Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
11. zář 2013

@lenuskin nam tenkrat rekli, ze pokud mu daji narkozu, ze s nim budeme muset byt 6 hodin po zakroku v nemocnici a pak nas pusti domu. Byli jsme v Motole, ale uz je to 2 roky 😉

ladida.l
11. zář 2013

@lenuskin Ráno nás přijmou a odpoledne propustí, čeká nás to příští pátek, tak potom můžu dát vědět.

lenuskin
11. zář 2013

@ladida.l To budeš moc hodná, dík

lenuskin
11. zář 2013

@hrusti tak pokud by to bylo tak, tak to jde

christianac
12. zář 2013

@sisstin ahoj, prosím tě, můžu se tě ještě zeptat? Byla tady slečna z rané péče a taky mi doporučila, že si mám zažádat o ten příspěvek na péči. Mám před sebou formulář. Zeptám se fakt hloupě, ale žadatel je naše malá, takže tam vypíšu ji a sebe do kolonky zástupce žadatele? (mateřská demence, no. Raději se zeptám)
Děkuji 😉

sisstin
autor
12. zář 2013

@christianac jj,žadatel je vždycky dítě.

sisstin
autor
12. zář 2013

My valime k Baslikovi,a už toho mám docela plný brejle,včera jsme přijeli v osm,budicek ve tři čtvrtě na šest a dneska práce,pak honem mety do školky a na vlak. V sobotu mám celej den školu a vstavam ve čtvrt na šest:p

bluerose
12. zář 2013

Baby, je ok, ked maly zacal o sebe hovorit svojim menom? Napriklad chce sam zatvorit dvere, nepovie "ja", ale povie "Krtek" odstrci mi ruku a spravi to sam.

krystalka
12. zář 2013

@bluerose - tak menší děti o sobě obvykle mluví ve 3. osobě, ale do kdy přesně je to ok, to by asi věděla lépe Sisstin 😉 , jinak náš Jiřík o sobě takhle mluvil nejmíň do 4,5 let, pak to postupně začal nahrazovat tím "já" a teď už o sobě mluví jen v té 1.os....

bluerose
13. zář 2013

@krystalka dakujem, no hadam sa tu @sisstin vyjadri. Aj ked ako pises, ze do 4,5rokov, nas bude mat dva, tak to je este casu 😵

krystalka
13. zář 2013

@bluerose - tak vy ještě čas máte, ale my máme od 3,5 potvrzenou expresívní dysfázii, takže vlastně nevím v kolika letech je to normální, protože my to máme všechno posunuté 😉

sisstin
autor
13. zář 2013

@bluerose normo dite by ja melo zvladnout do tri let, vetsina 2,5 letych(samo mluvicich) ja uz umi 😉

sisstin
autor
13. zář 2013

Jinak Tygr "ja" cca od necelych ctyr let, takze tak s rocnim zpozdenim 😉

krystalka
13. zář 2013

Ahoj holky, tak dneska jsme měli první schůzku s novou logopedkou a mám z toho fakt hodně dobrý pocit 🙂 , je moc příjemná, super přístup jak ke mně, tak k Jiříkovi - mimochodem, ten, ačkoli jí viděl poprvé v životě, tak tam toho předvedl pomalu víc, než když jsem s ním na konzultaci u té školkové a to k ní chodí už rok 😉 . Takže zatím první dojem velmi dobrý a musela jsem se smát, když jsem viděla na dveřích její jméno - jmenuje se křestním Beáta a je to už třetí člověk s tímhle jménem, který se nějak významněji objevil v Jiříkově životě za poslední rok - stejně se totiž jmenuje jeho nejlepší kámoška ve školce a taky holčička, od které jsme mu kupovali kolo 😅
Akorát se teda zrovna dneska ráno začala Jiříkovi spouštět rýma, takže ta výslovnost tam byla tím docela zkreslená...no, doufala jsem, že to vydrží déle, než něco chytne, minulý rok vydržel úplně zdravý celé září a říjen, letos byl ve školce 9 dní a už má rýmu, ale asi je to i počasím, letos je už větší zima, loni jsem mu touhle dobou do školky ještě dodatečně dávala kraťasy na zahradu....

lenuskin
14. zář 2013

holky, ani nevíte jak vám závidím, že už víte na čem jste. Jak bych byla ráda, kdybych věděla co vlastně našemu Kubovi je a kdybych viděla nějaké výsledky, aspoň jedno slovo. Ta jeho němota mě dohání k šílenství. Vůbec nevím, jak to budu zvládat, učit se s ním, věnovat dalším dvěma dětem apod. Nemám babičky, manžel od rána do večera v práci.
Je to asi dnešním počasím, že propadám panice.

cajomilka
16. zář 2013

Ahoj, prosím o radu či názor... Naší dceři bude koncem září 21 měsíců a prakticky vůbec nemluví. Říká jen "te" - univerzální ukazovací zájmeno, které v různých obměnách používá pořád, ve všech situacích, "ne" a občas "hají" a "tam/tady". Jeden čas říkala "táta", "etě"=ještě, ale teď od ní neslýcháme ani to, mámu, natož ostatní příbuzné pojmenovat neumí ☹ Když se snažíme, aby po nás něco zopakovala, zdá se, že vůbec nechápe, co po ní chceme. Jïnak mi připadá šikovná přiměřeně svému věku, rozumí nám, reaguje, miluje knížky a obrázky, ukazuje v nich. Pro sebe si něco žvatlá pořád. Dělá mi to čím dál větší starost. Mám už to nějak řešit nebo má ještě čas? Doktorka už se zmiňovala o neurologii, mám se o to začít zajímat? A měli byste kdyžtak tip třeba na nějaké hry, které účinně napomáhají rozvoji řeči? Díky 🙂

sisstin
autor
16. zář 2013

@cajomilka já bych řekla, že je to ještě Ok 😉

lenuskin
16. zář 2013

@cajomilka Důležité je, že ukazuje a sdílí pozornost. Jestli v tomto ohledu je všechno OK, neřešila bych.

sisstin
autor
16. zář 2013

@lenuskin jinak syn nemluvil VŮBEC do 2,11roku a přišlo mi, že taky nikdy nebude mluvit 😝 a mluvím až moc. Ale vím, jaká je to bezmoc, když ti nemůže nic říct a ta domluva je rukama nohama, popřípadě ještě dříve žádná 😒

lenuskin
16. zář 2013

@sisstin kdyby aspoň rukama, ale nic, ale děkuju za podporu. Nesmím se hroutit, musím to dát- kvůli němu.
Doufám, že bude jednou jako tvůj krásný a šikovný synek a řekne mi mami. 🙂

krystalka
16. zář 2013

@sisstin - když tě tu tak vidím - jaká byla ta neurovývojovka? A jak dopadla Tygrova premiéra v kině? 🙂

sissmiss
16. zář 2013

@lenuskin posielam podporu...Takto pred 5rokmi mal moj tolko co tvoj Kubko ma teraz 🙂
Vtedy ani slovo. Do snad tri a pol roka nic zrozumitelne. Postupne, trvalo to rok, v specialnej skolke sa ako tak rozrozpraval...Dopredu ideme po malickych krocikoch, az sa zda ze snad stojime na mieste...boze, ale ked sa pozriem 5 rokov spat, tak vidim obrovsky pokrok...Ale vtedy...zufalstvo, plac, bezmocnost. 4,5r-7r bol v speci skolke. Teraz je v skole 🙂 🙂 🙂 Neviem co bude, ci sa nieco nezhorsi, ci dobehneme ten jeho vek raz...Ale teraz po 2t v skole hovori ze "ty b-do" a "sakrrrrra" a aj ked sa hnevam, tesim sa ze berie nove slovicka a ze tyzden po tyzdni, mesiac po mesiaci je vidno male zlepsenia

sisstin
autor
16. zář 2013

@krystalka tak v kině dobrý, vydržel v pohodě 😉 jinak neurovývojovka fajn, paní se ptala na těhu, jak jedl, jak spal atd. A pak si ho vyzkoušela, měl chytat míč jednou rukou, pak s ním dělala fyzio na stole atd. Tak prý nemá vymizený ten Moorův reflex (miminko rozhodí rukama), což úzce souvisí se sebevědomím. Pak tonický - šíjový reflex, který pak v určitých pozicích způsobuje hypotonii a proto prej sedí jako žabák s nohama dozadu, že tím vyrovnává, že v klasickým sedu bez opěry by padal. A pak ještě jeden, kterej už nevím, jak se jmenuje, že měl sledovat předmět jenom očima a on otáčí celou hlavu, a to prý způsobuje problémy s jemnou motorikou a výslovností.

Dala nám tři cviky, kolíbku, pak ještě jeden cvik "vstávej sluníčko", pak má vypít brčkem jednu skleničku denně, ale to brčko musí být hodně zatočený a mít ho přesně na středu pusy a pak taková masáž toho trojklannýho nervu, je to orofaciální stimulace, ale taková, co nejde do pusy, ale jen z venku po celý hlavě. Na kontrolu jdeme na konci listopadu. 😉

lenuskin
16. zář 2013

@sissmiss Děkuju, děkuju, děkuju. Tohle potřebuju slyšet, vím, že nějaký problém je, ale doufám, že společně s Kubou všechno zvládneme. Taky bych byla ráda za každé slovo, třeba i za sprosťárnu 😀
Máte nějakou dg.?

lenuskin
16. zář 2013

@sisstin chci se jen zeptat. Ten Moorův reflex to je to, jak mimi leží a ty mu trhneš podložkou?

sisstin
autor
16. zář 2013

@lenuskin jj, prostě ten lekací reflex 😉 ona to třeba testovala klasicky, že dítě stojí, zkříží ruce na prsa a padá dozadu (ten terapeut) ho chytá. V jeho věku už by měl být schopný ty ruce nechat v tom zkřížení, on je samozřejmě rozhodil přesně jako to miminko 😉

sissmiss
16. zář 2013

@lenuskin diagnoza dysfazia. Ale do cz k tej Krejcirovej sme sa nedostali...nevzala nas. Dysfazia diagnostikovana len detskou psych.na sk a v skolke spec.pedagogickou. Intelekt je v norme, inak je v niecom popredu, v niecom k veku, v niecom pozadu... Este takto pred rokom- dvomi bola jeho rec vyrazne agramaticka, nevedel sa porozpravat, teraz je dost dobry. Neda sa ani nahodou porovnavat s ukecanymi rovesnikmi, ktori uz komunikuju skoro ako dospeli. Ale je v takej sirsej norme (dost sirokej 😅 ). My sme to zistili neskoro, stale mi pediatricka hovorila ze sa rozrozprava a aby som na nom nehladala nejake chyby, ze je vsetko ok. K logopedicke prve odporucanie ako 4 rocny kedze sa nerozrozpraval v skolke. Tam sme sa dostali asi ako 4,5rocny....ta zalamovala rukami ze kde sme boli dovtedy...A par mesiacov predtym dve pediatricky a jedna psychologicka ze naco ho chcem trapit 😖 😖 😖 Tam mini pokrok, kedze mala cas "pani doktorka" raz za 4-5tyzdnov... Odtial speci centrum, psychologovia, nauceni na pracu s "inymi" detmi. To bolo trosku lepsie. A potom konecne specialna skolka a logopedia skoro denne. To pomohlo vela.
Ale stale mam pocit ze mu "nieco" je. A ze niekto na to pride...Ale kto? Kde? Pochodili sme dr, psych a nikto nic nove. Stale mam pocit ze este nieco by sme mali robit...ale neviem co. Skusali sme aj tebokan, homeopatiu, vselijake detoxy...ale o nicom som nebola presvedcena na 100% a ani som nenasla odporucane postupy, vsetko take len skusanie... Aj ja mavam aj horsie dni a vtedy rozmyslam aku pracu si najde, co bude v zivote robit... Ale krasne maluje, je sikovny...tak aj to je moznost ...uspokojenie najde v tvorivosti.

maki73
16. zář 2013

Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat, jestli je tady někdo s děťátkem se sluchovou vadou, mám už dvouletou holčičku, teď nám začíná celkem dost mluvit, ale je oříšek jí rozumět, v necelém roce ji byla diagnostikována středně těžká nedoslýchavost bez zjištěných příčin, původně měla mýt na obě uši naslouchátka, ale pak se doktor rozhodl, že bychom měli zkusit nechat to tak, že je ještě šance, že se to samo zlepší alespoň o něco a kdybychom dali rovnou naslouchátka, tak by si na to zvykla a šance na zlepšení by byla mizivá, takže jsme nedělali nic a podle vyšetření se zlepšuje, ale problém je v tom, že nevíme kolik vlastně slyší, nesprávně opakuje slova, vymýšlí si samohlásky, rozumí sice dobře všemu, ale nikdo neví, jestli to slyší správně, nebo jestli prostě jen rozumí tomu, co slyší, také nám asi v půl roce řekli, že odezírá, takže domluvit se není problém, jen jsem chtěla vědět, jestli někdo nemá něco podobného a případně zda je něco, co se osvědčilo, malá dlouho nemluvila vůbec, nedělala ani žádné zvuky jako mimčo, takže jsme zvyklí na to, že je velmi tichá, což mi popravdě vůbec nevadí, naopak někdy na dětských hřištích nechci ani sedět, jak ty děti ječí, ale mám trochu obavy se začleněním do kolektivu vrstevníků, prosím pokud máte někdo zkušenost, ráda uvítám každou radu 🙂.

bosorka37
16. zář 2013

@lenuskin ahojky Lenuskin, koukam ze jsme na tom dost podobne. Ja mam synka 24 mesicu a je na tom stejne jak ten tvuj. Uz rok obihame lekare ale nikdo mu zatim zadnou jasnou diagnozu nedal - je moc malickej. Jen neurolozka se vyjadrila ze se asi jedna o mentalni retardaci ☹ ale tomu nechci verit. Pak jeste hrozi autismus nebo dysfazie. Ja se upinam na tu dysfazii 🙂 Porad cekam na nejaky pokrok a jsou dny, kdy jsem naprosto zoufala. Maly rozumi jen haji, ham, haci. jinak nic neukaze na pokyn, moc nenapodobuje, nic nerika, nespolupracuje na pokyn. Vse dela jen kdyz on chce a to jen veci ktere on chce ☹ v nknizce mi nic nic neukaze, na tata a mama neslysi.... ale konecne slysi na sve jmeno a reaguje na zakaz NE. Taky jsem si tady diskusi procitala, abych mela pocit, ze v tom nejsem sama a ziskala nejakou nadeji, ze se ty deti dokazi zlepsit. Moc nam drzim palce, uplne chapu, jak se citis.

maki73
16. zář 2013

@cajomilka No a vy jste měli sluch v pořádku? Nebo vás ani na vyšetření neposílali? Jen mě to zajímá, nás doktorka posílala hned, když jsem se zmínila, že je tichá a že se mi někdy zdá že špatně slyší, protože jak jsem psala výše, člověk to podle dorozumění moc nepozná, děti které špatně slyší se naučí rozumět tomu, co slyší, ale neslyší to stejně jako my a proto samy srozumitelně nemluví, samozřejmě se to netýká dětí, které neslyší vůbec, nebo jen velmi špatně, ale pokud neopakuje srozumitelná slova a žvatlá si jen nesmysly, tak mi to přijde hodně podobné jako u naší malé, jen my jsme na to přišli hodně brzo a v těch osmi měsících mi doktor na rovinu řekl, že na ni mám mluvit velmi důrazně, aby se naučila ta slova co nejpřesněji a neslyšela jen nějaký zvuk, taky ze začátku hodně poznávala podle intonace, pokud si nevíte rady a myslíš, že by to mohlo být třeba i tím, určitě bych si zažádala o vyšetření sluchu, alespoň budete mít jistotu, že je to v pořádku, pokud jste tedy ještě nebyli 😉.