstin
autor
11. říj 2010

Čau holky,

tak dneska jsme měli zas logo. Představte si, že Tygr je schopný po slabikách zopakovat slovo!!! Teda samozřejmě to není čistě a artikulačně správně, ale opakuje slabiky!! 😀 😀 😀 Moc si ho chválila, že to jde úplně úžasným způsobem dopředu. Máme už základ těch komunikačních kartiček, na těch samotných obrázcích si cvičí pasivní slovní zásobu - ukazuje obrázky, popř. procvičuje kývání hlavou ano- ne( je to měsíček, kočka? atd.). Pak jsou tam obrázky se slovem. Páč Tygr si výborně pamatuje psaný text a dle logopedky bude vcelku rychle číst globální metodou a pak bude schopný ty samotné proužky se slovem přiřazovat správně k těm obrázkům bez slova 😉

vojtisek2007
11. říj 2010

@sisstin Ahoj Tery, tak to fakt super, že P postupuje tak hezky dopředu....je to šikula.

Já už se s V domluvím i ve složitějších situacích, mluvit začíná fakt líp a líp, jenom místo K říká T - takže máme - tůň (kůň), točta (kočka), tomín (komín) a když ho opravím, že ne Vojtí, koč-ka - tak řekne, "mami já stejný" a zvadne to, už to víc neřekne...zatím teda vůbec nepoužívá předložky,předpony, neskloňuje a tak...je to jak když zapnu překladač 🙂 Barvy a počítání 0 bodů - max ukáže který barvy jsou stejný, když mu dám žlutou kostku, donese jí na žlutej polštář, ale barvu neřekne která to je, a když to chci plácá - zelená,modrá,bílá...dokud se netrefí...a počty - všechno máme 5, jiný číslo pro něj neexistuje i to ukáže na ruce...ach jo už nevím jak mu to "nalít do hlavy"...

sisstin
autor
11. říj 2010

@vojtisek2007 Péto, a názvem ty barvy umí? Nemusí je umět říct, ale podá ti třeba žlutou kostku? 😉 To samý počítání, nemusí to umět říct, ale stačí, když na povel donese požadovanej počet 😉 ale ne zdaleka všichni tříletáci tohle umí. Tygr to teda zvládá, což docela čumim.... konečně si taky začínám užívat, že je v něčem v normě a dokonce i trošku napřed 😀 doteď jsem to fakt neznala..vždycky byl ve všem poslední 😝

vojtisek2007
11. říj 2010

@sisstin Ne, neumí, umí pouze k sobě přiradit stejnou barvu, ale když mu řeknu, podej žlutou, tak vidím, že neví a zkouší to...to počítání je ještě asi horší, protože sice říká pět a na ruce ukáže pět prstů, ale pět kostek už nedonese....

sisstin
autor
11. říj 2010

@vojtisek2007 Péto, já ani tak nějak nevim, jak se to Tygr naučil.... 😕 nám řekla Kr, at ho názvama barev nezatěžuju..tak jenom tak nějak občas, když na něco ukázal..na puntík, tak jsem mu řekla, jaká je to barva..ale že by jsme to nějak šprtali, to ne 😕

a pak jsem na základě jednoho článku z blogu náhodou vyzkoušela, jestli ty barvy umí..a fakt umí 😕 červenou, žlutou, oranžovou, modrou, zelenou a růžovou 😕 to samý s těma číslama, nijak jsem ho to moc neučila...a do těch tří umí..a ukáže na prstech, kolik mu je...ale to je spíš naučený gesto 😕

on s takovýma věcma moc problém nemá - čísla, písmena atd, to ho baví, takže si to pamatuje..spíš máme furt problém s tím, že ho absolutně nezajímá žádný čtený text, a to ani třeba dvojřádkový 😖

vojtisek2007
11. říj 2010

@sisstin mě přijde že Tygr jde dopředu tak nějak ve všech oblastech stejně, ale V fakt "jenom" v té oblasti řeči...vůbec netuším, jak ho to mám učit, třeba ty barvy nebo počitání, názvy barev melu dokola už skoro tři roky a nic, čísla to samý....ale tak třeba jednoho dne překvapí a bude to...Ve školce každý dopoledne zpívají, takže vojta teď vyžaduje zpívání - a každý pátý slovo z písničky "zazpívá" - kolo,kolo mlýnský, skákal pes, pec nám spadla - tu zpívá nejradši, naprosto ví přesně o co v tý písničce jde, takže občas jak si to nepamatuje přesně, tak je z toho takovej blábol, ale podstata je stejná - a to že spadla pec a někdo jí opraví ....prostě si to domyslí, jak si zrovna vzpomene na slova 🙂 a hraje k tomu na piánko, páč učitelka ve školce jim k tomu taky hraje, je to legrační ho pozorovat. Myslím, že ta školka ho hodně nakopla dopředu, ale myslím, že jsem tam neměla nosit ten papír od dr.Kr protože mi přijde že se mu snaží ulevovat - když stříhají, když modelujou apod...Vojtíku chceš sám nebo pomoct - no jasně že vždycky řekne že pomoct ☹

sisstin
autor
11. říj 2010

@vojtisek2007 hele Péto, já jsem fakt četla, že to je docela běžný, že tříletáci barvy neumí názvem 😉 zas každej nemůže umět všechno..a to počítání do tří je limit někde okolo víc jak 4 roků 😉 asi bych to vůbec neřešila, hlavně, že rozumí a už hodně mluví 😉

já jsem zjistila, že prej tříletáci by měli umět už i zvířecí rodiny!!! Jako, že ví, že ke koni patří klisna a hříbátko 😖 aspon to k sobě přiřadit 😕 jako když to tak vezmu, tak toho Tygr neumí ještě furt strašně moc...páč prostě ten skluz, kdy s ním absolutně nešlo nic dělat a nic ho nezajímalo prostě nejde tak rychle dohnat 😕

jako věřim, že kdybych to s ním trénovala, tak to do týdne umí....jenže těch věcí je ještě tolik, že se to prostě nedá zvládnout tak rychle 😔 já, když nad tím přemýšlím, tak to porozumění řeči je podle mě z velký části o tom, co to dítě zná...třeba jak jsme byli v tom Logu, tak mu tam dala kartičku psa, a měl k tomu vybrat, co pes žere...tak tam měl zubní pastu a granule. Tak Tygr vybral ty granule, ale myslím, že jako granule v životě neviděl na vlastní oči a neví, jak se to jmenuje...páč my psa nemáme, takže to logický neví 😕 a takových věcí je xy, který prostě ještě neměl šanci vidět, tudíž ani neví, jak se jmenují...

mi to hodnocení porozumění přijde trošku takový neobjektivní, nebo nevim, jak to popsat no...co když mu tam zrovna Krejčířová dá nějakou věc, kterou nikdy neviděl a neví o tom nic 😕 jedna maminka na diskuzi psala svůj hororový zážitek s jistým psychologem, který chtěl po tříletém dítěti, aby poznalo kamna 😕

vojtisek2007
11. říj 2010

@sisstin no Vojťasovi budou 4 ☹ už v únoru, ale tak já to nehrotím, oproti tomu, co bylo loni je to fakt postup jak blázen, asi víc mě štve to, že ho to neumím naučit, protože nevím jak....jak jsi psala s tou zvířecí rodinou - tak to by vojta nedal ani náhodou - názvem vůbec, leda tak na kartičkách by je přiřadil k sobě, protože jsou si podobný 🙂, třeba kůň je u nás všechno co má 4nohy a ocas - takže zebra, velbloud, lama....pozná teda krávu a malou krávu (tím že je to tele ho vůbec nezatěžujeme), kočka - je tygr,lev,puma, gepard...., pes - vlk, liška, pták - všechno co má křídla včetně husy,kachny, holuba...pozná ale želvu,opici,medvěda,slona,....apod

sisstin
autor
11. říj 2010

@vojtisek2007 no já jsem právě taky ráda, že pozná základní zvířata...natož abych ho učila, že je to kůn, klisna a hříbě 😅 😅 😅 hele, prosím tě...co dávala Kr. Vojtasovi za úkoly..vy jste tam byli nějak ve 3,5 ne? 😅

sisstin
autor
11. říj 2010

jinak ted jsme zkoušeli trošku ty kartičky, jako už je unavenej za celej den...ale dobrý. Nemá problém ukázat cokoliv, dávám mu to teda po čtyřech, páč když je toho hodně, tak je to pro ně těžký to hledat. A zvládá třeba, když mu tam dám jahodu, klíč, míč a měsíc, tak ukázat, co se papá a tak 😉 a ještě k tomu řekne ňam nam 😝

já jsem ráda, že i těch pár citoslovců, co umí..tak fakt aktivně používá...že když vidí krávu, tak řekne bůůůů atd., že to není tak, že by řekl jedno citoslovce za tři dny 😉

dneska se naučil říkat "voda"..no zní to všelijak, ale měly by jste vidět to nadšení, když ukazoval na vodu a řval "voda voda voda"..v jeho podání teda něco jako ouda 😅 😅 😅

vojtisek2007
11. říj 2010

@sisstin - měl nakreslit domeček, pak dávala 4 kartičky a jedna z toho k věcem nepatřila - třeba 3 různý druhy židlí - plastová, čalouněná, obyč dřevěná a čtvrtá kartička byl stůl - a měl říct co tam nepatří,nebo botaska,holínka,sandálek a doutník..... pak dával k horní polovině těla spodní - ale klidně dal kočce holčičí nohy....stavěl komín z kostek, navlíkal korálky na nit, třídil bílý a černý knoflíky, poznával na kartičkách věci - obecně - od kola přes jídlo,ovoce,vybavení bytu, zvířata, auto, strom,kytka,schody,tužka.....jenže to moc ještě nemluvil, takže nic moc. Potom měla kartičky s různýma denníma činnostma a ptala se - co děláme ráno když vstaneme - a měl ukázat kartičku kde si kluk čistí zuby, co děláme večer - kartička s vanou, co si obečeš když venku prší (kartička pláštěnka - deštník) , jak pojedeš koupit bonbonky (kartička auto-autobus-vlak)...... no víc si toho asi nepamatuju - jo nakonec mu ukázala zrcadlo a měl říct co tam je...

sisstin
autor
11. říj 2010

@vojtisek2007 jo, tak dobrý...taková klasika 😉 on to bude mít asi trošku lehčí, přece jenom čerstvé 3 roky a 3,5roku je zas rozdíl, ale asi to bude hodně podobný...díky 😉

vojtisek2007
11. říj 2010

@sisstin kdy bude mít Tygr tři roky ???

sisstin
autor
11. říj 2010

@vojtisek2007 jdeme ted 19.týho a 3 mu budou 22. 😉

sisstin
autor
11. říj 2010

tak dneska ve vaně jsem zjistila, že Tygr rozlišuje čísla od 1-8 😅 máme na koupání chobotnice s číslama a jeho zas děsně zajímaly 😅 😅 tak jsem mu je musela říkat, a ted dokáže na slovní pokyn ty čísla najít..takovýhle bejkárny by mu šly 😅 😅

aleachim
12. říj 2010

@sisstin mohla bys mi nějak zhruba napsat, co by mělo dítě umět ve 2letech? Na netu je sice spousta informací, ale dost z nich jsou podle mě přehnané, jako třeba umět počítat do 10. Nechci zbytečně vyšilovat, ale z takových info vždycky šílím.

sisstin
autor
12. říj 2010

@aleachim čauvec 🙂 tak co se týče pasivní slovní zásoby, tak už by mělo rozumět všemu 😉 teda samozřejmě k věku, ale v pohodě by mělo rozumět všemu, co mu v běžném životě říkáš, splnit dvoj a vícesložkové pokyny( např. jdi do kuchyně a dones mi hrneček 😉 Aktivní slovní zásoba by měla čítat okolo 50 jednoduchých slov a citoslovcí, které aktivně používá a spojuje do vět 😉

V hrubé motorice by už mělo začínat chápat cílesměrné chození, tj, že jde za ruku a dodržuje tvůj směr, mělo by spontánně čárat tužkou, možná i napodobit směr tahu. Postavit komín ze 3 a více kostek, jak horizontální řazení, tak vertikální. Dávat tvary do příslušných okýnek, možná i přiřazovat barvy, ale to asi jak kdo.

Jinak napodobuje běžné denní činnosti, gesta, začíná si hrát imaginárně - např. holčička se stará o panenky atd. Mohlo už by zkoušet nebo dokonce umět jíst lžičkou, obléknout si jednoduché části oblečení - např. čepici. Už by mělo jakž takž ovládat močový měchýř, ale to je fakt indi vindi.

No víc mě tak nějak nenapadá, rozhodně počítat do 10 je bejkárna jak svin, to má umět možná tak předškolák 😝

berenika39
12. říj 2010

@aleachim ahoj, nečti🙂)). už jsem na to přišla. ty informace se rozcházejí přesně tak, jak se rozcházejí schopnosti jednotlivých dětí. podle mě je strašně důležitý, když vidíš posun dopředu, že se učí nové věci, nestagnuje ve vývojí, ale jestli něco konkrétního dělá ve 20ti nebo 25ti měsících je jedno. základ je přesně to, co ti psala siss, lae nedej se zvyklat internetovými radami, ber je jen orientačně.

@sisstin ahoj i tobě a moc ráda si tu čtu o tobě a malém, jak vám to jde a mám s váma radost🙂

simalex
12. říj 2010

@vojtisek2007
ahojky vojti, to je super, že jste se s tím mluvením tak pohnuli. Trochu mi to připomíná Alexka, začal se zlepšovat loni v listopadu a v únoru mu pak byly 4 roky. A ta gramatika - byli a jsme na tom podobně.

Jak tady tak píšete tom, co by dítě mělo zvládat, nebo co po něm odborníci chtějí, vzpoměla jsem si na naše vyšetření ve 4 letech a 3 měsících, kdy Alexek měl říct, co je dnes za den, co bylo včera za den a co bude zítra. V té době nechápal ani význam dnes, natož tak nějaký den v týdnu. Myslím, že ho to netrápí ani teď. A přijde mi to neadekvátní.

Ohledně barev a čísel, resp. počtů: tak zdá se, že Alexek ty schopnosti ztrácí a znovu někde v té hlavičce loví a s přibývajícími vědomosti opět potlačuje. Ještě nedávno počty do pěti, jakž takž, ale teď je pro něj všechno "jednička nula". Ví, že má čtyři a jak říká "až tatínek koupí lyže, bude mu pět".

Myslím, že uměl i rozpoznat čísla cca do pěti, ale v různých časopisech a knihách ta čísla vypadají různě graficky, tak ho to začalo mást a zaměřil se na 1 a 0 (ty vypadají pořád stejně). Počítání - těžko říct - řekne, že máme 2 pokoje, 1 kuchyň a jednu koupelnu, takže trochu jo, ale raději se ho na ty počty moc neptám, nechci ho znechutit - neustálého opravování a zklamání má kolem sebe hodně.

Schopnost rozpoznávat barvy šla taky do ústupu ve chvíli, kdy si rozšířuje obzor v něčem jiném - teď mu docela jde ovoce a zelenina (berou ve školce). Je to prostě takové NAHORU DOLŮ.

simalex
12. říj 2010

@sisstin
siss, tak to je malý machr. Fakt, zdá se, že nebudete mít problém s pamětí, protože u nás to je pořád dokola a někdy bez odezvy.

vojti:
já nevím, jestli bych se trápila těmi barvami a čísly. my jsme měli trénovat jednu barvu po druhé, ale jak jsem psala, čím víc toho je, tím víc má zamotanou šišku. Pořád si říkám, že se mu to v té hlavičce někde ukládá a jednou překvapí. jak psala siss, na učení je toho tolik a člověk neví, čemu dát přednost. Do toho by to mělo korespondovat s tím, co dělají ve školce.

vojtisek2007
12. říj 2010

@simalex ahojky, tak to jsou kluci skoro o rok 🙂 vojta je 11.2.2007. Jojo jdeme dopředu, to je to hlavní, začal "přidávat" v tom květnu, pak v červenci jsme byli u Dr.Kr - ta řekla že jakž takž v normě, ihned vyloučila jakoukoli vývojovou vadu,máme jen OVŘ...tak jsem ráda a čekáme, až se to tak nějak "srovná" , už nemám moc sil do něj něco hustit, myslím, že mu hodně teď dává školka, ikdyž mu učitelky hodně "nadržujou" - blonďáčkovi roztomilýmu 🙂 - ale zase od tý doby, co tam chodí strašně rád zpívá - samo že mu to nejde, ale dřív, když jsem začla zpívat já, zacpával si uši a ječel že NEEEE !!!! a teď donese piánko a hraje a já zpívám...Na logopedii jsme zatím docházet přestali, Dr.Kr. řekla až se víc rozmluví....tak čekáme.

jinak mě utěšuje, že vím, že není barvoslepej, protože barvy k sobě přiradí vždy správně, jen prostě neumí říct, že žlutá je žlutá - ale vyjmenuje postupně všechny než se holt trefí ☹

vojtisek2007
12. říj 2010

No jinak já jsem letost chtěla nastoupi na VŠ UJAK - ale jaksi vzhledem k "náročnosti" Vojtíkovi výchovy o rok posouváme...manža by to s ním fakt nedal...vím že je to o zvyk, ale tak naco je trápit, když to nejni nutný, ale byla jsem z toho hodně smutná....nechci sedět doma jako pecivál.

aleachim
12. říj 2010

@sisstin díky, to, co jsi mi napsala, mě moooc potěšilo. Až na ten močák a barvy zvládá Lucka všechno 😵 už teď.

@berenika39 Lucka je mé první dítě a mezi kamarády jsem taky první, takže informace tak nějak sbírám a vždycky jsem z toho úplně hotová. Jako, když jsem se dočetla, že dítě by mělo v 11m začít čmárat tužkou. Lucka začala tak v 18m. Sistin je úžasná, protože to napíše jednoduše, srozumitelně a bez přikrášlování. Jsem fakt srašně ráda, že tady ta diskuse je. Lucka totiž nepatří mezi rekordmanky, ale asi je standartní, jenže má zse matku nestandartní plašanku 😀 .

Sisstin, děkuji 🙂. Hltám všechny tvé příspěvky a moc vám fandím. To, co jsi dokázala, to je úžasný. Ty a ostatní maminky zde, jste kandidátky na matku roku🙂

simalex
12. říj 2010

@vojtisek2007
vojti, obdivuju tvoji sílu. A jaký obor na VŠ? Asi nějaký ekonomický?

Já jsem uvažovala, že si udělám ještě jednoho bakaláře, tentokrát z veřejné správy (pracovala jsem v novinách, tak mě to docela zajímá), ale když jsem viděla ty testy k přijímačkám, uf, uf, uf... No prostě už toho do té hlavy moc nedostanu. Koupila jsem si dvojjazyčnou detektivku (prtože bych fakt měla něco dělat - bystřit smysly 😀 😀 😀 😀 ), ale dokopat se k tomu... hrůza...

vojtisek2007
12. říj 2010

@simalex management cestovního ruchu - mám i střední zaměřenou na cest.ruch...a tak nějak mi přijde divný sedět doma na prázdno...a dodělat si taky státnici z AJ....kdybych pořád na něco nečekala, tak už mám jednoho bakaláře hotovýho ☹ už jsem doma přesně 4 roky a to jak ztrácím přehled a rokama pracně nabytý znalosti mě prostě drtí.Jediný co udržuju je účetnictví....to i chodím na semináře, dle možností a tak, to musím, bez toho bych nemohla pracovat....ale zbytek toho všeho zůstává ladem .-(

sisstin
autor
12. říj 2010

@aleachim no tak do matky roku mám daleko, dneska bych ho nejradši už zavraždila 😅 😅 😅 jsem nevyspalá jak svina, poslední dvě noci se furt budí, knourá a prudí...celej den nespí a pak večer je tak hotovej, a stejně nechce spát..jezdí po mně autem, skáče po posteli 🙄 😅 😅

@simalex
@vojtisek2007 dneska jsme byli v Rané péči, shodou okolností tam byla spousta dalších dětí. Jeden chlapeček měl něco s rukou, další tři vůbec nevim - ti vypadali a chovali se naprosto normálně, pak tam byl jeden chlapeček Downík a holčička, taky naprosto v pohodě.

Tý prej byly ted tři, no oproti Tygrovi teda nebe a dudy. Jednak byla asi tak o hlavu větší a vypadala tak o rok starší 😅 😅 a jednak to byla už taková chytrá samostatná osůbka, krásně mluvila, jezdila si tam s kočárkem... nevim, zas na mě padla taková depka...Tygr tam seděl, spíš jen tak pozoroval...hrál si tam sám v kuchynce a s dětskou myčkou. A věnovala se mu tam nějaká holčina, co studuje vyšší odbornou sociální školu.

No ale Prostě Tygr zas jen ukazoval, dělal eee..pak udělal nějaký ty svoje citoslovce, ukázal, kde má části těla a tak...jako snažil se...ale i když vím, že asi žádná ta MR tam není ani v nejmenším, tak tím, jak fakt nemluví a moc se neprojevuje, tak prostě působí jak mimino 😖 jako podával mi tam balonky podle barvy, v pohodě to zvládal...

ale prostě nevim, v tom kolektivu je on teda naprosto neviditelný...když si hraje s jedním dítětem, tak to je v pohodě..ale jakmile jich tam je víc, tak je z něj věčný pozorovatel 😅 😅 no já byla to samý 😅 😅 😅 ....ale prostě čím je starší, tak je to nemluvení divnější...a oni prostě začínají komunikovat od začátku..takže dle mýho i divně vypadá, když tříletý dítě ukazuje na každou blbost a dožaduje se 10000000000000x stejné odpovědi. A pak okolo nás projde maminka s podobně starým dítětem a vybavují se, co dělali ve školce, co měl k obědu a tak...prostě mrzí mě to a je to čím dál, tím víc horší 😔

vím, že dělá spousty pokroků...hodně věcí mu už pěkně jde...ale tohle mi strašně chybí, celej den furt melu a melu a nemám žádnou odpověd...začíná mi to lézt na mozek...nebo jak jsme jeli do Prahy, naproti nám seděl nějakej pár důchodců a Tygr si nadšeně prohlížel časopis CD a asi tak 100x za sekundu dělal "eee" a vyžadoval, abych mu řekla, že vláček jede po mostě...že je tam voda a já nevim co...pak jsme se rozjeli, tak zas ukazoval sem a tam a dělal "eee" a samozřejmě, on jako potichu bejt neumí 😝..a už mi to bylo takový nepříjemný vůči tem ostatním cestujícím, že tam musí hodinu a půl poslouchat eee..

pak se samozřejmě začala babka vnucovat 😅což Tygr má naprosto, ale naprosto na háku...něco mu říkala, že si ho jako vezme domů a asi čekala, že Tygr začne řvát ne ne a něco k tomu....a Tygr jen čučel a reakce 0 😅 😅 😅

mně říkala logopedka, vlastně i Krejčířová...že díky tomu, jak hůř rozuměl (rozumí) a ví, že nemluví a neumí se dorozumět pořádně..tak má tu sociální úzkost, co se týče mluvení a všeho okolo toho dost velkou, a má i blog vůbec nějak reagovat před cizíma lidma....

holky, serte na mě..mám zas nějakou depku...si říkám, že prostě každý postižení je na pikaču..ale to nemluvení je fakt hrozný 😔 🙄

simalex
12. říj 2010

@vojtisek2007
Alexek má te´d lgopedii ve školce. Na jednu stránku je to dobře, ale bylo by potřeba jednou za čas se domluvit a zhodnotit, v čem jsme se posunuli a jak na to. To mi teď bude chybět. Docela mě mrzí, že jsem nestihla třídní schůzky - byli jsme na dovolené, tak tam šla mamka. Sice přišla se zápiskama, ale na místě bych měla ještě řadu dotazů. No škoda, ale té ceně za dovču jsem prostě nemohla odolat 😎 😎 😎 😀.

Dnes jsem dostala k podpisu individuální vzdělávací plán. Bylo to ale takové povšechné. Vše docela v normě, jen řečový projev, porozumění a chápání sociálních a přírodních (?) vazeb a souvislostí neodpovídající věku. Co taky jiného... Taky kreslení - problém. Fakt je, že už rok kreslí stejně - jen schématické panáčky, nějaká tráva a sluníčko. Říká, že neumí domeček apod. Ale když mu ho nakreslím, tak ho jakž takž nakreslí vede. Jen jakoby sám v té chvíli si neumí vybavit, ja to má nakreslit. Baví ho spíše lepení, vystříhávání, vypichování, "vyšívání", bludiště, spojování apod. Ale s tím kreslením je to klasika, tyhle děti na to prostě nejsou.

vojtisek2007
12. říj 2010

@sisstin Tery hlavu vzhůru.....Tygr je šikovnej kluk a fakt jde dopředu...já to vidím u nás, co má Vojta vydřený tak Elině jde samo, občas mě taky chytne něco jako -proč zrovna on ??? vymodlený dítě ach jo, ale pak zase když vidím ty jiný postižení, nejni tohhle až tak hrozný a hlavně se to srovná, což třeba u jiných dětí ne ☹ a my se teda zatím taky nijak moc nedomluvíme - z 95% taky pořád melu já, jen teda všechno rozumí a občas umí odpověď - jak jsi psala to jak jste se měli ve školce nebo co jste měli k obědu - tak každý druhý dítě se rozpovídá - že zpívali, šli na procházku, malovali - a Vojta - DOBRÝ nebo BLBÝ, toť vše, víc z něj nedostanu....a co jste měli k obědu ? JÍDLO...a tím to zhasne a nastává můj monolog, měli jste masíko - ANO, rýži - NE- , knedlík - NE-, těstoviny - ANO, omáčku ANO, čajík - NE, kakao - NE, mlíko -NE, š´távu - NE, džusík - ANO....no rozhovor jak stehno. Elina normálně dává věty, jako např. že jsme šli ráno s mamkou do krámu koupit chleba a máslíko a lízo.....sice kostrbatě ale dá, Vojta by řekl že byl v krámě a zbytek si pracně vydoluj... přijde mi, že je mu občas na obtíž, když má mluvit ☹

vojtisek2007
12. říj 2010

@simalex jo logopedii máme taky ve školce, ale učitelka spíš bere děti, který už mluví a fakt jim něco nejde, Vojtovi toho nejde spoustu....