Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
18. lis 2010

@dalea ona na rodinu moc už nepíše, je hodně zaměstnaná, navíc je v jiném časovém pásmu 😉

@andreabe nejdřív zkus nějaký lehký věci, asi s tukanem bych nezačínala 😅 😅

dalea
18. lis 2010

My uz rozpoznavame aj take vtaky ako hvizdak,mucharik,sula,alka,kondor,tukan,žurav ...o inych zvieracich druhoch ani nehovorim 😝 😀 Niekedy je to fakt fuska,lebo chce vediet aj to,co neviem ja,v tychto zvieratach ma uz predbehla 😅

simalex
18. lis 2010

@dalea
te´d jsem si dohledala, že máte nerovnoměrný vývoj. Tyhle dysgramatizmy můžou být projevem dysfázie, ale Lea je ještě malá a chytrá, tak si nemyslím, že byste se s tím brzy nepoprali.

U nás jsme měli tyhle problémy: kam/kde (kam to je?), tady/tam, osobní a přivlastňovací zájména (já jsem tebe sluníčko), pravidlo jednoho záporu (všude je nikdo), špatné nebo žádné používání předložek (stůl o děti, jdeme školky), používání jenoho slova na podobné situace (mám rád ve významu líbí se mi, chutná mi, atd., zavřít - dveře, světlo, prostě ve významu ukončit jakýkoliv děj, deštník byl pro Alexka prší, voda tekoucí z kohoutku - pro Alexka voda prší, atd.), rozdělování slov (mocnice = nemocnice, snídávka = přesnídávka, horu = nahoru), mluvil o sobě a o mě ve 3 osobě (do 4 let, možná i trochu déle), komolení víceslabičných slov, špatné, případně chybné časování (já budu jít), špatné příbuzné tvary slov (spím, tedy pro Alexka je infinitiv spít), dodnes si plete citoslovce bé, bú, mé, mú. O sobě mluví v ženském rodě (já byla), někdy o mě naopak v mužském (to je asi taky problém té výměnné komunikace, jak píšeš). Na otázku "jak se máš" dlouho odpovídal svým jménem. Zrovna tahle otázka je hodně abstraktní, tím bych se netrápila.

Každé dítě je ale jiné a tyhle zvláštnosti mohou vymizet s postupujícím rozvojem řeči. U nás se s tím pereme pořád, ale právě s tím rozšíření slovní zásoby a zlepšením verbální komunikace už těch dysgramatismů není tolik. Teda je jich samozřejmě víc, když víc mluví, ale v globále se jakási citlivost pro řeč zlepšuje.

A co se týče opravování - dlouho jsem to nedělala, bála jsem se, že Alexka znechutím, ale teď už je asi na to čas, tak opravuju a Alexkovi to zatím nevadí. Zopakuje to správně, ale za chvíli to řekne zase špatně. V některých případech jsou pokroky - říkal mám ráda a teď se buď sám opraví nebo to rovnou řekne správně.

sisstin
autor
18. lis 2010

@dalea je super, že L. je fakt hodně inteligentní, a zajímá ji spousta věcí...ta pasivní slovní zásoba bude určitě ooooobr 😀 hele, třeba z toho Lea nakonec vyroste a bude bez diagnozy 😉 akorát je dobrý to sledovat, ale kdo ví....nakonec slyšela jsem o různých zvláštnostech, akorát to někteří rodiče prostě neřešili, a dítě z toho vyrostlo..a ted se to dává jako historka k dobru, jaký bylo to jejich dítě mimoň, když bylo malý 😀 k odborníkům chodíte, tak zatím se určitě víc udělat nedá 😉

dalea
18. lis 2010

@simalex Ona Lea nerozprava tak,ako tvoj maly,pouziva predlozky,zvratne zamena,sklonuje,paduje,teraz trocha pletie rody,ujo isla,teta isiel,ale toto neriesim 😉 Spolocne maju to,ze rozprava este niekedy o sebe v 3 osobe,aj o mne,povie mi-mamka umyva riad..Takisto napr. sa otoci na mna a opyta sa,co robo tatik,hoci on stoji pri nej 😅Teraz,ked sa naucila klast otazku-Co je to,tak sa touto otazkou pyta aj na ludi 😅 Nase opravovanie gramatiky vyzera tak,ze ak nieco povie zle,mne staci povedat-Ako? Alebo,ak na mna pozera,tak staci ak zdvihnem ukazovak,a ona to hned povie spravne,takto opravovat sama sa vedela uz davno,ja jej nemusim hovorit,ako to ma povedat 😉 Ale robim to fakt,za kazdou zle vyslovenou vetou,jej to nevadi,skor ja som uz na pokraji sil 😅 Ale postupne uz rozprava spravne to,co predtym nie,takze napominat,napominat,napominat 😝 Pedopsychiater,ktory si mysli,ze je Lea Aspik vravi,ze jej nasa vymenna konverzacia nie je vlastna a bude sa ju musiet naucit 😝

dalea
18. lis 2010

@sisstin Ja tiez stale dufam,ze z toho vyrastie,ale u nej su zvlastne aj tie vlastnosti,ktorymi svojich rovesnikov predbehla,co bezne deti nezvladaju,tak neviem 😕 Podla toho,co vie,by som povedala,ze je dost inteligentna,no este 4 mesiace dozadu pri testovani psychologicka povedala,ze je 7 m. pozadu,myslim IQ 😕 No vtedy jej nevedela odpovedat ani na otazku,co urobi,ked je smadna 😝 Odvtedy Lea riadne postupila,teraz uz zvlada aj otazky,co sa robi v jednotlivych usekoch dna,rano,na obed,vecer...Tak neviem,k tej psychologicke ideme zase v januari,pravdepodobne jej zase bude robit testy,tak som fakt zvedava na vysledok 😅

simalex
18. lis 2010

@dalea
to joooo, tak to já jsem ráda, že Alexek už neříká všemu, co je živé a má křídla (vč. slepice),"tápček" (chápej ptáček). To je ale fakt šílené, co všechno Lea umí vstřebat, ale jak píše siss, když je i sociální stránka OK, bude to jen v jistém ohledu nadprůměrné dítě se specifickými problémy v oblasti řeči, což ale určitě zvládnete.

sisstin
autor
18. lis 2010

@dalea ono dítě, které má jisté problémy s řečí, se musí testovat tak, aby byla zohledněna právě ta špatná řeč nebo vůbec žádná řeč...a podle toho se musí udělat ty IQ testy, jinak nejsou objektivní 😉

dalea
18. lis 2010

@simalex Jaaaj,bodaj by si mala pravdu a zelam aj Vam vsetkym,aby sa to postupom casu pekne upravilo 😉 😀

simalex
18. lis 2010

@dalea
aha, tak já jsem vycházela z Vaší návštěvy 5.11. u pedopsychiatra, kde ses zmiňovala o nerovnoměrném vývoji. Můžeš prosím napsat, jak to máte s těmi diagnózami? Chodíte teda k pedopsychiatrovi a psychologovi?
Omlouvám se, ale já ty informace moc neumím udržet.... 😝 😝 😝 Já jsem nějak mimo 😲 😲 😲

sisstin
autor
18. lis 2010

@simalex u nás je vše, co lítá, "típ típ" 😅 😅 😅

dalea
18. lis 2010

@simalex To je troska zlozite 😀 Chodim k neurologicke,tam sa uvadza nerovnomerny vyvoj so zatial nespecifikovanou poruchou komunikacie.Ta nas odoslala ku psychologicke.Unej som bola bez Lei,lebo nevysetruje male deti,z toho,co som jej povedala,mi ona prvykrat spomenula PAS,vtedy mala Lea 3 roky.Poslala nas dalej ku klinickej psychologicke,ta Leu otestovala,povedala,ze je 7m. pozadu,do spravy napisala tiez nerovnomerny vyvoj.Povedala nam,ze sa jej to zda ako Asperger a poslala nas k pedopsychiatrovi 😝 Ten do spravy uviedol Vyvojove poruchy reci a jazyka,susp. Aspergerov syndrom,to sme tam boli v auguste 😉 Teraz v novembri povedal,ze pekne napreduje 😉 Medzitim sme zacali chodit aj ku klinickej logo a tej to najviac pripomina semanticko-pragmaticky syndrom 😠 Ale samozrejme ten nerovnomerny vyvoj udavaju vsetci 😉 No a aby toho nebolo malo,tak sme este boli zo skolky odoslany do PPP,kde skonstatovali,ze sa mala neda hodnoverne otestovat podla tych zauzivanych testov 😝 Ale tam ju velmi pochvalili,ze je sikovna,len troska hyper a tazsie sa koncentruje 😠 A diagnozu zatial nemame od nikoho ziadnu,lebo Lea dost prekvapuje 😅 Tak si vyber.... 😅 😀

simalex
18. lis 2010

@sisstin
to je hezké, máme doma o druhé puzzle (http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=39441855&tab=0). Je pd tím i ten obrázek, tak je to mnohem lepší, než klasické.
A jak jsi někde měla ty půlené hlavy - koupila jsem to Alexkovi ve 3 letech, ale teprve kolem 3 3/4 roku ho to zaujalo,a to ještě na popud malé sousedky, která to skládala, tak to skládal taky.
Siss, a jak jste na to se šňůrkama? To je asi pro Tygra moc jemná motorika (???) Nebo navlékání velkých korálků?

vojtisek2007
18. lis 2010

ahojky
@sisstin tu poslední 4dílnou skládačku kde je beruška,želva,motýl a včela meli u zubáka v čekárně, Elina složila v poho všechno, Vojtta ani ťuk, ale už je to asi 3měsíce...je to hezký, asi taky něco vezmu...

vojtisek2007
18. lis 2010

já jsem každýho na vánoce zaúkolovala aby koupili "praktický" dárky, aby jsme s nima mohli pracovat...tak aby taky z těch vánoc nakonec něco měl, musím koupit ještě nějaký blbosti 🙂

sisstin
autor
18. lis 2010

@simalex Simčo, takový ty prošívačky to jakž takž.... navlíkání korálků jen s veeeeeeeeeeeeeelkou dopomocí 😝

@vojtisek2007 Eli je šikovná, vid? Ono zas je možný, že Vojtu to puzzle nezajímá 😉 Tygra by to i bavilo, ale jak říkám, jak mu to nejde hned, nebo by se musel nějak hoodně snažit, tak zuří a kašle na to 😝

dalea
18. lis 2010

Ja som tiez Lei pokupila vacsinou didakticke hracky,tak rozmyslam,ze tiez kupim aj nieco klasicke 😅 Rada sa hra na doktorku,tak asi kupim lekarsky kufrik,nejake figurky,postavicky a asi aj fitloptu,lebo sa tu vala po klasickej nafukovacej 😀

vojtisek2007
18. lis 2010

@sisstin jj, Elina je úplně jinde, mluví 100x líp než Vojtík...tak mi nějak přijde, že ho táhne...maluje,stříhá,vystřihuje,vybarvuje,ale Vojta se snaží po ní "opičit" myslím, že by nebyl tam kde je, kdyby byl sám, páč se mnou to moc nevytrhne ☹oni si spolu už i povídají 🙂

sisstin
autor
18. lis 2010

holky, tak jestli chcete nějakou "blbost", tak já jsem vzala tohle...interaktivní křeček, co se mazlí, vydává zvuky, chodí...a pak se k tomu dokupují různé blbiny 😅 😅 😅

simalex
18. lis 2010

@dalea
ak to je fakt trochu složitější. Ono s těmi diagnózami u takto malých dětí je problém. Já se ani nedivím, u nás to šlo výrazně nerovnoměrný vývoj, podezření na PAS, auti rysy, ADHD, dysfázie, OVŘ s dysfatickými prvky, smíšená dysfázie...

A teď mám pocit, že s tím ročním odkladem školní docházky to třeba všechno doženeme, protože mě Alexek dnes a denně překvapuje. Ideální to zdaleka není, ale měla jsem minulý týdne možnost porovnat jej s dětmi s těžkou nebo střední smíšenou dysfázií a nejsme na tom fakt tak zle. Ale je to takové nahoru dolů - ve chvíli, kdy má člověk možnost porovnání s běžnými dětmi, mi to už tak růžové nepřipadá. Ale nemůžu po něm chtít zázraky, když jsme naběhli tak pozdě.

Co ale nedávám, jsou ty vzteky. Navenek to vypadá jako čistá rozmazlenost. Třeba včera jsme šli na lampionový průvod a to byla hrůza (hned u domu se rozrhl lampion - skandál, ve městě prodávali blikací rohy za 150 Kč - nekoupila jsem - skandál, chtěli jsme jít do cukrárny, která ale byla plná, tak jsme nešli - skandál). To byly samostatné 20minutové řevy. Netuším, co mám dělat. Minulý týden dostal záchvat vzteku, protože nešlo vygumovat kolečko nakreslené průpiskou. A nenechal si to vymluvit. To mě ubíjí. Ale teď mi třeba mamka psala, že jí říkal, že jsem říkala, že nesmí mluvit škaredě. Tak si pořád říkám, že v něm třeba nakonec ta hromada dobrého, co má sobě, vyhraje, až vyzraje.

vojtisek2007
18. lis 2010

@sisstin ježiš Tery to je hnusný...na to by V nešáhnul ani omylem....a já bych to doma asi nesnesla....jako blbost koupíme nějaký kostky, bagr,autíčka a pro oba bude velká kuchyňka s náčiním, Vojta je na ní úplně ujetej, ve školce si nehraje s ničím jiným, jen furt vařím všem kafíčko a ohřívá párečky...(no nevim kde to viděl, když u nás se pořád dělají teplé večere 🙂 )

sisstin
autor
18. lis 2010

@vojtisek2007 ty jo, tak Tygrovi se tyhle zvířátka hrozně líbí...spí s nima v posteli, věčně je hladí, dává je jako spát, krmí je 😅 😅

vojtisek2007
18. lis 2010

@sisstin jo, V má taky rád plyšáky...ale tohle nedává, jak by to ještě mělo něco dělat, třeba lézt, nebo vydávat zvuky...brrrr

simalex
18. lis 2010

já se chystám koupit velkou dřevěnou vláčkovou dráhu. Viděla jsem jí minulý týden u známé, Alexek byl totálně unešený. My máme doma ty debilní umělohmotné, co se pořád rozpadají a vlaky vykolejují.
Musím se zeptat té známé, co to koštuje, vypadalo to, že to koštuje teda hodně, hodně, hodně moc. Měli tam dřevěné vagónky a lokomotivy na dálkové ovládají k nim byly evidentně dokupované.
Včera jsme si hráli s garáží od Wadera a Alexek chytal nervy a pořád tvrdil, že to vyhodí, že to je staré, proto to nefunguje. Moje nervy - fakt to pořád padá...

sisstin
autor
18. lis 2010

@vojtisek2007 tak to se právě Tygrovi líbí, když to chodí a dělá nějaký zvuky 😉 ještě máme takovýho Tygra, a toho pouští furt 😉

@simalex my tu vláčkodráhu máme, ted jsem doobjednala ještě křížení trati, tunel s nadjezdem a koleje..a Tygr si s tím hraje fakt mooooc

sisstin
autor
18. lis 2010

@simalex např. tady http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=39583382&tab=0 ono je to všechno kompatibilní, takže to můžeš kupovat pak od různých značek - Woody, Tesco, Maxim atd. 😉

simalex
18. lis 2010

@sisstin
jee, někde už jsi tu fotku měla... Vypadá to fakt pěkně.

sisstin
autor
18. lis 2010

@simalex já jsem chtěla koupit ty dřevěný mašinky z Tomáše, ale jako ty ceny jsou fakt brutus 😝 Tygr to má rád, dívá se na něj už docela hodně....no ale to aby člověk měl miliony, fakt 😝

simalex
18. lis 2010

@sisstin no ani mi nemluv, jak jsem už psala, my máme ty umělohmotné od mašinky Tomáše, kupovala jsem 2 sady + nějaký lom a to je hrůza - za prvé drahé a za druhé to fakt moc nefunguje a je to akorát k vzteku. Nemluvě o tom, že ten lom s vagónkem je k jiným kolejnicím, tak to mi přijde už fakt skandál, že to není kompatibilní.